Fotoğrafa Başlarken Hangi Profesyonel Fotoğraf Makinesini Almalı?

Bu yazıyı özellikle “DSLR fotoğraf makinesi almak istiyorum, fotoğraf hakkında hiç bir şey bilmiyorum, hangi fotoğraf makinesini almalıyım?” , “Ne farkı var ki bu profesyonel fotoğraf makinelerinin?” , “Canon mu alsam, Nikon mu?” diyenler için yazmaya karar verdim, umarım fotoğrafa başlarken size en iyi şekilde yardımcı olur.

Sayfa İçeriği

Hangi Fotoğraf Makinesini Almalıyım?

Her şeyden önce bunun sadece bir fotoğraf makinesi olduğunun altını çizmek lazım. Yani fotoğrafları kendisi getirmiyor, kompozisyonu kendisi kurmuyor, iyi fotoğrafı kendisi çekmiyor. Bir fotoğrafın iyi olması için teknik olarak mükemmel olması da gerekmiyor. Yine de fotoğraf virüsü insanın içine girdikten sonra çoğu insanda bu tür hastalıklar oluyor. Hastalık diyorum çünkü literatürlere bile girmiş kısa isimleri var, tabii bunlar hep espriler, şakalar :)

hangi-fotograf-makinesi

GAS: Gear Acquisition Syndrome : Ekipman Satın Alma Sendromu diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Aşağıda göreceğiniz tüm hastalıkların genel ismidir.

NAS: Nikon Acquisition Syndrome: Nikon Satın Alma Sendromu diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Nikoncu diye adlandırılırlar ve çok iddialı şekilde Nikon’u savunurlar.

CAS: Canon Acquisition Syndrome: Canon Satın Alma Sendromu diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Aynı şekilde Canoncu diye adlandırılırlar ve çok iddialı şekilde Canon’u savunurlar.

LLL: L Lens Lust: L Lens Şehveti diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Canon DSLR ‘a sahip olup en iyi lensler olan L lenslerden başka lens kullanamama hastalığıdır.

Bu hastalıklara dönem dönem çoğu fotoğrafçı kapılır, önemli olan bu hastalıklara kapılmamak aslında ama kapılsanız da önemli olanın iyi fotoğraf olduğunu unutmamak… Ekipmanlar tabii ki daha kaliteli fotoğraf çekmenizi sağlarlar ama her şey değillerdir.

[note note_color=”#fff491″ text_color=”#585858″]Ücretsiz “Hangi Fotoğraf Makinesini Almalıyım, Canon mu Nikon mu?” dersine kayıt olmak için tıklayın: http://bit.ly/2BQ34cG[/note]

https://www.youtube.com/watch?v=UrqkpmZ-GNI

Daha önce hiç fotoğrafla ilgilenmedim, kaliteli fotoğraf çekmek istiyorum ama hiç bir bilgim yok, ne almalıyım?

Fotoğraf popülerleşiyor, son yıllarda özellikle sosyal mecraların patlaması ve mobil sistemlerin gelişmesiyle beraber herkes daha iyi fotoğraflar çekmek istiyor. Aslında yazarken bile emin değilim. Daha iyi fotoğraf çekmek mi istiyorlar yoksa daha fazla Facebook like almak mı? Sonuç olarak fotoğraf görsel bir sanat ve iyi fotoğraf doğal olarak daha fazla beğeniyi getirir.

Bir şekilde fotoğrafa gönül vermek önemli olan. Daha fazla kişinin fotoğrafla ilgilenmesi olumsuz olarak görülse de belki de ülkemizde az olan ve gelişmekte olan fotoğraf sanatının gelişmesi anlamında iyi. Bu rahatsızlığın sebebi şu aslında, ülkemizde ne yazık ki herkes diğer kişinin yaptığı işi kolay görür, bu da böyle, fotoğrafın çok kolay olduğu düşünülüyor ve herkes XYZ Photography oluyor…

Gelelim konumuza; ilk defa fotoğraf makinesi alacaksanız manuel özelliklere sahip bir fotoğraf makinesi almalısınız. Ben fotoğrafa başlarken kompakt makinelerle DSLR fotoğraf makineleri arasındaki fiyat farkı çok fazlaydı dolayısıyla ben DSLR fotoğraf makinesi almak yerine iyi bir kompakt fotoğraf makinesi almayı tercih etmek zorunda kalmıştım. Ama şu anda öyle değil, artık 1000 TL’nin altında DSLR fotoğraf makinesi bulabiliyorsunuz, hem de lensi ile birlikte.

hangi-dslr-fotograf-makinesi
iPhone da yakında bu hale gelebilir :)

Öncelikle hiç bilmeyenler için DSLR fotoğraf makinesinin bazı avantajlarından bahsetmek lazım:

DSLR ‘ın nasıl çalıştığını şu yazımda anlatmıştım: DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

1- Lensi değişebilir.

2- Daha fazla arkaplan bulanıklığı verir.

3- Daha iyi fotoğraf kalitesi verir.

4- Daha hızlı otomatik netleme yapar.

5- Saniyede çektiği kare sayısı daha fazladır.

6- Manuel çekim seçenekleri çok fazladır.

Bunlar tabi aklıma gelen ilk farklılıklar. Bunların çoğunun teknik olarak sebebi daha büyük sensör ama detaylı olarak işin tekniğine yazılarımın hiç birinde girmeyeceğim.

Peki Hangi Markayı Almalı? Canon mu Nikon Mu?

Ben bu başlığı ne zaman yazsam veya bir yerde kullansam hemen “Neden Pentax, Sony, Olympus yok?” diye soranlar oluyor. Ben diğer markaları önemsiz gördüğümden değil fakat bazı Türkiye gerçekleri var. En önemlisi de bulunabilirlik. Pentax kullandığım zamanlar da oldu, çok da severim marka olarak, en güzel renkleri aldığım fotoğraf makinesiydi bile diyebilirim, yalnız başlangıç aşamasında olanlara asla önermeyeceğim.

canonmunikonmu

Canon ve Nikon arasında eskisi kadar açık farklar yok. En kısa şekilde şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Canon da alsanız Nikon da alsanız pişman olmayacaksınız.

Yine de aradaki farklar konusunda benim bu konuda fikirlerim şu şekilde:

– Canon gövdeleri Nikon gövdelere göre daha spor görünüşlü, Nikon daha klasik.

– Nikon’un ergonomisi daha iyi, elde daha iyi duruyor.

– Canon’un kullanımı daha kolay.

– Nikon gövdeleri daha sağlam.

– Nikon’un otomatik netleme sistemi daha başarılı.

– Canon’un bulunurluğu daha fazla. İstediğiniz zaman istediğiniz lensini, gövdesini bulabilir, istediğiniz zaman satabilirsiniz.

– Canon daha ucuz. Bulunabilirlikle beraber gelen bir avantaj.

– Canon ‘da daha fazla lens seçeneği var, bu her bütçe aralığı için geçerli.

– Renkler arasında fark klişelerine inanmayın, artık dijital dünyada istediğiniz rengi istediğiniz tonda elde ediyorsunuz. Bu markaya bağlı değil.

Bunlar tamamen benim kişisel fikirlerim, fotoğrafa Canon ile başlayan, Pentaxı deneyen ve şimdi Nikon ile devam eden biriyim, video kısmında Sony’i tercih ediyorum. Ama net olarak şunu tekrar söylemek istiyorum; Canon ve Nikon, hangisi olursa olsun, bir tanesini alın ve arkanıza bakmayın, çünkü her zaman diğer taraf size daha çekici gelecektir.

Fotoğrafa Başlarken Canon 200D Alın

Net bir başlık atmak istedim çünkü biliyorum ki üstte yazdıklarım kafanızı daha da karıştırdı. Ocak 2019 itibariyle Canon 200D almanız gereken ve sizi geleceğe götürebilecek en ideal fotoğraf makinesi.

Sebeplerini şu şekilde sıralayabilirim:

– Kullanımı kolay, menü Türkçe, menüler arasında gezmek kolay.

– Her zaman yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz hafiflikte, aynasız makine almanıza gerek kalmayacak.

– Lens değiştirmek isterseniz Canon 50mm f/1.8 STM gibi harika bir lense 700 TL gibi bir aralıkta sahip olabiliyorsunuz, Nikon alsaydınız D3300, D5200 gibi modellerde dahili AF motoru olmadığı için bu maliyetiniz bunun iki katı olacaktı.

– Fotoğrafın size göre olmadığını anlarsanız satmanız çok kolay. (Bunu yapan inanın çok, fotoğrafçılık çok kolay değil)

– Çok kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz, kullanılan sensör üst seviye.

Full HD video çekebilirsiniz. Mikrofon girişi olması kısa film ve sinema anlamında büyük bir artı, çoğu profesyonel fotoğrafçı ve videocu ikinci makine olarak 200D kullanıyor.

– Fiyatı makul seviyede ve başlangıç için daha fazlasına ihtiyacınız yok, full frame gövde almadığınız sürece hepsinden çok benzer sonucu alacaksınız ve farkı gözle anlamanız hemen hemen imkansız.

Full frame ile ilgili yazıma da şuradan ulaşabilirsiniz: Full Frame Nedir? Full Frame vs Crop Sensör

– Megapiksel ve saniyede çektiği kare sayısı inanın hiç önemli değil, zaten şu anda piyasada olan her fotoğraf makinesinin fotoğraf çözünürlüğü üst seviyede.

Canon EOS 200D, fotoğraf ile ilgili her şeye sahip. Eğer fotoğrafla ilgilenmeye karar verdiyseniz ve optimum harcama yaparak kaliteli fotoğraf ve videolar çekmek istiyorsanız 200D ‘yi tercih edin. Videolu Canon 200D İncelememi de izlemenizi öneririm.

Not: Amacınız video ise Canon ve Nikon’u unutun, Sony ile devam edin, bunu ayrı bir yazımda anlatacağım.

Nereden Alınır?

Fotoğraf makinelerini alabileceğiniz pek çok yer mevcut ama tabii neresi güvenilir? Fotoğraf makinelerinin garanti olayında pek çok karmaşa mevcut, Canon Eurasia garantili almanızı tavsiye ediyorum, belki fiyatı biraz daha yüksek görünebilir ama Canon garantisi altında olmak özellikle ilk makinenizde sizi güvende hissettirecektir.

Mutlu çekimler :)

0 Shares:
589 comments
 1. belki 600d de önerile bilinir ama sadece döner ekranı için. eğer kullanacak kişi ben hem fotoğraf çekeceğim hemde kendi başıma evde kurudğum mini stüdio ile video çekip youtube'a koyacağım derse daha mantıklı olur.

 2. İlk DSLR ım 650D, daha 3 gün oldu :) dediğiniz gibi arkama bakmıyorum, bol bol fotoğraf çekiyorum.

  1. bende 650d aldım ve 60d almadığıma çok pişman oldum. 60D daha manuel body sağlam profesyonele daha yakın

 3. Kesinlikle katiliyorum baslangic icin Canon’un daha iyi oldugu konusuna. Ilk DSLR makinem Canon 450D idi hem guzel sonuclar aldim hem de ogrenme konusunda kolay kullanimi olmasi cok faydali oldu. Yaklasik 25,000 kusur fotograf sonra Canon 60D’ye gectim. Elimde Tamron 17-50 f2.8 ve Canon 85mm f1.8 gibi iki adet kaliteli lens vardi. Bu makine ile de cok guzel sonuclar aldiktan sonra ozellikle ic mekanlardaki basarisi nedeni ile Nikon D7000’e gectim. Hicbir zaman kullandigim makineden pismanlik duymadim hep guzel sonuclar aldim. Bence fotografa yeni baslayan birisi icin Canon 550D’nin yanina yazida belirtildigi gibi Canon 50mm f1.8 II sart ayrica temiz bulunursa 2. el Tamron 17-50 f2.8 de 450-500 TL civarina alinabilir ve 18-55 kit lense gore de kat kat iyi sonuclar verecektir.

  1. Aynen katiliyorum, ikinci tercih lensler olarak belki bir yazi daha yazilabilir, Tamron 17-50 ve 50mm 1.8 'e buyuk bir evet :)

  2. Ben fotograf cekmeye yeni basliyaca ama ney alacagimı tam olarak bilmiyorum sizce pro kamera ne alabilirim

 4. Video için sony önermişsiniz hangi model ve video için ayrı olarak yazınızı acil bekliyorum çünkü film ile uğraşanların sayısı baya fazla şimdiden teşekkürler

  1. sony a77 video'da çok iyi.. a77 tanıtım videosunu izlersen anlarsın. video kamera gibi..

 5. Yazi icin tesekkurler.550D ile ikinci senem bitti.full frame yakinda gececegim ama gercekten baslangic icin yeterli ve fazlasiyla tatmin edici.Tecrubelerimle sabit!

 6. Fiyatlara bakmadım acikcasi, sadece fotografium degil cunku satin alinan yer, yurtdisindan da getirilebilir, veya ikinci el de alinabilir, dolayisiyla fiyat ayni olmayacaktir. Ben sadece temelde 550D'nin yeterli olacagini soylemek istedim…

 7. Paylaşım için çok teşekkür ederim çok yararlı oldu sorularım olucaktı mesalağ budan bi sene sonra bende canon 600d yi saatıım alışımla satışım arasında nekdar bir fiyat uğrar ve nikon içn iç çekimler söyleniyo canon için dış çekimler örneğim stütüyo çekimlerinde nikon dışarda çekilen fotoğraflarda canon söylüyolar fotoğrafçılar ne düşünüyosunuz

  1. Ikinci el piyasasini sahibinden.com gibi yerlerden takip etmelisiniz, ic cekim- dis cekim markalar arasinda farklar yok yazida bunu detaylica yazdim zaten… Hic bir fark oldugunu dusunmuyorum. Onemli olan post processing, yani cekim sonrasi dijital isleme.

  2. olucaktı = olacaktı, budan=bundan, bi=bir, bende=ben de, nekdar= ne kadar, içn=için, söyleniyo=söyleniyor, örneğim=örneğin, stütüyo= stüdyo, düşünüyosunuz=düşünüyorsunuz
   fotoğrafçılığa meraklı olmak güzel ama, önce ……….

 8. Yazınız ve katkılarınız için teşekkürler… Ben de başlangıç için DSLR makine araştırmaya başladım. Yaklaşık 2-3 aydır araştırıyorum. Biraz da mükemmeliyetçi birisi olarak karşılaştırmaları inceledikçe Pentax K-5, K-30 gibi modellere kaymaya başladım. Ancak Türkiye için Pentax önerilmiyor kimse tarafından. Kafam karışık Canon 650 D ler bile 1800 tl fiyatlarına düştü. 550 D yerine 300 tl farkla 650 D de düşünülebilir mi ? Teşekkürler….

  1. Tabii ki dusunulebilir, ben minimumu dusunerek yazdim. Uzeri size kalmis. Sadece ben olsam 550d +lensler alirdim.

 9. İlk Dslr makinem 3 gün sonra Nikon D800 olacak.Yorumunuzu bekliyorum,Dlsr makinelerle ilgili çok bilgili değilimdir ama photoshop bilgim üst düzeydedir.

   1. Teşekkür ederim, videolarınız takip eden ve bilginize güvenen biri olarak zorda kaldığım veya beceremediğim noktalarda sizi sorularımla rahatsız edebilirim :))

 10. Canon 650d ile ilk adımımı atdım gayet iyi başarılı 550 De deki bütün özellikleri kapsıyor + bi kaç özellik daha var üzerinde sensör farkı var tek diyebileceğim bide dokunmatik ekran . 550d fiyat bakımından uygun evet ama alacaklara şunu söyleyebilirim almışken tam alın derim azcık paranızı yüksek verin 650d alın daha başka bir bakina ile kıyaslama bile yapma gereği duymazsınız . :D Benim gibi tek düşünceniz lens olsun. Tahir abi lens konusu hakkında nerden bilgi alırım bana 55-250 önermiştin sen

 11. selamlar

  nikon d5100 almak istiyorum fakat video modunda diyafram ayarı yaptırmıyormuş.. bu durum çok can sıkıcı mı olur bir noktadan sonra yoksa önemi olmayan bir konu mudur ??? ayrıca eksi tarafları nelerdir bu d 5100 ün ??

  1. Videoda ne yapacağınıza bağlı, profesyonel video çekmeyecekseniz diyaframı değiştirmek çok önemli olmayabilir, kısaca bu tür şeyler kişiden kişiye değişir…

 12. Tahir bey yazınız için teşekkür ederim, faydalı olduğunu düşünüyorum.Lensleri hem 550D hem de 600D ile kullanabilir miyiz. Makine modeline göre lens olmuyordur sanırım.

 13. Tahir bey yeni başlıyorumda iki makine arasında kararsızım biri nikon 3200d dieri canon 600d sizce hangisini almalıyım hangisini alırsam gözüm arkada kalmaz düşünceleriniz söylerseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Ben yazının içinde bu sorunun cevabını verdim aslında, Canon 600D diyorum… Lens çeşitliliği de temel sebep.

 14. Nıkon seççekler ıcın de 3100 olabilir Af motoru sorunu tabıkı kotu ama yoksa gerçketen guzel makıne kullanıyorum çok memnunum video modunda biraz program biliyorsan sorun olmuyor

 15. Merhaba. Ben canon 650d almaya karar verdim ancak bi sorun kafama takıldı şuan almak istediğim iki ayrı magaza var birinde fiyat 2.400 TL iken dier magazada 1.700 TL herseyleri tamamen aynı yanlız 1.700 TL olan magazada Canon eurasia garantisi yokmus bu almamam için bi sebepmi sizce. ögrenciyim ve en küçük para miktarının bile benim için önemi var Cevap için teşekkürler.

