İlk Fotoğraf Makinemi Nasıl Aldım? Ne Aldım?

Bana en çok sorulan konulardan bir tanesini açık açık yazmak istedim bugün, işte o ünlü cevapsız soru: “Fotoğrafa Nasıl Başladınız?” Ben de bunu blog üzerinden konuşma dilimle yazmak istedim, umarım kendinizi görürsünüz…

Ben fotoğrafla ilgilenmeye başladığımda, daha doğrusu artık DSLR kullanmaya karar verdiğimde hiç bir şey bilmiyordum, makinenin tutuluşunu bile kullanım kılavuzundan ögrenmiştim. Hatta hiç unutmuyorum fotoğraf makinemi aldığımda satıcı “İstersen bir kaç çekim yap” dediğinde “Gerek yok” demiştim, çünkü kimsenin benim makineyi nasıl tutacağımı bile bilmediğimi görmesini istememiştim.

İlk Fotoğraf Makinemi Nasıl Aldım?

Az önce bahsettiğim gibi hiç bir şey bilmiyordum, internet ve fotoğrafçılık şu anda olduğu kadar gelişmiş veya popüler değildi, etrafımda da fotoğrafla ilgilenen bir veya iki tane arkadaşım vardı. Benim başlangıç hikayem şu şekilde; kardeşim moda tasarım okuyordu ve onun çeşitli projeleri için sanatla ve tasarımla ilgili websitelerini ziyaret ediyorduk. Aklıma gelenler: Behance ve deviantart. Bu siteleri bilenler bilir, içlerinde çok kaliteli fotoğrafları da barındırırlar. Ben gördükçe heveslenmeye başladım, nasıl çekiyorlar diye merak ederken öğrenmeye başladım, önce DSLR makineleri, daha sonra lensleri tanımaya başladım. Bu makinelerin lenslerinin değişebildiğini öğrendim. Bu sırada yıl 2007. Üniversite son sınıfta okulu bitirmenin verdiği gerginlik de var, ben kendimi fotoğrafa verdim. Öğrenim kredilerini, fotoğraf makinesi alabilmek için biriktirmeye başladım (Hala ödüyorum). Etrafımda fotoğrafı bilen bahsettiğim iki arkadaşım vardı, bunların bir tanesi Alp. Alp, Nikon d70s kullanıyordu ve doğal olarak bana Nikon tavsiye ediyordu, ama ben daha Canon yanında gibiydim, bunun sebebi tamamen gördüğüm ve beğendiğim fotoğrafçıların Canon kullanmasıydı tabii, bildiğimden değil. Canon’un tasarımı bana biraz daha spor geliyordu. Hep Canon’a BMW, Nikon’a da Mercedes derler, ben otomobilde de Mercedes’i klasik bulur, pek sevmem, dolayısıyla Canon daha çekiciydi benim için.

