d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectet uradip iscingelit, sed do eiusmodu tempor incididure ntutm abore

Fotoğrafa Başlarken Hangi Profesyonel Fotoğraf Makinesini Almalı?

Bu yazıyı özellikle “DSLR fotoğraf makinesi almak istiyorum, fotoğraf hakkında hiç bir şey bilmiyorum, hangi fotoğraf makinesini almalıyım?” , “Ne farkı var ki bu profesyonel fotoğraf makinelerinin?” , “Canon mu alsam, Nikon mu?” diyenler için yazmaya karar verdim, umarım fotoğrafa başlarken size en iyi şekilde yardımcı olur.

Hangi Fotoğraf Makinesini Almalıyım?

Her şeyden önce bunun sadece bir fotoğraf makinesi olduğunun altını çizmek lazım. Yani fotoğrafları kendisi getirmiyor, kompozisyonu kendisi kurmuyor, iyi fotoğrafı kendisi çekmiyor. Bir fotoğrafın iyi olması için teknik olarak mükemmel olması da gerekmiyor. Yine de fotoğraf virüsü insanın içine girdikten sonra çoğu insanda bu tür hastalıklar oluyor. Hastalık diyorum çünkü literatürlere bile girmiş kısa isimleri var, tabii bunlar hep espriler, şakalar :)

hangi-fotograf-makinesi

GAS: Gear Acquisition Syndrome : Ekipman Satın Alma Sendromu diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Aşağıda göreceğiniz tüm hastalıkların genel ismidir.

NAS: Nikon Acquisition Syndrome: Nikon Satın Alma Sendromu diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Nikoncu diye adlandırılırlar ve çok iddialı şekilde Nikon’u savunurlar.

CAS: Canon Acquisition Syndrome: Canon Satın Alma Sendromu diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Aynı şekilde Canoncu diye adlandırılırlar ve çok iddialı şekilde Canon’u savunurlar.

LLL: L Lens Lust: L Lens Şehveti diye Türkçe’ye çevirebiliriz. Canon DSLR ‘a sahip olup en iyi lensler olan L lenslerden başka lens kullanamama hastalığıdır.

Bu hastalıklara dönem dönem çoğu fotoğrafçı kapılır, önemli olan bu hastalıklara kapılmamak aslında ama kapılsanız da önemli olanın iyi fotoğraf olduğunu unutmamak… Ekipmanlar tabii ki daha kaliteli fotoğraf çekmenizi sağlarlar ama her şey değillerdir.

[note note_color=”#fff491″ text_color=”#585858″]Ücretsiz “Hangi Fotoğraf Makinesini Almalıyım, Canon mu Nikon mu?” dersine kayıt olmak için tıklayın: http://bit.ly/2BQ34cG[/note]

https://www.youtube.com/watch?v=UrqkpmZ-GNI

Daha önce hiç fotoğrafla ilgilenmedim, kaliteli fotoğraf çekmek istiyorum ama hiç bir bilgim yok, ne almalıyım?

Fotoğraf popülerleşiyor, son yıllarda özellikle sosyal mecraların patlaması ve mobil sistemlerin gelişmesiyle beraber herkes daha iyi fotoğraflar çekmek istiyor. Aslında yazarken bile emin değilim. Daha iyi fotoğraf çekmek mi istiyorlar yoksa daha fazla Facebook like almak mı? Sonuç olarak fotoğraf görsel bir sanat ve iyi fotoğraf doğal olarak daha fazla beğeniyi getirir.

Bir şekilde fotoğrafa gönül vermek önemli olan. Daha fazla kişinin fotoğrafla ilgilenmesi olumsuz olarak görülse de belki de ülkemizde az olan ve gelişmekte olan fotoğraf sanatının gelişmesi anlamında iyi. Bu rahatsızlığın sebebi şu aslında, ülkemizde ne yazık ki herkes diğer kişinin yaptığı işi kolay görür, bu da böyle, fotoğrafın çok kolay olduğu düşünülüyor ve herkes XYZ Photography oluyor…

Gelelim konumuza; ilk defa fotoğraf makinesi alacaksanız manuel özelliklere sahip bir fotoğraf makinesi almalısınız. Ben fotoğrafa başlarken kompakt makinelerle DSLR fotoğraf makineleri arasındaki fiyat farkı çok fazlaydı dolayısıyla ben DSLR fotoğraf makinesi almak yerine iyi bir kompakt fotoğraf makinesi almayı tercih etmek zorunda kalmıştım. Ama şu anda öyle değil, artık 1000 TL’nin altında DSLR fotoğraf makinesi bulabiliyorsunuz, hem de lensi ile birlikte.

hangi-dslr-fotograf-makinesi

iPhone da yakında bu hale gelebilir :)

Öncelikle hiç bilmeyenler için DSLR fotoğraf makinesinin bazı avantajlarından bahsetmek lazım:

DSLR ‘ın nasıl çalıştığını şu yazımda anlatmıştım: DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

1- Lensi değişebilir.

2- Daha fazla arkaplan bulanıklığı verir.

3- Daha iyi fotoğraf kalitesi verir.

4- Daha hızlı otomatik netleme yapar.

5- Saniyede çektiği kare sayısı daha fazladır.

6- Manuel çekim seçenekleri çok fazladır.

Bunlar tabi aklıma gelen ilk farklılıklar. Bunların çoğunun teknik olarak sebebi daha büyük sensör ama detaylı olarak işin tekniğine yazılarımın hiç birinde girmeyeceğim.

Peki Hangi Markayı Almalı? Canon mu Nikon Mu?

Ben bu başlığı ne zaman yazsam veya bir yerde kullansam hemen “Neden Pentax, Sony, Olympus yok?” diye soranlar oluyor. Ben diğer markaları önemsiz gördüğümden değil fakat bazı Türkiye gerçekleri var. En önemlisi de bulunabilirlik. Pentax kullandığım zamanlar da oldu, çok da severim marka olarak, en güzel renkleri aldığım fotoğraf makinesiydi bile diyebilirim, yalnız başlangıç aşamasında olanlara asla önermeyeceğim.

canonmunikonmu

Canon ve Nikon arasında eskisi kadar açık farklar yok. En kısa şekilde şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Canon da alsanız Nikon da alsanız pişman olmayacaksınız.

Yine de aradaki farklar konusunda benim bu konuda fikirlerim şu şekilde:

– Canon gövdeleri Nikon gövdelere göre daha spor görünüşlü, Nikon daha klasik.

– Nikon’un ergonomisi daha iyi, elde daha iyi duruyor.

– Canon’un kullanımı daha kolay.

– Nikon gövdeleri daha sağlam.

– Nikon’un otomatik netleme sistemi daha başarılı.

– Canon’un bulunurluğu daha fazla. İstediğiniz zaman istediğiniz lensini, gövdesini bulabilir, istediğiniz zaman satabilirsiniz.

– Canon daha ucuz. Bulunabilirlikle beraber gelen bir avantaj.

– Canon ‘da daha fazla lens seçeneği var, bu her bütçe aralığı için geçerli.

– Renkler arasında fark klişelerine inanmayın, artık dijital dünyada istediğiniz rengi istediğiniz tonda elde ediyorsunuz. Bu markaya bağlı değil.

Bunlar tamamen benim kişisel fikirlerim, fotoğrafa Canon ile başlayan, Pentaxı deneyen ve şimdi Nikon ile devam eden biriyim, video kısmında Sony’i tercih ediyorum. Ama net olarak şunu tekrar söylemek istiyorum; Canon ve Nikon, hangisi olursa olsun, bir tanesini alın ve arkanıza bakmayın, çünkü her zaman diğer taraf size daha çekici gelecektir.

Fotoğrafa Başlarken Canon 200D Alın

Net bir başlık atmak istedim çünkü biliyorum ki üstte yazdıklarım kafanızı daha da karıştırdı. Ocak 2019 itibariyle Canon 200D almanız gereken ve sizi geleceğe götürebilecek en ideal fotoğraf makinesi.

Sebeplerini şu şekilde sıralayabilirim:

– Kullanımı kolay, menü Türkçe, menüler arasında gezmek kolay.

– Her zaman yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz hafiflikte, aynasız makine almanıza gerek kalmayacak.

– Lens değiştirmek isterseniz Canon 50mm f/1.8 STM gibi harika bir lense 700 TL gibi bir aralıkta sahip olabiliyorsunuz, Nikon alsaydınız D3300, D5200 gibi modellerde dahili AF motoru olmadığı için bu maliyetiniz bunun iki katı olacaktı.

– Fotoğrafın size göre olmadığını anlarsanız satmanız çok kolay. (Bunu yapan inanın çok, fotoğrafçılık çok kolay değil)

– Çok kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz, kullanılan sensör üst seviye.

Full HD video çekebilirsiniz. Mikrofon girişi olması kısa film ve sinema anlamında büyük bir artı, çoğu profesyonel fotoğrafçı ve videocu ikinci makine olarak 200D kullanıyor.

– Fiyatı makul seviyede ve başlangıç için daha fazlasına ihtiyacınız yok, full frame gövde almadığınız sürece hepsinden çok benzer sonucu alacaksınız ve farkı gözle anlamanız hemen hemen imkansız.

Full frame ile ilgili yazıma da şuradan ulaşabilirsiniz: Full Frame Nedir? Full Frame vs Crop Sensör

– Megapiksel ve saniyede çektiği kare sayısı inanın hiç önemli değil, zaten şu anda piyasada olan her fotoğraf makinesinin fotoğraf çözünürlüğü üst seviyede.

Canon EOS 200D, fotoğraf ile ilgili her şeye sahip. Eğer fotoğrafla ilgilenmeye karar verdiyseniz ve optimum harcama yaparak kaliteli fotoğraf ve videolar çekmek istiyorsanız 200D ‘yi tercih edin. Videolu Canon 200D İncelememi de izlemenizi öneririm.

Not: Amacınız video ise Canon ve Nikon’u unutun, Sony ile devam edin, bunu ayrı bir yazımda anlatacağım.

Nereden Alınır?

Fotoğraf makinelerini alabileceğiniz pek çok yer mevcut ama tabii neresi güvenilir? Fotoğraf makinelerinin garanti olayında pek çok karmaşa mevcut, Canon Eurasia garantili almanızı tavsiye ediyorum, belki fiyatı biraz daha yüksek görünebilir ama Canon garantisi altında olmak özellikle ilk makinenizde sizi güvende hissettirecektir.

Mutlu çekimler :)

Tahir Yıldız

#marketing #photography #socialmedia #seo #sem #digitalmedia #ecommerce #photoshop #wordpress #design #blogger #geek

589 Comments
 • civilization

  Oca 12, 2013 at 22:18 Cevapla

  belki 600d de önerile bilinir ama sadece döner ekranı için. eğer kullanacak kişi ben hem fotoğraf çekeceğim hemde kendi başıma evde kurudğum mini stüdio ile video çekip youtube'a koyacağım derse daha mantıklı olur.

 • Furkan

  Oca 13, 2013 at 00:03 Cevapla

  İlk DSLR ım 650D, daha 3 gün oldu :) dediğiniz gibi arkama bakmıyorum, bol bol fotoğraf çekiyorum.

  • tahiryildiz85

   Oca 13, 2013 at 00:06 Cevapla

   Hayirli olsun :)

  • equinesia

   Eyl 8, 2013 at 19:00 Cevapla

   bende 650d aldım ve 60d almadığıma çok pişman oldum. 60D daha manuel body sağlam profesyonele daha yakın

 • SelimTheDream

  Oca 13, 2013 at 01:11 Cevapla

  Kesinlikle katiliyorum baslangic icin Canon’un daha iyi oldugu konusuna. Ilk DSLR makinem Canon 450D idi hem guzel sonuclar aldim hem de ogrenme konusunda kolay kullanimi olmasi cok faydali oldu. Yaklasik 25,000 kusur fotograf sonra Canon 60D’ye gectim. Elimde Tamron 17-50 f2.8 ve Canon 85mm f1.8 gibi iki adet kaliteli lens vardi. Bu makine ile de cok guzel sonuclar aldiktan sonra ozellikle ic mekanlardaki basarisi nedeni ile Nikon D7000’e gectim. Hicbir zaman kullandigim makineden pismanlik duymadim hep guzel sonuclar aldim. Bence fotografa yeni baslayan birisi icin Canon 550D’nin yanina yazida belirtildigi gibi Canon 50mm f1.8 II sart ayrica temiz bulunursa 2. el Tamron 17-50 f2.8 de 450-500 TL civarina alinabilir ve 18-55 kit lense gore de kat kat iyi sonuclar verecektir.

  • tahiryildiz85

   Oca 13, 2013 at 09:56 Cevapla

   Aynen katiliyorum, ikinci tercih lensler olarak belki bir yazi daha yazilabilir, Tamron 17-50 ve 50mm 1.8 'e buyuk bir evet :)

   • Aydın Yıldırım

    Şub 12, 2013 at 14:14 Cevapla

    Aynen benim setimi tarif etmişsiniz. 550D+Tamron 17-50 VC+50mm 1.8

  • kerem

   Haz 12, 2015 at 16:38 Cevapla

   Ben fotograf cekmeye yeni basliyaca ama ney alacagimı tam olarak bilmiyorum sizce pro kamera ne alabilirim

 • eran

  Oca 13, 2013 at 01:12 Cevapla

  Harika bir yazi olmus.

 • mehmet

  Oca 13, 2013 at 01:25 Cevapla

  Video için sony önermişsiniz hangi model ve video için ayrı olarak yazınızı acil bekliyorum çünkü film ile uğraşanların sayısı baya fazla şimdiden teşekkürler

  • mahir

   Ağu 4, 2013 at 11:09 Cevapla

   sony a77 video'da çok iyi.. a77 tanıtım videosunu izlersen anlarsın. video kamera gibi..

 • @mehmetcansari

  Oca 13, 2013 at 03:08 Cevapla

  Yazi icin tesekkurler.550D ile ikinci senem bitti.full frame yakinda gececegim ama gercekten baslangic icin yeterli ve fazlasiyla tatmin edici.Tecrubelerimle sabit!

 • tahiryildiz85

  Oca 13, 2013 at 09:55 Cevapla

  Fiyatlara bakmadım acikcasi, sadece fotografium degil cunku satin alinan yer, yurtdisindan da getirilebilir, veya ikinci el de alinabilir, dolayisiyla fiyat ayni olmayacaktir. Ben sadece temelde 550D'nin yeterli olacagini soylemek istedim…

 • Gülşah

  Oca 13, 2013 at 15:06 Cevapla

  Paylaşım için çok teşekkür ederim çok yararlı oldu sorularım olucaktı mesalağ budan bi sene sonra bende canon 600d yi saatıım alışımla satışım arasında nekdar bir fiyat uğrar ve nikon içn iç çekimler söyleniyo canon için dış çekimler örneğim stütüyo çekimlerinde nikon dışarda çekilen fotoğraflarda canon söylüyolar fotoğrafçılar ne düşünüyosunuz

  • tahiryildiz85

   Oca 13, 2013 at 15:14 Cevapla

   Ikinci el piyasasini sahibinden.com gibi yerlerden takip etmelisiniz, ic cekim- dis cekim markalar arasinda farklar yok yazida bunu detaylica yazdim zaten… Hic bir fark oldugunu dusunmuyorum. Onemli olan post processing, yani cekim sonrasi dijital isleme.

  • VeyseL

   May 10, 2013 at 00:16 Cevapla

   XS-1 her ıkısınden daha iyi

  • sedat

   Eki 21, 2014 at 15:45 Cevapla

   olucaktı = olacaktı, budan=bundan, bi=bir, bende=ben de, nekdar= ne kadar, içn=için, söyleniyo=söyleniyor, örneğim=örneğin, stütüyo= stüdyo, düşünüyosunuz=düşünüyorsunuz
   fotoğrafçılığa meraklı olmak güzel ama, önce ……….

 • Olcay Gaser

  Oca 13, 2013 at 23:20 Cevapla

  Yazınız ve katkılarınız için teşekkürler… Ben de başlangıç için DSLR makine araştırmaya başladım. Yaklaşık 2-3 aydır araştırıyorum. Biraz da mükemmeliyetçi birisi olarak karşılaştırmaları inceledikçe Pentax K-5, K-30 gibi modellere kaymaya başladım. Ancak Türkiye için Pentax önerilmiyor kimse tarafından. Kafam karışık Canon 650 D ler bile 1800 tl fiyatlarına düştü. 550 D yerine 300 tl farkla 650 D de düşünülebilir mi ? Teşekkürler….

  • tahiryildiz85

   Oca 13, 2013 at 23:28 Cevapla

   Tabii ki dusunulebilir, ben minimumu dusunerek yazdim. Uzeri size kalmis. Sadece ben olsam 550d +lensler alirdim.

 • UFUK

  Oca 14, 2013 at 01:54 Cevapla

  İlk Dslr makinem 3 gün sonra Nikon D800 olacak.Yorumunuzu bekliyorum,Dlsr makinelerle ilgili çok bilgili değilimdir ama photoshop bilgim üst düzeydedir.

  • tahiryildiz85

   Oca 14, 2013 at 10:43 Cevapla

   Hayırlı olsun, üst seviye bir makine ile başlamışsınız, iyi çekimler…

   • UFUK

    Oca 14, 2013 at 13:32 Cevapla

    Teşekkür ederim, videolarınız takip eden ve bilginize güvenen biri olarak zorda kaldığım veya beceremediğim noktalarda sizi sorularımla rahatsız edebilirim :))

 • Cuma Yeşilbağ

  Oca 14, 2013 at 22:51 Cevapla

  Canon 650d ile ilk adımımı atdım gayet iyi başarılı 550 De deki bütün özellikleri kapsıyor + bi kaç özellik daha var üzerinde sensör farkı var tek diyebileceğim bide dokunmatik ekran . 550d fiyat bakımından uygun evet ama alacaklara şunu söyleyebilirim almışken tam alın derim azcık paranızı yüksek verin 650d alın daha başka bir bakina ile kıyaslama bile yapma gereği duymazsınız . :D Benim gibi tek düşünceniz lens olsun. Tahir abi lens konusu hakkında nerden bilgi alırım bana 55-250 önermiştin sen

 • ec038

  Oca 20, 2013 at 23:59 Cevapla

  selamlar

  nikon d5100 almak istiyorum fakat video modunda diyafram ayarı yaptırmıyormuş.. bu durum çok can sıkıcı mı olur bir noktadan sonra yoksa önemi olmayan bir konu mudur ??? ayrıca eksi tarafları nelerdir bu d 5100 ün ??

  • tahiryildiz85

   Oca 21, 2013 at 12:25 Cevapla

   Videoda ne yapacağınıza bağlı, profesyonel video çekmeyecekseniz diyaframı değiştirmek çok önemli olmayabilir, kısaca bu tür şeyler kişiden kişiye değişir…

 • sadettin

  Oca 23, 2013 at 23:07 Cevapla

  Tahir bey yazınız için teşekkür ederim, faydalı olduğunu düşünüyorum.Lensleri hem 550D hem de 600D ile kullanabilir miyiz. Makine modeline göre lens olmuyordur sanırım.

  • tahiryildiz85

   Oca 23, 2013 at 23:08 Cevapla

   Evet, her iki makine de ayni lensleri kullaniyor…

 • KorazBz

  Şub 16, 2013 at 22:56 Cevapla

  Tahir bey yeni başlıyorumda iki makine arasında kararsızım biri nikon 3200d dieri canon 600d sizce hangisini almalıyım hangisini alırsam gözüm arkada kalmaz düşünceleriniz söylerseniz sevinirim teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Şub 17, 2013 at 21:45 Cevapla

   Ben yazının içinde bu sorunun cevabını verdim aslında, Canon 600D diyorum… Lens çeşitliliği de temel sebep.

 • emirhan

  Mar 1, 2013 at 18:23 Cevapla

  Nıkon seççekler ıcın de 3100 olabilir Af motoru sorunu tabıkı kotu ama yoksa gerçketen guzel makıne kullanıyorum çok memnunum video modunda biraz program biliyorsan sorun olmuyor

 • CivanTR

  Mar 5, 2013 at 16:20 Cevapla

  Merhaba. Ben canon 650d almaya karar verdim ancak bi sorun kafama takıldı şuan almak istediğim iki ayrı magaza var birinde fiyat 2.400 TL iken dier magazada 1.700 TL herseyleri tamamen aynı yanlız 1.700 TL olan magazada Canon eurasia garantisi yokmus bu almamam için bi sebepmi sizce. ögrenciyim ve en küçük para miktarının bile benim için önemi var Cevap için teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Mar 5, 2013 at 18:15 Cevapla

   Eğer makinenizde onemli bir sorun olusursa, bunu Canon Eurasia garantili olmayan servisler duzeltemiyor, ince ayarlar gibi… Ona gore riski alip almamaniz size kalmis…

 • Mesut

  Mar 22, 2013 at 19:51 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey, Bende fotoğrafçılık dünyasına adım atmayı planlıyorum ve makinemi almadan önce oldukça araştırma yaptım lakin Nikon D5100 İle Canon 650D Arasında kaldım, sizce hangi makineyi seçmeliyim ?

 • tahiryildiz85

  Mar 22, 2013 at 23:12 Cevapla

  Mesut Bey,
  Ben bu yazimda bu sorunuzu zaten cevapladim uzun uzun, okuduysaniz 650D tavsiye edecegimi anlamis olmalisiniz.

  • Mesut

   Mar 22, 2013 at 22:33 Cevapla

   Siz Canon 550D 'yi önerdiğinizi yazmışsınız , o yüzden böyle bir soru yönelttim size. Açıklamalarınız için Şansınız adına Teşekkürlerimi Sunuyorum .

   • tahiryildiz85

    Mar 22, 2013 at 22:35 Cevapla

    Artik 550D yok, 600 veya 650D de ayni gorevi goruyor :)

  • derya gümüş

   Haz 11, 2013 at 00:52 Cevapla

   tahir bey mrb bende doğum fotoğrafçısı olma girişiminde bulunucam fakat hangi makine benim için daha başarılı sonuçlar verir sizce.teşekkürler

   • tahiryildiz85

    Haz 11, 2013 at 11:11 Cevapla

    Derya Hanım, hangi tür fotoğrafçılık yaparsanız yapın önerdiğim makine zaten iyidir, önemli olan alacağınız lens.

 • Ertan

  Mar 23, 2013 at 16:43 Cevapla

  Tahir Bey sizce teknoloji böyle giderse aynasız makineler görüntü kalitesinde dslr makineleri yakalar mı ?

  • tahiryildiz85

   Mar 23, 2013 at 16:47 Cevapla

   Yakalayacagina inaniyorum ama su anda hemen butun lensler DSLR'lar icin oldugu icin bu gecisi biraz yavaslatmaya calisacaktir firmalar. Sony RX1 diye bir gercek var sonucta full frame aynasiz…

   • Ertan

    Mar 23, 2013 at 16:57 Cevapla

    Evet Rx1 ilk aynasız oldu.Sony gerçekten uğraşıyor bu işle üstelik zeiss lens kullanıyor ama çok para 8000 küsürat.

 • alperen

  Nis 2, 2013 at 18:04 Cevapla

  fotoğrafçılığa yeni başlayacak biriyim.şuan aklımda canon 650 d var ama biraz aklım karışık.zira canon 60d ve nikon d3200 gibi modellerede ilgiliyim.sizce hangi model benim için gider ve ben 18.55 kıt ile almayı planlıyorum makinayı hani lensleri daha sonra tamamlarım mantığı var.sizce bu ne kadar doğrudur?Kısacası aklım çok karışık sizce ne yapmalıyım?

 • tahiryildiz85

  Nis 2, 2013 at 18:09 Cevapla

  Fotoğraf en önemli şey lenstir, dolayısıyla bence en ucuz gövde, en iyi lensleri almaya çalışın, zaten günümüzde kötü makine yok. Bu bodyler arasından bence en iyisi 60D

  • alperen

   Nis 3, 2013 at 13:30 Cevapla

   peki en ucuz olarak canon 650d yi aldım mesela sizce bununla birlikte hangi lensleri almalıyım sizce? cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 • buse

  Nis 3, 2013 at 14:10 Cevapla

  tahir bey ben 650d alıcaktım ama bu dediklerinizden sonra 60d bana daha cazip geldi.Fakat burada lensleride alın diyosunuz ben 650d ile 2-3 lens alıcak bir miktar param var sizce bunla sadece 60d mi almalıyım yoksa 650d+lensmi dersiniz cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..

  • tahiryildiz85

   Nis 3, 2013 at 14:14 Cevapla

   Hangi makine ile daha fazla(veya daha iyi) lens alabiliyorsanız onu alın, önemli olan makine değil lenstir.

 • ahmet

  Nis 5, 2013 at 20:30 Cevapla

  merhaba tahir bey ben fotoğrafçılığa yani başlayacak biriyimde.Bir elektronik mağazada canon 650d yi 1700 tl ye buldum ama canon Euroasia garantisi yarine Elektronic Servis Soloitions Garanti Belgesi vermişler.Birde 2000tl ye canon eurasia garantili 650d buldum.Sizce hangisini tercih etmeliyim?cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Nis 5, 2013 at 23:40 Cevapla

   Her zaman Eurasia garantisi iyidir, makinenizde olusabilen ince ayarlari diger hic bir servis duzeltemez…

 • Hatice

  Nis 6, 2013 at 15:25 Cevapla

  Bende çok kararsızdım. İkisi arasında secim yapamıyordum. Bu konudaki bilgileriniz kafamdaki sorunu tamamıyla çözdü. Teşekkürler.

 • alperen

  Nis 9, 2013 at 18:28 Cevapla

  tahir abi ben fotoğrafçılığa yeni başlayacak biriyim.Ve bu hobiyi sonuna kadar götürmek istiyorum.bodye para verdikten sonra kafamda kuruyordum işte her bir dönem keyfime göre lens alırım diye ama bir kaç arkadaşım söyledi shutter sayısını unutma işte bu dslrlerin maliyeti çok fazla sana da maddi külfeti fazla olur diye.şimdi herkes shutter sayısı hakkında kulaktan dolma bilgilerini bana aktardı bende 2,3 bir şey biliyorum ama kulaktan dolma.Birde siz bu shutter sayısı olayını anlatırsanız ve fiyatı mesela canon giriş seviyesi makinaları için ortalama nedir verirseniz çok sevinirim.zira öğrenciyim yani her kuruş benim için çok değerli..

