Bilen bilir, fotoğrafa Canon ile başladım, uzun süre de severek kullandım, canonturk.com ‘un kuruluşu da bu sevginin bir ispatı aslında. Fotoğrafa yeni başladığım zamanlarda çektiğim sıkıntıları hatırlıyorum, bunlardan bir tanesi de “Hangi lens?” sorusunun cevabı idi, bu yazım da “Hangi fiyat aralıklarında hangi lensi almalıyım?” sorunuza cevap olacak.

Canon ‘u başlangıç aşamasında tercih edilmesi gereken marka olarak görüyorum, bunu detaylı olarak Fotoğrafa Başlarken Hangi Profesyonel Fotoğraf Makinesini Almalı? yazımda anlatmıştım. Her türlü lensi kullanabilmesi bunun en önemli detayı idi. Burada şöyle bir durum var; Canon’da EF ve EF-S lensler var, full frame makineler EF-S lensleri kullanamıyorlar.

0-500 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

canon_50_mm_1.8Canon EF 50mm f/1.8 II Lens: Her fotoğrafçıda olması gereken, f/1.8 diyafram aralığıyla çok hızlı ve hoş arkaplan fluluğu veren prime lens. Piyasada bulacağınız tüm 50mm f/1.8ler 2. versiyondur, 1. versiyonu artık satılmıyor, en önemli fark metal yapı idi. 2. versiyon, yani satılan versiyon gövde kalitesi olarak çok iyi olmamasına rağmen bana soran tüm arkadaşlarıma “Almanız gereken ilk lens” diye tavsiye ediyorum. Sıfır da alsanız ikinci el de alsanız Türkiye’de en çok satılan Canon lens ve bulunabilirliği çok fazla.

 

Canon 5D + 50mm f/1.8
Canon 5D + 50mm f/1.8

500-1000 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

55-250mmf4-5.6isCanon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II Lens: Eğer zoom lens ihtiyacınız varsa almanız gereken ilk lenslerden bir tanesi. Daha ucuz yollu olan Sigma 70-300, Tamron 70-300 gibi lensleri atlayıp bu lensi alırsanız pişman olmazsınız. Lens gövde olarak yine çok tatmin etmese de optik kalite olarak benzer rakiplerinin önünde. Lenste var olan titreşim engelleyici, yani IS özelliği de bu lensin önemli avantajlarından. Ben şahsi olarak bu lensi hiç satın almadım ve dolayısıyla size gösterebileceğim bir fotoğrafım yok fakat bana güvenin ve bu lensi alın.

 

tamron17_50Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical Lens: En önemli ve fiyat/performans oranı en yüksek lenslerden bir tanesi de Tamron 17-50’dir. Kit lensiniz 18-55 artık size yetmiyorsa veya daha hızlı ve arkaplan fluluğuna sahip bir lens istiyorsanız, optik olarak daha keskin görüntüler elde etmek istiyorsanız ilk göz atmanız gereken lens Tamron 17-50’dir. Hem gövde yapısı iyidir, hem optik performansı. Dezavantaj olarak görebileceğimiz tek özellik ise lensin otomatik netleme yaparken çıkardığı robotik ses. Bunu kimi severken kimi nefret ediyor.

 

Canon 5D + Tamron 17-50 f/2.8
Canon 5D + Tamron 17-50 f/2.8

canon50mm1_4

 

Canon EF 50mm f/1.4 USM Lens: Bir önceki segmentteki Canon 50mm f/1.8 II lensin bir üst modeli olarak görebilirsiniz. Eğer hem gövde kalitesi olarak iyi bir prime lensiniz olsun hem de optik olarak harika olsun istiyorsanız, f/1.8 yerine f/1.4 modelini tercih etmelisiniz. Özellikle portre lens olarak kullanılan 50mm f/1.4 lens netleme hızı ile hemen farkını belli ediyor. Konunuzu arkaplandan ciddi şekilde ayıran ve bokeh kalitesi de iyi olan lensi herkese tavsiye ediyorum.