İlk fotoğrafım buna benziyordu
İlk fotoğrafım buna benziyordu

Gün geldi fotoğraf makinesi alabilecek parayı biriktirmiştim, unutmuyorum 1000TL’m var ve başlangıç seviye DSLR makineler de o civarda fiyata sahipler. Alternatiflerim şimdiki kadar çok değildi: Canon 350D, Canon 400D, Nikon D80 var. O zamanlar Fotokritik çok iyiydi, forumları olsun, fotoğrafların kalitesi olsun, giren çıkan insanlar olsun çok iyiydi. Belki popüleritenin az olmasının verdiği bir avantajdı tabii bu. Ben orada fotoğraflara bakarken gönlüm Nikon D80’den yanaydı. Nedeni şu idi: Nikon D80 CCD sensör kullanıyordu, CCD sensör daha keskin bir görüntuye yol açıyordu, ama yüksek ISO’larda çok kötü idi. Ama ben zaten yüksek ISO’nun nerelerde kullanıldığını bilmediğim için daha keskin ve flu arkaplanli (!) fotoğraflar çekmek için her dükkana D80 soruyordum ama fiyatı 1200 TL civarında söylüyorlardı. Öğrenciyim ve gerçekten o aradaki 200 TL’yi vermemin imkanı yoktu. Hiç unutmuyorum sabahtan akşama kadar her yeri gezdim, ama Nikon D80’e ulaşamadım ve sonunda ikinci tercihim olan Canon EOS 400D ‘yi satın aldım. Benim her zaman ilk göz ağrım olarak kalacak bu makine, gördüğümde hala severek alırım elime. Yalnız o esmer, kilolu satıcıya hala sitemim var buradan, 1040 TL’den 1000TL’ye inmedi ya o benim hala içimde kalmıştır. Makinenin yanında şimdiki gibi 18-55 lens vardı ama o zaman IS’e, yani titreşim engelleyicili lensler yoktu, önüne bir UV filtre ve yanına da bir çantayı da Alp’in tavsiyesiyle aldım.

400D Kit ile çektiğim en iyi fotoğraflardan
400D Kit ile çektiğim en iyi fotoğraflardan

Çok mutluydum, Alp’le Kadıköy vapuruna bindik, kutuyu açtık ve Alp bana ufak tefek anlatmaya çalıştı mod kadranını, diyafram, enstantane falan… Bana o kadar hiç bir şey ifade etmiyordu ki yabancı dil konuşuyor gibiydi :) Dedi ki bana P modunda çek, gerisini yavaş yavaş öğrenirsin. Ben daha makineyi tutmayı bile bilmiyordum, lens nasıl değişiyor onu anlattı ama zaten başka lensim yoktu. Ama ne yazık ki bizim ülkemizde pek yaygın olmayan bir huyum var, kullanım kılavuzunu çok iyi okurum, o sayede kısa sürede pek çok şeyi ögrendim. Yalnız şu ISO- Diyafram- Enstantane üçlüsünün arasındaki ilişkiyi uzun süre kavrayamadığımı söylemeliyim.

Benim için ISO-Diyafram-Enstantane 3lüsü böyleydi :)
Benim için ISO-Diyafram-Enstantane 3lüsü böyleydi :)

İlk fotoğraf çekimimi de hemen vapurdan inince yapmak istedim tabii. Gece olmuştu ve saat 19.00 civarıydı, lensimin kapağını güzelce çantama koydum, makineyi boynuma astım, tutmayı da ögrendim ya biraz dikey-yatay tutarak pratik yapıyorum ama yıllardır kullanıyormuşum gibi görünmek istiyorum :) Bir kaç insan çekeyim dedim, hep flu çıktı, bir de sarı çıkıyordu tüm çektiklerim, bir an pişmanlık duydum, “O kadar para verdim ama bu makine kötü galiba, keşke Nikon D80 alsaydım” gibi şeyler aklımdan geçiyordu. Eminim bunları her yeni fotoğraf makinesi alan da yaşıyordur.

Fotoğrafa yeni başlıyorsanız şunu unutmayın, fotoğraf makinesi sadece bir araç, yani iyi fotoğraf çekmek için bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız var evet ama bu en iyisi olmak zorunda değil, hele ki saniyede 20 kare çekmek zorunda hiç değil. Özelliklere değil, makinenin elinizde duruşuna dikkat edin, markasına değil, onunla mutlu olduğunuz gövdeye bakın, onu satın alın. Başka bir yazımda “Fotoğrafa Başlarken Hangi Marka?” yı ele alacağım ama hikayemi sizinle paylaşmak istedim.