  • tahiryildiz85

   Nis 9, 2013 at 19:08 Cevapla

   Shutter aslinda o kadar da onemli degil ama ikinci el makine alirken makinenin temiz olmasi acisindan bence maksimum 25binde olmali, daha yuksek makineler ciddi sekilde kullanilmistir, ama zaten Canon'da bunu olcmek cok mumkun degil, Nikon'da bulunabiliyor tabi.

 • alperen

  Nis 9, 2013 at 19:36 Cevapla

  peki bu sıfır makinelerde shutterın arzalanma durumu nedir?Hani başımıza fiyat olarak iş açılırmı ?

  • tahiryildiz85

   Nis 9, 2013 at 19:42 Cevapla

   oyle bir sey ne duydum ne gordum, arizalanma durumu olmaz.

 • Ahmet Ortak

  Nis 12, 2013 at 13:01 Cevapla

  Canon başlangıçta candır :)

 • emre

  Nis 15, 2013 at 21:05 Cevapla

  tahir bey ben fotoğrafçılığa yeni başlayacak biriyim.2 bin tl param var sizin yazınızıda okudum ama bir daha bi sorayım dedim.sizce başlangıç seviyesi canon 60d mi alsam yoksa orta sekment olan nikon d90 mı ?cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

  • emre

   Nis 15, 2013 at 21:06 Cevapla

   tahir bey o yazıda canon 60d yazmışım pardon yanlış olmuş 650d olucak o.

  • tahiryildiz85

   Nis 15, 2013 at 22:14 Cevapla

   Yazıda da belirttiğim gibi, makine önemli değil, önemli olan lens, D90 bu saatten sonra alınmaz, Canon ile devam…

 • Mertcan

  Nis 23, 2013 at 17:10 Cevapla

  fotoğrafa yeni başlıyacam nikon d5100 alsam kullanımı kolay olur mu?

 • Linda

  Nis 26, 2013 at 22:36 Cevapla

  Benim az çok fotoğrafçılık hakkında fikrim var sadece elime hiç prof. almadım… amatör kameram da sıkmaya başladı sizin dediğinizi mi alayım yoksa benim için başka bir şey önerir misiniz?

  • tahiryildiz85

   Nis 29, 2013 at 01:06 Cevapla

   Tabii ki yazıda yazdığım gibi bu makineyi alabilirsiniz, tabii ilginiz hemen bitmeyecekse…

 • tahiryildiz85

  Nis 29, 2013 at 01:11 Cevapla

  O tip mağazalar işlerine ne gelirse onu satıyorlar tahmin edebileceğiniz gibi, Fuji vs hiç bir zaman 650D + uygun lens kombinasyonunu yenemez. Ama siz ben ayrı ayrı lens almak istemiyorum hem makro hem manzara hem portre bir arada olsun diyorsanız DSLR almayın, DSLR paradır, sürekli bir şeyler ister, ihtiyaçları bitmez :) Onun dışında 18-135 size yeterli olmaz, anlattıklarınız ışığında konuşuyorum tabii ki.

  • tahiryildiz85

   Nis 29, 2013 at 10:50 Cevapla

   Bakın söylediğim gibi Canon 650D+ iyi bir lens kombinasyonunu Fujilerin yenmesi mümkün değil. Ama DSLR insanların temel yanılgısı şu, bu makineler DSLR Like'lar gibi zoom yapamaz, kit lensi ile daha iyi fotoğraf çekemez, eğer DSLR alacaksanız para harcamanız ve yatırım yapmanız lazım. Diğerleri gibi 1 cm'den netlemek mümkün değildir vs vs. Zaten ham fotoğraf çekecekseniz (DSLR varsa kesin yapın) renkleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Dolayısıyla DSLR her zaman çok üstündür, ama size gerekli lensleri alırsanız.

   • tahiryildiz85

    Nis 29, 2013 at 11:46 Cevapla

    Sigma optimum çözümlerden biri, önerebilirim ben de.

    • tahiryildiz85

     Nis 29, 2013 at 16:15 Cevapla

     OMD de aynı DSLR'lar gibi, iyi lens alınırsa iyi iş yapar :) Bence iş görür.

 • Ekrem MENTEŞOĞLU

  May 3, 2013 at 19:05 Cevapla

  Bende digital makine ile başlayan (daha doğrusu pozlu makineyle başlayan desek daha doğru olur:) ) fotoğraf çekme arzumu şimdi nikon d3100 ile devam ettireceğim.

 • murat çelik

  May 6, 2013 at 10:36 Cevapla

  Yeni başlayanlar Canon da değil Nikon da. Fujifilm Finepix HS25 EXR.

 • Fotografcılık

  May 13, 2013 at 20:16 Cevapla

  bir görüşümü paylaşmak istiyorum bir kere her prof fotograf makinası alan fotografcı kimliğine bürünüyor abi bu bölümü ben 4 yıl bir kac ergen profilinde dudaklarını büzüp, dilini çıkarıp birde üzerine * for* kelimesini kullanarak kendi gibi bir kac ergenin ismini yazıp begeni toplasın ve bende PROFESYONEL FOTOGRAFCI oldum diyip gezsin diye okumadım abi ……………………..
  Hey sen orda olduğunu biliyorum liseli veya sbs ye girecek olan ergen süt tutacak ellerinle o lenslere dokunma. yazıktır günahtır emek hırsızlığıdır bırakta millet işini yapsın ekonomiye can gelsin……………………bizde rahat edelim ailende o fotolara bakan gözlerde……. :)))

 • büşra

  May 15, 2013 at 01:26 Cevapla

  tahir bey çok bilgi içerikli ve kolay anlaşılır yazılar paylaştığınız için öncelikle çok teşekkür ederim.Yazınızı okuduktan sonra bir hevesle fiyatlara baktım ama benim bütçemin çok üstünde ben üniversite öğrencisiyim sadece anı olsun diye fotoğraf çekmek istiyorum kaliteli ve uzun ömürlü bir makine ararken canon powershot SX160 (398lira) ve samsung WB100 3D (379lira) arasında kaldım sizce hangisini almalıyım? ya da başka önerebileceğiniz makine var mı?cevabınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkürler :)

  • büşra

   May 15, 2013 at 01:39 Cevapla

   bu arada fiyatları goldun sitesinden gördüm ben sadece gezip gördüğüm yerleri çekmek istiyorum önerebileceğiniz iyi başka makinede paylaşırsanız çok sevinirim :)

  • tahiryildiz85

   May 15, 2013 at 10:03 Cevapla

   O segmenti çok iyi bilmiyorum, ama ben olsaydım Canon'dan şaşmazdım :)

 • mehmet

  May 18, 2013 at 23:43 Cevapla

  tahir abi merhaba.yazını pür dikkat okudum ve canonu tavsiye ettiğinide biliyorum ama Nikon D7000 18-105 VR Lens bana Canon 60D 18-135 IS Lens ten çok daha iyi geldi.ikisininde fiyatı 2800 sence ne yapmalıyım.

  • tahiryildiz85

   May 19, 2013 at 18:17 Cevapla

   Ben olsam d7000i seçerdim.

 • Zerrin

  May 19, 2013 at 15:17 Cevapla

  Tahir bey bildigime gore 550Dnin doner ekrani yok. ben cok arastirdim Canon 60d yi secdim.ama aklimda soru isareti var makinelerin orginal olup olmamasini neden anliycam? cevaplarsaniz sevinirim .

  • tahiryildiz85

   May 19, 2013 at 18:16 Cevapla

   Makinelerin orjinal olmayanları yok, yani gördüğünüz her Canon makine gerçekten Canon makine.

 • ahmet

  May 20, 2013 at 17:42 Cevapla

  tahir bey ben canon 60 d almayı planlıyorum.Yeni başlayacağım fotoğraf çekmeye.sizce 60d yi 18-55 kit lenslemi alsam fiyatı 2300 yoksa 2750 ye 18-135 kıt lensle mi alsam?

 • mehmet

  May 23, 2013 at 10:13 Cevapla

  tahir abi iki makine arasında kaldım canon 60d nikon d7000 ikisi arasından canon lenslerini daha çok sevdiğim ve ucuz olduğu için 60d yi tercih edeceğim galiba ama birde sana sorayım dedim.Sence iki makine arasında fotoğraf kalitesinde fazla fark olurmu?

  • tahiryildiz85

   May 23, 2013 at 10:15 Cevapla

   Makinede fark olmaz, fark lenste olur, crop body aldıktan sonra hepsi birbirinin aynısı zaten :) Önemli olan lens.

 • fatich

  Haz 6, 2013 at 18:58 Cevapla

  Tahir Bey yapılan yorumlara verdiğiniz cevaplara bakıyorumda crop sensör makine olduktan sonra genelde aynı özelliklere sahip olduğunu belirtip iyi bir lensin daha çok iş göreceğini söylüyorsunuz. Şimdi seçim yapmamda yardımcı olursanız memnun olurum. Canon body düşünüyorum. 600 D yada 1100 D gibi bir body alıp iyi bir lensmi alayım. Yoksa 650 D + 18-135 Stm lensmi alsam. Sizce ne yapmalıyım. İyi lensten kastım Canon EF S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM Lens yada Canon EF 24-105mm f/4L IS USM Lens yada Sigma 17-70 veya siz ne önerebilirsiniz. Birde 2. L serisi olan lens 24-105 normalde full frame uygun olarak gözüküyor bu lens crop sensöre uyarmı sorun yaratırmı?

  • tahiryildiz85

   Haz 6, 2013 at 21:19 Cevapla

   Her zaman söylediğimi yine söyleyeyim, her zaman iyi lense sahip bir makine, iyi bir makineyi yener. 24-105 alın, pişman olmazsınız, cropla hiç bir sorunu da yoktur :)

   • fatich

    Haz 7, 2013 at 09:50 Cevapla

    O zaman body olarak 600 D işimi fazlasıyla görür herhalde dimi. Aklımada takılmıyor değil 600 D Digic 4 – 650 D Digic 5 işlemci var arada bir fark yoktur dimi. Hani eski teknoloji sonra pişman olmayayım.

    • tahiryildiz85

     Haz 7, 2013 at 09:52 Cevapla

     Hiç fark etmeyeceksiniz zaten onu :) Eski teknoloji diye bişi yok fotoğrafta, 5D bunların hepsinden iyidir örneğin, siz alın ve arkanıza bakmayın.

     • fatich

      Haz 7, 2013 at 10:19

      Teşekkür ederim tahir bey. O zaman 600 yada 650 d yanınada güzeller güzeli 24-105 alayım sonrada keyfini çıkarmaya başlayayım.

  • fatich

   Tem 20, 2013 at 17:59 Cevapla

   Tahir bey biz suan media marktayiz ve samsungun yeni cikan nx 300 almayi dusunuyoruz ama karar veremedik yukaridaki daha once yazismalarimiz cercevesinde ne onerirsiniz.

   • tahiryildiz85

    Tem 24, 2013 at 10:05 Cevapla

    Canon oneriyorum her zaman da onerecegim :)

 • ahmet

  Haz 10, 2013 at 21:46 Cevapla

  merhaba..size bir soru soracaktım canon 60 d almayı planlıyordum.Burada da bir kaç defa 5 d lafını duydum ve 2.ele biraz kanım ısındı.1300 tl ye 5d muhtemelen kullanıcısı 10 bin shutterda diyor.Dışı biraz eskimiş kaplaması filan kalkmış alttarafının …sizce sıfır bir 60d mi almlıyım yoksa 2.el bir 5d mi?(bu arada full frame ile crop makinenin karşılaştırılamayacağını biliyorum ama bir sorayım dedim 2.el konusunda hiç tecrübeli değilim ve 5d biraz eskimi ?)

  • tahiryildiz85

   Haz 10, 2013 at 22:56 Cevapla

   5D alınır mı yazımda bunu cevapladığımı düşünüyorum, sizin de söylediğiniz gibi karşılaştırma bile gereksiz bence, 5d :)

 • gizem

  Haz 14, 2013 at 04:19 Cevapla

  merhaba tahir bey size bir sorum olacaktım; canon 600d almayı planlıyorum fakat 18-135mm f/3.5-5.6 IS lens ıle bırlıkte almak yerıne 50mm f/1.8 II Autofocus Lens ile birlikte alsam daha iyi olur mu düşüncesindeyim ayrıca bu bnm ilk prof makinem olcak sizce yeterli olur mu ?

  • tahiryildiz85

   Haz 14, 2013 at 10:41 Cevapla

   Gizem Hanım,600D ile ilgili yeterince bilgi verdiğimi düşünüyorum bu yazımda, zaten önerdiğim makine. Lens konusunda şu yazımı okumanızı öneririm: https://tahiryildiz.com/farkli-fiyat-araliklarinda

   Ben olsaydım zoom olmayan bir lensle fotoğrafçılığa başlamazdım, hem yorar, hem moral bozar.

   • gizem

    Haz 15, 2013 at 00:06 Cevapla

    hangi lens ile başlamamı önerirsiniz peki? portre yada manzara çekim yapılabilecek bir lense ihtiyacım var.

   • gizem

    Haz 15, 2013 at 00:28 Cevapla

    bu arada öğrenciyim ve fazla bir bütçem yok.

    • tahiryildiz85

     Haz 16, 2013 at 16:28 Cevapla

     Kit lensi öneririm, ne çekeceğinizi keşfettikten sonra istediğiniz lenslere yatırım yaparsınız.

 • xaan

  Haz 14, 2013 at 17:17 Cevapla

  nikon d3200 nasıl makina almaya gittim satıcı samsung nx1000 önerdi kafam karıştı hangisn alsam olut

  • tahiryildiz85

   Haz 14, 2013 at 17:19 Cevapla

   Yazımda gördüğünüz gibi ben 600D öneriyorum, onun haricinde onlarca makine var hepsini birbiriyle karşılaştırmak imkansız.

 • berkay uysal

  Haz 15, 2013 at 13:25 Cevapla

  iyi günler fotoğraffçılığa yeni başlayacak arkadaşım için fotoğraf makinesi almayı düşünüyoruz almışken iyi bir makine almak istiyor bütçesi 4000-4500 lira siz ne önerirsiniz ? nikon d7100 düşünmüştük leke problemi olduğu söyleniyor ? ayrıca hangi makine olabilir ? ya da düşük bir makine + iyi lesler mi almalıyız ? teşekkür ederim…

  • tahiryildiz85

   Haz 16, 2013 at 16:32 Cevapla

   Tabii ki her zaman söylediğim gibi önemli olan lens. Bütçeniz ölçüsünde kaliteli lensle alın, Sigma 35mm gibi, Tamron 24-70 gibi, Nikon 105mm gibi… Makine crop olduktan sonra hangisi olduğunun çok önemi yok.

   • berkay uysal

    Haz 16, 2013 at 19:04 Cevapla

    Peki siz 4000-4500lira arasında hangi seti önerirsiniz (gövde + lens olarak) ?

    • tahiryildiz85

     Haz 16, 2013 at 19:33 Cevapla

     Ben fiyatlara hakim değilim ama Tamron 24-70 ile beraber 60D olabilir sanıyorum.

     • Berkay uysal

      Haz 17, 2013 at 10:50

      Peki bütçeyi biraz artırıp 7d ıle 24-105 almak mantıklı bir tercih olur mu ?

     • tahiryildiz85

      Haz 17, 2013 at 10:53

      Bence çok farklı bir sonuç vermez.

 • bumblemee

  Haz 16, 2013 at 13:00 Cevapla

  kafamızda bişiler oturdu çok teşekkürler. bu arada yakışıklı oğlansın elin de güzelmiş :P

  • tahiryildiz85

   Haz 16, 2013 at 16:27 Cevapla

   Teşekkür ederim :)))

 • ceren

  Haz 19, 2013 at 23:42 Cevapla

  Tahir bey merhaba… Tam yazılarınızı okuyup canon 600 d almaya karar vermiştim ki mağzadaki kız canon 700 d yi de kafama soktu, bir de kampanya varmış fiyatı düşmüş …vs. İlk makinem olucak sizce hangisi olmalı?

  • tahiryildiz85

   Haz 20, 2013 at 09:40 Cevapla

   600D sonuçta daha ucuz, aradaki fark yüksekse 600D alın, ama eğer fark çok azsa 700D de alınabilir tabii ki.

   • Ceren

    Haz 20, 2013 at 10:52 Cevapla

    Cok tesekkür ederim cevabınız için!

 • cemba

  Haz 22, 2013 at 20:23 Cevapla

  tahir bey nikon d 5200 d90 yada sony a58k sizce hangi seçilmeli?

  • tahiryildiz85

   Haz 23, 2013 at 00:26 Cevapla

   Bence 600D, yazıda yazdım nedenlerini zaten.

 • seda

  Tem 3, 2013 at 23:08 Cevapla

  Ben 550d almaya karar verdim ama cokta fiyatı yuksek olmayacak sekılde ne lens onerırsınız. Benim için zoom onemli

 • yağmur

  Tem 4, 2013 at 12:43 Cevapla

  18-55 te zoom var mı? Yeni başlayanlar için bu lensi önerir misiniz?

 • seda

  Tem 6, 2013 at 19:15 Cevapla

  samsung nx 300 hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • tahiryildiz85

   Tem 6, 2013 at 19:59 Cevapla

   Samsungların daha çok fırın ekmek yemesi lazım, sadece facebook twitter paylaşım için düşünüyorsanız alabilirsiniz tabi, gayet iyidir, ama profesyonel anlamda ı ıh

 • esra

  Tem 8, 2013 at 02:06 Cevapla

  550d yerine 1100d alinabilinir mi nasil farklılıklar var?

 • seda

  Tem 8, 2013 at 19:31 Cevapla

  18-135 lens sizce iyimi? 550d alırken 18-55 yerine alınabilinir mi?

 • ada

  Tem 12, 2013 at 04:17 Cevapla

  Merhabalar sony nex-5r hediye geldi bana.Fakat nedense içime sinmedi yazınızda önerdiğiniz Canon 650d ile değiştirmeyi düşünüyorum.Mantıklı bir adım olur mu acaba?Bu arada fotoğrafçılık dünyasında yolun çok başındayim.Şimdiden teşekkürler

  • tahiryildiz85

   Tem 12, 2013 at 19:48 Cevapla

   DSLR şu anda daha mantıklı bence, ben olsam geçerdim

 • merve

  Tem 18, 2013 at 01:31 Cevapla

  Tahir bey ben de yeni başlayacaklardanım.Öyle çok profesyonel olarak yapmayacağım.İki makine arasında kararsız kaldım yardımcı olursanız çok sevinirim.NİKON D5100 vs CANON 650D.aslında benim nikon sempatim var fakat lens değişimin pahalı olduğu ve daha karışık bi yapıya sahip olduğu duyumlarımla canonuda düşünmeye başladım.Bu iki makine arasında hangisini tercih etmeliyim?Şimdiden çok teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Tem 18, 2013 at 09:40 Cevapla

   Merve Hanım, yazımda Canon 'un avantajlarından bahsettim, dolayısıyla Canon öneriyorum başlangıçta tabii ki…

 • Hüseyin

  Tem 21, 2013 at 23:35 Cevapla

  Mrb Tahir bey.fotoğraf makinesi seçimi ile ilgili yazılarınızı ve yorumları inceledim.ve bugün 18-55 lens ve 50mm lens hediyeli canon 600d aldım.amatör çekimler yapıyorum hep.iyi bir makine ve fotoğraf çekimi ile ilgili eğitim almak istiyordum.makinemi bugün aldım en kısa zamanda da eğitim alacağım.şimdilik kendim karıştırdım biraz makineyi kılavuz yardımıyla falan.gayet güzel.sizce de iyi bir seçim yapmış mıyım?birde hareket halindeki nesneleri çekerken hiçbir bulanıklığın olmaması lazım ama ben beceremedim onu.bana ne tavsiye edersiniz gerekli ayar nedir?tşk ederim iyi çalışamalar

  • tahiryildiz85

   Tem 24, 2013 at 10:05 Cevapla

   Tabii ki iyi bir secim hayirli olsun, hareket halindeyken makineyi servo moda almaniz lazim yani netleme surekli yapilacak sekilde. Tabii hizli bir lens de eslik ederse iyi cekimler ortaya cikar.

 • mrv

  Tem 24, 2013 at 15:21 Cevapla

  fotoğrafium kredi kartı için güvenilir bi site mi

  • tahiryildiz85

   Tem 24, 2013 at 15:23 Cevapla

   Evet kesinlikle guvenilir.

 • barbaros

  Ağu 4, 2013 at 16:27 Cevapla

  Merhaba Tahir bey;
  sizi ve yorumlarınızı çok uzun zamandır takip ediyorum. Değerli incelemeleriniz bana çok büyük katkılar sağladı. uzunca bir süredir like makine kullandım ama artık yetmemeğe başladı. Şimdi artık değişir objektifli D-SLR bir makine alıp daha kapsamlı fotoğraflar çekmek istiyorum. Kapalı ortamlarda ve dıış mekanlarda çekim yapmak hobilerim arasında ayrıca like makinede alıştığım gibi zoom olmassa olmazlarda. uzun pozlama ve doğa fotoğrafları vazgeçilmezlerim arsında bu yüzden canon 650D body ve Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 SP Di VC USD Telefoto Zoom Lens kombinasyonu cazip geldi.bu lensi de çok inceledim, kullananlar tarafından çok övgü alan bir lens, tabi herkesin beklentisi farklı, naçizane olarak siz bu 2 liyi nasıl değerlendiriyorsunuz? tavsiye edermisiniz?..
  şimdiden çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.

  • tahiryildiz85

   Ağu 4, 2013 at 16:31 Cevapla

   70-300turu lensler agirdir, diyaframlari aksamustu 6dan sonra yani gunes isiginin azalmasindan sonra elde cekim yapmaniza cok olanak saglamayabilir. İso yu artirmak zorunda kalirsiniz. Ben o yuzden 55-250 yi oneriyorum. Zaten onerdigim lensleri Canon lensler icin yazdigim yazimda gorebilirsiniz.

   • barbaros

    Ağu 4, 2013 at 16:38 Cevapla

    çok teşekkür ederim.

 • barbaros

  Ağu 5, 2013 at 05:11 Cevapla

  Tahir bey,
  55-250 lens almaya karar verdim. Fakat yaptığım araştırmalarda birde "Canon EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM" lense takıldı gözüm. ayrıca bu lensi de geniş açı olarak düşünüyorum.. ve bir çok özellik bir arada sadece biraz pahalı bir lens. Sizce 55-250 den önce bunu tercih etmelimiyim?.. tekrar teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Ağu 5, 2013 at 08:46 Cevapla

   Siz zoom istiyorsunuz, 28-135 te yapacaginiz zoom sinirli olur. Ayrica cok tavsiye edecegim bir lens degil tabi ihtiyaclarinizi en iyi siz bilirsiniz.

   • barbaros

    Ağu 5, 2013 at 11:38 Cevapla

    yeterli cevabı aldım sanıyorum.. göstermiş olduğunuz ilgi için tekrar teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz sağolun

   • barbaros

    Ağu 11, 2013 at 22:40 Cevapla

    Tahir bey canon 650D sipariş vericem body olarak, birde tavsiye ettiğiniz EF-S 55-250 LENS i almak istiyorum. şimdilik bu ikisi bana yeter. 1 ay sonra da fotografium.com da gördüğüm "Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical Lens" sipariş edeceğim. bu lensle çekilen fotoğaflar da çok güzel. Sadece bu lens sabit diyaframlı bunun (-) getirisini bilmiyorum, kullanan arkadaşlar çok memnun.. 55-250 den sonra bu lensi almam faydalı olur mu? yada sadece 55-250 yetermi?. sürekli zoom lensle dolaşmak bazı güzel kareleri kaçırmak demek olmaz mı? kısacası 55-250 in yanına 17-50 f2.8 almalımıyım?. Amacım tek lense takılıp kalmamak.. tşkr eder, iyi çalışmalar diliyorum

    • tahiryildiz85

     Ağu 12, 2013 at 14:07 Cevapla

     17-50 ile 55-250 bambaska lensler ve birbirlerinin yerine gecemezler. Sabit diyaframli olmasinin dezavantaji yok bu buyuk bir avantajdir.

     • barbaros

      Eyl 16, 2013 at 23:51

      selam Tahir bey;
      iki lens arasında kaldım çevremde kullanan kimse de yok. "canon EF-S 55-250mm ya da tamron 18-270mm f/3.5-6.3 DI II VC PZD " ikisinden birini alıcağım.. manzara, doğa fotoğrafı ve gezi amaçlı olarak.. yalnız tamronun diyafram aralığı ve zoom skalası ve ağırlığın da hemen hemen ayni olması daha cazip geldi. makinem canon D 650 siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?.
      saygılar.

     • barbaros

      Eyl 20, 2013 at 23:47

      sanırım fazla soru sorduk ve tahir beyi kızdırdık.. o da haklı onca kişiye nasıl yetişsin

 • metehan

  Ağu 13, 2013 at 14:38 Cevapla

  merhaba tahir bey sony slt a58 nasıl sizce kullanan arkadaşlarda varsa yorumlarını alabilir miyim

 • anemon

  Ağu 16, 2013 at 10:18 Cevapla

  tahir bey ben canon 1100d ve nikon d3100 arasında hangisini seçmeliyim sizce?

  • tahiryildiz85

   Ağu 16, 2013 at 10:21 Cevapla

   Başlangıçta her zaman Canon öneriyorum üstte anlattığım nedenlerden dolayı.

