Oğlum Oluyor: Kuzey Yıldız in da House!

Uzun zamandır bu blogda yazıyorum, belki beni fotoğrafçılığımla tanıdınız, belki moda yazılarıyla belki ara sıra hayata karşı itirazlarla. Bugün bambaşka bir şeyi paylaşıyorum sizinle; oğlum oluyor :)

Çocuk sahibi olmak bana her zaman çok uzak bir kavramdı, belki büyüdüğünü kabul etmemek, belki sorumluluğun zorluğu, belki Istanbul karmaşasında zaman ayıramamaktan korkmak. Adına ne derseniz deyin ama bir süredir telaşlı bir koşturmacadayız. Baktım bunu yazan pek baba yok, ben de hem bu 9 aylık süreçte neler yaşandığını yazayım, hem de bu süreci yaşayacak olan ebeveynlere bazı ürün tavsiyeleri vereyim istedim. Yararlı olacağından şüphem yok çünkü her üründe olduğu gibi bebek ürünleri de tüm araştırmalar yapılarak ciddi aşamalardan geçerek seçildi :)

Sayfa İçeriği

Öğrenme Süreci

Neşe ile (eşim oluyor) uzun zamandır birlikteyiz, lise yıllarından beri diyeyim, düşünün… Beraber büyüdüğünüz biriyle bebek sahibi olmak oldukça romantik bir şey, bu romantizme kapılmak için belki biraz geç bile kaldık diye düşünüyorum şimdi geriye dönüp bakınca. Her neyse, biz Bostancı’da oturuyoruz ve hamilelikten şüphelenince öğrenmek için Kadıköy Acıbadem Hastane’sine gittik, benim tabii daha önce hiç gitmediğim bir birim “Kadın Doğum”, etrafta onlarca hamile kadını görmek o zaman çok garip gelmişti, acaba ben de bu süreci yaşayacak mıydım şimdi? Doktorumuz Belgin Selam idi, Neşe ‘yi bir odaya aldılar, biz erkek olarak öyle bekliyoruz. 3-5 dakika sonra bana dediler ki “Gelebilirsiniz”. Odaya girdiğimde ultrason cihazında bir noktacık gördüm, kıpırdayan bir noktacık. Kalpmiş o, ama o sırada tıbbi bir şeyler konuşuluyor ortamda, hiç kimse bana bebeğiniz oluyor falan da demedi. Sonra konuşulanlardan anladım kalp olduğunu :) Tam 6 milimetreymiş, kocaman(!) 6 milimetrelik bir şeyin büyüyüp bebek olacağına zaten inanamıyorsunuz, ama hep bu bir mucize diyenleri duyardım, ben de muayeneden sonra aynısını düşündüm. Doktor yapılması gerekenleri anlattı, bize bir kitap verdi, bir de bebeğin tutunması için (1/3 düşük riski varmış, çok yüksek bir oran) folik asit verdi. Doktordan ayrıldığımız andan itibaren eşiniz artık anne. Babalık biraz daha zaman alan bir süreç ama annelik çok farklı, bunu zaten hemen anlıyorsunuz, 9 ay birlikte yolculuk yapıyorlar ki gerçekten kıskanılacak bir durum :)