  1. Eğer makinenizde onemli bir sorun olusursa, bunu Canon Eurasia garantili olmayan servisler duzeltemiyor, ince ayarlar gibi… Ona gore riski alip almamaniz size kalmis…

 16. Merhaba Tahir Bey, Bende fotoğrafçılık dünyasına adım atmayı planlıyorum ve makinemi almadan önce oldukça araştırma yaptım lakin Nikon D5100 İle Canon 650D Arasında kaldım, sizce hangi makineyi seçmeliyim ?

 17. Mesut Bey,
  Ben bu yazimda bu sorunuzu zaten cevapladim uzun uzun, okuduysaniz 650D tavsiye edecegimi anlamis olmalisiniz.

  1. Siz Canon 550D 'yi önerdiğinizi yazmışsınız , o yüzden böyle bir soru yönelttim size. Açıklamalarınız için Şansınız adına Teşekkürlerimi Sunuyorum .

  2. tahir bey mrb bende doğum fotoğrafçısı olma girişiminde bulunucam fakat hangi makine benim için daha başarılı sonuçlar verir sizce.teşekkürler

   1. Derya Hanım, hangi tür fotoğrafçılık yaparsanız yapın önerdiğim makine zaten iyidir, önemli olan alacağınız lens.

 18. Tahir Bey sizce teknoloji böyle giderse aynasız makineler görüntü kalitesinde dslr makineleri yakalar mı ?

  1. Yakalayacagina inaniyorum ama su anda hemen butun lensler DSLR'lar icin oldugu icin bu gecisi biraz yavaslatmaya calisacaktir firmalar. Sony RX1 diye bir gercek var sonucta full frame aynasiz…

   1. Evet Rx1 ilk aynasız oldu.Sony gerçekten uğraşıyor bu işle üstelik zeiss lens kullanıyor ama çok para 8000 küsürat.

 19. fotoğrafçılığa yeni başlayacak biriyim.şuan aklımda canon 650 d var ama biraz aklım karışık.zira canon 60d ve nikon d3200 gibi modellerede ilgiliyim.sizce hangi model benim için gider ve ben 18.55 kıt ile almayı planlıyorum makinayı hani lensleri daha sonra tamamlarım mantığı var.sizce bu ne kadar doğrudur?Kısacası aklım çok karışık sizce ne yapmalıyım?

 20. Fotoğraf en önemli şey lenstir, dolayısıyla bence en ucuz gövde, en iyi lensleri almaya çalışın, zaten günümüzde kötü makine yok. Bu bodyler arasından bence en iyisi 60D

  1. peki en ucuz olarak canon 650d yi aldım mesela sizce bununla birlikte hangi lensleri almalıyım sizce? cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 21. tahir bey ben 650d alıcaktım ama bu dediklerinizden sonra 60d bana daha cazip geldi.Fakat burada lensleride alın diyosunuz ben 650d ile 2-3 lens alıcak bir miktar param var sizce bunla sadece 60d mi almalıyım yoksa 650d+lensmi dersiniz cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..

  1. Hangi makine ile daha fazla(veya daha iyi) lens alabiliyorsanız onu alın, önemli olan makine değil lenstir.

 22. merhaba tahir bey ben fotoğrafçılığa yani başlayacak biriyimde.Bir elektronik mağazada canon 650d yi 1700 tl ye buldum ama canon Euroasia garantisi yarine Elektronic Servis Soloitions Garanti Belgesi vermişler.Birde 2000tl ye canon eurasia garantili 650d buldum.Sizce hangisini tercih etmeliyim?cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  1. Her zaman Eurasia garantisi iyidir, makinenizde olusabilen ince ayarlari diger hic bir servis duzeltemez…

 23. Bende çok kararsızdım. İkisi arasında secim yapamıyordum. Bu konudaki bilgileriniz kafamdaki sorunu tamamıyla çözdü. Teşekkürler.

 24. tahir abi ben fotoğrafçılığa yeni başlayacak biriyim.Ve bu hobiyi sonuna kadar götürmek istiyorum.bodye para verdikten sonra kafamda kuruyordum işte her bir dönem keyfime göre lens alırım diye ama bir kaç arkadaşım söyledi shutter sayısını unutma işte bu dslrlerin maliyeti çok fazla sana da maddi külfeti fazla olur diye.şimdi herkes shutter sayısı hakkında kulaktan dolma bilgilerini bana aktardı bende 2,3 bir şey biliyorum ama kulaktan dolma.Birde siz bu shutter sayısı olayını anlatırsanız ve fiyatı mesela canon giriş seviyesi makinaları için ortalama nedir verirseniz çok sevinirim.zira öğrenciyim yani her kuruş benim için çok değerli..

  1. Shutter aslinda o kadar da onemli degil ama ikinci el makine alirken makinenin temiz olmasi acisindan bence maksimum 25binde olmali, daha yuksek makineler ciddi sekilde kullanilmistir, ama zaten Canon'da bunu olcmek cok mumkun degil, Nikon'da bulunabiliyor tabi.

 25. peki bu sıfır makinelerde shutterın arzalanma durumu nedir?Hani başımıza fiyat olarak iş açılırmı ?

 26. tahir bey ben fotoğrafçılığa yeni başlayacak biriyim.2 bin tl param var sizin yazınızıda okudum ama bir daha bi sorayım dedim.sizce başlangıç seviyesi canon 60d mi alsam yoksa orta sekment olan nikon d90 mı ?cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Yazıda da belirttiğim gibi, makine önemli değil, önemli olan lens, D90 bu saatten sonra alınmaz, Canon ile devam…

 27. Benim az çok fotoğrafçılık hakkında fikrim var sadece elime hiç prof. almadım… amatör kameram da sıkmaya başladı sizin dediğinizi mi alayım yoksa benim için başka bir şey önerir misiniz?

  1. Tabii ki yazıda yazdığım gibi bu makineyi alabilirsiniz, tabii ilginiz hemen bitmeyecekse…

 28. O tip mağazalar işlerine ne gelirse onu satıyorlar tahmin edebileceğiniz gibi, Fuji vs hiç bir zaman 650D + uygun lens kombinasyonunu yenemez. Ama siz ben ayrı ayrı lens almak istemiyorum hem makro hem manzara hem portre bir arada olsun diyorsanız DSLR almayın, DSLR paradır, sürekli bir şeyler ister, ihtiyaçları bitmez :) Onun dışında 18-135 size yeterli olmaz, anlattıklarınız ışığında konuşuyorum tabii ki.

  1. Bakın söylediğim gibi Canon 650D+ iyi bir lens kombinasyonunu Fujilerin yenmesi mümkün değil. Ama DSLR insanların temel yanılgısı şu, bu makineler DSLR Like'lar gibi zoom yapamaz, kit lensi ile daha iyi fotoğraf çekemez, eğer DSLR alacaksanız para harcamanız ve yatırım yapmanız lazım. Diğerleri gibi 1 cm'den netlemek mümkün değildir vs vs. Zaten ham fotoğraf çekecekseniz (DSLR varsa kesin yapın) renkleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Dolayısıyla DSLR her zaman çok üstündür, ama size gerekli lensleri alırsanız.

    1. OMD de aynı DSLR'lar gibi, iyi lens alınırsa iyi iş yapar :) Bence iş görür.

 29. Bende digital makine ile başlayan (daha doğrusu pozlu makineyle başlayan desek daha doğru olur:) ) fotoğraf çekme arzumu şimdi nikon d3100 ile devam ettireceğim.

 30. bir görüşümü paylaşmak istiyorum bir kere her prof fotograf makinası alan fotografcı kimliğine bürünüyor abi bu bölümü ben 4 yıl bir kac ergen profilinde dudaklarını büzüp, dilini çıkarıp birde üzerine * for* kelimesini kullanarak kendi gibi bir kac ergenin ismini yazıp begeni toplasın ve bende PROFESYONEL FOTOGRAFCI oldum diyip gezsin diye okumadım abi ……………………..
  Hey sen orda olduğunu biliyorum liseli veya sbs ye girecek olan ergen süt tutacak ellerinle o lenslere dokunma. yazıktır günahtır emek hırsızlığıdır bırakta millet işini yapsın ekonomiye can gelsin……………………bizde rahat edelim ailende o fotolara bakan gözlerde……. :)))

 31. tahir bey çok bilgi içerikli ve kolay anlaşılır yazılar paylaştığınız için öncelikle çok teşekkür ederim.Yazınızı okuduktan sonra bir hevesle fiyatlara baktım ama benim bütçemin çok üstünde ben üniversite öğrencisiyim sadece anı olsun diye fotoğraf çekmek istiyorum kaliteli ve uzun ömürlü bir makine ararken canon powershot SX160 (398lira) ve samsung WB100 3D (379lira) arasında kaldım sizce hangisini almalıyım? ya da başka önerebileceğiniz makine var mı?cevabınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler :)

  1. bu arada fiyatları goldun sitesinden gördüm ben sadece gezip gördüğüm yerleri çekmek istiyorum önerebileceğiniz iyi başka makinede paylaşırsanız çok sevinirim :)

 32. tahir abi merhaba.yazını pür dikkat okudum ve canonu tavsiye ettiğinide biliyorum ama Nikon D7000 18-105 VR Lens bana Canon 60D 18-135 IS Lens ten çok daha iyi geldi.ikisininde fiyatı 2800 sence ne yapmalıyım.

 33. Tahir bey bildigime gore 550Dnin doner ekrani yok. ben cok arastirdim Canon 60d yi secdim.ama aklimda soru isareti var makinelerin orginal olup olmamasini neden anliycam? cevaplarsaniz sevinirim .

  1. Makinelerin orjinal olmayanları yok, yani gördüğünüz her Canon makine gerçekten Canon makine.

 34. tahir bey ben canon 60 d almayı planlıyorum.Yeni başlayacağım fotoğraf çekmeye.sizce 60d yi 18-55 kit lenslemi alsam fiyatı 2300 yoksa 2750 ye 18-135 kıt lensle mi alsam?

 35. tahir abi iki makine arasında kaldım canon 60d nikon d7000 ikisi arasından canon lenslerini daha çok sevdiğim ve ucuz olduğu için 60d yi tercih edeceğim galiba ama birde sana sorayım dedim.Sence iki makine arasında fotoğraf kalitesinde fazla fark olurmu?

  1. Makinede fark olmaz, fark lenste olur, crop body aldıktan sonra hepsi birbirinin aynısı zaten :) Önemli olan lens.

 36. Tahir Bey yapılan yorumlara verdiğiniz cevaplara bakıyorumda crop sensör makine olduktan sonra genelde aynı özelliklere sahip olduğunu belirtip iyi bir lensin daha çok iş göreceğini söylüyorsunuz. Şimdi seçim yapmamda yardımcı olursanız memnun olurum. Canon body düşünüyorum. 600 D yada 1100 D gibi bir body alıp iyi bir lensmi alayım. Yoksa 650 D + 18-135 Stm lensmi alsam. Sizce ne yapmalıyım. İyi lensten kastım Canon EF S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM Lens yada Canon EF 24-105mm f/4L IS USM Lens yada Sigma 17-70 veya siz ne önerebilirsiniz. Birde 2. L serisi olan lens 24-105 normalde full frame uygun olarak gözüküyor bu lens crop sensöre uyarmı sorun yaratırmı?

  1. Her zaman söylediğimi yine söyleyeyim, her zaman iyi lense sahip bir makine, iyi bir makineyi yener. 24-105 alın, pişman olmazsınız, cropla hiç bir sorunu da yoktur :)

   1. O zaman body olarak 600 D işimi fazlasıyla görür herhalde dimi. Aklımada takılmıyor değil 600 D Digic 4 – 650 D Digic 5 işlemci var arada bir fark yoktur dimi. Hani eski teknoloji sonra pişman olmayayım.

    1. Hiç fark etmeyeceksiniz zaten onu :) Eski teknoloji diye bişi yok fotoğrafta, 5D bunların hepsinden iyidir örneğin, siz alın ve arkanıza bakmayın.

     1. Teşekkür ederim tahir bey. O zaman 600 yada 650 d yanınada güzeller güzeli 24-105 alayım sonrada keyfini çıkarmaya başlayayım.

  2. Tahir bey biz suan media marktayiz ve samsungun yeni cikan nx 300 almayi dusunuyoruz ama karar veremedik yukaridaki daha once yazismalarimiz cercevesinde ne onerirsiniz.

 37. merhaba..size bir soru soracaktım canon 60 d almayı planlıyordum.Burada da bir kaç defa 5 d lafını duydum ve 2.ele biraz kanım ısındı.1300 tl ye 5d muhtemelen kullanıcısı 10 bin shutterda diyor.Dışı biraz eskimiş kaplaması filan kalkmış alttarafının …sizce sıfır bir 60d mi almlıyım yoksa 2.el bir 5d mi?(bu arada full frame ile crop makinenin karşılaştırılamayacağını biliyorum ama bir sorayım dedim 2.el konusunda hiç tecrübeli değilim ve 5d biraz eskimi ?)

  1. 5D alınır mı yazımda bunu cevapladığımı düşünüyorum, sizin de söylediğiniz gibi karşılaştırma bile gereksiz bence, 5d :)

 38. merhaba tahir bey size bir sorum olacaktım; canon 600d almayı planlıyorum fakat 18-135mm f/3.5-5.6 IS lens ıle bırlıkte almak yerıne 50mm f/1.8 II Autofocus Lens ile birlikte alsam daha iyi olur mu düşüncesindeyim ayrıca bu bnm ilk prof makinem olcak sizce yeterli olur mu ?

   1. hangi lens ile başlamamı önerirsiniz peki? portre yada manzara çekim yapılabilecek bir lense ihtiyacım var.

    1. Kit lensi öneririm, ne çekeceğinizi keşfettikten sonra istediğiniz lenslere yatırım yaparsınız.

 39. nikon d3200 nasıl makina almaya gittim satıcı samsung nx1000 önerdi kafam karıştı hangisn alsam olut

  1. Yazımda gördüğünüz gibi ben 600D öneriyorum, onun haricinde onlarca makine var hepsini birbiriyle karşılaştırmak imkansız.

 40. iyi günler fotoğraffçılığa yeni başlayacak arkadaşım için fotoğraf makinesi almayı düşünüyoruz almışken iyi bir makine almak istiyor bütçesi 4000-4500 lira siz ne önerirsiniz ? nikon d7100 düşünmüştük leke problemi olduğu söyleniyor ? ayrıca hangi makine olabilir ? ya da düşük bir makine + iyi lesler mi almalıyız ? teşekkür ederim…

  1. Tabii ki her zaman söylediğim gibi önemli olan lens. Bütçeniz ölçüsünde kaliteli lensle alın, Sigma 35mm gibi, Tamron 24-70 gibi, Nikon 105mm gibi… Makine crop olduktan sonra hangisi olduğunun çok önemi yok.

    1. Ben fiyatlara hakim değilim ama Tamron 24-70 ile beraber 60D olabilir sanıyorum.

     1. Peki bütçeyi biraz artırıp 7d ıle 24-105 almak mantıklı bir tercih olur mu ?

 41. kafamızda bişiler oturdu çok teşekkürler. bu arada yakışıklı oğlansın elin de güzelmiş :P

 42. Tahir bey merhaba… Tam yazılarınızı okuyup canon 600 d almaya karar vermiştim ki mağzadaki kız canon 700 d yi de kafama soktu, bir de kampanya varmış fiyatı düşmüş …vs. İlk makinem olucak sizce hangisi olmalı?

  1. 600D sonuçta daha ucuz, aradaki fark yüksekse 600D alın, ama eğer fark çok azsa 700D de alınabilir tabii ki.

 43. Ben 550d almaya karar verdim ama cokta fiyatı yuksek olmayacak sekılde ne lens onerırsınız. Benim için zoom onemli

  1. Samsungların daha çok fırın ekmek yemesi lazım, sadece facebook twitter paylaşım için düşünüyorsanız alabilirsiniz tabi, gayet iyidir, ama profesyonel anlamda ı ıh

 44. Merhabalar sony nex-5r hediye geldi bana.Fakat nedense içime sinmedi yazınızda önerdiğiniz Canon 650d ile değiştirmeyi düşünüyorum.Mantıklı bir adım olur mu acaba?Bu arada fotoğrafçılık dünyasında yolun çok başındayim.Şimdiden teşekkürler

 45. Tahir bey ben de yeni başlayacaklardanım.Öyle çok profesyonel olarak yapmayacağım.İki makine arasında kararsız kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim.NİKON D5100 vs CANON 650D.aslında benim nikon sempatim var fakat lens değişimin pahalı olduğu ve daha karışık bi yapıya sahip olduğu duyumlarımla canonuda düşünmeye başladım.Bu iki makine arasında hangisini tercih etmeliyim?Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merve Hanım, yazımda Canon 'un avantajlarından bahsettim, dolayısıyla Canon öneriyorum başlangıçta tabii ki…

 46. Mrb Tahir bey.fotoğraf makinesi seçimi ile ilgili yazılarınızı ve yorumları inceledim.ve bugün 18-55 lens ve 50mm lens hediyeli canon 600d aldım.amatör çekimler yapıyorum hep.iyi bir makine ve fotoğraf çekimi ile ilgili eğitim almak istiyordum.makinemi bugün aldım en kısa zamanda da eğitim alacağım.şimdilik kendim karıştırdım biraz makineyi kılavuz yardımıyla falan.gayet güzel.sizce de iyi bir seçim yapmış mıyım?birde hareket halindeki nesneleri çekerken hiçbir bulanıklığın olmaması lazım ama ben beceremedim onu.bana ne tavsiye edersiniz gerekli ayar nedir?tşk ederim iyi çalışamalar

  1. Tabii ki iyi bir secim hayirli olsun, hareket halindeyken makineyi servo moda almaniz lazim yani netleme surekli yapilacak sekilde. Tabii hizli bir lens de eslik ederse iyi cekimler ortaya cikar.

