Hangi Laptop Çantasını Aldım – Thule EnRoute İncelemesi

Laptop çantası seçmek gerçekten zor iş, o kadar çok marka, o kadar çok seçenek var ki içlerinden birini seçmek benim gibi hızlı karar veren biri için bile zor oldu. Bu yazımda hangi çantaları neden beğendiğimi yazacağım.

Her şey üstteki soruyu sormamla başladı aslında, o kadar çok insan kararımı ve neden bu kararı verdiğimi sordu ki ben de bunu yazıya dökmek istedim.

Çanta Gereksinimlerini Belirlemek

Benim bir kaç adet laptop çantam var fakat hepsi omuz çantası. Sırt çantası olarak sadece fotoğraf çantam var o da çok büyük ve ağır. İşe gidip gelirken taşıdığım bir 15″ HP Laptop ve kişisel olarak kullandığım 13″ MacBook Pro var ve bu ikisini yeri geldiğinde taşımam gerekiyor. Yanına da yanımdan ayırmadığım not defterim, kalemim, gerektiğinde şemsiye gibi ekipmanları da alabilecek de bir cebi olan ve çok hacimli olmayan bir çanta bakmaya karar verdim. Madde madde listeleyeyim daha kolay anlaşılması için:

  • Hacimli olmayan, hafif
  • 15″ laptop alabilecek kadar büyük
  • Sade tasarımlı
  • Laptop yanına defter, kalem, şemsiye vs de alabilecek bir bölmesi olan
  • Sırt çantası

Omuz çantaları taşıdıkça vücuda ciddi zarar veriyor, bende son zamanlarda bel ağrısı yapmaya da başlayınca bu kararı hayata geçirmek istedim ve tavsiye almak için Facebook’ta üstteki soruyu sordum. Gelen cevaplarda bir kaç marka öne çıktı: Samsonite, Thule ve HP.

Nasıl Karar Verdim?

HP Odyssey bu, farklı renkleri de var, bu simsiyah olanı.

Önce fiyat odaklı hareket ettim. Kendime bir sınır koydum ve 150-200TL civarında bir çanta alayım dedim. Aslında HP Odyssey tüm kriterlere uyan bir çanta gibi görünüyordu. Kargo dahil 130TL civarına internetten bulabiliyordum ve aslında o gün cuma olmasa sanırım o çantayı internetten alırdım. Ama bir e-ticaret çalışanı olarak o kargonun bana en erken Salı günü ulaşacak olduğunu bilmenin rahatsızlığı bana o alışverişi yaptırmadı. Dedim ben önce bir gidip bakayım, belki daha çok sevdiğim bir şeyler bulurum.

Cumartesi günü tesadüfen girdiğim bir Teknosa’da çantayı gördüm ve orada vazgeçtim. Çünkü göründüğünden çok daha büyük, çok daha fazla eşya alabilecek kapasitede bir çanta. Bu kadar büyük çanta taşımayı istemiyordum. Ama bu fiyata alınabilecek çok güzel bir çanta, o yüzden daha geniş hacim arıyorsanız bu çanta size göre olabilir.

Aynı rafta başka çantalar da vardı, Thule EnRoute da bu çantalardan biriydi, 13″ lik modelini gördüm ama sevdim, istediğim gibi dar, ince ve sağlam görünümlü bir çantaydı. Ama fiyatı 269TL gibi olunca gerek yok diyerek çıktım. Genellikle bir şey almaya karar verdiğimde hızlıca araştırma yaparak alırım, işin uzaması pek hoşuma gitmez çünkü bir şeyleri eksik yapmışım gibi hissediyorum. O yüzden eve gelince bir tabden Youtube, bir tabden de firmaların resmi sitelerini açtım. Ne alınabilir, bunun karşılığında ne kadar verilebilir, içine neler sığıyor, hem 15″ hem de 13″ koyabilir miyim, koyarsam sağlam olur mu gibi sorular aklımdaydı. Tabii ki tasarımı da çok önemli sonuçta bu da bir aksesuar. Derken seçeneklerimi daralttım. Samsonite’ları atlamak zorunda kaldım çünkü cidden çok pahalılar. Alınabilecek seviyede olanların da sırt kısmı çok kötü. Çin malı Aliexpress’ten alınan çantaların abartmıyorum aynısı, o yüzden o çantalar sırtınızı hemen terletecektir. Sırt çantasında olması gereken en önemli özelliklerden biri sırt kısmında boşluklar bulunması ki bu boşluklardan hava girebilsin, yoksa özellikle yazın çekilmez hale geliyorlar. Herkesin çok övdüğü Thule (Too-lee diye okunuyor) çantalara bakmaya geldi sıra. 3 modelinin ciddi şekilde önerildiğini gördüm ve onların üstünde durdum:

