WordPress Yorum Eklentileri

WordPress ile haşır neşirseniz ve bir blog kurduysanız mutlaka bir süre sonra size de spam bir çok ileti gelmeye başlayacaktır, bu spam, yani reklam dolu yorumlardan kurtulmak için yapmanız gereken çok çeşitli yöntemlerde bir çok şey var, bu yazımda hem spam yorumları engellemek için hem de daha iyi ve daha çok etkileşimli bir blogunuz olması için gerekli yorum sistemlerini inceleyeceğim.

Sayfa İçeriği

WordPress Yorum Eklentileri

Disqus:

Dünya’da en fazla indirilen (ben yazıyı yazarken 929,047 idi) yorum sistemi Disqus. Discuss; yani tartışma kelimesinden geliyor ve asıl anlamını taşıyor. Disqus oldukça komplike bir sistem, eklentiyi kuruyorsunuz ve kendisine ait websitesinden admin panelinize ulaşıyorsunuz. Admin panelde ayarlarınız var ve oldukça detaylı, bazı kişiselleştirmeler yapabilseniz de sistem genellikle stabil yürüyor. Ben disqus’ı fotopazar blog‘da kullanıyorum ve şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Öncesinde WordPress’in kendi yorum sistemini kullanıyordum ve oradaki tüm yorumları Disqus kendi içine aktarmayı başararak takdirimi toplamıştı. Üstelik Türkçe desteği de var… Ama bazı dezavantajları da yok değil. Yüklenmesi biraz uzun sürüyor, hızlı bir bağlantınız varsa yazının hemen yüklendiğini ve altta Disqus’ın yeni yükleniyor olduğunu göreceksiniz. Ayrıca yorum yapmak istediğinizde sanki sadece yorumlara cevap yazabiliyorsunuz gibi hissediyorsunuz ve yeni yorum yazmak için en altta bir kutucuk arıyorsunuz ama aslında o kutu en üstte. Bunun yanında görsel olarak da biraz fazla soluk bulduğumu söylemeden edemeyeceğim.

[button link=”http://downloads.wordpress.org/plugin/disqus-comment-system.2.74.zip” color=”#AAAAAA” size=”3″ style=”1″ dark=”0″ radius=”auto” target=”self”]Disqus İndir[/button]

Kullanıcı Arayüzü
Kullanıcı Arayüzü
Admin arayüzü
Admin arayüzü

IntenseDebate Comments

Disqus’ ın ardından gelen ve benzer sistemle çalışan bir başka WordPress yorum eklentisi. Yazıyı yazdığım anda indirilme sayısı 454,147 idi. Şu anda okuduğunuz tahiryildiz.com ‘da IntenseDebate kullanmayı tercih ettim, çünkü görselliği ve genel yapısı sebebiyle daha fazla yorum alabileceğimi düşündüm. Şu ana kadar da yanılmadığımı düşünüyorum. Her iki eklentide de spam tamamen ayıklanıyor ve her ikisinde de Türkçe desteği var, yani yorum yazarken gördüğünüz hemen her yazı Türkçe. Aynı zamanda yorum entegrasyonu da var, yani hem içeriye hem de dışarıya yorum aktarımı yapabiliyorsunuz. Bu da vazgeçip diğer eklentilere bakabilmenize yarıyor. Herhangi bir yorum aldığınızda email adresinize uyarı geliyor ve yoruma cevap aldığınızda da uyarılıyorsunuz ki bunlar çok güzel imkanlar.

[button link=”http://downloads.wordpress.org/plugin/intensedebate.2.9.5.zip” color=”#AAAAAA” size=”3″ style=”1″ dark=”0″ radius=”auto” target=”self”]IntenseDebate İndir[/button]

Kullanıcı Ekranı

Admin Ekranı

Livefyre Realtime Comments

Çok kullanılan bir başka yorum eklentisi. 51,535 indirilme sayısına sahip, üstteki iki iyi yorum sistemi gibi bir admin panel ve kullanıcı ekranına sahip. Yalnız Türkçe desteği olmaması onu kullanamayacağımız anlamına geliyor, çünkü eğer Türkçe yazıyorsanız okuyanlar ve yorum yapacak olanlar da Türkler, dolayısıyla Livefyre ölü doğmuş oluyor… Oysa ki görselliği çok iyiydi.

[button link=”http://downloads.wordpress.org/plugin/livefyre-comments.zip” color=”#AAAAAA” size=”3″ style=”1″ dark=”0″ radius=”auto” target=”self”]Livefyre İndir[/button]

Livefyre

 

Sonuç

Üstte tanıttığım 3 eklenti benim gördüğüm ve test ettiğim en önemli yorum eklentileri. Disqus ve IntenseDebate oldukça iyiler. Spamleri engelliyorlar, kullanıcılara sosyal mecraları kullanarak giriş yaptırıp istedikleri yorumu yaptırabiliyorlar. Yani hem kolay yorum yapıyorsunuz hem de kayıt olmak zorunda kalmıyorsunuz. Yorum yaptıktan sonra yorumunuza cevap gelirse de email adresinize mail olarak düşüyor, bu hem admin için hem de yorum yapan kullanıcılar için geçerli.

Bu 3 eklenti dışında test ettiğim CommentsLuv gibi 634,034 kez indirilen çok popüler de bir eklenti var, ama onu detaylandırmak istemedim, eklentinin temeli yorum yapanların da bloglarında yazdıkları son yazıları size yorumlarında göstermeye dayanıyor. Hem backlink sağlanıyor hem de etkileşim sağlanıyor ama ben bunun hem yararlı olduğunu düşünmüyorum hem de eklenti pek görsel değil. Aynı zamanda Türkçe desteklemiyor.