 • Osman

  Ağu 18, 2013 at 11:53 Cevapla

  fotoğrafçılığa yeni başlıyorum, Nikon makinaları beğenmeme rağmen sizin tavsiyeniz ve maddi durumları göz önünde bulundurarak canon 600d almaya karar verdim, Fotografium sitesinden almayı düşünüyorum, ama lensler hakkınad bilgi sahibi değilim hangi lensle alıyım makinayı? 18-55 var, 18-250 var başlangıç olarak hangisini önerirsiniz? kararsız kaldım kusura bakmayın? Aslında Sony A58K'ide almayı düşünüyordum hem 3tane lens veriyor yanında; 18-55mm – 75-300mm – 50mm f/1.8 bir kere alınıyor böyle şeyler karar veremiyor insan işte. Size şimdiden teşşekkür ederim, incelemeleriniz çok güzel hemen hemen hepsini izledim! Müsait olduğunuzda cevap yazarsanız sevinirim. İyi günler, saygılar…

  • tahiryildiz85

   Ağu 18, 2013 at 18:45 Cevapla

   Ne kadar cok lensiniz olursa fotografciliga o kadar isinirsiniz. Iyi lens her seydir. Iyi makine olmasi onemli degil ama lensiniz iyi olsun.

 • Osman

  Ağu 18, 2013 at 22:25 Cevapla

  teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Son olarak bir şey daha danışmak istiyorum, sony a58 mi 600d mi? a58'in 3 lens vermesi avantaj oluyor ama elektronik vizor olduğu için kararsız kaldım, arkadaşların nikon ve canon makinaları var onları kullandım ama elektronik vizörle hiç fotoğraf çekmedim!! birde sony çok özellik var, eğer lensleri iyi diyorsanız kararım a58 yönünde olacak ve hemen fotografium'dan hemen sipiriş vereceğim. 1.899 tl.ye 18-55, 75-300mm, 50mmf/1,8 olarak 3lens veriyor. tekrar teşekkürler, kendinize iyi bakın. saygılar…

  • tahiryildiz85

   Ağu 18, 2013 at 22:33 Cevapla

   Bunu yazida yazdim zaten canon 600d oneriyorum

   • Osman

    Ağu 18, 2013 at 22:49 Cevapla

    teşekkürler…

 • Osman

  Ağu 18, 2013 at 22:55 Cevapla

  600d'nin başlangıç için 18-55 lensli olanını mı sipariş vereyim, yoksa 18-250 lensli olarakmı sipariş vereyim? başlangıç olarak 2 lens konusunda hangisi tavsiyeniz olur. anladığım kadarıyla lens daha önemli, zaten 600d'ye ilerde alabileceğim lens çeşitleri çok fazla ve daha hesaplı. karar vermeme yardımcı olup, beni aydınlattığınız için sağolun. Lens konusunda da yol gösterirseniz sevinirim. saygılar…

  • tahiryildiz85

   Ağu 18, 2013 at 23:50 Cevapla

   18-250 alsaniz daha yardimci olur tabii ki. İleride ne cekeceginize karar verirsiniz.

   • Osman

    Ağu 19, 2013 at 07:16 Cevapla

    teşekkürler, iyi günler..

 • Yaşar Aksu

  Ağu 24, 2013 at 16:11 Cevapla

  Metni tam buraya yazın!

 • zeynep

  Ağu 25, 2013 at 14:31 Cevapla

  Tahir bey iyi günler, yeni başlamayı isteyen biri olarak sony a58 düşünüyorum, gerçi siz yukarda 600d önermişsiniz ama bana a58 daha cazip gibi geliyor fakat sonrasında lens bulma sıkıntısı çekermiyim diye düşünmüyor değilim?? a58 3'lü lesn setiyle 1.899 tl. fotografium com.da sizce bu 3'lü lens setiyle birlikte satın alsam, bana kolaylık sağlamazmı, geniş açı fotoğraflar çekebilirmiyim? birde a58'e sonradan lens almak istersem nerden temin edebilirim? hangi lensleri a58'le birlikte kullana bilirim? Tahir bey bu konuda zaman ayırıp, değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler, sağolun

  • tahiryildiz85

   Ağu 25, 2013 at 20:23 Cevapla

   Her zaman daha fazla lens avantajdır. 3lü almak da bu anlamda mantıklı tabii ki. Sony lensleri de fotografium dahil rahatlıkla bulunabiliyor artık, ama tabii ki Canon ve Nikon bu konuda çok daha avantajlı, yukarıda 600D tavsiye etmemin sebebi de bu zaten, A58 den kötü fotoğraf çekmiyor çünkü.

   • zeynep

    Ağu 25, 2013 at 21:15 Cevapla

    teşekkür ederim, çok sağolun ben 600d almayı düşünüyordum aslında ama a58'in çok özelliği olması özelliklede görüntü sabitleme ve odaklama özelliğinin daha iyi olması beni cezbetti, fiyatlarınında yakın olması sebebiyle a58'e yöneldim! sony a58'de tamron ve sigma lensleri kullanabiliyormuyuz?? geniş açılı fotoğraflar çok hoşuma gidiyor, sizin tavsiye edebileceğiniz geniş açılı lens hangisidir. tekrar teşekkür ederim, kendinize iyi bakın…

    • tahiryildiz85

     Ağu 25, 2013 at 21:17 Cevapla

     Siz bilirsiniz, geniş açıda Tamron 17-50 Sony uyumlu bulabilirseniz tavsiye ederim.

 • YAŞAR MURAT YAYLA

  Ağu 28, 2013 at 09:58 Cevapla

  5 6 yıldır Canon G7 kullanıyorum artık sıkıldım yeterli gelmiyor.DSLR makineye geçmek istiyorum. Canon EOS 6D mi Canon EOS 5D MARK 2 mi yoksa 650D mi almalıyım kararsız kaldım.Teşekkür ederim.

  • tahiryildiz85

   Ağu 28, 2013 at 10:02 Cevapla

   650D zaten diğerleriyle karşılaştırılamaz. Ben olsam EOS 6D alırdım

 • Ali

  Eyl 1, 2013 at 20:12 Cevapla

  Peki abi 600d yerinde sony a58 alsak nasıl olur? Aralarında büyük farklar var mı?

  • tahiryildiz85

   Eyl 1, 2013 at 21:49 Cevapla

   A58 'in daha iyi olduğunu düşünseydim onu yazardım, aralarında büyük farklar tabii ki yok, zaten hiç bir makinenin arasında büyük farklar yok günümüzde :)

 • Ehed Aymaz

  Eyl 1, 2013 at 23:59 Cevapla

  Merhaba Tahir Abi Seni Çok izledim takip ettim. Ama Yine de bir soru sormak istiyorum. Şimdi Ben Biyoloji Okuyorum ve Doğa Fotoğrafçılığı bilhassa makro çekimler yapmak istiyorum. İlk olarak Nikon d5200 almak istiyordum. Ancak doğa fotoğraflarında canonun daha iyi sonuçlar verdiğini söylediler. Bunlardan ziyade sen inceleme videolarının birinde özelliklerden de önemli olan hususun bodynin ele oturması olduğunu söylemiştin. Canon 60D Bodysi çok iyi oldu. Bundan karar kıldım gibi. Senin daha iyi bir önerin varsa bunu dikkate alabilirim. Ekstra bir husus da lens seçeneği hangi lensi almam gerektiğinde karar verebilmiş değilim. Makro lens fiyatları da bütçemi şuan için aşmakta. Canon 50mm 1.8 prime lens alırsam makro işimi görebilir mi? Yoksa 400-500 tl ye kadar makro lens bulabilir miyim? Teşekkür ederim…

  • Ehed Aymaz

   Eyl 2, 2013 at 00:13 Cevapla

   Bir soru daha ekleyeyim Nikon D7000 mi Canon 60D mi önerirsin. Nikon da sol tarafta çok tuş yığılmasının olduğunu düşünüyorum bu yüzden soğuk geldi bana ama bir de sen ne düşünürsün merak ediyorum… Başlangıç için D7000 mi 60D mi? :)

  • tahiryildiz85

   Eyl 2, 2013 at 14:39 Cevapla

   60D body çok iyidir evet, makro için makro lens almanız lazım, 100mm makro en azından. 400-500 civarına iyi bir makro lens alınamaz.

 • Furkan

  Eyl 2, 2013 at 18:17 Cevapla

  merhaba.! :) ben fotoğrafçılıkla ilgili olarak ilk adımımı nikon d5200 ile atmayı düşünüyorum. ilk makinem olacak ama internetten fotoğrafçılıkla ilgili birçok şey öğrendim siz canon mu yoksa nikon umu tavsiye edersiniz..?

  • Furkan

   Eyl 2, 2013 at 19:48 Cevapla

   Ama birde fujifilm xs-1 i önerdiler ben nikonu düşünüyorum ama satıcılar fuji yi aklıma sokuyorlar.) hangisini tercih etmeliyim xs-1 mi d5200 mü ?

   • Furkan

    Eyl 2, 2013 at 19:50 Cevapla

    Fazla şey yazdım biliyorum ama 5200 ü 18-105 ile birlikte alıcam.

    • tahiryildiz85

     Eyl 2, 2013 at 20:43 Cevapla

     İki makineyi iyice araştırın önce, birbirlerinden farklı sistemler kullanıyorlar, ben olsam Nikon D5200 alırdım, değişik lens seçenekleriyle..

 • Aysegül

  Eyl 3, 2013 at 23:32 Cevapla

  Merhaba tahir bey ben fotoğrafa yeni başlayacağım aklımda canon 600D almak var ama yanında EF-S 18-135 mm f/3.5-5,6 IS STM lens yeterli olurmu yoksa tavsiye ettiğiniz lenslerden 85mm f/1.8 USM almam gerekir mi ?

  • tahiryildiz85

   Eyl 4, 2013 at 09:49 Cevapla

   Ne kadar çok lens alırsanız o kadar iyi. Başlangıçta 18-135 gibi lensler yetecektir.

 • Umut Furkan

  Eyl 12, 2013 at 18:18 Cevapla

  Merhaba Tahir abi şimdi ben Canon 600D, Nikon D3200 ve Nikon D5100 arasında kaldım hangisi almalıyım?

  • tahiryildiz85

   Eyl 13, 2013 at 09:53 Cevapla

   Yazıda neden 600D olduğuna dair tüm tecrubelerimi yazdım…

 • Furkanziya

  Eyl 13, 2013 at 10:35 Cevapla

  Bende canon 600d-650d veya nikon d5200 düşünuyordum fakat bana fuji xs-1 çok önerdiler sizin yorumunuz nedir ?

  • tahiryildiz85

   Eyl 13, 2013 at 10:37 Cevapla

   Her makineyi ayrı ayrı yazmam mümkün değil, fotoğrafa başlarken 600D öneriyorum, yazıda açıkladığım şekilde…

   • Furkanziya

    Eyl 13, 2013 at 10:41 Cevapla

    fotografium tv fuji incelemesi yokmu ?

 • FATMA

  Eyl 14, 2013 at 20:57 Cevapla

  merba bnde ftgrf makınesı almak ıstıyorum ama kararsızım nikon d40 hakkında bi bilginiz var mı

  • Doğan Can

   Eki 4, 2013 at 01:31 Cevapla

   Nikon d80 Öneririm Bütceniz Sıkıntıysa

 • Reha

  Eyl 28, 2013 at 17:35 Cevapla

  teşekkür ederim
  bu işe cok ilgim var

 • beyza

  Eki 4, 2013 at 17:04 Cevapla

  1 hafta sonra nikon 5100 alıyorum çok fazla arastırdım canona hiç bakmadım neden bilmiyorum. bende nikon 5100 ve d90 arasında çok kaldım fakat türkçe menu olmaması ve daha yeni başlıyor olmam bu konuda sıkıntı olur diye düşündüm. o sebeble nikon 5100 u sectim. umarım mutlu bir alışveriş olur. fotoğrafçılık gerçekten bir tutku oldu benim için. herkese tavsiye ederim iyi günler :))

 • Aylin

  Eki 7, 2013 at 13:30 Cevapla

  Merhaba Tahir bey, albinar adg 80-200 mm canon 600d uygun lensmidir.bunlarla ilgili site var mi? Tesekkurler

 • recep

  Eki 20, 2013 at 19:10 Cevapla

  Merhaba tahir bey. Öncelikle içinde bulundugunuz tüm video ları izleyip elimden geldigi kadar adınızın geçtigi tüm yazıları okuyor sizi sessiz bir gemi misali takip ediyorum. tanıtım videolarınızdaki fotoğrafçılık adına tüyolarınızı dahi kaçırmadan dikkatle izliyor ve devamlı yeni bilgiler ögreniyorum sizden. Bu anlamda size teşekkürü borç biliyorum.
  Çok uzatmadan bi soru sormak istiyorum.bi bütçe hazırlayıp yola cıktım ve ve tam makinamı alıcakken (canon 650d) sizin sony a58 videonuzu izledim VE en başa geri döndüm.dslr makinalarda şu vizörden baktıgında bi %5 lik kısım varya hani.Vizörde kenara bırakıp tam istegim o anı yakalamışken lcd de birden kenardan fırlayan bi nesne oluyor hani:( Tamda dslr kararımı kesinleştirmişken geri başa döner gibi oldum aralarında nerdeyse cok ciddi anlamda fark var ama benim en çok bu fiyat aralıgındaki makinalaarda vizör ilgimi cekiyor. sony nin bu (%100) dijital vizörü sadece bu yönüyle beni kendine çekiyor.sizce ne yapmalıyım bi fikre ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

  • tahiryildiz85

   Eki 21, 2013 at 18:50 Cevapla

   Teşekkür ederim Recep Bey, başlarken Canon almanız gerek bence, bunu her ortamda söylüyorum, Sony ben olsam almazdım ama bu demek değildir ki Sony kötü, sadece alışkanlıkları değiştirmek çok kolay değil.

 • enisbehiç

  Eki 27, 2013 at 10:08 Cevapla

  Tahir bey merhabalar canon 60d ile 600d arasında görüntü kalitesi açısından ciddi bir fark var mıdır? hani 600d ile lans almak mı yoksa 60 d mi

  • tahiryildiz85

   Eki 27, 2013 at 10:20 Cevapla

   Tabii ki 600D + lens. Lens her zaman daha önemli

   • enis behiç

    Eki 27, 2013 at 10:24 Cevapla

    peki alacağım zaman 18 135 lens 600d ile iyi olur mu? hani 60d de 18 135 in daha body yakışr olduğunu söylemiştiniz ya

    • tahiryildiz85

     Eki 27, 2013 at 10:27 Cevapla

     Olur olur, farketmez :)

     • enisbehiç

      Eki 27, 2013 at 10:31

      teşekkürler derin foto bilginizle insanların mereklarını gideriyosunuz :D

     • tahiryildiz85

      Eki 27, 2013 at 10:34

      Sadece net cevap vermeye çalışıyorum.

 • onurgedik

  Eki 27, 2013 at 10:27 Cevapla

  tahir bey sony a65 ile ilgil herhangi bir söyleminiz bulunmamakta sony a65 nasıl bir makinadır? özellikle kısa film çekimi için ne önerirsiniz?

  • tahiryildiz85

   Eki 27, 2013 at 10:30 Cevapla

   Sony'lerin hepsini video için öneririm, Canon ve Nikon'a göre çok avantajlılar, alabilirsiniz.

   • onurgedik

    Eki 27, 2013 at 10:32 Cevapla

    teşekkürler

 • Mithat Sahin

  Eki 29, 2013 at 18:05 Cevapla

  Sevgili Tahir Yildiz Bey
  Ben fotografciliga yeni basliyorum, İlk fotoğraf makinesi secmekde cok zorlaniyorum canon 600D yi ve samsung nx300'u oneriyorlar. samsung nx300 aynasiz ve icinde ozel modlar geliyor. Bana samsung nx300 hakkinda bilgi verip, kendi dusuncenizi soyleyebilirmisiniz?

  • tahiryildiz85

   Eki 29, 2013 at 18:23 Cevapla

   Samsung'un daha çok fırın ekmek yemesi lazım Canon ve Nikon'a yetişmesi için…

 • tahiryildiz85

  Kas 12, 2013 at 09:52 Cevapla

  Fatih Bey,

  Hayırlı olsun, çanta kişiye göre değişir, bir öneri yapmam yanlış olur, UV'de zaten önerilerim belli. Telefonla Canon makineleri kontrol edemiyorsunuz, en azından resmi bir yazılım yok. 24-105i tabii ki 600D ile kullanabilirsiniz, Canon 'u aradığınızdan emin misiniz, bir bayi size bu bilgiyi vermiş olabilir.

  • tahiryildiz85

   Kas 13, 2013 at 10:27 Cevapla

   Ben olsam 35 f/1.4 gibi bir şey alırım, hem hızlı hem de arkaplanı flu yapan, gerisi size kalmış..

 • Erdem

  Kas 18, 2013 at 00:08 Cevapla

  İyi günler Tahir bey..
  3000tl cıvarında bir bütcem var ve nıkon d7000 almayı düşünüyorum fakat çeşitli forumlarda back focus gibi teknık sıkıntılarını duydum ve bu acıkcası benı korkuttu suan ki düşüncem canon 650d alıp Canon EF 24-105mm f/4 L lens almak hangısı sızce mantıklı olur..
  ilginiz için şimdiden teşekkür ederim..

  • tahiryildiz85

   Kas 18, 2013 at 00:11 Cevapla

   D7000'in hiç bir sorunu yok, mükemmel bir makine. 650D ile karşılaştırılamayacak derecede iyi, D7000 tavsiye ederim. Tabii lens 24-105 derecesindeyse, değilse 650D alın.

 • Erdem

  Kas 18, 2013 at 00:50 Cevapla

  Çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız şuanlık nikon d7000 + 50mm 1.8 alabilecek bütcem var makineyı de ögrenene kadar idare edebılecegını dusunuyorum.. son bir sorum olacak nıkon d7000 ıcın tak gez lens önerebilirmisiniz ? çok çok teşekkür ederim emeğinize sağlık :))

  • tahiryildiz85

   Kas 18, 2013 at 09:51 Cevapla

   Tamron 24-70 :)

 • Alican

  Kas 19, 2013 at 22:12 Cevapla

  İyi Aksamlar.
  Tahir bey öncelikle bilginize ve yorumlarınızı önemsıyorum.Soruma gelince 18-105 Nikon d7000 kullanıcısıyım 50mm 1.8 lens almayı planlıyorum fakat bu 50mm 1.8g (yeni cıkmıs) 50mm 1.8d arasındakı resım kalıtesı farkı ne kadardır ? fiyat farkı 2 katı göz önünde olunca deger mi g serisini almak veya 18-105 kit lens yeterlimidir sizce baska lenslere mi yönenmeliyim ?

  • tahiryildiz85

   Kas 19, 2013 at 23:41 Cevapla

   Fark gözle çok belli olacak kadar değil ama G serisi çok daha hızlı, ben yerinizde olsam D serisini alırdım, 18-105 ise zamanala elden çıkartacağınız bir lens.

 • cem velioğlu

  Kas 24, 2013 at 22:14 Cevapla

  Tahir bey Canonun kullanımı daha kolay tespitinize katılmıyorum, SLR giriş seviyesi makinalar için. Sizin tanıtım videonuz seyrettikten sonra 650d aldım ve kullanımının zor olmasının yanında, Kelvin değerinin olmaması, diyafram ayarı için aynı anda iki tuşu kullanmak gerekmesi gibi eksilerini çarçabuk hissettim. Dokunmatik ekran bir işe yaramıyor zira FF bodylerin çoğunda olmaması da buna işaret. Oysa fiyatı d90'a yakın. arkadaşımda D90 görünce çok pişman oldum. D90 kullanımı çok daha kolay.. Öte yandan aynı fiyat veya aynı seviyedeki makineler için Nikon daha cömert özelliklere sahip. Daha büyük sensör, daha fazla odak noktası vs. . D7100 fiyatına göre en iyi crop makine(hem özellik hem de genel yorumlar bu şekilde) Canonun crop oranı 1.6, vizör kapsama oranı %100ün altında genelde. FF bodylerde İkiside iyi olabilir, ama crop gövdelerde eşdeğerlerine göre Nikon daha iyi ve daha kullanışlı.. Bence bunlardan da bahsetmelisiniz yeni başlayanlar için…

  • cem velioğlu

   Kas 24, 2013 at 22:26 Cevapla

   şimdi tekrar baktım da, d7000, 70d ye göre daha iyi bi makine çoğuna göre ve nerdeyse bin lira daha ucuz…
   işte kıyaslama, neden bin lira daha fazla ödesin insanlar, daha zayıf bi makine için… http://kiyas.la/tr/fotograf-makinesi/karsilastir/

   • tahiryildiz85

    Kas 24, 2013 at 22:34 Cevapla

    Keske her sey bu karsilastirmadakk kadar kolay olsa. Hangi karsilastirma size hangi makinenin daha iyi pozladigini soyleyebilir, hangi karsilastirma elinize hangi makinenin oturdugunu soyleyebilir?

    • cem velioğlu

     Kas 28, 2013 at 12:14 Cevapla

     d7000 incelemenizde ele çok iyi oturduğunu söylemiştiniz :)

     • tahiryildiz85

      Kas 28, 2013 at 12:17

      Ben sadece örnek verdim:)

  • tahiryildiz85

   Kas 24, 2013 at 22:33 Cevapla

   Cem Bey,
   Dusuncelerinize saygi duyuyorum ama zaten bunlari. Hepsi kisiden kisiye degisen seyler. Bana gore kolay olan bir baskasina gore zor olabilir. Baslangicta Canon oneriyorum cunku lens secenekleri cok daha fazla. Nikon da sua nda alabileceginiz baslangic seviyesi makinelerin Af motoru yok dolayisiyla bu bir dezavantaj. D90 i 2013 yilinda klasmana bile almiyorum. Inanin elinizdeki 650D ile cok daha iyi fotograflar cekebilirsiniz. Zaten onemli olanin makine degil lens oldugunu bildiginizi dusunerek yaziyorum bunlari tabi.

   • cem velioğlu

    Kas 24, 2013 at 23:09 Cevapla

    kişisel tercih, haklısınız tabii, AF motoru olmaması handikap, otorite olarak fikirlerinizin muteber olduğu şüphesiz.. diğer yandan d7000 alıcak kadar bütçe ayıramayan insanlar genelde kit lens kullanıyorlar. fakat 70d'nin hatta 60d'nin bile Nikon d7000'den pahalı olması garip. Aynı şekilde gördüğüm okduğum değerelndirmelerin nerdeyse hepsinde daha üstün tutlan Nikon d7100'de 7D canon'a göre çok daha ucuz. Türkiyede Canon hak ettiğinden fazla rağbet görüyor, crop body'ler için…

 • Selman

  Kas 25, 2013 at 19:12 Cevapla

  D7100 en iyi crop makina,ama bence d90,d7000 ve 7100 benzer maknalar. D7000 cok makul,fiyat performans olarak en iyi crop makina. Kullanımı da çok kolay, menüye bile girmeden direk tuşlarla çok ayarı yapabiliyorsunuz. Ayrıca diyafram ve enstantene için iki ayrı çark var. Alışkanlık yapacak kadar güzel bir body ve çok kaliteli.

 • Emrah Üçer

  Kas 27, 2013 at 14:13 Cevapla

  D7000-7100 giriş seviyesi değil. Gövdede ikinci bir dijital ekran olur bu cihazlarda ordan anlayabilirsiniz.Canonunda 60d,70d,7d aynı kategoride. Ben olsam giriş seviyesi diye canon d650-700 alacağıma ki ucuz cihazlar değil, üstüne 500-600 lira daha koyup nikond7000 alırdım. Aradaki fark, gövde kalitesi, kullanım açısından dağlar kadar. Param az diyosan bin liraya yakın 1100d canon alınabilir. Onun dşında 5d mark 2 ye kadar Canon'a bulaşmamak lazım.

 • mehmet

  Kas 30, 2013 at 18:15 Cevapla

  tahşr bey merhabalar daha önce sizden hangi makinayı almam için tavsiye almıştım ve neticede 60d de karar kıldım. n11.comdan 18-135 IS lensle birlikte 2249 tl ye buldum sizden rica etsem benim için ürün içeriğini kontrol eder misiniz? eğer bi sıkıntı yoksa bu ürünü bir an önce alıp bende fotograf dünyasına giriş yapmak istiyorum

  • cem

   Ara 4, 2013 at 14:44 Cevapla

   Hocam euroasia garantisi var mı? Fotoğrafium fiyatından çok ucuz zira 2249 lira..

   • mehmet

    Ara 4, 2013 at 14:48 Cevapla

    yok kardeş firma garantisi var. gul color firması satıyor. ama ne kadar güvenilir orasını bilmiyorum zira firmadan daha önce hiç alışveriş yapmadım :(

    • cem

     Ara 4, 2013 at 22:37 Cevapla

     Uluslararası garantisi de oluyor bu ürünlerin, öyle de bir durum var. sormak lazım, Nikon'da Canon'da durumlar ne diye. D7000 de de düşünebilirsiniz, fazlası var eksiği yok. daha ucuz hem… hayırlı olsun şimdiden

 • Volkan Gürgen

  Ara 9, 2013 at 21:41 Cevapla

  Tahir bey merhaba öncelikle eğitimli insanların TRde fotoğrafçılığa katkı sağlamasından dolayı çok mutluyum size de teşekkür ederim bu bağlamda. Pek tanıınmayan bir makine Canon 6D almayı düşünüyorum. Siz kullandınız mı, 5D mark II ye göre nasıl? Bu modelin de değerlendirme videosunu çekermisiniz…

  • tahiryildiz85

   Ara 10, 2013 at 10:11 Cevapla

   6D tanınmayan bir makine değil aslında, ama biraz Türkiye'de popülerliği az diyelim. Mark 2'den iyidir 6D, tavsiye ederim.

   • Volkan Gürgen

    Ara 10, 2013 at 10:14 Cevapla

    çok teşekkürler, lowepro bi çanta görmüştüm fotoğrafiumda onu almaya gelicem..denk gelirsek tanışmış oluruz.. )) selarlar,saygılar..