 47. Merhaba Tahir bey;
  sizi ve yorumlarınızı çok uzun zamandır takip ediyorum. Değerli incelemeleriniz bana çok büyük katkılar sağladı. uzunca bir süredir like makine kullandım ama artık yetmemeğe başladı. Şimdi artık değişir objektifli D-SLR bir makine alıp daha kapsamlı fotoğraflar çekmek istiyorum. Kapalı ortamlarda ve dıış mekanlarda çekim yapmak hobilerim arasında ayrıca like makinede alıştığım gibi zoom olmassa olmazlarda. uzun pozlama ve doğa fotoğrafları vazgeçilmezlerim arsında bu yüzden canon 650D body ve Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 SP Di VC USD Telefoto Zoom Lens kombinasyonu cazip geldi.bu lensi de çok inceledim, kullananlar tarafından çok övgü alan bir lens, tabi herkesin beklentisi farklı, naçizane olarak siz bu 2 liyi nasıl değerlendiriyorsunuz? tavsiye edermisiniz?..
  şimdiden çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.

  1. 70-300turu lensler agirdir, diyaframlari aksamustu 6dan sonra yani gunes isiginin azalmasindan sonra elde cekim yapmaniza cok olanak saglamayabilir. İso yu artirmak zorunda kalirsiniz. Ben o yuzden 55-250 yi oneriyorum. Zaten onerdigim lensleri Canon lensler icin yazdigim yazimda gorebilirsiniz.

 48. Tahir bey,
  55-250 lens almaya karar verdim. Fakat yaptığım araştırmalarda birde "Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM" lense takıldı gözüm. ayrıca bu lensi de geniş açı olarak düşünüyorum.. ve bir çok özellik bir arada sadece biraz pahalı bir lens. Sizce 55-250 den önce bunu tercih etmelimiyim?.. tekrar teşekkürler.

  1. Siz zoom istiyorsunuz, 28-135 te yapacaginiz zoom sinirli olur. Ayrica cok tavsiye edecegim bir lens degil tabi ihtiyaclarinizi en iyi siz bilirsiniz.

   1. yeterli cevabı aldım sanıyorum.. göstermiş olduğunuz ilgi için tekrar teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz sağolun

   2. Tahir bey canon 650D sipariş vericem body olarak, birde tavsiye ettiğiniz EF-S 55-250 LENS i almak istiyorum. şimdilik bu ikisi bana yeter. 1 ay sonra da fotografium.com da gördüğüm "Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical Lens" sipariş edeceğim. bu lensle çekilen fotoğaflar da çok güzel. Sadece bu lens sabit diyaframlı bunun (-) getirisini bilmiyorum, kullanan arkadaşlar çok memnun.. 55-250 den sonra bu lensi almam faydalı olur mu? yada sadece 55-250 yetermi?. sürekli zoom lensle dolaşmak bazı güzel kareleri kaçırmak demek olmaz mı? kısacası 55-250 in yanına 17-50 f2.8 almalımıyım?. Amacım tek lense takılıp kalmamak.. tşkr eder, iyi çalışmalar diliyorum

    1. 17-50 ile 55-250 bambaska lensler ve birbirlerinin yerine gecemezler. Sabit diyaframli olmasinin dezavantaji yok bu buyuk bir avantajdir.

     1. selam Tahir bey;
      iki lens arasında kaldım çevremde kullanan kimse de yok. "canon EF-S 55-250mm ya da tamron 18-270mm f/3.5-6.3 DI II VC PZD " ikisinden birini alıcağım.. manzara, doğa fotoğrafı ve gezi amaçlı olarak.. yalnız tamronun diyafram aralığı ve zoom skalası ve ağırlığın da hemen hemen ayni olması daha cazip geldi. makinem canon D 650 siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?.
      saygılar.

     2. sanırım fazla soru sorduk ve tahir beyi kızdırdık.. o da haklı onca kişiye nasıl yetişsin

 49. merhaba tahir bey sony slt a58 nasıl sizce kullanan arkadaşlarda varsa yorumlarını alabilir miyim

 50. fotoğrafçılığa yeni başlıyorum, Nikon makinaları beğenmeme rağmen sizin tavsiyeniz ve maddi durumları göz önünde bulundurarak canon 600d almaya karar verdim, Fotografium sitesinden almayı düşünüyorum, ama lensler hakkınad bilgi sahibi değilim hangi lensle alıyım makinayı? 18-55 var, 18-250 var başlangıç olarak hangisini önerirsiniz? kararsız kaldım kusura bakmayın? Aslında Sony A58K'ide almayı düşünüyordum hem 3tane lens veriyor yanında; 18-55mm – 75-300mm – 50mm f/1.8 bir kere alınıyor böyle şeyler karar veremiyor insan işte. Size şimdiden teşşekkür ederim, incelemeleriniz çok güzel hemen hemen hepsini izledim! Müsait olduğunuzda cevap yazarsanız sevinirim. İyi günler, saygılar…

  1. Ne kadar cok lensiniz olursa fotografciliga o kadar isinirsiniz. Iyi lens her seydir. Iyi makine olmasi onemli degil ama lensiniz iyi olsun.

 51. teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Son olarak bir şey daha danışmak istiyorum, sony a58 mi 600d mi? a58'in 3 lens vermesi avantaj oluyor ama elektronik vizor olduğu için kararsız kaldım, arkadaşların nikon ve canon makinaları var onları kullandım ama elektronik vizörle hiç fotoğraf çekmedim!! birde sony çok özellik var, eğer lensleri iyi diyorsanız kararım a58 yönünde olacak ve hemen fotografium'dan hemen sipiriş vereceğim. 1.899 tl.ye 18-55, 75-300mm, 50mmf/1,8 olarak 3lens veriyor. tekrar teşekkürler, kendinize iyi bakın. saygılar…

 52. 600d'nin başlangıç için 18-55 lensli olanını mı sipariş vereyim, yoksa 18-250 lensli olarakmı sipariş vereyim? başlangıç olarak 2 lens konusunda hangisi tavsiyeniz olur. anladığım kadarıyla lens daha önemli, zaten 600d'ye ilerde alabileceğim lens çeşitleri çok fazla ve daha hesaplı. karar vermeme yardımcı olup, beni aydınlattığınız için sağolun. Lens konusunda da yol gösterirseniz sevinirim. saygılar…

  1. 18-250 alsaniz daha yardimci olur tabii ki. İleride ne cekeceginize karar verirsiniz.

 53. Tahir bey iyi günler, yeni başlamayı isteyen biri olarak sony a58 düşünüyorum, gerçi siz yukarda 600d önermişsiniz ama bana a58 daha cazip gibi geliyor fakat sonrasında lens bulma sıkıntısı çekermiyim diye düşünmüyor değilim?? a58 3'lü lesn setiyle 1.899 tl. fotografium com.da sizce bu 3'lü lens setiyle birlikte satın alsam, bana kolaylık sağlamazmı, geniş açı fotoğraflar çekebilirmiyim? birde a58'e sonradan lens almak istersem nerden temin edebilirim? hangi lensleri a58'le birlikte kullana bilirim? Tahir bey bu konuda zaman ayırıp, değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler, sağolun

  1. Her zaman daha fazla lens avantajdır. 3lü almak da bu anlamda mantıklı tabii ki. Sony lensleri de fotografium dahil rahatlıkla bulunabiliyor artık, ama tabii ki Canon ve Nikon bu konuda çok daha avantajlı, yukarıda 600D tavsiye etmemin sebebi de bu zaten, A58 den kötü fotoğraf çekmiyor çünkü.

   1. teşekkür ederim, çok sağolun ben 600d almayı düşünüyordum aslında ama a58'in çok özelliği olması özelliklede görüntü sabitleme ve odaklama özelliğinin daha iyi olması beni cezbetti, fiyatlarınında yakın olması sebebiyle a58'e yöneldim! sony a58'de tamron ve sigma lensleri kullanabiliyormuyuz?? geniş açılı fotoğraflar çok hoşuma gidiyor, sizin tavsiye edebileceğiniz geniş açılı lens hangisidir. tekrar teşekkür ederim, kendinize iyi bakın…

    1. Siz bilirsiniz, geniş açıda Tamron 17-50 Sony uyumlu bulabilirseniz tavsiye ederim.

 54. 5 6 yıldır Canon G7 kullanıyorum artık sıkıldım yeterli gelmiyor.DSLR makineye geçmek istiyorum. Canon EOS 6D mi Canon EOS 5D MARK 2 mi yoksa 650D mi almalıyım kararsız kaldım.Teşekkür ederim.

  1. A58 'in daha iyi olduğunu düşünseydim onu yazardım, aralarında büyük farklar tabii ki yok, zaten hiç bir makinenin arasında büyük farklar yok günümüzde :)

 55. Merhaba Tahir Abi Seni Çok izledim takip ettim. Ama Yine de bir soru sormak istiyorum. Şimdi Ben Biyoloji Okuyorum ve Doğa Fotoğrafçılığı bilhassa makro çekimler yapmak istiyorum. İlk olarak Nikon d5200 almak istiyordum. Ancak doğa fotoğraflarında canonun daha iyi sonuçlar verdiğini söylediler. Bunlardan ziyade sen inceleme videolarının birinde özelliklerden de önemli olan hususun bodynin ele oturması olduğunu söylemiştin. Canon 60D Bodysi çok iyi oldu. Bundan karar kıldım gibi. Senin daha iyi bir önerin varsa bunu dikkate alabilirim. Ekstra bir husus da lens seçeneği hangi lensi almam gerektiğinde karar verebilmiş değilim. Makro lens fiyatları da bütçemi şuan için aşmakta. Canon 50mm 1.8 prime lens alırsam makro işimi görebilir mi? Yoksa 400-500 tl ye kadar makro lens bulabilir miyim? Teşekkür ederim…

  1. Bir soru daha ekleyeyim Nikon D7000 mi Canon 60D mi önerirsin. Nikon da sol tarafta çok tuş yığılmasının olduğunu düşünüyorum bu yüzden soğuk geldi bana ama bir de sen ne düşünürsün merak ediyorum… Başlangıç için D7000 mi 60D mi? :)

  2. 60D body çok iyidir evet, makro için makro lens almanız lazım, 100mm makro en azından. 400-500 civarına iyi bir makro lens alınamaz.

 56. merhaba.! :) ben fotoğrafçılıkla ilgili olarak ilk adımımı nikon d5200 ile atmayı düşünüyorum. ilk makinem olacak ama internetten fotoğrafçılıkla ilgili birçok şey öğrendim siz canon mu yoksa nikon umu tavsiye edersiniz..?

  1. Ama birde fujifilm xs-1 i önerdiler ben nikonu düşünüyorum ama satıcılar fuji yi aklıma sokuyorlar.) hangisini tercih etmeliyim xs-1 mi d5200 mü ?

    1. İki makineyi iyice araştırın önce, birbirlerinden farklı sistemler kullanıyorlar, ben olsam Nikon D5200 alırdım, değişik lens seçenekleriyle..

 57. Merhaba tahir bey ben fotoğrafa yeni başlayacağım aklımda canon 600D almak var ama yanında EF-S 18-135 mm f/3.5-5,6 IS STM lens yeterli olurmu yoksa tavsiye ettiğiniz lenslerden 85mm f/1.8 USM almam gerekir mi ?

  1. Ne kadar çok lens alırsanız o kadar iyi. Başlangıçta 18-135 gibi lensler yetecektir.

 58. Merhaba Tahir abi şimdi ben Canon 600D, Nikon D3200 ve Nikon D5100 arasında kaldım hangisi almalıyım?

 59. Bende canon 600d-650d veya nikon d5200 düşünuyordum fakat bana fuji xs-1 çok önerdiler sizin yorumunuz nedir ?

  1. Her makineyi ayrı ayrı yazmam mümkün değil, fotoğrafa başlarken 600D öneriyorum, yazıda açıkladığım şekilde…

 60. merba bnde ftgrf makınesı almak ıstıyorum ama kararsızım nikon d40 hakkında bi bilginiz var mı

 61. 1 hafta sonra nikon 5100 alıyorum çok fazla arastırdım canona hiç bakmadım neden bilmiyorum. bende nikon 5100 ve d90 arasında çok kaldım fakat türkçe menu olmaması ve daha yeni başlıyor olmam bu konuda sıkıntı olur diye düşündüm. o sebeble nikon 5100 u sectim. umarım mutlu bir alışveriş olur. fotoğrafçılık gerçekten bir tutku oldu benim için. herkese tavsiye ederim iyi günler :))

 62. Merhaba Tahir bey, albinar adg 80-200 mm canon 600d uygun lensmidir.bunlarla ilgili site var mi? Tesekkurler

 63. Merhaba tahir bey. Öncelikle içinde bulundugunuz tüm video ları izleyip elimden geldigi kadar adınızın geçtigi tüm yazıları okuyor sizi sessiz bir gemi misali takip ediyorum. tanıtım videolarınızdaki fotoğrafçılık adına tüyolarınızı dahi kaçırmadan dikkatle izliyor ve devamlı yeni bilgiler ögreniyorum sizden. Bu anlamda size teşekkürü borç biliyorum.
  Çok uzatmadan bi soru sormak istiyorum.bi bütçe hazırlayıp yola cıktım ve ve tam makinamı alıcakken (canon 650d) sizin sony a58 videonuzu izledim VE en başa geri döndüm.dslr makinalarda şu vizörden baktıgında bi %5 lik kısım varya hani.Vizörde kenara bırakıp tam istegim o anı yakalamışken lcd de birden kenardan fırlayan bi nesne oluyor hani:( Tamda dslr kararımı kesinleştirmişken geri başa döner gibi oldum aralarında nerdeyse cok ciddi anlamda fark var ama benim en çok bu fiyat aralıgındaki makinalaarda vizör ilgimi cekiyor. sony nin bu (%100) dijital vizörü sadece bu yönüyle beni kendine çekiyor.sizce ne yapmalıyım bi fikre ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

  1. Teşekkür ederim Recep Bey, başlarken Canon almanız gerek bence, bunu her ortamda söylüyorum, Sony ben olsam almazdım ama bu demek değildir ki Sony kötü, sadece alışkanlıkları değiştirmek çok kolay değil.

 64. Tahir bey merhabalar canon 60d ile 600d arasında görüntü kalitesi açısından ciddi bir fark var mıdır? hani 600d ile lans almak mı yoksa 60 d mi

   1. peki alacağım zaman 18 135 lens 600d ile iyi olur mu? hani 60d de 18 135 in daha body yakışr olduğunu söylemiştiniz ya

     1. teşekkürler derin foto bilginizle insanların mereklarını gideriyosunuz :D

 65. tahir bey sony a65 ile ilgil herhangi bir söyleminiz bulunmamakta sony a65 nasıl bir makinadır? özellikle kısa film çekimi için ne önerirsiniz?

  1. Sony'lerin hepsini video için öneririm, Canon ve Nikon'a göre çok avantajlılar, alabilirsiniz.

 66. Sevgili Tahir Yildiz Bey
  Ben fotografciliga yeni basliyorum, İlk fotoğraf makinesi secmekde cok zorlaniyorum canon 600D yi ve samsung nx300'u oneriyorlar. samsung nx300 aynasiz ve icinde ozel modlar geliyor. Bana samsung nx300 hakkinda bilgi verip, kendi dusuncenizi soyleyebilirmisiniz?

  1. Samsung'un daha çok fırın ekmek yemesi lazım Canon ve Nikon'a yetişmesi için…

 67. Fatih Bey,

  Hayırlı olsun, çanta kişiye göre değişir, bir öneri yapmam yanlış olur, UV'de zaten önerilerim belli. Telefonla Canon makineleri kontrol edemiyorsunuz, en azından resmi bir yazılım yok. 24-105i tabii ki 600D ile kullanabilirsiniz, Canon 'u aradığınızdan emin misiniz, bir bayi size bu bilgiyi vermiş olabilir.

  1. Ben olsam 35 f/1.4 gibi bir şey alırım, hem hızlı hem de arkaplanı flu yapan, gerisi size kalmış..

 68. İyi günler Tahir bey..
  3000tl cıvarında bir bütcem var ve nıkon d7000 almayı düşünüyorum fakat çeşitli forumlarda back focus gibi teknık sıkıntılarını duydum ve bu acıkcası benı korkuttu suan ki düşüncem canon 650d alıp Canon EF 24-105mm f/4 L lens almak hangısı sızce mantıklı olur..
  ilginiz için şimdiden teşekkür ederim..

  1. D7000'in hiç bir sorunu yok, mükemmel bir makine. 650D ile karşılaştırılamayacak derecede iyi, D7000 tavsiye ederim. Tabii lens 24-105 derecesindeyse, değilse 650D alın.

 69. Çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız şuanlık nikon d7000 + 50mm 1.8 alabilecek bütcem var makineyı de ögrenene kadar idare edebılecegını dusunuyorum.. son bir sorum olacak nıkon d7000 ıcın tak gez lens önerebilirmisiniz ? çok çok teşekkür ederim emeğinize sağlık :))

 70. İyi Aksamlar.
  Tahir bey öncelikle bilginize ve yorumlarınızı önemsıyorum.Soruma gelince 18-105 Nikon d7000 kullanıcısıyım 50mm 1.8 lens almayı planlıyorum fakat bu 50mm 1.8g (yeni cıkmıs) 50mm 1.8d arasındakı resım kalıtesı farkı ne kadardır ? fiyat farkı 2 katı göz önünde olunca deger mi g serisini almak veya 18-105 kit lens yeterlimidir sizce baska lenslere mi yönenmeliyim ?

  1. Fark gözle çok belli olacak kadar değil ama G serisi çok daha hızlı, ben yerinizde olsam D serisini alırdım, 18-105 ise zamanala elden çıkartacağınız bir lens.