Disqus veya IntenseDebate, hangisini seçerseniz seçin pişman olmazsınız. WordPress’in sade yorum sistemini de tercih edebilirsiniz ama bu yorum sistemleri hem yoruma destek veriyor hem de biraz daha fazla görsellik sunuyor. Seçim sizin…

0 Shares:
87 comments
  1. Makale basi mesaj birakilacak bir ziyaretci defteri var mi ?

 1. ya bi şey paylaşıyorsun sağol da kopyalama seçme vs engellemişsin oldu mu şimdi

 2. Disqus kullanıyorum, memnunum, diğerleri bence çok karışık

 3. Sizin kullandığınız eklentiyi çok beğendim Tahir Bey

 4. Intensedebate yi duymamıştım ama bu bloga çok yakışmış.

 5. Hocam ben yüklüyorum ama Import in progress… diye bölüme gelince %0 da kalıyor ve sürekli yanında birşey dönüyor nasıl halledebilirim ?

 6. İntenseDebate kullanıyorum şimdilik bir sorun yaşamadım.

 7. intensedabate indirdim ama nasıl yüklerim. wp’de yeniyim yardımcı olur musunuz? Bir de kişilerin sadece mail ve ad yazarak (yani giriş yapmadan) yorum bırakmaları wp’de mümkün değil mi? yardım rica ediyorum.

  1. Admin panel–> Eklentiler –> Yeni Ekle —> Yükle komutlarıyla yükleyebilirsiniz. Intensedebate veya disqus yüklediğinizde daha az bilgi girerek yorum yapılabiliyor.

   1. panelde dediğiniz sıralamada bir yer ya da başka bir şeyin altında yükle komutunu göremedim ama acaba kullandığım temayla ilgisi olabilir mi? Hızlı yardım-yorumunuzun için teşekkür ederim ayrıca.

    1. Bu temalardan bağımsız bir şey, wordpress kurulumunu tamamladıysanız bir admin paneliniz vardır. websiteniz.com/wp-admin adresinde paneliniz var, oraya girmelisiniz; örneğin: https://tahiryildiz.com/wp-admin

 8. şöyle var.
  yeniye tıklayınca şeçenekler post page medya baglantı bunlar. sorun dediğiniz gibi eklentiler diye bir seçenek yok paneldeki tüm düğmelere baktım sitemi yukarda yazdım var yani kullanıyorum :)

 9. tamam burası başlangıç dediğiniz sayfaya girdim..solda butonlar var sırasıyla şöyle.anasayfa-yazılar-medya-baglantılar-sayfalar-yorumlar-geri bildirimler-görünüm-kullanıcılar-araçlar -ayarlar

  1. Orada eklentiler de olmalı, görünümün hemen altında, yoksa onunla ilgili sorunlara bakmalısınız, böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım

 10. Görünümün içinde: tema, özelleştir, bileşenler, menus, üst kısım, kişisel tasarım,mobil var.
  Görünümün altında: kullanıcı – araçlar- ayarlar var.
  Peki ben temayı seçtim ve kullanıyorum. Hiç bir ayarı değiştirmedim tema mı hatalı o zaman. Ya da eski-yeni sürümde dedikleriniz farklı görünüyor olabilir mi?

  Bu yazdıklarımdan biri değilse admin bilgilerini atıcam girip bakın diye valla kendimi tekno. özürlü gibi hissettim :))

 11. Görünümle kullanıcıların arasında eklentiler olmalı, yoksa bir sıkıntı var, benim yapabileceğim bir şey yok ne yazık ki :)

 12. Merhaba Tahir bey,
  benim karsılastıgım sorun asagıdadır, yardımcı olabılrımısın
  Uygulama yapılandırması verilen URL'ye izin vermiyor.: Uygulamanın ayarları verilen URL'lerden bir veya daha fazlasına izin vermiyor. URL'ler İnternet Sitesinin URL'si ve Kanvas URL'si olmalıdır veya domain ygulamanın domainlerinden birinin altdomaini olmalıdır.

    1. Aldiginiz hata suna benziyor: intensedebate\’ e uye olurken domain adinizi kaydediyorsunuz. Sanirim o yanlis veya ayarlarda bir hata var.

     1. Su anda bilgisayar basinda olmadigim icin detayli inceleyemiyorum ne yazik ki.

 13. yıneddaha sonra da olmak kaydı ıle yardımcı olursanız cok sevınırım gercekten cok onemlı.

 14. Makale için teşekkürler, gerçekten yeterince bilgilendirici. Neredeyse 3 saattir internette bu konuyla alakalı araştırıyorum ama en sonunda burada buldum. Çok teşekkür ederim. Paylaştığınız bilgiler gerçekten işimi görecek

 15. İntensedebate güzele benziyor.Yorumları aktaramadım. Aktarma ekranında dönüyorda dönüyor işaret.

 16. [url=http://www.moellerip.com/]Retro 11 2013[/url]oyy [url=http://www.4bizgroup.com/]Gamma Blue 11s[/url]Shd [url=http://www.benchmarkcareer.com/]Jordan 12[/url]oyd [url=http://www.rochestervball.com/]Jordan 11[/url]duy [url=http://capitolclayarts.com/]Cheap north face jackets[/url]pslr [url=http://www.frktc.com/]Gamma Blue 11s[/url]eef [url=http://www.rascalsinparadise.com/]jordan 11 for sale[/url]qlu [url=http://www.starrbenefits.com/]Cheap uggs[/url]trf [url=http://www.cardinalgs.com/]Jordan 12 2013[/url]Wrf [url=http://www.orep.org/]Jordan 12[/url]psuu [url=http://www.myresaleweb.com/]gamma blue 11s for sale[/url]ohu [url=http://www.alamedachurch.com/]jordan 12 for sale[/url]dpd [url=http://www.reiwealthacademy.com/]Jordan 11[/url]qee [url=http://www.jessiecraig.com/]Ugg Bailey Button[/url]ohf [url=http://www.enteraconsulting.com/default2.asp]Jordan 12 For Sale[/url]Deq [url=http://www.purdonrental.com/]Gamma Blue 11s For Sale[/url]Deu [url=http://www.fcpaonline.org/]Gamma Blue 11s[/url]opy [url=http://www.primaadvisors.com/]Jordan 11 Christmas[/url]Dsu [url=http://18lumber.com/]uggs on sale[/url]tld [url=http://www.francepub21.com/]retro 11[/url]Sed [url=http://www.studio1440.com/]Gamma Blue 11s For Sale[/url]tsu [url=http://www.alamedaelderlaw.com/]Retro 11[/url]dhd [url=http://www.bluesailsolutions.com/]Jordan 12[/url]wpr [url=http://www.savientpharma.com/]Jordan Retro 11[/url]Der [url=http://07800management.com/]North Face Outlet[/url]ouu
  Beats By Dre Solo