   • Volkan Gürgen

    Ara 10, 2013 at 23:17 Cevapla

    Tahir bey bu şekilde zamanınızı almaktan mahçubum fakat sormadan edemiyicem. siz d600 kullanıyorsunuz. şimdi sizce d610 mu 6D mi? siz ne tavsiye edersiniz…

    • tahiryildiz85

     Ara 11, 2013 at 10:20 Cevapla

     Şu anda ben olsam D610 alırım ama D600 ile aradaki fark çoksa yine D600 alırım..

 • fatih cetin

  Ara 15, 2013 at 13:15 Cevapla

  yardimlariniz icin com tesekkur ederim..son olarak d7000 ile d7100 arasinda cok buyuk fark varmidir arada cok fiyat farki var bu sartlarda d7100 almak mantiklimidir ?

 • ferhan

  Ara 15, 2013 at 14:15 Cevapla

  iyi günler tahir bey, sony hx300 ile Canon PowerShot SX50 arasında kaldım, fiyat olarak hemen hemen aynılar, ben otomatik ayarları kullanmak istiyorum, profesyonel kullanıcı değilim. sizce hangisini almalıyım???
  Şimdiden teşekkür ederim, saygılar..

 • ferhan

  Ara 15, 2013 at 14:31 Cevapla

  Tahir bey iyi günler, ben profesyonel değilim, otomatik modlarda çekim yapmak istiyorum, sony hx300 ile Canon PowerShot SX50 arasında kaldım hangisini tavsiye edersiniz yardımcı olursanız sevinirim. fiyat olarak hemen hemen aynılar.
  Şimdiden teşekkür ederim, saygılar..

  • tahiryildiz85

   Ara 15, 2013 at 18:18 Cevapla

   İki makineyi de çok iyi bilmemekle beraber ben olsam SX50 alırım, Canon 'un başarısı ortada..

 • abdullah

  Ara 19, 2013 at 22:43 Cevapla

  tahir bey canondan kaçpara aldınız?

  • tahiryildiz85

   Ara 19, 2013 at 22:47 Cevapla

   Cok aldim Abdullah Bey, yazmakla bitmez..

   • Serdar Yavuz

    Şub 25, 2014 at 10:52 Cevapla

    para almayla ilgisi yoktur. herkes bir markaya daha sempati duyabilir.arabada,tv lerde,makinalarda vs vs mesela benim arkadaş bmw ci ben audi, arkadaş samsung tv den başkasına bakmaz ben lg, makinada da kimi nikoncu kimi canon cu, kimde fuji.sanırım tahir beyde canoncu.

    • tahiryildiz85

     Şub 25, 2014 at 11:35 Cevapla

     Serdar Bey, ben sadece espri yapmıştım, tabii ki hiç bir markaya bağlılığım yok, hem Canon hem Nikon hem de Sony kullanıyorum ben, önemli olan fotoğraf, marka bağlılığını da saçma buluyorum

 • baris

  Ara 26, 2013 at 21:20 Cevapla

  tahir bey oncelikle kutlarim cok basarili bir site olmus herkezi aydinlatiyorsunuz……benim de size bir sorum olacak…ben rusyada kaliyorum burada bir bayan giyim magazam var ….yakinda internet uzerindende satis yapacagim…bunun icin bana bir fotograf makinasi lazim elbiselerin detaylarini rengini en iyi sekilde gosterecek fotograflar cekmek istiyorum… fiyat araligi 1500 2000 tl gibi…1 haftadir bakiyorum internetten ama bir turlu bulamiyorum kararsiz kaliyorum lutfen bana yardimci olun cevabinizi sidetle bekliyorum …simdiden tessekkurederim spasiba

  • tahiryildiz85

   Ara 27, 2013 at 12:55 Cevapla

   Ürün çekmek için sadece fotoğraf makinesi yetmeyecek ne yazık ki ama o civarda size önerim yine 650D olacak, biraz daha çıkarım derseniz Canon 60D öneririm, ne za çto :)

 • louis vuitton artsy gm

  Oca 3, 2014 at 05:51 Cevapla

  snapback hats for cheap

 • louis vuitton dog carrier

  Oca 3, 2014 at 05:51 Cevapla

  louis vuitton discount
  louis vuitton dog carrier http://www.glenbenson.com/louis-vuitton/louis-vuitton-dog-carrier.html

 • Serkan

  Oca 4, 2014 at 11:39 Cevapla

  tahir bey canon 650d almaya karar verdim fakat lens olarak 18-55mm +75-300mm önerirsiniz yoksa 18-135mm +50mm lens mi önerirsiniz. Çekim olarak doğa fotoğrafları, manzara, çiçek ve tarihi yapıların resimlerini çekiyorum.

  • tahiryildiz85

   Oca 4, 2014 at 23:40 Cevapla

   İkinci seti öneririm Serkan Bey, 75-300 türü zoom görünen kalitesiz düşük lensleri tavsiye etmiyorum.

 • elif

  Oca 4, 2014 at 19:01 Cevapla

  merhabalar. ben dslr fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum.gazetecilik okuyorum bundan dolayı da uzun zaman kullanabileceğim bir makine istiyorum. canon 60d ile nikon d7000 arasında kararsız kaldım. sizce hangi makine daha elverişlidir. yada tavsiye edebileceğiniz başka makineler var mı? şimdiden teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Oca 4, 2014 at 23:42 Cevapla

   İkisi de çok iyi makineler, şu anda bence Nikon D7100 en iyi crop makine ama D7000 veya 60D de oldukça iyidir.

 • meral

  Oca 6, 2014 at 13:01 Cevapla

  Merhaba, fotoğraf cekmeyi çok seviyorum ve ilk defa iyi bir makina almayı planlıyorum. Bütceme uygun olarak A57 ve nx300 tavsiyelerine kulak kabarttim. Hem iç hem de manzara fotoğraflarına bayilıyorum. Özellikle martı ve günbatımı. Siz ne tavsiye edersiniz? Aynasizlardan korkmalı mıyim? Teşekkürler. Meral

  • tahiryildiz85

   Oca 6, 2014 at 15:43 Cevapla

   Yerinizde olsam Sony 'i tercih ederdim, ama yazıda yazdığım gibi Canon alınabiliyorsa Canon, zaten bu yazıyı da o yüzden yazdım.

   • meral

    Oca 13, 2014 at 13:59 Cevapla

    Cevap için teşekkürler. Bu arada yazılarınızı inceleme fırsatı buldum ve nikon d600'ü çok beğendim. Ne varki fiyatı bana gore cok pahalı. Ona benzer, daha uygun bir model tavsiye edebilirsiniz çok sevinirim.

    • tahiryildiz85

     Oca 14, 2014 at 14:22 Cevapla

     Ne yazık ki D600 şu anda full frame en uygun fotoğraf makinesi…

 • elio

  Oca 6, 2014 at 13:57 Cevapla

  yorumlardan çıkardığım özet şu ,
  bana en uygun gövde A58 veya 650D veya D60
  ilk lens ihtiyacı 18-105 + 50 mm
  sony daha üstün gözüküyor ancak sorular var ;
  sadece sony lens mi kullanabileceğim ?
  makinede IS olduğu için lensler ucuz olmalı ama pek öyle durmuyor…
  A58 18-55 + 75-300 + 50 mm 2000 tl kampanya sizce uygun mu ?
  18-105 sanki daha pratik bir çözüm …

  Ne dersiniz ? Saygılar…

  • tahiryildiz85

   Oca 6, 2014 at 15:45 Cevapla

   Fiyat tamamen size kalmış bir kıstas. Ben olsam Canon alırım yazıda yazdım yine söylüyorum, Sony daha karmaşık bir yapıda daha kolaylaştırılmış fotoğraf sağlıyor, ama gerçekten fotoğrafı ve temelini öğreneceksiniz Canon-Nikon'dan şaşmayın.

 • kerim

  Oca 7, 2014 at 15:38 Cevapla

  Nikon`un netlestirmesi daha iyi diyorsnz bir insan fotografi cekimnde ntlesme fazla oynarmi yani canonda kötu cikablrmi fotograf

  • tahiryildiz85

   Oca 7, 2014 at 21:35 Cevapla

   Ben öyle bir şey yazmadım :) Canon ve Nikon arasında öyle bir fark yok zaten, Nikon'da iyi çıkan Canon'da da iyi çıkar.

 • Omer

  Oca 21, 2014 at 00:03 Cevapla

  yeni fotoğraf makinası alacağım, fotoğrafçılığa yeni adım atıyorum; nikon d7000 / d7100 mü alsam ya da canon 60 d 70d mi 650 d mi 700d mi kafam çok karıştı karar vermemdim, sokak fotoğrafları, gece kfotoğrafları mesela sokak ışıkları ya da gece boğaz manzarını; ya da gündüz bir manzara, hangisini önerirsiniz; ilk 3'ü hangisi olur sizce ?? Teşekkürler ..

  • tahiryildiz85

   Oca 21, 2014 at 09:53 Cevapla

   d7100>70d>d7000

 • Omer

  Oca 21, 2014 at 00:10 Cevapla

  nikon d7000 mi yoksa canon 700d mi ?? sanki nikon bir adım önde ama emin değilim ??

  • tahiryildiz85

   Oca 21, 2014 at 09:53 Cevapla

   Tabii ki D7000 :)

 • Aylin

  Oca 21, 2014 at 21:07 Cevapla

  Tahir bey merhaba
  Bende herkes gibi sizden fikir rica edecektim
  18 yasindaki ogluma Dslr bir maine hediye etmek istiyorum.
  Ben fotografciliktan malesef hic anlamiyorum fakat oglum bu konuda cok yetenekli. Onumuzdeki yil da universiteye baslayacak ve onu iyi bir sure mutlu edebilecek bir makine almak istiyorum.
  Malesef cok yuksek bir butcem yok ve bir alis veris sitesinden asagidaki Canon lari buldum. Bazilarinin lensleri de var ve fiyat araliklari ayni gibi.
  Acaba bana secim yapmamda yardimci olabilirmisiniz
  Tesekkur ederim

  Canon Eos 1100D 18-55mm DC + EF 75-300MM F/4-5.6 III Objektif 12MP 2.7" LCD DSLR
  Canon Eos 650D 18-55 mm DC 18MP 3.0" LCD SLR Fotoğraf Makinesi (Dokunmatik Ekran)
  Canon Eos 600D 18-55mm DC 18MP 3.0" LCD SLR
  Canon Eos 1100D 18-55mm + 75-300mm + EF 50 mm f/1,8 II 12MP 2.7" LCD DSLR Dijital

  • tahiryildiz85

   Oca 22, 2014 at 11:36 Cevapla

   Aylin Hanım, ikinci ve üçüncü yazdığınız makinelerin lensi yok, sadece gövde onlar, yani fotoğraf çekemezsiniz, bu durumda tavsiyem 4. seçenek olacak.

   • Aylin

    Oca 22, 2014 at 12:09 Cevapla

    Tahir bey, cevabınız için teşekkürler. Bu arada başka bir makide buldum. Canon EOS 650D 18-55MM IS 18MP 3.0" LCD SLR Fotoğraf Makinesi ( Dokunmatik Ekran ) fiyatı 1900 tl civarı. Bu makine için ne dersiniz.
    Sitede iki tane 650d modeli var ve aralarında 400 tl gibi bir fark var. Site yetkilisi birinde IS olduğunu diğerinde olmadığını söyledi.
    Bu arada bahsettiğim site hepsiburada, acaba detayını verdiğim 650 d yi almalımıyım. Bu arada iyi video çekimi yapabilmesi de önemli.
    Teşekkürler

    • tahiryildiz85

     Oca 22, 2014 at 20:55 Cevapla

     Ben zaten 600D veya 650D tavsiye ediyorum, tabii ki alabilirsiniz. Full HD video çekiyor ama video amacınız ise sony A58 alın.

 • Mahmud Seyidov

  Oca 22, 2014 at 15:03 Cevapla

  Merhaba Tahir bey hemen-hemen butun videolariniza bakdim. Cok iyi bir sekilde anlatiyorsunuz. Onun icin sizden tavsiye almaya karar verdim. Ben de fotografciliga yeni baslayanlardanim ve sizin yazinizi okuduktan sonra 600D almaya karar verdim fakat bana 600D almakdansa 650d-yi tavsiye ettiler. Acaba o kadar farklari var mi? Cevaplandirirsaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler.

  • tahiryildiz85

   Oca 22, 2014 at 20:54 Cevapla

   Aralarında o kadar fark olmadığına inandığım için 600D diyorum zaten :) 550D bulunsa piyasada 550D derdim çünkü hepsi aynı.

   • Mahmud Seyidov

    Oca 22, 2014 at 21:27 Cevapla

    Bir de lens olarak 18-55mm + 55-250 mi yoksa yalniz 18-135 mi? Cevaplandirirsaniz minnetdar kalirim :)

    • tahiryildiz85

     Oca 23, 2014 at 12:23 Cevapla

     İki lens daha avantajlıdır

     • Mahmud Seyidov

      Oca 23, 2014 at 14:07

      Siz dediniz hepsi ayni ama yeniden sizin videonuza bakdim siz diyorsunuz ki 650d 600d-nin cok ustune cikmis bi makine. Ben fotografciliga yeni baslayacagim benim icin fark eder mi? Tesekkurler

     • tahiryildiz85

      Oca 23, 2014 at 14:18

      Fark etmez..

     • Mahmud Seyidov

      Oca 23, 2014 at 17:29

      600d-i 18–55 ile birlikte alacagim. 18-55 den sonra ilk almam gereken lens baslangic icin sizce hangisi?

 • Burak

  Oca 24, 2014 at 17:25 Cevapla

  Fotoğraf makinesini tam amacıyla kullanmak istiyorsanız ve hakkını vermek istiyorsanız alacağınız canon 1d serisinden bir makine olsun

 • cahit

  Oca 28, 2014 at 03:10 Cevapla

  nikon d 32oo aldım iki haftaoldu canon 600d ye göre birazdaha üst seviyede makinada bir çok yenilikler yapılmış spor ve hafif birkasa iç dizaylarında teknolojinin şu anlık en üst seviyesine çıkmış menüleri eskine göre birazdaha basite düşürülmüş en ömemli özelliklerinden biride 24.2 mekapiksellik efektif çözünürlüğü DSR için oldukça yüksek megapiksel dx format cmos görüntü sensörü kullanılmakta.Büyük sensör kullanımı yüksek kalitede fotoğraf ve filim güzel arka plan bunanıklığıyla alınabilir Iso hassasiyeti 6400 e kadar destek sağlıyor.Hi1 olarak Iso12800'e eşdeğer sonuçlar arabilirsiniz .Arkadaşlar benaldım mkinadan memnunkaldım şu anda nikonların içindeki makinaların eniyilerinden olma statüsüne sahip olacakbir makina .Hat ta evsane d90 sanın koltuğunu sallaya bilecek makinalardan birtanesi gibi ben kısabir süre olmasına rahmen mennunum.

 • Nur

  Oca 28, 2014 at 20:06 Cevapla

  ben canon 650D almak istiyorum , fakat bana çoğu kişi nikon al diyiyor ama Canon'u çok istiyorum çok karasızım yardım edin nolur nikon alırsam pişman olmaktan çok korkuyorum canon 650D iyimi sizce ??

  • tahiryildiz85

   Oca 28, 2014 at 20:30 Cevapla

   tabii ki pişman olmazsınız, zaten şu anda piyasada kötü makine yok.. İyi olmasa tavsiye etmezdim

 • Osman

  Şub 12, 2014 at 18:03 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey, öncelikle bilgi dolu ve yeni başlayanlar için çok yararlı yazınız için teşekkür ediyorum. Ben de yeni başlıyorum. Nikon D90, Canon EOS 700D ve Canon EOS 60D modelleri arasında kaldım. Sizin tavsiyeniz alacağım modeli belirleyecek. Cevabınızı bekliyorum, teşekkürler.

  • Nezihi Gözen

   Şub 12, 2014 at 21:06 Cevapla

   Merhaba Nikon D90 nın üstüne 2 üst model çıkarttı. Canon 60D nin üstüne 70D yi çıkarttı. Bu listede en güncel makine Canon 700D. Eğer aceleniz yoksa Canon her bahar ayında xxxD serisine bir makine eklediği için bence o makineyi bekleyin. Ortaya çıktığı zaman 700D ile kıyas yapıp hangisini almanız gerektiğine karar verirsiniz.( Yeni makine ile beraber 700D nin fiyatı da ucuzlayacaktır. Buda bir avantaj.)
   Acele almam gerekiyor derseniz 700D başlangıç için ideal bir makine.
   xxD serisi almak yerine aradaki fark tutarı kadar kaliteli bir lense yatırım yapabilirsiniz.

 • Osman

  Şub 12, 2014 at 21:27 Cevapla

  Nezihi Bey cevabınız için teşekkür ederim. 20 Nisan'a kadar yurtdışındayım. Vergi iadesinden yararlanmak için o tarihe kadar almalıyım. Eğer Canon yeni modelini 20 Nisan'a kadar çıkarırsa çok hoş olur. Yok çıkarmayacağı yönünde bir tahminde bulunursanız 1-2 hafta içinde almayı planlıyorum.

  • Nezihi Gözen

   Şub 12, 2014 at 22:10 Cevapla

   Rica ederim. Yurt dışında olmanız büyük avantaj. Yeni makine çıkmaz ise orada ki fiyat avantajını da kullanarak Canon 700D+Tamron 17-50 f:2,8 VR+ Canon 50mm 1,8 şeklinde bir set almanızı öneririm.

 • batuhan

  Şub 19, 2014 at 01:05 Cevapla

  Kafam allak bullak canon 600d 100d ve nikon d3200 arasinda kaldim . Bide lebste vr olmasinin tek avantaji titresim engellemesimi ?

  • Nezihi Gözen

   Şub 19, 2014 at 08:31 Cevapla

   Merhaba. Benim tavsiyem çevrenizde nikon yada canaon kullanan arkadaşlarınız var ise onlardan 3-4 saatliğine makinelerini ödünç alıp çekim yapmanız. Burada amaç makineyi tanımak. Size kullanımı en pratik geleni, elinize en rahat oturanı ve kullanım ayarlarına en basit ulaştığınızı seçmeniz benim tavsiyem.(Böyle bir şansınız yoksa alım yapacağınız yerden böyle bir ricada bulunup en azından 5-10 dk test etme şansınız olur.) Diğer tüm özellikleri üç aşağı, beş yukarı hem canon da hem nikon da aynı.
   Evet VR nikon da IS ise Canon da titreşim önleme sistemi. Alacağınız lensler de bu özelliğin olması büyük avantaj. Yavana atmayın. Selamlar

 • Uğur

  Şub 19, 2014 at 14:52 Cevapla

  Nikon d3000 var yeni başlayanlar için nasıl olur? fiyatı da çok uygun.. Cevabınız için şimdiden teşekkürleer..

  • Nezihi Gözen

   Şub 19, 2014 at 19:17 Cevapla

   Merhaba D3000 nin üstüne 2 üst model çıktı. D3100 ve D3200 modelleri daha uygun olabilir.

 • zpk

  Şub 28, 2014 at 01:10 Cevapla

  Nikon d7000, nikon d90 ve canon 650d arasından hangisi seçilmelidir

  • Nezihi Gözen

   Şub 28, 2014 at 09:46 Cevapla

   Nikon üst modeli D7100 ü çıkatrdı, Canon 700D yi çıkardı (bu gün yarın 750D duyrulur) D90 artık eski bir model. Pek bulaşmayın.
   Aceleniz yoksa 1-2 ay daha bekleyin çıkacak modellere göre karar verin.
   Nikon D7000 orta seviye bir model ken Canon 650D giriş seviyesi olan model. Bunu da göz önünde bulundurun.

   • zpk

    Şub 28, 2014 at 23:41 Cevapla

    3 aydır bakıyorum yaklaşık o yüzden artık almaliyim eğitime başlamak için d7000 olacak sanırım sizinde belirttiğiniz gibi orta seviye ve d90 in üstüne konumlandırılmış durumda çoğu yorumda teşekkür ediyorum bilgilendirdiginiz icin

 • tahiryildiz85

  Mar 1, 2014 at 11:24 Cevapla

  Gökhan Bey, bu zaten fotoğrafçılar arasında da sürekli tartışılan bir konu, ama genel kanı şudur ki bulunduğumuz dönem itibarıyle Photoshop kullanmadan yaşamanız mümkün değil, bu zaten filmli zamanda da karanlık odada yapılıyordu, şimdi de aydınlık oda dediğimiz Photoshop 'ta yapılıyor, bir nevi dünya sizi bunu öğrenmeye mecbur tutuyor ama karar sizin.

 • Utku

  Mar 1, 2014 at 15:08 Cevapla

  İyi günler Tahir bey, değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Canon EOS M makinasının fiyatının düştüğünü duydum, bu cihazı kullanma imkanınız oldumu? Ben Amasya'da yaşıyorum cihazı internetden araştırdım fakat cihazı buradaki mağzalarda bulamadığım için göremedim, kullanamadım. Almaya karar vermiştim fotografiumdan 15-18 ve 22 mm lensli alacaktım fakat Odaklaması hakkında kötü diye yorumlar okudum Bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. Büyük olduğu için 650d almayı düşünmedim.

  • tahiryildiz85

   Mar 3, 2014 at 09:46 Cevapla

   Utku Bey, aynasızları blogumuzda incelemeye çalışıyoruz ama hepsini incelemek tabii ki zor, EOS M in odak sorunu vardı ama firmware ile hallettiler büyük ölçüde, yine de benim kanım pek kaynamıyor açıkçası o makineye, illa bir aynasız alacaksanız Fuji 'lere veya Sony 'lere bakmanızı öneririm.

   • Utku

    Mar 3, 2014 at 10:53 Cevapla

    Teşekkür ederim Tahir bey, sağolun bende vaz geçmiştim zaten. Sony A58 incelemenizi izledim öncelikle çok güzel bir inceleme olmuş!! Cihaz aklıma yattı hem fotoğraf hem video çekimi düşünen birisi olarak çok beğendim. Aynı zamanda Sony HX300 dijital modelini de beğendim, ikisi arasında kaldım fakat HX300 ile çektiğim fotoğraflarda A58 ile aynı fotoğraf kalitesini alamayacağımı ve mercek kalitelerinin farklı olduğunu düşünüyorum, doğrumu dur bilmiyorum ama birde HX300 1.159 TL. bu kadar para vermişken SLT makine almanın daha mantıklı olduğu kanısına vardım. Benim amacım öncelikle anı fotoğrafları ve videoları çekmek, ama kaliteli olmalarını istiyorum, fırsat buldukça da doğa ve manzara çekimleri yapmak istiyorum, işi becere bilirsem de devam da edebilirim. Sizin fikriniz ve düşünceniz nedir? Ne önerirsiniz, Öneride bulunup yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler :) Saygılar..

    • Nezihi Gözen

     Mar 3, 2014 at 14:45 Cevapla

     DSLR Konusunda Tahir size daha sağlıklı öneriler sunacaktır. Aynasız için kesinlikle benim de önerim Sony yada Fuji olur. Dün Fuji nin son modellerini deneme şansına sahip oldum. Aynasızlar ciddi anlamda aşama kaydetti. Gözardı etmemek lazım.

     • Utku

      Mar 3, 2014 at 17:49

      Teşekkür ederim

    • tahiryildiz85

     Mar 3, 2014 at 18:10 Cevapla

     Bence ileride lens alabilecekseniz HX300 gibi makineler almayın. Her türlü DSLR veya SLT her zaman Bridge seviye makinelerden iyidir, yeter ki onu lensler ile besleyebilin… A58 tabii ki iyi bir makine, tavsiye ederim.

     • Utku

      Mar 3, 2014 at 21:23

      Çok çok sağolun, Kendinize iyi bakın Tahir bey

 • fatih

  Mar 9, 2014 at 17:53 Cevapla

  tahir bey nikon D7000 ve nikon D7100 arasında kararsız kaldım aralarında çok büyük bi fark var mı fiyat farkı 500 lira..500 liralık bi özellik farkı var mı aralarında öneriniz nedir ?

  • tahiryildiz85

   Mar 10, 2014 at 09:57 Cevapla

   Merhaba, bana sorarsanız 500TL'lik fark yok ama tabii son karar sizin, her ikisi de iyi makinedir.

 • esin yener

  Mar 12, 2014 at 12:09 Cevapla

  benim dün gece yazdığım yazım gelmedi mi ? :( benim için önemliydi.. canon 5 D MARK III gövdesi niye çok farklı fiyatlarda, eski obj. lerimi bu makinaya takacağım leitax adaptörü satan da yok. ???

  • Nezihi Gözen

   Mar 12, 2014 at 15:54 Cevapla

   Merhaba. Dün yazdıklarınız sanırım bize ulaşmadı. 5D Mark3 ü 2 sene ithalatçı garantili, spot satmayan, 2.el olup elden geçirilmemiş olan modellere bakın. Bu tarz güvence veren yerlerden gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Belirttiğiniz adaptör için yurt dışından temin edebilirsiniz.

 • fatih

  Mar 15, 2014 at 20:55 Cevapla

  tahir bey merhaba nikon d7100 almaya karar verdim fakat magazalar arasındaki fiyat farkı çok fazla oynuyor.Aşagıda verdiğim linkte fiyat diger yerlere göre biraz daha uygun sizce fiyatın daha uygun olması beni şüphelendirmelimidir ? Bi linke bakarmısınız sizce güvenilir midir ?
  http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/niko

  • Tahir Yıldız

   Mar 16, 2014 at 17:55 Cevapla

   Fatih Bey, ithalatçı garantili ürünleri önermiyorum, distribütör, yani Nikon için Karfo Karacasulu mallarını alın, ithalatçı garantili alırsanız riski sizin üzerinizde olur.

 • NAIL

  Mar 18, 2014 at 09:52 Cevapla

  selam hangisi daha iyi ve basarili bi makine hangisi daha iyi ve kaliteli
  nikon d3200 mu yoksa canon eos 600d mi yoksa nikon d 5100 mu lutfen cevaplayin

  • tahiryildiz85

   Mar 18, 2014 at 09:56 Cevapla

   D5100 diğer iki makineden segment olarak bir tık öndedir, ama makineden daha önemli olan önüne takacağınız lenstir.