Ultrasonlardan biri

9 Ay Nasıl Geçti?

Hiç bilmeyen erkek arkadaşlarım için anlatayım önce, beyler ortalama olarak ilk başlarda ayda 1 kere, sonraları biraz daha sıklaşır şekilde doktor kontrolleri var. Burada doktor çok önemli, çünkü gereksiz sizi endişelendiren, bir sürü teste girmenizi sağlayacak ve para peşinde çok doktor var. Bize Acıbadem pahalı gelince örneğin (Özel sigortanız yoksa muayene 400TL civarında), biz arkadaşımızın da doktoru olan Aykut Coşkun’u seçtik ve doğuma da o girecek. Doktorunuzun bence güleryüzlü olması ve süreci iyi takip ediyor olması çok önemli. Ama bu süreçte çok sıkıntı yaşayan, onlarca teste giren çıkan, psikoloğundan kalp doktoruna gezen de çok arkadaşımız oldu o yüzden doktor seçimi çok önemli. Ultrason dediğimiz şey de bir mikrofon gibi bir şey var, onu karında gezdiriyorlar ve biz de bir ekrandan içindeki bebeği görebiliyoruz. Emin olun her muayeneyi iple çekeceksiniz sadece belli belirsiz bu görüntüleri görebilmek için. Önceleri bir şeye benzetemeyebilirsiniz ama bir süre sonra doktor söylemeden siz neresi göz, neresi bacak hemen ayırt edeceksiniz. Ha şu çok merak edilen cinsiyetini öğrenme işi de 14. hafta kesin belli oluyor. Önceden de doktorlar tahminde bulunabiliyorlar ama genelde söylemiyorlar, belki zorlayabilirsiniz :) Bizimkisi erkek, yavru kartal geliyor yani. Cinsiyeti öğrenir öğrenmez de isim aramaya başlıyor tüm çevre, siz de bir yandan düşünüyorsunuz tabii. Süreçte ikili ve dörtlü test denilen daha detaylı testler var, bu testlerde normal ultrasondan farklı olarak sadece kan alınıyor ve kan testi yapılıyor, onun haricinde de ultrasonda burun boşluklarıdır, ense kalınlığıdır, bebeğin sağlıklı olup olmadığını belirleyen bazı etmenlere dikkat ediliyor. Her ultrasonda bebeğin boyu, kilosu, gelişimini ne denli tamamladığı da doktor tarafından size anlatılıyor. Bizim süreç neyse ki sorunsuz geçti. Bugün itibarıyla doğuma 8 gün var…

Hanımlar şimdi sözüm size, müthiş bir yolculuğa başlıyorsunuz, 9 ay süren ve inanılmaz şeyler hissedeceğiniz bir yolculuk. Hormonlarınız tepetaklak olacak, yapacağınız her şeyi onun için de yapacaksınız, koşmayacak, zıplamayacak, düşmeyeceksiniz. Zaten yapmak istemeyeceksiniz ki. İlk 3 ay (ilk trimester deniyor) bulantılar, kusmalar çok fazla deniyor, bizde öyle bir şey olmadı, herkese göre değişiyormuş, sonraki 3 ay en rahat olduğunuz 2. trimester ve son 3 ay da daha hızlı kilo aldığınız ve karnınızın kocaman olduğu son trimester. Hepsinin ayrı heyecanı ve ayrı güzelliği var emin olun. Aşırı endişeli bir haliniz olabiliyor, ilk başlarda “Ya bebek tutunamazsa”, sonraki zamanlarda “Ya erken doğarsa” endişeleri hemen herkeste oluyor, bununla yaşamaya alışacaksınız, sonuçta doğduktan sonra da artık kaç yaşına gelirse gelsin bir parçanız dünyada olacak ve sanıyorum annelerimizin biz dışarıdaykenki endişesi hamileliği öğrendiği andan itibaren başlıyor. Tavsiyem bu endişeyi hayatınıza engel olacak konuma getirmeyin ki bu güzel süreci keyifle yaşayın.

