Farklı Fiyat Aralıklarında Alabileceğiniz En İyi Lensler – Canon

Bilen bilir, fotoğrafa Canon ile başladım, uzun süre de severek kullandım, canonturk.com ‘un kuruluşu da bu sevginin bir ispatı aslında. Fotoğrafa yeni başladığım zamanlarda çektiğim sıkıntıları hatırlıyorum, bunlardan bir tanesi de “Hangi lens?” sorusunun cevabı idi, bu yazım da “Hangi fiyat aralıklarında hangi lensi almalıyım?” sorunuza cevap olacak.

Canon ‘u başlangıç aşamasında tercih edilmesi gereken marka olarak görüyorum, bunu detaylı olarak Fotoğrafa Başlarken Hangi Profesyonel Fotoğraf Makinesini Almalı? yazımda anlatmıştım. Her türlü lensi kullanabilmesi bunun en önemli detayı idi. Burada şöyle bir durum var; Canon’da EF ve EF-S lensler var, full frame makineler EF-S lensleri kullanamıyorlar.

Sayfa İçeriği

0-500 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

canon_50_mm_1.8Canon EF 50mm f/1.8 II Lens: Her fotoğrafçıda olması gereken, f/1.8 diyafram aralığıyla çok hızlı ve hoş arkaplan fluluğu veren prime lens. Piyasada bulacağınız tüm 50mm f/1.8ler 2. versiyondur, 1. versiyonu artık satılmıyor, en önemli fark metal yapı idi. 2. versiyon, yani satılan versiyon gövde kalitesi olarak çok iyi olmamasına rağmen bana soran tüm arkadaşlarıma “Almanız gereken ilk lens” diye tavsiye ediyorum. Sıfır da alsanız ikinci el de alsanız Türkiye’de en çok satılan Canon lens ve bulunabilirliği çok fazla.

 

Canon 5D + 50mm f/1.8
Canon 5D + 50mm f/1.8

500-1000 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

55-250mmf4-5.6isCanon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II Lens: Eğer zoom lens ihtiyacınız varsa almanız gereken ilk lenslerden bir tanesi. Daha ucuz yollu olan Sigma 70-300, Tamron 70-300 gibi lensleri atlayıp bu lensi alırsanız pişman olmazsınız. Lens gövde olarak yine çok tatmin etmese de optik kalite olarak benzer rakiplerinin önünde. Lenste var olan titreşim engelleyici, yani IS özelliği de bu lensin önemli avantajlarından. Ben şahsi olarak bu lensi hiç satın almadım ve dolayısıyla size gösterebileceğim bir fotoğrafım yok fakat bana güvenin ve bu lensi alın.

 

tamron17_50Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical Lens: En önemli ve fiyat/performans oranı en yüksek lenslerden bir tanesi de Tamron 17-50’dir. Kit lensiniz 18-55 artık size yetmiyorsa veya daha hızlı ve arkaplan fluluğuna sahip bir lens istiyorsanız, optik olarak daha keskin görüntüler elde etmek istiyorsanız ilk göz atmanız gereken lens Tamron 17-50’dir. Hem gövde yapısı iyidir, hem optik performansı. Dezavantaj olarak görebileceğimiz tek özellik ise lensin otomatik netleme yaparken çıkardığı robotik ses. Bunu kimi severken kimi nefret ediyor.

 

Canon 5D + Tamron 17-50 f/2.8
Canon 5D + Tamron 17-50 f/2.8

canon50mm1_4

 

Canon EF 50mm f/1.4 USM Lens: Bir önceki segmentteki Canon 50mm f/1.8 II lensin bir üst modeli olarak görebilirsiniz. Eğer hem gövde kalitesi olarak iyi bir prime lensiniz olsun hem de optik olarak harika olsun istiyorsanız, f/1.8 yerine f/1.4 modelini tercih etmelisiniz. Özellikle portre lens olarak kullanılan 50mm f/1.4 lens netleme hızı ile hemen farkını belli ediyor. Konunuzu arkaplandan ciddi şekilde ayıran ve bokeh kalitesi de iyi olan lensi herkese tavsiye ediyorum.

Canon 5D + 50mm f/1.4
Canon 5D + 50mm f/1.4

85mmf1_8

 

Canon EF 85mm f/1.8 USM Lens: Bu paraya alabileceğiniz en iyi şey, bakın lens bile demiyorum :) Bir 85mm sevdalısı olarak, beni portreye başlatan, optik kalitesiyle her çekim sonrası beni benden alan ve harika bir açısı olan lenstir 85mm. Alıştıktan sonra diğer lensleri kullanmaya ihtiyaç bile duymayabilirsiniz, sadece portre çekiyorsanız 85mm sizi en iyi şekilde idare eder. Harika bokehi vardır, her objeyi arkaplandan çeker çıkarır. Canon tarafında 85mm f/1.4 olmadığı için alın, aldırın.

Canon 5D + 85mm f/1.8
Canon 5D + 85mm f/1.8

1000-1500 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

sigma10_20

 

Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM Lens: Eğer geniş açı biz çözüm arıyorsanız, en uygun fiyatlı ve aldıktan sonra sizi en çok geliştirecek olan lens bu. 2 modeli var, bunun diyaframı 4’ten başlıyor, diğeri 3.5. Arada hız farkı var tabii ki ama geniş açıda açık diyafram çok çok önemli değil. Zaten çekeceğiniz fotoğraflar muhtemelen f/8 ve daha kısık diyaframda olacaktır. Sigma 10-20 yaptığı ciddi distorsiyon (bükülme) ile tanınır, sol ve sağ kenarlar ciddi derecede içe doğru bükülür. Bu bükülme eğer sizi hoşunuza gidiyorsa bu lensi bırakamayacaksınız, ama eğer sevmiyorsanız bu lensi almayın.

Geniş açı ve ND filtreyle böyle uzun pozlama manzaralar çekebilirsiniz. -Thanes G.-
Geniş açı ve ND filtreyle böyle uzun pozlama manzaralar çekebilirsiniz.
-Thanes G.-

100mm_macro

 

Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro Lens: Makroya giriş yapmanızı sağlayacak Canon’un çok kaliteli optiklere sahip lensidir. Eğer gözle görünemeyen küçük dünyaları seviyorsanız ve aynı zamanda iyi portreler çekmek istiyorsanız bu lensi alın. Hem açık f/2.8 diyaframıyla, hem de makro özelliğiyle ideal lens. Bir yeni modeli olan 100mm L tabii ki bundan daha iyi ama bu lens de çok aşağı kalmıyor.

 

-AimishBoy-
-AimishBoy-

1500-2000 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

tokina-11-16mm

 

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX Lens: Geniş açının krallarından. Türkiye’de ve dünyada her zaman en çok tercih edilen geniş açı lenslerin başında geliyor. Gerek f/2.8 diyaframı olsun, gerek gövde yapısının kalitesi ve dayanıklılığı olsun seçim için önemli kriterleri oluşturuyor. Canon 10-22, Sigma 10-20 ile beraber kafa karışıklığına yol açan lenslerden olsa da, geniş açıda bu lensi tavsiye ediyorum. Alın, güle güle kullanın :)

 

Geniş açının yakındaki nesneleri büyük gösterme özelliği yaratıcılığınıza etki edecek
Geniş açının yakındaki nesneleri büyük gösterme özelliği yaratıcılığınıza etki edecek

canon70_200

 

Canon EF 70-200mm f/4L USM Lens: Canon ‘un L serisi lenslerinin en uygun fiyatlılarından ve en alınabilenlerinden. Bu lensi ilk alıp kullanmaya başladığımda gördüklerime ve sonuçlara inanamamıştım. Eğer daha önce L lens kullanmadıysanız size de fotoğrafa yeni başlamışsınız gibi gelebilir. O kadar keskin sonuçlar ve o kadar iyi renkler veriyor ki önceki lensleriniz size biraz küçük görünebilir. Titreşim engelleyici özelliği olmaması sizi tedirgin etmesin, rahatlıkla kullanabileceğiniz, çok çok iyi bir lens.