 71. Tahir bey Canonun kullanımı daha kolay tespitinize katılmıyorum, SLR giriş seviyesi makinalar için. Sizin tanıtım videonuz seyrettikten sonra 650d aldım ve kullanımının zor olmasının yanında, Kelvin değerinin olmaması, diyafram ayarı için aynı anda iki tuşu kullanmak gerekmesi gibi eksilerini çarçabuk hissettim. Dokunmatik ekran bir işe yaramıyor zira FF bodylerin çoğunda olmaması da buna işaret. Oysa fiyatı d90'a yakın. arkadaşımda D90 görünce çok pişman oldum. D90 kullanımı çok daha kolay.. Öte yandan aynı fiyat veya aynı seviyedeki makineler için Nikon daha cömert özelliklere sahip. Daha büyük sensör, daha fazla odak noktası vs. . D7100 fiyatına göre en iyi crop makine(hem özellik hem de genel yorumlar bu şekilde) Canonun crop oranı 1.6, vizör kapsama oranı %100ün altında genelde. FF bodylerde İkiside iyi olabilir, ama crop gövdelerde eşdeğerlerine göre Nikon daha iyi ve daha kullanışlı.. Bence bunlardan da bahsetmelisiniz yeni başlayanlar için…

   1. Keske her sey bu karsilastirmadakk kadar kolay olsa. Hangi karsilastirma size hangi makinenin daha iyi pozladigini soyleyebilir, hangi karsilastirma elinize hangi makinenin oturdugunu soyleyebilir?

  1. Cem Bey,
   Dusuncelerinize saygi duyuyorum ama zaten bunlari. Hepsi kisiden kisiye degisen seyler. Bana gore kolay olan bir baskasina gore zor olabilir. Baslangicta Canon oneriyorum cunku lens secenekleri cok daha fazla. Nikon da sua nda alabileceginiz baslangic seviyesi makinelerin Af motoru yok dolayisiyla bu bir dezavantaj. D90 i 2013 yilinda klasmana bile almiyorum. Inanin elinizdeki 650D ile cok daha iyi fotograflar cekebilirsiniz. Zaten onemli olanin makine degil lens oldugunu bildiginizi dusunerek yaziyorum bunlari tabi.

   1. kişisel tercih, haklısınız tabii, AF motoru olmaması handikap, otorite olarak fikirlerinizin muteber olduğu şüphesiz.. diğer yandan d7000 alıcak kadar bütçe ayıramayan insanlar genelde kit lens kullanıyorlar. fakat 70d'nin hatta 60d'nin bile Nikon d7000'den pahalı olması garip. Aynı şekilde gördüğüm okduğum değerelndirmelerin nerdeyse hepsinde daha üstün tutlan Nikon d7100'de 7D canon'a göre çok daha ucuz. Türkiyede Canon hak ettiğinden fazla rağbet görüyor, crop body'ler için…

 72. D7100 en iyi crop makina,ama bence d90,d7000 ve 7100 benzer maknalar. D7000 cok makul,fiyat performans olarak en iyi crop makina. Kullanımı da çok kolay, menüye bile girmeden direk tuşlarla çok ayarı yapabiliyorsunuz. Ayrıca diyafram ve enstantene için iki ayrı çark var. Alışkanlık yapacak kadar güzel bir body ve çok kaliteli.

 73. D7000-7100 giriş seviyesi değil. Gövdede ikinci bir dijital ekran olur bu cihazlarda ordan anlayabilirsiniz.Canonunda 60d,70d,7d aynı kategoride. Ben olsam giriş seviyesi diye canon d650-700 alacağıma ki ucuz cihazlar değil, üstüne 500-600 lira daha koyup nikond7000 alırdım. Aradaki fark, gövde kalitesi, kullanım açısından dağlar kadar. Param az diyosan bin liraya yakın 1100d canon alınabilir. Onun dşında 5d mark 2 ye kadar Canon'a bulaşmamak lazım.

 74. tahşr bey merhabalar daha önce sizden hangi makinayı almam için tavsiye almıştım ve neticede 60d de karar kıldım. n11.comdan 18-135 IS lensle birlikte 2249 tl ye buldum sizden rica etsem benim için ürün içeriğini kontrol eder misiniz? eğer bi sıkıntı yoksa bu ürünü bir an önce alıp bende fotograf dünyasına giriş yapmak istiyorum

   1. yok kardeş firma garantisi var. gul color firması satıyor. ama ne kadar güvenilir orasını bilmiyorum zira firmadan daha önce hiç alışveriş yapmadım :(

    1. Uluslararası garantisi de oluyor bu ürünlerin, öyle de bir durum var. sormak lazım, Nikon'da Canon'da durumlar ne diye. D7000 de de düşünebilirsiniz, fazlası var eksiği yok. daha ucuz hem… hayırlı olsun şimdiden

 75. Tahir bey merhaba öncelikle eğitimli insanların TRde fotoğrafçılığa katkı sağlamasından dolayı çok mutluyum size de teşekkür ederim bu bağlamda. Pek tanıınmayan bir makine Canon 6D almayı düşünüyorum. Siz kullandınız mı, 5D mark II ye göre nasıl? Bu modelin de değerlendirme videosunu çekermisiniz…

  1. 6D tanınmayan bir makine değil aslında, ama biraz Türkiye'de popülerliği az diyelim. Mark 2'den iyidir 6D, tavsiye ederim.

   1. çok teşekkürler, lowepro bi çanta görmüştüm fotoğrafiumda onu almaya gelicem..denk gelirsek tanışmış oluruz.. )) selarlar,saygılar..

   2. Tahir bey bu şekilde zamanınızı almaktan mahçubum fakat sormadan edemiyicem. siz d600 kullanıyorsunuz. şimdi sizce d610 mu 6D mi? siz ne tavsiye edersiniz…

    1. Şu anda ben olsam D610 alırım ama D600 ile aradaki fark çoksa yine D600 alırım..

 76. yardimlariniz icin com tesekkur ederim..son olarak d7000 ile d7100 arasinda cok buyuk fark varmidir arada cok fiyat farki var bu sartlarda d7100 almak mantiklimidir ?

 77. iyi günler tahir bey, sony hx300 ile Canon PowerShot SX50 arasında kaldım, fiyat olarak hemen hemen aynılar, ben otomatik ayarları kullanmak istiyorum, profesyonel kullanıcı değilim. sizce hangisini almalıyım???
  Şimdiden teşekkür ederim, saygılar..

 78. Tahir bey iyi günler, ben profesyonel değilim, otomatik modlarda çekim yapmak istiyorum, sony hx300 ile Canon PowerShot SX50 arasında kaldım hangisini tavsiye edersiniz yardımcı olursanız sevinirim. fiyat olarak hemen hemen aynılar.
  Şimdiden teşekkür ederim, saygılar..

  1. İki makineyi de çok iyi bilmemekle beraber ben olsam SX50 alırım, Canon 'un başarısı ortada..

   1. para almayla ilgisi yoktur. herkes bir markaya daha sempati duyabilir.arabada,tv lerde,makinalarda vs vs mesela benim arkadaş bmw ci ben audi, arkadaş samsung tv den başkasına bakmaz ben lg, makinada da kimi nikoncu kimi canon cu, kimde fuji.sanırım tahir beyde canoncu.

    1. Serdar Bey, ben sadece espri yapmıştım, tabii ki hiç bir markaya bağlılığım yok, hem Canon hem Nikon hem de Sony kullanıyorum ben, önemli olan fotoğraf, marka bağlılığını da saçma buluyorum

 79. tahir bey oncelikle kutlarim cok basarili bir site olmus herkezi aydinlatiyorsunuz……benim de size bir sorum olacak…ben rusyada kaliyorum burada bir bayan giyim magazam var ….yakinda internet uzerindende satis yapacagim…bunun icin bana bir fotograf makinasi lazim elbiselerin detaylarini rengini en iyi sekilde gosterecek fotograflar cekmek istiyorum… fiyat araligi 1500 2000 tl gibi…1 haftadir bakiyorum internetten ama bir turlu bulamiyorum kararsiz kaliyorum lutfen bana yardimci olun cevabinizi sidetle bekliyorum …simdiden tessekkurederim spasiba

  1. Ürün çekmek için sadece fotoğraf makinesi yetmeyecek ne yazık ki ama o civarda size önerim yine 650D olacak, biraz daha çıkarım derseniz Canon 60D öneririm, ne za çto :)

 80. tahir bey canon 650d almaya karar verdim fakat lens olarak 18-55mm +75-300mm önerirsiniz yoksa 18-135mm +50mm lens mi önerirsiniz. Çekim olarak doğa fotoğrafları, manzara, çiçek ve tarihi yapıların resimlerini çekiyorum.

  1. İkinci seti öneririm Serkan Bey, 75-300 türü zoom görünen kalitesiz düşük lensleri tavsiye etmiyorum.

 81. merhabalar. ben dslr fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum.gazetecilik okuyorum bundan dolayı da uzun zaman kullanabileceğim bir makine istiyorum. canon 60d ile nikon d7000 arasında kararsız kaldım. sizce hangi makine daha elverişlidir. yada tavsiye edebileceğiniz başka makineler var mı? şimdiden teşekkürler.

  1. İkisi de çok iyi makineler, şu anda bence Nikon D7100 en iyi crop makine ama D7000 veya 60D de oldukça iyidir.

 82. Merhaba, fotoğraf cekmeyi çok seviyorum ve ilk defa iyi bir makina almayı planlıyorum. Bütceme uygun olarak A57 ve nx300 tavsiyelerine kulak kabarttim. Hem iç hem de manzara fotoğraflarına bayilıyorum. Özellikle martı ve günbatımı. Siz ne tavsiye edersiniz? Aynasizlardan korkmalı mıyim? Teşekkürler. Meral

  1. Yerinizde olsam Sony 'i tercih ederdim, ama yazıda yazdığım gibi Canon alınabiliyorsa Canon, zaten bu yazıyı da o yüzden yazdım.

   1. Cevap için teşekkürler. Bu arada yazılarınızı inceleme fırsatı buldum ve nikon d600'ü çok beğendim. Ne varki fiyatı bana gore cok pahalı. Ona benzer, daha uygun bir model tavsiye edebilirsiniz çok sevinirim.

 83. yorumlardan çıkardığım özet şu ,
  bana en uygun gövde A58 veya 650D veya D60
  ilk lens ihtiyacı 18-105 + 50 mm
  sony daha üstün gözüküyor ancak sorular var ;
  sadece sony lens mi kullanabileceğim ?
  makinede IS olduğu için lensler ucuz olmalı ama pek öyle durmuyor…
  A58 18-55 + 75-300 + 50 mm 2000 tl kampanya sizce uygun mu ?
  18-105 sanki daha pratik bir çözüm …

  Ne dersiniz ? Saygılar…

  1. Fiyat tamamen size kalmış bir kıstas. Ben olsam Canon alırım yazıda yazdım yine söylüyorum, Sony daha karmaşık bir yapıda daha kolaylaştırılmış fotoğraf sağlıyor, ama gerçekten fotoğrafı ve temelini öğreneceksiniz Canon-Nikon'dan şaşmayın.

 84. Nikon`un netlestirmesi daha iyi diyorsnz bir insan fotografi cekimnde ntlesme fazla oynarmi yani canonda kötu cikablrmi fotograf

  1. Ben öyle bir şey yazmadım :) Canon ve Nikon arasında öyle bir fark yok zaten, Nikon'da iyi çıkan Canon'da da iyi çıkar.

 85. yeni fotoğraf makinası alacağım, fotoğrafçılığa yeni adım atıyorum; nikon d7000 / d7100 mü alsam ya da canon 60 d 70d mi 650 d mi 700d mi kafam çok karıştı karar vermemdim, sokak fotoğrafları, gece kfotoğrafları mesela sokak ışıkları ya da gece boğaz manzarını; ya da gündüz bir manzara, hangisini önerirsiniz; ilk 3'ü hangisi olur sizce ?? Teşekkürler ..

 86. Tahir bey merhaba
  Bende herkes gibi sizden fikir rica edecektim
  18 yasindaki ogluma Dslr bir maine hediye etmek istiyorum.
  Ben fotografciliktan malesef hic anlamiyorum fakat oglum bu konuda cok yetenekli. Onumuzdeki yil da universiteye baslayacak ve onu iyi bir sure mutlu edebilecek bir makine almak istiyorum.
  Malesef cok yuksek bir butcem yok ve bir alis veris sitesinden asagidaki Canon lari buldum. Bazilarinin lensleri de var ve fiyat araliklari ayni gibi.
  Acaba bana secim yapmamda yardimci olabilirmisiniz
  Tesekkur ederim

  Canon Eos 1100D 18-55mm DC + EF 75-300MM F/4-5.6 III Objektif 12MP 2.7" LCD DSLR
  Canon Eos 650D 18-55 mm DC 18MP 3.0" LCD SLR Fotoğraf Makinesi (Dokunmatik Ekran)
  Canon Eos 600D 18-55mm DC 18MP 3.0" LCD SLR
  Canon Eos 1100D 18-55mm + 75-300mm + EF 50 mm f/1,8 II 12MP 2.7" LCD DSLR Dijital

  1. Aylin Hanım, ikinci ve üçüncü yazdığınız makinelerin lensi yok, sadece gövde onlar, yani fotoğraf çekemezsiniz, bu durumda tavsiyem 4. seçenek olacak.

   1. Tahir bey, cevabınız için teşekkürler. Bu arada başka bir makide buldum. Canon EOS 650D 18-55MM IS 18MP 3.0" LCD SLR Fotoğraf Makinesi ( Dokunmatik Ekran ) fiyatı 1900 tl civarı. Bu makine için ne dersiniz.
    Sitede iki tane 650d modeli var ve aralarında 400 tl gibi bir fark var. Site yetkilisi birinde IS olduğunu diğerinde olmadığını söyledi.
    Bu arada bahsettiğim site hepsiburada, acaba detayını verdiğim 650 d yi almalımıyım. Bu arada iyi video çekimi yapabilmesi de önemli.
    Teşekkürler

    1. Ben zaten 600D veya 650D tavsiye ediyorum, tabii ki alabilirsiniz. Full HD video çekiyor ama video amacınız ise sony A58 alın.

 87. Merhaba Tahir bey hemen-hemen butun videolariniza bakdim. Cok iyi bir sekilde anlatiyorsunuz. Onun icin sizden tavsiye almaya karar verdim. Ben de fotografciliga yeni baslayanlardanim ve sizin yazinizi okuduktan sonra 600D almaya karar verdim fakat bana 600D almakdansa 650d-yi tavsiye ettiler. Acaba o kadar farklari var mi? Cevaplandirirsaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler.

  1. Aralarında o kadar fark olmadığına inandığım için 600D diyorum zaten :) 550D bulunsa piyasada 550D derdim çünkü hepsi aynı.

     1. Siz dediniz hepsi ayni ama yeniden sizin videonuza bakdim siz diyorsunuz ki 650d 600d-nin cok ustune cikmis bi makine. Ben fotografciliga yeni baslayacagim benim icin fark eder mi? Tesekkurler

 88. Fotoğraf makinesini tam amacıyla kullanmak istiyorsanız ve hakkını vermek istiyorsanız alacağınız canon 1d serisinden bir makine olsun

 89. nikon d 32oo aldım iki haftaoldu canon 600d ye göre birazdaha üst seviyede makinada bir çok yenilikler yapılmış spor ve hafif birkasa iç dizaylarında teknolojinin şu anlık en üst seviyesine çıkmış menüleri eskine göre birazdaha basite düşürülmüş en ömemli özelliklerinden biride 24.2 mekapiksellik efektif çözünürlüğü DSR için oldukça yüksek megapiksel dx format cmos görüntü sensörü kullanılmakta.Büyük sensör kullanımı yüksek kalitede fotoğraf ve filim güzel arka plan bunanıklığıyla alınabilir Iso hassasiyeti 6400 e kadar destek sağlıyor.Hi1 olarak Iso12800'e eşdeğer sonuçlar arabilirsiniz .Arkadaşlar benaldım mkinadan memnunkaldım şu anda nikonların içindeki makinaların eniyilerinden olma statüsüne sahip olacakbir makina .Hat ta evsane d90 sanın koltuğunu sallaya bilecek makinalardan birtanesi gibi ben kısabir süre olmasına rahmen mennunum.

 90. ben canon 650D almak istiyorum , fakat bana çoğu kişi nikon al diyiyor ama Canon'u çok istiyorum çok karasızım yardım edin nolur nikon alırsam pişman olmaktan çok korkuyorum canon 650D iyimi sizce ??

  1. tabii ki pişman olmazsınız, zaten şu anda piyasada kötü makine yok.. İyi olmasa tavsiye etmezdim

 91. Merhaba Tahir Bey, öncelikle bilgi dolu ve yeni başlayanlar için çok yararlı yazınız için teşekkür ediyorum. Ben de yeni başlıyorum. Nikon D90, Canon EOS 700D ve Canon EOS 60D modelleri arasında kaldım. Sizin tavsiyeniz alacağım modeli belirleyecek. Cevabınızı bekliyorum, teşekkürler.

  1. Merhaba Nikon D90 nın üstüne 2 üst model çıkarttı. Canon 60D nin üstüne 70D yi çıkarttı. Bu listede en güncel makine Canon 700D. Eğer aceleniz yoksa Canon her bahar ayında xxxD serisine bir makine eklediği için bence o makineyi bekleyin. Ortaya çıktığı zaman 700D ile kıyas yapıp hangisini almanız gerektiğine karar verirsiniz.( Yeni makine ile beraber 700D nin fiyatı da ucuzlayacaktır. Buda bir avantaj.)
   Acele almam gerekiyor derseniz 700D başlangıç için ideal bir makine.
   xxD serisi almak yerine aradaki fark tutarı kadar kaliteli bir lense yatırım yapabilirsiniz.

