Tamron 24-70 f/2.8 VC Keskinlik İncelemesi

Beni tanıyanlar bilir, lensleri ve gövdeleri alırken çok fazla teknik özelliklerine takılmam, o lense ve markaya güvenir ve alırım, Tamron 24-70 VC de bunlardan bir tanesiydi. Önceki yazımda zaten neden Tamron 24-70 VC’yi tercih ettiğimi detaylarıyla anlatmıştım.

Lensi aldıktan sonra herkes bana keskinliğini sormaya başladı, ben de bunu test edeceğime dair söz vermiştim, çok profesyonel olmayan bir ortamda, evimin kitaplığında yaptığım testi sunuyorum burada size… 24mm’den başlayarak 70mm’e kadar 4 aralıkta farklı diyafram değerlerinde fotoğraflar çektim. Hepsini manuelde çektim bu yüzden çekimler arasında pozlama farkları var.

Sayfa İçeriği

Tamron 24-70 f/2.8 VC @24mm

24mmana

24mmgenel copy

Tamron 24-70@24mmTamron 24-70 f/2.8 VC gördüğünüz gibi orta noktada her zaman çok keskin, özellikle f/2.8’deki performansı göz kamaştırıcı, köşelerde de f/5.6’dan sonra iyileşiyor ve f/8’de pik yapiyor. Bu değerlere çoğu en üst seviye lens ulaşamıyor.

Tamron 24-70 f/2.8 VC @35mm

tamron35mm

tamron35genel

tamron24-70@35mmTamron 24-70 f/2.8 VC, 35mm’de de iyi bir performans sergiliyor, orta noktalarda yine harika olan lens, köşelerde de oldukça derecede keskin, f/5.6 ve f/8’de ise en üst noktasında.

Tamron 24-70 f/2.8 VC @50mm

50mmana

50mmtest

Tamron24-70@50mm

Tamron 24-70 f/2.8 VC, odak uzaklığı arttıkça keskinliğinden kaybetmeye başlıyor ama bu fark gözle çok fark edebileceğiniz bir fark değil. f/5.6 ve f/8 de artık köşeler de neredeyse orta kadar keskin.

Tamron 24-70 f/2.8 VC @70mm

70mmana

70mm28ANA

Tamron24-70@70mm

Lensin en kötü olduğu değer 70mm. f/5.6 ‘dan sonra yine yükselişe geçiyor ve f/11’de pik yapıyor.

Sonuç

Tamron 24-70mm f/2.8 VC lensin keskinliğini incelemeye çalıştım. Lensin fiyatını göz önüne aldığınızda fiyat/performans dengesinin oldukça iyi olduğunu görüyorsunuz. Nikon 24-70mm f/2.8G ile karşılaştırdığımızda f/2.8’de hemen hemen her aralıkta daha keskin olduğunu görüyoruz, köşelerde ise her zaman daha iyi… Özellikle diyafram aralıklarında keskinliğinin çok değişmemesi bu lensin büyük artılarından, çünkü hemen hemen diğer tüm lensler bir sonraki diyafram durağında en iyileşmeye başlıyorlar. Ama bu lensi almamın en önemli nedenlerinden biri f/2.8 olmasıydı ve bu lens de f/2.8de harika! 50mm ve 70mm’de ise Nikon, Tamron’u keskinlikte geçiyor. Lenslerin arasındaki en temel fark buradan net anlaşılıyor, Tamron geniş açıda keskin iken Nikon dar açıda keskin, bu da sizin hangi lensi tercih edeceğiniz yönünde çok iyi bir bilgi, daha geniş çalışıyorsanız kesinlikle Tamron almalı, portre ağırlıklı çalışacaksanız da Nikon’u tercih etmelisiniz.

NOT: Canon kullanıcıları içın de şöyle düşünüyorum; Canon 24-70L ‘nin ilk versiyonundan daha iyi Tamron, bunu araştırdığınızda test eden herkeste göreceksiniz, fakat şu anda satılmakta olan Canon 24-70L II inanılmaz bir lens ve Tamron’u tabii ki geçiyor, özellikle dar açılarda. Tabii Tamron fiyatıyla burada öne çıkıyor. Her ne olursa olsun Tamron tercih edilebilir bir lens.