Hem sokak, hem portre, hem close up çekimler yapabilirsiniz. -Cheevin H-
Hem sokak, hem portre, hem close up çekimler yapabilirsiniz.
-Cheevin H-

2000-3000 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

sigma35mmf1_4

Sigma 35mm 1.4 DG HSM Lens: Listemize yeni giren bir lens ve çok yukarıdan girdi. İncelemesini de daha önce yapmış olduğum bu yeni lensi şiddetle tavsiye ediyorum. İncelemesini şuradan okuyabilirsiniz: https://tahiryildiz.com/sigma-35mm-f1-4-dg-hsm-incelemesi/ Sokak fotoğrafları, portre fotoğraflar ve hatta manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu lens, çok çok keskin ve muadillerine göre çok ucuz. Alın, kullanın, aldırın, bana hak vereceksiniz.

IMG_3947

24_105

 

Canon EF 24-105mm f/4L IS USM Lens: Tak-gez lenslerin kralı. Açısı harika, özellikle full frame gövde kullanıyorsanız sahip olmanız gereken ilk lenslerden. zaten Canon da bunu görmüş olacak ki genelde full frame gövdelerle bu lensi kit olarak satıyor. Gezilerde, arkadaş ortamlarında, her yerde en iyi kalitede fotoğraflara sahip olabileceğiniz L kalitesini ve kontrastını her fotoğrafınızda görebileceğiniz muazzam bir lens.

 

Özellikle yurtdışı gezileri için çok kullanışlı bir lens. Fotoğraf direkt makine çıktısı
Özellikle yurtdışı gezileri için çok kullanışlı bir lens. Fotoğraf direkt makine çıktısı

tamron24_70

 

Tamron 24-70mm f/2.8 Di VC USD Lens: Üçüncü parti lens üreticilerinden tavsiye ettiğim bir diğer lens de bu. Yeni çıkan bir lens olmasına rağmen şimdiden kabul görmüş durumda. Rakiplerinden fiyat olarak avantajlı olması da Tamron’u öne çıkaran özelliklerden. Eğer 24-70 açısında çalışıyorsanız ve kaliteli sonucu uygun fiyata edinmek istiyorsanız bu lensi alın. Pişman olmayacaksınız.

Geniş Tamron 24-70 incelemesi: https://tahiryildiz.com/nikon-d600-ve-tamron-24-70mm-f2-8-vc-incelemesi/

Portre için ideal aralıklardan
Portre için ideal aralıklardan

135f_2

Canon EF 135mm f/2.0L USM Lens: Canon ‘un bence tartışmasız en iyi portre lensi. Her diyafram aralığında her zaman her yerde çok keskin, çok kaliteli. Arkaplanı yok etmiyor, adeta uçuruyor. Krema bokeh dediğimiz bokehi veriyor, bir çok katalog çekimi de bu lensle yapılıyor. Çok uzun süre kullanma imkanı buldum, portre için ideal, vazgeçilmez, bulabildiğim bütün övgüler bu lens için…

 

Kenan'a da buradan selamlar :)
Kenan’a da buradan selamlar :)

3000 TL ve Üzerine Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

Bu yazımda tabii ki tüm lensleri size sunmak mümkün değil, daha uygun fiyatlı ve fiyat/performans oranı en iyi lensleri göstermeye çalışıyorum. Bunun yanında üst seviyede en iyi derecede performans veren lensleri de kısaca sıralayacak olursam:

1- Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM Lens

2- Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM Lens

3- Canon EF 8-15mm f/4L USM Balıkgözü Lens

4- Canon EF 85mm f/1.2L II USM Lens

5- Canon EF 200mm f/2L IS USM Lens

Canon kullanıcıları için umarım faydalı bir yazı olmuştur, sıkça sorulan sorulardan biri “Hangi lensi almalıyım?” Bu çerçevede bu yazı aklınızdaki çoğu soru işaretini giderecektir.

0 Shares:
189 comments
 1. Tahir Bey merhaba. 17 mmden başlayan ve f 2.8 bir lens kullanmak istiyorum canon 6 d almayı düşünerek. 24-105 lensim var. Canon pahalı eğer inceleme şansınız olduysa, tamron 17 50 2.8 vc . hakkında görüşünüzü yazabilir misiniz lütfen çok teşekkür ederim

  1. Burada da bahsettiğim gibi Tamron 17-50 iyi bir lens, VC 'li olanı da olmayanı da tavsiye ediyorum. Ama 6D full frame olduğu için bu lensleri kullanamazsınız, alternatif olarak Tamron 28-75i kullanabilirsiniz, benzer performans verir.

  2. Kardeşim tamron 17-50 mm lens çok iyi bi kens ama sen 6d ile kullanamassın çünkü fullframe bi lens değil yani fotoğrafı çekitğinde fotoğrafın çevresi siyah bir daire içinde olucaktır ve sana sorun yaratıcaktır ama fullframe olmayan bi canon serisinde kullanabilirsin öneririm

 2. mrb Tahir Bey;
  Ben portre sevdalısı bir fotoğrafçıyım ve yukarıda övgü ile söz ettiğiniz Canon EF 85 mm 1.8 lensi ör;650 D yi alıp kullanırsam resimdeki bayandaki gibi bir kalite ve keskinliği yakalayabilir miyim birebir ?

  1. 85 mm crop makinelerde 127,5 a dönüşüyor (1,5 ) çarpan faktörüyle kesinlikle çok çok keskin bir lens fiyat performans olarak alınabilecek en iyi lenslerden biridir çok beğenirim eğer bütçeniz yetiyorsa sigma da f 1,4 üde var o daha da keyifli bir lens…

 3. Yakalayabilirsiniz, ben ilk defa 85mm kullandigimda 40D 'm vardi ve yine cok mutlu ediyordu :)

 4. Mrb Tahir Bey;
  Size aklımı kurcalayan bir soruyu sormak istiyorum şöyle ki;hem Canon ve hem de Nikon için önerdiğiniz lenslerle ilgili çok güzel 2 yazınız var.Bende portre fotoğraf seven birisiyim.Aynasız makine kullanıyodum onu satmaya karar verdim.Ve şimdi Nikon veya canon tericihi yapmak durumundayım.Frklı fiyatlarla alınabilecek hem nikon hem de canon incelemenizde resimlere dikkatle baktım.(bana göre canon daha keskin gibi geldi)
  Tahir Bey siz bana hangi markayı önerirsiniz şu durumda?Portre fotoğrafı göz önüne alırsak. Size göre hangi marka daha keskin?Vereceğiniz bilgiye göre rotamı çizmek istiyorum canon veya nikonla başlayıp ona göre yukarıdaki lensleri denemek istiyorum..Bir makine seçip onunla devam etmek istiyorum
  Saygılarımla

  1. Ben kendi kullandigim makineyi rahatlikla onerebilirim bu durumda, Nikon D600. Neden D600 aldigimi anlattigim yazi da var blogumda ona da goz atabilirsiniz, keskinlik bilgisayarda fotografi islerken degistirebildiginiz bir sey oldugu icin internetteki fotograflara cok guvenmeyin derim. Ayrica lens de onemli etkenlerden, sadece makine ile bitmiyor yani.

 5. Merhaba,
  Canon 85mm + 17-50 Tamron giriş seviyesini geçmiş birisini idare edebilir mi?
  Bir fotoğrafçının setinde olmazsa olmaz lensler hangileridir?
  Not: Makine 60D

  1. Evet edebilir.
   Olmazsa olmaz lens diye bir şey yok, çünkü herkesin zevki farklı. Bence 24-70 ve 70-200 f/2.8 ler yeterlidir

 6. Hocam Tamron 17-50 düşünüyorum 650d ile birlikte. VC'siz olanının kalitesi daha iyi diye forumlarda yorumlar geziyor. Sizce hangisi daha keskin fotoğraf çekiyor.

  1. Her ikisi de çok kaliteli, testlerde VC'siz olan önde gelse de ben özellikle yeni başlayanlara VC'li tavsiye ediyorum.

 7. merhaba 60d almayı planlıyorum da sizce 60dyi 18-135 kıt lensle mi alsam yoksa 18-55 kıt ile alıp aradaki parayla başka lenslere mi yönelsem ?Birde zoom lens olarak yazınızı okudum canon 55-250 öneriyorsunuz ama benim kafama takıldı sorayım dedim o lensi atlayıp Canon EF 75-300mm f/4.0-5.6 III Lensi alsam ne dersiniz?teşekkürler…

  1. Benim önerilerim belli :) 75-300ü önerseydim onu yazardım, 55-250 çok daha iyi bir lens, 18-135 ile başlamak her zaman mantıklıdır.