 92. Nezihi Bey cevabınız için teşekkür ederim. 20 Nisan'a kadar yurtdışındayım. Vergi iadesinden yararlanmak için o tarihe kadar almalıyım. Eğer Canon yeni modelini 20 Nisan'a kadar çıkarırsa çok hoş olur. Yok çıkarmayacağı yönünde bir tahminde bulunursanız 1-2 hafta içinde almayı planlıyorum.

  1. Rica ederim. Yurt dışında olmanız büyük avantaj. Yeni makine çıkmaz ise orada ki fiyat avantajını da kullanarak Canon 700D+Tamron 17-50 f:2,8 VR+ Canon 50mm 1,8 şeklinde bir set almanızı öneririm.

 93. Kafam allak bullak canon 600d 100d ve nikon d3200 arasinda kaldim . Bide lebste vr olmasinin tek avantaji titresim engellemesimi ?

  1. Merhaba. Benim tavsiyem çevrenizde nikon yada canaon kullanan arkadaşlarınız var ise onlardan 3-4 saatliğine makinelerini ödünç alıp çekim yapmanız. Burada amaç makineyi tanımak. Size kullanımı en pratik geleni, elinize en rahat oturanı ve kullanım ayarlarına en basit ulaştığınızı seçmeniz benim tavsiyem.(Böyle bir şansınız yoksa alım yapacağınız yerden böyle bir ricada bulunup en azından 5-10 dk test etme şansınız olur.) Diğer tüm özellikleri üç aşağı, beş yukarı hem canon da hem nikon da aynı.
   Evet VR nikon da IS ise Canon da titreşim önleme sistemi. Alacağınız lensler de bu özelliğin olması büyük avantaj. Yavana atmayın. Selamlar

 94. Nikon d3000 var yeni başlayanlar için nasıl olur? fiyatı da çok uygun.. Cevabınız için şimdiden teşekkürleer..

  1. Nikon üst modeli D7100 ü çıkatrdı, Canon 700D yi çıkardı (bu gün yarın 750D duyrulur) D90 artık eski bir model. Pek bulaşmayın.
   Aceleniz yoksa 1-2 ay daha bekleyin çıkacak modellere göre karar verin.
   Nikon D7000 orta seviye bir model ken Canon 650D giriş seviyesi olan model. Bunu da göz önünde bulundurun.

   1. 3 aydır bakıyorum yaklaşık o yüzden artık almaliyim eğitime başlamak için d7000 olacak sanırım sizinde belirttiğiniz gibi orta seviye ve d90 in üstüne konumlandırılmış durumda çoğu yorumda teşekkür ediyorum bilgilendirdiginiz icin

 95. Gökhan Bey, bu zaten fotoğrafçılar arasında da sürekli tartışılan bir konu, ama genel kanı şudur ki bulunduğumuz dönem itibarıyle Photoshop kullanmadan yaşamanız mümkün değil, bu zaten filmli zamanda da karanlık odada yapılıyordu, şimdi de aydınlık oda dediğimiz Photoshop 'ta yapılıyor, bir nevi dünya sizi bunu öğrenmeye mecbur tutuyor ama karar sizin.

 96. İyi günler Tahir bey, değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Canon EOS M makinasının fiyatının düştüğünü duydum, bu cihazı kullanma imkanınız oldumu? Ben Amasya'da yaşıyorum cihazı internetden araştırdım fakat cihazı buradaki mağzalarda bulamadığım için göremedim, kullanamadım. Almaya karar vermiştim fotografiumdan 15-18 ve 22 mm lensli alacaktım fakat Odaklaması hakkında kötü diye yorumlar okudum Bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Büyük olduğu için 650d almayı düşünmedim.

  1. Utku Bey, aynasızları blogumuzda incelemeye çalışıyoruz ama hepsini incelemek tabii ki zor, EOS M in odak sorunu vardı ama firmware ile hallettiler büyük ölçüde, yine de benim kanım pek kaynamıyor açıkçası o makineye, illa bir aynasız alacaksanız Fuji 'lere veya Sony 'lere bakmanızı öneririm.

   1. Teşekkür ederim Tahir bey, sağolun bende vaz geçmiştim zaten. Sony A58 incelemenizi izledim öncelikle çok güzel bir inceleme olmuş!! Cihaz aklıma yattı hem fotoğraf hem video çekimi düşünen birisi olarak çok beğendim. Aynı zamanda Sony HX300 dijital modelini de beğendim, ikisi arasında kaldım fakat HX300 ile çektiğim fotoğraflarda A58 ile aynı fotoğraf kalitesini alamayacağımı ve mercek kalitelerinin farklı olduğunu düşünüyorum, doğrumu dur bilmiyorum ama birde HX300 1.159 TL. bu kadar para vermişken SLT makine almanın daha mantıklı olduğu kanısına vardım. Benim amacım öncelikle anı fotoğrafları ve videoları çekmek, ama kaliteli olmalarını istiyorum, fırsat buldukça da doğa ve manzara çekimleri yapmak istiyorum, işi becere bilirsem de devam da edebilirim. Sizin fikriniz ve düşünceniz nedir? Ne önerirsiniz, Öneride bulunup yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler :) Saygılar..

    1. DSLR Konusunda Tahir size daha sağlıklı öneriler sunacaktır. Aynasız için kesinlikle benim de önerim Sony yada Fuji olur. Dün Fuji nin son modellerini deneme şansına sahip oldum. Aynasızlar ciddi anlamda aşama kaydetti. Gözardı etmemek lazım.

    2. Bence ileride lens alabilecekseniz HX300 gibi makineler almayın. Her türlü DSLR veya SLT her zaman Bridge seviye makinelerden iyidir, yeter ki onu lensler ile besleyebilin… A58 tabii ki iyi bir makine, tavsiye ederim.

 97. tahir bey nikon D7000 ve nikon D7100 arasında kararsız kaldım aralarında çok büyük bi fark var mı fiyat farkı 500 lira..500 liralık bi özellik farkı var mı aralarında öneriniz nedir ?

  1. Merhaba, bana sorarsanız 500TL'lik fark yok ama tabii son karar sizin, her ikisi de iyi makinedir.

 98. benim dün gece yazdığım yazım gelmedi mi ? :( benim için önemliydi.. canon 5 D MARK III gövdesi niye çok farklı fiyatlarda, eski obj. lerimi bu makinaya takacağım leitax adaptörü satan da yok. ???

  1. Merhaba. Dün yazdıklarınız sanırım bize ulaşmadı. 5D Mark3 ü 2 sene ithalatçı garantili, spot satmayan, 2.el olup elden geçirilmemiş olan modellere bakın. Bu tarz güvence veren yerlerden gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Belirttiğiniz adaptör için yurt dışından temin edebilirsiniz.

 99. tahir bey merhaba nikon d7100 almaya karar verdim fakat magazalar arasındaki fiyat farkı çok fazla oynuyor.Aşagıda verdiğim linkte fiyat diger yerlere göre biraz daha uygun sizce fiyatın daha uygun olması beni şüphelendirmelimidir ? Bi linke bakarmısınız sizce güvenilir midir ?
  http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/niko

  1. Fatih Bey, ithalatçı garantili ürünleri önermiyorum, distribütör, yani Nikon için Karfo Karacasulu mallarını alın, ithalatçı garantili alırsanız riski sizin üzerinizde olur.

 100. selam hangisi daha iyi ve basarili bi makine hangisi daha iyi ve kaliteli
  nikon d3200 mu yoksa canon eos 600d mi yoksa nikon d 5100 mu lutfen cevaplayin

  1. D5100 diğer iki makineden segment olarak bir tık öndedir, ama makineden daha önemli olan önüne takacağınız lenstir.

  1. Fatih Bey, orjinal olmayan Canon veya Nikon ürünü yok zaten :) Piyasada böyle bir söylem varsa çok yanlış, nerede üretildiği önemli değil, sonuçta ayakkabı alırken de Adidas 'ların Vietnam'da üretilip üretilmediğine bakmıyoruz :) Sonuçta Nikon ise Nikon 'dur.

   1. Teşekkür ederim :) site güvenilirmidir fiyat gayet uygun satın almayı düşünüyorum

    1. O konuda bir şey söylemem doğru olmaz, bence Karfo ürünü alın başınız ağrımasın.

 101. Tahir bey nikon d7100 body satın aldım. Lensi ayrı satın alacağım. Üzerinde verilen 18-105 lensi mi satın almalıyım yoksa önerdiğiniz başka lens varmıdır ?

   1. Merhaba ithalatçı firma garantili body satın almıştım 2650 ye fakat içime sinmedigi için işlemi iptal edip fotografium dan 3975 TL ye D7100 + 18-105 satın aldım ama kötü yapmısım sanırım :)

 102. Tahir bey, Samsung nx300 hakkındaki fikirleriniz nelerdir? Aynasız makine tavsiye edermisiniz, inceleme şansınız oldu mu, çok özellikli bir makine gibi görünüyor ama fotoğraf kalitesi nedir? Teşekkürler

  1. Merhaba, aynasızlarda Fujileri önde görüyorum, arkasından da Sony geliyor, bence Samsung'un daha yemesi gereken on fırın ekmek var… Tavsiyem şu anda XT-1…

  2. Merhaba. Tahir inde dediği gibi aynasızlar çok yol kat etti. İçinize sinen bir modeli veya markayı alabilirsiniz. Aynasızlar ile ilgili yazılarımızı takip ederseniz çok detaylı incelemelerimiz var. Bir göz atın derim. Bu 2 hafta içerisinde 2 veya 3 model daha incelememiz var aksilik olmazsa samsung nx300 de bunların arasında.

   1. teşekkür ederim. incelemelerinizi dört gözle bekliyorum (özellikle nx300'ü). Kolay gelsin.
    Şimdiden ellerinize ve ağzınıza sağlık..

 103. slmlar. ben canon 100d hakkında görüşlerinizi merak ettim? body olarak çok küçük bu yönüyle çok güzel olduğunu düşünüyorum. fotoğraf ve video kalitesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir. Ben sony hx300 almayı düşünüyordum bu kadar para vermişken DSLR al diyerek canon 100d'yi önerdiler ama makinayı inceleyemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar

  1. Ben size 100D 'yi pek önermem, küçük olsun diye yapılmış bir makine ama çok başarılı değil, 650D tercih edin derim, illa küçük istiyorsanız aynasız çözümlerine yönelebilirsiniz.

 104. Teşekkür ederim değerli fikirleriniz için Tahir bey, küçük ve taşımasının kolay olmasını istiyorum. Aynasızlardan tavsiyeniz ne olur? NX300 hakkında yukarda yazmışsınız yorumunuzu tavsiye etmiyorsunuz? Peki dslr like sony hx300'ü tavsiye edermisiniz? Sağolun şimdiden.

  1. Merhaba aynasızlar sadece NX300 den ibaret değil :) birçok marka ve set alternatifi var. Benim tavsiyem Fujifilm aynasızlara bakmanız. XT-1 en favori modelim :) yorumları pek yakında

 105. Merhaba tahir bey, uzun zamandir iyi bir camera ariyorum ve bende malesef kararsiz kalanlardanim. Makyaj sanatcisiyim ve fotograflar genellikle yakin planda olmasi lazim, sadece gozler dudaklar yada portret gibi. Ayrica doga tarih manzarasida cekmek istiyorum. Hangi makineyi onerirsiniz. Cogu magzaya girdim ve hepsi farkli makineler onerdiler, nikon d5300, canon 600d canon 100d vesayre. Bu yuzdun kararsizim

  1. Ayrica Donen ekran olmasi sart ve bunun yani sira doga tarih manzarasida cekmek isiyorum. Budgetim max 800 euro, tavsiyenizi bekliyorum.

   1. Merhaba Gül Hanım, her şeyden önce size makro bir lens lazım, yani makineyi bir kenara bırakın, çünkü bu makinelerin kit lensleriyle bu derece yaklaşmanız mümkün değil, bence siz ucuz olan makineyi alın, çünkü makro lensler epey pahalıdır. Yerinizde olsam 600D alırım ama makro lens size şart…

    1. Evet biliyorum ama malesef baya bi pahali, nikon canona gore foto cekiminde daha iyi, film cekiminde ise canon daha basarili demislerdi. Yinede tavsiyenize uyacam, teskrler

     1. Canon ve Nikon arasında öyle farklılıklar yok, öyle olsa zaten herkes dijitalde Nikon alırdı :)

 106. Merhaba tahir bey, ben nikon d5100 ve d5200 arasinda kararsiz kaldim. Portre fotograflari icin hangisini tercih etmeliyim. Hangisiyle ve ona uygun lensle guzel sonuclar alabilirim? Sizce ikisinin arasinda buyuk bir var varmi? Yoksa is sadece iyi bir lens almakla mi bitiyor. Makine ve lens konusunde yardimci olursaniz sevinirim:)

  1. Önemli olan lens, d5200 belki daha iyi bir makine olabilir ama o aradaki farkı sizin kullanıcı olarak başlangıçta hissetmeniz bence imkansız, daha ucuz body ve daha pahalı lensi tercih edin.

   1. Nikon d5100 18-55 ve yaninda nikkor 55-200 lensle satiyorlar. Yani iki lens birden. Bunu almalimiyim? Sizin tavsiye edebilecegin baska bir lens varmi mi?

     1. Verdiginiz super bilgilerden sonra nikon 85mm f/1.8D Lensi almaya karar verdim lakin bunun cesitleri var 85mm f/1.4, 2.8 gibi. Hangi lens ve hangi body ile guzel sonuclar alabilirim? Tabikide uygun fiyatta:)

     2. Ve son olarak, bu lens normal cekim icinde uygun mudur, yani flu arka plani istemedigim zaman, bu lenside kullanabilirmiyim?

     3. Evet tabii ki, bu diyaframla ilgili bir durum, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 85mm almak istiyorsanız 85mm 1.4 öneririm, sizin makinenize G versiyonu uyar.

 107. Tahir bey, Canon 100d'yi küçük olduğu için almayı düşünüyorum, öncelikle 100d ile ilgili görüşleriniz nedir? Sonrasında da piyasada 18-55 lens ile satılıyor, STM özellikli olanı biraz daha pahalı hangisini önerirsiniz, STM'nin çok farkı varmı. teşekkür ederim şimdiden iyi günler efendim.

  1. 100D pek tutmadı açıkçası, küçük olduğu için tercih edilebilir söylediğiniz gibi, STM videoda sessiz netlemeyi sağlıyor, video ile işiniz yoksa pek avantajı yok, ben olsam 100D almam, 18-55 de almam ama başlangıç için iyi bir ikili, en azından ne çekileceği belli olana kadar.

   1. sağolun, ben küçük olduğu için düşünmüştüm, lens olarakta 40mm almayı düşünüyorum aslınsa ama kit olarak 18-55 ile satıyorlar, 100d kötü bir makinamı odaklaması filan hızlı geldi bana, dokunarak odaklama da çok kullanışlı geldi bana medi markda denedim, ama o kadar paraya değmez diyorsanız tekrar araştıra bilirim, sizin tavsiyeniz ne olur peki, 650d diyeceksiniz muhtemelen ama 650d'de küçük değil büyük duruyor taşıması zor. küçük olarak alternatif ne önerirsiniz, kaliteli fotoğraf çekmek istiyorum.???

    1. Şu anda kötü makine yok piyasada, ne alırsanız alın mutlu eder yani. Küçük alternatifi yok zaten, aynasızlara bakabilirsiniz belki, bayanlar genellikle aynasız tercih etmeye başladı, Fuji serilerini sıkça inceliyoruz göz atabilirsiniz, ama illa DSLR alacaksanız başka çare yok…

     1. teşekkürler, aynasızları inceliyeceğim birde. fuji ile sony önde harhalde?? incelemelriniz çok güzel bu arada, elinize ağzınıza sağlık

 108. Tahir bey merhabalar, başlangıç için 650d düşünüyorum. Ama 700d de aklımı kurcalıyor. Siz nasıl bir tercih yaparsınız. Arasında çok büyük bir fark olmadığını biliyorum. Yorumlarınız için teşekkürler

  1. Ramazan Bey, yazıda gördüğünüz gibi benim önerim 600D… Zaten 650D ve 700D ile arada farklar yok, aradaki farklara lens satın alın…

   1. Işlemci farkından dolayı 650d olabilir mi düşünmüştüm…yorumunuz için teşekkürler

 109. merhabalar tahir bey. canon 100D'ye karar vermişken yorumlarınız doğrultusunda vazgeçtim. küçük bir makinem olsun ama canon kalitesinde olsun istiyorum. Sony a58K da tercihlerim arasında idi. Ama siz sanırım Sony'yi sadece videoda daha iyi buluyorsunuz. sanırım aynasız modelleerden fujiyi önerirsiniz. peki fuji fotoğraf kalitesi olarak canon'u yakalar mı? çünkü canonun fotoğraf kalitesi çok iyi. fuji aynasızlar ise çok pahalı. lensleri de öyle. Ama çok düşük olmamak kaydıyla orta seviyede bir fuji aynasız önerin desem hangisini söylersiniz? Henüz yeni başlayacak biri olarak yine canon al deyip arkama bakmayım mı, yoksa önereceğiniz fuji ile de arkama bakmadan başlayabilir miyim? saygılarımla…

  1. Her zaman yazdığım gibi iyi bir lens almazsanız en iyi makineyi de alsanız kaliteli fotoğraf çekemezsiniz, önemli olan iyi lens almak hangi makineyi aldığınız değil… Ben olsam Canon alırım başlangıçta.