0 Shares:
71 comments
 1. iyi güzel inceleme lakin kültürümüz geniş ,geniş kitlelere hitap ediyorum ayağına Türkçe'yi katlediyorsunuz. pik nedir ya?? zirve yapıyor demek varken,böyle saçma saçma kelimeleri uyarlama çalışmaları kültürsüzlükten başka birşey değil. Dikkat edilmesi lazım.

  1. Bu incelemenin icinden bunu cikarmaniz da guzel ama 'pik yapmak' TDK sozlugunde de bulunan ve Turkceye gecmis bir sozcuk, isterseniz arastirabilirsiniz.

  2. Latince kökenli bir kelimenin yerine arapça kökenli bir kelime önermek sanırım güzel bir ironi(!) örneği….

   1. Hangi dilde olursa olsun bilgi bilgidir! Sizin bu yorumunuz da güzel bir şekilcilik(!) örneği.
    Önce bir teşekkür etmeyi öğrenin de, ardından eleştiri yapmaya yüzünüz olsun!
    Saygısızlar.

  3. Geniş genişin arasına virgül koyulmaz ayrıca böyle bir ikilelemeyide ilk defa sende görüyorum soru işaretinden sonra büyük harfle başlanır Noktadan sonra büyük harfle başlanır sonrasında çift soru işareti de nedir yahu dinime küfreden müslüman olsa..Ayrıca türkçe konuş kitle kelimesi lakin kelimesi hatta kelimenin kendisi türkçe değil arapça..
   Tahir bey faydalı bir açıklama çalışma yapmış sense saçma sapan şeylere takılıp kalmışsın ki kendin bile türkçeyi doğru yazamıyorsun! Şekle bu kadar takılıyorsan açıköğretim fakültesinin kitaplarını oku! Yada daha doğrusunu yazda biz okuyalım
   Yahu emek verip üstüne böyle adamlarla uğraşmak sor olsa gerek Allah sabır versin

  4. Rabbim bizi salaklardan koru ve onları bizden uzak tut.

   Tahir çok sağol. Ellerin dert görmesin.

   Saygılar.

  5. Kültürsüzlük demiş yaa :D Kardeş sen Osmanlıca konuş da kültürün artsın o zaman. Ulan sene olmuş 2016, TDK bile onlarca kelime almış, ama bir bunlar gelişimden nasibini alamamış. Bir de hayret verici küstahlıkları var ki, sanki Tahir bu incelemeleri yapmaya mecburmuş gibi hesap sorup dikkat edilmesi lazım demiş ya :D Bilgisizlik, nankörlük ve küstahlıkla birleşince sonuç bu oluyor işte…

 2. emeğine sağlık güzel inceleme. 17-50 gibi buda süper olmuş. 17-50 gibi fiyatı biraz daha düşük olaydı süper olurdu. ilerde mutlaka düşecektir.

 3. Emeğiniz ve bunu paylaştığınız için çok teşekkürler… Hangi Nikon ile çektiğinizi ben mi bulamadım :)

 4. Thank you for your great review. I used google translate to read it but it was awsome!

 5. Tahir bey merak ettim doğrusu bu kadar 24mm 70mm nin incelemesinden sizi eleştirenin sanırım sizinle bir alip veremediği var yada son derece kıskanç teknik anlamda söyliyeceğihiç yok ama PİK kelimesine takmış durumda yada bu çok daha güzel eleştirilebilirdi illaki eleştirince rahatlıyacaksa tabii…açıkcası üzülüyorum insanların bu denli kırıcı olmalarına.Biraz duyarlı olamazmıyım anlamıyorum.İncelemenize teşekkürler.

  1. Kamil Bey, olabiliyor bu tur seyler, aliskinim ben, onemli olan yararlananlarin daha fazla olmasi, onunla mutlu olmak :)

 6. sigma 24/70 2,8 le kıyaslarsak hangisini almalıyım sigma fiyat olarak biraz daha ucuz sizin öneriniz nedir

 7. ben otofocus hızında endişeliyim. amazonda okuduğum yorumlarda Tamronun daha çok test yapıp gelişmesi lazım gibi eleştiriler gördüm.. ne dersiniz?