   1. 18-135 neden daha mantıklı?18-55 ile arasında 400 tl fark var.O farka 200 tl daha katıp 600 liraya dediğiniz gibi 55-250 almak bana daha sıcak geldi.Üstelik şimdi bu sayfada ve fotografium blogda sizin hazırladığınız sayfada tamron 17-50 xr nin fotoğraflarını görünce gerçekten aşık oldum ve almayı planlıyorum.2-3 ay sonra tamron alacakken 18-135 kıt lens alıp ona ekstre masraf yapmak mantıklı gelmiyor ama tabi siz bunu daha bilirsiniz bu yüzden düşünceleriniz benim için önemli.teşekkürler..

  2. sıraladıgınız lenslerin hepsi farklı katagorilerde yeni başlayacaksanız bence 24-105 f4 L alın güle güle kullanın

 8. 18-135 neden daha mantıklı ? 18-55 le arasında 400 tl fark var.O farka 200 tl daha katıp 600 liraya dediğiniz gibi 55-250 almak bana daha sıcak geldi.Üstelik şimdi bu sayfada tamron17-50 nin fotoğraflarına aşık oldum ve almayı planlıyorum.2-3 ay sonra tamron alacakken 18-135 kıt lense masraf mantıklı gelmiyor bana ama tabi ki siz daha iyi bilirsiniz bu yüzden düşüncelerinizi merak ediyorum.teşekkürler…

  1. Başlangıçta ne çekileceği bilinmiyorsa daha fazla zoom aralığı daha önemli çünkü, tabii ki imkan varsa 17-50 ve 55-250 alınmalı.

 9. merhaba tahir abi ben canon 60d kullanıcısıyımda bir tana portre lens almayı planlıyorum.Senin Canon EF 50mm f/1.8 II Lensi tavsiye ettiğini okudum.Nikon lens seçim sayfanıda okudum orada 35 mm önermişsin crop makinalar için.Acaba Canon EF 35mm f/2.0 Lensi nasıldır.Veya Canon EF 50mm f/1.4 USM Lens mi alsam ne dersin?Bu arada bir kere alcam bu aralıktan lens bu yüzden seçimin önemli sağol…

  1. 35mm f/2 de iyi bir lens ama biraz sesli çalışıyor, ben bu 3ü arasında 50mm 1.4ü tercih ederdim :)

   1. peki abi Canon EF 85mm f/1.8 USM Lense baktım şimdi oda güzel onuda burada övmüşsün ama Canon EF 50mm f/1.4 USM Lenside övmüşsün ikisininde fiyat aralığı da az 100 tl filan peki burada hangisi daha iyidir?Hangisini almalıyım?

     1. abi biraz fazla olacak ama :) şimdi 50 mm f/1.4 ün siparişini verdim.Birde zoom lens alacağım şimdi Canon EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS II Lens (619 tl)önerdiğin bir lens biliyorum ama ben Canon EF 70-200mm f/4L USM Lens (1600tl) almayı kafaya koydum.şimdi 55-250 almazsam muhtemelen 70-200 ü sömestırda ve ye en geç yazın alırım ama 55-250 yi şimdi alırsam 70-200 için 2 sene filan beklemem gerekir.sence ne yapmalıyım yarım dönem bekleyip 70-200 mü alsam yoksa 55-250 alıp tecrübe edindikten sonramı L lenslere geçsem.Bilgilendirirsen sevinirim..iyi günlerr..:)

     2. 55-250 ile devam edip sonra satabilirsin 70-200 için.

     3. 55-250 yi 619 tl ye aldıktan sonra ikinci eli ne kadara gider ki ?fazla zarar olmaz umarım?

 10. slm tahir bey ben yeni baslayacam bu fotografciliga ve tek bir objektif ve beklentilerimin cogunu karesilayan bir objektif almak istiyorum tamron 18-270 cogu beklentilere yanit verirmi bu objektif hakkinda bilginiz varmi…

  1. Bu tür lensler her şeyi yapar, ama hiç bir şeyi tam yapamaz :) Arkaplanınız flu olmaz, netliğiniz harika olmaz ama her şeyi yapan ve 10 üzerinden 6-7lik bir lens istiyorsanız hiç düşünmeyin, alın.

  2. ÇARPANININ 5 KATI FAZLASI LENSLER HİÇ BİR ZAMAN İYİ BİR NETİCE VERMEZ.NEDENİ İÇLERİNE FAZLASIYLA KONULAN MERÇEKLERDEN GECEN GÖRÜNTÜ KALİTESİNİ KAYBEDİYOR.

 11. Tahir Bey merhabalar; 650 D ile yukarıdaki bütün lensleri kullanma imkanım varmı acaba ?

 12. Ben Canon 60D satın aldım 18-55 kit lensi ile birlikte, lensin yetersiz kalacağını biliyorum ancak artıları nelerdir? Yeni lens almayı düşünüyorum bir süre sonra, Gazetecilik okuduğum için mesleğime de uygun olması gerekiyor, tavsiye edebileceğiniz lensler nelerdir bu anlamda? Bölüm bazında düşünüldüğünde..

 13. tahir bey iyi günler bende fotograf işine yenı adım atanlardan bırıyım 18-55 lens kullanıyorum ama bıraz daha zoom özelligi yüksek bı lens almak ıstıyorum.bunun için 18-135 nasıl tavsiye dermısınız

  1. Köksal Bey, benim önerdiğim lensler üstte :) Diğer lensleri çok önermiyorum açıkçası

  1. FUL FRAME MAKİNA KULLANMIYORSANIZ ZATEN SİZE 80 MM LENS YARAMAZ 50 MM LENS ZATEN 1,5 CROP MAKİNAYA TAKILDIGINDA 80 MM LENSE DÖNÜŞÜR.

 14. Tahir bey 1000-1500 TL arası Canon geniş açılı bir lens almak istiyorum. Önerebileceğiniz bir canon lens varmı? İlginize şimdiden teşekkür ederim..

 15. Özgür Bey, yazımda zaten önermişim, Sigma 10-20, Canon tarafında ne yazık ki o fiyatta yok.

 16. Tahir Bey nikon d7000 alıcağım 2 3 güne fakat lens hakkında henüz net bir karara varamadım..maddi durum olarak ya kıt lensi 18-105 + 50mm 1.8g lensı alıcagım body ıle bırlikte fakat bu ıkı lens yerine nikon 18-200 vrII sizce tercigim hangisi olmalı..
  ilginiz için şimdiden teşekkürler..

  1. İlk makine alıyorsanız ilk seti tercih ederim ben olsam, 18-200 türü lensler kaliteli lensler değil, 18-105 ile ne yapacağınıza karar verirsiniz, 50mm ile de portre çekerseniz…

  2. YENİ MAKİNA ALAN ARKADAŞLAR NEDEN İLLA ZOOM OBJEKTİF ALMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ :)) ÇKECEĞİNİZ OBJELER 100 YADA 200 METRE İLERİDEMİ OLUYOR HEP.ZOOM OBJEKTİFLER GENELDE DOĞA FOTOĞRAFCILARI KUŞ FOTOĞRAFCILARI TARAFINDAN KULLANILIR. 18,135 LENS SANA HAYLİ HAYLİ YETERLİ.BUNUN YANINA BİRDE 50 MM LENS AL PORTLER FOTOĞRAFLARINDA KULLAN. :))

 17. Slm tahir abi ben canon 85mm 1.2 lens almak istiyorum ama sizin bu lens icin yaptığınız bi yorum bulamadim portre cekim yapiyorum sizce fiyatinin karşılığını veriyormu cvp verirseniz sevinirim abi slmlar

  1. Merhaba Yaşar,

   O lens hakkında bir şey söylemeye çok gerek duymadım, tabii ki süper bir lens, ama o fiyatı hak ettiğinden emin değilim, yine de tabii ki tavsiye ederim, çok çok kalitelidir.