   1. 650D'yi inceledim ama odaklamada biraz yavaş. Siz başlangıç olarak canon diyorsunuz. Sanırım 100D alıcam o zaman. en azından performans olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum. İyi lenslerle umarım güzel şeyler yapar sony A58 almadığıma da pişman olmam inşallah :) İlginize ayrıca teşekkür ederim…

 110. Merhaba Tahir Bey. Ben de giriş seviyesi olarak basliycam inşallah. Yorumlarda sürekli 600d veya650d onermissiniz. 100d'yi inceledim. Aralarında benim gördüğüm kadarıyla pek bir fark yok gibi. Neden 100d değil acaba? Bir de küçük olmaları dolayısıyla aynasiz olanlara da baktım. Fujifilm x-e2 önerildi. Şuan için böyle bir makineye ne dersiniz? Uzun süre kullanabilmem anlamında. Ya da ilk etapta yine dediğinizi yapmak mı daha mantıklı olur? Canon bir makine ile başlamak. Teşekkürler

  1. 100D çok küçük ve güven vermiyor bence, Fuji'ler de iyi ama aynasız mı DSLR mı sorusuna cevap vermeniz lazım her şeyden önce… Canon bence daha mantıklı, o yüzden de bu yazıyı yazdım

 111. Slm Tahir bey. Aynasiz bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Dslr makinelerin büyük olması sebebiyle aynasiz almayı istiyorum. Açıkçası yeni basliycam ben de. Sony'nin full frame makinesi haricinde bir aynasiz makine önerir misiniz bana. Sony A6000 de çıktı. Fujifilm de iyi diyorlar. Cevap verirseniz sevinirim. Kendinize iyi bakin.

  1. Kötü makine yok piyasada, aynasızlarda Fuji bence en iyi, alabilirseniz herhangi birini alın, A6000'i daha elime alıp denemedim, bir şey diyemem…

   1. Carlziess lensler pahalı derken Fujifilm aynasizlara baktım, çok da ucuz sayılmaz lensleri. Bu kadar pahalı olmasının sebebi ne acaba? Fujifilm e yatırım yapmaya değer mi peki?

 112. Fuji 'nin lensleri aslına bakarsanız oldukça ucuz, o değerlerde lensleri o fiyatlarda almanız DSLR 'da mümkün değil, yatırım yapılabilir tabi neden yapılmasın?

  1. Peki sizin Sony a6000'i incelemenizi bekleyim mi? Yoksa Fujifilm x-e2 alıp fotoğraf çekmeye basliym mı?

 113. merhaba,
  Samsung nx 300 için ne dersiniz? Canon veya nikkon mu yoksa nx 300 mü almalıyım?

  1. Samsungları önermiyorum Ayhan Bey, DSLR alacaksanız Canon,Nikon,Sony'den şaşmayın…

 114. Merhaba Tahir Bey. Fuji xe2 sipariş vericem. Ancak Istanbul dışında bir şehirde olduğum için inceleyemedim. Internetten gördüm sadece. Tuşları biraz karışık sanki. Alışması zor olur mu? Bildiğimiz canon Nikon menüleri gibi değil sanki. Teşekkürler

 115. Tahir Bey merhaba. Aynasizlarda Fujifilm onermeniz beni büyük oranda bu markaya yönlendirdi. Peki x-pro1 ile x-e2 arasında hangisini önerirsiniz. Fiyatları aynı diyebiliriz. Ama ikisi arasında karar vermekte zorlanıyorum. Mağazalarda olmamasından dolayı ebat olarak bile bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler

   1. Gövde olarak nasıl acaba? x-e2 işlemci olarak daha yeni iken Gövdenin güven vermesi tercih edilebilir mi?

 116. bnm makinem fuji hs33 cok iyi cekiyodu bozuldu sim 1 mb kamera gibi cekiyo ne yapabilirim?

 117. Selamlar,
  1- Canon 650D Sigma 17-50 mm f72,8
  2- Canon 650D 18-135 STM
  3- Canon 60D 18-135 IS

  Bu 3 seçenekten hangisini alırsam avantajlı olur.

 118. Yeni başlıyorum ama sizin gibi üstad bunu diyorsa bir bildiği vardır diye düşünüyorum.Neden ilk seçenek diye sorsam ?

  1. Çünkü diyafram benim için her şey ama yeni başlarken 17-50 sizi sınırlandırır, siz ne çekeceğinizi öğrenmelisiniz ilk önce, ondan sonra da ona göre lens almalısınız.

 119. merhabalar Tahir Bey. Aynasız makinelerden fuji almayı düşünüyorum. iki model arasında bana yardımcı olursanız sevinirim. XE2 ve XM1 modelleri. XE2 daha pahalı ve vizör var. XM1 ise yeni başlayanlara hitap eder gibi. fiyatı da uygun. XE2 alabilecek durumdayım. Sizin öneriniz ne olur acaba. Kolay gelsin

  1. Eda Hanım, çok farklı makineler değiller, yerinizde olsam hangisine param yetiyorsa onu alırdım, önemli olan lens…

   1. Xm1 ve xa1 modelleri 16-50 mm ile satılıyor. X-e2 ise 18-55 ile. 18-55 mm daha iyi olduğunu biliyorum. Ilk etapta 16-50 nasıl olur peki?

 120. Merhaba Tahir Bey
  Ben fotoğrafçılığa hobi olarak yeni başlayacağım. Şuan için fazla bir bilgim yok sadece ilgim var. İnternet üzerinden özellikle sizin yazılarınızdan takip ederek kısmi bir bilgi edindim. Öncelikle emeğiniz için teşekkür edeyim ve soruma geçeyim.

  Bir kaç gün içinde Amerikadan bana fotoğraf makinası gelecek. Malum oradaki fiyatlar ile buradaki fiyatlar arasında baya bir fark var. Kendi araştırmalarım ve zevkime göre tercihlerim sonucu iki model arasında kaldım. İşte tam nu noktada sizden tavsiye rica edicem.

  Canon Eos 70D – 18-135mm IS
  Nikon D7100 – 18-135mm VR

  Mercekler kit şeklinde değil benim tercihim üzerine seçildi. Açıkcası çok fazla mercek var. Yazıları fln okusamda içinden çıkamadım. Fotoğrafçılık için eğitim almayı düşünüyorum. Ozamana kadar beni idare edebilecek bir mercek olarak bunu gördüm bilmiyorum doğrumu düşünüyorum. Bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim.

  Kolay Gelsin

  1. Merhaba, seçtiğiniz ürünlerin ikisi de iyi, ben olsam D7100 alırdım, ama hangisini alırsanız alın memnun eder :)

   1. Bu durumda tamamen göz zevkime odaklanacağım seçimimi yaparken :) Cevap için teşekkür ediyorum.

 121. hocam instagramdanda yazmiştim ve sonunda buldum burdan cevap atiyorsunuz :)
  1)D5300 elinize aldinizmi hiç ve incelemesini nezman yapicaksiniz ve onerirmisiniz
  2)D5300 ile d7100 arasinda bir tercih yapsaniz hangisini alirisniz ve nedendr?
  3)En kisa zamanda elinizde varsa d610 gibi bir inceleme bekliyorz d5300 içinde… ve d5300 ile yapilan çekimlerle d7100 arasindaki çekimler açisindan fark varmidir? biraz bana eski geliyor d7100 bu yaz d7200 çikicak onu beklesekmiki
  4) Neden d5300 diorm çünkü içindeki ozellikleri beni cezbediyor tabiki fiyatta onemli içinde gprs vs wifi dahili geliyor olmasi ve yeni işlemciyle gelmesi ve en onemlisi de 1080 de 60 kare ile video çekebilimesi cok güzelll..malesef bu d7100 de yok…
  bu ikisi arasinda dedigim gibi kararsiz kaldim bekliyorum sizinde fikrinizi..

  1. 1) Hemen hemen elime almadığım makine yok gibi, öneririm tabii ki, şu anda önermediğim bir makine yok, hepsi güzel.
   2) D7100 kesinlikle, bir level yukarıda çünkü.
   3) Beklemenin sonu yok D7300 de çıkacak?
   4) Sizin için 60fps önemliyse D7100 düşünmeye de gerek yok bu durumda.

   1. ÇOK tşkler verdiginiz cewaplar için…fakat aralarinda bariz fiyat farki var 1000tl civari…fakat ilerde bana yol su olarak gelir diorsaniz sorun yok d7100 ü d5300e tercih nedeninizi biraz açarmisiniz size de zahmet olmasssa af motoru olup olmama dişinda? ve bir sorum daha olucakti nacizane
    D7100de yaglanma sorunlari oluyor deniliyor hala…bu mevcutmdur yeni çikanlardada?

 122. Merhabalar Tahir Bey. X-e2 sipariş verdim. Lensi tam takarken birşey farkettim. Sanki lensin içerisinde hafif bir boşluk var gibi. Salladigim zaman farkediliyor. Satın aldığım shop titreşim engelleme sebebiyle bu durumun normal olduğunu söyledi. Gerçekten lensteki bu durum normal mi?

 123. Tahir bey cok bakamiyorsunuz bu foruma ama bugun içinde gorurseniz cevaplarsaniz cok sevinicegim..
  Dün magzaniza gelipte d7100 almiştim onermeniz üzerine….Oncelikle oneriniz için tşkler gayet dogru seçim yapmişim
  Sadece bir sorum olucakti
  Cihazi tabi ilk aldigim içn biraz kurcaladim…şöyleki kutudan çiktiginda nasil tarih saat ayari ile başlaniyordu o şekilde bir format atma şansim varmidir fabrika ayarlarina don gibi bir seçenek yada nikonun tabiri ile full format….Nasil yapiliyor bu
  Şunu hatirlatmakta fayda var 2 tuş kombinasyonu ile sadece ayarlar sifirlaniyor makine sifirlanmiyor…onu denedim …başka bir yolu varmidir?

  1. Ben bu tip şeylere hiç önem vermediğim için pek bilmiyorum açıkçası, kullanım kılavuzundan yararlanabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

 124. tahir abi ben fotoğrafçılığa yeni başlıycam bi kaç makina arasında kararsız kaldım çok başlangıç bi makinada almak istemiyorum çünkü biraz daha ileri seviyeye geçince değiştirebilcek maddi gücüm öğrenciyim ve iki yıldır para biriktirdim makinay almak için o yüzden uzun zaman bana sorun çıkarmıycak ve özellikleri bana uzun süre yeticek bir makine arıyorum
  canon 600 d
  canon 650 d
  canon 1100 d
  arasında kararsız kaldım bana hangisini önerirsin
  teşekkür ederim şimdiden

  1. Büşra Hanım, zaten yazıda bu soruların hepsinin cevabı var, önerim de belli :) Okudunuz mu yazıyı?

 125. merhaba tahir bey canon eos 700d 18-55mm ıs + tamron70-300mm+50mm lens 2299tl sizce bu makina ve fiyat nasıldır.Ya da bu bütçeye hangi makinayı önerirsiniz. Nikon 5200 ve Canon 60 düşündükdüklerim arasında
  Şimdiden teşekkür ederim

 126. Merhaba Tahir Bey. Öncelikle hayırlı bayramlar. Fujinon 10-24mm ile 14mm arasında ne gibi bir fark olduğunu yazarsaniz sevinirim. Geniş açı lens almayı düşünüyorum ama inceleyemiyor olmam nedeniyle sizin fikrinizi rica ediyorum. Ayrıca bu lenslerden hangisini önerirsiniz. Saygılarımla

 127. ben bir fotoğraf makinesinde fotoğraf çekildiğinde fotoğrafta az kirlilik olması optik zoom un iyi olması ergonomisinin iyi olması ve iyi bir hızın olmasını istiyorum sizce canon 60D mi yoksa 700D mi almalıyım

 128. merhaba Tahir Bey.ben de fotoğrafçılığa yeni başlıycam.Samsung NX3000 modelini teknosadaki çalışanlar çok övdüler.fakat makine vizörsüz ve aynasız.bugün sizin yazınızı okudum canon600d önermişsiniz.sizce vizör bi makinenin olmazsa olmazlarından mıdır?Samsung NX3000 modeliyle de canonla aynı kalitede fotoğraf çekilebilir mi?

  1. Burcu Hanım, daha önce de çok defa söylediğim gibi Samsung 'ları önermiyorum, Canon 'la başa çıkabilecek seviyede değiller şu anda, kaliteli fotoğraf için iyi bir lens gerekir, makineden daha önemli olan lenstir yani…

 129. Tahir bey sizce a58 mi yoksa 3200 mü. A58 özellikleri çok fazla. Aynasız makineler hakkında ne düşünüyorsunuz. Fotoğrafçılıkta yeniyim eos m ile başlangıç mı yapsam.

  1. Bence D3200 fakat hiç fotoğraf makinesi kullanmadıysanız size her yönden A58 daha iyi gelecektir özellikleriyle. Aynasızlarla ilgili pek çok yazımız mevcut ama iyi alternatifler arasında EOS M yok…

 130. yani kısacası 550 d ile 600d arasında sadece dönen bir ekran farkı var adam açık açık söylüyor diğer herşey hemen hemen aynı

 131. Tahir bey merhaba
  sık karşılaşılmayan bir durum ya da bu tarz sorular gelmiş olabilir. yeni bir canon 600D aldım. cihazı 1 hafta kullandıktan sonra, LCD ekranın içinde toz zerrecikleri oluştu, tozlanmaların arttığını farkettim tozsuz ortamda kullanılmasına rağmen. LCD ekranların toz alma ihtimali varmıdır?, normal bir şey midir? bir kaç forum sitesinde yine aynı sorunla karşılaşan yeni 600D kullanıcıları ile karşılaştım. bilgileriniz için teşekkür ederim.

 132. tahir bey pentax k-5 ii mi d7100 mü yoksa bunlara alternatif ne olabilir ? bir defa alcğm bir daha arkama bakmak istemiyorum daha çok gezdiğim yerlerin fotoğraflarını çekeceğim ilk makinemiz olacak eşimle sizce bna uygun olan ne ? ve çinden alabilme imknm var gibi tavsiye eder misiniz ? max 1500 tl düşündm sebebi çinde fiyatların daha uygun olması mesela k-5 kit lensle 4500 rmb yklşk 1500 flndı yanılmıyorsam.. şimdiden teşekkür ederim

 133. Yarin 650d cantasi dahil 18 135 lesli 1850 alicm inşallah uygun mu birde lens dogru seçmmi ?

 134. arkadaşlar fotoğraf çekçeye yeni başlıyorum bir arkadaşım nikon d3100 satıyor fiyat olarak da 800 diyor üzerinde 15-270 tamrom lens flaş sırt çantası ve hfiza kartı var sizce alayım mı tavsye edetmisiniz?

 135. CANON 650 d ALMAYI DÜŞÜNENLER 18-135 LENSLE BİRLİKTE ALMALARINI TAVSİYE EDERİM 15-55 LENSLE ALDIĞINIZDA İLERİKİ ZAMANLAR DA SİZE YETERSİZ KALABİLİR BU LENS, 75-300 LENS ALIRSANIZ SADECE UZAK ÇEKİMLERİNDE İYİ BİR SONUCA ULAŞIRSINIZ AMA 18-135 LENSTE HEM UZAK HEM YAKIN İÇİN İDEAL LENS TİR.

 136. Tahir bey ben 650d almayı düşünüyorum da 18 55 mm lensle birlikte tamronun 75 300mm lens te bulunuyor. tamronun bu lensini önerir misiniz ve fotografium da 650d ile birlikte verilen tamron lenste titreşim engelleyici var mı?

  1. Tamron 70-300 fena değildir Tahir Bey, önerebilirim, fotopazar.com 'dan yardımcı olabilirim bu arada artık size…

   1. Canon 55 250mm is ii lens gördüm peki 650d ile tamron 75 300 mü almaliyim yoksa canon 55 250 yi mi

 137. hocam merhaba, bende canon 650d var 2 seneden beri kullanırım aslında öyle fazla da kullanmadım. Şimdi daha taşınabilir bir makina almak istiyorum. Sizce canon 650d'yi elimden çıkartmalı mıyım, bir de video için sony demiştiniz sony a5100 düşünüyordum ben, sizce canon 650d satıp sony a5100 almak ne kadar mantıklı?

 138. Tahir Bey ilgi ile okudum makalenizi. Sorum şu; an itibariyle GOLD da canon 650d 18-55 mm lens ve yanında 18-200mm tamron lens ile beraber 32 gb sd kart ve Çanta hediyeli 1900 tl. Eğer sizce iyi bir fırsatsa kaçırmak istemiyorum. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

 139. Canon eos 600d mi daha kaliteli yoksa 650d mi ve kendimizin kurabilecegi sağlam bi set yazarmisiniz

 140. Tahir Bey merhabalar benimde bir sorum olacak Samsung NX3000 modeli hakkında bilginiz var mı? Tavsiye edermisiniz CANON EOS M modelimi veya Canon un hangi modeli Smsung NX3000 modeline göre daha iyidir? Samsung NX3000 modeli şu an çok şık çantası 16GB hafıza kartı 16-50 mm lensi ile 1,299 TL ayrıca ilave lensi ile alırsanız 1500 TL
  Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba, Samsungları önermiyorum, Eos -M daha iyi bir tercih olur, alternatif olarak Sony A5000 düşünebilirsiniz: .

 141. Tahir Bey Merhaba Hemen hemen çoğu videolarınızı izledim. Fotoğraf dünyasında iyi bir yerlerde olacağınızı tahmin ediyorum. Fotoğraf çekme ilgim var. ama şuana kadar elime doğru -düzgün profelyonel fotoğraf almadım. Beni 4-5 sene idare edecek Body + kit arıyorum Bütçem 1500 tl kadar.