Mutlu çekimler, bol bol fotoğraf çekerseniz en iyi şekilde ögrenirsiniz…

0 Shares:
37 comments
 1. Usta eline sağlık bir Anne çoçugunun kucuklugunu nasıl anlatır acısıyla tatlıysıyla günleri o tarz hisle yazmışsın hissedebildim yani:)) Sanırım bende henüz makine almadım bu his ondan:) Başarılar bol shutterlı günler çekimler fotoğrafçılık hayatında..:)

  1. :) Profesyonel makineyi anlattım Bahadır, 1.3 MPlik Pretec'in yeri ayridir :)

 2. Ben yeni bir makine aldım canon 600d keşke nikon mu alsaydım diye karasızlık yaşıyorum ama hep fotoğrafçılar canon daha iyi onu tavsiye ederim dedikleri için ikilemede alıyorum keşke diyorum yarımcı olabilicek misiniz bu konuda bana

 3. Öğrenim kredileri tüm öğrencilerin fotoğraf makinesi para kaynağı sanırım :D

  1. Soyledigim gibi yeni bir yazida yazicam, burada yazmakla aciklanabilecek kadar kisa degil.

 4. Beğeni ile okudum, o 400D'yi de görmüş biri olarak hoşuma gitti, eline Sağlık Tahir, kendi ilk SLR makinamı hatırladım, bana kullanmayı öğretecek akrabamın gelişine kadar nasıl günlerce beklediğimi de :)

 5. İstanbul'dakilerin dslr ye geçiş hikayesi sanırım hep böyle :) önce sirkeciye geçilir tüm dükkanlar taranır kimine göre en iyi fiyat, kimine göre ise en iyi hizmet kazanır (paraya göre :) ) bende hemen hemen aynı hikaye ile başladım ama benim için fiyatta önemliydi hizmette.. önce Nikon d3200 dedim sonra Canon 650d ye yöneldim.. gezmedik dükkan bırakmadım.. baktım fiyat iyi ama hizmet düşündürücü.. biriktirdiğim öğrenim kredisi de malum ölçüde :D sonra en iyi fiyat ve hizmeti alabileceğimi düşündüğüm Canon yetkili satıcı Erkayalar'a gittim.. adamlar iyi hoş muhabbet falan 10 numara yetkili servis desteği de var ama gel gör ki 40tl için anlaşamadık :) artık ayaklarım ve çenem yorulmuştu :) o derece ki Kadıköy'e dönmek için yürüyerek 5dk bile sürmeyecek Kadıköy iskelesine tranvayla gitmeye karar verdim(zengin değilim :) hayal kırıklığı nedir çoğumuz bilir).. sonra beklerken Fotografium'un tabelasını gördüm.. daha önce 650d le d3200 arasında kalınca Youtube'den baya videolarını izlemiştim.. yabancı gelmeyerek bir bakayım dedim.. iyi ki de gitmişim..baya yardımcı oldular.. makineyi aldım sonra dayanamayıp 50mm lenste aldım.. birde kredi kartı borcu eklendi.. gelen krediyle kredi kartının hesabını ödeyeceğim artık :) neyse para işlerini bir tarafa bırakacak olursak ( tabi ki binmediğim tranvaya akbil basmak hala koyuyor :) ) ilk işim gemideyken Galata köprüsünü çekmek oldu. sonra Galata kulesi, en en sonra meşhur Kız Kulesi ve Haydarpaşa garı.. peki bu kadar paraya değdi mi evet pişman değilim hatta daha da mutluyum.. güzel bir hobi edindim.. ilerde meslek bile olabilir o derece yumuldum içine :) finaller var ama kimin umrunda ;)

 6. Çok zevkli bir yazı… Bende ilk makinemi aldığımda, '' tüh yaa :( bu niye böyle yaptı ki ? renklere bak, nolucak aptal şey '' gibi mırıldanıyordum içimden :) Bu arada facebook'ta bazı sayfaların konu marka olduğunda, pentax, olympus, sony gibi markalara hiç dokunmadığını görmek üzücü. Fotoğraf dünyası sadece canon-nikon arasında dönmesin, yeni yazacağınız yazıda özellikle pentax kanadına dokunmanızı rica ediyorum.. Arkadaşlarımdan duyguğuma göre bu sefer full frame gelecek gibiymiş :)

