Yeni Zhiyun Crane 2 Stabilizer Ön İncelemesi

Zhiyun, Çin’in ileri gelen teknoloji firmalarından biri. Son dönemlerde Crane ve Smooth Q modelleri ile oldukça popüler hale gelen firma, şimdi de Crane’in 2. serisini çıkarıyor ve Zhiyun Crane 2 adını veriyor, gelin bu ürüne birlikte bakalım.

Genel Bakış

Zhiyun Crane bir gimbal, yani tek elinizle yönetebileceğiniz ve pratik olarak kameranın sabit kalmasına yarayan bir motorlu araç. Bu motor sayesinde sağa, sola, geriye veya ileriye olan hareketler tam tersi yönünde tepki vererek stabilleştiriliyor dolayısıyla da titreşimsiz görüntüler elde ediliyor. Peki Zhiyun Crane’den önce bu yok muydu? Elbette ki vardı, özellikle DJI Ronin bu konuda ciddi bir şekilde öncüydü ve uzun zaman rakipsiz kaldı, ta ki Zhiyun piyasaya girene dek. DJI Ronin ‘e göre çok daha ucuz olması ve performansının iyiliği ağızdan ağıza yayılarak Crane’e büyük bir ün kazandırdı. Crane daha sonra biraz yenilenerek Crane V2 adıyla satılsa da şimdiki ürün V2’den çok daha farklı ve gelişmiş özelliklere sahip.

Zhiyun Crane V2 Teknik Özellikleri

Slogan: Move with your focus (Netlemenizle hareket edin)

Duyuru: Dünyanın ilk follow focus yapabilen 3 axisli kamera stabilizeri

Zhiyun Crane 2, yeni algoritma sistemi ve motor yapısıyla daha hassas hareket algısı ve daha iyi kontrol sunarak en iyi işi yapıyor. Yeni Crane 2 entegre follow focus mekanizması daha önce görülmemiş bir teknoloji. Gövdeye entegre OLED gösterge sadece stabilizer durumunu göstermekle kalmıyor aynı zamanda kamera & gimbal ayarlarını yapabiliyor. 

Öne Çıkanlar

  1. Real Time Follow Focus

Gövde üzerine entegre edilmiş focus kadranı sayesinde Crane 2 ile gerçek zamanı follow focus yapabileceksiniz, tabii ki bunun için bir bağlantı kablosu gerekiyor. 

2. OLED Gösterge

Gövdeye entegre OLED gösterge ile fotoğraf makineniz ve stabilizer arasında bambaşka bir bağlantı kuruluyor. Bağlantı durumu, pil göstergesinin yanında kontrol modu ve kamera parametrelerini de görebileceksiniz. 

3. Hızlı kontrol kadranı

Hızlı kontrol kadranı ile de butona basarak veya çevirerek modlar arasında geçiş yapabileceksiniz. Bu modlar neler mi? TV, AV, ISO ve EV. 

4. 3.2KG Ağırlık kaldırabilme

Motor torkunda yapılan iyileştirme ile beraber Crane 2 artık 3.2kg kaldırabiliyor. Stabilizerların kalitesinin en iyi anlaşıldığı noktalardan biri burası çünkü ağırlık kapasitesi arttıkça tepki süresi negatif yönde etkileniyor. Ama Zhiyun yapılan motor geliştirmesi ile eşsiz bir ürün olduğunu iddia ediyor. 3.2kg oldukça iddialı bir ağırlık, hemen hemen her makine ve her lens kullanılabilir duruma geliyor.

5. 18 Saat Pil Süresi

Zhiyun ‘un en iddialı olduğu noktalardan biri yine bu pil durumu. 18650lik pil ile Crane2 18 saat çalışabiliyor. Artık 18 saatte de o işi çekemezseniz kendinizi bir gözden geçirin :) He bu arada aynı zamanda kameranızı da şarj edebiliyorsunuz, özellikle Sony’ciler için süper bir bilgi.

6. Quick Release Plate (Manfrotto Standardı)

Manfrotto’nun Quick Release Plate‘ ini bilmeyen yoktur, hemen her tripodunda kullanılan bu hızlı takılıp çıkarılabilen plate teknolojisi şimdi Crane 2’de kullanılıyor. Kameranızı stabilizera çok kolay şekilde takabileceksiniz. 

7. Yavaş düşürme teknolojisi

Stabilizerı ayarlarken veya ani pil düşüşlerinde bazen kamera pat diye yere düşebiliyor. Bunu da öngören Zhiyun mühendisleri yavaş düşüren bir mekanizma oluşturmuşlar. 

Zhiyun Camera Kontrol Fonksiyon Tablosu

Marka

Canon

Sony

Panasonic

Model

5D2/5D3

5D4

Sony camera with MULTI interface

GH3/GH4

Kablo modeli

ZW-Mini-002

ZW-Mini-002

ZW-MULTI-001

ZW-MULTI-002

ZW-CTIA-002

Kablo girişi

Micro to Mini USB

Micro to Mini USB

Micro to Mini USB

Micro to CTIA

Fotoğraf

Video

×

×

Gerçek zamanlı ön izleme

×

×

×

AV

×

×

×

TV

×

×

×

ISO

×

×

×

EV

×

×

×

Zoom

×

×

×

Focus

×

×

×

Kamera şarj etme

×

×

×

×

Standard kamera kontrollleri

×

Not: Canon 5D Mark IV’te EV, Manuel mod seçiliyken ve ISO Auto iken ayarlanabiliyor.

Zhiyun Crane 2 daha çıkmadan oldukça büyük heyecan yaratmış durumda. Zhiyun Crane V2 zaten bu denli başarılıyken üzerine entegre edilmiş kontroller ve (bence) özellikle gelen kolay takıp çıkarma özelliği ürünü öne çıkarıyor. Ürünün yine benzer fiyat aralığında (3000-3500TL) piyasaya çıkması ve Kasım gibi ülkemizde de satışta olması bekleniyor.

84%

En İyi Stabilizer

  • Kullanım Kolaylığı 80%
  • Malzeme Kalitesi 80%
  • Stabilizasyon Özelliği 90%
  • Mobil Uygulama Özellikleri 80%
  • Fiyat / Performans 90%
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Kullanım Kılavuzunu Okudunuz mu?

“Kim okuyacak o ansiklopedi gibi şeyi?” dediğinizi duyar gibiyim, hangi arkadaşımla fotoğraf makinelerinin kullanım kılavuzları hakkında konuşsam aynı…
Devamını Oku

Portre Çekim – Basit Teknikler

Fotoğrafçılıkla uğraşınca bir çok web sitesine gün içinde uğruyor ve gerekli bilgileri almaya, öğrenmeye çalışıyorum. Sonuçta fotoğraf bitmeyen…