 • Fatih

  Mar 19, 2014 at 15:04 Cevapla

  Tahir bey nikon d7100 body almaya karar verdim.alacagım site bu: http://www.bedavashop.com/asp/product/13539/Nikon
  Sordugumda ürün made in thailand denildi..sizce ürün orijinalmidir ?

  • tahiryildiz85

   Mar 19, 2014 at 15:06 Cevapla

   Fatih Bey, orjinal olmayan Canon veya Nikon ürünü yok zaten :) Piyasada böyle bir söylem varsa çok yanlış, nerede üretildiği önemli değil, sonuçta ayakkabı alırken de Adidas 'ların Vietnam'da üretilip üretilmediğine bakmıyoruz :) Sonuçta Nikon ise Nikon 'dur.

   • Fatih

    Mar 19, 2014 at 15:30 Cevapla

    Teşekkür ederim :) site güvenilirmidir fiyat gayet uygun satın almayı düşünüyorum

    • tahiryildiz85

     Mar 19, 2014 at 15:36 Cevapla

     O konuda bir şey söylemem doğru olmaz, bence Karfo ürünü alın başınız ağrımasın.

 • Fatih

  Mar 20, 2014 at 11:35 Cevapla

  Tahir bey nikon d7100 body satın aldım. Lensi ayrı satın alacağım. Üzerinde verilen 18-105 lensi mi satın almalıyım yoksa önerdiğiniz başka lens varmıdır ?

  • tahiryildiz85

   Mar 20, 2014 at 15:07 Cevapla

   Merhaba, 18-105i önermiyorum, şurada listelemiştim : https://tahiryildiz.com/farkli-fiyat-araliklarinda

   • Fatih

    Mar 20, 2014 at 16:08 Cevapla

    Merhaba ithalatçı firma garantili body satın almıştım 2650 ye fakat içime sinmedigi için işlemi iptal edip fotografium dan 3975 TL ye D7100 + 18-105 satın aldım ama kötü yapmısım sanırım :)

    • tahiryildiz85

     Mar 20, 2014 at 17:31 Cevapla

     Hayırlı olsun, fotoğraf çekmeye bakın :)

 • Büşra Öksüz

  Mar 20, 2014 at 17:11 Cevapla

  makine almayı düşünüyorum 600D mi 650D mi ?

  • tahiryildiz85

   Mar 20, 2014 at 17:30 Cevapla

   Yazımı okudunuz mu Büşra Hanım? 600D tavsiye ediyorum

 • efe

  Mar 23, 2014 at 19:12 Cevapla

  Tahir bey, Samsung nx300 hakkındaki fikirleriniz nelerdir? Aynasız makine tavsiye edermisiniz, inceleme şansınız oldu mu, çok özellikli bir makine gibi görünüyor ama fotoğraf kalitesi nedir? Teşekkürler

  • tahiryildiz85

   Mar 23, 2014 at 21:29 Cevapla

   Merhaba, aynasızlarda Fujileri önde görüyorum, arkasından da Sony geliyor, bence Samsung'un daha yemesi gereken on fırın ekmek var… Tavsiyem şu anda XT-1…

  • Nezihi Gözen

   Mar 23, 2014 at 23:06 Cevapla

   Merhaba. Tahir inde dediği gibi aynasızlar çok yol kat etti. İçinize sinen bir modeli veya markayı alabilirsiniz. Aynasızlar ile ilgili yazılarımızı takip ederseniz çok detaylı incelemelerimiz var. Bir göz atın derim. Bu 2 hafta içerisinde 2 veya 3 model daha incelememiz var aksilik olmazsa samsung nx300 de bunların arasında.

   • efe

    Mar 24, 2014 at 00:08 Cevapla

    teşekkür ederim. incelemelerinizi dört gözle bekliyorum (özellikle nx300'ü). Kolay gelsin.
    Şimdiden ellerinize ve ağzınıza sağlık..

 • deniz

  Mar 24, 2014 at 19:09 Cevapla

  slmlar. ben canon 100d hakkında görüşlerinizi merak ettim? body olarak çok küçük bu yönüyle çok güzel olduğunu düşünüyorum. fotoğraf ve video kalitesi hakkındaki görüşleriniz nelerdir. Ben sony hx300 almayı düşünüyordum bu kadar para vermişken DSLR al diyerek canon 100d'yi önerdiler ama makinayı inceleyemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar

  • tahiryildiz85

   Mar 24, 2014 at 22:38 Cevapla

   Ben size 100D 'yi pek önermem, küçük olsun diye yapılmış bir makine ama çok başarılı değil, 650D tercih edin derim, illa küçük istiyorsanız aynasız çözümlerine yönelebilirsiniz.

 • deniz

  Mar 24, 2014 at 23:14 Cevapla

  Teşekkür ederim değerli fikirleriniz için Tahir bey, küçük ve taşımasının kolay olmasını istiyorum. Aynasızlardan tavsiyeniz ne olur? NX300 hakkında yukarda yazmışsınız yorumunuzu tavsiye etmiyorsunuz? Peki dslr like sony hx300'ü tavsiye edermisiniz? Sağolun şimdiden.

  • Nezihi Gözen

   Mar 25, 2014 at 08:16 Cevapla

   Merhaba aynasızlar sadece NX300 den ibaret değil :) birçok marka ve set alternatifi var. Benim tavsiyem Fujifilm aynasızlara bakmanız. XT-1 en favori modelim :) yorumları pek yakında

 • Gul

  Nis 5, 2014 at 05:22 Cevapla

  Merhaba tahir bey, uzun zamandir iyi bir camera ariyorum ve bende malesef kararsiz kalanlardanim. Makyaj sanatcisiyim ve fotograflar genellikle yakin planda olmasi lazim, sadece gozler dudaklar yada portret gibi. Ayrica doga tarih manzarasida cekmek istiyorum. Hangi makineyi onerirsiniz. Cogu magzaya girdim ve hepsi farkli makineler onerdiler, nikon d5300, canon 600d canon 100d vesayre. Bu yuzdun kararsizim

  • Gul

   Nis 5, 2014 at 06:49 Cevapla

   Ayrica Donen ekran olmasi sart ve bunun yani sira doga tarih manzarasida cekmek isiyorum. Budgetim max 800 euro, tavsiyenizi bekliyorum.

   • tahiryildiz85

    Nis 5, 2014 at 23:08 Cevapla

    Merhaba Gül Hanım, her şeyden önce size makro bir lens lazım, yani makineyi bir kenara bırakın, çünkü bu makinelerin kit lensleriyle bu derece yaklaşmanız mümkün değil, bence siz ucuz olan makineyi alın, çünkü makro lensler epey pahalıdır. Yerinizde olsam 600D alırım ama makro lens size şart…

    • Gul

     Nis 6, 2014 at 00:21 Cevapla

     Evet biliyorum ama malesef baya bi pahali, nikon canona gore foto cekiminde daha iyi, film cekiminde ise canon daha basarili demislerdi. Yinede tavsiyenize uyacam, teskrler

     • tahiryildiz85

      Nis 6, 2014 at 13:41

      Canon ve Nikon arasında öyle farklılıklar yok, öyle olsa zaten herkes dijitalde Nikon alırdı :)

 • Buse

  Nis 10, 2014 at 04:41 Cevapla

  Merhaba tahir bey, ben nikon d5100 ve d5200 arasinda kararsiz kaldim. Portre fotograflari icin hangisini tercih etmeliyim. Hangisiyle ve ona uygun lensle guzel sonuclar alabilirim? Sizce ikisinin arasinda buyuk bir var varmi? Yoksa is sadece iyi bir lens almakla mi bitiyor. Makine ve lens konusunde yardimci olursaniz sevinirim:)

  • tahiryildiz85

   Nis 10, 2014 at 11:50 Cevapla

   Önemli olan lens, d5200 belki daha iyi bir makine olabilir ama o aradaki farkı sizin kullanıcı olarak başlangıçta hissetmeniz bence imkansız, daha ucuz body ve daha pahalı lensi tercih edin.

   • Buse

    Nis 10, 2014 at 13:47 Cevapla

    Nikon d5100 18-55 ve yaninda nikkor 55-200 lensle satiyorlar. Yani iki lens birden. Bunu almalimiyim? Sizin tavsiye edebilecegin baska bir lens varmi mi?

    • tahiryildiz85

     Nis 10, 2014 at 17:21 Cevapla

     55-200 güzel bir lenstir ama hangi lensi almanız gerektiğine karar verirken ne çekeceğinizi değerlendirin, şu yazımı öneririm: https://tahiryildiz.com/farkli-fiyat-araliklarinda

     • Buse

      Nis 10, 2014 at 20:55

      Verdiginiz super bilgilerden sonra nikon 85mm f/1.8D Lensi almaya karar verdim lakin bunun cesitleri var 85mm f/1.4, 2.8 gibi. Hangi lens ve hangi body ile guzel sonuclar alabilirim? Tabikide uygun fiyatta:)

     • Buse

      Nis 10, 2014 at 20:59

      Ve son olarak, bu lens normal cekim icinde uygun mudur, yani flu arka plani istemedigim zaman, bu lenside kullanabilirmiyim?

     • tahiryildiz85

      Nis 11, 2014 at 11:42

      Evet tabii ki, bu diyaframla ilgili bir durum, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 85mm almak istiyorsanız 85mm 1.4 öneririm, sizin makinenize G versiyonu uyar.

 • Fazilet

  Nis 22, 2014 at 17:51 Cevapla

  Tahir bey, Canon 100d'yi küçük olduğu için almayı düşünüyorum, öncelikle 100d ile ilgili görüşleriniz nedir? Sonrasında da piyasada 18-55 lens ile satılıyor, STM özellikli olanı biraz daha pahalı hangisini önerirsiniz, STM'nin çok farkı varmı. teşekkür ederim şimdiden iyi günler efendim.

  • tahiryildiz85

   Nis 22, 2014 at 17:55 Cevapla

   100D pek tutmadı açıkçası, küçük olduğu için tercih edilebilir söylediğiniz gibi, STM videoda sessiz netlemeyi sağlıyor, video ile işiniz yoksa pek avantajı yok, ben olsam 100D almam, 18-55 de almam ama başlangıç için iyi bir ikili, en azından ne çekileceği belli olana kadar.

   • Fazilet

    Nis 22, 2014 at 19:59 Cevapla

    sağolun, ben küçük olduğu için düşünmüştüm, lens olarakta 40mm almayı düşünüyorum aslınsa ama kit olarak 18-55 ile satıyorlar, 100d kötü bir makinamı odaklaması filan hızlı geldi bana, dokunarak odaklama da çok kullanışlı geldi bana medi markda denedim, ama o kadar paraya değmez diyorsanız tekrar araştıra bilirim, sizin tavsiyeniz ne olur peki, 650d diyeceksiniz muhtemelen ama 650d'de küçük değil büyük duruyor taşıması zor. küçük olarak alternatif ne önerirsiniz, kaliteli fotoğraf çekmek istiyorum.???

    • tahiryildiz85

     Nis 22, 2014 at 20:42 Cevapla

     Şu anda kötü makine yok piyasada, ne alırsanız alın mutlu eder yani. Küçük alternatifi yok zaten, aynasızlara bakabilirsiniz belki, bayanlar genellikle aynasız tercih etmeye başladı, Fuji serilerini sıkça inceliyoruz göz atabilirsiniz, ama illa DSLR alacaksanız başka çare yok…

     • Fazilet

      Nis 22, 2014 at 21:17

      teşekkürler, aynasızları inceliyeceğim birde. fuji ile sony önde harhalde?? incelemelriniz çok güzel bu arada, elinize ağzınıza sağlık

     • Nezihi Gözen

      Nis 22, 2014 at 23:08

      Merhaba aynasız için Fuji ve Sony e rahatlıkla bakabilirsiniz. Selamlar

 • Ramazan

  May 2, 2014 at 01:54 Cevapla

  Tahir bey merhabalar, başlangıç için 650d düşünüyorum. Ama 700d de aklımı kurcalıyor. Siz nasıl bir tercih yaparsınız. Arasında çok büyük bir fark olmadığını biliyorum. Yorumlarınız için teşekkürler

  • tahiryildiz85

   May 2, 2014 at 11:03 Cevapla

   Ramazan Bey, yazıda gördüğünüz gibi benim önerim 600D… Zaten 650D ve 700D ile arada farklar yok, aradaki farklara lens satın alın…

   • Ramazan

    May 2, 2014 at 22:34 Cevapla

    Işlemci farkından dolayı 650d olabilir mi düşünmüştüm…yorumunuz için teşekkürler

 • mesut

  May 15, 2014 at 01:06 Cevapla

  merhabalar tahir bey. canon 100D'ye karar vermişken yorumlarınız doğrultusunda vazgeçtim. küçük bir makinem olsun ama canon kalitesinde olsun istiyorum. Sony a58K da tercihlerim arasında idi. Ama siz sanırım Sony'yi sadece videoda daha iyi buluyorsunuz. sanırım aynasız modelleerden fujiyi önerirsiniz. peki fuji fotoğraf kalitesi olarak canon'u yakalar mı? çünkü canonun fotoğraf kalitesi çok iyi. fuji aynasızlar ise çok pahalı. lensleri de öyle. Ama çok düşük olmamak kaydıyla orta seviyede bir fuji aynasız önerin desem hangisini söylersiniz? Henüz yeni başlayacak biri olarak yine canon al deyip arkama bakmayım mı, yoksa önereceğiniz fuji ile de arkama bakmadan başlayabilir miyim? saygılarımla…

  • tahiryildiz85

   May 16, 2014 at 12:07 Cevapla

   Her zaman yazdığım gibi iyi bir lens almazsanız en iyi makineyi de alsanız kaliteli fotoğraf çekemezsiniz, önemli olan iyi lens almak hangi makineyi aldığınız değil… Ben olsam Canon alırım başlangıçta.

   • mesut

    May 18, 2014 at 02:02 Cevapla

    650D'yi inceledim ama odaklamada biraz yavaş. Siz başlangıç olarak canon diyorsunuz. Sanırım 100D alıcam o zaman. en azından performans olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum. İyi lenslerle umarım güzel şeyler yapar sony A58 almadığıma da pişman olmam inşallah :) İlginize ayrıca teşekkür ederim…

 • can

  May 23, 2014 at 17:58 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey. Ben de giriş seviyesi olarak basliycam inşallah. Yorumlarda sürekli 600d veya650d onermissiniz. 100d'yi inceledim. Aralarında benim gördüğüm kadarıyla pek bir fark yok gibi. Neden 100d değil acaba? Bir de küçük olmaları dolayısıyla aynasiz olanlara da baktım. Fujifilm x-e2 önerildi. Şuan için böyle bir makineye ne dersiniz? Uzun süre kullanabilmem anlamında. Ya da ilk etapta yine dediğinizi yapmak mı daha mantıklı olur? Canon bir makine ile başlamak. Teşekkürler

  • tahiryildiz85

   May 26, 2014 at 09:49 Cevapla

   100D çok küçük ve güven vermiyor bence, Fuji'ler de iyi ama aynasız mı DSLR mı sorusuna cevap vermeniz lazım her şeyden önce… Canon bence daha mantıklı, o yüzden de bu yazıyı yazdım

 • erdem

  May 25, 2014 at 20:41 Cevapla

  Slm Tahir bey. Aynasiz bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Dslr makinelerin büyük olması sebebiyle aynasiz almayı istiyorum. Açıkçası yeni basliycam ben de. Sony'nin full frame makinesi haricinde bir aynasiz makine önerir misiniz bana. Sony A6000 de çıktı. Fujifilm de iyi diyorlar. Cevap verirseniz sevinirim. Kendinize iyi bakin.

  • tahiryildiz85

   May 26, 2014 at 09:47 Cevapla

   Kötü makine yok piyasada, aynasızlarda Fuji bence en iyi, alabilirseniz herhangi birini alın, A6000'i daha elime alıp denemedim, bir şey diyemem…

   • erdem

    May 26, 2014 at 12:18 Cevapla

    Carlziess lensler pahalı derken Fujifilm aynasizlara baktım, çok da ucuz sayılmaz lensleri. Bu kadar pahalı olmasının sebebi ne acaba? Fujifilm e yatırım yapmaya değer mi peki?

 • tahiryildiz85

  May 26, 2014 at 12:39 Cevapla

  Fuji 'nin lensleri aslına bakarsanız oldukça ucuz, o değerlerde lensleri o fiyatlarda almanız DSLR 'da mümkün değil, yatırım yapılabilir tabi neden yapılmasın?

  • erdem

   May 26, 2014 at 13:20 Cevapla

   Peki sizin Sony a6000'i incelemenizi bekleyim mi? Yoksa Fujifilm x-e2 alıp fotoğraf çekmeye basliym mı?

   • tahiryildiz85

    May 26, 2014 at 13:34 Cevapla

    Erdem Bey, bu sizin kararınız :)

 • ayhan

  May 30, 2014 at 17:21 Cevapla

  merhaba,
  Samsung nx 300 için ne dersiniz? Canon veya nikkon mu yoksa nx 300 mü almalıyım?

  • tahiryildiz85

   May 30, 2014 at 17:40 Cevapla

   Samsungları önermiyorum Ayhan Bey, DSLR alacaksanız Canon,Nikon,Sony'den şaşmayın…

 • mine

  May 30, 2014 at 22:08 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey. Fuji xe2 sipariş vericem. Ancak Istanbul dışında bir şehirde olduğum için inceleyemedim. Internetten gördüm sadece. Tuşları biraz karışık sanki. Alışması zor olur mu? Bildiğimiz canon Nikon menüleri gibi değil sanki. Teşekkürler

  • tahiryildiz85

   May 31, 2014 at 17:58 Cevapla

   Merak etmeyin Mine Hanım, makine zor değil, rahatlıkla kullanırsınız.

   • mine

    May 31, 2014 at 21:34 Cevapla

    Çok teşekkür ederim Tahir Bey.

 • kadir

  Haz 4, 2014 at 09:50 Cevapla

  Tahir Bey merhaba. Aynasizlarda Fujifilm onermeniz beni büyük oranda bu markaya yönlendirdi. Peki x-pro1 ile x-e2 arasında hangisini önerirsiniz. Fiyatları aynı diyebiliriz. Ama ikisi arasında karar vermekte zorlanıyorum. Mağazalarda olmamasından dolayı ebat olarak bile bilemiyorum. Şimdiden teşekkürler

  • tahiryildiz85

   Haz 4, 2014 at 10:45 Cevapla

   Kadir Bey Merhaba,

   X-Pro1 tavsiye ederim, gövde olarak güven veriyor :)

   • kadir

    Haz 4, 2014 at 13:24 Cevapla

    Gövde olarak nasıl acaba? x-e2 işlemci olarak daha yeni iken Gövdenin güven vermesi tercih edilebilir mi?

    • tahiryildiz85

     Haz 4, 2014 at 13:31 Cevapla

     Bu tip şeyler kişiden kişiye değişen şeyler, ben olsam Xpro 1 alırım

     • Kadir

      Haz 4, 2014 at 13:41

      Peki teşekkür ederim cevaplariniz için

 • yunus acar

  Haz 5, 2014 at 14:24 Cevapla

  bnm makinem fuji hs33 cok iyi cekiyodu bozuldu sim 1 mb kamera gibi cekiyo ne yapabilirim?

 • Selçuk

  Haz 6, 2014 at 17:46 Cevapla

  Selamlar,
  1- Canon 650D Sigma 17-50 mm f72,8
  2- Canon 650D 18-135 STM
  3- Canon 60D 18-135 IS

  Bu 3 seçenekten hangisini alırsam avantajlı olur.

  • tahiryildiz85

   Haz 7, 2014 at 21:44 Cevapla

   Ben olsam ilkini seçerim ama yeni başlıyorsanız önerim 3.sü olur.

 • Selçuk

  Haz 8, 2014 at 00:06 Cevapla

  Yeni başlıyorum ama sizin gibi üstad bunu diyorsa bir bildiği vardır diye düşünüyorum.Neden ilk seçenek diye sorsam ?

  • tahiryildiz85

   Haz 8, 2014 at 19:33 Cevapla

   Çünkü diyafram benim için her şey ama yeni başlarken 17-50 sizi sınırlandırır, siz ne çekeceğinizi öğrenmelisiniz ilk önce, ondan sonra da ona göre lens almalısınız.

   • Selçuk

    Haz 9, 2014 at 09:55 Cevapla

    Genelde ailemin fotoğrafları , makrolar ve manzara çekmek istiyorum.

   • Selçuk

    Haz 9, 2014 at 11:52 Cevapla

    Tahir Bey, genelde portre , makro ve manzara çekmeyi düşünüyorum.

    • Selçuk

     Haz 9, 2014 at 15:08 Cevapla

     17-70 makro içinmiş.Makro için 17-50 işimi görmez mi ?

 • eda

  Haz 11, 2014 at 02:39 Cevapla

  merhabalar Tahir Bey. Aynasız makinelerden fuji almayı düşünüyorum. iki model arasında bana yardımcı olursanız sevinirim. XE2 ve XM1 modelleri. XE2 daha pahalı ve vizör var. XM1 ise yeni başlayanlara hitap eder gibi. fiyatı da uygun. XE2 alabilecek durumdayım. Sizin öneriniz ne olur acaba. Kolay gelsin

  • tahiryildiz85

   Haz 12, 2014 at 11:29 Cevapla

   Eda Hanım, çok farklı makineler değiller, yerinizde olsam hangisine param yetiyorsa onu alırdım, önemli olan lens…

   • eda

    Haz 12, 2014 at 13:56 Cevapla

    Xm1 ve xa1 modelleri 16-50 mm ile satılıyor. X-e2 ise 18-55 ile. 18-55 mm daha iyi olduğunu biliyorum. Ilk etapta 16-50 nasıl olur peki?

 • Gökçen

  Haz 16, 2014 at 17:23 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey
  Ben fotoğrafçılığa hobi olarak yeni başlayacağım. Şuan için fazla bir bilgim yok sadece ilgim var. İnternet üzerinden özellikle sizin yazılarınızdan takip ederek kısmi bir bilgi edindim. Öncelikle emeğiniz için teşekkür edeyim ve soruma geçeyim.

  Bir kaç gün içinde Amerikadan bana fotoğraf makinası gelecek. Malum oradaki fiyatlar ile buradaki fiyatlar arasında baya bir fark var. Kendi araştırmalarım ve zevkime göre tercihlerim sonucu iki model arasında kaldım. İşte tam nu noktada sizden tavsiye rica edicem.

  Canon Eos 70D – 18-135mm IS
  Nikon D7100 – 18-135mm VR

  Mercekler kit şeklinde değil benim tercihim üzerine seçildi. Açıkcası çok fazla mercek var. Yazıları fln okusamda içinden çıkamadım. Fotoğrafçılık için eğitim almayı düşünüyorum. Ozamana kadar beni idare edebilecek bir mercek olarak bunu gördüm bilmiyorum doğrumu düşünüyorum. Bu konuda da beni aydınlatırsanız sevinirim.

  Kolay Gelsin

  • tahiryildiz85

   Haz 16, 2014 at 17:25 Cevapla

   Merhaba, seçtiğiniz ürünlerin ikisi de iyi, ben olsam D7100 alırdım, ama hangisini alırsanız alın memnun eder :)

   • Gökçen

    Haz 17, 2014 at 10:53 Cevapla

    Bu durumda tamamen göz zevkime odaklanacağım seçimimi yaparken :) Cevap için teşekkür ediyorum.

 • Orçun

  Haz 18, 2014 at 12:04 Cevapla

  hocam instagramdanda yazmiştim ve sonunda buldum burdan cevap atiyorsunuz :)
  1)D5300 elinize aldinizmi hiç ve incelemesini nezman yapicaksiniz ve onerirmisiniz
  2)D5300 ile d7100 arasinda bir tercih yapsaniz hangisini alirisniz ve nedendr?
  3)En kisa zamanda elinizde varsa d610 gibi bir inceleme bekliyorz d5300 içinde… ve d5300 ile yapilan çekimlerle d7100 arasindaki çekimler açisindan fark varmidir? biraz bana eski geliyor d7100 bu yaz d7200 çikicak onu beklesekmiki
  4) Neden d5300 diorm çünkü içindeki ozellikleri beni cezbediyor tabiki fiyatta onemli içinde gprs vs wifi dahili geliyor olmasi ve yeni işlemciyle gelmesi ve en onemlisi de 1080 de 60 kare ile video çekebilimesi cok güzelll..malesef bu d7100 de yok…
  bu ikisi arasinda dedigim gibi kararsiz kaldim bekliyorum sizinde fikrinizi..

  • tahiryildiz85

   Haz 18, 2014 at 15:23 Cevapla

   1) Hemen hemen elime almadığım makine yok gibi, öneririm tabii ki, şu anda önermediğim bir makine yok, hepsi güzel.
   2) D7100 kesinlikle, bir level yukarıda çünkü.
   3) Beklemenin sonu yok D7300 de çıkacak?
   4) Sizin için 60fps önemliyse D7100 düşünmeye de gerek yok bu durumda.

   • Orçun

    Haz 18, 2014 at 15:43 Cevapla

    ÇOK tşkler verdiginiz cewaplar için…fakat aralarinda bariz fiyat farki var 1000tl civari…fakat ilerde bana yol su olarak gelir diorsaniz sorun yok d7100 ü d5300e tercih nedeninizi biraz açarmisiniz size de zahmet olmasssa af motoru olup olmama dişinda? ve bir sorum daha olucakti nacizane
    D7100de yaglanma sorunlari oluyor deniliyor hala…bu mevcutmdur yeni çikanlardada?

 • eda

  Haz 19, 2014 at 13:19 Cevapla

  Merhabalar Tahir Bey. X-e2 sipariş verdim. Lensi tam takarken birşey farkettim. Sanki lensin içerisinde hafif bir boşluk var gibi. Salladigim zaman farkediliyor. Satın aldığım shop titreşim engelleme sebebiyle bu durumun normal olduğunu söyledi. Gerçekten lensteki bu durum normal mi?