 17. [url=http://www.treesusa.com/]Coach Handbags[/url] eds [url=http://grasslakepizzatime.com/]Coach Handbags[/url] Fu [url=http://www.braingiants.com/]Coach Outlet Online[/url] Wd [url=http://www.jancoltd.com/]Coach Outlet[/url] ok [url=http://www.mdtracker.net/]Coach Factory[/url] oy [url=http://www.canadianequipmentfinance.com/]beats by dre solo[/url] diy [url=http://www.dabbagh.com/]Beats By Dre Solo[/url] oy [url=http://www.tejanoclassics.com/]beats by dre cheap[/url] Wd [url=http://www.aci-inc.biz/]Beats By Dre Solo[/url] ou [url=http://www.tnltg.com/]Beats By Dre Headphones[/url] edd [url=http://www.ebc-verona.net/]Jordan Retro 6[/url] qu [url=http://flyingdogfarmllc.com/]Jordan 6[/url] of [url=http://www.usndecklogs.com/]Retro 6[/url] sw [url=http://www.fscslo.org/]Jordan Retro 11[/url] rd [url=http://www.aaaalarms.net/]Jordan Retro 6[/url] rd [url=http://worldfashionorganization.com/]Michael Kors Outlet[/url] ws [url=http://www.engineeredmonitoringsolutions.com/]http://www.engineeredmonitoringsolutions.com/[/url] rd [url=http://www.eorthecoffee.com/]Michael Kors Outlet[/url] Sd [url=http://primacaredirect.com/]Michael Kors Outlet Store[/url] os [url=http://www.reputationuk.com/]Michael Kors Outlet Online[/url] Fd [url=http://www.youthdevelopment.org/]Michael Kors Factory Outlet[/url] ek [url=http://www.masoncompanies.com/]Michael Kors Outlet[/url] uy [url=http://www.mcanime.com/]http://www.mcanime.com/[/url] Dk [url=http://www.melaniechrismer.com/]Michael Kors Outlet Online[/url] wf [url=http://www.pascalcreativegroup.com/]Michael Kors Handbags[/url] or
  beats by dre sale

 18. [url=http://www.nsrt.org/]http://www.nsrt.org/[/url]sed [url=http://www.alisonrestaurant.com/]Michael Kors Outlet[/url]Dyy [url=http://www.movablefeastinc.com/]Cheap Michael Kors[/url]ouf [url=http://www.diligentsales.com/]Michael Kors Sale[/url]dpw [url=http://www.batiksgalore.com/]Michael Kors Sale[/url]psrd [url=http://www.lastingpaws.com/]http://www.lastingpaws.com/[/url]ope [url=http://leeinstitute.dukemansion.com/]Michael Kors Outlet[/url]eur [url=http://www.nutsandboltsetc.com/]Michael Kors Outlet Online[/url]qew [url=http://www.illari.com/]Michael Kors Purses[/url]slq [url=http://www.shapefinancial.com/]Michael Kors Outlet Online[/url]wld [url=http://www.mistercollins.com/]Michael Kors Outlet[/url]rrk [url=http://www.sumnergop.org/]Michael Kors Handbags[/url]tyr [url=http://www.greenmediacreations.com/]Michael Kors Bags[/url]psle [url=http://www.monsieurromeo.com/]Michael Kors Outlet[/url]Dyf[url=http://www.acicms.com/]Michael Kors Factory Outlet[/url]ese [url=http://www.shonanlighting.com/]Coach Outlet Online[/url]uhf [url=http://www.altusstudios.com/]Coach Factory Outlet[/url]Why [url=http://www.offshore-chicago.com/]coach factory outlet[/url]eyy [url=http://www.salinawrestling.com/]Coach Factory[/url]elk [url=http://www.jrobertsart.com/]Coach Outlet Online[/url]rlr [url=http://www.cuttingsolutionsinc.com/]Coach Factory Outlet[/url]uuk [url=http://www.microbuspub.com/]http://www.microbuspub.com/[/url]drw [url=http://www.franciacorta.us/]Coach Purses[/url]dsu [url=http://www.rumirose.com/]Coach Factory[/url]opy [url=http://www.artalleyusa.com/]Coach Factory Outlet[/url]Flq
  Beats By Dre Solo HD

