WordPress ile haşır neşirseniz ve bir blog kurduysanız mutlaka bir süre sonra size de spam bir çok ileti gelmeye başlayacaktır, bu spam, yani reklam dolu yorumlardan kurtulmak için yapmanız gereken çok çeşitli yöntemlerde bir çok şey var, bu yazımda hem spam yorumları engellemek için hem de daha iyi ve daha çok etkileşimli bir blogunuz olması için gerekli yorum sistemlerini inceleyeceğim.

WordPress Yorum Eklentileri

Disqus:

Dünya’da en fazla indirilen (ben yazıyı yazarken 929,047 idi) yorum sistemi Disqus. Discuss; yani tartışma kelimesinden geliyor ve asıl anlamını taşıyor. Disqus oldukça komplike bir sistem, eklentiyi kuruyorsunuz ve kendisine ait websitesinden admin panelinize ulaşıyorsunuz. Admin panelde ayarlarınız var ve oldukça detaylı, bazı kişiselleştirmeler yapabilseniz de sistem genellikle stabil yürüyor. Ben disqus’ı fotopazar blog‘da kullanıyorum ve şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Öncesinde WordPress’in kendi yorum sistemini kullanıyordum ve oradaki tüm yorumları Disqus kendi içine aktarmayı başararak takdirimi toplamıştı. Üstelik Türkçe desteği de var… Ama bazı dezavantajları da yok değil. Yüklenmesi biraz uzun sürüyor, hızlı bir bağlantınız varsa yazının hemen yüklendiğini ve altta Disqus’ın yeni yükleniyor olduğunu göreceksiniz. Ayrıca yorum yapmak istediğinizde sanki sadece yorumlara cevap yazabiliyorsunuz gibi hissediyorsunuz ve yeni yorum yazmak için en altta bir kutucuk arıyorsunuz ama aslında o kutu en üstte. Bunun yanında görsel olarak da biraz fazla soluk bulduğumu söylemeden edemeyeceğim.

Kullanıcı Arayüzü
Kullanıcı Arayüzü
Admin arayüzü
Admin arayüzü

IntenseDebate Comments

Disqus’ ın ardından gelen ve benzer sistemle çalışan bir başka WordPress yorum eklentisi. Yazıyı yazdığım anda indirilme sayısı 454,147 idi. Şu anda okuduğunuz tahiryildiz.com ‘da IntenseDebate kullanmayı tercih ettim, çünkü görselliği ve genel yapısı sebebiyle daha fazla yorum alabileceğimi düşündüm. Şu ana kadar da yanılmadığımı düşünüyorum. Her iki eklentide de spam tamamen ayıklanıyor ve her ikisinde de Türkçe desteği var, yani yorum yazarken gördüğünüz hemen her yazı Türkçe. Aynı zamanda yorum entegrasyonu da var, yani hem içeriye hem de dışarıya yorum aktarımı yapabiliyorsunuz. Bu da vazgeçip diğer eklentilere bakabilmenize yarıyor. Herhangi bir yorum aldığınızda email adresinize uyarı geliyor ve yoruma cevap aldığınızda da uyarılıyorsunuz ki bunlar çok güzel imkanlar.

Kullanıcı Ekranı

Admin Ekranı

Livefyre Realtime Comments

Çok kullanılan bir başka yorum eklentisi. 51,535 indirilme sayısına sahip, üstteki iki iyi yorum sistemi gibi bir admin panel ve kullanıcı ekranına sahip. Yalnız Türkçe desteği olmaması onu kullanamayacağımız anlamına geliyor, çünkü eğer Türkçe yazıyorsanız okuyanlar ve yorum yapacak olanlar da Türkler, dolayısıyla Livefyre ölü doğmuş oluyor… Oysa ki görselliği çok iyiydi.

Livefyre

 

Sonuç

Üstte tanıttığım 3 eklenti benim gördüğüm ve test ettiğim en önemli yorum eklentileri. Disqus ve IntenseDebate oldukça iyiler. Spamleri engelliyorlar, kullanıcılara sosyal mecraları kullanarak giriş yaptırıp istedikleri yorumu yaptırabiliyorlar. Yani hem kolay yorum yapıyorsunuz hem de kayıt olmak zorunda kalmıyorsunuz. Yorum yaptıktan sonra yorumunuza cevap gelirse de email adresinize mail olarak düşüyor, bu hem admin için hem de yorum yapan kullanıcılar için geçerli.

Bu 3 eklenti dışında test ettiğim CommentsLuv gibi 634,034 kez indirilen çok popüler de bir eklenti var, ama onu detaylandırmak istemedim, eklentinin temeli yorum yapanların da bloglarında yazdıkları son yazıları size yorumlarında göstermeye dayanıyor. Hem backlink sağlanıyor hem de etkileşim sağlanıyor ama ben bunun hem yararlı olduğunu düşünmüyorum hem de eklenti pek görsel değil. Aynı zamanda Türkçe desteklemiyor.

Disqus veya IntenseDebate, hangisini seçerseniz seçin pişman olmazsınız. WordPress’in sade yorum sistemini de tercih edebilirsiniz ama bu yorum sistemleri hem yoruma destek veriyor hem de biraz daha fazla görsellik sunuyor. Seçim sizin…