  1. Açıkçası benim için hiç sıkıntı olmadı AF hızı, çok hızlı nesneler mi çekiyorsunuz? Yoksa hiç de kötü değil.

 8. siz yeterli diyorsanız yeterlidir.. amazonda okuduğum bi iki yorumda 'soft focusing' gibi yorumar vardı..
  Peki, nikonun kit lensi 24-85 f3.5 la bu lens arasında çok mu fark var Tahir bey. Başlangıç için d610 yanında 1.8 g 50 mm nikon ve 24-85 f3.5 almak daha mı mantıklı ne dersiniz? Ki daha ucuza mal oluyor ve genelde sokak fotoğrafları çekicem.. zamanınızı aldım, teşekkürler…
  http://www.amazon.com/Tamron-24-70mm-Canon-Mount-

  1. Her şeyden önce o lens f/3.5 sabit diyaframlı değil, Tamron o lensin fersah fersah ötesinde…

 9. sabit diaframlı olmadığını biliyorum,aynı fiyat aralığında 2.8 ve 3.5 versiyonları var ona atfen yazdım :) fiyat olarak Tamron makul görünüyor, kit lensin iki katı yok fiyatı, Nikon24-70in de nerdeyse yarısı..
  teşekkürler..

 10. Merak ettiğim bir şey var müsadenizle sormak istiyorum elimde Nikon 18 105 kit lens var bu lensi 24-70 aralığında baktığımda açı ve zoom olarak bu lens in aralığı olabilir mi yada ortalama o açılar da olur mu ? By lensi almayi düşünüyorum açı ve zoom aralığını gözümde canlandırmak istiyorum onun için soruyorum

  1. Tabii ki lensinizde kullandığınız 24-70 aralığıyla üç aşağı beş yukarı aynı değeri verecektir.

 11. Kenarlardan çok fazla kararma yapıyor açıkcası aldığıma pişman oldum o kadarda iyi bir lens değil.Canon 5D Mark 3 ile birlikte kullanmaktayım.

 12. Merhaba, benim aldığım lenste her zaman olmamakla beraber odaklama sırasında gıcırtı yapıyor, sessiz bir ortamda duyabiliyorsunuz…

 13. yorumları okudum da güldüm birçoğuna….ülkemizde nedense bir eyler üretiliyorsa ve bu toplumun yararına oldu mu?

  sonrasında korkuçç derecede kıskançlıklar baş gösterir..yok şurası neden böyle- yok bu neden şöyle v.s gibi….

  … Ülkemizde Tahir YILDIZ gibi kaç kişi var ? Araştırdınız mı ?

  uzaktan gazel okumayın beyler….

  sanata-sanatçıya saygı lütfen!

  yakamoz yakut

 14. Elinize sağlık, çok yararlı bir inceleme olmuş. Okuduğum incelemelerde Tamron lensleri hem 24-70 hem de 70-200'de Nikona göre daha keskin. Ama kim olduğunu hatırlamadığım bir incelemeci, evet daha keskin ama ben tamronun soğan kabuğu gibi bokehlerini sevmiyorum, bu yüzden nikon tercih ederim demiş (24-70 için) Tam olarak anlayamadım. Onun kastettiği bokeh bulanıklıktan ziyade arkada oluşan parlaklıklar sanırım. Sizce de böyle sevimsiz bir görüntü oluşuyor mu? Selamlar…

 15. Ben doğum fotoğrafçılığı için canon 5d mark 3 aldım tüm paramı bu makineye yatırdım ve lensi canon alma imkanım yok şuanda.Doğumhane ortamında çekimleri gerçekleştireceğimden iso ve focus açısından işimi görür mü sizce çok uygun bi fiyat yakaladım çünlü lütfen olur diyin :)

 16. manuel ortamda tripodlu inceleme yanlış olmuş bu inceleme başarılı bir inceleme değil bilakis bir çok hatayı barındırıyor. pohpohlamalara sakın kanma arkadaşım. bu lensin en önemli özelliği vibration control hiç bahsetmemişsin diğer taraftan testi homojen ışık dağılımı dışarı gore daha fazla olan bir oda da yapmışsın flare testi yok halo testi yok daha bir dünya sayarım ama hatalı işte ya kaldırın yada yeniden düzenleyip doğru bir test yaparak yorum belirtin.