Hazırlık Süreci

Eve bir bebek geliyor olması her şeyi değiştiriyor aslına bakarsanız, ekstra bir odaya ihtiyaç duyuyorsunuz her şeyden önce. 2+1 evde oturuyoruz ve normalde “Yemek odası” olarak kullandığımız ufak bir odamız vardı, yemek masası kalktı, oda boyandı, yeni eşyalar alındı, mobilyasıdır, oyuncağıdır, biberonudur bilirsiniz onlarca, belki yüzlerce ihtiyacınız var. Alta ihtiyaçları da listeleyeceğim zaten. Heyecanlı bir süreç ama bir o kadar da masraflı açıkçası. Her ne kadar bu süreçte masraf kısmını pek düşünmeseniz de; örneğin bebek arabası alırken o kadar çok çeşit var ve bu o kadar geniş bir aralıkta ki şaşıp kalıyorsunuz, sonuçta bebek arabası ne kadar pahalı olabilir ki diye düşünmeyin, bir sürü detay bir sürü kolaylık… Mobilya da aynı şekilde, bütçenize uygun bir şeyler denk getirmeniz lazım, tabii zevke de uyması lazım. Ben evle ilgilenmeyi seven biriyim, duvarlar, aksesuarlar, çerçeveler ne bileyim bu tip şeyleri takip ediyorum bildiğiniz. İnternette çok güzel kaynaklar var bununla ilgili, ben epey araştırdım, duvarın renginden mobilyanın rengine, duvara asacağım şeylere kadar Photoshop’ta çizdim, pantoneleri oluşturdum. Evet biraz manyaklık ama buna değdi bence, altta fotoğrafını da koyayım hatta, minimalist oda yaptım Kuzey’e.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Duvardakileri Photoshop’ta çizdik, çerçeveler Ikea, mobilya Çilek, araba Imaginarium, lacivert perde Ikea, store perde internetten :)

İhtiyaç Listesine bir göz atalım:

Oda için

 • Mobilya: Biz Çilek Mobilya’dan aldık, önceleri Ikea’dan alalım diye düşünüyorduk ama eşyalar hem kalitesiz hem de kullanışsız geldi. Fotoğrafta da görüyorsunuz, bu yatak büyüyebiliyor, o komidin kısmı çıkabiliyor, böylece yatak büyüyor uzun süre kullanılabiliyor böylece, fiyat/performans olarak Çilek bence başarılı. Yatağın yanında şifonyer ve dolap alabilirsiniz. Biz 3 kapılı dolap aldık, 2 kapılı ile arada 100TL vardı, bebeğin tahmin ettiğinizden çok daha fazla eşyası oluyor.
 • Yatak: Çilek’ten mobilyaya uygun olarak verdiler, visco olmaması gerekiyor bebek sağlığına uygun değil.
 • Nevresim Takımı
 • Uyku Seti
 • Battaniye
 • Alez
 • Alt açma minderi
 • Alt açma pedi
 • Bebek telsizi: Bunu da epey araştırdım. Eviniz çok büyük değilse kameralı almayın, Weewell WMA420 tavsiyem.
 • Ana Kucağı: Tiny Love, çok pratik, bebeğin ilk bir kaç ay yatması için.

Taşıma ve Ulaşım

 • Bebek arabası: En sevdiğim kısım, 1 ay araştırdım sanırım bunu, çok fazla seçenek var herkese göre de değişebilir ama en iyileri bence Inglesina Trilogy ve Bugaboo Bee3, kullanışlılar, hafifler ve güzeller. Biz Bugaboo ‘yu tercih ettik, he bu arada pahalılar. Yine de hafif oldukları için ileride sizi olası biz baston puset alımınından kurtaracaktır bunu da göz önüne alın bence.
 • Oto koltuğu: Besafe izi combi x4, bu da çok araştırılmış bir sonuç
 • Güneşlik: Arka koltuğu güneşten korumak için kullanıyorsunuz
 • Anne için çanta: Hafif ve tahmin ettiğinizden büyük, mümkünse sırt.
 • Sling veya kanguru: Bunu erkek bebekler için pek önermiyorlar, biz de henüz almadık.

Bebek için 

Mustela iyi bir marka, alttaki ürünlerde bulabilirseniz alın, pişman olmazsınız.