 18. Merhaba Tahir Bey 2 sene önce Nikon d5100 ve 18-55 + 55-200 kit lenslerle fotoğraf çekmeye başladım.. Yönlendirme eksikliği yüzünden çok sıkıntı çektim diyebilirim en basit örnek olarak Af motoru olmayışı yüzünden 50mm 1.8 g 'ye muhtaç(fiyat) olmak, kit lenslerin bana verdiği hissiyatsızlık vs vs..İşin özüne gelirsem ne istediğimi bilen biri olarak full frame bir makine alıcam.. Bütçe limitim ve kendi elemelerim sonucunda nikon d610 ve d700 arasında inanılmaz bir git gel yaşıyorum.. Video asla önemli değil 2 kere bile kullanmamışımdır.. Aklıma takılan sorular iki makinenin baz iso'larındaki fark, vizörün birinde %95 diğerinde %100 olması, kasa yapılarındaki sağlamlık,birisi expeed diğeri expeed-3 kullanıyor liste uzayıp gidiyor. İki makineyide kullanan birisi olarak sizin tavsiyeniz benim için önemli. Lens olarak elimin altında arkadaşımdan hep ulaşabileceğim 14-24 ve 50mm lensler mevcut.. Ben makinalara ek olarak 24-85 almayı düşünüyorum.. İki makinede çok iyi ama hangisini tercih etmeliyim.. Birde lens seçimim doğrumu yoksa öneriniz varmı?

 19. Öncelikle Selam Bi Merakım Oldu Lenslerle İlgili Canon 75/300 Lens Sizce Nasıl Tahir Bey Yardımcı Oldugunuz İçin Teşekkürler

  1. Tavsiye ettiğim lensler üstte yazılı aslında Müslüm Bey, 75-300 türü lensleri tavsiye etmiyorum.

 20. Tahir bey Canon 6D sahibiyim. 14 mm samyang kullandim bodyden uzaklastim. Canon 50 mm f1.4 lensim var ama sigmaninkiyle takas yapmayi dusnuyorum. Onerirmisiniz? Ikincisi gunluk kullanimim icin 24 105 f4 mi almam mantikli yoksa sigma-tamron 24-70 f2.8 mi ?

  1. 50mm için önerim yine Canon, çok fark görmeyeceksiniz çünkü, 24-70ler her zaman 24-105ten iyidir…

 21. Merhaba hocam tavsiyenize cok ihtiyacim var. Yeni fotografciliga basladim. 18-55mm lensden sonra 50mm1.8 mi almam daha yarali olur yoksa 55-250mm mi? Insallah cevap verirsiniz. Cevabinizi bekliyor olucagim. Simdiden tesekkurler

  1. Merhaba Tahir ufak bir operasyon geçirdi o yüzden cevap verememiştir. Onun yerine ben önerimi ileteyim size. Ne çekmek istiyorsanız ona göre lens almanız lazım. Eğer tele lens ile uzaktaki objeler yakınlaşmak isterseniz 55-250 uygun fiyatlı ve IS olan iyi bir Canon lensi.
   Eğer portre ve detay çekmek istiyorsanız ve f1.8 diyaframın nasıl bokeh oluşturduğunu ve arka fonu nasıl “uçurduğunu” görmek isterseniz 50mm size daha uygun.
   Dediğim gibi çekmek istediğiniz konuya göre lensi seçebilirsiniz. Benim tavsiyem 50mm den yana.
   Selamlar

   1. Oncelikle gecmis olsun. Cevabiniz icin cok tesekkurler. Ben her iki pozisyonda da cekmek istiyorum. Tahir beyin hangi lens iyi yazisindan bu karara gelmistim. Ben fotografciliga yeni basladim. Ve 18-55 lik bi lensim var. Bu lensin ustune bana 0-1000 tl arasi hangi lensi tavsiye edersiniz? Cevaplandirirsaniz sevinirim

    1. Benden tavsiye 18-55 ile bol ol fotoğraf çekin. Daha sonra çektiğiniz fotoğrafları inceleyip en çok hangi aralıkta fotoğraf çektiğinize dikkat edin ve o lense yönelin. Eğer 55mm çekmek istediğiniz fotoğraflar için yakın kalıyorsa tele lens almanız mantıklı.
     Eğer illa ben lens alacağım diyorsanız 50mm 1,8 en ekonomik tercih olur.

  1. Merhaba Tahir ufak bir operasyon geçirdi o yüzden cevap verememiştir. Onun yerine ben önerimi ileteyim size. Ne çekmek istiyorsanız ona göre lens almanız lazım. Eğer tele lens ile uzaktaki objeler yakınlaşmak isterseniz 55-250 uygun fiyatlı ve IS olan iyi bir Canon lensi.
   Eğer portre ve detay çekmek istiyorsanız ve f1.8 diyaframın nasıl bokeh oluşturduğunu ve arka fonu nasıl “uçurduğunu” görmek isterseniz 50mm size daha uygun.
   Dediğim gibi çekmek istediğiniz konuya göre lensi seçebilirsiniz. Benim tavsiyem 50mm den yana.
   Selamlar

 22. Merhaba Tahir Bey,

  Canon 100mm f2 usm objektif hakkında görüşünüzü kısaca alabilir miyim? Canon 600d body ile kullanacağım. Teşekkürler

  1. 85mm 1.8'e çok benzer, ikinci eli hiç olmadığından pek tercih edilmiyor ama oldukça iyi bir lens.

 23. Öncelikle Selamlar Kafama Bir Soru Takıldı Bunu da Sizlerle Paylaşmak İstiyorum. Benim Canon Eos 1100d fotoğraf makinem ve 18-55 DC versiyonlu da bir lensim var. Fakat lensin gerek arka plan flu yeterliliği gerek IS siz oluşu gerek focal 55 mm nin yetersiz kalması beni çok rahatsız etti. Bende bunun üzerine yeni bir lense geçmeye karar verdim. Kafamdaki lenslerden bir kaçı : Canon 50mm f1.8 II – Canon 55 250 f4-5.6 IS II . Genelde kendimi arkadaşlarımı okul gezileri vs. gibi yerlerde kullanmaktayım. Manzara yı da unutmamam gerek (Kuş vs. fotoğrafı veyahut galata kulesini yaklaştırma). Makro ile ilgilenmiyorum. Bana F/P olan bir ürün tavsiye ederseniz memnun olurum. Bütçe 500 TL maksimum 550 600 Tl. Hayyamdan almayı düşünüyorum. İlk lensim olacağından İnşallah sorun vs. çıkmaz. İyi Günler Cevabınızı 4 gözle beklemekteyim.

  1. Merhaba amacınız olaylara yakınlaşmak sa 55-250 rahatlıkla iş görür. Madem bütçeniz bu şekilde ben size Sigma 70-300 APO DG ve Canon 50mm 1,8 i almanızı öneririm. İkisinin fiyatı hemen hemen bütçeniz kadar tutacaktır. Bu şekilde 18-55 ile manzara çekebilir, 50m ile arkası flu portre çekebilir ve 70-300 ile objelere yakınlaşabilirsiniz. Kaliteli tele derseniz canon 55-250 tabi ki ama buda tek lens demek. Karar sizin.
   Selamlar

 24. Merhaba Tahir bey, 35 yıllık fotoğraf sanatının içerisindeyim..Nikon D300 -kullandığım nikon 20mm f.2.8 ve 35 mm f/2 ve 28-70 mm f.2.8 lenslerim var.28-70 mm artık kullanmadığım için satıp 14mm f.2.8 nikon veya nikon 16 mm f.2.8 almak istiyorum.Sizin bana tavsiyeniz neler olabilir.

 25. Tahir Bey Merhaba;
  Bir sorum olacak EFS 17-85mm Lens özellikleri nedir?

  Ve EF 85mm ile arasındaki fark nedir?

  Bu iki soruma cevap verirseniz çok sevinirim.

  Şimdiden Teşekkürler.

  1. Merhaba, 85mm fixed bir açı yani zoom yapamazsınız, zoom yapılamayan lensler çok daha kalitelidir, zaten yazımda da değindim, 17-85 ise standart bir zoom lens, kalite olarak karşılaştırılamaz şekilde 85mm üstündür.

