WordPress’te 301 Yönlendirme Yapmak

Eğer bir blog yönetiyorsanız veya WordPress altyapılı bir e-ticaret siteniz varsa mutlaka bir gün 301 yönlendirme yapmanız gerekecek. Bu yönlendirmeyi nasıl yapacağınızı bu yazımda kısaca anlatıyorum.Yazılarınızda veya ürünlerinizde isim olarak güncelleme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda yazının URL’ini güncellediğinizde sitenizde bulunan dahili iç linkler hala eski adrese gideceği için, veya dış mecralardaki her linki kontrol etme imkanınız olmayacağı için yönlendirme yapmamız gerekiyor ki eski sayfanız 404 hatası almasın.

Sayfa İçeriği

Yönlendirme Yapmanın Yolları:

Plugin Yükleyerek:

Redirection Plugin

Redirection kullanması çok kolay bir eklenti. Yükleyip aktive ettiğinizde alttaki gibi bir görüntü sizi karşılayacak. Burada source url kısmına eski url, target url kısmına da yeni url girerek yönlendirme yapmış olacaksınız.

Redirection eklentisi sadece yönlendirme yapmakla kalmıyor aynı zamanda sitenizde var olan 404 hatalı URL’leri de listeliyor. Eklentiyi kurduktan sonra bekleyin ve 404 tabında sayfalarınızın oluştuğunu (varsa) göreceksiniz.

Simple 301 Redirects

Bu eklenti üsttekinden de basit ve tek bir işi var, eski ve yeni URL’lerinizi yazıyorsunuz yönlendirmeyi sağlıyor. Hosting şirketinizin hızına göre yönlendirmeleriniz gerçekleşecektir. Ben kendi sitemde yönlendirmeleri anlayamıyorum bile, genellikle çok hızlı gerçekleşiyor.

2- Kod Yardımıyla:

Açıkçası yüklediğiniz her ekstra eklenti sitenizi yoruyor. Dolayısıyla mümkün olduğunca eklentilerden uzak durmak gerekiyor, kod bilginiz olmasa dahi bu tip küçük değişiklikleri yapabilirsiniz. Alttaki yönergeleri izlemeniz yeterli:

1- FTP adresinize girin ve .htaccess dosyasını bulun. Bu dosya yönlendirmelerimizi yapmak için kullanacağımız dosya.

2- Mutlaka yedekli çalışın çünkü .htaccess dosyasında yapacağınız ufak bir yanlış sitenizin ulaşılamamasına yol açabilir.

3- Bu kodu girin, gerekli URL değişikliklerini ekleyin:

RewriteEngine On
Redirect 301 /eski-yazinizin-urli/ http://siteniz.com/yeni-yazinin-urli/
Bu kadar basit, şimdi kaydedin ve FTP’ye tekrar yükleyin. Artık yönlendirmeniz hazır!
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

WordPress Yorum Eklentileri

Yazı İçeriği Hide WordPress Yorum EklentileriDisqus:IntenseDebate CommentsLivefyre Realtime CommentsSonuç WordPress ile haşır neşirseniz ve bir blog kurduysanız mutlaka…
Devamını Oku

3 Kişiye 3 Premium WordPress Teması!

Şu anda okuduğunuz blog WordPress üzerine inşa edilmiş durumda ve benimle beraber milyonlarca kişi WordPress ‘in müthiş özelliklerinden…
Devamını Oku

Fotoğrafçılar için WordPress Temaları – 2019

Yazı İçeriği Hide KaliumPhotographyFluxusHazelLensPhotomeKinetikaVegaMyFolio Fotoğrafla ilgilenenler, amatör de olsa fotoğraflarını sergileyebilecekleri bir alan olmasını isterler. Dijital çağın da…