   1. hiciv dolu gülümsemenizin haklılığımdan dolayı buruk olduğunun farkındayım bu yüzden yanlış anlamanızı mazur görüyorum ;) lensi almak hakkında fikir arayan biri olarak beni ve son kullanıcıyı yanıltmaya yönelik olmasada hata barındıran bir test olduğunu benden daha iyi biliyorsunuz (yada bilmiyorsunuz) başlığınızda keskinlik testi yazmışsınız ön inceleme değil bu durumda berbat bir test olmuş hele ki lensin orta grubunun en iyi performans vereceği ve doğal olarak sonuçların şaşabileceği close focus sayılabilecek 1-3 metre aralığında çekim yapıyorsanız. homojen ışık dağılımının üst seviye olduğu bir odada test ediyorsanız. elde çekim ve tripod ile çekim testi yapmıyorsanız.( lens dünyadaki tek 24 70 vr is os yada vc barındıran ) ters ışık ve flare yada halo testlerini saymıyorum. vr sadece pan ve tilt mi yoksa takipte de çalışıyor mu ? yada yok sadece egonuza cila mı çekiyor ilginize ve yardımınıza teşekkür ederim. biraz da yabancı kaynaklardan okuyalım bakalım lensi almak için (yada almamak) yeterli bilgiye ulaşabilecek miyim ?

    1. Benim testin mükemmel olduğuna dair bir ikna çabam yok, ben kullanıcıların kafasındaki soru işaretlerini silebilmek için hızlıca bir inceleme sundum, inanıp inanmamak kişiye kalmış, teknik olarak inceleme yapmayı zaten sevmiyorum. Siz bahsettiğiniz gibi bir inceleme yaparsanız buraya linkini eklersiniz herkes faydalanır, üretim yapmadan üretim yapanları eleştirmek saçma.

     1. Merhaba, Yıllar önce fotoğraf makinam şöyle olsun, lensim şöyle olsun derdindeydim… Ama bu arada asıl fotoğrafın ne olduğunu kaçırıyormuşum… Bence bu yazıdan da faydalanmak isteyenler ihtiyaçlarını bulacak bulamadıkları yerde başka yerlere bakacaklardır. Burada birebir danışmanlık hizmeti almıyoruz sonuçta…

 17. fiyatı 6 bini geçen f 2.8 L2 ile kıyaslanması mümkün değil,sigma tambronun yanında oyuncak gibi,sigma keskinlik fakiri,ben doygunluğunu merak ediyorum lensin,keskinlik incelemeleri her yerde var ama renk doygunluğu ne alemde acaba

  1. Doygunluk tamamen sonradan değiştirilebilen ve geliştirilebilen bir kavram olduğu için testlerime konu yapmıyorum…

  2. Nikon ve Tamron'da her ikisinde de standart ayarlara fotoğraf çekildiğinde Tamron biraz daha kontrast gibi geliyor bana.. Farkı görebilmek için Retina yada EIZO gibi özel bir ekranda bakacaksınız yada hiç bir ayarını değiştirmeden kaliteli bir çıktı alacaksınız, yoksa öyle gözle direk fark edebileceğiniz bir fark yok. Bunun sebebi bir ihtimal lensin önündeki parasoley yada lens çapı vb. olabilir. Tabi sonradan bilgisayarda ayarlanabilir değerler.

 18. ben bu testi kitaplıkta tamron 17-50 ile note 4 cep telefonu ile yaptım, cep telefonu ile çektiğim kareleri cropladığımda tamron 17-50 mm lensin her mm sinden daha net olduğunu gördüm. sonra makinenin otomatik netlemede çok başarılı olmadığını görüp manuel netleme ile ancak cep telefonu ile benzer netlik yakaladım. bu durumda belki okuyan ve siz şaşıracaksınız ama cep telefonu ile de çok güzel geniş açı resimler çekilebiliyor, 800 dolar gibi bir rakamı bu lense vermektense ceple geniş açı çekmeye karar verdim, netlikte %100 croplara rağmen note 4 e yaklaşamadı. Yorumunuz ne olur çok merak ediyorum:)

  1. Lensinizde veya makinenizde sorun olduğunu düşünüyorum, yoksa netlemenin sorunsuz olması gerekiyor zaten, muhtemelen front veya back focus problemi var.