Canon 5D + 50mm f/1.4
Canon 5D + 50mm f/1.4

85mmf1_8

 

Canon EF 85mm f/1.8 USM Lens: Bu paraya alabileceğiniz en iyi şey, bakın lens bile demiyorum :) Bir 85mm sevdalısı olarak, beni portreye başlatan, optik kalitesiyle her çekim sonrası beni benden alan ve harika bir açısı olan lenstir 85mm. Alıştıktan sonra diğer lensleri kullanmaya ihtiyaç bile duymayabilirsiniz, sadece portre çekiyorsanız 85mm sizi en iyi şekilde idare eder. Harika bokehi vardır, her objeyi arkaplandan çeker çıkarır. Canon tarafında 85mm f/1.4 olmadığı için alın, aldırın.

Canon 5D + 85mm f/1.8
Canon 5D + 85mm f/1.8

1000-1500 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

sigma10_20

 

Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM Lens: Eğer geniş açı biz çözüm arıyorsanız, en uygun fiyatlı ve aldıktan sonra sizi en çok geliştirecek olan lens bu. 2 modeli var, bunun diyaframı 4’ten başlıyor, diğeri 3.5. Arada hız farkı var tabii ki ama geniş açıda açık diyafram çok çok önemli değil. Zaten çekeceğiniz fotoğraflar muhtemelen f/8 ve daha kısık diyaframda olacaktır. Sigma 10-20 yaptığı ciddi distorsiyon (bükülme) ile tanınır, sol ve sağ kenarlar ciddi derecede içe doğru bükülür. Bu bükülme eğer sizi hoşunuza gidiyorsa bu lensi bırakamayacaksınız, ama eğer sevmiyorsanız bu lensi almayın.

Geniş açı ve ND filtreyle böyle uzun pozlama manzaralar çekebilirsiniz.  -Thanes G.-
Geniş açı ve ND filtreyle böyle uzun pozlama manzaralar çekebilirsiniz.
-Thanes G.-

100mm_macro

 

Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro Lens: Makroya giriş yapmanızı sağlayacak Canon’un çok kaliteli optiklere sahip lensidir. Eğer gözle görünemeyen küçük dünyaları seviyorsanız ve aynı zamanda iyi portreler çekmek istiyorsanız bu lensi alın. Hem açık f/2.8 diyaframıyla, hem de makro özelliğiyle ideal lens. Bir yeni modeli olan 100mm L tabii ki bundan daha iyi ama bu lens de çok aşağı kalmıyor.

 

-AimishBoy-
-AimishBoy-

1500-2000 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

tokina-11-16mm

 

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX Lens: Geniş açının krallarından. Türkiye’de ve dünyada her zaman en çok tercih edilen geniş açı lenslerin başında geliyor. Gerek f/2.8 diyaframı olsun, gerek gövde yapısının kalitesi ve dayanıklılığı olsun seçim için önemli kriterleri oluşturuyor. Canon 10-22, Sigma 10-20 ile beraber kafa karışıklığına yol açan lenslerden olsa da, geniş açıda bu lensi tavsiye ediyorum. Alın, güle güle kullanın :)

 

Geniş açının yakındaki nesneleri büyük gösterme özelliği yaratıcılığınıza etki edecek
Geniş açının yakındaki nesneleri büyük gösterme özelliği yaratıcılığınıza etki edecek

canon70_200

 

Canon EF 70-200mm f/4L USM Lens: Canon ‘un L serisi lenslerinin en uygun fiyatlılarından ve en alınabilenlerinden. Bu lensi ilk alıp kullanmaya başladığımda gördüklerime ve sonuçlara inanamamıştım. Eğer daha önce L lens kullanmadıysanız size de fotoğrafa yeni başlamışsınız gibi gelebilir. O kadar keskin sonuçlar ve o kadar iyi renkler veriyor ki önceki lensleriniz size biraz küçük görünebilir. Titreşim engelleyici özelliği olmaması sizi tedirgin etmesin, rahatlıkla kullanabileceğiniz, çok çok iyi bir lens.