 26. Selamlar tavsiyenizle 85mm ile 55-250'yi aldım. Bilhassa 85mm benim için dönüm noktası oldu. Çok teşekkür ederim.

 27. Tahir bey merhaba,

  Canon 650D 18-55 is(Makine ile beraber) + 50mm 1.8 + 18-135 is stm lens almayı düşünüyorum. Hazırladığınız yazıyı okuduktan sonra 18-135 ile ilgili kafamda soru işaretleri oluştu. Birkaç arkadaşım 18-135 ile daha fazla alan derinliği elde edersin aksine zoom kullandıkça fotoğraf kalitesini kaybedersin tarzında yorumlarda bulunuyorlar. Yeni başlayacağım için araştırarak öğreniyorum birçok şeyi. Önerinizi 55-250 yönünde kullanmışsınız. %80 fotoğraf, %20 video çekimi yapacağım. Bütçeyi düşünmeden 2 lens arasından hangisini tavsiye edersiniz, Kısa bir neden ile paylaşırsanız memnun olurum.

  İyi çalışmalar.

  1. İki lens birbiriyle çok ilgisi olmayan lensler aslına bakarsanız biri geniş açı biri dar açı gibi. Amaç dar açıysa tabii ki 55-250, ama geniş açı ise 55 hiç de geniş bir açı değil, dolayısıyla 18-135. Ama bu iki lensten de beklentiniz yüksek olmasın…

   1. Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

    Yeni bir kullanıcı olduğum için açıkçası beklentilerime bir sınır koyamadım henüz. Canon 550D, 600D ile 700 800 çekim yaptım tabi amatör çekimlerdi. Arkadaşlarımın cihazları ile. Tabi cihaz ayarları, çekim teknikleri ve photoshop bilgimin zayıflığı da görsel şölenden biraz mahrum bırakıyordu ve cihaza hakim olamıyordum. Yeni cihazımda bunları aşmayı planlıyorum. Lens için ayırabileceğim maksimum bütçe 1000 lira. Bir yandan Canon'un STM teknolojisi de çok hoşuma gitti. EF 85 1.8 ise şu an 1200lerde satışta. Bütçem kısıtlı olduğu için lens seçeneğim de malesef daralıyor. :/

    650D video incelemenizi izlemiştim hayran bıraktı giriş seviyesi için.

    1. O zaman lens almadan önce biraz daha çekim yapın ve ne gibi çekimlerden daha çok hoşlandığınızı bulmaya çalışın derim.

 28. Bu açıdan düşünmemiştim aslında. Bu dediğinizi 1 ay boyunca uygulayacağım o zaman. Kesin kararımı veririm sanırım. Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

 29. Tahir Bey,Merhabalar Yaklasık 1.5 yıldır Amatör olarak fotoğraflar çekiyorum.Bana inanılmaz bir duygu yasatıyor.Sizinde sıkı bir takipcinizim.Elimden geldiğince yazılarınızı okuyup bir seyler öğrenme çabasındayım.
  Canon 60 D makinem var 18 55 kit lens ve 50 mm 1.8 lenslerim var.Bana 18 55 artık yeterli gelmiyor aklımda Sigma 17 50,Tamron 17 50 ve ikinci el temiz Canon 17 55 var.Keskinlik veya benim gibi bir amatör olan birisine tavsiyeniz hangisi olurdu.İleride Tamron 70 300 vc usd yi kesin olarak ta alacağım aynı zamanda.Canon 15 85 inde tüm Forumlarda birinci tercih edilmesi var ama malum fiyatı L Serisi gibi Belki ileride Temiz,uygun ikinci el olarak alabilirim.Biraz uzun oldu ama beni bu çıkmazdan siz kurtarabilirsiniz.18 200 gibi yüksek çarpanlı lensleri kesinlikle düsünmüyorum.

  1. Zaten üstte tavsiye ettiğim lensleri sıraladım, onların dışında bence macera aramaya çok da gerek yok, bu lenslerden Tamron 17-50'yi tavsiye ediyorum, dar açıda da 55-250'den çok şaşmayın derim.

   1. Cevabınız için çok tesekkür ediyorum Tahir Bey.Tamron zaten benim içinde hep bir adım öndeydi.Tabi diğer lens lerde kafamda acaba sorusu nu hep sormama sebeb oluyordu.Tekrar Tesekkür ediyorum…

 30. tahir bey 70d gövdede ve canon 5d mark2 gövdede aynı lens uyum sağlarmı
  yada uyum sağlayan lensler hangisidir acaba

  1. FF gövdeler EF, Crop gövdeler EF ve EFS lenslerle uyumludur, hepsini ayrı ayrı yazamayız ne yazık ki.

 31. canon 70 d aldım 1 ay oldu 50 mmm 1,8 kullanıyorum ağırlıkta video için aldım .canon 5dmark2 vide kalitesinin nasıl yakalarım
  herhangi bir lensle bunu cözebilirmiyi acaba
  videoda alan derinliği yakalayacağım bir lens tafsiye edebilirmisiniz acaba

  1. Aynı kaliteyi yakalayamazsınız çünkü sensörünüz full frame değil, lensle değil sensörle ilgili…

 32. Tahir bey Öncelikle iyi günler dilerim.
  70D makinem için tamron 17-50- canon 15-85 veya sigma 17-50 hsm düşünmekteyim. Bir yandan 15-85 in kalitesi diğer yandan sabit 2.8 sabit diyafram. cihazı video da kullanmak istemiyorum.

  Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

  1. Bülent Bey,
   Tamron 17-50 diğer saydıklarınızın bir adım önünde, ben olsam onu tercih ederim…

 33. çok hoş bir çalışma olmuş, slr makinelere hep merakım vardı ve bir buçuk sene önce canon 650d alma imkanım oldu severekde kullanıyorum. yanında 18-135 mm ıss lens almıştım. ancak bendemidir hata yada bakış açım mı farklı bilmiyorum. birçok kişi bokehleri severken ben daha çok ne görüyorsan o gözüksün istiyorum fotoğrafta ve bu amaçla yeni bir lens arayışı içindeyim. ancak yaklaşık iki haftadır internette dolaşmama rağmen bununla ilgili net bir cevap alamadım. bir defa 18-135 lensim ıss olmasından kaynaklı video çekimlerinde çok ses çıkarıyor. ya harici mikrafon kullan yada stm lens al önerelirinde bulundu bir çok kişi. daha çok ev ortamında ki dışarılarda da çekim amaçlı gördüğünü çek tarzı lens istiyorum. bütçe 1000 tl ancak 1500 e kadar da çıkabilirim gerekirse önerebileceğiniz lens önerileriniz var ise sevinirim

  1. Emir Bey, yazıyı okuduysanız bütün sorularınızın cevabı var zaten, yazmayan lensler önermediğim lensler anlamına geliyor aslına bakarsanız.

 34. Merhabalar; tak gez olarak canon 1100D makinam için sigma 17-70mm f2.8-4 dc macro os hsm almayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz? Tamron 17-50mm f/2.8 ile karşılaştırınca sizce hangisi daha iyi?

  1. Yazıdaki önerimin Tamron olduğunu düşünürseniz Sigma'dan daha başarılı bulduğum açık… Ama 17-70 de kötü lens asla değildir, öneririm.

 35. mrb tahirbey oncelikle teekkurler bana yaklasik 5 ay once canon 60 d yi tavsiye etmistiniz bende gidip aldim cok memnunum. gyim magazzamdaki elbiseleri totograflarini cekip internet uzeri satiyorum ..fotograf makinesi cok isime yaradi sizden ricam canonun EF-S 17-85MM 1:4-5.6 IS USM LENINSINN nasil bir lens oldugunu bana urun fotolarini cekarken goruntu olarak herhangi bir fayda sagliyacak mi bana kisaca anlatabilirmisiniz .tessekkurler

  1. Hayırlı olsun öncelikle, 17-85 kit lenslerden çok farklı bir lens değil, o yüzden pek önermiyorum, üstteki lenslerden seçmenizi öneririm.

 36. Hocam merhaba..
  Caon 6 d full frame almak istiyorum.

  Tamron 17 50mm f 2.8 full frame için var mı?
  Tamron 24-70 mm ile arasında kaldım.

  Genelde geniş açı manzara çekiyorum. Potreyide seviyorum ilerde egilebilirim. Hangisini önerirsiniz..