  1. Diğer markaların genelde yazılmamasının sebebi Türkiye'de yaygınlığının çok az olması, ama Pentax'la ilgili de bir şeyler karalamaya çalışıcam, bir süre kullandım…

 7. Çok güzel bir yazı olmuş. Bende şuan üni 2'deyim. Fotografium'dan aldığım kredilerle taksitle canon 600d aldım. Gözüme bu hoş geldi, şimdi mutluyum ama hala öğrenmem gereken ve bilmediğim çok şey var. Zamanla öğrensemde mesela hala bi tripodum yok. O kadar çok tripod varki bir türlü karar veredim. Paylaştığınız diğer bilgiler için de teşekkür ederim.

 8. keyıfle okudum valla hatta daha sürseydi keşke dedim :) bende 1 senedır varım bu işte hobı tamamen ama ben nerdeyse 3senedırde yogun sekılde forum okuyodum sukur paramda vardı ama nıyetım yoktu ozamanlar almaya cunku hıc bırsey bılmıyordum. ılk makınam slr lıke fz150 hala duruyor ama ınanın okadar okumadan kısa bır sure 600d kullandıktan sonra pısman olup a57 aldım ve sımdı sevıyelı bır ılıskımız var :) teorıde bılgım çok fakat pratıkte eksıklıklerım var muhtesem ucluyu hala pek oturtmus degılım :)

 9. ayrıca vıdeolarını ıncelemelerınızı çok keyıflı buluyorum bır sız bırde teknoseyır murat abi inceleme konusunda üzerinize yok bence gayet herkesın anlayabılecegı dılden samımı anlatıyorsunuz. aps-c ler için lens incelemerine biraz daha ağırlık verirseniz süper olur. teşekürler :)

 10. Ben hobi olarak fotoğraf çekmek için nikon d5100 almak istiyorum ama her yerde fiyatlar farklı hangisinin Türkiye Yetkili Distribütörü olduğunu nasıl anlıyacaz.

 11. merhaba tahir sana bir kac sorum olucak canon 550d mı yoksa canon 6ood mı fotorafcılıga ılk baslangıc yapıcam :)

 12. Merhabalar,
  Ben fotoğraf çekmeye lise 2'de başladım. Çok eski bir makina datron 1 mp bile yok. 640X480 çözünürlük vardı. O zamanlar çok tuhafına gitmişti çünkü dijital makina (bana göre) yoktu. 1-2 sene kullandıktan sonra dayı oğlunun olympus kullandım geçici olsada bende bir kaç ay kalmıştır.

  Sonra kendi makinamı almaya karar verdim. Kodak v1003 aldım 10 mp idi. O zaman 10 mp lüks gibi idi hele ki kompaktta. Görüntü kalitesini beğenmedim. Sonra nikon s7c kredi kartından biraz daha büyüktü. mp düşük olmasına rağmen görüntü kalitesi oldukça iyi idi. Panorama fotoğrafı o makina ile öğrenmiştim. Sonra onu satıp Panasonic Fz 18 almıştım. Zoom aralığı beni çok etkilemişti. 2-3 sene kullandım ve akrabama sattım.

  Daha sonra ilk dslr makinamı tekrar nikondan yana kullandım. Hayyam pasajından D200 almıştım. 3-4 sene kadar kullnadım. Gece çekimleri olan havai fişek,yıldırım gibi extreme çekimlerine merak saldığım için iso performansı doğal olarak yetmiyordu. Yaklaşık 1 sene kadar D700'e para attım kenara ve D200 + 18-200 vr ekipmanımı sattıktan sonra benim için son durak olan D700 ff makinamı aldım. D200'den sonra çöl'den serin sulara atlmış gibi hissettim kendimi. 24-70 nikkor alana kadar 50mm 1.8 ile idare ettim. Çekmek istediğim objeyi burnun dibine kadar gitmek zorunda kalıyordum. Ama fotoğrafın kalitesini göz önüne alınca değiyoru. :))

  İşte benim hikayemde bu şekilde !! :))

 13. Merhabalar,nikon ya da canon almayi düşünüyorum.elimde iki tane lens var. Birisi albiner adg 80-200 mm digeri sipiratone 80-200 mm bunlari kullanabilecegim marka onerebilirmisiniz?