  • tahiryildiz85

   Haz 19, 2014 at 18:53 Cevapla

   Görmeden bir şey demek imkansız Eda Hanım…

 • Orçun

  Haz 20, 2014 at 09:11 Cevapla

  Tahir bey cok bakamiyorsunuz bu foruma ama bugun içinde gorurseniz cevaplarsaniz cok sevinicegim..
  Dün magzaniza gelipte d7100 almiştim onermeniz üzerine….Oncelikle oneriniz için tşkler gayet dogru seçim yapmişim
  Sadece bir sorum olucakti
  Cihazi tabi ilk aldigim içn biraz kurcaladim…şöyleki kutudan çiktiginda nasil tarih saat ayari ile başlaniyordu o şekilde bir format atma şansim varmidir fabrika ayarlarina don gibi bir seçenek yada nikonun tabiri ile full format….Nasil yapiliyor bu
  Şunu hatirlatmakta fayda var 2 tuş kombinasyonu ile sadece ayarlar sifirlaniyor makine sifirlanmiyor…onu denedim …başka bir yolu varmidir?

  • tahiryildiz85

   Haz 20, 2014 at 10:00 Cevapla

   Ben bu tip şeylere hiç önem vermediğim için pek bilmiyorum açıkçası, kullanım kılavuzundan yararlanabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

 • büşra

  Tem 3, 2014 at 01:49 Cevapla

  tahir abi ben fotoğrafçılığa yeni başlıycam bi kaç makina arasında kararsız kaldım çok başlangıç bi makinada almak istemiyorum çünkü biraz daha ileri seviyeye geçince değiştirebilcek maddi gücüm öğrenciyim ve iki yıldır para biriktirdim makinay almak için o yüzden uzun zaman bana sorun çıkarmıycak ve özellikleri bana uzun süre yeticek bir makine arıyorum
  canon 600 d
  canon 650 d
  canon 1100 d
  arasında kararsız kaldım bana hangisini önerirsin
  teşekkür ederim şimdiden

  • tahiryildiz85

   Tem 3, 2014 at 14:15 Cevapla

   Büşra Hanım, zaten yazıda bu soruların hepsinin cevabı var, önerim de belli :) Okudunuz mu yazıyı?

 • Ahmet

  Tem 23, 2014 at 03:14 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey 4 bin lira bütçe var. Bana hangi marka makine önerirsiniz?

  • tahiryildiz85

   Tem 23, 2014 at 10:29 Cevapla

   Nikon D7100 olabilir.

 • Zeynep

  Tem 26, 2014 at 15:27 Cevapla

  merhaba tahir bey canon eos 700d 18-55mm ıs + tamron70-300mm+50mm lens 2299tl sizce bu makina ve fiyat nasıldır.Ya da bu bütçeye hangi makinayı önerirsiniz. Nikon 5200 ve Canon 60 düşündükdüklerim arasında
  Şimdiden teşekkür ederim

 • mesut

  Tem 28, 2014 at 05:41 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey. Öncelikle hayırlı bayramlar. Fujinon 10-24mm ile 14mm arasında ne gibi bir fark olduğunu yazarsaniz sevinirim. Geniş açı lens almayı düşünüyorum ama inceleyemiyor olmam nedeniyle sizin fikrinizi rica ediyorum. Ayrıca bu lenslerden hangisini önerirsiniz. Saygılarımla

 • mert u.

  Eyl 2, 2014 at 12:59 Cevapla

  ben bir fotoğraf makinesinde fotoğraf çekildiğinde fotoğrafta az kirlilik olması optik zoom un iyi olması ergonomisinin iyi olması ve iyi bir hızın olmasını istiyorum sizce canon 60D mi yoksa 700D mi almalıyım

  • ahmet

   Eki 22, 2014 at 03:47 Cevapla

   canon 550 de al rahatına bak

 • burcu

  Eyl 18, 2014 at 16:38 Cevapla

  merhaba Tahir Bey.ben de fotoğrafçılığa yeni başlıycam.Samsung NX3000 modelini teknosadaki çalışanlar çok övdüler.fakat makine vizörsüz ve aynasız.bugün sizin yazınızı okudum canon600d önermişsiniz.sizce vizör bi makinenin olmazsa olmazlarından mıdır?Samsung NX3000 modeliyle de canonla aynı kalitede fotoğraf çekilebilir mi?

  • tahiryildiz85

   Eyl 22, 2014 at 12:29 Cevapla

   Burcu Hanım, daha önce de çok defa söylediğim gibi Samsung 'ları önermiyorum, Canon 'la başa çıkabilecek seviyede değiller şu anda, kaliteli fotoğraf için iyi bir lens gerekir, makineden daha önemli olan lenstir yani…

 • Semih

  Eyl 21, 2014 at 16:31 Cevapla

  Tahir bey sizce a58 mi yoksa 3200 mü. A58 özellikleri çok fazla. Aynasız makineler hakkında ne düşünüyorsunuz. Fotoğrafçılıkta yeniyim eos m ile başlangıç mı yapsam.

  • tahiryildiz85

   Eyl 22, 2014 at 12:30 Cevapla

   Bence D3200 fakat hiç fotoğraf makinesi kullanmadıysanız size her yönden A58 daha iyi gelecektir özellikleriyle. Aynasızlarla ilgili pek çok yazımız mevcut ama iyi alternatifler arasında EOS M yok…

 • ahmet

  Eki 22, 2014 at 03:46 Cevapla

  yani kısacası 550 d ile 600d arasında sadece dönen bir ekran farkı var adam açık açık söylüyor diğer herşey hemen hemen aynı

 • eray

  Eki 26, 2014 at 17:11 Cevapla

  Tahir bey merhaba
  sık karşılaşılmayan bir durum ya da bu tarz sorular gelmiş olabilir. yeni bir canon 600D aldım. cihazı 1 hafta kullandıktan sonra, LCD ekranın içinde toz zerrecikleri oluştu, tozlanmaların arttığını farkettim tozsuz ortamda kullanılmasına rağmen. LCD ekranların toz alma ihtimali varmıdır?, normal bir şey midir? bir kaç forum sitesinde yine aynı sorunla karşılaşan yeni 600D kullanıcıları ile karşılaştım. bilgileriniz için teşekkür ederim.

 • yusuf42

  Eki 27, 2014 at 00:54 Cevapla

  tahir bey pentax k-5 ii mi d7100 mü yoksa bunlara alternatif ne olabilir ? bir defa alcğm bir daha arkama bakmak istemiyorum daha çok gezdiğim yerlerin fotoğraflarını çekeceğim ilk makinemiz olacak eşimle sizce bna uygun olan ne ? ve çinden alabilme imknm var gibi tavsiye eder misiniz ? max 1500 tl düşündm sebebi çinde fiyatların daha uygun olması mesela k-5 kit lensle 4500 rmb yklşk 1500 flndı yanılmıyorsam.. şimdiden teşekkür ederim

 • hafiztuba34

  Kas 11, 2014 at 23:38 Cevapla

  Yarin 650d cantasi dahil 18 135 lesli 1850 alicm inşallah uygun mu birde lens dogru seçmmi ?

 • adem

  Kas 20, 2014 at 21:37 Cevapla

  arkadaşlar fotoğraf çekçeye yeni başlıyorum bir arkadaşım nikon d3100 satıyor fiyat olarak da 800 diyor üzerinde 15-270 tamrom lens flaş sırt çantası ve hfiza kartı var sizce alayım mı tavsye edetmisiniz?

 • Alper

  Ara 23, 2014 at 11:10 Cevapla

  Arkadaşlar naçizane öneriler sunduğum hangi fotoğraf makinesini almalıyım yazım sizlere yardımcı olabilir inceleyebilirsiniz.
  http://fotografvehayat.blogspot.com.tr/2014/12/ha

 • MUSTAFA ONUR HALICI

  Ara 28, 2014 at 12:12 Cevapla

  CANON 650 d ALMAYI DÜŞÜNENLER 18-135 LENSLE BİRLİKTE ALMALARINI TAVSİYE EDERİM 15-55 LENSLE ALDIĞINIZDA İLERİKİ ZAMANLAR DA SİZE YETERSİZ KALABİLİR BU LENS, 75-300 LENS ALIRSANIZ SADECE UZAK ÇEKİMLERİNDE İYİ BİR SONUCA ULAŞIRSINIZ AMA 18-135 LENSTE HEM UZAK HEM YAKIN İÇİN İDEAL LENS TİR.

 • Tahir Karaçete

  Ara 28, 2014 at 22:41 Cevapla

  Tahir bey ben 650d almayı düşünüyorum da 18 55 mm lensle birlikte tamronun 75 300mm lens te bulunuyor. tamronun bu lensini önerir misiniz ve fotografium da 650d ile birlikte verilen tamron lenste titreşim engelleyici var mı?

  • Tahir Yıldız

   Ara 30, 2014 at 11:42 Cevapla

   Tamron 70-300 fena değildir Tahir Bey, önerebilirim, fotopazar.com 'dan yardımcı olabilirim bu arada artık size…

   • Tahir Karaçete

    Ara 30, 2014 at 21:15 Cevapla

    Canon 55 250mm is ii lens gördüm peki 650d ile tamron 75 300 mü almaliyim yoksa canon 55 250 yi mi

    • Tahir Yıldız

     Ara 31, 2014 at 11:17 Cevapla

     Tavsiyem 55-250 olur

 • Kemal ,tahir

  Ara 29, 2014 at 00:18 Cevapla

  hocam merhaba, bende canon 650d var 2 seneden beri kullanırım aslında öyle fazla da kullanmadım. Şimdi daha taşınabilir bir makina almak istiyorum. Sizce canon 650d'yi elimden çıkartmalı mıyım, bir de video için sony demiştiniz sony a5100 düşünüyordum ben, sizce canon 650d satıp sony a5100 almak ne kadar mantıklı?

  • Tahir Yıldız

   Ara 30, 2014 at 11:43 Cevapla

   Sony alacaksanız A6000den başlayın derim

 • Osman Mutlu

  Oca 6, 2015 at 19:01 Cevapla

  Tahir Bey ilgi ile okudum makalenizi. Sorum şu; an itibariyle GOLD da canon 650d 18-55 mm lens ve yanında 18-200mm tamron lens ile beraber 32 gb sd kart ve Çanta hediyeli 1900 tl. Eğer sizce iyi bir fırsatsa kaçırmak istemiyorum. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

 • Omer

  Oca 16, 2015 at 03:43 Cevapla

  Canon eos 600d mi daha kaliteli yoksa 650d mi ve kendimizin kurabilecegi sağlam bi set yazarmisiniz

 • ynsank

  Oca 31, 2015 at 23:51 Cevapla

  Tahir Bey merhabalar benimde bir sorum olacak Samsung NX3000 modeli hakkında bilginiz var mı? Tavsiye edermisiniz CANON EOS M modelimi veya Canon un hangi modeli Smsung NX3000 modeline göre daha iyidir? Samsung NX3000 modeli şu an çok şık çantası 16GB hafıza kartı 16-50 mm lensi ile 1,299 TL ayrıca ilave lensi ile alırsanız 1500 TL
  Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  • tahiryildiz85

   Şub 5, 2015 at 15:15 Cevapla

   Merhaba, Samsungları önermiyorum, Eos -M daha iyi bir tercih olur, alternatif olarak Sony A5000 düşünebilirsiniz: .

 • Zeynep Gülaçar

  Şub 7, 2015 at 18:50 Cevapla

  Başlangıç için Nikon D5300'ü önerir misiniz ?

 • ismail

  Şub 21, 2015 at 15:32 Cevapla

  Tahir Bey Merhaba Hemen hemen çoğu videolarınızı izledim. Fotoğraf dünyasında iyi bir yerlerde olacağınızı tahmin ediyorum. Fotoğraf çekme ilgim var. ama şuana kadar elime doğru -düzgün profelyonel fotoğraf almadım. Beni 4-5 sene idare edecek Body + kit arıyorum Bütçem 1500 tl kadar.

  • tahiryildiz85

   Şub 23, 2015 at 10:29 Cevapla

   Merhaba İsmail Bey, size 600D 18-55 ve 50mm 1.8 tavsiye ederim, bana info@tahiryildiz.com 'dan ulaşın ödeme ve fiyatta da yardımcı olmaya çalışayım.

   • Kenan

    Mar 2, 2015 at 11:50 Cevapla

    Tahir Bey merhaba, 650d ve 18-55 de IS çok önemli mi ?

    • tahiryildiz85

     Mar 2, 2015 at 11:54 Cevapla

     Merhaba, hayır ama olsa iyi olur :)

 • ares

  Mar 1, 2015 at 21:07 Cevapla

  Tahir Bey canon 600d is2 mi nikon d5100 mü karar veremiyorm. şimdiden teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Mar 2, 2015 at 10:58 Cevapla

   Her ikisi de iyi makineler, önemli olan önüne takacağınız lens, ona göre karar vermeniz lazım

 • Gonca

  Mar 26, 2015 at 17:04 Cevapla

  Merhabalar, Ben fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi çok seven biriyim ve artık kaliteli bir makine alarak bu sevgimi bi üst seviyeye çıkarmaya karar verdim. Hangi makineyi alma konusunda araştırma yaparken bir çok yazı okudum. Benim sorum, sizin bu işe nasıl başladığınız. "Hakkımda" kısmını okudum. Ama kursa mı gittiniz, kendiniz mi okudunuz öğrendiniz, bir fotoğraf klübünüz mü vardı gibi daha sosyal konuları merak ettim. Sizin gibi bir seviyeye ulaşmış biri nerden başlamıştır sorusuna yanıt arıyorum :D
  Sevgiler.

  • tahiryildiz85

   Mar 27, 2015 at 15:20 Cevapla

   Gonca Hanım ben okuyarak ve izleyerek öğrendim, 500den fazla DVD izlemişimdir heralde fotoğrafla ilgili, tavsiyem bıkmayın :)

 • Halit

  Nis 1, 2015 at 18:22 Cevapla

  Merhaba Tahir bey. Fotoğraf makinesi almak istiyorum fakat şu konuda çok kararsızım. D7100 18-105VR lens mi alsam yoksa daha ucuz bir makine (örneğin; 650D 18-135IS) alıp geriye kalan parayla ekstra lens mi alsam karar veremedim. Çünkü iki makinede farklı segmentlerde girş seviyesi alıp ilerleyen zamanda orta segment için yine D7100 ve ya muadili bir makine almaktansa en başta orta segment bir makineyle başlamak daha mantıklı değil mi? Bu konuda kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim.

 • beyza

  Nis 3, 2015 at 00:36 Cevapla

  Ben canon eos 70d alıcaktım ama bu yazıyı gördükten sonra tereddütte kaldım 600d ile arasında çok fark yok mu ve ben fotoğrafçılık hakkında bişey bilmiyorum yeni başlıcam 70d yi kullanamaz mıyım

  • tahiryildiz85

   Nis 3, 2015 at 09:44 Cevapla

   Beyza Hanım, burada yazan en uygun fiyatlı makine, 70D tabii ki alabilirsiniz, kullanabilirsiniz:)

 • Dursun Demir

  Nis 21, 2015 at 00:19 Cevapla

  Tahir bey ben yalovadan ofisinize gelerek 650 d ve 18- 55 / 75-300 lensle birlikte aldım 18-55 le video çekerken ayarlarım nasıl olmalı, yada farklı bir lensmi almalıyım? kolaylıklar diliyorum.

  • Tahir Yıldız

   Nis 21, 2015 at 19:18 Cevapla

   Merhaba Dursun Bey, özel bir ayar yok ama tabii daha iyi lensler alarak daha iyi videolar çekebilrsiniz. Sizin ne yaptığınızı görmeden bir şey demek çok mümkün değil.

 • Kevser

  Nis 27, 2015 at 19:55 Cevapla

  Illa yeni başlayanlar için mi önerirsiniz ben zaten güzel fotoğraflar çektiğim olmuştur başkalarının kamerasından zaten suan istememin sebebi de yetenek li ve istekli olduğumu görmem şimdi sorum şu canon 600D ile var olan yeteneğimi birleştirip düğün fotoğrafları vs fotolar çekebilir miyim

 • aybüke

  Nis 30, 2015 at 19:34 Cevapla

  ben fotoğrafa çok ilgiliyim ve 13 yaşındayım. Babam heiye olarak makine alıcak ben yazınızı okudum aynı fikirdeyim ama onlar ise nikon 5300 diyo sizce hangisi daha iyi

  • tahiryildiz85

   May 4, 2015 at 10:50 Cevapla

   D5300 tabii ki daha iyi bir makine, ben burada en iyi makineyi söylemiyorum zaten, fiyat/performans açısından başlangıç için en uygun makineyi yazıyorum.

 • Muhammed

  May 14, 2015 at 23:34 Cevapla

  Ben canon 100d almayı düşünüyorum çok hoşuma gidiyor ama araştırmalarımda şu detay beni çok rahatsız ediyor gece flaş etkisizmiş sizce alsam iş görür mü lütfen bilgilendirin beni

  • tahiryildiz85

   May 18, 2015 at 11:29 Cevapla

   Etraftan yapılan duyumlarla makine almayın, kim diyor gece flaş yetersiz? Dahili flaşlar hep aynıdır zaten, tabii ki iş görür.

 • Enes Güven

  May 29, 2015 at 07:31 Cevapla

  Benim aklimda nikon d5100 var ama canon 650 d de gozume cazip geliyo sizce hangisyle baslamaliyim

 • Ecem

  Haz 9, 2015 at 23:54 Cevapla

  Merhabalar, ben hazırlık sınıfında okuyan bir radyo-tv ve sinema öğrencisiyim. Yaklaşık $1200 – $1500 arası bir bütçem var. Kısa filmlerimi çekebileceğim, fotoğrafçılıkla ilgilenebileceğim ve okul hayatım boyunca bana yardımcı olacak makina ve ekipman önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkürler. :)

 • Diyar Demirok

  Tem 7, 2015 at 15:29 Cevapla

  Arkadaslar ben kendime canon dsld bir kamera almayi dusunuyorum cektigim fotograflari sosyal medyada paylasmak amaciyla sizce ne almaliyim limit 1500 tl

 • Pelin Beypınar

  Tem 9, 2015 at 15:37 Cevapla

  İyi gunler Tahir Bey , ben de canon 60d yi 18-135 lens ile birlikte almayi dusunuyorum. Baslangicta nikon d7000 18-105 lens ile arada kalmistim. Fakat sensor yaglanmasi back focus gibi sorunlari duyduktan sonra biraz sogudum. Ikiside magazada 2800 tl. 60d alirsam ayrica canon 50 mm 1.8 lensi de alicam. Fakat yurtdisindan nikon d7100 alma imkanimda var. Ve oda yurtdisi oldugu icin 18-105 lens ile yine 2700-2800 arasi. Nikon d7100 daha ust segment bi makine saniyorum ki. Fakat canonda ki canliligi, renklerin sicakligini yakalayamazsam diye kafamda soru isareti var. Nikon d7100 alma imkanim varken canon 60d almamali miyim? Yardimci olabilirseniz sevinirim. Kendime ait ilk makine olacak. Fakat daha once nikon d7100 kullanmisligim var en azindan menusune ve tuslarina daha hakimim. Ama yine de canon aklimi karistiriyor.

 • tahiryildiz85

  Tem 10, 2015 at 22:35 Cevapla

  60D artık olmayan bir makine, mağazalarda buluyorsanız Canon garantili değildir bilginiz olsun. Renkler vs artık eskidendi, şimdi her şeyi zaten bilgisayarda yapıyoruz, ben olsam D7100 alırdım :)

 • murat

  Ağu 8, 2015 at 14:08 Cevapla

  tahir bey
  bu ürün ile .
  bu ürün .
  arasındaki fark nedir

  • tahiryildiz85

   Ağu 8, 2015 at 16:33 Cevapla

   Aynı ürünler Murat Bey…

   • murat

    Ağu 14, 2015 at 22:16 Cevapla

    tahir bey cvp verdiginiz için teşekkür ederim bir sorum daha olacak
    başlangıç ta ıs lens mi yoksa dc lens mi kararsız kaldım

 • Adem FURUNCU

  Ağu 13, 2015 at 13:53 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey yeni başlayanlar için genelde dslr daha uygun olur deniyor yaptığım araştırmalarda. Benim aklımı da hep aynasızlar çeliyor :) Bir iki sorum daha olacak size müsadenizle .

  1- Dslr olarak canon 700d aynasız olarak sony a6000 veya olympus omd em 10 düşünüyorum sizin fikriniz ne olur ?
  2- Birde doların yükselmesi ile makine fiyatlarında da yükseliş oldu . Yakın zamanda fotopazar da indirim olur mu bu saydığım üç model için ?

  Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar.

  • tahiryildiz85

   Ağu 14, 2015 at 13:11 Cevapla

   Hobi ise maksat ben OMD'den yanayım, hafif ve kaliteli. İndirimden çok bindirim geliyor makinelere, dolar arttıkça da artar.

 • Nihal kalasın

  Ağu 15, 2015 at 10:11 Cevapla

  Nikon coolpix p600 başlangıç için uygun mudur ?

  • tahiryildiz85

   Ağu 17, 2015 at 11:22 Cevapla

   Merhaba,
   P600 türü makinelerden çok bir DSLR almanızı öneririm…

 • Zeynep

  Ağu 23, 2015 at 14:08 Cevapla

  iyi günler, ilk dslr olarak canon 700d ile nikon d5300 arasında kararsız kaldım. hangi makine temel fotoğrafçılık ögrendikten sonra 4 5 sene daha iş görür? bunun dışında başlangıç için hangi lensi almamı önerirsiniz? teşekkürler…

  • tahiryildiz85

   Ağu 24, 2015 at 09:33 Cevapla

   Yazıda net şekilde anlattığım gibi başlangıçta Canon öneriyorum, sorunuzda da da 700D 'ye denk geliyor. Başlangıç için mümkünse 18-135 IS STM + 50mm 1.8 lensler…

 • Faruk METE

  Ağu 28, 2015 at 18:28 Cevapla

  Üstadım yazınız için teşekkürler.
  Ben iki makina arasında kaldım.
  Canon 700D ve Nikon D7000 .Daha çok gezi fotoğrafı ve portre çekeceğim.
  Siz hangisini tavsiye edersiniz?
  Canon 700D 18-55 Stm lensle geliyor. Tavsiyeniz üzerine 50 mm f/1.8 lens alabilirim.
  Nikon D7000 de ise 18-105 Vr lens var. Buna da 50 mm lens almam isabetli olur mu?
  Nikon 600 TL daha pahalıya geliyor. Buna değer mi?
  Şimdiden teşekkürler…

  • tahiryildiz85

   Ağu 29, 2015 at 14:01 Cevapla

   D7000, 700D'den daha iyi bir makinedir, önüne takılan lens tabii ki önemli ama bodyleri karşılaştırırsak D7000 kesinlikle her yönden, zaten segment olarak daha iyidir.

   • Faruk METE

    Ağu 29, 2015 at 14:28 Cevapla

    Teşekkürler

 • CANANCAN

  Eyl 21, 2015 at 11:27 Cevapla

  merhabalar benim bir sorum olucaktı.kafam çok karışık.yuotube kanalım var ve sürekli video çekiyorum yalnız videolarımın kalitesi düşük benim ihtiyacımı giderecek iyi video çeken bir makine almak istiyorum dediğim gibi video kalitesi çok çok iyi olmalı diğer özellikleri benim için önemli değil.hangi makineyi önerirsiniz.uygun fiyatlı bi kaç secenek sunarsanız çok sevinirim.bu konuyu araştırıken bloğunuza denk geldim.fazlada anlamam makinelerden biton özellikleri var ne neişe yarar bilmem.dediğim gibi video kalitesi iyi olan makineler neler .yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler :)

 • büşra

  Eki 4, 2015 at 22:32 Cevapla

  İlk dslr makinemi alıcam ama 600d ve 650d arasında kaldım. 650d'nin alerji sorunlarından dolayı mimlenmiş bi makine olduğunu duydum. İkisi arasından hangisini önerirsiniz? Bir de başlangıç için 18-55 lens iyi midir yoksa başka bir tavsiyeniz var mı?

  • tahiryildiz85

   Eki 5, 2015 at 09:55 Cevapla

   Büşra Hanım, 650D bitti, üretilmiyor, alerji sorunu diye bir şey de yoktu zaten öyle olsa en çok satan olmazdı, 650D düşünüyorsanız 700D alın artık…

 • Barış Dalkız

  Eki 10, 2015 at 16:20 Cevapla

  İyi Günler Tahir Bey Üstteki yazılarınızı okudum kafam biraz karıştı Benim aklımda Nikon D80 18-55 Kit lens almak vardı ama canon 600d'den Bahsetmissiniz Benim istedigim autofocus otamatik netleme yapan ve arkası flu yapan yani bulanık yapan bir makine almak istiyorum portre çekimler için en iyi fluluğu veren ve odagı iyi ypan bir makine Tavsiye edin bana Nikon D80 Nasıldır ? Ondada arkası flu olarak portre iyi fotoraflar alabilirmiyim ?Lütfen bir bilgi Verin ve Lenside #Fotopazardan almayı Düsünüyorum Hangi Makine Hangi Lens ???? !!! İYİ GÜNLER TAHİR YILMAZ Bey .Barış Dalkız .

 • onur

  Eki 11, 2015 at 13:17 Cevapla

  merhaba tahir bey ben fotoğrafa yeni başlıyorum fakat 2 makine arasında kaldım . 600d ve 700d . çekim kaliteleri aynı fakat 700d nin bazı özellikleri beni ikilemde bırakıyor . HDR , video'da otomatik netleme,daha uzun ömürli batarya , saniyede çektiği kare sayısı felan derken kafam baya karıştı fikriniz nedir. bu arada lens olarak 18-135mm ıs lens seçtim , güzel bir lens midir? , doğru bir seçim midir ?
  şimdiden teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Eki 12, 2015 at 15:53 Cevapla

   700D her halukarda daha iyi bir makine, 600D almanız için tek neden bütçe olabilir o kadar… 18-135 IS de IS STM de iyi lensler, tavsiye ederim.

