2015 Yılının En İyi Fotoğraf Makineleri

13
1043

2015’i de geride bıraktık. Geçtiğimiz yıl fotoğraf sektörü iyiden iyiye video sektörüyle iç içe geçti ve bu şekilde de devam edecek gibi görünüyor. 4K çekim yapan fotoğraf makineleri, super slow motion tekniklerinin çoğunun Sony markası ile geldiği 2015 için benim en iyi makine tercihlerimi altta sıralıyorum.

Yılın En İyi Giriş Seviyesi DSLR Fotoğraf Makinesi:

Canon 700D
Canon-EOS-700D-product-shot-13Canon, fotoğrafa yeni başlayanlar için hala en iyi seçenek. Tüm lenslerle uyumlu olması en önemli artı özellik. Nikon ‘un giriş seviye makinelerinde G serisi lens kullanma zorunluluğu fiyat/performans olarak Canon’u önde tutmaya devam ediyor. 600D ve 650D’nin artık üretilmediği yeni senede Canon 700D şüphesiz en çok satan fotoğraf makinesi olacak. Fotoğrafa giriş yapmak istiyorsanız ve bir DSLR almak istiyorsanız ilk seçiminiz Canon 700D olmalı.

Yılın En İyi Giriş Seviyesi Aynasız Fotoğraf Makinesi:

Sony A6000

ILCE-6000_wSELP1650_front_top_black-1200Aynasız fotoğraf makinesi isteyenlerin de en çok tercih ettiği makine Sony A6000 oldu, 16-50mm ve 55-210lu kitleri de bulunan cihaz alan kimseyi pişman etmediği gibi içerdiği özellikler ve Dünyanın en hızlı AF yapan aynasız fotoğraf makinesi olması sebebiyle tercih edilmeye devam edecek gibi görünüyor. Aynı zamanda vloggerların da sıkça tercih ettiği cihaz Full HD video kaydı ve küçük olması ile Youtuberlar için biçilmiş kaftan.

Yılın En İyi Orta Seviye DSLR Fotoğraf Makinesi:

Nikon D7200

d7200Crop makine denince aklıma gelen en iyi fotoğraf makinesi Nikon D7200. Forumlarda bol şekilde Canon 70D ile karşılaştırılan cihazı uzun süre kullanmış biri olarak gerek netleme kalitesi, gerek imaj kaliteleri nedeniyle seçiyorum. Önüne mümkünse prime lensler takın ve gerçek kaliteyi görün. Eğer bodysi sağlam, uzun süre kullanabileceğiniz kaliteli bir cihaz arıyorsanız D7200 alın, emin olun mutlu olacaksınız.

Yılın En İyi Orta Seviye Aynasız Fotoğraf Makinesi:

Olympus E-M1

em1Harici Işık Kullanımı – Model Çekimi videomuzda kullandıktan sonra aşık olduğum aynasız makinele E-M1. Aynı zamanda OMD EM10 kullanıcısı olarak OMD serisine olan beğenim gerçekten çok yüksek. Özellikle makinenin içinde bulunan efektler (siyah-beyaz efekti) çok başarılı. Photoshopla çok uğraşmak istemiyorsanız, iyi bir aynasız makine istiyorsanız, ele de otursun diyorsanız Olympus E-M1 hala alınacak en iyi makine.

Yılın En İyi Orta-Üst Seviye DSLR Fotoğraf Makinesi:

Nikon D750

D750_24_120_frontFull frame kategorisinde 6D ile beraber yarışan Nikon D750, her anlamda çok iyi bir fotoğraf makinesi. Daha üst seviyeye yani D810/5DMK3 seviyesine fiyat olarak çıkmak istemiyor ve çok iyi netleme özellikleri olmasa da olur diyorsanız, daha çok hareketsiz objeler çekiyorsanız Nikon D750 alın ve arkanıza yaslanın. Özellikle Sigma35A, Nikon 85 1.4 gibi lenslerle bıçak gibi fotoğraflar alacaksınız.

Yılın En İyi Orta-Üst Seviye Aynasız Fotoğraf Makinesi:

Sony A7s

sony_ilce7s_b_alpha_a7s_mirrorless_digital_1044728Özellikle video çekiyorsanız, yanında fotoğraf da çekmek istiyorsanız, en iyi ISO bende olsun diyorsanız ve 4K çekimine ihtiyacınız yoksa harika videolar için alacağınız fotoğraf makinesi Sony A7s. Fotopazar.tv videolarını A7s ile çekiyoruz ve çok çok memnunuz. Bu kaliteyi bu fiyatlara alabilmek gerçekten harika. Tabii yine prime lensler kullanmak kaliteyi en üste çekiyor, bunun yine altını çiziyorum.

Yılın En İyi Üst Seviye DSLR Fotoğraf Makinesi:

Nikon D810

1542_D810_frontFull frame fotoğraf makinelerinde alınabilecek en optimum fotoğraf makinesi bence hala Nikon D810. Megapiksel değeri, video özellikleri, body kalitesi, çekim kaliteleriyle her türlü alınır, gerekirse zararsız satılır. Rakiplerinden çok keskin ayrılmasa da D810, hala üst seviyede 1. tercihim olacak makine.

Yılın En İyi Üst Seviye Aynasız Fotoğraf Makinesi:

Sony A7R II

sony_a7r_mark_ii_digital_1159878Full frame aynasız gövdede ise Sony şov yapmaya devam ediyor. Hem başka aynasız full frame sensör üretici olmaması, hem de sürekli geliştirdiği özelliklerle başarısını sürekli hale getiren Sony’nin en yeni makinelerinden Sony A7R II, alınabilecek en iyi aynasız fotoğraf makinesi. Biraz daha 2.8 lens bekliyoruz Sony’den buradan tekrar duyuralım :)