wordpress_temaWeb sitesi yapımının üçüncü aşamasına geçiyoruz. İlk yazıda bir web sitesi icin nelerin gerekli olduğunu, ikinci yazıda da WordPress kurulumunu görmüştük. Artık işin biraz daha detaylı kısımlarına ve web sitenizi kişiselleştirebileceğiniz kısımlarına geçiyoruz…

Temel WordPress Ayarları

Geçen yazımızda WordPress ‘i alan adımız üzerine kurmuştuk ve artık alanadiniz.com/wp-admin adresi üzerinden Admin Panelinize giriş yapabiliyor olmalısınız. Admin panel dediğimiz de web sitenizle ilgili tüm işlemleri yapacağınız bölgenin adı, yazılarınızı girecek, fotoğraflarınızı ekleyecek, eklentilerinizi yükleyecek, tema ayarlarınızı yapacaksınız. Belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra şuna benzer bir ekranınız olmalı:

tahiryildiz.com admin paneli - sizdekine göre fazlalıklar olmasının sebebi sonradan yüklenen eklentiler.
tahiryildiz.com admin paneli – sizdekine göre fazlalıklar olmasının sebebi sonradan yüklenen eklentiler.

WordPressi Türkçe yüklerseniz üstteki gibi bir görünümle karşılaşacaksınız. Sol taraftaki menü kullanabileceğiniz yazılar, ortam, sayfalar, iletişim, yorumlar, araçlar gibi modülleri içeriyor. En çok kullanacağınız modül tabii ki yazılar olacak.

Şimdi önce temel WordPress ayarlarımızı yapalım, bunun için soldaki menüden Ayarlar kısmına tıklıyorsunuz:

Temel Ayarlar:

Ayarlar bu şekilde görüntülenecek
Ayarlar bu şekilde görüntülenecek

Benim ayarlarım bu şekilde, sitenizin ismini, yani browserda nasıl görüntülenmesini istiyorsanız o şekilde giriyorsunuz. Dikkat ederseniz tahiryildiz.com ‘a girdiğinizde browserınızda Tahir YILDIZ yazıyor başlık olarak, burası onu girdiğiniz yer. Alta slogan bölümüne de siteniz ne ile ilgiliyse onu girmenizi tavsiye ederim, bu google açısından iyi olacaktır. Eposta adresinizi giriyorsunuz, blogunuzla ilgili olan her şey email adresinize gönderiliyor.

Kalıcı Bağlantılar:

Ayarlar kısmının en önemli ayarlarından biri burada, çünkü akıllı URL’ler diye geçen ayarı burada yapıyorsunuz. Yazdığınız yazıların adres satırındaki URL yapılarının tahiryildiz.com/?p=123 gibi garip olmaması ve Google aramalarında yukarıda çıkabilmeniz için yazı ismi şeklinde bir yapı olması gerekiyor, bunu da burada sağlıyoruz, eski wordpress sürümlerinde bu ayarı özel ayarlara /%postname%/ yazarak ulaşıyorduk ama artık özel ayarlarda Yazı ismi adı verilen bir ayar var, bunu tıklamanız yeterli olacaktır.

Kalıcı bağlantı ayarları
Kalıcı bağlantı ayarları

 

Ayarlar kısmının altındaki diğer yazma / okuma / tartışma gibi ayarlara dokunmanıza gerek yok, bazı temalar bunlarda değişiklik isteyebiliyor ama çoğunluğu istemiyor o yüzden basit kılmak adına şimdilik buralara dokunmuyoruz.

Şu anda sitenize girdiğinizde WordPress son sürümü yüklediyseniz şuna benzer bir görüntü ile karşılaşacaksınız, tabii ben daha önceden yazılar girdiğim için yazı ve görsel mevcut:

twenty_twelve

Gördüğünüz gibi sayfanın en üstünde bir admin bar var, buradan admin panelinize girebilir veya direkt yazı, eklenti gibi girişler yapabilirsiniz. Eğer hiç bir yazı yazmadıysanız WordPress fabrika ayarı olarak Merhaba Dünya adı ile bir yazı girmiş olmalı, siz de onu göreceksiniz. Bu yazıyı daha sonra değiştirebilir veya silebilirsiniz.

Tema Ekleme / Değiştirme

Üstte anlattığım ayarlar işin biraz sıkıcı yerleri aslında, biz fotoğrafçılar olarak biraz daha görsel olmayı her zaman tercih ediyoruz, ben kısa yoldan temalara geçmeyi bu yüzden istiyorum. Tema dediğim de sitenizin nasıl görüneceği aslında. WordPress temaları, ingilizce olarak da WordPress Themes diye geçiyor.

