Nissan X-Trail 1.6 dCi Test Sürüşü ve İncelemesi

İşim dolayısıyla zaman zaman seyahatler yapmam gerekiyor. Bu seferki seyahat Kütahya ‘ya idi ve hem yolların karlı buzlu olma durumuna karşılık olarak yerden yüksek, hem de taşıyacağımız malzemeler olduğu için bagaj hacmi büyük bir araç kiralamamız gerekiyordu. Bu yazımda hem araç kiralama sürecini, hem de Nissan X-Trail modelinin uzun yolda hissettirdiklerini ve deneyimimi anlatıyorum.

Sayfa İçeriği

Araç Kiralama Süreci

arac-kiralama-3e

Araç kiralamak için günümüzde çok farklı yöntemler var, hem bütçeye uygun hem de çok çeşitli araçlar bulabiliyorsunuz. Araç kiralama firmalarının yanında kullanıcıların kendi araçlarını da kiraladıkları sistemler oldukça popüler. Ama bizim hem işimiz acele olduğu için hem de tabiri caizse sabahın köründe aracı almaya ihtiyacımız olduğu için Taksim tarafında bir firma arayışına başladım. Açıkçası arkadaşlarımın memnun olduğu Garenta ‘ya baktım ama ne yazık ki ellerinde yüksek bir araç yoktu. Sonra sırayla daha önce de kullandığım Europcar, Budget, Avis, Hertz gibi firmalara geçtim. Budget ‘ta hem uygun fiyatlı hem de bize uygun Nissan Qashqai çıkınca hemen kiralamak istedim ama bu tip araçlar rezervasyonla kiralanıyormuş. Telefonla arayıp Taksim ofisine ulaşmaya çalışsam da açan olmadı. Ben de ertesi gün saat 7.30’da almak için rezervasyonu oluşturdum. Ne oldu bilin? Ertesi gün sabah saat 7.00’de yani ben Budget ‘a ulaşmak için yoldayken rezervasyonun onaylanmadığını belirten bir email aldım, çaresizse yine de Budget ‘a gittim ve tüm programımı buna göre yaptığımı ellerinde uygun bir araç varsa -kirli de olsa- alabileceğimi söyledim. Pek yardımcı olmadılar ve yan taraflarındaki Avis ‘e bir sormamı istediler, neyse ki Avis ‘teki arkadaşlar gerçekten yardımcıydı ve ellerinde Nissan X-Trail olduğunu söylediler, fiyatta da yardımcı olunca X-Trail ‘ı aldım. Bu arada bu tip araçları almanın farklı bir prosedürü varmış, hem bu Findeks gibi finansal puan veren bir yerden TC numaram ile sorgulama yaptılar, hem de adıma kayıtlı iki adet kredi kartı ile ödeme yapmam gerekiyormuş. Neyse ki yanımda 2 adet kart vardı, birinden aracın kira ücretini (185TL KDV Dahil), diğerinden de araç kiralarken alınan depozitoyu (Normal araçlarda 500TL, bu gibi premiumlarda 1000TL) çektiler. Çalınmaya karşı sigorta ve full sigortayı da benim için ekstra ücret almadan sağladılar. Yaklaşık 10 dakikalık bir süreçten sonra araç kullanıma hazır olarak ofisin önündeydi. Birlikte seyahat edeceğimiz Gökhan’ı da aldıktan sonra yola çıktık.

Genel Bakış

xtrail-black

Nissan X-Trail benim hiç sevmediğim araç türlerindendi aslında, tam anlamıyla kocaman bir jeep. Şehir yaşamında bu tip büyük araç kullananlara biraz önyargım yok değil ama uzun yolda bir avantaja dönüşmesini bekliyordum. Yerden yüksek araçların gece koşullarında karşıdan gelen araçların ışıklarından daha az etkilendikleri hep söylenirdi. Benim gibi ışığa normalden daha duyarlı gözleriniz varsa bu çok önemli hale geliyor. Daha önce hiç bu kadar uzun süre jeep kullanmamış olunca da araç benim için heyecanlı hale geldi.

Aracın tam modeli: Nissan X-Trail 1.6 dCiX-Tronic Platinum Premium Pack

Tam özelliklerine Nissan ‘ın web sitesinden bakabilirsiniz, ben burada daha çok beni etkileyen özelliklerden ve sürüş keyfinden bahsedeceğim tabii. Araç dizel otomatik olarak da kullandığım ilk araç bu arada onu da yazının devamında göz önüne alın derim.