  • hasan

   Eki 13, 2015 at 00:24 Cevapla

   18-55 ile 18-135 arasında ne gibi fark var bende 700d alacagım alırken birz daha verip 18-135 mi alayım sizce

 • Selim

  Eki 12, 2015 at 14:43 Cevapla

  Tahir Bey, Canon 650 D var 18-55 lens ile beraber geldi. Bu kış tatile gideceğim ve bu lens bana yetmiyor renk bakımından ve zoom bakımından. Bana lens önerebilir misiniz bütçem 3000 tl civarı. Teşekkür ederim.

 • hasan

  Eki 13, 2015 at 00:22 Cevapla

  tahir bey canon eos 700 de alacagım sizce 18-55 ile mi 18-135 ile mi alsam daha verimli olur

 • onur

  Eki 13, 2015 at 20:20 Cevapla

  merhaba, sizce 2200(civarında) tl ye 600d 18-135 IS lens + 50mm lens mi almalıyım yoksa 2399tl ye 700d 18-135 IS STM lens mi almalyım ?

  • tahiryildiz85

   Eki 16, 2015 at 09:27 Cevapla

   700D varken 600D alınmaz, bütçeniz uygunsa tabii…

 • onur

  Eki 18, 2015 at 14:35 Cevapla

  canon 700d nin kiti olarak 18-55mm IS lens mi almalıyım yoksa 18-135mm IS lens mi ?

 • Arzum

  Eki 30, 2015 at 13:26 Cevapla

  Merhaba tahir bey bu detaylı ve bilgilendirici harika yazınız için çok teşekkür ederim. Ben ilk defa bir fotoğraf makinesi alacağım ve bu makinenin hem güzel/manuel ayarları olan hem de video çekebilmemi sağlayan bir makine olmasını istiyorum. Biraz da bütçemi aşmayacak maksimum 1400tl civarında bir şeyler bakıyorum. Araştırmalarım sonucunda 3 adet makine buldum bunlardan ikisi sony biri canon ve şu an siz burada video ile ilgili sony dediğiniz için çok daha fazla kararsız kaldım. Canon biraz maliyet olarak yüksek ama tercih edilebiliritesi yüksek, video olarak eksi özellikte. Sony ise videodan ve fiyattan kazanıyor ama aşağıda modelleri belirtiyorum yardımınızı ve varsa da başka model, bütçeme de uygun alternatif önerilerinizi bekliyorum. Şunu da belirteyim diyafram açıklığı en fazla olan 1.8 vs tercihim olacak bu konuda da canon ön planda. Yardım edin lütfen :( modeller : canonon eos 1200d, sony dsc h400 20.1mp 63x zoom, sony cyber-shot dsc-hx300 20.4mp 100x. Şimdiden teşekkür ederim tahir bey :)

  • tahiryildiz85

   Eki 31, 2015 at 10:55 Cevapla

   Arzum Hanım, 1200D fotoğraf olarak bu tüm makinelerin üzerinde, diğerleri zaten DSLR makine değil, lensi değişmez. O yüzden ben olsam 1200D alırım, ayrıca benzer fiyatlara 100D alabilirsiniz, 100D daha iyi bir tercih olur.

 • canoncu

  Kas 9, 2015 at 10:51 Cevapla

  bende canon 100d ile 700d arasında kaldım aslında tek farkları biri daha hafif diğerinda açılabilir ekran var ve daha uzun ömürlü batarya.. ama fiyat farkı büyük ikisi arasında.. ben çok seviyorum fotoğraf çekmeyi ve çekmeye başlayınca durduramıyorum kendimi.. sürekli şarj etmekle uğraşmak istemiyorum aslında ama fiyat farkı düşündürtüyor.. dediğiniz gibi 100 d alıp yanına farklı lensler almak daha mantıklı.. kısacası bana öneriniz ne olur ilk kez alıcam dslr makina.. açılır ekran çok önemli midir? hangi kamerayı tercih etmeliyim? 100d ye yıne 18-135mm yada 70-300mm canon lensleri de uyar değil mi? teşekkürler çoook uzun oldu k.bakmayın :)

  • canoncu

   Kas 9, 2015 at 11:21 Cevapla

   Canon Eos 700D 18-135 IS STM DSLR Fotoğraf Makinesi : 2348 tl
   Canon Eos 100D 18-55 IS STM Kit 18 MP : 1399 tl
   Canon Eos 1200D 18-55 mm DC DSLR Fotoğraf Makinesi + 75-300mm Lens + 100EG Çanta + 8GB Hafıza Kartı :1399 tl

   bu 3 seçenek arasında kaldım aslında biri kampanyalı diğerleri de iyi makina.. lütfen yardımcı olun :) arkası bulanık çekimler güzel videolar ve çiçek böcek resimleri de çekmek istiyorum :)

   • tahiryildiz85

    Kas 11, 2015 at 15:44 Cevapla

    Buradan yazmak çok zor, fotopazar.com canlı desteğe gelin yardımcı olalım uzun uzun…

 • Canoncu

  Kas 11, 2015 at 11:37 Cevapla

  Lütfen cevap verin :(

 • Yunus

  Ara 29, 2015 at 00:17 Cevapla

  Elimde canon 550d var 18-55. 75-300 ve 50mm lens var nikon d90 18-105 lensli vir makineyle takas yapsam dahami mantikli olur hangisiyle daha iyi cekimmyapabilirim d90 hakkinda hic bilgim yok kisisel cekim arac cekimi ve ara sira dugyn cekimleri yapiyorum

 • merve

  Oca 22, 2016 at 18:09 Cevapla

  gercekden harıkaa

 • Güzalp

  Şub 3, 2016 at 22:41 Cevapla

  Tahir Bey merhabalar iyi çalışmalar 100D ile sigma 18-250 lensi birlikte almak istiyorum sizce akıllıca bir seçim mi? Macro özelliğine sahip olması zoom lens olması beni cezbetti flickerda örnek fotolarada baktım son olarak bir uzman görüşü almak istedim. Siz 18-135 Is stm mi yoksa sigma 18-250 mi tercih ederdiniz?

  • tahiryildiz85

   Şub 8, 2016 at 09:33 Cevapla

   Selam, ben olsam 18-135 IS STM alırım, zoom lazımsa diğeri tabii ama STM lensin daha kaliteli olduğunu düşünüyorum.

 • ali durmaz

  Şub 9, 2016 at 18:37 Cevapla

  Tahir bey 50mm 1.4 lens alacağım sigma dg hsm mi yoksa canon 50mm 1.4 usm mi makina canon 100d

  • tahiryildiz85

   Şub 11, 2016 at 17:51 Cevapla

   Canon 50mm öneririm.

 • ufuk

  Şub 16, 2016 at 15:11 Cevapla

  selamın aleykm fotograf makıneleriyle ilgili bi soru sorabılırmıym almayı dusunuyorm da kameramız var düğünlerde cekım yapıyorz da sony hxr1500 markası yanına bi fotoğraf makınesı alayım diyorm acaba nasıl bı makıne alsam yeterlı olur veya sızın önereceğinız bı marka model varmı yardımcı olursanız cok sevınırm :)

  • tahiryildiz85

   Şub 17, 2016 at 18:14 Cevapla

   Merhaba, zaten yazımda bunu yazdım, daha yüksek fiyatlı bir makine düşünürseniz Nikon D7200 öneririm.

 • Aygün

  Şub 18, 2016 at 18:15 Cevapla

  Mükemmel çok şey öğrendim güzel yazı olmuş.

 • gökhan

  May 20, 2016 at 17:17 Cevapla

  İyi günler Tahir bey…ben hobi olarak fotoğrafçılığa başlıyacağım,biyoloji öğretmeniyim ve malum bu yüzden doğa fotğrafı çok çekeceğim..fazla bütçem yok 1500 civarı başlangıç için uygun bir fotoğraf makinesi önerirmisiniz bana acaba…

 • fatibingol

  May 28, 2016 at 23:52 Cevapla

  teşekkürler emeğiniz için. bir sorum olacak size, arada 300 tl farkla d5300 yerine d7000 almak mantıklı mı? biliyorum farklı sınıflar ama bende 2 adet lens var ve bunlarda otofokus motoru yok, eski filmli bir makineye aitler. bugün d5300 alacaktım fakat eşim lenslerden bahsedince kafam karıştı rica etsem cevap verebilir misiniz?

  • Tahir Yıldız

   May 31, 2016 at 15:11 Cevapla

   D7000 serisi çok daha mantıklı bir seçim olur, ama önemli olan lens. Daha iyi lens almanız lazım

 • Muhammet Ali Ateş

  May 30, 2016 at 01:01 Cevapla

  ben başlangıç için nikon d7100 almayı düşünüyorum. Sizce başalnagıç için uygun mudur? Yoksa daha ucuz bir model mi almalıyım?

 • Betl

  Haz 23, 2016 at 03:56 Cevapla

  Meraba bende ilk kez DSLR makina alacam ama fazla anlamam su denilenlerden 650 d alirsam yanina isimi görecek uygun bir lens tavsiyemiz varmi yada 60d mi almaliyim veyatta 700d cevap verirseniz çok mutlu olacam lütfen

 • ibrahim

  Tem 13, 2016 at 18:04 Cevapla

  merhaba. fotoğrafa yeni başlayan birisi ille crop bir gövde mi almalıdır yoksa full frame ile de başlanabilir mi? Doğrudan full frame makine ile çok zorlanır mıyız?

  • Tahir Yıldız

   Tem 18, 2016 at 10:54 Cevapla

   Niye zorlanasanız, kullanımı aynı, paranız varsa tabii ki FF ile başlayın.

 • filiz

  Tem 26, 2016 at 19:16 Cevapla

  ben 3 kamera arasında kaldım acaba yardımcı olur musunuz sizce canon 100d mi? canon 550d mi yoksa 600d mi almalıyım

 • Can

  Tem 31, 2016 at 13:54 Cevapla

  Herkese merhaba. Video çekimi için hangi marka ve modelleri önerirsiniz? Ayrıca d100 öneriniz hala geçerli mi? Değilse şu an için hangisini önerirsiniz

  • tahiryildiz85

   Ağu 1, 2016 at 09:19 Cevapla

   Merhaba, 100D önerim hala geçerli, video için ise Sony modellerini öneriyorum.

 • arife karaman

  Eki 4, 2016 at 14:54 Cevapla

  Merhaba ben uzun zamandır fotoğrafçılıkla uğraşıyorum daha evvel yaklaşık 5 yıl öncesinde dijital makinem vardı sattım sonra arkadaşımın macro lensli makinesiyle çekimler yaptım. Kompozisyon oluşturma doğru açıyı yakalayabilme konusunda iyi olduğumu düşünüyorum. Yeni bir makine almak istiyorum. Çok da basic bi makine olsun istemiyorum. Yaptığım kamp ve doğa gezilerinde kullanacağım için ağır olmaması benim için çok önemli marka takıntım yok kaliteli ve tabi ekonomik bir şey istiyorum. He bi de carl zeiss lenslerinin hastasıyım bana makine önerebilir misiniz? Bi kaç yazınızı okudum ama kendime uygun makineyi seçemedim. Kafamda özellikle şu olsun diye bir şey de yok. Şimdiden bilgilendirmeleriniz ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ederim :)

  • Tahir Yildiz

   Eki 5, 2016 at 12:11 Cevapla

   Merhaba Arife Hanım, bence Canon 760D yanına Tamron 24-70 gibi bir set düşünebilirsiniz şu anda çok mantıklı olur.

   • arife karaman

    Eki 5, 2016 at 20:17 Cevapla

    İnceledim baya makineyle lensi ama bana 6 bin ₺ gibi bi fiyata denk geliyor olympos gibi markalarda daha ekonomiklerini bulamaz mıyım

    • Tahir Yildiz

     Eki 7, 2016 at 17:15 Cevapla

     Bulursunuz tabii ki OMD EM10 Mark II yanına Olympus 17mm kullanıyorum, size de öneririm.

 • gökhan keçeci

  Eki 14, 2016 at 15:24 Cevapla

  merhabalar 350d tamran55 200 lensim var bunun yanında kursa giderek kendimi geliştiriyorum.yeni bir makine düşünüyorum 2.el de olabilir.iş olarak yapmak istiyorum.öneriniz nedir?7d gibi full frame bir makine mi yoksa 760d 70d 60d gibi makine mi?

  • Tahir Yildiz

   Eki 16, 2016 at 22:45 Cevapla

   7d Full frame degil oncelikle. Ben 5D Mark 2 oneririm ikinci el dusunuyorsaniz, sifir dusunurseniz 760D iyi tercih olur.

 • HARUN

  Kas 2, 2016 at 02:48 Cevapla

  Merhaba arkadaşlar;
  Bir sorum olacak,canon 760D alacağım sormak istediğim ithalatçı garantisi ile canon eur garantili arasında 700 tl oynuyor sizce hangisini tercih etmeliyim? ,700 tl de mercek için büyük ölçüde işime yarayacaktır.

 • Asena

  Kas 10, 2016 at 22:18 Cevapla

  Merhaba samsung nx mini almayı düşünüyorum 17 mm lens ile birlikte 800 lira gibi bir fiyatı var. Daha önce hiç makinem olmadı ve bu konuda çok bir bilgim de yok. Bu fiyata almam gereken daha mantıklı bir makine var mı yoksa bunu almakla iyi mi ederim?

  • Tahir Yildiz

   Kas 11, 2016 at 09:47 Cevapla

   Merhaba, Samsung fotoğraf piyasasından tamamen çekildi, o yüzden makinelerini hiç bir zaman önermiyorum.

 • Tahir Taşkoparan

  Kas 21, 2016 at 15:40 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey;
  öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Çok profosyonel değilim ama aklımda:
  1) Nikon D3300+18 105 VR Black K Dijital SRL
  2) Nikon D5200+18 105 VR KIT DİJİTAL SRL fotoğraf makinalarından birisi var. fakat kararsızım.
  Nikon alacağım kesin ancak yukarıdaki iki makine dışında bana 3.000 TL yi geçmeyecek alternatif yada bu makinelerden daha iyi bir makine tavsiyesinde bulunabilirmisiniz bu birinci sorum. ikinci sorum yukarıdaki 2 numaralı makineye Nikon AF NIKKOR 50 MM 1.8D objektif ekleyerek hem iç hemde dış ortamda lensleri sök tak yapmadan güzel fotoğraflar alabilirmiyim.
  üçüncü olarakta her ihtimale karşı bu makinelere alternatif olarak lensleri sök tak yapmadan hem iç mekan hem dış mekanda güzel çekim yapabileceğim Canon da hangi modeli tavsiye edersiniz? Neden?

  • Tahir Yildiz

   Kas 25, 2016 at 15:02 Cevapla

   Her şeyden önce bu makinelerle D serisi lens kullanamazsınız, G olmalı. İkisinin arasında ben olsam düşünmeden 5200 alırım, çok da düşünecek bir şey yok aslında, seri farkı var :)

   • Tahir Taşkoparan

    Kas 28, 2016 at 17:52 Cevapla

    Yanıt için Teşekkürler Tahir Bey.
    Peki G serisi lens öneriniz nedir rica etsem bilgi verebilir misiniz?

 • Taşkın Dönmez

  Kas 28, 2016 at 13:13 Cevapla

  Tahir bey merhaba fotoğrafa yeni başlayacak biri olarak olympus omd e-m10 mark ii mi yoksa canon 100d mi tavsiye edersiniz ?

  • Tahir Yildiz

   Kas 28, 2016 at 17:57 Cevapla

   Merhaba, her zaman yanında taşımak daha kolay olacağı için Olympus tavsiye ederim.

 • Ferhan Badak

  Kas 28, 2016 at 20:10 Cevapla

  Merhabalar ben normalde telefonla cekim yapiyorum ama su aralar bir fotograf makinesi alma geregi duyuyorum yasim kücük oldugu ailem simdilik ucuz bisey al buyuyunce degistirirsin diyorlar. Annem bana iki makine soyledi biri Canon 450d digeri de fujifilm finepix s1500.. bana sadece fotograf cekmesi yeter. Video ya ihityacim yok.. siz ne önerirsiniz yada bunlar iyi mi??

  • Tahir Yildiz

   Kas 30, 2016 at 09:27 Cevapla

   Merhaba, iki makine arasında Canon 450D öneririm.

 • EscobarVip34 Wolfteam

  Ara 2, 2016 at 07:24 Cevapla

  merhaba tahir bey size bir sorum olucak ben uzun zamandir fotoğraf shop işleriyle uğraşıyorum kendimi bildim bileli yapıyorum bu son zamanlarda lens cok almak istedim Canon EF 70-200mm f/4L USM bu lensi aldim fakat sorucağim şu bu lense hangı kamera iyi gider ? bütçem 3500 – 4000 arasi yardimci olursanız sevinirim :)

 • Muhammed Ali Bozkurt

  Ara 11, 2016 at 22:15 Cevapla

  Merhaba yaklaşık 6 aydır Canon 1200 D kullanıyorum model yükselteceğim ama ne almalıyım öneriniz ne olur yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 • Hamza

  Ara 18, 2016 at 17:11 Cevapla

  merhaba tahir bey ben bu tutkuya yeni tutuldum nasıl başlamamı önerirsiniz

  • Tahir Yildiz

   Ara 19, 2016 at 16:40 Cevapla

   Bol bol fotoğraf çekerek ve bol bol fotoğraf izleyerek başlamanızı önerebilirim.

 • banu

  Ara 19, 2016 at 21:02 Cevapla

  Tahir bey merhaba fotografa yeni başlayacagım tavsiyeniz üzerine canon 100d almaya gittim. Canon 100D 18-55mm lensi ile alacaktım ama kampanyalı oldugu için yanında 75-300mm kit Lens de almış oldum.O sıra cok iyi anlayamadım 75-300mm lens nerelerde işime yarayacak bu makina ile dış cekim yapmak istiyorum. Cevabınız için teşekkürler.

  • Tahir Yildiz

   Ara 20, 2016 at 22:19 Cevapla

   Merhaba, 75-300 zoom yapmanıza yani uzaktaki nesneleri çekmenize yarıyor, başlangıçta ne çekeceğinizi kavranmanız açısından faydalı olur. Güle güle kullanın.

 • Gökhan

  Ara 23, 2016 at 02:00 Cevapla

  Ellerinize sağlık fakat Tamamen canoncu gözüyle yazı olmuş lens fiyatı bulunurluğu çeşit olarak nikon daha iyidir. Ve seçim yapacaklar için iki makinayıda elinize alın birinin gövde oyuncak gibi nikon malzemesi kalite kokar deklanşöre basın canonlarda telefon veya digital makina benzeri bir ses nikonlarda ise tok ve eski manuel makinalardaki sesi duyarsınız bu bile çoğu kişi için alım sebebidir.

 • Derman

  Ara 23, 2016 at 11:33 Cevapla

  İyi günler hocam ilk defa prof makine alacağım şuan için bilgim yok denecek kadar az bu konuda size soru tanıdık bi arkadaş canon 1200 d satıyor 2.el 18-135 lensiyle beraber1000 tl diyor sizce fiyatı uygun mu alınır mı

 • Esra

  Oca 8, 2017 at 14:13 Cevapla

  İyi günler ben bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum uygun bir fiyat olmalı sizce ne almalıyım? İlk kez makine alacağım

 • Pınar

  Oca 10, 2017 at 14:41 Cevapla

  Mrb ben genelde bol bol bebeğimin her evresini fotoğraflayabileceğim ona özel bir makina istiyorum yani ailem için özel fotolar saklamak istiyorum. bunun için önerebileceğiniz bi makina var mı acaba? Teşekkürler

 • Sandra Donald

  Oca 12, 2017 at 20:18 Cevapla

  Bir işe başlamak için kredi almaya ihtiyacınız var mı? Alır
  Faturalarınızı ödemek için kredi? Şu anda teklif ediyoruz
  Eğitim kredileri, İşletme kredileri, Konut kredileri, Tarım kredileri,
  Kişisel krediler, Araba kredileri vs.
  Krediye olan ilginizi ifade edin, böylece yapabilirsiniz
  Size daha fazla bilgi gönderin.
  E-posta ile bize ulaşın: sandradonaldloancompany@gmail.com.
  teşekkür ederim
  +1 951 703 6414

 • Rıdvan

  Oca 16, 2017 at 01:35 Cevapla

  Mrb tahir bey ben Nikon p900 ile canon 100d arasında kaldım amatör bi fotoğrafçıyım.fotoğrafın net,kaliteli ve birde hareketli nesneleri çok net çekebilmesini istiyorum bu iki makinada bu mümkünmü yada önerebileceğin bi makina varmı teşekkürler

  • Tahir Yildiz

   Oca 16, 2017 at 12:10 Cevapla

   Merhaba, lens yatırımı yapmayacaksanız hiç bir zaman DSLR almayın, P900 öneririm size.

   • Rıdvan Topçu Eflani Gıda

    Oca 16, 2017 at 18:22 Cevapla

    Teşekkürler

 • Mehmet

  Oca 24, 2017 at 15:37 Cevapla

  Merhaba,
  Başlangıçlarında başlangıcındayım, tavsiyeniz üzere canon 100d almayı düşünüyorum fakat bir çok lens ile seçenekleri var hepsinin fiyatı farklı, en uygunu body, sonra 18-55mm vb şeklinde gidiyor. Başlangıç için hangi lens ile almamı tavsiye edersiniz.

  • Tahir Yildiz

   Oca 29, 2017 at 22:43 Cevapla

   Başlangıçta 18-135 IS STM en başarılısıdır, öneririm.

 • Ahmet Firat

  Oca 28, 2017 at 19:28 Cevapla

  stres ve hizli onayi olmadan kisisel veya isletme kredisi ihtiyaciniz var mi?
  Eger öyleyse, lütfen bize ulasin (privateloaninvestment@hotmail.com)

  simdi bize ulasin. privateloaninvestment@hotmail.com

 • Mustafa

  Oca 28, 2017 at 21:33 Cevapla

  Ben okumama rağmen kararsız kaldım. İkinci el almayı düşünüyorum öncelikle alacağımı. Asla tatmin olamayacağım bir şey alıp pişman olmak istemiyorum… Ben detaylara çok önem veriyorum çekerken. İlk fotoğraf makinem olacak ama telefon ile ışığı iyi ayarlayıp çok iyi işler çıkardığım oluyor diye düşünüyorum. Ben fiyat düşünmeden aşağıda belirteceğim şeyi yapabileceğim, kesinlikle bozulmasından korkmayacağım bir makine ve bir de şuanda beni inanılmaz büyülemese de kesinlikle memnun edecek, gülümsetecek, ve o anı kaybetmediğim konusunda beni çok üzmeyecek bir makine önerisi istiyorum max 3000 tl fiyatı olacak. İkinci el ile ilgilenmediğiniz için sıfırı 3000 civarı olan bir makine ya da makineler önerisi istiyorum… Ve istediğim şu; ışığın pek de yeterli olmadığı yerlerde 2,3 metreden bir insanı çok ayrıntılı çekebilmeli. PC de incelediğimde yada bastırdığımda tüm detayları görebileceğim bir makine. 5,10 metreden gün doğuşu yada batışı ışık seviyesin de aynı başarıyı göstermesi. Bu diğeri kada önemli değil. Bir de o an ki renkleri hiç fark olmaksızın yansıtması. Parlaklıkları ve rahatsız edecek şekilde öne çıkarmasın… Çok anlamadan yazdım ama kusura bakmayın… Hakkınızı helal edin. Bazı anları Sonsuza kadar olduğu gibi taşımak istiyorum. Çok titizim..

  • Mustafa

   Oca 29, 2017 at 20:03 Cevapla

   Bir de özellikle söylemeliyim baskı da kusursuz olmalı fotoğraflar..

   • Tahir Yildiz

    Oca 29, 2017 at 22:42 Cevapla

    Sizin söylediğiniz çoğu şey lensle ilgili aslında, ne makine alırsanız alın kit lensler ile söylediklerinizi yapamazsınız. Tavsiyem 700D gibi bir makine alın, lens olarak da Tamron 17-50VC alın, söylediğiniz çoğu şeyi gerçekleştirecektir.

    • Mustafa

     Oca 30, 2017 at 01:54 Cevapla

     Okuyup ciddiyetle değerlendirmeniz muhteşem gerçekten. Çok ama çok minnettarım. Çok loş ışıklarda bana istediğimi vereceklerse bu kadar şey daha da minnettar kalıcam ömür boyu inanın. Çok değerli bir hizmet veriyorsunuz. Ekstra şu daha iyi olabilir dersinizde parayı düşünmeden onu da duymak isterim. Yada en doğal ışığı yaratmada yardımcı bir eleman öneriniz olursa da beklerim.. Tekrar tekrar teşekkür ve minnetlerimi sunuyorum. Hayırlı geceler

     • Tahir Yildiz

      Oca 30, 2017 at 17:09

      Rica ederim Mustafa, elimden geldiğince cevap yazmaya çalışıyorum. Loş ortamda açık diyaframlı lens alman gerekiyor, ışık için de flaş şart. İyi çekimler…

  • Mustafa

   Oca 29, 2017 at 20:36 Cevapla

   Birde tek bir yere odaklanma işini hepsi yapıyor dimi.. Tamamen cahilim bu konulara… Flüt olayı istendiğinde kaldırılıp istendiğinde genişlendirip istendiğinde daraltılması gibi olaylar olmasında süper olurdu..

 • Simanur Yılmaz

  Oca 31, 2017 at 13:23 Cevapla

  Merhaba Tahir bey.. Yazdıklarınızdan az çok bir şeyler öğrenebildim. Benim anlamadığım şu var ben ister canon veya ister nikon alırsam alayım istediğim lensi takabilir miyim? İkinci sorum ise atıyorum canon1200d alsam kaliteli bir lensle iyi bir fotoğraf oluşturabilir miyim ? Yani ucuz makine pahalı lens ? Teşekkürler şimdiden..