  1. Bu lensler çok ender bulunan lensler, ebayde Canon için de Nikon için de var olduklarını gördüm, denemeniz lazım hangisine uyacağını…

 14. You’ve gotten earned every dollar with the money, saved wisely, invested regularly, and shopped for discounts. Put all those aids aside whenever İlk Fotoğraf Makinemi Nasıl Aldım? Ne Aldım? | Tahir YILDIZ a trip begins. Probably エアジョーダン1 the perfect questions you possibly can ask on holiday are these claims one: “Is today Tuesday or Wednesday?” Consider on a regular basis a lengthier weekend.

 15. As you might think Hokies the defeat is quite deflating but there are numerous positive signs to come out of this. Virginia Tech went toetotoe and among the most notable offenses in the uk which makes it some big plays in key situations, nonetheless they just was not able to obtain that big play エアジョーダン4 late hanging around. The Hokies are great though and Monday night revealed that. Taylor shall be a İlk Fotoğraf Makinemi Nasıl Aldım? Ne Aldım? | Tahir YILDIZ fun player to take shock as to.

 16. [url=http://www.binarystarltd.com/]louis vuitton bags[/url]trk [url=http://www.johngalt.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]duw [url=http://eduserc.org/]louis vuitton outlet online[/url]dhk [url=http://simborg-killingsworth.com/]Louis Vuitton Purses[/url]Fud [url=http://www.faafc.org/]http://www.faafc.org/[/url]teu [url=http://www.jillcunniff.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]dru [url=http://www.sandybyers.com/]Louis Vuitton Neverfull[/url]psuu [url=http://www.bhpcapital.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]drf [url=http://www.abdallahsafar.com/]Louis Vuitton Wallet[/url]euy [url=http://www.onairsol.com/]Louis Vuitton Handabgs Outlet[/url]Dhd [url=http://www.lectriclimited.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]ref [url=http://www.ruckpate.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]syd [url=http://www.afbe.org/]Louis Vuitton Outlet Online[/url]Wpd [url=http://www.clivacations.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]dhd [url=http://www.ephremj.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]dle [url=http://www.impactengsol.com/]Louis Vuitton Outlet Store[/url]oud [url=http://nrgi.org/]Louis Vuitton[/url]ehd [url=http://www.purdyelectronics.com/]Louis Vuitton Bag[/url]oud [url=http://www.femalehealthcare.com/]Louis Vuitton Luggage[/url]qud [url=http://www.maddiepowers.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]tuw [url=http://www.hotflusher.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]urd [url=http://www.scots.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]ohd [url=http://www.tupelohall.com/]Louis Vuitton Outlet Store[/url]oye [url=http://www.efco-usa.com/]http://www.efco-usa.com/[/url]qsd [url=http://www.wampacific.com/]Louis Vuitton Purses[/url]Fek
  White Infrared 6s For Sale

 17. During the Z line of Kodak EasyShare, the Z885 is designed primarily for camera users knowledgeable than their SnaPSHooT average. Beyond the standard modes of automatic and preset scene may be found in all EASYSHARE cameras, the Z885 is a İlk Fotoğraf Makinemi Nasıl Aldım? Ne Aldım? | Tahir YILDIZ complete program and manual shooting modes. The manual mode means that you can modify each parameter of your opening exhibition inside the shutter speed and in many cases manually focus the camera. In such a little cheap shot, the chances are welcome. Unfortunately, should you want to adjust the exposure ニューバランス 574 settings, you will need to adjust each of them individually, the camera doesn’t have any shutter priority modes and openness.