 19. [url=http://www.treesusa.com/]Coach Outlet Online[/url] qw [url=http://grasslakepizzatime.com/]http://grasslakepizzatime.com/[/url] did [url=http://www.braingiants.com/]Coach Purses[/url] ud [url=http://www.jancoltd.com/]http://www.jancoltd.com/[/url] qr [url=http://www.mdtracker.net/]Coach Factory Online Store[/url] Dy [url=http://www.canadianequipmentfinance.com/]http://www.canadianequipmentfinance.com/[/url] or [url=http://www.dabbagh.com/]Beats By Dre Solo HD[/url] rd [url=http://www.tejanoclassics.com/]beats by dre sale[/url] edy [url=http://www.aci-inc.biz/]Beats By Dre Sale[/url] dik [url=http://www.tnltg.com/]beats by dre wireless[/url] eu [url=http://www.ebc-verona.net/]Jordan Retro 6[/url] wd [url=http://flyingdogfarmllc.com/]New Jordans 2014[/url] ru [url=http://www.usndecklogs.com/]http://www.usndecklogs.com/[/url] tw [url=http://www.fscslo.org/]Jordan Retro 6[/url] ts [url=http://www.aaaalarms.net/]Jordan Retro 6[/url] dif [url=http://worldfashionorganization.com/]Michael Kors Handbags Outlet[/url] ou [url=http://www.engineeredmonitoringsolutions.com/]Michael Kors[/url] os [url=http://www.eorthecoffee.com/]Michale Kors Factory Outlet[/url] edr [url=http://primacaredirect.com/]Michael Kors Outlet[/url] Fk [url=http://www.reputationuk.com/]Michael Kors Hamilton[/url] oy [url=http://www.youthdevelopment.org/]Michael Kors Outlet Online[/url] ss [url=http://www.masoncompanies.com/]http://www.masoncompanies.com/[/url] ty [url=http://www.mcanime.com/]Michael Kors Bags[/url] Dd [url=http://www.melaniechrismer.com/]Michael Kors Handbags[/url] dif [url=http://www.pascalcreativegroup.com/]Michael Kors Hamilton[/url] Wd
  Michael Kors Outlet

 20. [url=http://www.perrymartel.com/]Retro 11 2013[/url]Wlu [url=http://www.reelwriting.com/]Gamma Blue 11s[/url]tuf [url=http://benniesofenglewood.com/]Beats By Dre solo[/url]trd [url=http://www.songsforkidsrecords.org/]Lululemon Outlet[/url]uud [url=http://www.195broadway.com/]uggs on sale[/url]Wpy [url=http://www.quiltsbywendy.com/]Foamposites For Sale[/url]oud [url=http://www.sebcoax.com/]Beats By Dre Studio[/url]ulu [url=http://www.aura-systems.com/]ugg boots on sale[/url]Wlu [url=http://www.oliverstalmans.com/]Lululemon Outlet[/url]ouu [url=http://schoonersbrewer.com/]Jordan Retro 11[/url]qrd [url=http://www.monarchroofing.net/]Jordan 12[/url]qud [url=http://wplegalpages.com/]Gamma Blue 11s[/url]wsu [url=http://www.moms4more.org/]uggs on sale[/url]Dud [url=http://ajaphoto.com/]Cheap North face jackets[/url]opd [url=http://janewear.com/]Jordan 11[/url]rpd [url=http://www.koiviz.com/]North Face Outlet[/url]Fhd [url=http://www.freethefive.org/menu.htm]jordan 11[/url]Dlf [url=http://www.mtgcity.com/]Michael Kors Outlet Online[/url]erd [url=http://www.cpcboston.org/]Uggs On Sale[/url]pssd [url=http://tedoliverduelingpianos.com/]North Face Outlet[/url]qhu [url=http://www.willmarfarmcenter.com/]Nike Foamposite For Sale[/url]psuw [url=http://www.sgrcl.com/]Retro 11[/url]Seq [url=http://www.largaytravel.com/]Jordan 12 for sale[/url]wew [url=http://www.centrededesign.com/]Christian Louboutin Outlet[/url]dur [url=http://www.mortgagemayday.com/]jordan 11[/url]tpy
  Beats By Dre Sale

 21. [url=http://www.treesusa.com/]Coach Outlet Online[/url] od [url=http://grasslakepizzatime.com/]Coach Factory Outlet[/url] Fd [url=http://www.braingiants.com/]Coach Bags[/url] od [url=http://www.jancoltd.com/]http://www.jancoltd.com/[/url] or [url=http://www.mdtracker.net/]Coach Factory Online[/url] ef [url=http://www.canadianequipmentfinance.com/]Beats by dre studio[/url] Wd [url=http://www.dabbagh.com/]http://www.dabbagh.com/[/url] ud [url=http://www.tejanoclassics.com/]beats by dre cheap[/url] Du [url=http://www.aci-inc.biz/]http://www.aci-inc.biz/[/url] os [url=http://www.tnltg.com/]Beats By Dre Cheap[/url] eu [url=http://www.ebc-verona.net/]White Infrared 6s For Sale[/url] Dd [url=http://flyingdogfarmllc.com/]Jordan Infrared 23[/url] qk [url=http://www.usndecklogs.com/]Jordan Infrared 23[/url] ry [url=http://www.fscslo.org/]Jordan Retro 6[/url] psu [url=http://www.aaaalarms.net/]New Jordans[/url] qr [url=http://worldfashionorganization.com/]Michael Kors Outlet[/url] os [url=http://www.engineeredmonitoringsolutions.com/]http://www.engineeredmonitoringsolutions.com/[/url] eds [url=http://www.eorthecoffee.com/]Michale Kors Factory Outlet[/url] wy [url=http://primacaredirect.com/]Michael Kors Outlet[/url] ry [url=http://www.reputationuk.com/]Michael Kors Outlet[/url] dif [url=http://www.youthdevelopment.org/]Michael Kors Outlet Online[/url] Df [url=http://www.masoncompanies.com/]Michael Kors Sale[/url] psk [url=http://www.mcanime.com/]Michael Kors[/url] edk [url=http://www.melaniechrismer.com/]Michael Kors Outlet Online[/url] uf [url=http://www.pascalcreativegroup.com/]Michael Kors Factory Outlet[/url] Sk
  Louis Vuitton Outlet

 22. Not having enough electric batteries significant frustrating especially if you do not possess another フットサルシューズ battery readily available. Your gear is rendered useless and you just ultimately miss the greatest moments. It always happens that wayas soon while your battery dies, a battle breaks out, someone falls in love, or some hilarious incident occurs. Don’t be among those men and women who says, “I can’t believe I missed that. My WordPress Yorum Eklentileri | Tahir YILDIZ battery just died!”