Ne çeşit temalar var?

WordPress temaları çok çok fazla, belki binlerce, belki yüzbinlerce tema var, bunlar da bedava olanlar ve premium olanlar olarak ayrılıyor, premium olanlar ücretli satılıyor. Ortalama bir premium WordPress temasının fiyati 45-50$ oluyor. Şu anda okuduğunuz blogumun da teması premium bir tema.

Ücretsiz temalar çok mu kötü?

Hayır tabii ki, ama ücretsiz olanlarda kişiselleştirmelerde kısıtlanabiliyorsunuz veya eklentilere tam uyumlu olmayabiliyor, çok az sıklıkla güncelleniyor, bu da onu zaman içerisinde avantajsız hale getiriyor, önemli olan sürekli güncellenen ve hatalarını kapatan bir temaya sahip olmanız.

Peki bu ücretsiz temaları nereden bulurum?

WordPressi zaten kurduğunuz için wordpress size bir çok ücretsiz tema sağlıyor. Buraya Admin panel / Görünüm / Temalar altından ulaşabilirsiniz. Üst taraftaki sekmelerden öne çıkanlara tıklarsanız en fazla tercih edilenleri de görmüş olursunuz. Şimdi kur ‘a tıklayarak hemen yükleyebilirsiniz.

Öne çıkan temalar bu şekilde görüntüleniyor, istediğinizi hemen yükleyebilir, uygulayabilirsiniz
Öne çıkan temalar bu şekilde görüntüleniyor, istediğinizi hemen yükleyebilir, uygulayabilirsiniz

Örnek Portfolyo Olabilecek Ücretsiz WordPress Temaları

WordPress Admin Panel ‘de çok iyi arama seçenekleri yok, dolayısıyla portfolyo olarak kullanabileceğiniz WordPress temalarına ulaşabilmek için Google ‘ı kullanabilirsiniz. Altta bazı portfolyo olarak kullanabileceğiniz temaları sıralamaya çalıştım:

Grid Photo

gridphotoDemo | Download

Axis

axis_themeDemo | Download

Showcase

showcase_themeDemo | Download

Minimatica

minimatica_themeDemo | Download

Hatch

hatch_themeDemo | Download

Touchfolio

touchfolioDemo | Download

Grid Theme

grid_themeDemo | Download

Photographer

photographerDemo | Download

Wallbase

wallbaseDemo | Download

Burada, gördüğüm ve iyi duracağını düşündüğüm ücretsiz temaları paylaştım, biraz araştırma ile daha iyilerini veya benzerlerini bulabilirsiniz. Önemli olan sizin fotoğraflarınızla uyum sağlayabilmesi, örneğin sadece dikey fotoğraf çekiyorsanız tema bulmakta biraz zorlanabilirsiniz.

Diyelim ki temaları indirdik, nasıl kuruyoruz?

Üstteki wordpress temalarından bir tanesini deneyelim beraber isterseniz, en alttaki “Wallbase” isimli temayı indiriyorsunuz. İndirdikten sonra bilgisayarınızda Wallbase.zip isimli bir dosya olması gerekiyor.

  1. Admin Panel / Görünüm / Temalar / Tema Kur / Yükle işlemlerini uyguluyorsunuz.
  2. İndirmiş olduğumuz Wallbase.zip isimli dosyayı seçip Şimdi Kur butonuna basıyorsunuz.
Tema kurarken indirdiğiniz dosyayı indiriyor ve kuruyorsunuz
Tema kurarken indirdiğiniz dosyayı indiriyor ve kuruyorsunuz

3. Tema yüklendikten sonra etkileştire tıklayarak aktif olan temalarınız arasına ekliyorsunuz.

wallbase_kuruldu
Wallbase’i anlattığım şekilde kurdum ve uyguladım, tema ayarları yapılı olmadığından bu şekilde geldi

4. Tema yükledikten sonra Admin Panelinizde Görünüm tabının altında artık temaya ait ayarların bulunduğunu göreceksiniz. Buradan gerekli ayarları yaptığınızda temanın demosunda gördüğünüz gibi hoş görünen bir siteniz olacaktır.

Wallbase Ayarları
Wallbase Ayarları

 

Bu yazımda temel wordpress ayarlarını, wordpress temalarını, ücretsiz bazı temaları ve kurulumunu anlatmış oldum, bir sonraki yazımda da premium temaları, nereden bulacağınızı ve bu temaların temel ayarlarını nasıl yaptığımızı göstereceğim…