 18. [url=http://www.treesusa.com/]Coach USA[/url] ud [url=http://grasslakepizzatime.com/]Coach Handbags[/url] psu [url=http://www.braingiants.com/]Coach Purses[/url] Wd [url=http://www.jancoltd.com/]Coach Handbags[/url] rf [url=http://www.mdtracker.net/]Coach Factory[/url] ey [url=http://www.canadianequipmentfinance.com/]beats by dre solo[/url] psu [url=http://www.dabbagh.com/]http://www.dabbagh.com/[/url] sd [url=http://www.tejanoclassics.com/]beats by dre sale[/url] od [url=http://www.aci-inc.biz/]http://www.aci-inc.biz/[/url] ss [url=http://www.tnltg.com/]http://www.tnltg.com/[/url] sd [url=http://www.ebc-verona.net/]Jordan Retro 6[/url] Wd [url=http://flyingdogfarmllc.com/]Jordan 6[/url] ss [url=http://www.usndecklogs.com/]Jordan 6 Infrared[/url] qd [url=http://www.fscslo.org/]Jordan Retro 11[/url] dif [url=http://www.aaaalarms.net/]New Jordans 2014[/url] psd [url=http://worldfashionorganization.com/]Michael Kors Outlet[/url] os [url=http://www.engineeredmonitoringsolutions.com/]Michael Kors Purses[/url] ef [url=http://www.eorthecoffee.com/]Michael Kors Wallet[/url] Wk [url=http://primacaredirect.com/]Michael Kors Iphone Case[/url] wu [url=http://www.reputationuk.com/]Michael Kors Outlet[/url] qr [url=http://www.youthdevelopment.org/]Michael Kors Outlet[/url] Ff [url=http://www.masoncompanies.com/]http://www.masoncompanies.com/[/url] psd [url=http://www.mcanime.com/]Michael Kors Bags[/url] ws [url=http://www.melaniechrismer.com/]Michael Kors Outlet[/url] qs [url=http://www.pascalcreativegroup.com/]http://www.pascalcreativegroup.com/[/url] Fs
  Michael Kors Sale

 19. However expert in few hotels that we stayed as have inconsistent dropdown within the the web. But レイバン アビエイター authorities, the online market place providers İlk Fotoğraf Makinemi Nasıl Aldım? Ne Aldım? | Tahir YILDIZ have quick solutions relating to the problem.

 20. [url=http://www.outdoorwebconnections.com/]Coach Outlet Online[/url]upd [url=http://www.eurocarnc.com/]Coach Handbags[/url]qhf [url=http://www.sabasushila.com/]Coach Handbags[/url]uuy [url=http://www.donnallyarchitects.com/]Coach Factory[/url]dpr [url=http://www.crossroadsuniversity.com/]Coach Outlet Online[/url]opr [url=http://www.martagismail.com/]Foamposites For Sale[/url]Dpd [url=http://capitalis.org/]foamposites for sale[/url]dsk [url=http://www.ceonp.com/]cheap lebron 11[/url]wud [url=http://aatechniques.com/]cheap foamposites[/url]eer [url=http://www.cbferrari-usa.com/]cheap foamposites[/url]oye [url=http://www.csnetinternational.com/]Jordan Retro 6[/url]psrd [url=http://www.samoancenters.org/]Retro Jordans[/url]psrw [url=http://www.secondpresbyterian.org/]Jordan 6[/url]eld [url=http://www.secom.com/]Jordan 6[/url]eyw [url=http://greatlakessmokedmeats.com/]Retro 6 White Infrared[/url]Fld
  Beats By Dre Wireless

  1. Başlangıç aşamasında bir süre sizi kurtarır, tavsiye edebilirim, ISO800'ün üstüne çıkmayın :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like