 142. Tahir Bey canon 600d is2 mi nikon d5100 mü karar veremiyorm. şimdiden teşekkürler.

  1. Her ikisi de iyi makineler, önemli olan önüne takacağınız lens, ona göre karar vermeniz lazım

 143. Merhabalar, Ben fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi çok seven biriyim ve artık kaliteli bir makine alarak bu sevgimi bi üst seviyeye çıkarmaya karar verdim. Hangi makineyi alma konusunda araştırma yaparken bir çok yazı okudum. Benim sorum, sizin bu işe nasıl başladığınız. "Hakkımda" kısmını okudum. Ama kursa mı gittiniz, kendiniz mi okudunuz öğrendiniz, bir fotoğraf klübünüz mü vardı gibi daha sosyal konuları merak ettim. Sizin gibi bir seviyeye ulaşmış biri nerden başlamıştır sorusuna yanıt arıyorum :D
  Sevgiler.

  1. Gonca Hanım ben okuyarak ve izleyerek öğrendim, 500den fazla DVD izlemişimdir heralde fotoğrafla ilgili, tavsiyem bıkmayın :)

 144. Merhaba Tahir bey. Fotoğraf makinesi almak istiyorum fakat şu konuda çok kararsızım. D7100 18-105VR lens mi alsam yoksa daha ucuz bir makine (örneğin; 650D 18-135IS) alıp geriye kalan parayla ekstra lens mi alsam karar veremedim. Çünkü iki makinede farklı segmentlerde girş seviyesi alıp ilerleyen zamanda orta segment için yine D7100 ve ya muadili bir makine almaktansa en başta orta segment bir makineyle başlamak daha mantıklı değil mi? Bu konuda kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim.

 145. Ben canon eos 70d alıcaktım ama bu yazıyı gördükten sonra tereddütte kaldım 600d ile arasında çok fark yok mu ve ben fotoğrafçılık hakkında bişey bilmiyorum yeni başlıcam 70d yi kullanamaz mıyım

  1. Beyza Hanım, burada yazan en uygun fiyatlı makine, 70D tabii ki alabilirsiniz, kullanabilirsiniz:)

 146. Tahir bey ben yalovadan ofisinize gelerek 650 d ve 18- 55 / 75-300 lensle birlikte aldım 18-55 le video çekerken ayarlarım nasıl olmalı, yada farklı bir lensmi almalıyım? kolaylıklar diliyorum.

  1. Merhaba Dursun Bey, özel bir ayar yok ama tabii daha iyi lensler alarak daha iyi videolar çekebilrsiniz. Sizin ne yaptığınızı görmeden bir şey demek çok mümkün değil.

 147. Illa yeni başlayanlar için mi önerirsiniz ben zaten güzel fotoğraflar çektiğim olmuştur başkalarının kamerasından zaten suan istememin sebebi de yetenek li ve istekli olduğumu görmem şimdi sorum şu canon 600D ile var olan yeteneğimi birleştirip düğün fotoğrafları vs fotolar çekebilir miyim

 148. ben fotoğrafa çok ilgiliyim ve 13 yaşındayım. Babam heiye olarak makine alıcak ben yazınızı okudum aynı fikirdeyim ama onlar ise nikon 5300 diyo sizce hangisi daha iyi

  1. D5300 tabii ki daha iyi bir makine, ben burada en iyi makineyi söylemiyorum zaten, fiyat/performans açısından başlangıç için en uygun makineyi yazıyorum.

 149. Ben canon 100d almayı düşünüyorum çok hoşuma gidiyor ama araştırmalarımda şu detay beni çok rahatsız ediyor gece flaş etkisizmiş sizce alsam iş görür mü lütfen bilgilendirin beni

  1. Etraftan yapılan duyumlarla makine almayın, kim diyor gece flaş yetersiz? Dahili flaşlar hep aynıdır zaten, tabii ki iş görür.

 150. Merhabalar, ben hazırlık sınıfında okuyan bir radyo-tv ve sinema öğrencisiyim. Yaklaşık $1200 – $1500 arası bir bütçem var. Kısa filmlerimi çekebileceğim, fotoğrafçılıkla ilgilenebileceğim ve okul hayatım boyunca bana yardımcı olacak makina ve ekipman önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler. :)

 151. Arkadaslar ben kendime canon dsld bir kamera almayi dusunuyorum cektigim fotograflari sosyal medyada paylasmak amaciyla sizce ne almaliyim limit 1500 tl

 152. İyi gunler Tahir Bey , ben de canon 60d yi 18-135 lens ile birlikte almayi dusunuyorum. Baslangicta nikon d7000 18-105 lens ile arada kalmistim. Fakat sensor yaglanmasi back focus gibi sorunlari duyduktan sonra biraz sogudum. Ikiside magazada 2800 tl. 60d alirsam ayrica canon 50 mm 1.8 lensi de alicam. Fakat yurtdisindan nikon d7100 alma imkanimda var. Ve oda yurtdisi oldugu icin 18-105 lens ile yine 2700-2800 arasi. Nikon d7100 daha ust segment bi makine saniyorum ki. Fakat canonda ki canliligi, renklerin sicakligini yakalayamazsam diye kafamda soru isareti var. Nikon d7100 alma imkanim varken canon 60d almamali miyim? Yardimci olabilirseniz sevinirim. Kendime ait ilk makine olacak. Fakat daha once nikon d7100 kullanmisligim var en azindan menusune ve tuslarina daha hakimim. Ama yine de canon aklimi karistiriyor.

 153. 60D artık olmayan bir makine, mağazalarda buluyorsanız Canon garantili değildir bilginiz olsun. Renkler vs artık eskidendi, şimdi her şeyi zaten bilgisayarda yapıyoruz, ben olsam D7100 alırdım :)

   1. tahir bey cvp verdiginiz için teşekkür ederim bir sorum daha olacak
    başlangıç ta ıs lens mi yoksa dc lens mi kararsız kaldım

 154. Merhaba Tahir Bey yeni başlayanlar için genelde dslr daha uygun olur deniyor yaptığım araştırmalarda. Benim aklımı da hep aynasızlar çeliyor :) Bir iki sorum daha olacak size müsadenizle .

  1- Dslr olarak canon 700d aynasız olarak sony a6000 veya olympus omd em 10 düşünüyorum sizin fikriniz ne olur ?
  2- Birde doların yükselmesi ile makine fiyatlarında da yükseliş oldu . Yakın zamanda fotopazar da indirim olur mu bu saydığım üç model için ?

  Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Hobi ise maksat ben OMD'den yanayım, hafif ve kaliteli. İndirimden çok bindirim geliyor makinelere, dolar arttıkça da artar.

 155. iyi günler, ilk dslr olarak canon 700d ile nikon d5300 arasında kararsız kaldım. hangi makine temel fotoğrafçılık ögrendikten sonra 4 5 sene daha iş görür? bunun dışında başlangıç için hangi lensi almamı önerirsiniz? teşekkürler…

  1. Yazıda net şekilde anlattığım gibi başlangıçta Canon öneriyorum, sorunuzda da da 700D 'ye denk geliyor. Başlangıç için mümkünse 18-135 IS STM + 50mm 1.8 lensler…

 156. Üstadım yazınız için teşekkürler.
  Ben iki makina arasında kaldım.
  Canon 700D ve Nikon D7000 .Daha çok gezi fotoğrafı ve portre çekeceğim.
  Siz hangisini tavsiye edersiniz?
  Canon 700D 18-55 Stm lensle geliyor. Tavsiyeniz üzerine 50 mm f/1.8 lens alabilirim.
  Nikon D7000 de ise 18-105 Vr lens var. Buna da 50 mm lens almam isabetli olur mu?
  Nikon 600 TL daha pahalıya geliyor. Buna değer mi?
  Şimdiden teşekkürler…

  1. D7000, 700D'den daha iyi bir makinedir, önüne takılan lens tabii ki önemli ama bodyleri karşılaştırırsak D7000 kesinlikle her yönden, zaten segment olarak daha iyidir.

 157. merhabalar benim bir sorum olucaktı.kafam çok karışık.yuotube kanalım var ve sürekli video çekiyorum yalnız videolarımın kalitesi düşük benim ihtiyacımı giderecek iyi video çeken bir makine almak istiyorum dediğim gibi video kalitesi çok çok iyi olmalı diğer özellikleri benim için önemli değil.hangi makineyi önerirsiniz.uygun fiyatlı bi kaç secenek sunarsanız çok sevinirim.bu konuyu araştırıken bloğunuza denk geldim.fazlada anlamam makinelerden biton özellikleri var ne neişe yarar bilmem.dediğim gibi video kalitesi iyi olan makineler neler .yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler :)

 158. İlk dslr makinemi alıcam ama 600d ve 650d arasında kaldım. 650d'nin alerji sorunlarından dolayı mimlenmiş bi makine olduğunu duydum. İkisi arasından hangisini önerirsiniz? Bir de başlangıç için 18-55 lens iyi midir yoksa başka bir tavsiyeniz var mı?

  1. Büşra Hanım, 650D bitti, üretilmiyor, alerji sorunu diye bir şey de yoktu zaten öyle olsa en çok satan olmazdı, 650D düşünüyorsanız 700D alın artık…

 159. İyi Günler Tahir Bey Üstteki yazılarınızı okudum kafam biraz karıştı Benim aklımda Nikon D80 18-55 Kit lens almak vardı ama canon 600d'den Bahsetmissiniz Benim istedigim autofocus otamatik netleme yapan ve arkası flu yapan yani bulanık yapan bir makine almak istiyorum portre çekimler için en iyi fluluğu veren ve odagı iyi ypan bir makine Tavsiye edin bana Nikon D80 Nasıldır ? Ondada arkası flu olarak portre iyi fotoraflar alabilirmiyim ?Lütfen bir bilgi Verin ve Lenside #Fotopazardan almayı Düsünüyorum Hangi Makine Hangi Lens ???? !!! İYİ GÜNLER TAHİR YILMAZ Bey .Barış Dalkız .

 160. merhaba tahir bey ben fotoğrafa yeni başlıyorum fakat 2 makine arasında kaldım . 600d ve 700d . çekim kaliteleri aynı fakat 700d nin bazı özellikleri beni ikilemde bırakıyor . HDR , video'da otomatik netleme,daha uzun ömürli batarya , saniyede çektiği kare sayısı felan derken kafam baya karıştı fikriniz nedir. bu arada lens olarak 18-135mm ıs lens seçtim , güzel bir lens midir? , doğru bir seçim midir ?
  şimdiden teşekkürler.

  1. 700D her halukarda daha iyi bir makine, 600D almanız için tek neden bütçe olabilir o kadar… 18-135 IS de IS STM de iyi lensler, tavsiye ederim.

  2. 18-55 ile 18-135 arasında ne gibi fark var bende 700d alacagım alırken birz daha verip 18-135 mi alayım sizce

 161. Tahir Bey, Canon 650 D var 18-55 lens ile beraber geldi. Bu kış tatile gideceğim ve bu lens bana yetmiyor renk bakımından ve zoom bakımından. Bana lens önerebilir misiniz bütçem 3000 tl civarı. Teşekkür ederim.

 162. tahir bey canon eos 700 de alacagım sizce 18-55 ile mi 18-135 ile mi alsam daha verimli olur

 163. merhaba, sizce 2200(civarında) tl ye 600d 18-135 IS lens + 50mm lens mi almalıyım yoksa 2399tl ye 700d 18-135 IS STM lens mi almalyım ?

 164. Merhaba tahir bey bu detaylı ve bilgilendirici harika yazınız için çok teşekkür ederim. Ben ilk defa bir fotoğraf makinesi alacağım ve bu makinenin hem güzel/manuel ayarları olan hem de video çekebilmemi sağlayan bir makine olmasını istiyorum. Biraz da bütçemi aşmayacak maksimum 1400tl civarında bir şeyler bakıyorum. Araştırmalarım sonucunda 3 adet makine buldum bunlardan ikisi sony biri canon ve şu an siz burada video ile ilgili sony dediğiniz için çok daha fazla kararsız kaldım. Canon biraz maliyet olarak yüksek ama tercih edilebiliritesi yüksek, video olarak eksi özellikte. Sony ise videodan ve fiyattan kazanıyor ama aşağıda modelleri belirtiyorum yardımınızı ve varsa da başka model, bütçeme de uygun alternatif önerilerinizi bekliyorum. Şunu da belirteyim diyafram açıklığı en fazla olan 1.8 vs tercihim olacak bu konuda da canon ön planda. Yardım edin lütfen :( modeller : canonon eos 1200d, sony dsc h400 20.1mp 63x zoom, sony cyber-shot dsc-hx300 20.4mp 100x. Şimdiden teşekkür ederim tahir bey :)

  1. Arzum Hanım, 1200D fotoğraf olarak bu tüm makinelerin üzerinde, diğerleri zaten DSLR makine değil, lensi değişmez. O yüzden ben olsam 1200D alırım, ayrıca benzer fiyatlara 100D alabilirsiniz, 100D daha iyi bir tercih olur.

 165. bende canon 100d ile 700d arasında kaldım aslında tek farkları biri daha hafif diğerinda açılabilir ekran var ve daha uzun ömürlü batarya.. ama fiyat farkı büyük ikisi arasında.. ben çok seviyorum fotoğraf çekmeyi ve çekmeye başlayınca durduramıyorum kendimi.. sürekli şarj etmekle uğraşmak istemiyorum aslında ama fiyat farkı düşündürtüyor.. dediğiniz gibi 100 d alıp yanına farklı lensler almak daha mantıklı.. kısacası bana öneriniz ne olur ilk kez alıcam dslr makina.. açılır ekran çok önemli midir? hangi kamerayı tercih etmeliyim? 100d ye yıne 18-135mm yada 70-300mm canon lensleri de uyar değil mi? teşekkürler çoook uzun oldu k.bakmayın :)

  1. Canon Eos 700D 18-135 IS STM DSLR Fotoğraf Makinesi : 2348 tl
   Canon Eos 100D 18-55 IS STM Kit 18 MP : 1399 tl
   Canon Eos 1200D 18-55 mm DC DSLR Fotoğraf Makinesi + 75-300mm Lens + 100EG Çanta + 8GB Hafıza Kartı :1399 tl

   bu 3 seçenek arasında kaldım aslında biri kampanyalı diğerleri de iyi makina.. lütfen yardımcı olun :) arkası bulanık çekimler güzel videolar ve çiçek böcek resimleri de çekmek istiyorum :)

   1. Buradan yazmak çok zor, fotopazar.com canlı desteğe gelin yardımcı olalım uzun uzun…

 166. Elimde canon 550d var 18-55. 75-300 ve 50mm lens var nikon d90 18-105 lensli vir makineyle takas yapsam dahami mantikli olur hangisiyle daha iyi cekimmyapabilirim d90 hakkinda hic bilgim yok kisisel cekim arac cekimi ve ara sira dugyn cekimleri yapiyorum

 167. Tahir Bey merhabalar iyi çalışmalar 100D ile sigma 18-250 lensi birlikte almak istiyorum sizce akıllıca bir seçim mi? Macro özelliğine sahip olması zoom lens olması beni cezbetti flickerda örnek fotolarada baktım son olarak bir uzman görüşü almak istedim. Siz 18-135 Is stm mi yoksa sigma 18-250 mi tercih ederdiniz?

  1. Selam, ben olsam 18-135 IS STM alırım, zoom lazımsa diğeri tabii ama STM lensin daha kaliteli olduğunu düşünüyorum.

 168. Tahir bey 50mm 1.4 lens alacağım sigma dg hsm mi yoksa canon 50mm 1.4 usm mi makina canon 100d

 169. selamın aleykm fotograf makıneleriyle ilgili bi soru sorabılırmıym almayı dusunuyorm da kameramız var düğünlerde cekım yapıyorz da sony hxr1500 markası yanına bi fotoğraf makınesı alayım diyorm acaba nasıl bı makıne alsam yeterlı olur veya sızın önereceğinız bı marka model varmı yardımcı olursanız cok sevınırm :)

  1. Merhaba, zaten yazımda bunu yazdım, daha yüksek fiyatlı bir makine düşünürseniz Nikon D7200 öneririm.

 170. İyi günler Tahir bey…ben hobi olarak fotoğrafçılığa başlıyacağım,biyoloji öğretmeniyim ve malum bu yüzden doğa fotğrafı çok çekeceğim..fazla bütçem yok 1500 civarı başlangıç için uygun bir fotoğraf makinesi önerirmisiniz bana acaba…

 171. teşekkürler emeğiniz için. bir sorum olacak size, arada 300 tl farkla d5300 yerine d7000 almak mantıklı mı? biliyorum farklı sınıflar ama bende 2 adet lens var ve bunlarda otofokus motoru yok, eski filmli bir makineye aitler. bugün d5300 alacaktım fakat eşim lenslerden bahsedince kafam karıştı rica etsem cevap verebilir misiniz?

  1. D7000 serisi çok daha mantıklı bir seçim olur, ama önemli olan lens. Daha iyi lens almanız lazım

 172. Meraba bende ilk kez DSLR makina alacam ama fazla anlamam su denilenlerden 650 d alirsam yanina isimi görecek uygun bir lens tavsiyemiz varmi yada 60d mi almaliyim veyatta 700d cevap verirseniz çok mutlu olacam lütfen

 173. merhaba. fotoğrafa yeni başlayan birisi ille crop bir gövde mi almalıdır yoksa full frame ile de başlanabilir mi? Doğrudan full frame makine ile çok zorlanır mıyız?