 19. Güzel inceleme olmuş, teşekkürler. Ben açıkçası Tamron 24-70'in Türkiyeye geleceği günü iple çekenlerdendim. Gelir gelmez de aldım. Aslında gönlümdeki tabiki Nikon 24-70'ti ama arasındaki fiyat farkı göz ardı edilir gibi değil. Daha öncesinde de Tamron kullandığım ve markaya aşina olduğum için tercihimi Tamron'dan yana kullandım. Söylenenlerin aksine ne Tamron ne de Sigma kesinlikle Nikon ile kıyaslanamaz. Konu sadece keskinlik değil. Nikon'un netleme hızı ve netlemedeki kararlılığı başka hiç bir lenste yok. Tabi bu Tamronu kötülemek değil. Ben çok memnunum ve iyi ki almışım diyorum.

  1. Teşekkür ederim yorum için, Nikon tabii ki parasını sonuna kadar hak ediyor, ama Tamron da öyle :)

 20. Canon 24 70 aldım bir tane + Canon 6 dmakinem var.
  50 mm F1-8 veya Canon F.1-4 bana çok birşey sunar mı??
  Almak isityorum ama F-2 den sonra ancak güzel diyorlar elimdede 24 70 gibi bir lens var. Boşa israf mı olur. Selamlar.. teşekkürler..

  1. Merhaba, tabii Canon 50mm 1.4 alsanız mantıklı olur, sonuçta 24-70le hiç bir zaman 1.4 gibi bir diyaframa inemiyorsunuz.

 21. Merhaba , birtane tamron 24 70 aldim fakat back focus yapiyor. Düzeltilebilir mi sizce ?

   1. Mantıklı :) ama ikinci el dediğimiz o derin girdaptan almış bulunuyorum , işin enteresan tarafı bunu herseferinde değilde kabaca 10 fotodan birinde yapması.
    Bakalım ben iyiyim ekipmanda sıkıntı, demek yerine ben mi bişeyleri öğrenmemişimin üzerine gitmek şu an en iyi yol.Lensde çok ağır acaba benmi gönyede duramıyorum gibi :)

    Teşekkür ederim.

 22. Tahir bey merhaba,
  Üretimini yaptığımız masa örtülerini çekmek için 2006 yılında satın aldığım Canon G9 ve ultrawide adaptör kullanıyordum. İşimi görüyordu ancak renkleri bir türlü istediğim gibi alamıyordum. Bu sene Sony A7 II satın aldım, 35mm 2.8 lens kullanıyorum, ancak bazen açı yeterli gelmiyor. Sony için geniş açı prime lens olmadığı için 16-35 F4 değerlendirdim. Ayrıca 28 mm F2 de düşündüm ancak 28mm 35mm arası çok büyük bir kazancım olmayacak dolayısı ile en az 24mm ile devam etmek istiyorum. Sony 24-70 hoşuma gitmedi. Sizce Tamron’u adaptör ile birlikte kullanırsam Son 24 70 F4’e iyi bir alternatif olabilir mi?

  1. Merhaba, adaptör kullanılacaksa neden Sony 24-70'in yerine alınsın ki? Adaptörle hiç bir lensi önermiyorum ben pek, eğer 24-70 alınacaksa yine Sel 24-70 alınmalı.

 23. merhaba, bu lensi yurt dışından almak istiyordum ( hala da öyle ) fakat odaklama ile ilgili bir problem olabileceği konusunda bir ziyaretçinin yazısı vardı bu beni düşündürüyor, diğer taraftan 1000 tl lik fark çok cazip görünüyor! Sigma 24-70 i de araştırdım, o fiyat konusunda çok çok daha cazip ( yurt dışında ) ama incelemelere bakınca sanki sonradan çok pişman olacakmışım gibi geldi.