1- Thule EnRoute

2- Thule Crossover

3- Thule Paramount

Bu çantaların hepsinin Youtube’da şahane kısa incelemeleri var, ortalama 1,5dk ve çanta hakkında her şeyi zaten videoda görebiliyorsunuz. Ben de öyle yaptım hepsini izledim. Fiyatları aşağı yukarı aynı zaten o konu çok kararımı etkileyecek düzeyde değildi. Aslında ben Crossover modelinin üstüne çok düşmüştüm ama okuduğum yorumlarda fermuarlarının dayanıksız olduğu ve 8-9 ay sonunda çokça bozulduğunu, kırıldığını okudum. Paramount da yine biraz fazla büyük gelince bana kaldı EnRoute.

Sırasıyla Thule EnRoute, Crossover ve Paramount

Thule EnRoute İncelemesi

Çantayı almaya karar verdim ama yine de son kez görmek için İstinye Park’taki D&R’a gittim, çok fazla çanta görebilme seçeneği olduğunu da Facebook yorumlarından öğrenmiştim, gerçekten de öyleymiş. Orada hiç görmediğim bir kaç marka gördüm ve üstelik beğendim de ama fiyatı 750TL civarındaydı. Hiç değmezdi doğrusu. Sonunda üstteki videodaki göreceğiniz çantayı aldım, kullanmaya da başladım. Thule EnRoute, gayet rahat, tam istediğim gibi çok büyük olmayan, 15″ ve 13″ laptopları beraber rahatça alabilen bir çanta. 15 olanı göze koyuyorsunuz ama 13 olan diğer küçük göze sığmıyor. Onu da sleeve ile beraber koyuyorum. Hemen önüne defter, kalemim, şemsiyem, yiyecek vs rahatlıkla sığıyor. Üst bölmesindeki gözlük bölmesi benim için kritik çünkü özellikle yazın benim gibi gözü bozuk biriyseniz güneş gözlüğü, normal gözlük arası sık sık geçiş yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Gözlüğü koyabilecek bir yer olması çok güzel düşünülmüş. Bu bölgeye aynı zamanda harici hard disk, kablo, power bank gibi şeyler de koyabilirsiniz, göründüğünden daha geniş. En ön kısımdaki dar bölgeye de ilaç, ıslak mendil gibi ince şeyler konulabilir. Ben yanımdan ayırmadığım göz damlasını, anahtar gibi bir kaç şeyi burada tutuyorum. Uzun lafın kısası siz de benim gibi bir arayıştaysanız alabileceğini en iyi çantalardan biri Thule EnRoute gibi görünüyor.

84%
Şahane

Şık, sade, çok büyük durmayan, sırtta rahat bir çanta arıyorsanız EnRoute tam aradığınız çanta.

 • Tasarım
 • Sağlamlık
 • Bölme Yeterliliği
 • Ergonomi
 • Fiyat/Performans
1 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Lightroom 5.4 iOS Uygulaması

Fotoğrafçıların çektikleri fotoğrafları işledikleri program olarak Photoshop öne çıksa da sadece fotoğraf çeken ve düzenlemeden keyif alan insanlar…
Devamını Oku

Mac Touchpadiniz Tablet Olsun

Mac OS kullanıyorsanız bunun ayrıcaklıkları sadece görünümle sınırlı değil, ben de uzun zamandır bir Mac kullanıcısı olarak zaman…
Devamını Oku

DJI Osmo Handheld Gimbal ve Kamera İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Nedir Bu Osmo Dedikleri?DJI Osmo Teknik ÖzellikleriDJI Osmo Kutu İçeriğiDJI Osmo’da Kullanabileceğiniz Alternatif KameralarNasıl Çalışıyor?Bence DJI…