  1. Niye zorlanasanız, kullanımı aynı, paranız varsa tabii ki FF ile başlayın.

 174. ben 3 kamera arasında kaldım acaba yardımcı olur musunuz sizce canon 100d mi? canon 550d mi yoksa 600d mi almalıyım

 175. Herkese merhaba. Video çekimi için hangi marka ve modelleri önerirsiniz? Ayrıca d100 öneriniz hala geçerli mi? Değilse şu an için hangisini önerirsiniz

  1. Merhaba, 100D önerim hala geçerli, video için ise Sony modellerini öneriyorum.

 176. Merhaba ben uzun zamandır fotoğrafçılıkla uğraşıyorum daha evvel yaklaşık 5 yıl öncesinde dijital makinem vardı sattım sonra arkadaşımın macro lensli makinesiyle çekimler yaptım. Kompozisyon oluşturma doğru açıyı yakalayabilme konusunda iyi olduğumu düşünüyorum. Yeni bir makine almak istiyorum. Çok da basic bi makine olsun istemiyorum. Yaptığım kamp ve doğa gezilerinde kullanacağım için ağır olmaması benim için çok önemli marka takıntım yok kaliteli ve tabi ekonomik bir şey istiyorum. He bi de carl zeiss lenslerinin hastasıyım bana makine önerebilir misiniz? Bi kaç yazınızı okudum ama kendime uygun makineyi seçemedim. Kafamda özellikle şu olsun diye bir şey de yok. Şimdiden bilgilendirmeleriniz ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim :)

   1. İnceledim baya makineyle lensi ama bana 6 bin ₺ gibi bi fiyata denk geliyor olympos gibi markalarda daha ekonomiklerini bulamaz mıyım

 177. merhabalar 350d tamran55 200 lensim var bunun yanında kursa giderek kendimi geliştiriyorum.yeni bir makine düşünüyorum 2.el de olabilir.iş olarak yapmak istiyorum.öneriniz nedir?7d gibi full frame bir makine mi yoksa 760d 70d 60d gibi makine mi?

 178. Merhaba arkadaşlar;
  Bir sorum olacak,canon 760D alacağım sormak istediğim ithalatçı garantisi ile canon eur garantili arasında 700 tl oynuyor sizce hangisini tercih etmeliyim? ,700 tl de mercek için büyük ölçüde işime yarayacaktır.

 179. Merhaba samsung nx mini almayı düşünüyorum 17 mm lens ile birlikte 800 lira gibi bir fiyatı var. Daha önce hiç makinem olmadı ve bu konuda çok bir bilgim de yok. Bu fiyata almam gereken daha mantıklı bir makine var mı yoksa bunu almakla iyi mi ederim?

 180. Merhaba Tahir Bey;
  öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Çok profosyonel değilim ama aklımda:
  1) Nikon D3300+18 105 VR Black K Dijital SRL
  2) Nikon D5200+18 105 VR KIT DİJİTAL SRL fotoğraf makinalarından birisi var. fakat kararsızım.
  Nikon alacağım kesin ancak yukarıdaki iki makine dışında bana 3.000 TL yi geçmeyecek alternatif yada bu makinelerden daha iyi bir makine tavsiyesinde bulunabilirmisiniz bu birinci sorum. ikinci sorum yukarıdaki 2 numaralı makineye Nikon AF NIKKOR 50 MM 1.8D objektif ekleyerek hem iç hemde dış ortamda lensleri sök tak yapmadan güzel fotoğraflar alabilirmiyim.
  üçüncü olarakta her ihtimale karşı bu makinelere alternatif olarak lensleri sök tak yapmadan hem iç mekan hem dış mekanda güzel çekim yapabileceğim Canon da hangi modeli tavsiye edersiniz? Neden?

  1. Her şeyden önce bu makinelerle D serisi lens kullanamazsınız, G olmalı. İkisinin arasında ben olsam düşünmeden 5200 alırım, çok da düşünecek bir şey yok aslında, seri farkı var :)

   1. Yanıt için Teşekkürler Tahir Bey.
    Peki G serisi lens öneriniz nedir rica etsem bilgi verebilir misiniz?

 181. Tahir bey merhaba fotoğrafa yeni başlayacak biri olarak olympus omd e-m10 mark ii mi yoksa canon 100d mi tavsiye edersiniz ?

 182. Merhabalar ben normalde telefonla cekim yapiyorum ama su aralar bir fotograf makinesi alma geregi duyuyorum yasim kücük oldugu ailem simdilik ucuz bisey al buyuyunce degistirirsin diyorlar. Annem bana iki makine soyledi biri Canon 450d digeri de fujifilm finepix s1500.. bana sadece fotograf cekmesi yeter. Video ya ihityacim yok.. siz ne önerirsiniz yada bunlar iyi mi??

 183. merhaba tahir bey size bir sorum olucak ben uzun zamandir fotoğraf shop işleriyle uğraşıyorum kendimi bildim bileli yapıyorum bu son zamanlarda lens cok almak istedim Canon EF 70-200mm f/4L USM bu lensi aldim fakat sorucağim şu bu lense hangı kamera iyi gider ? bütçem 3500 – 4000 arasi yardimci olursanız sevinirim :)

 184. Merhaba yaklaşık 6 aydır Canon 1200 D kullanıyorum model yükselteceğim ama ne almalıyım öneriniz ne olur yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 185. Tahir bey merhaba fotografa yeni başlayacagım tavsiyeniz üzerine canon 100d almaya gittim. Canon 100D 18-55mm lensi ile alacaktım ama kampanyalı oldugu için yanında 75-300mm kit Lens de almış oldum.O sıra cok iyi anlayamadım 75-300mm lens nerelerde işime yarayacak bu makina ile dış cekim yapmak istiyorum. Cevabınız için teşekkürler.

  1. Merhaba, 75-300 zoom yapmanıza yani uzaktaki nesneleri çekmenize yarıyor, başlangıçta ne çekeceğinizi kavranmanız açısından faydalı olur. Güle güle kullanın.

 186. Ellerinize sağlık fakat Tamamen canoncu gözüyle yazı olmuş lens fiyatı bulunurluğu çeşit olarak nikon daha iyidir. Ve seçim yapacaklar için iki makinayıda elinize alın birinin gövde oyuncak gibi nikon malzemesi kalite kokar deklanşöre basın canonlarda telefon veya digital makina benzeri bir ses nikonlarda ise tok ve eski manuel makinalardaki sesi duyarsınız bu bile çoğu kişi için alım sebebidir.

 187. İyi günler hocam ilk defa prof makine alacağım şuan için bilgim yok denecek kadar az bu konuda size soru tanıdık bi arkadaş canon 1200 d satıyor 2.el 18-135 lensiyle beraber1000 tl diyor sizce fiyatı uygun mu alınır mı

 188. İyi günler ben bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum uygun bir fiyat olmalı sizce ne almalıyım? İlk kez makine alacağım

 189. Mrb ben genelde bol bol bebeğimin her evresini fotoğraflayabileceğim ona özel bir makina istiyorum yani ailem için özel fotolar saklamak istiyorum. bunun için önerebileceğiniz bi makina var mı acaba? Teşekkürler

 190. Bir işe başlamak için kredi almaya ihtiyacınız var mı? Alır
  Faturalarınızı ödemek için kredi? Şu anda teklif ediyoruz
  Eğitim kredileri, İşletme kredileri, Konut kredileri, Tarım kredileri,
  Kişisel krediler, Araba kredileri vs.
  Krediye olan ilginizi ifade edin, böylece yapabilirsiniz
  Size daha fazla bilgi gönderin.
  E-posta ile bize ulaşın: sandradonaldloancompany@gmail.com.
  teşekkür ederim
  +1 951 703 6414

 191. Mrb tahir bey ben Nikon p900 ile canon 100d arasında kaldım amatör bi fotoğrafçıyım.fotoğrafın net,kaliteli ve birde hareketli nesneleri çok net çekebilmesini istiyorum bu iki makinada bu mümkünmü yada önerebileceğin bi makina varmı teşekkürler

 192. Merhaba,
  Başlangıçlarında başlangıcındayım, tavsiyeniz üzere canon 100d almayı düşünüyorum fakat bir çok lens ile seçenekleri var hepsinin fiyatı farklı, en uygunu body, sonra 18-55mm vb şeklinde gidiyor. Başlangıç için hangi lens ile almamı tavsiye edersiniz.

 193. Ben okumama rağmen kararsız kaldım. İkinci el almayı düşünüyorum öncelikle alacağımı. Asla tatmin olamayacağım bir şey alıp pişman olmak istemiyorum… Ben detaylara çok önem veriyorum çekerken. İlk fotoğraf makinem olacak ama telefon ile ışığı iyi ayarlayıp çok iyi işler çıkardığım oluyor diye düşünüyorum. Ben fiyat düşünmeden aşağıda belirteceğim şeyi yapabileceğim, kesinlikle bozulmasından korkmayacağım bir makine ve bir de şuanda beni inanılmaz büyülemese de kesinlikle memnun edecek, gülümsetecek, ve o anı kaybetmediğim konusunda beni çok üzmeyecek bir makine önerisi istiyorum max 3000 tl fiyatı olacak. İkinci el ile ilgilenmediğiniz için sıfırı 3000 civarı olan bir makine ya da makineler önerisi istiyorum… Ve istediğim şu; ışığın pek de yeterli olmadığı yerlerde 2,3 metreden bir insanı çok ayrıntılı çekebilmeli. PC de incelediğimde yada bastırdığımda tüm detayları görebileceğim bir makine. 5,10 metreden gün doğuşu yada batışı ışık seviyesin de aynı başarıyı göstermesi. Bu diğeri kada önemli değil. Bir de o an ki renkleri hiç fark olmaksızın yansıtması. Parlaklıkları ve rahatsız edecek şekilde öne çıkarmasın… Çok anlamadan yazdım ama kusura bakmayın… Hakkınızı helal edin. Bazı anları Sonsuza kadar olduğu gibi taşımak istiyorum. Çok titizim..

   1. Sizin söylediğiniz çoğu şey lensle ilgili aslında, ne makine alırsanız alın kit lensler ile söylediklerinizi yapamazsınız. Tavsiyem 700D gibi bir makine alın, lens olarak da Tamron 17-50VC alın, söylediğiniz çoğu şeyi gerçekleştirecektir.

    1. Okuyup ciddiyetle değerlendirmeniz muhteşem gerçekten. Çok ama çok minnettarım. Çok loş ışıklarda bana istediğimi vereceklerse bu kadar şey daha da minnettar kalıcam ömür boyu inanın. Çok değerli bir hizmet veriyorsunuz. Ekstra şu daha iyi olabilir dersinizde parayı düşünmeden onu da duymak isterim. Yada en doğal ışığı yaratmada yardımcı bir eleman öneriniz olursa da beklerim.. Tekrar tekrar teşekkür ve minnetlerimi sunuyorum. Hayırlı geceler

     1. Rica ederim Mustafa, elimden geldiğince cevap yazmaya çalışıyorum. Loş ortamda açık diyaframlı lens alman gerekiyor, ışık için de flaş şart. İyi çekimler…

  1. Birde tek bir yere odaklanma işini hepsi yapıyor dimi.. Tamamen cahilim bu konulara… Flüt olayı istendiğinde kaldırılıp istendiğinde genişlendirip istendiğinde daraltılması gibi olaylar olmasında süper olurdu..

 194. Merhaba Tahir bey.. Yazdıklarınızdan az çok bir şeyler öğrenebildim. Benim anlamadığım şu var ben ister canon veya ister nikon alırsam alayım istediğim lensi takabilir miyim? İkinci sorum ise atıyorum canon1200d alsam kaliteli bir lensle iyi bir fotoğraf oluşturabilir miyim ? Yani ucuz makine pahalı lens ? Teşekkürler şimdiden..

  1. Merhaba Simanur, teşekkür ederim. Hayır, Canon’a Nikon, Nikon’a da Canon takılmıyor. 1200D alırsanız da iyi bir lensle çok iyi fotoğraf oluşturursunuz, zaten doğru olan da budur.

 195. Tahir bey ben ikinci el bir Canon 7D almak istiyorum ama kararsız kaldım. Genellikle profil ve manzara çekimleri yapıcağım siyah beyaz ve duygu yüklü resimler ağırlıkta olucak bu konuda bana yardımcı olurmusunuz canon 7d almalimiyim

 196. Merabalar tahir bey d3100 70-300 nasıl fotoğraflar çekebilirim yeni başlıcam ilk makinam o

 197. Tahir Bey merhabalar, samsung nx3000 serisi bir makineye sahibim kağıt üzerinde eos 100d ile kafa kafaya gözükse de, ben makinemden memnun değilim. Eski bir makine olan nikon d90 ve 18-105 ile çektiğim kaliteyi bile yakalayamıyorum. Gerçekten anlayamadım bu farkı megapixel,sensör boyutu,ois desteği,(45mm f2 mercek ile) f/3.5 lensli bir makine ile çektiğimden daha iyi değil. Sizce ne yapmalıyım? Kağıt üzerinde görünen değerler hariç nelere dikkat etmeliyiz? Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba, Samsung zaten bu sebeple fotoğraftan çekildi, önemli olan kağıt üzerinde yazan özellikler değildir fotoğraf makinesinde, en çok yanılgıya düşülen yer burası. 100D öneririm ben.

 198. Tahir bey bizde ilk kullancaz Canon 1200 d .Ve 75.300 ayrı lens alalım dedik nasıl önerirmisin..

 199. hocam 500-750 tl aralığında bir makine tavsiyen var mı ? bütçem o kadar biliyorum yeterli olmayabilir fakat o bütçeye hangi makineyi önerebilirsin

 200. Tahir Bey Merhaba
  öncelikle bilgi paylaşımınız ve ve tek tek cevap vermenizden dolayı teşekkür ve tebrik ediyorum
  Ben profesyonel bir mutfak şefiyim yeni açacağım Bir web sitesi ile birlikte sosyal medyalar olan YouTube Instagram ve Facebook gibi kanallarda da ve web sitem ile ilişkili fotoğraflar organizasyon resimleri ve videoları çekmek istiyorum bununla beraber resimdeki gibi Örneğin https://uploads.disquscdn.com/images/df411aa96406fee598a566694f71f07e701f97e3258beba8ccd6ef9b6dae3217.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/1e9dd8f9ffdac9426671ce59e7c4d15c27fb1d988edb47b95813b6d50e4a523b.jpg yemek tabakları da çekeceğim bunların hepsini kapsayabilen bir makine ve lens varmıdır yada ortalamada verebileceiğiniz bir tavisye olursa özellikle rica edeceğim
  bir de makineda bluotooth görmüştüm sanırım yani makinedan telefona anında resmi göndermem çok önemli bu özelikte olabilirmi tekrar teşekkür ederim

  1. tabi bu arada yarışma veya yemek organizasyonları ile ilgili fuar alanlarında da videolu çekimlerim olacak. Canon ve 100D örneğiniz bunlara uygun olurmu. yada kısacası diyerek şu makine ve şu lens diyebilirmisiniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim

   1. Erdoğan Bey, yemek fotoğraflarında makine ve lens kadar ışık da önemli, dolayısıyla size önerim çok basitçe Canon 100D, 100mm makro lens ve 7 duylu sürekli ışık almak şeklinde olacak.

 201. tabi bu arada yarışma veya yemek organizasyonları ile ilgili fuar alanlarında da videolu çekimlerim olacak. Canon ve 100D örneğiniz bunlara uygun olurmu. yada kısacası diyerek şu makine ve şu lens diyebilirmisiniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim

 202. Canon EOS 100D fotoğraf makinesini almak için araştırdığımda iki çeşit lens ile karşılaştım. Birisi 18-55 mm DC Lens Kit , diğeri 18-55 mm IS STM Lens Kit . Sizce hangisini almalıyım? Aralarındaki fark nedir?

  1. IS STM modelinde titreşim engelleyici ve sessiz netleme motoru bulunuyor, ben aradaki farka değmeyeceğini düşünüyorum, tavsiyem DC ile başlamanız.

 203. Merhabalar Tahir Bey , ben bundan 4 yıl önce Nikon coolpix p510 almıştım o sıralar bilmiyordum ve satıcı dslr makine olarak sattı ama özellik olarak digital bende o yuzden ısınamadım guzel çekimler yaptım ama flu cekimleri beni memnun etmedi ustunde calısmalı mıyım yoksa Canon d100 almalı mıyım?

  1. Merhaba, DSLR makine alırsanız daha çok konuya hakim olursunuz, lensi değişmeyen makinelerle bir yere kadar ilerleyebilirsiniz, o yüzden 100D öneririm size ben.

 204. Merhaba Tahir Bey. Makine veya ayrıca lens alırken DC, IS, IS STM lenslerden hangisini almak daha iyi olur. Aralarında çekim kalitesi açısından ne gibi farklar olur.

 205. Bir krediye ihtiyacın var mı? İşte finansal problemi olanlar ve hayatlarında finansal yükselme isteyenler için bir fırsat, çok makul bir faiz oranı ile kredi veriyoruz, kredi borcunu, iş kredisini, tıbbi krediyi, konut kredisini, öğrenciyi kredi vereceğiz Finansal stresten ulusa yardım etmek için kredi vb. Mali yardım için bize bugün E-posta ile ulaşın: creditfinancierhome@gmail.com

 206. Makinanın fiyatlarına bakarken çok farklı rakamlar gördüm neden bu kadar farklı? bu söylediğiniz site dışında farklı siteler varmı ?

   1. Pek çok site var, ben güvenilir olanı öneriyorum her zaman, rakamları farklı gördüyseniz sebebi garantisidir muhtemelen. Canon Eurasia garantili olanından şaşmayın.

 207. Müthiş bir site olmuş. Biz insanlara ne zamandır hizmet ediyor bilmiyorum ama ÇOK BAŞARILI olduğunu söylemek istedim. Kolay gelsin.

 208. Merhaba yazınız için teşekkürler. Bende telefonla fotoğraf çeken birisiyim daha önce hiç fotoğraf makinesi almadım ve almayı düşünüyorum.
  Canon eos 100d 18-135 IS STM ye baktım bu fotoğraf makinesi mi yoksa Canon eos 18-55mm SLR mi almalıym ya da Nikon’dan önerebileceğiniz bir şey var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.