  • Tahir Yildiz

   Şub 1, 2017 at 16:30 Cevapla

   Merhaba Simanur, teşekkür ederim. Hayır, Canon’a Nikon, Nikon’a da Canon takılmıyor. 1200D alırsanız da iyi bir lensle çok iyi fotoğraf oluşturursunuz, zaten doğru olan da budur.

   • Simanur Yılmaz

    Şub 6, 2017 at 18:34 Cevapla

    1200d iyi midir uzaktaki bir ayrıntıyı yakalamak istiyorum..

 • Yunus

  Şub 1, 2017 at 15:11 Cevapla

  Tahir bey ben ikinci el bir Canon 7D almak istiyorum ama kararsız kaldım. Genellikle profil ve manzara çekimleri yapıcağım siyah beyaz ve duygu yüklü resimler ağırlıkta olucak bu konuda bana yardımcı olurmusunuz canon 7d almalimiyim

  • Tahir Yildiz

   Şub 1, 2017 at 16:31 Cevapla

   Merhaba Yunus, makine değil lens önemli bu noktada. Hangi makine olursa olsun…

 • Mami

  Şub 1, 2017 at 17:26 Cevapla

  Merabalar tahir bey d3100 70-300 nasıl fotoğraflar çekebilirim yeni başlıcam ilk makinam o

  • Tahir Yildiz

   Şub 7, 2017 at 09:46 Cevapla

   Açıkçası başlangıçta en az 18-55 almanızı öneririm, 70-300 ancak ikinci lens seçeneği olabilir.

 • truefalse

  Şub 1, 2017 at 22:39 Cevapla

  Tahir Bey merhabalar, samsung nx3000 serisi bir makineye sahibim kağıt üzerinde eos 100d ile kafa kafaya gözükse de, ben makinemden memnun değilim. Eski bir makine olan nikon d90 ve 18-105 ile çektiğim kaliteyi bile yakalayamıyorum. Gerçekten anlayamadım bu farkı megapixel,sensör boyutu,ois desteği,(45mm f2 mercek ile) f/3.5 lensli bir makine ile çektiğimden daha iyi değil. Sizce ne yapmalıyım? Kağıt üzerinde görünen değerler hariç nelere dikkat etmeliyiz? Teşekkürler şimdiden.

  • Tahir Yildiz

   Şub 3, 2017 at 12:08 Cevapla

   Merhaba, Samsung zaten bu sebeple fotoğraftan çekildi, önemli olan kağıt üzerinde yazan özellikler değildir fotoğraf makinesinde, en çok yanılgıya düşülen yer burası. 100D öneririm ben.

 • gül

  Şub 5, 2017 at 00:13 Cevapla

  Tahir bey bizde ilk kullancaz Canon 1200 d .Ve 75.300 ayrı lens alalım dedik nasıl önerirmisin..

  • Tahir Yildiz

   Şub 7, 2017 at 09:45 Cevapla

   Açıkçası başlangıçta en az 18-55 almanızı öneririm, 75-300 ancak ikinci lens olabilir.

 • Adem Sarı

  Şub 12, 2017 at 13:56 Cevapla

  Tahir Bey 650d mi yoksa 700d mi

 • bahar

  Şub 27, 2017 at 16:00 Cevapla

  canon eos 100d ile 1200d arasında kaldım. Sizce hangisini almalıyım?

 • bob marley faruk

  Mar 5, 2017 at 19:56 Cevapla

  hocam 500-750 tl aralığında bir makine tavsiyen var mı ? bütçem o kadar biliyorum yeterli olmayabilir fakat o bütçeye hangi makineyi önerebilirsin

  • Tahir Yildiz

   Mar 7, 2017 at 10:44 Cevapla

   O fiyatlara alacağınız tüm makineler aşağı yukarı aynıdır, bir tavsiyem yok ne yazık ki…

 • Celil Yılmaz

  Mar 7, 2017 at 21:54 Cevapla

  tahir bey 1200D ile 100D arasında kaldım 1200D mi 100D mi

 • Erdoğan Atabay Chef

  Mar 12, 2017 at 20:03 Cevapla

  Tahir Bey Merhaba
  öncelikle bilgi paylaşımınız ve ve tek tek cevap vermenizden dolayı teşekkür ve tebrik ediyorum
  Ben profesyonel bir mutfak şefiyim yeni açacağım Bir web sitesi ile birlikte sosyal medyalar olan YouTube Instagram ve Facebook gibi kanallarda da ve web sitem ile ilişkili fotoğraflar organizasyon resimleri ve videoları çekmek istiyorum bununla beraber resimdeki gibi Örneğin https://uploads.disquscdn.com/images/df411aa96406fee598a566694f71f07e701f97e3258beba8ccd6ef9b6dae3217.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/1e9dd8f9ffdac9426671ce59e7c4d15c27fb1d988edb47b95813b6d50e4a523b.jpg yemek tabakları da çekeceğim bunların hepsini kapsayabilen bir makine ve lens varmıdır yada ortalamada verebileceiğiniz bir tavisye olursa özellikle rica edeceğim
  bir de makineda bluotooth görmüştüm sanırım yani makinedan telefona anında resmi göndermem çok önemli bu özelikte olabilirmi tekrar teşekkür ederim

  • Erdoğan Atabay Chef

   Mar 12, 2017 at 21:48 Cevapla

   tabi bu arada yarışma veya yemek organizasyonları ile ilgili fuar alanlarında da videolu çekimlerim olacak. Canon ve 100D örneğiniz bunlara uygun olurmu. yada kısacası diyerek şu makine ve şu lens diyebilirmisiniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim

   • Tahir Yildiz

    Mar 14, 2017 at 11:26 Cevapla

    Erdoğan Bey, yemek fotoğraflarında makine ve lens kadar ışık da önemli, dolayısıyla size önerim çok basitçe Canon 100D, 100mm makro lens ve 7 duylu sürekli ışık almak şeklinde olacak.

    • Erdoğan Atabay Chef

     Mar 19, 2017 at 22:41 Cevapla

     Çok Teşekkür Ederim

 • Erdoğan Atabay Chef

  Mar 12, 2017 at 20:06 Cevapla

  tabi bu arada yarışma veya yemek organizasyonları ile ilgili fuar alanlarında da videolu çekimlerim olacak. Canon ve 100D örneğiniz bunlara uygun olurmu. yada kısacası diyerek şu makine ve şu lens diyebilirmisiniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim

 • Çiğdem

  Mar 24, 2017 at 09:58 Cevapla

  Canon EOS 100D fotoğraf makinesini almak için araştırdığımda iki çeşit lens ile karşılaştım. Birisi 18-55 mm DC Lens Kit , diğeri 18-55 mm IS STM Lens Kit . Sizce hangisini almalıyım? Aralarındaki fark nedir?

  • Tahir Yildiz

   Mar 25, 2017 at 13:22 Cevapla

   IS STM modelinde titreşim engelleyici ve sessiz netleme motoru bulunuyor, ben aradaki farka değmeyeceğini düşünüyorum, tavsiyem DC ile başlamanız.

 • Bay Bilgin

  Mar 27, 2017 at 19:25 Cevapla

  Nikon D3200 Mü? Canon 100d Mi arasinfa kaldım abi yardımcı olursan sevirim.

  • Tahir Yildiz

   Mar 28, 2017 at 09:32 Cevapla

   Yazıda da belirttiğim gibi 100D

   • Bay Bilgin

    Mar 28, 2017 at 13:26 Cevapla

    Eyvallah abi ilgilendiğin için teşekkür ederim arasındaki fark ne peki abi ?

 • Verda Aktaş

  Mar 28, 2017 at 21:32 Cevapla

  Merhabalar Tahir Bey , ben bundan 4 yıl önce Nikon coolpix p510 almıştım o sıralar bilmiyordum ve satıcı dslr makine olarak sattı ama özellik olarak digital bende o yuzden ısınamadım guzel çekimler yaptım ama flu cekimleri beni memnun etmedi ustunde calısmalı mıyım yoksa Canon d100 almalı mıyım?

  • Tahir Yildiz

   Mar 29, 2017 at 16:13 Cevapla

   Merhaba, DSLR makine alırsanız daha çok konuya hakim olursunuz, lensi değişmeyen makinelerle bir yere kadar ilerleyebilirsiniz, o yüzden 100D öneririm size ben.

 • Mehmet YILMAZ

  Mar 30, 2017 at 11:13 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey. Makine veya ayrıca lens alırken DC, IS, IS STM lenslerden hangisini almak daha iyi olur. Aralarında çekim kalitesi açısından ne gibi farklar olur.

  • Tahir Yildiz

   Mar 31, 2017 at 16:16 Cevapla

   Merhaba, kit lense olabildiğince az para yatırmak gerektiğini düşünüyorum, DC alın.

 • Credit Financier Home

  Nis 3, 2017 at 17:49 Cevapla

  Bir krediye ihtiyacın var mı? İşte finansal problemi olanlar ve hayatlarında finansal yükselme isteyenler için bir fırsat, çok makul bir faiz oranı ile kredi veriyoruz, kredi borcunu, iş kredisini, tıbbi krediyi, konut kredisini, öğrenciyi kredi vereceğiz Finansal stresten ulusa yardım etmek için kredi vb. Mali yardım için bize bugün E-posta ile ulaşın: creditfinancierhome@gmail.com

 • yasin

  Nis 7, 2017 at 10:53 Cevapla

  Yazınız için teşekkür ederim.

 • yasin

  Nis 7, 2017 at 15:15 Cevapla

  Makinanın fiyatlarına bakarken çok farklı rakamlar gördüm neden bu kadar farklı? bu söylediğiniz site dışında farklı siteler varmı ?

  • yasin

   Nis 7, 2017 at 15:41 Cevapla

   birde 18-55mm SLR alsam olur mu ?

   • Tahir Yildiz

    Nis 7, 2017 at 15:41 Cevapla

    Pek çok site var, ben güvenilir olanı öneriyorum her zaman, rakamları farklı gördüyseniz sebebi garantisidir muhtemelen. Canon Eurasia garantili olanından şaşmayın.

    • yasin

     Nis 7, 2017 at 15:48 Cevapla

     birde 18-55mm SLR alsam olur mu ?

 • Talha dağ

  Nis 23, 2017 at 18:59 Cevapla

  Müthiş bir site olmuş. Biz insanlara ne zamandır hizmet ediyor bilmiyorum ama ÇOK BAŞARILI olduğunu söylemek istedim. Kolay gelsin.

 • marek

  May 20, 2017 at 12:40 Cevapla

  Şimdi bize bir e-postaya ihtiyacınız var mı: marekhaval4000@gmail.com

 • Larry Simth

  May 25, 2017 at 13:54 Cevapla

  Evet ise bugüne kadar sizinle nasıl iletişim kuracağımız konusunda her hangi bir nedenle bir krediye ihtiyacınız var mı? ericfinancee@gmail.com veya ericfinancee@outlook.com)

 • Runner+BTS=7012

  May 25, 2017 at 16:11 Cevapla

  Merhaba yazınız için teşekkürler. Bende telefonla fotoğraf çeken birisiyim daha önce hiç fotoğraf makinesi almadım ve almayı düşünüyorum.
  Canon eos 100d 18-135 IS STM ye baktım bu fotoğraf makinesi mi yoksa Canon eos 18-55mm SLR mi almalıym ya da Nikon’dan önerebileceğiniz bir şey var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Tahir Yildiz

   May 25, 2017 at 22:45 Cevapla

   Merhaba, 18-135 IS STM en iyi başlangıç olacaktır. Video tabii çekiyor, ses de alır ama mikrofon kullanmakta fayda var.

   • Runner+BTS=7012

    May 25, 2017 at 23:49 Cevapla

    Teşekkürler:)

 • defne türkeri

  Haz 5, 2017 at 10:19 Cevapla

  merhaba tahir bey,ben canon 100d ile ilgili bir şey sormak istiyorum. makineden çekilen fotoğrafları telefona aktarabiliyor muyuz? aktarılmıyorsa aktarma özelliği olan bir makine önerebilir misiniz teşekkürler

  • Tahir Yildiz

   Haz 5, 2017 at 22:47 Cevapla

   WiFi kartlarla aktarılır, onun dışında WiFi özelliği olan her makine söylediğiniz paylaşımı yapıyor.

 • Emine Özdemir

  Haz 7, 2017 at 16:20 Cevapla

  Merhaba Tahir bey, Canon 100D için IS STM ile DC arasında ne fark var? 18-55 IS STM ile 18-135 IS STM arasında ne gibi farklar var? Bir de 1-2 yıl tek lens ya da kit kullanacağım, yani 2. lens durumunu gözetmiyorum. Bu durum için ideal öneriniz nedir? Son olarak yeni üretilen makineler yanında100D için önerileriniz hala aynı mı? Şuanki 100D maliyetiyle daha iyi öneriler sunulabilir mi?

  • Tahir Yildiz

   Haz 8, 2017 at 10:03 Cevapla

   Merhaba, IS STM titreşim engelleyici ve sessiz motora sahip bir lens, DC’de ikisi de yok, tek lens istiyorsanız 18-135 IS STM alın o halde.

 • sümeyra

  Haz 10, 2017 at 12:17 Cevapla

  merhaba tahir bey. yıllardır fotoğrafa olan merakım telefonumla daha da bir arttı ve kedimi bu alanda geliştirmek istiyorum. daha çok manzara ve mimari alanda fotoğraf çekimlerim için ve daha önce fotoğraf makinesi sahibi olmadığım için başlangıç ve ilerleme açısından hangi makineyi tavsiyede bulunursunuz. şimdiden yazılarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

 • Louis Daughtry

  Haz 18, 2017 at 15:03 Cevapla

  Herkese merhaba,

  Bir kredi gerekiyor? Eğer% 4 faiz oranıyla ilgileniyorsanız hemen başvurun.

  Biz 5,000,000 kadar 7.000.000 * İş krediler 5.000.000 * Bilselskabsfinansielån Up Up 4.000.000 * ipotekler kadar 10.000.000 * Bireysel Krediler kadar 5.000.000 * İş kurulum Kredilerine borç konsolidasyonu kredi alma hizmeti sunmaktadır iyi kredi sunuyoruz yukarı 7,000,000 ve daha * Yatırım Kredileri * ETC

  E-posta:: bize ulaşın louisdaughtryinvestment07@gmail.com

  Kredi başvuru formu!

  Tam adınız:
  Kredi olarak ihtiyaç duyulan Tutar:
  Yılın süre:
  ülke:
  Mobil Numara:
  Aylık geliri:
  Kredinin amacı:
  Faks numarası:
  CİNSİYET:
  Daha önce bir kredi için başvuru yaptınız mı?

  Dostu İletişim yoluyla: E-posta: louisdaughtryinvestment07@gmail.com

  teşekkürler
  Louis Daughtry.

 • Louis Daughtry

  Haz 18, 2017 at 15:03 Cevapla

  Herkese merhaba,

  Bir kredi gerekiyor? Eğer% 4 faiz oranıyla ilgileniyorsanız hemen başvurun.

  Biz 5,000,000 kadar 7.000.000 * İş krediler 5.000.000 * Bilselskabsfinansielån Up Up 4.000.000 * ipotekler kadar 10.000.000 * Bireysel Krediler kadar 5.000.000 * İş kurulum Kredilerine borç konsolidasyonu kredi alma hizmeti sunmaktadır iyi kredi sunuyoruz yukarı 7,000,000 ve daha * Yatırım Kredileri * ETC

  E-posta:: bize ulaşın louisdaughtryinvestment07@gmail.com

  Kredi başvuru formu!

  Tam adınız:
  Kredi olarak ihtiyaç duyulan Tutar:
  Yılın süre:
  ülke:
  Mobil Numara:
  Aylık geliri:
  Kredinin amacı:
  Faks numarası:
  CİNSİYET:
  Daha önce bir kredi için başvuru yaptınız mı?

  Dostu İletişim yoluyla: E-posta: louisdaughtryinvestment07@gmail.com

  teşekkürler,
  Louis Daughtry.

 • songul

  Haz 23, 2017 at 07:46 Cevapla

  Bu tanıklığı burada göndermekten çok mutluyum, çok fakirdim ve annemin hastane faturasını ödemek için para gerekiyordu ve sinirliydim çünkü bana para yok, ancak internetten bir finansal kart aldım Kart 3000 doları biriktirebiliyorum, bu kartla çok para kazanmıştım ve annem faturalarını ödemiştim, eğer fakirsanız ve mali yardıma ihtiyacınız varsa lütfen e-postayla onlarla iletişime geçin: tarjetaservicio@gmail.com
  Ve daha iyi bir hayat yaşamak için kendi kartınızı alacaksınız.

  Onlarla e-posta yoluyla iletişime geçin: tarjetaservicio@gmail.com
  r

 • Master card

  Haz 28, 2017 at 10:36 Cevapla

  Merhaba Programlanmış boş bir ATM kartı edinin ve seçilen ATM kartına bağlı olarak 2000 $ ‘dan 35.000 $’ ya günlük bir para çekme işlemi yapın, bu parayı departmanı ödemek ve kendi işini kurmak için kullanabilirsiniz. Bu ATM kartını dünyanın herhangi bir yerinde gönderiyoruz ve dünya üzerindeki herhangi bir ATM makinesinde çalışabiliyor. Şimdi bize e-posta gönder: Blankmastercards@yahoo.com

 • Jamie Freeman

  Tem 5, 2017 at 08:12 Cevapla

  Finanse edilmek için güvenilir araçlar mı arıyorsunuz? Hayal kurduğunuz işi başlatmayı planlıyor muydunuz, ancak henüz sermaye yok mu? Ev almak istiyor musunuz, ancak çok fazla para kazanmayı bilmiyor musunuz? Nihayet, kapınızın önünde, güvensizlik ve stres olmadan para kazanmak için sadece% 2’lik bir seviyede olan güvenilir mali hizmetlerimizin tadını çıkarmamız için altın bir fırsat, lütfen, Financeanceall@aol.com adresindeki hızlı yanıt için bize e-posta ile bildirin. Veya Johndykeoffice@gmail.com adresine başvurun ve bugün onay alın.

  Teşekkürler,
  Finans 4 Tümü.
  http://www.financeforall.webs.com
  Tel: 424-275-1431 ..

 • fatma

  Tem 6, 2017 at 17:23 Cevapla

  merhaba Tahir bey,

  butun yazıları yorumlar dahıl okudum, ben fıyatı fazla gelmesıne ragmen buradan ogrendıklerımle
  700d ıs stm 18-135 dslr (hatta fotografcı bırı 700 eskidı, 750-800 al dedı kı 700d bıle butcemı zorlarken onun fyatı cok fazla ) fiyat arastırması yaparken 100d onerınızı sımdı gordum ve baslangıc sevıyesındeyım, fakat degıstırmeden uzun bır sure de kullanmak nıyetındeyım. su anda 700d ıcın ısrar edeyım mı veya su anda da 100d olabılır dermısınız? istememe ragmen anlamadıgım ıcın ıkıncı el makınalara yaklasamıyorum maalesef..
  ayrıca super bır sayfa, bılgılendırme ıcın kendı adıma cok tesekkur edıyorum, sayenızde fotograf ve makınalar hakkında cok sey ogrendım.

  • Tahir Yildiz

   Tem 7, 2017 at 09:35 Cevapla

   Fatma Hanım, teşekkür ederim. 700D biraz daha üst seviye bir model, uzun süre kullanacağım diyorsanız tabii ki tercih edebilirsiniz. 100D alınabilecek en iyi fiyat/performans makinesi şu anda. O yüzden burada onu öneriyorum.

 • Mehmet Duran

  Tem 8, 2017 at 17:09 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey.turizm fotoğrafçılığı için 5000 tl üzeri makine ve lens mi almalıyım nikon d7200 işmi görür mü ayrıca uzun pozlama lens gerekir mi?şimdilik bir makine alıp işe başlasam sonra makineyi değiştirsem olr mu?

 • Sedat Akgün

  Tem 20, 2017 at 16:56 Cevapla

  TAHİR BEY SELAMLAR BENDE NİKON COOLPLX P100 KULLANIYORUM NASIL BİR MAKİNADIR BAŞLANGIÇ SEVİYESİ İÇİN

 • Sedat Akgün

  Tem 20, 2017 at 16:59 Cevapla

  Tahir bey yeni bir makine almayı düşünüyorum daha önce kullandığım makine Nikon Coolpıx P100 26xxoom 10,3 megapixsel full Hd bir makine SLR lens değil bu konuda yardımcı olurmusunuz

  • Tahir Yildiz

   Tem 23, 2017 at 17:46 Cevapla

   100D öneriyorum yazıda da göreceğiniz üzere…

 • buket yıldız

  Tem 21, 2017 at 01:56 Cevapla

  Merhaba tahir bey,

  Ağustosta olimpos gökyüzü ve bilim festivali adı altında bir etkinlik var. Fotoğrafçılık ve Astrofotoğrafçılık üzerine seminerler yapılacak ve eğitim verilecek.
  Astrofotoğraf atölyelerine katılıp çekim yapmak isteyenler için minimal bir ekipman tavsiyesi oluşturmuşlar ama fotoğrafçılık hakkında bilgim sıfır olduğu için hangi ekipmanlara sahip olmam gerektiğini pek anlamadım..

  ”Kameranızın ISO 1600’de 30 saniye pozlama yapabilmesi yeterlidir.
  Geniş açılı, açık diyaframlı lens. Filmli kameralar ve full frame
  dijital kameralar için en az 50mm lens gerekli. 28mm, 24mm, mümkünse
  14mm daha güzel olur. APS-C ve daha küçük sensörler için en fazla 28mm
  öneririz. Diyafram değeri en az F/4 olmalıdır. F/2.8, F/1.8, F/1.4 hatta
  varsa F/1.2 harika olur. Samanyolunu en geniş şekilde pozlamak için
  mümkün olan en düşük odak uzaklığı yani MM değeri seçilmelidir.”

  Tam anlamıyla hiçbir şey anlamadım. Canon 100d bu gereksinimleri karşılar mı ? Ve lens seçimim ne olmalı ?

  • Tahir Yildiz

   Tem 23, 2017 at 17:47 Cevapla

   Merhaba, buradaki gereksinimlerin çoğu makine değil lensle ilgili. Zaten her zaman söylediğimiz de bu, makinenin çok önemi yok, önemli olan önüne takacağınız lens.

 • Cem Temel

  Ağu 15, 2017 at 15:06 Cevapla

  Bence yazık ederler 1500tl paraya, Canon 100d alarak. Girsinler Flick’a ve arama kutusuna canon eos 100d yazarak aratsınlar çıkan fotoğrafları incelesinler. Çoğu beş para etmez çekilenlerin. Ona vereceğiniz parayla ikinci el orta seviye bir makine ile başlayın derim. Madem Tahir bey Canon dedi. Canon Eos 50D gibi makineleri aynı fiyata bulabilirsiniz ikinci elde ve çok daha isabetli bir seçim yapmış olursunuz.

 • Lori Dante

  Ağu 18, 2017 at 21:00 Cevapla

  Merhaba, adım Lori Dante, güvenilir kredi şirketi oldukları için kredi başvurunuz için Bay Dierk Conrad’la iletişime geçmek için mali yardıma (kredilendirme) ihtiyacınız olan herkesi tavsiye etmek için buradayım.

  * 3% faizli kredi oranı sunuyorlar.
  * Nakitsiz girişimci için sigorta.
  * Para için garanti.

  Intel Finance Firması, iyi kredi puanı ile, bireysel veya şirket veya kooperatif derneklerine, endüstriyel ve kişisel çıkarlar için teminatlı krediler ve teminatsız krediler sunar. Ailem için yeni bir ev almak için $130,000 doların üzerinde krediye ihtiyacım vardı, Bay Dierk Conrad’ın borç için çalıştığı şirketle temasa geçtim ve stres içermeyen bir kredi olduğu için kredimi başarılı bir şekilde alıyorum.

  Bay Dierk Conrad ile kredi için lütfen iletişime geçin! E-posta: intelfinancefirm@gmail.com

  Teşekkürler
  Lori Dante.

 • Horseman

  Ağu 19, 2017 at 12:43 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey

  Tv ve Sinema öğrencisiyim. Daha önce hiç makinem olmadı. Hem giriş seviyesi olabilecek hem de beni 3 yıl idare edebilecek bir makine almayı düşünüyorum. Daha çok kısa film için kullanmayı düşünüyorum. Maddi durumum ise 3000-4000 arası. Ne önerebilirsiniz bana? İyi günler..

  • Tahir Yildiz

   Ağu 19, 2017 at 20:03 Cevapla

   Merhaba, 750D önerebilirim o fiyat aralıklarında, pişman etmez.

   • Horseman

    Ağu 20, 2017 at 16:31 Cevapla

    Alternatif olarak Nikon D5300-5500 serileri için düşünceleriniz nelerdir? İşimi görür mü?

 • zeki

  Ağu 24, 2017 at 11:48 Cevapla

  mrb. 2 bin tl ile 3 bin tl arasında alabileceğim en iyi fotoğraf makinesi öneriniz nedir. Bide nikon p900 zoom dışında yakın çekimde (portre gibi) de iyi mi.teşekkürler

  • Tahir Yildiz

   Ağu 27, 2017 at 20:48 Cevapla

   Merhaba, ben Olympus OMD EM10 Mark II öneririm o aralıkta, ama siz P900 bakıyorsanız zoom beğeniyorsunuz demektir, o yüzden yakın çekimlerde vs çok büyük kalite beklentiniz olmamalı.

 • Mert Ali Çağlayan

  Ağu 28, 2017 at 01:16 Cevapla

  Merhabalar Tahir bey fotoğraf makinesi almak istiyorum daha çok manzara ve portre fotoğraflar tercih edeceğim. aklımda 750 d var uzun süreli bir makine arıyorum ama siz bana makine ve lens önermeniz daha doğru olur aklım bu konuda biraz karışık. sizin yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Teşekkürler kolay gelsin.

Post a Comment