Hem sokak, hem portre, hem close up çekimler yapabilirsiniz.  -Cheevin H-
Hem sokak, hem portre, hem close up çekimler yapabilirsiniz.
-Cheevin H-

2000-3000 TL Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

sigma35mmf1_4

Sigma 35mm 1.4 DG HSM Lens: Listemize yeni giren bir lens ve çok yukarıdan girdi. İncelemesini de daha önce yapmış olduğum bu yeni lensi şiddetle tavsiye ediyorum. İncelemesini şuradan okuyabilirsiniz: https://tahiryildiz.com/sigma-35mm-f1-4-dg-hsm-incelemesi/ Sokak fotoğrafları, portre fotoğraflar ve hatta manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu lens, çok çok keskin ve muadillerine göre çok ucuz. Alın, kullanın, aldırın, bana hak vereceksiniz.

IMG_3947

24_105

 

Canon EF 24-105mm f/4L IS USM Lens: Tak-gez lenslerin kralı. Açısı harika, özellikle full frame gövde kullanıyorsanız sahip olmanız gereken ilk lenslerden. zaten Canon da bunu görmüş olacak ki genelde full frame gövdelerle bu lensi kit olarak satıyor. Gezilerde, arkadaş ortamlarında, her yerde en iyi kalitede fotoğraflara sahip olabileceğiniz L kalitesini ve kontrastını her fotoğrafınızda görebileceğiniz muazzam bir lens.

 

Özellikle yurtdışı gezileri için çok kullanışlı bir lens. Fotoğraf direkt makine çıktısı
Özellikle yurtdışı gezileri için çok kullanışlı bir lens. Fotoğraf direkt makine çıktısı

tamron24_70

 

Tamron 24-70mm f/2.8 Di VC USD Lens: Üçüncü parti lens üreticilerinden tavsiye ettiğim bir diğer lens de bu. Yeni çıkan bir lens olmasına rağmen şimdiden kabul görmüş durumda. Rakiplerinden fiyat olarak avantajlı olması da Tamron’u öne çıkaran özelliklerden. Eğer 24-70 açısında çalışıyorsanız ve kaliteli sonucu uygun fiyata edinmek istiyorsanız bu lensi alın. Pişman olmayacaksınız.

Geniş Tamron 24-70 incelemesi: https://tahiryildiz.com/nikon-d600-ve-tamron-24-70mm-f2-8-vc-incelemesi/

Portre için ideal aralıklardan
Portre için ideal aralıklardan

135f_2

Canon EF 135mm f/2.0L USM Lens: Canon ‘un bence tartışmasız en iyi portre lensi. Her diyafram aralığında her zaman her yerde çok keskin, çok kaliteli. Arkaplanı yok etmiyor, adeta uçuruyor. Krema bokeh dediğimiz bokehi veriyor, bir çok katalog çekimi de bu lensle yapılıyor. Çok uzun süre kullanma imkanı buldum, portre için ideal, vazgeçilmez, bulabildiğim bütün övgüler bu lens için…

 

Kenan'a da buradan selamlar :)
Kenan’a da buradan selamlar :)

3000 TL ve Üzerine Arası Alabileceğiniz En İyi Lensler

Bu yazımda tabii ki tüm lensleri size sunmak mümkün değil, daha uygun fiyatlı ve fiyat/performans oranı en iyi lensleri göstermeye çalışıyorum. Bunun yanında üst seviyede en iyi derecede performans veren lensleri de kısaca sıralayacak olursam:

1- Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM Lens

2- Canon EF 16-35mm f/2.8L II USM Lens

3- Canon EF 8-15mm f/4L USM Balıkgözü Lens

4- Canon EF 85mm f/1.2L II USM Lens

5- Canon EF 200mm f/2L IS USM Lens

Canon kullanıcıları için umarım faydalı bir yazı olmuştur, sıkça sorulan sorulardan biri “Hangi lensi almalıyım?” Bu çerçevede bu yazı aklınızdaki çoğu soru işaretini giderecektir.