Telefon ve GoPro için LanParte HHG-01 Gimbal İncelemesi

Telefon veya GoPro ile video kaydederken yaşadığımız en büyük sıkıntı görüntünün stabil olmaması ve gereksiz titreşimler oluşması değil mi? Gimballar bu konudaki en büyük yardımcılarımız. Daha önce size DJI Osmo ‘yu şu yazımda tanıtmıştım, Osmo ‘nun kamerasız olan versiyonuna da Lanparte diyebiliriz aslında kısaca. Lanparte HHG-01 akıllı telefon ve GoPro’lar için harika bir üç yönlü stabilizer.

Sayfa İçeriği

Nedir Bu Lanparte?

Evet farkındayım, ilk duyduğumda ben de futbolcu sanmıştım, hani şu uzun yıllar Chelsea ‘da oynayan uzun boylu FM efsanesi orta saha :) Ama bu “N” ileymiş, sonunda da “E” varmış: Lanparte. Bir 3 yönlü gimbal, yani her yönden stabilizasyonu sağlayan ve video çekimlerinde elinizi müthiş güçlendirecek bir alet. Osmo ‘ya fazla para vermek istemiyorsanız, cep telefonunuz zaten 4K çekiyorsa veya bir GoPro’nuz varsa kamera için neden daha fazla ödeyesiniz ki? Lanparte bunu düşünerek geliştirilmiş bir sistem ve işini de gayet iyi yapıyor.

Lanparte-HHG-01-3-Axis-Handheld-Gimbal
Böyle güzel bir çanta ile geliyor Lanparte

LanParte HHG-01 Teknik Özellikleri

  • 3 Yönlü aktif Stabilizasyon (Tilt, Roll ve Pan)
  • Yüksek kaliteli ve sessiz BLDC Motorlar
  • Hareket kontrol sistemi: Kamera bileğin çevirme ve döndürme hareketlerini takip eder.
  • Maksimum +/-0.1 Derece Denge Hatası
  • Akıllı telefonları 2.2″ den 2.5″e genişlik destekleme (iPhone 4, 4s, 5, 5s, ya da benzer ebatlardaki telefonlar) ve ” 3″ to “3.6” genişlik (iPhone 6+ ya da benzer ebatlardaki telefonlar)
  • Tak ve çalıştır özelliği
  • 478gram ağırlığında
  • 260mmx123mm ölçülerinde
  • 1500 mAh Li-on Pil ile çalışıyor.

Pil ortalama 80 dakika boyunca çekim yapmanızı sağlayacak gücü üretiyor, telefon veya GoPro’nuzun pili de bu denli uzun sürerse neredeyse 1buçuk saatlik çekim yapabilirsiniz.

LanParte HHG-01 Kutu İçeriği

 • 1 X Gimbal
 • 2 X Akıllı Telefon Tutucu
 • 1 X Battery Grip
 • 1 X Şarj Aleti ve Pil
 • 1 X Karşı Ağırlık
 • 1 X Çanta

lanparte_hhg-01_smartphone_gimbal8_web

Nasıl Çalışıyor?

Normalde çantadan çıkarıyorsunuz, telefonunuzu takıyorsunuz ve ufak denge ayarlarını yaptıktan sonra hemen aktif hale gelebiliyor ama benim telefonum iPhone 6s Plus olduğu için biraz zorluk çektim açıkçası ama onun da ayarını Youtube ‘dan bulunca rahatladım, meğer karşı ağırlık çıkartılıp karşı tarafa takılabiliyormuş, gimbalı açık durumuna getirir getirmez kendisi kalibrasyon yaparak dengeyi sağladı. Açıkçası fiyatına göre çok iyi iş yaptığını da düşünüyorum.