İnceleme Koşulları

İstanbul – Kütahya Emet arasında geçen bir yolculuk. Yaklaşık 420km, gidiş geliş toplamda 840km, şehir içleriyle beraber toplamda yaklaşık 1000km yol yaptığımı söyleyebilirim. Bir araca değerlendirme yapmak için yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu yolu günübirlik gidip geldiğimizi de ekleyeyim, zor oldu ama açıkçası aracın konforu bu tip durumlarda önemli. İlk arabamı alırken bunu çok önemsemiştim çünkü spor araçların çoğu sert ve bu sertlik uzun yolda çok yorucu hale gelebiliyor.

guzergah
İzlediğimiz güzergah

İlk İzlenim

Büyük, çok büyük, geniş, çok geniş :) Aracın içi, bagajı, arka koltuklar her yer geniş, ev gibi. Dışı siyah, içi bej döşenmiş bir araçtı, içi açık renk olan araçlar biraz daha konforlu ve ferah görünüyor bu yadsınamaz bir gerçek, koyu renk olanlar da daha sportif duruyor. Bu tip araçlarda zaten sportifliğin ve hızın ikinci planda olduğunu düşünüyorum. Eğer bir jeep alıyorsanız sizin için önemli olan konfor ve iç hacim olması gerekiyor kanımca. Bu araçta da bunları zaten buluyoruz. Oturur oturmaz koltuğun rahatlığını hissediyorsunuz. Anahtar alıştığımız şekilde üçlü: Kilit aç, kilitle ve bagaj tuşları var. Bagaj bu arada tek tuşla açılıyor ve yine aynı şekilde elektronik olarak kapanıyor. Siz açıp kapatmıyorsunuz yani, daha önce görmemiştim bunu hoşuma gitti. Koltuk elektrikli olarak ileri geri, aşağı yukarı ve ön arka gidebiliyor, aynı zamanda bel desteği de var. Aslında daha önce incelemesini yaptığım ve uzun süre kullandığım Hyundai i30 ‘un aynısı çoğu yer, hem kontrol hem de özellik olarak. O yüzden pek yabancılık çekmedim kontrollerde, ön konsol ferah, çok karmaşık diyemem. Hız ve devir göstergeleri analog ve yol bilgisayarı aktif şekilde beni karşıladı. Bu arada menüyü çok karıştıramadığım için bilemiyorum ama aracın tüm özellikleri İngilizce olarak vardı, Türkçe menü olup olmadığına emin değilim, Hyundai ‘de de yoktu, bu eksiklik olarak görülebilir. Vites yine klasik otomatik araç vitesi, P-R-N-D dizilişi hakim, geri vitese (R) almak için vites topuzunun altındaki tuşa basılı tutuyorsunuz, otomatik araç kullanan için gayet rahat. El freni elektronik, vitesin ön tarafına koymuşlar o biraz bana uzak geldi, hemen elimin altında olmasına alışmışım ama zamanla alışılır diye düşünüyorum. Arka koltuklar ve diz mesafeleri oldukça geniş, bagaj da çok geniş, isterseniz 3. sıra koltukları da çıkarabiliyorsunuz burada, 7 kişilik minibüs gibi araç oluyor :)

xtrail

Nissan X-Trail Platinum Premium Pack Donanım Paketi İçeriği

ABS, ESP gibi artık alışkın olduğumuz özellikler tabii ki bu araçta da var, ben sadece çok alışkın olmadığım özellikleri buraya ekliyorum:

Driving Aids: Volvo araçlardaki “Drive Safe” benseri bir sistem. Araç bilgisayarından gördüğüm kadarıyla 3 adet özelliği içinde barındırıyor:

1- Şerit takip uyarı sistemi: Bunu hep merak etmişimdir nasıl çalışıyor diye, aracın dikiz aynasının arkasına küçük bir sensör koymuşlar ve bu sensör sizin şeridinizi takip ediyor. Küçük sağa sola manevralarda da bip sesleriyle sizi uyarıyor. Sürüşünüz çok sakinse kullanabilirsiniz ama ben bu özelliği kapatarak yoluma devam ettim.

2- Kör nokta uyarı sistemi: Bu çok güzel bir özellik, aracın sol ve sağ arkalarında aynalar ile görmenizin zor olduğu noktalarda araç veya başka bir engel varken aynaların hemen sol ve sağında bulunan ışıklar yanıyor, ışıkları geçtim aracın kamerası aktif hale geliyor ve sağ/solunuzdaki araçların ne kadar yakın olduğunu gösteriyor, ses ile de uyarıyor. İstanbul içinde özellikle ne kadar saçma insanların araba kullandıklarını göz önüne alırsanız çok işinize yarayacağını kesinlikle söyleyebilirim, çok faydalı buldum.

3- Yorgunluk algılama sistemi: Aslında yine şerit takip sistemine benzer şekilde çalışıyor ve uyku gibi aracı normalden farklı sürdüğünüz pozisyonlarda sizi uyarıyor.