 37. Merhaba Tahir bey bir fotoğraf stüdyosu olan arkadaşı için eşim yurtdışından canon 5d mark 3 ve lens seti alacaktı fakat şu anda arkadaşı ile iletişim kuramıyormuş ve yazılı olan kağıdı da kaybolmuş. 24-70/ 2,8L bunu alacak fakat yanında hangi lensleri alması daha uygun olur arkadaşı için?bilgi verebilirseniz çok sevinirim.teşekkür ederim

 38. Tahir bey merhaba canon 650d kullanıyorum. Bir haftadır sigma 50mm f1.4 dg hsm art lensini araştırıyorum.
  Portre ve manzara çekimleri için. 2500 tl bu lens ve sizce bu fiyat aralığında bu lensmi yoksa üç aşağı beş yukarı fiyat aralığında başka bir lensmi alınmalı

 39. Merhabalar Tahir Bey.Canon 15-85 f3.5 veya canon 17-85 f4 almayı düşünüyordum. Bu lensleri önermemişsiniz. Benim garibime giden bu lensler pahalı lensler ve önermemişsiniz. Keskin fotoğraflar çekmezler mi? Ve önerdiğiniz canon 55-250 f4 is ii lens bu lenslere göre fiyatı çok düşük bir lens. Bu lenslere nazaran daha keskin fotoğraflar çektiği için mi 55-250'yi önerdiniz? Teşekkürler.

  1. Sadece keskinlik değil, fiyat / performans olayı önemli burada. Her şeyden önce sabit diyaframlı lens seçmeye gayret ediyorum, sabit değilse de fiyatına göre daha yüksek performans veren lensleri seçtim…

   1. Son sorum peki canon 55-250'nin keskinliği 17-85 f4 ve 15-85 f3.5'e göre iyi midir? İnanın çok araştırıyorum bu lensleri ve alınca pişman olmak istemiyorum. Bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

    1. Söylediğiniz lenslerin biri geniş açı biri dar açı nasıl karşılaştırabiliriz ki? Benim tavsiye ettiklerimi alırsanız pişman olmazsınız :)

 40. Selamın aleyküm hocam ben canon 650d aldım 5 ay once yalnız iyi porte yakalamak icin daha bir keskin lens arıyorum 70-200mm f4 sizce uygunmudur

 41. Merhaba. Hersheyi okudum. Diger haberleri de. Ama ben yeni bashladım fotografchiliga. Makinem 650D. Zoom lens istiyorum fakat diyaframi buyuk olsun mumkunce. En uygun fiyata en iyisi hangisi?

 42. Merhabalar birkaç sorum olucaktı yardımcı olursanız sevinirim. Canon 650D sahibiyim. Geniş açı olarak 10-18 IS STM ile 10-22 USM arasında büyük fiyat farkı var. Aralarında kalite olarak büyük bir fark var mıdır? Hangisini önerirsiniz? Zoom lens olarak canon 70-300 IS USM almayı düşünüyorum iyi bir lens midir? Daha iyi alternatifleri var mıdır? Son olarak da macro lens olarak 100mm USM iyi midir başka bir alternatifi var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim çalışmalarınızda başarılar

  1. Mustafa Bey,

   10-22 öneririm ben, yıllardır kalitesi çok belli olan bir lenstir, 70-300 IS USM de iyi bir lens tabii, onun çok alternatifi yok, 70-200e ulaşana kadar ara lens gibi kullanılır genelde. Fotopazar.com 'dan size yardımcı olabilirim bu arada ürünler için.

   1. Sitenizi inceledim, çok başarılı olmuş. Önümüzdeki ayın sonlarına doğru alacağım lensler bunlar olucak herhalde. Mâlûm, maddi durumlar :) Ayrıca yine fotoğraf eğitiminiz dikkatimi çekti. Fotoğraf dersleri nasıl oluyo nerde oluyo bununla ilgili bilgiyi nasıl alabilirim dersleri siz mi veriyosunuz?

    1. Tesekkurler Mustafa Bey, beklerim. Egitimi veremiyorum su anda zamansizliktan, ben kendim veriyorum normalde evet

     1. Öncelikle tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Birkaç ay sonra bu eğitim konusu için yine yazabilirim fotoğrafa başlayalı uzun bi zaman olmadı sizinle tanışmak, bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmayı çok isterim :) tekrar teşekkür ederim, iyi çalışmalar :)

  1. Serkan Bey, o lensi bulmak neredeyse imkansız, ben hiç görmedim sanıyorum : )

   1. Teşekkür ederim, canonturk forumda gördüm ben aldım henüz elime ulaşmadı. Heyecan içerisinde bekliyorum gelmesini :) arzu ederseniz sonuçlarını size göndermeye çalışırım :) Hoşçakalınız. ..

 43. merhabalar Tahir bey yine sizin önerinizle Canon 6 D almıştım. Ben genelde manzara içerisinde çekiyorum potreyi sadece yüz olarak değil. Arka planın etkisinide kullanıyorum. Sİzce Canon 50 mm f1,8 veya 1,4 yada 85 mm F1.8 ni mi almalıyım. hangisinden memnun kalırım. Elimde kullandığım 24-70 F2.8 var. teşekkür ederim…

 44. Yazılarınız gerçekten çok faydalı oldu. 4 sene önce yurtdışından fotoğrafçılığa başlangıç olarak uygun fiyata Canon EOS 1100 D satın almıştım. 18-55mm standart kiti var. Şimdiki bilgim geçmişte olsa full frame alırdım. Manzara ve yapı fotoğrafları çekmek için ultra geniş açılı Tokina 11-16 F/2.8 AT-X 116 PRO DX lens almayı düşünüyorum. 1.6 krop faktöründen dolayı 11 mm: 17.6 mm ve 16 mm: 25.6 mm mi olacak? Tokina mantıklı mıdır, fiyat/performans olarak önerebileceğiniz başka bir lens var mıdır? Birde 55-200 mm veya 70-200 mm gibi zoom yapabileceğim bir lens önerebilirseniz memnun olurum. Herkese teşekkürler.

  1. Evet aynen hesapladığınız gibi olacak, en mantıklı seçimlerden biri, zoomda da ilk tavsiyem 55-250, bütçe varsa tabii ki 70-200 f4

 45. Tahir hocam 70d lens ile gelen 18-135 beni tatmin etmiyordu sattım tamron 17-50 aldım ancak onda da bulanıklık sorunu vardı araştırdım back focus sorunu varmış. Bana lens tavsiyeniz nedir biliyorum ff ama canon 24-105 i tavsiye eder misiniz yada 24-105 lens fiyatına yakın hangi lensi önerirsiniz kullandığım diğer lens 55-250. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. 24-105i tavsiye etmeyen yoktur heralde, her şeyden önce L lenslerin güzel olmayanı yok, tabii ki tavsiye ederim :)

 46. tahir bey merhaba bn Canon 650d mi 700d mi almalıyım birde lens olarak 18-55 mi 18-135 lens mi günlük manzara ve sokak resimlerinde işimi görür

 47. Tahir abi meraha D7000 KULLANIOYRUM 18-105 LE BUNU VERIP 6D BODY ALCAM LENS ILK BASTA 50MM 1.8 SONRA 17-50 MI 85MM TERCIH EDERSN
  85MM TERCH EDERSEN .
  SAMYANGMI
  CANONMU
  SIMDIDIEN TESEKKURLER BRDAN BANA MSJ OLRK ATARSNZ COK SEVIINRIM YINE TESEKKURLER

 48. Merhaba Tahir bey ben FF makine için geniş açı arıyorum. 16mm civarı prime lensde olabilir. Ne almalıyım bütçede önemli maksimumum 2 bin civarı.

 49. Tahir hocam merhaba. Dün 70d body aldım. Yazınızda tamron 17-50xr di2 demişiniz. Ben sigma 17-50 alacaktım fakat yazınızı okuyunca kararsız kaldım. Birde bütçe yeterli değil 50mm alacaktım ama 1 2 ay bekleyip 85mm mi alsam diyorum.
  Not:acemiyim :) bu lensler yerine başka bir lens mi almalıyım. ?