 23. [url=http://www.moellerip.com/]Jordan Retro 11[/url]old [url=http://www.4bizgroup.com/]Gamma Blue 11s[/url]spd [url=http://www.benchmarkcareer.com/]Jordan 12[/url]syq [url=http://www.rochestervball.com/]Jordan Retro 11[/url]qlu [url=http://capitolclayarts.com/]North Face Outlet[/url]rpr [url=http://www.frktc.com/]Jordan Retro 11[/url]Wyd [url=http://www.rascalsinparadise.com/]gamma blue 11s[/url]tuq [url=http://www.starrbenefits.com/]uggs on sale[/url]wlr [url=http://www.cardinalgs.com/]Jordan Retro 12[/url]Wuk [url=http://www.orep.org/]Jordan Retro 12[/url]dhw [url=http://www.myresaleweb.com/]Jordan 11[/url]Dud [url=http://www.alamedachurch.com/]Jordan 12[/url]uyk [url=http://www.reiwealthacademy.com/]Jordan Retro 11[/url]ouu [url=http://www.jessiecraig.com/]Ugg Boots Clearance[/url]dre [url=http://www.enteraconsulting.com/default2.asp]Jordan 12 For Sale[/url]ueq [url=http://www.purdonrental.com/]Gamma Blue 11s[/url]ule [url=http://www.fcpaonline.org/]Jordan 11[/url]Wlu [url=http://www.primaadvisors.com/]Jordan Retro 11[/url]qlw [url=http://18lumber.com/]uggs on sale[/url]rhr [url=http://www.francepub21.com/]gamma blue 11s for sale[/url]ehe [url=http://www.studio1440.com/]Jordan 11[/url]due [url=http://www.alamedaelderlaw.com/]Jordan 11[/url]ouf [url=http://www.bluesailsolutions.com/]Jordan 12[/url]rrk [url=http://www.savientpharma.com/]Gamma Blue 11s[/url]ule [url=http://07800management.com/]The North Face Jackets[/url]spy
  Cheap Louis Vuitton http://www.purdyelectronics.com

 24. [url=http://www.almuthana.com/]Louis Vuitton Outlet Online[/url] su [url=https://www.womenoftheharvest.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] did [url=http://www.bccleaners.com/]http://www.bccleaners.com/[/url] ok [url=http://www.huchthausen.com/]http://www.huchthausen.com/[/url] wu [url=http://www.chllogs.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] Ff [url=http://www.syso.org/]Louis Vuitton Purses[/url] qw [url=http://www.aquilacorp.com/]http://www.aquilacorp.com/[/url] ou [url=http://www.careministries.org/]louis vuitton purses[/url] did [url=http://www.somethingsbrewn.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] tf [url=http://www.endlessvisions.net/]Louis Vuitton Outlet[/url] psu [url=http://www.chelandigital.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] pss [url=http://www.greenroomtheater.com/]Louis Vuitton Sale[/url] ud [url=http://hansdesign.com/]Louis Vuitton outlet[/url] did [url=http://www.bluenexus.com/]Louis Vuitton Neverfull[/url] Wr [url=http://www.doori-nyc.com/]Louis Vuitton Bags[/url] Fu [url=http://www.gappteam.org/]Louis Vuitton Outlet Online[/url] rf [url=http://papadinos.com/]Louis Vuitton Belt[/url] uy [url=http://www.lawryresearch.com/]http://www.lawryresearch.com/[/url] did [url=http://www.speakyorubaapp.com/]louis vuitton outlet store[/url] rw [url=http://www.unitedfinancial.com/]Louis Vuitton outlet[/url] ef [url=http://www.glob-tel.com/]Louis Vuitton Outelt[/url] ry [url=http://www.judirotenberg.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] uf [url=http://www.deltadot.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] Wr [url=http://domadesigns.com/]Louis Vuitton Alma[/url] wd [url=http://www.subsurfaceconstructors.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] Wd
  lebron 11

 25. Nevertheless i learned a while ago WordPress Yorum Eklentileri | Tahir YILDIZ taking a victory any way Allow me to whilst my mouth shut. g-shock激安 Remember My partner and i filed quite a few motions; you to get the session recorded either audio or steno, so it might be at the record for your appeal. I didn’t love this but had to keep your recording in my records as well as assist my students. I possess a dvr to prevent the session for my notes so I can transcribe, it really is allowed by California guidelines of court, 1.150d (personal recording devices) but should contain the judge’s approval prior to recording. I’ve seen the Bailiff’s power trip and take peoples phones and recorders far away from them before or during the court. Just what are they petrified of, that we will have a very record goods was said and done?