 

Örnek Çekim

İlk ürünü elime alır almaz yaptığım çekim, kullanım arttıkça kalite de artacaktır malum:

https://youtu.be/oSm06qJRyiA

Bence Lanparte HHG-01:

Artıları:

 • Malzeme kalitesi yüksek, tutuşu rahat, eliniz küçük de olsa büyük de olsa kavrama hissi güzel. Ağır değil, dar mekanlarda ve ağırlığın sorun olduğu yerlerde kurgularınız için kullanılabilir.
 • Gimbal iyi çalışıyor, stabilizasyon yüksek, tabii ki büyük produksiyonlarda kullanılır mı tartışılır ama amatör ve yarı profesyonel kullanım için yeterli olduğunu düşünüyorum.
 • Tak kullan özelliği pratik, Osmo gibi telefona bağlantı yok, zaten direkt telefonla çekiyorsunuz.
 • Bana netleme hızı (iPhone 6s Plus), Osmo ‘nun kullandığı X3’ten daha iyi gibi geldi, bire bir değerlendirmek lazım tabi.

Eksileri:

 • Büyük telefonları bağlayıp çıkarmak biraz zor, bu kısım biraz daha pratik hale getirilebilir.
 • Selfie modu Osmo gibi değil, telefonun ön kamerasını kullanmanız lazım, o da haliyle daha kalitesiz oluyor.

Sonuç

Ayrıca bir kameraya para vermek istemiyorsanız, zaten hali hazırda 4K çekim yapan bir telefonunuz veya GoPro’nuz varsa, sadece gimbala ihtiyaç duyuyorsanız Lanparte HHG-01 size göre. Evet adı biraz değişik, pek HHG-01 gibi zor söylenen modelleri de sevmem ama bu aleti çok sevdim. Çocuğunuzun veya evcil hayvanınızın hareketli videolarını çekecekseniz ve hatıra olarak saklayacaksanız alın derim. Profesyonel kullanımda deneyip kullanmanız gerekli.

0 Shares:
6 comments
 1. İnceleme çok iyi elinize sağlık video ve çekimlerde güzel. Yalnız alet çok pahalı geldi. yoksa alacaktık cidden.

 2. Aslında güzel ürün ama 1000 TL civarında eder mi bilemiyorum tartışılır. Bu tarz ama daha uygun çözüm önerileri var mı sunabileceğiniz ?

 3. bu cihazı hem gopro hem telefon ile kullanabiliyormuyuz yoksa ayrı ayrı versiyonları mı var birde sony x1000v ile kullanabilirmiyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

DJI Osmo Handheld Gimbal ve Kamera İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Nedir Bu Osmo Dedikleri?DJI Osmo Teknik ÖzellikleriDJI Osmo Kutu İçeriğiDJI Osmo’da Kullanabileceğiniz Alternatif KameralarNasıl Çalışıyor?Bence DJI…
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 3- Mehmet Güzelipek

Aynasız fotoğraf makinelerinin gelişimi sürdükçe pek çoğumuz bu konuda kafa karışıklığı yaşıyoruz, sizlere yardımcı olmak için kullanıcılarla röportajlara…
Devamını Oku

Bir Düğün Hikayesi – Bodrum

Düğün fotoğrafçısı olmak ve düğün fotoğrafçılığı, fotoğrafçılar arasında ciddi şekilde eleştiri konusu olan, hatta gördüğüm kadarıyla fotoğrafla ilgisi…
Devamını Oku

2013 Fotoğrafçı Anketi Sonuçları

Bir süredir sosyal medya hesaplarımdan da paylaştığım ve desteğinizi istediğim Fotoğrafçı Anketi ‘nin sonuçlarını bu yazımda bulacaksınız, 1000…
Devamını Oku

GoPro HD Hero3 Aksiyon Kamera İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Nedir Bu GoPro Dedikleri?Neden GoPro ‘ya İhtiyaç Duyuyoruz?İlk Bakışta GoProGoPro Hero3 Teknik ÖzelliklerGoPro KullanımDayanıklılıkÖrneklerSonuç Bugünlerde…