  1. Merhaba, 17-50 bambaşkaaaaa 85mm bambaşka, ne tip açıya ihtiyaç duyduğunu ben bilemem :) Portre istiyorsan tabii ki 85, ama 85le manzara vs çekilmez.

   1. hocam sorumu telefondan yazdığım için pek anlaşılır olmamış :)
    ilk sorum 17-50 için bütçem var ve sigma mı yoksa tamron mu almalıyım ?
    ikinci sorumda 250 lira gibi bir bütçemi hemen kullanıp 50mm 1.8 mi almalıyım yoksa 1 2 ay sonraya kadar bütçemi oluşturup 85mm1.8 / 50mm1.4 ikilisinden birini mi almalıyım ?
    Not : Makina 70d

    1. Tamron da Sigma da aynı pek farklı değiller, 50mm 1.4 ile 50mm 1.8 arasında dağlar kadar fark var, beklenir…

 50. Merhaba bende size sorum olacak mümkünse cvb yazsanız çok sevinecem bende Canon 600 d var ben iç mekan doğum foto çekincem hani lensi tavsiye edersiniz bana e-mail yasanız çok mutlu olur şimdiden çok teşekkürler

  1. İç mekanda doğum için açık diyaframlı ve zoomu olan bir lens öneriyorum, 24-70'ler gibi. Onlar pahalı gelirse Tamron 17-50 gibi bir lens uygun olur

 51. Merhaba Tahir bey,
  Baslangic asamasinda macro, portre, manzara çekebilmek için 70 d body'me hangi lens/ lensleri almam gerekir?
  Genel tarz olarak arka plan fluluğu ve bol bokeh seviyorum.
  50mm f1.4 arti baska bir lens mi?
  Yoksa 17-85mm gibi tek bir lensle baslsngic asamasinda idare eder miyim?
  Cok ekipman taşıyıp-tak cikar yapamayabilirim.
  Cok tesekkurler!

  1. Merhaba,
   Sigma 17-70 aradığınız lensmiş gibi görünüyor, yanına da 50mm 1.8 alıp devam edebilirsiniz…

 52. Merhaba Tahir Bey.

  Tam lens alacaktım ama bir iki video izleyince 24-70 gibi ff makineler için yapılmış lenslerin croplu makina da diyafram değerleri küçülüyor gibi anlatmışlar. Mesela 24-70 2.8 diyafram değeri olan lens croplu 70d gibi bir makinede diyaframda 2.8 göstersede gerçekte fotoğraflara 4.5 diyafram gibi bir değere çıkıyor. kararsız kaldım. bu konuda yazınız varsa(ben bulamadım) okumak ya da video varsa izlemek isterim. tamron 24-70 alacaktım ama çok kararsız kaldım. ff için üretilmiş lens mi yoksa crop için üretilmiş lens mi almalıyım. Makinem 70d. cevabınız için şimdiden teşekkürler. :)

  1. Tahir Bey birde tamron 24-70mm önerirseniz ikinci el almayı düşünüyorum. Ikinci elde 1650tl ye bir adet 3 sene kullanılmış lens var. Eğer temizse bu fiyata almalı mıyım

   1. Hayır hayır diyafram değeri asla değişmez çok yanlış bir bilgi. Tabii ki Tamron 24-70 alınır misler gibi de kullanılır, fiyatları bilmiyorum ikinci elde…

 53. 70D makinamda 24-105 kullanıyorum ama aldığımdan beri keskinlik konusunda hiç memnun değilim. 2 defa servise gönderip keskinlik ayarı yaptırdım yine aynı.. Almadan önce makinanızda deneyin

  1. Sorun sizde de olabilir, 24-105 kesinlikle keskin bir lens, her şeyden önce bir L

 54. Tahir bey merhaba oncelikle ben hem kalite hemde de saglamlik bakimindan canon 1dc kullanmak istiyorum bu makineyi iyi bir 300 mm lenske nerefen alabilirim fiyat önemli degil.
  Ibrahim halil Kürkçü

  1. İbrahim Bey Merhaba, fotopazar.com 'dan size ürünü sağlayabiliriz, isterseniz bir arayın konuşalım.

 55. Merhaba Tahir bey

  Canon 600d makinem var
  Kaliteli manzara ve portre çekimi için hangi lensi önerirsiniz 1000-1500 lira aralığında.
  Genel olarak Sigma ve Tamron 17-50 tavsiye ediliyor

 56. Merhabalar..Genis aci lens bakiyorum ve biraz kararsiz kaldim ve yaziniza denk geldim.Epey guzel bir yazi elinize saglik.Yalniz benim sormak istedigim galiba yazinizi yazdiginizda canon 10-18 efs daha cikmamisti.Bende genis aci lens alacak biri olarak soruyorum.Tokinanin genis acisi butcemi asiyor ama sigmanin ikinci eline ve canon 10,18 sifira butcem yetiyor.Acaba siz bu durumda bana hangi genis aciyi onerebilirisniz? :) canonun yeni genis acisini denediyseniz nasildir ? iyi gunler..

 57. Tahir bey merhaba ,
  16-35 f2.8 kullandınız mı ? Yorumunuz nedir ? 85 mm 1.8 kullanıyorum çok çok memnunum ama dar kaldığı yerler için yerine alternetif istiyorum.Makinem 650D ama ileride ff ye geçeceğim.Bütçe sıkıntısı yok o yüzden 16-35 mantıkkı gibi geldi sizin bir öneriniz var mıdır ?

  1. Kullanmaz olur muyum harika lenstir. 16-35 alabiliyorsanız hiç düşünmeyin :)

 58. Tahir bey sizin yorumunuza bakarak canan 100d aldım şimdi 50mm 1.4 lens alacağım sigma dg hsm mi yoksa canon 50mm 1.4 usm mi almalıyım bilgi verirseniz sevinirim

   1. iyi günler Tahir Bey. bazı sitelerinde inceleme yaptığımda f1.4 ve f2.0 arasında keskinlik göz önüne alındığında sigma daha iyi gibi görünüyor, daha net. the-digital-picture.com da mesela. lensleri kullanan biri olarak öneriniz nedir acaba. 50mm yi 60d de ve çoğunlukla 2.0-1.4 aralığında kullanmayı düşünüyorum. teşekkürler. (tamron 17-50 lensim var)

 59. Merhaba; Tahir bey bende iki makine var. 600d ve tamron 17-50.diğeri 6d ve 50mm 18 ,ff de geniş açı lensim yok.yukarıda örnek fotoğraflardan birinde 5d + tamron 17-50 yazıyor. bu lensimi 6d ye taksam kullanabilirmiyim ? makinem fiziki zarar görürmü,bir kaç yerde girişleri aynı değil aynaya çarpar çizilir vs demişler ama sağlıklı bilgi bulamadım,Teşekkürler

 60. merhaba,
  ben yeni başlayacağım ve makine oalrak canon 700d 18-55 düşünüyorum.stm olanımı dc olanımı emin olamıyorum sizce?makine iyimdiir başlangıç için?

 61. boydan çekim için sizce keskinlik bakımdan hangi lensi önerirsiniz bütçem 1300 bu fiyat aralığında alabilirim

 62. merhaba tahir bey benim farklı bir sorum olacak. bende eski bir filmli makineye ait Olympus 50mm f/1.8 OM F.Zuiko lensi var. bu lens canon 700d ile uyumlumudur acaba? ona göre canon 50mm lens alacağım. teşekkürler şimdiden.

 63. Hocam Merhaba Canon 700d alacağım fakat yanına hangi lensi alacağımı bi türlü kararlaştıramadım 18-135 lens düşünüyorum fakat 50mm 1.8 de ekstra almalımıyım sizce çok fark olur mu yoksa 18-55 ve 50mm 1.8 mi almalıyım yanınada bi tane zoom lens yardım ederseniz memnun olurum.

  1. 50mm 1.8 her zaman almalısınız, diğer lenslerden çok daha farklı bir lenstir.

   1. hocam peki 18-135 lens yerine hatta daha ucuza 18-55 ve 70-300 canon lens alabiliyoruz sizce hangisini almak daha mantıklı Canon 700d 18-135 is stm lens ile birlikte fiyatı 2400 tl civari iken 18-55 dc ve 70-300 lens le birlikte 2150 lira civarı sizce hangisi daha mantıklı?Yada bana lens önerirseniz çok sevinirim 50mm 1.8 in yanında hangi lensleri almalıyım?Manzara portre hemen her şey çekiyorum.Ve video çekimide önemli.