  1. Merhaba, hiç bir problem yok lenste, dünya kadar arkadaşım da severek kullanıyor, bir kişinin yazdığı şey yüzünden koca lens şüpheye düşmesin.

 24. Tahir bey merhaba,
  Ben sizin sıkı bir takipçiniz oldum çıktım. Yazı ve yorumlarınızı keyifle takip ediyorum.
  Öncelikle teșekkür etmek isterim emeklerinize.

  Ben d750 body aldm fakat lens alamadım henüz.

  Nikon 24 70 lenslerin f2.8 olanlarının birçok modeli var. Ed vr bișeyler daha. Yam olarak anlamiyorum. Maddi anlamda herhangi bir sıkıntı yașamıyorsam hangisini almamı önerirsiniz.

  Tamron daha önce kullandım çok memnundum fakat yazınız çok yeni bir yazı değil. Bu lensten sonra daha iyi bir lens üretti mi tamron?

  Tamron alacaksam öneriniz ne olur, nikon alacaksam öneriniz ne olur?

  Saygılarımla..

  1. Merhaba, çok sevindim teşekkürler. Almışken 24-70VR alın tabii madem sıkıntı yok en üst model olsun :) Ama bence fiyat/performans olarak nikon 24-70 (vr'siz olan) en iyisi gibi duruyor.

   1. öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim :)
    Nikon 24-70 vr'siz olan fiyat olarak oldukça uygun. 24-70 aralığında vr'nin çok büyük bir önemi yok mu? varsa aradaki fiyat farkına kıyıp vr alacağım :) elim çok aşırı titreyen biri değilim ama yine de aradaki fiyata değecek kadar bir fark varsa vr modelini tercih edeceğim.

    1. Hakan Bey, tabii ki arada bir fark var. Ama bu fark kimi kullanıcı için yeterli olur, kimisi için olmaz, ben orada bir şey diyemem :) Almışken en iyisini almak da var tabii, bütçe müsaitse tabii ki VR olanı alın. Bu arada fotopazar.com üzerinden fiyatta da yardımcı olmaya çalışırım ;)

 25. Merhabalar tahir bey lensi aldım ama bi sorum olucak cevaplarsanız sevinirim vc acıkken fotograf cekimine engeli oluyormu kapalımı durması gerekiyor

 26. Merhabalar,
  Makinem Nikon d90 ve moda fotografı çekmeye başlayacağım, hangi lensi önerirsiniz acaba? Şimdiden teşekkür ederim

 27. Merhaba Tahir bey ben Canon 100d için 50mm stm canon ve canon 10-18stm alacaktim manzara + portre + studyo +sokak fotoğrafçılığı için ama is usm lensleri görünce kararimi değiştirdim şimdi canon 50mm stm alayim 10-18stm yerine tamron 17-50 alsam ondan daha iyi sonuç verir mi 10-18den hem ben bu lensi tak gez için alacağım

  1. 17-50 ve 10-18 birbirinden çok farklı lensler, 10-18 ile portre çekemezsiniz ultra geniş açı. 17-50 ile de o kadar geniş açıya geçemezsiniz. Tak gez olarak 10-18mm olmaz zaten.

 28. Tamron 28-70mm,f2.8 içinde görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum.Herhalde benim elimde olan lens ilk versiyonlardan olmalı ki üzerinde Af-manuel geçiş anahtarı yok

  1. Tamron 28-70 çok eski bir lens, dolayısıyla artık incelememin pek mantığı yok açıkçası. Tavsiyem yenilerine geçiş yapmanız, yeni lensler çok daha performanslı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Sigma 135mm Art İncelemesi
Devamını Oku

Sigma 135mm f/1.8 DG HSM Art İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Sigma 135mm Art İncelemesiGenel BakışÖzelliklerGövde YapısıSigma 135mm f/1.8 PerformansıSon Söz ve Yorum Sigma oldukça popüler…
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 1 – Fuji X100S

Genel hatları ile aynasız makineleri yorumladığımız Hangi Aynasız Fotoğraf Makinesi yazımızdan sonra aynasız makineleri kullanan yetenekli fotoğrafçılar ile yaptığımız…