 26. [url=http://www.almuthana.com/]Louis Vuitton Handabgs outlet[/url]oyw [url=https://www.womenoftheharvest.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]def [url=http://www.bccleaners.com/]http://www.bccleaners.com/[/url]whd [url=http://www.huchthausen.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]qhd [url=http://www.chllogs.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]psyd [url=http://www.gappteam.org/]Louis Vuitton Bags[/url]whq [url=http://papadinos.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]psuy [url=http://www.lawryresearch.com/]http://www.lawryresearch.com/[/url]pspf [url=http://www.speakyorubaapp.com/]louis vuitton outlet store[/url]wyd [url=http://www.unitedfinancial.com/]Louis Vuitton Outlet Store[/url]whd [url=http://www.syso.org/]Louis Vuitton Belt[/url]shd [url=http://www.aquilacorp.com/]Louis Vuitton Wallet[/url]pssd [url=http://www.careministries.org/]louis vuitton outlet[/url]sre [url=http://www.somethingsbrewn.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]duw [url=http://www.endlessvisions.net/]Louis Vuitton Outlet[/url]dud [url=http://www.chelandigital.com/]Louis Vuitton Outlet Online[/url]Syr [url=http://www.greenroomtheater.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]Wse [url=http://hansdesign.com/]http://hansdesign.com/[/url]pshd [url=http://www.bluenexus.com/]Louis VUitton Backpack[/url]wek [url=http://www.doori-nyc.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]wuu [url=http://www.glob-tel.com/]Cheap Louis Vuitton[/url]Whu [url=http://www.judirotenberg.com/]Louis Vuitton Bags[/url]elr [url=http://www.deltadot.com/]Louis Vuitton Purses[/url]sld [url=http://domadesigns.com/]Louis Vuitton Neverful[/url]dlu [url=http://www.subsurfaceconstructors.com/]Louis Vuitton Sale[/url]Fuq
  Louis Vuitton Purse http://www.hotflusher.com

 27. [url=http://www.outdoorwebconnections.com/]Coach Purses[/url]Shu [url=http://www.eurocarnc.com/]Coach Factory Online[/url]srr [url=http://www.sabasushila.com/]Coach Outlet Online[/url]ory [url=http://www.donnallyarchitects.com/]Coach Factory[/url]dey [url=http://www.crossroadsuniversity.com/]Coach Factory Outlet[/url]Ssd [url=http://www.martagismail.com/]Foamposites For Sale[/url]dly [url=http://capitalis.org/]Foamposites Oregon Ducks[/url]psrd [url=http://www.ceonp.com/]lebron 11 for sale[/url]ouy [url=http://aatechniques.com/]http://aatechniques.com/[/url]oef [url=http://www.cbferrari-usa.com/]foamposites for sale[/url]wsu [url=http://www.csnetinternational.com/]Jordan 6[/url]wuq [url=http://www.samoancenters.org/]White Infrared 6s For Sale[/url]Wew [url=http://www.secondpresbyterian.org/]Jordan 6[/url]Fpr [url=http://www.secom.com/]http://www.secom.com/[/url]Slf [url=http://greatlakessmokedmeats.com/]Jordan 6 White Infrared[/url]Dhf
  Louis Vuitton http://www.lawryresearch.com

 28. [url=http://www.binarystarltd.com/]louis vuitton purses[/url]reu [url=http://www.johngalt.com/]http://www.johngalt.com/[/url]Ssq [url=http://eduserc.org/]Louis Vuitton bags[/url]Fpd [url=http://simborg-killingsworth.com/]Louis Vuitton Bags[/url]euu [url=http://www.faafc.org/]Louis Vuitton outet store[/url]sed [url=http://www.jillcunniff.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]pspd [url=http://www.sandybyers.com/]Louis Vuitton Neverfull[/url]oyq [url=http://www.bhpcapital.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]dsw [url=http://www.abdallahsafar.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]Fsq [url=http://www.onairsol.com/]http://www.onairsol.com/[/url]wuy [url=http://www.lectriclimited.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]wed [url=http://www.ruckpate.com/]http://www.ruckpate.com/[/url]epd [url=http://www.afbe.org/]Louis Vuitton Outlet Online[/url]ole [url=http://www.clivacations.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]drd [url=http://www.ephremj.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]euu [url=http://www.impactengsol.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]dsf [url=http://nrgi.org/]Louis Vuitton Purses[/url]rrr [url=http://www.purdyelectronics.com/]Louis Vuitton Bag[/url]Dhu [url=http://www.femalehealthcare.com/]Louis Vuitton Belt[/url]Sud [url=http://www.maddiepowers.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]upr [url=http://www.hotflusher.com/]Louis Vuitton Belt[/url]seq [url=http://www.scots.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]Sud [url=http://www.tupelohall.com/]Louis Vuitton Bags[/url]duf [url=http://www.efco-usa.com/]Cheap Louis Vuitton Bag[/url]rpr [url=http://www.wampacific.com/]Louis Vuitton Bags[/url]wud
  Cheap Jordans http://www.csnetinternational.com

 29. [url=http://www.nsrt.org/]Michael Kors Outlet[/url]ruu [url=http://www.alisonrestaurant.com/]http://www.alisonrestaurant.com/[/url]Dlf [url=http://www.movablefeastinc.com/]Michael Kors Handbags[/url]Wrr [url=http://www.diligentsales.com/]Michael Kors Outlet Online[/url]olk [url=http://www.batiksgalore.com/]Michael Kors Handbags[/url]Shu [url=http://www.lastingpaws.com/]Michael Kors Handbags[/url]Fud [url=http://leeinstitute.dukemansion.com/]Michael Kors Outlet Online[/url]uru [url=http://www.nutsandboltsetc.com/]Michael Kors Handbags[/url]dud [url=http://www.illari.com/]Michael Kors Purses[/url]suu [url=http://www.shapefinancial.com/]Michael Kors Outlet Online[/url]Dud [url=http://www.mistercollins.com/]Michael Kors Online[/url]Dhr [url=http://www.sumnergop.org/]Michael Kors Handbags[/url]ohd [url=http://www.greenmediacreations.com/]Michael Kors Handbags[/url]qyy [url=http://www.monsieurromeo.com/]Michael Kors Outlet[/url]Ssu[url=http://www.acicms.com/]Michael Kors Factory Outlet[/url]shw [url=http://www.shonanlighting.com/]Coach Handbags[/url]opd [url=http://www.altusstudios.com/]Coach Factory Online[/url]whk [url=http://www.offshore-chicago.com/]coach factory outlet[/url]Sew [url=http://www.salinawrestling.com/]http://www.salinawrestling.com/[/url]epu [url=http://www.jrobertsart.com/]Coach Purses[/url]psed [url=http://www.cuttingsolutionsinc.com/]Coach Outlet[/url]tud [url=http://www.microbuspub.com/]http://www.microbuspub.com/[/url]ded [url=http://www.franciacorta.us/]Coach Outlet Online[/url]Wle [url=http://www.rumirose.com/]Coach Factory Outlet[/url]Sle [url=http://www.artalleyusa.com/]http://www.artalleyusa.com/[/url]ouw
  Air Yeezy 2