 64. Canon 60 D kullaniurm
  18-200 var onu satip 17-50 almak istiyrm.daha keskin fotogrf elde edebilimiyim?

 65. Merhaba. Yeni başlayan biri olrak dış mekan çekimlerine merak salmış bulunuyorum. Canon 1200d kullanıyorum. Sizce tamron 17-50 2.8 lens almalı mıyım? Kafam çok karışık artı, Polarize filtre olrak 200 liralık bütçe için neyi önerirsiniz? Sizce onuda almalı mıyım? Son olrak bunalrın yanında Canon 50mm 1.8 stm lens almalımıyım?

  1. Tamron 17-50 ve Canon 50mm almalısınız tabii ki, kit lensten çok daha iyi sonuçlar alacaksınız.

 66. Standart
  arkadaşlar herkese merhaba birkaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim,öncelikle canon 70d sahibiyim ve 85mm 1.8 i bugün satın aldım 😊 çok düşündüm 50mm 1.4 mü alsam 85mm alsam diye iyi yada kötü bi karar alıp 85mm aldım. çünkü yüzlerce fotoğrafları kıyasladığımda bokeh ve kalite olarak çok çok daha fazla hoşuma gidiyordu.çoğu kişi fark yok desede benim gözüme farklı geldi hep,belkide ön yargımdan(kafaya koydum bikere) 😊 sorularıma gelince daha çok amatörüm gülüp geçmezseniz sorularım şöyle ;
  herkesinde dediği gibi açı problemi olduğunu kendimde test etmiş oldum.elimde 50mm de olmadığı için bazı şeyleri anlayamıyorum: 1. olarak mesela 85mm de 50mm de ki aynı görüntüyü 3-5 adım geri giderek alamazmıyız ? mantığını öğrenmek adına soruyorumda( hep dış çekim yapacağım) 2. sorum ben kişiden uzaklaştıkça A+ modda mesela diyafram 3-4-5 lere çıkıyor. uzaklıkla diyafram ilişkisi neden böyle.mesela çekeceğim kişiden baya uzaklaşıp şöyle boydan f1.8 de bol bokehli çekim yapamazmıyım.galiba ben hiçbirşey bilmiyorum. çok saçma geldiyse cevap vermeyin valla 😊saygılarımla

 67. arkadaşlar herkese merhaba, Tahir hocam merhaba birkaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim,öncelikle canon 70d sahibiyim ve 85mm 1.8 i bugün satın aldım 😊 çok düşündüm 50mm 1.4 mü alsam 85mm alsam diye iyi yada kötü bi karar alıp 85mm aldım. çünkü yüzlerce fotoğrafları kıyasladığımda bokeh ve kalite olarak çok çok daha fazla hoşuma gidiyordu.çoğu kişi fark yok desede benim gözüme farklı geldi hep,belkide ön yargımdan(kafaya koydum bikere) 😊 sorularıma gelince daha çok amatörüm gülüp geçmezseniz sorularım şöyle ;
  herkesinde dediği gibi açı problemi olduğunu kendimde test etmiş oldum.elimde 50mm de olmadığı için bazı şeyleri anlayamıyorum: 1. olarak mesela 85mm de 50mm de ki aynı görüntüyü 3-5 adım geri giderek alamazmıyız ? mantığını öğrenmek adına soruyorumda( hep dış çekim yapacağım) 2. sorum ben kişiden uzaklaştıkça A+ modda mesela diyafram 3-4-5 lere çıkıyor. uzaklıkla diyafram ilişkisi neden böyle.mesela çekeceğim kişiden baya uzaklaşıp şöyle boydan f1.8 de bol bokehli çekim yapamazmıyım.galiba ben hiçbirşey bilmiyorum. çok saçma geldiyse cevap vermeyin valla 😊saygılarımla

   1. üstündeki dönüp duran rakamlar diyafram değilmi üstad? değilse ne olduğunu öğrenebilirmiyim 😊https://uploads.disquscdn.com/images/873436bf34889bc88683887e30c76b1b84c41ad697ccd277847ce62a1f26c05a.jpg

 68. Selamlar.
  Arkadaşlar kendini nasıl bir fotoğrafçı olarak tanımlarsın diye sorsanız kocaman bir sıfır derim :)
  İnternet üzerinden bir eos 70d neredeyse sıfır ayarında bir makine aldım üzerinde efs 18-135 lens var ancak yurt dışında olduğumdan henüz kavuşamadık kendisiyle ki daha 24 gün var yurda dönmek için. bugün itibariyle forumları okumaya başladım ayrıca you tube üzerinden videolar da izleyeceğim ancak üzerindeki bu lensin hangi amaca yönelik olduğunu henüz bilmiyorum.
  Defalarca para harcayıp tekrar tekrar lens almak istemiyorum. Dolayısıyla EF 135 f/2.0 L in en iyi portre lensi olduğunu öğrendim buradan. Eğer benim makinemin üzerindeki lens portre lensi ise yeni portre lensi almayacağım. İhtiyacım olan uzak odak iyi zoom yapabilen ve çiçek böcek için ve malum portre için üç farklı lens.
  Benimkinin ne işe yaradığından başlayarak bana tavsiyelerinizi bekliyorum.
  Teşekkürlerimle birlikte şükranlarımı da kabul ediniz.
  İyi çekimler diliyorum herkese.

 69. Merhaba Tahir bey, portre çekmek için lens almak istiyorum 50mm 1.8 mi? yoksa 85mm 1.8 mi karar veremiyorum, sizce aralarındaki belirgin farklılıklar nelerdir?

 70. Merhaba Tahir bey, ilk defa fotoğraf çekimlerine başlayacağım. Genelde doğa fotoğrafçılığında kullanacağım. Canon 5D mark 2 düşünüyorum. Lens 24-105 4L genelde kullanıyorlar. İlk defa bu işe atılan birine ne önerirsiniz tavsiye olarak şimdiden teşekkürler.

 71. merhabalar tahir bey şimdi 2 lens arasında kaldım 1500 tl bütcem var canon için ve portre için 85mm 1.8 mi 50 mm 1.4 mü ?

 72. Tahir bey daha önceleri çıkan Canon 16-35mm f/2.8L II USM lens ile Canon 16-35mm f/2.8L III USM lens arasında ne fark var, aralarında fiyat olarak 1500-2000 tl oynuyor, II USM aldığımda keşke III USM alsaydım diye düşünür müyüm acaba.?

 73. İyi günler Ben ilk kez makine alacağım canon 750d doğru bi karar mı ve alacağım lens te hiç fikrim yok biraz manzara biraz da kendimizi manzaraya karşı gibi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Yeni başlayanlar için 700d veya 750d de olabilir. Lens olarak da “tak gez” olarak ifade edilen ve birçok yerde kullanacağınız 18 -135 ideal lens olur sizin için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Kullanım Kılavuzunu Okudunuz mu?

“Kim okuyacak o ansiklopedi gibi şeyi?” dediğinizi duyar gibiyim, hangi arkadaşımla fotoğraf makinelerinin kullanım kılavuzları hakkında konuşsam aynı…
Devamını Oku

Canon 7D Mark II Detaylı Test ve İnceleme

Yazı İçeriği Hide Body Farkları:Yeni-mini-USB-Yeni PilÇift Kart SlotuWi-Fi YokAF TakipÇekim HızıAF NoktalarıISO Performansı:Netleme HızıGenel Değerlendirme Çıktı çıkacak, geldi-gelecek,…
Devamını Oku

Benro KH-25 Video Tripod İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Malzeme KalitesiBenro KH-25 Teknik ÖzelliklerÖnemli ÖzelliklerSonuç Video tripod arıyorsanız çok fazla seçim şansınız var ama fiyat/performans…
Devamını Oku

Neden Fujifilm XE-2, Detaylı İnceleme

Yazı İçeriği Hide Genel Özellikler:Neden Fujifilm:Neden XE-2:Hangi Lens-ve-ler ? Blogumuzda aynasız makineler üstüne oldukça duruyoruz. Durmak ne kelime…