Otomatik Uzun Far Asistanı: Bunu da çok sevdim, çocuk gibi oynadım. Uzun farı aktif hale getirdikten sonra eğer karşıdan bir ışık algılanırsa (Bu her zaman başka bir araç olmayabiliyor tabii, elektrik direkleri de etken) ışık otomatik olarak kısaya geçiriliyor, karşı tarafı rahatlatıcı bir sistem.

Elektrikli Açılabilir Panoramik Moonroof: Bildiğimiz sunroof ama Nissan adını moonroof yapmış, tek tuşla sonuna kadar açılıp kapanabiliyor, ses çıkarmasından genellikle şikayet edilir bu özelliğin ama yolumuz süresince rahatsız edici bir ses gelmediğinin de altını çizmiş olayım.

Isıtmalı Ön Koltuklar: Büyük lüks bence, soğuk kış günlerindeki en önemli dostunuz :)

Geri Görüş Kamerası: Buna artık alışkınız ama Nissan ‘da farklı bir şey vardı ki beni şaşırttı, aracı üstten de gösteriyor, bu çok yardımcı bir fonksiyon, nasıl olduğunu çözemedim ama çok faydalı.

geri-gorus

Tasarım

x-trail

Uzak doğu markalarının ürün tasarımlarını hiç bir zaman beğenen biri değilim, tabii ki istisnalar olabilir ama şimdi yazıyı yazarken aklıma bir istisna dahi gelmedi. Tasarım işinde İskandinavcı olduğumu zaten takip edenler bilirler. Uzak doğu ürünlerinde, hatta girip web sitelerine de bakabilirsiniz, gereksiz bir kalabalıklık ve şa-şa söz konusu. Araçlarında da bu var, Hyundai i30 ‘da da Nissan X-Trail ‘da da konsollarında gereğinden fazla ışık var, bu ayarı en aza indirseniz de fazla bana göre. Ama bu tabii ki kişisel bir seçim, mesela babam sonuna kadar açık kullanıyor, uçak kokpiti gibi olsun istiyormuş (!) Koltukların döşemelerinin ve aracın genel iç malzemelerinin kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Araç genelde yuvarlak hatlara sahip ve bunu her objede ayrı ayrı görebiliyorsunuz. Bence araçlarda artık daha fazla USB girişi olmalı, bu araçta 1 adet gördüm ama bence 4 adet olsa hiç fena olmaz, sonuçta ben navigasyon için 1 adedini zaten kullanıyorum, 2 kişinin telefon şarjları için de 2şer tane olsa hiç fena olmaz. Müzik sisteminin yerleşimi ve kalitesi de yerli yerinde, orta konsolda aynı zamanda navigasyon da vardı ama bende yılların TomTom ‘u olduğu için ve onu çok sevdiğim için vazgeçemedim. Direksiyon simidi ne büyük ne küçük, rahat ve üzerindeki tuşların kullanımı da güzel. Sol tarafta müzikle ilgili (Sesi azaltıp artırma, sıradaki şarkı ve önceki şarkıya geçiş) kontroller varken, sağ tarafta hız sabitleyiciyle ilgili kontroller mevcut. Direksiyonun sol tarafında park sensörleri, ekonomik modda sürüş, kaputu açma, yakıt deposunu açma gibi butonlar var. Ben yakıt deposunu açma butonuna da daha önce hakim değildim, yakıt istasyonundaki arkadaş beni uyardı, bir süre butonu aradık birlikte :)

Sürüş

Araca alışmak çok kolay her şeyden önce, hemen 1. dakikada rahatlıkla kullanılabileceğinizin izlenimini veriyor, biraz büyük ama bu büyüklük sürüşü olumsuz derecede etkilemiyor. Manevralar yerinde, aracın genişliğine ve büyüklüğüne hakim olacak kadar görüş açınız da var. İlk başlarda insan dönüşlerde biraz endişeleniyor tabii sağa sola vurur mu, öndeki araçla ne kadar mesafe var diye ama sonra alışıyorsunuz. X-Trail ‘ın 1.6 litre hacimli turbo diesel motoru 130 beygir gücünde ve bu motor 320 Nm tork üretebiliyor. CVT şanzımanı da başarılı buldum, vites geçişlerini düşerken de yükselirken de hissetmiyorsunuz ve fabrika verilerine göre 0’dan 100 km/s sürate 11.4 saniyede ulaşabiliyor. Yapabileceğiniz maksimum sürat 180 km/s’ olarak sınırlandırılmış ama yokuş aşağıda bu değeri geçebiliyorsunuz. Yalnız şunu belirteyim eğer benim gibi daha yüksek araç kullanmadıysanız, virajlarda biraz savurduğunu söylemem lazım. Normal araç kullanımında viraj içinde fren yapıyorsanız bu araçta viraja girmeden hemen önce fren yapmanız daha konforlu sürüşe fayda sağlayacaktır, aksi durumda biraz sallanabilirsiniz :) Sürüşü genel olarak değerlendirmek gerekirse konforlu ve rahat olarak belirtebilirim. Beni rahatsız eden bir konu şu oldu, koltukların yanlarındaki yükseltiler dönüş yolunun sonlarına doğru beni rahatsız etmeye başladı, oralar için bir ayar var mı bulamadım ama o kısımlar alçaltılabilirse çok iyi olur çünkü ben kilolu biri olmamama rağmen rahatsızlık hissettim, baseni geniş olan sürücü arkadaşlar bacak kısımlarını rahatsız bulabilirler. Yine de aynı gün içinde ortalama 11 saat araç kullandığımı düşünürsek belki de her araçta olabilecek bir sıkıntı.