 30. [url=http://www.goldbergandgage.com/]http://www.goldbergandgage.com/[/url] od [url=http://www.jnjpestcontrol.com/]Foamposites For Sale[/url] od [url=http://www.lisathon.com/]Lebron 11[/url] ed [url=http://www.eyecareinstitute.com/]Cheap Foamposites[/url] rd [url=http://www.exify.com/]Foamposites[/url] wd [url=http://www.api-houston.org/]http://www.api-houston.org/[/url] eds [url=http://www.innovaengineering.com/]Lebron 11[/url] Dd [url=http://www.citizenselectric.com/]Lebron 11[/url] ow [url=http://www.africanheritagepress.com/]Foamposites For Sale[/url] od [url=http://www.greenmusicfestchicago.com/]http://www.greenmusicfestchicago.com/[/url] Sd [url=http://www.greatbeginningsdaycarecenter.com/]Lebron 11 For Sale[/url] Dd [url=http://www.krischs.com/]Jordan Retro 6[/url] of [url=http://www.mexicoanswers.com/]Jordan 6 Infrared[/url] qd [url=http://www.rimercardillo.com/]Jordan 6 2014[/url] sd [url=http://www.sucrelaw.com/]Jordan Retro 6[/url] Sw [url=http://www.xanodyne.com/]Jordan Retro 6[/url] sd [url=http://www.communitybankers.org/]Jordan Retro 6[/url] or [url=http://www.lifetime-embroidery.com/]Jordan Retro 6[/url] did [url=http://signupdirect.com/]Infrared 6s[/url] diy [url=http://www.ccornellandassociates.com/]Jordan Retro 6[/url] Wd [url=http://clubk9inc.com/]White Infrared 6s[/url] qw [url=http://www.nicolasfournel.com/]Air Yeezy 2[/url] did [url=http://www.oaklandbayarealinks.org/]Air Yeezy 2 Red Octory[/url] ow [url=http://www.ftlinteractive.com/]Air Yeezy 2[/url] dir [url=http://www.gmts-pr.com/]Air Yeezy 2[/url] Sd [url=http://www.cressviewestates.com/]Air Yeezy 2[/url] td
  Jordan 6 Infrared

 31. [url=http://www.syso.org/]Louis Vuitton Purses[/url] did [url=http://www.aquilacorp.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] td [url=http://www.careministries.org/]louis vuitton handbags[/url] Sf [url=http://www.somethingsbrewn.com/]http://www.somethingsbrewn.com/[/url] ed [url=http://www.endlessvisions.net/]Louis Vuitton Outlet[/url] ss [url=http://www.chelandigital.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] dik [url=http://www.greenroomtheater.com/]Louis Vuitton Wallet[/url] qd [url=http://hansdesign.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] edd [url=http://www.bluenexus.com/]Louis Vuitton Neverfull[/url] sf [url=http://www.doori-nyc.com/]Louis Vuitton Bags[/url] ef [url=http://www.gappteam.org/]Louis Vuiton Outlet[/url] Ff [url=http://papadinos.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] td [url=http://www.lawryresearch.com/]Louis Vuitton Belt[/url] rd [url=http://www.speakyorubaapp.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] Sw [url=http://www.unitedfinancial.com/]Louis Vuitton outlet[/url] os [url=http://www.glob-tel.com/]http://www.glob-tel.com/[/url] rd [url=http://www.judirotenberg.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] tu [url=http://www.deltadot.com/]Louis Vuitton Official Website[/url] Dd [url=http://domadesigns.com/]http://domadesigns.com/[/url] psf [url=http://www.subsurfaceconstructors.com/]Louis Vuitton Sale[/url] td [url=http://www.binarystarltd.com/]louis vuitton bags[/url] sk [url=http://www.johngalt.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] wk [url=http://eduserc.org/]Cheap Louis Vuitton[/url] wy [url=http://simborg-killingsworth.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] ws [url=http://www.faafc.org/]Louis Vuitton Sale[/url] Sk
  Michael Kors Hamilton

 32. Yorum eklentilerini anlattığınız bir yazıda, kendi kullandığınız yorum eklentisinin altındaki facebook ile yorum yapma butonunun yarım görünmesi pek hoş olmamış bence. Bir tavsiye gibi düşünün.(:

 33. Tahir Bey elinize sağlık. Güzel bir paylaşım olmuş. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

 34. üstad benzer yazılar ekletentisi olarak hangisini kullanıyorsun bana lazım teşekürler

  1. Şu anda kullandığım temanın kendi eklentisi fakat normalde şu eklentiyi öneririm: "WordPress Related Posts"

 35. mükemmel bilgiler teşekkürler. bende sitemde kullanacağım.

 36. Daha önceden wordpresin kendi yorum sistemini kullanıyordum.Şimdi disqusa geçtim. WordPress sistemindeki yorumların görünmüyor. Yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Disqus'ta hatırladığım kadarıyla yorumları import etmeniz gerekiyor

 37. Faydalı yazı sizin kullandığınızı kullanacağım bende.

 38. wordpress için güzel yorum eklentileri paylaşmışsınız teşekkürler

 39. Kitlesi Olmayan Fakat İnternetten Para Kazanmak İsteyenler İçin Açılmış Olan Sitemiz Yakın Tarihte Faaliyete Geçmiştir.

  Link Kısaltma Sitelerini Kullanarak Sizlere Her Ay Daha Fazla Para Kazandırmayı Hedefleyen Sitemize Bekleriz.