 • Emzik: Philips Avent Soothie, bu ürün Türkiye ‘de hala yok sanıyorum, Amazon’dan falan alabilirsiniz, bize hediye geldi.
 • Biberon: Dr.Browns, Lansinoh, bu bebeğe göre değişiyormuş, görücez :)
 • İhtiyaca göre sterilizatör ve biberon ısıtıcı
 • Ateş ölçer
 • Oda nemlendiricisi
 • Burun aspiratörü:Otri bebe nazal aspiratör
 • Tırnak makası seti
 • Bebek küveti
 • Şampuan
 • Bebek bezi
 • Tulum, pijama vs
 • Islak mendil: Bu konuda bir çılgınlık var, bence bu çılgınlığa kapılmayın.
 • Çorap
 • Deterjan
 • Pişik kremi

Anne için

 • Emzirme sütyeni
 • Göğüs pedi: Lansinoh
 • Göğüs pompası
 • Süt saklama poşeti: Lansinoh
 • Göğüs Kalkanı: Avent
 • Göğüs kremi
 • Emzirme yastığı
 • Hastane için gecelik-sabahlık, pijama, terlik
 • Doğum sonrası korse
 • Emzirme önlüğü

Doğum Fotoğrafçısı: Beyza Sultan Durna, çok sevdiğim arkadaşım, herkese her zaman tavsiye ederim.

Doğuma 8 Kala:

İsmini Kuzey koyduk, “Kuzey Yıldız” olsun, parlak olsun, ışık versin, yön göstersin diye. Doğumuna 8 gün kaldı, Beşiktaş forman hazır, hadi doğ büyü de maça gidicez daha.

0 Shares:
28 comments
 1. Allahın insana bahşettiği en güzel duygulardan olsa gerek. Haberini alır almaz burada buldum kendimi ve heyecanınıza ortak oldum :) bebek sevmeye gelicez.

 2. Beşiktaş için çokta emin olmayalım :)
  Bizdede bir kişilik boş kontejan var. :)

  1. Bu arada Allah Analı Babalı büyütsün.Sektörde bir fotoğrafçıya ihtiyaç vardır kesin :)

 3. Allah analı babalı büyütsün.Annesini de babasını da başından hiç eksik etmesin. Bereketiyle gelsin.
  Sağlıklı ve uzun ömürlü olsun.
  Çok sevindim Tahir kardeşim.

 4. Öncelikle gözünüz aydın, Allah analı babalı büyütsün. Nasıl bir heyecan içerisinde olduğunu çok iyi biliyorum 5 aylık erkek bebek babası olarak. Her şeyin gönlünüzce olduğu sağlık ve mutluluğun eksik olmadığı bir yıl diliyorum. Aklına takılan her konuyu paylaşabilirsin. Seve seve yardımcı olmaya çalışırım…

 5. ALLAH şimdiden analı, babalı büyütsün. Yaşadığınız heyecanı da tıpkı fotoğrafçılığı anlattığınız yazılarınızdaki gibi keyifle ve tebessümle okudum.

  Bu arada bir YAVRU KARTAL'ın geliyor olmasına da ayrıca sevindim.

  Tekrar eşiniz ve sizi tebrik ediyorum.

  Saygılarımla,
  İbrahim

 6. Abi supersiniz cocuklari cok severim . Beyefendi olarak böyle bir yazı yazmanız çok hoşuma gitti

 7. Bayıldım resmen… süpersin. Sen daha doğmadan hazırmışsın baba olmaya :) hbrin yokmuş

 8. Allah analı babalı büyütsün… Tahir bey çocuk odası için seçtiğiniz türenk mükemmel, Mavini hangi tonu acaba ? Rengin bir ismi var mı?

  1. Teşekkürler Salih, o rengi biz seçtik, bir adı yok, karışım yaptık Koçtaş'ta hatta. İstersen fotoğrafını çekip götür, oradaki ustalar yapıyorlar.

 9. Maşallah, huzurla büyütün… Yazınızı hiç sıkılmadan okudum bir baba olarak süreci güzel gözlemlemişsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Kuzey Şimdi 20 Aylık

Kuzey büyümeye devam ediyor, ben de yazmaya devam ediyorum. Artık 1,5 yaşını biraz geçti, anne deyimiyle 20 aylık,…