nissan-x-trail-motor

Güvenlik

Aracın yüksek olması zaten başlı başına bir güven unsuru. Her şeyden önce psikolojik olarak güvende hissediyorsunuz. Onun dışında araçta pek çok elektronik sistem var; kör nokta sensörleri, şerit takip sistemleri gibi özellikler faydalı, zaten hava yastıkları her yerde yine mevcut. Aracın savrulmasını önleyecek ESP gibi sistemler yine geliyor. Ben yolculuk sırasınca güvenlik anlamında hiç bir endişe duymadım, frenler ve gaz tepkilere hemen cevap veriyordu. Otomatik çarpışma önleyici gibi bir sistemi de bulunan araç öndeki araca çok yaklaştığında kendiliğinden fren yapıyor (muş), bunu deneme şansım olmadı tabii.

2

Yakıt Tüketimi

Aracın fabrika verileri şu şekilde:

Şehir içi: 5.8 litre

Şehirler arası: 4.7 litre

Ortalama: 5.1 litre

Bu denli büyük ve ağır bir araç için çok iyi değerler, zaten aracı alırken de kiralam şirketindeki arkadaşlar ekonomik olduğunun üstünde çok durmuşlardı. Bizim biraz acelemiz olduğu için sakin bir kullanım yaptığımız söylenemez, otoyolda ortalama 150km hızla seyrettik diyebilirim. Buna rağmen gidiş dönüş + şehir içleriyle aşağı yukarı 1 depo + 1 çeyrek yaktı araç. Aynı yolu BMW 1.18i ile giidip gelmiş olsaydım aynı şartlarda 1 depo + 3 çeyrek giderdi diye düşünüyorum. Tabii hem dizel olması hem de performansının çok çok iyi olmaması burada büyük etken.

2015-nissan-x-trail-hybrid-launched-in-japan-photo-gallery_7

Fiyat / Performans

Aracın şu anda liste fiyatı 149,190TL. Bu tip bir araç isteseydim bu fiyata bu aracı alır mıyım diye düşündüğümde alırım diyorum, her ne kadar sürüş keyfi pek bulunmasa da sonuçta bu tip bir aracı daha çok konfor anlamında almak istiyoruz. İç donanımı o kadar dolu ki aracın bu da insana “Parayı boşa vermemişim” hissi veriyor ki bence bu araç alımlarında çok önemli.

Sonuç

Artılar:

– Konfor ve rahatlık, yumuşak süspansiyon

– Güven hissi

– Elektronik yardımcı sistemler

– Geniş iç hacim ve bagaj hacmi

Eksiler:

– Sürüş çok zevkli değil

– Yuvarlak tasarım benlik değil

– İngilizce menü

Nissan X-Trail ‘ın konfor ve rahatlık arayan, aynı zamanda yüksek bir araç isteyen kişiler için kesinlikle tavsiye edilebilir bir araç olduğunu düşünüyorum. İç donanım özellikleri, geniş iç mekan ve bagaj hacmi, açılabilir cam tavanı ve elektronik güvenlik sağlayan özellikleriyle oldukça etkileyici olan X-Trail, fiyat / performans olarak da tatmin edici bir araç.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 3- Mehmet Güzelipek

Aynasız fotoğraf makinelerinin gelişimi sürdükçe pek çoğumuz bu konuda kafa karışıklığı yaşıyoruz, sizlere yardımcı olmak için kullanıcılarla röportajlara…
Devamını Oku

Nikon 70-200mm f/4 VR İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Nikon 70-200 f/4 VR Özellikleri:Performans:@70mm@135mm:Örnek FotoğraflarSonuç Nikon kaliteli zoom lenslerine yenisini ekledi ve üzerine titreşim…
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar II- Sony A7

Genel hatları ile aynasız makineleri yorumladığımız Hangi Aynasız Fotoğraf Makinesi yazımızdan sonra aynasız makineleri kullanan yetenekli fotoğrafçılar ile yaptığımız röportajların…