  Sitede Linklere Tıklayarak Puan Toplayacaksınız ve Topladığınız Puanlarla Kendi Linkinizi Koyup Para Kazanacaksınız.

  Sitemiz : http://www.linktiklat.com

 40. Evo Binary Yatırım Paketleri Nelerdir?
  Kazanç Planı Nasıldır?

  1.Referans Kazancı: Siz bir arkadaşınıza Evobinary iş fırsatını sunduğunuzda hak ettiğiniz tavsiye kazancınızdır.
  · Partner Paket için Evobinary size 20 euro ödemektedir.
  · Profesyonel Paket için Evobinary size 50 euro ödemektedir.
  · Master Pket için Evobinary size 100 euro ödemektedir.
  · Vip Paket için Evobinary size 300 euro ödemektedir.
  · Vip Premium Paket için Evobinary size 1000 euro ödemektedir.

  2.Binary Bonusu: Her network marketing firmasının farklı çalışma şekil olduğu gibi, Evobinary kazanç portalıda en çok para kazandıran binary sistem ile çalışmaktadır. Bu sistemde yukarıda ki her paketin bir puanı vardır. Bu puanlar bu noktada bize refah yolunun anahtarını sunmaktadır.
  · Partner Paket bize 20 puan kazandırır.
  · Profesyonel Paket bize 60 puan kazandırır.
  · Master Paket bize 120 puan kazandırır.
  · Vip Paket bize 360 puan kazandırır.
  · Vip Premium Paket bize 1200 puan kazandırır.
  Network marketing organizasyonunda kazanılan bütün kazançlar haftalık olarak ödenir. 6 farklı para çekme kanalı ile kazançlarınızı rahatlıkla alabilirsiniz.

  3.Residual Bonus: Bu bonus tamamiyle farklıdır. Ve yukarıda anlattığımız binary kazanç yolu ile karıştırılmamalıdır. Burada sizin başladığınız paketin çok büyük önemi vardır.Siz bir arkadaşınızı Evobinary ile tanıştırdınız ve arkadaşınız her ay ilk girişte almış olduğu paket karşılığında aylık ödemeler alıyor. Residual bonus; sizden başlayan organizasyonunuzdan aylık extra pasif gelir etde etmenizi sağlar. Bu önemi şu şekilde anlatabiliriz .
  · Eğer siz Partner Paketten başlarsanız ilk 4 basamağınıza kadar %0,001 alırsınız.
  · Eğer siz Profesyonel Paketten başlarsanız ilk 5 basamağınıza kadar %0,001 alırsınız.
  · Eğer siz Master Paketten başlarsanız ilk 6 basamağınıza kadar %0,001 alırsınız.
  · Eğer siz Vip Paketten başlarsanız ilk 7 basamağınıza kadar %0,001 alırsınız.
  · Eğer siz Vip Premium Paketten başlarsanız ilk 8 basamağınıza kadar %0,001 alırsınız.

  Resudual Bonus hakkında daha detaylı bilgi verecek olursak.Resudual bonus Evobinary çalışmasistemi içerisinde çok farklı bir kazanç yolunu sunmaktadır. Resudual Bonus binary sistem olarak çalışmaz. Unilevel sistem olarak, aylık kazanç dağılımı yapmaktadır.
  Unilevel sistem hakkında kısa bil bilgi ve resudual bonusun kazanç ortalamasını paylaşırsak; ve takımınızda ki kişiler VIP paket ile başlarsa;

  · 1. basamağınızda 5 kişi 45 euro aylık sabit kazanç hak etmiş olursunuz.
  · 2. basamağınızda 25 kişi 225 euro aylık sabit kazanç hak etmiş olursunuz.
  · 3. basamağınızda 125 kişi 1125 euro aylık sabit kazanç hak etmiş olursunuz.
  · 4. basamağınızda 625 kişi 5625 euro aylık sabit kazanç hak etmiş olursunuz.
  · 5. basamağınızda 3125 kişi 28125 euro aylık sabit kazanç hak etmiş olursunuz.

  Hemen Sizde Kazanmaya Başlayın :

 41. Kilo kaybı için sağlıklı yemek planları

  kilo kaybı için sağlıklı yemek planları Crash diyetler listesi kısa bir süre içinde kilo vermek mümkündür. Bu gerçekten 4 kilo diyet programı şok 4 kilo. Diyetiniz tamamen kilo vermek için hızlı tamamlamanız gerekir. Diyetiniz, vücudunuzu 4 gün içinde yorgunluk ve bitkinlikle şoklayabilir.

  Daha Fazlası için :

Comments are closed.

You May Also Like
Devamını Oku

3 Kişiye 3 Premium WordPress Teması!

Şu anda okuduğunuz blog WordPress üzerine inşa edilmiş durumda ve benimle beraber milyonlarca kişi WordPress ‘in müthiş özelliklerinden…
Devamını Oku

Fotoğrafçılar için WordPress Temaları – 2019

Yazı İçeriği Hide KaliumPhotographyFluxusHazelLensPhotomeKinetikaVegaMyFolio Fotoğrafla ilgilenenler, amatör de olsa fotoğraflarını sergileyebilecekleri bir alan olmasını isterler. Dijital çağın da…
Devamını Oku

WordPress’te 301 Yönlendirme Yapmak

Yazı İçeriği Hide Yönlendirme Yapmanın Yolları:Plugin Yükleyerek:2- Kod Yardımıyla: Eğer bir blog yönetiyorsanız veya WordPress altyapılı bir e-ticaret…
Devamını Oku

Must Have Plugins for WordPress

Yazı İçeriği Hide All in One SEO PackDisqusSEO Friendly ImagesSocial LoginW3 Total CacheContact Form 7Google Analytics for WordPressFont…