Bir Fotoğrafın Arka Planı: “Kandil”

Daha önce aynı mekandaki uzun pozlama bir manzara fotoğrafını ve nasıl çektiğimi sizlerle paylaşmıştım. “Nasıl çektim” değil, “nasıl yaptın” diye anlatman gerek diye yorumlar geldi, bu konuya çok girmek istemiyorum, sadece benim tarzım bu diyebilirim, Photoshop varken nimetlerinden faydalanıyorum kısaca. O yazıyı şu linkte bulabilirsiniz: Bu Fotoğrafı Nasıl Çektim? – “Duru”

Mekana modelimiz ile beraber gitmiştik, amacımız hem fotoğraf çekmek hem de biraz seyahat etmekti aslında. Bu kapsamda biraz gezdikten sonra bu köprünün üstüne geldik, üstteki lamba ve arkaplandaki kayalar fotoğraf için iyi bir arkaplan oluşturuyordu. Fotoğrafı çekmeden önce ilk baktığım şeylerden bir tanesi fotoğrafın arkaplanı. Çok kalabalık ve dağınık arkaplanlar fotoğrafı da dağınık gösteriyor. Kış döneminde olduğumuz için biliyorsunuz güneş erken batıyor, bu bölgede de arkamızda tepe olduğu için normalden daha erken güneş ışığı gidecekti. Ona göre hem hızlı olmalıydım hem de modeli üşütmemeliydim :) En zoru bu soğuk kış şartlarında havaya tezat giyinmek zorunda olan model tabi…Yine de bu da işin bir parçası.

Sayfa İçeriği

Fotoğraf Ne Şartlarda Çekildi?

Soldaki köprüdeydik
Soldaki köprüdeydik

Geçen yazımda da bu fotoğrafı kullanmıştım, mekanı tarif etmek için güzel olduğu için tekrar kullanıyorum. Sol tarafta gördüğünüz köprünün üzerinde model vardı, ben de köprünün bize doğru olan tarafında hafif eğilmiş şekilde çektim bu fotoğrafı. Arkaplan olarak kullandığımız kayayı ve ışığı görüyorsunuz, güneş çok eğik şekilde ama güçlü geliyordu bu saatte.

Çekim saati: 16.37

Fotoğraf Hangi Ekipmanlarla Çekildi?

İlk burayı okuyorsanız veya fotoğrafa ilk bakışınızda “Acaba hangi lensle çekildi?” diye soruyorsanız siz de bir LSA hastasısınız demektir; şu yazımı okumanızı öneriyorum: Sadece Fotoğrafçılarda Bulunan Hastalıklar. Her ne kadar asıl çeken fotoğrafçıdır desek de elbette ekipmanın önemi büyük.

Fotoğraf Makinesi: Nikon D600

Lens: Tamron 24-70 f/2.8 VC

Işık: Çin malı akülü paraflash

Yanımızda sadece paraflash kafası vardı, herhangi bir softbox, octabox, şemsiye gibi bir yumuşatıcı veya dağıtıcı kullanamadık. Ama yine de paraflash kafasını modelden uzak tutarak ve gücünü artırarak ışığın çok sert gelmesini engelledik.

Fotoğraf EXIF Bilgileri Nelerdir?

Exif bilgileri alttaki gibi; flash kullandığımız için enstantaneyi daha yukarıya çekemiyorum ve daha fazla ortam ışığı alabilmek ve arkaplanı aydınlık tutabilmek için 1/200 kullandım.

exif7901

Işık Setupı

Keşke resmim daha iyi olsaydı :)
Keşke resmim daha iyi olsaydı :)

Fotoğraf ve İşlenme Süreci

Mekandaki ilk deneme çekimi bu
Mekandaki ilk deneme çekimi bu, gördüğünüz gibi karanlık
Aydınlatmayı sağladık fakat sol arkadan gelen güneş ışığı omuzların yüze gölge yapmasını sağlıyor
Aydınlatmayı sağladık fakat sol arkadan gelen güneş ışığı omuzların yüze gölge yapmasını sağlıyor
Bu da elde ettiğimiz ve istediğimiz fotoğraf
Bu da elde ettiğimiz ve istediğimiz fotoğraf
Farklı kadrajlar denedim
Farklı kadrajlar denedim
Farklı bir kadraj daha
Farklı bir kadraj daha
Son farklı kadraj
Son farklı kadraj

İşlenme Süreci

Bu ana fotoğrafımız
Bu ana fotoğrafımız ve fotoğrafın ilk hali

 

Bu da son hali
Bu da son hali

Neler Yaptım?

Diğer fotoğraf anlatımındaki gibi adım adım anlatmak isterdim ama PSD dosyasını yine kaybetmişim, bunda çok fazla işlem yok, anlatmak daha kolay.

 1. İlk fotoğrafta üst kısımda bulunan jet geçmiş gibi olan bulutu “clone” aracıyla kaldırdım.
 2. Havadaki bazı kuşları fotoğrafta leke oluşturdukları için kaldırdım.
 3. Fotoğrafın bana biraz soğuk geldiği için temperature değerini artırdım ve biraz daha sarı tonlar aldım.
 4. Cross Process işlemi ile renk tonlarını biraz daha maviye yaklaştırdım.
 5. Arkadaki ışığı yakmak için Photoshop filtrelerindeki Render–>Lens Flare kullandım.

Işık kullanılan fotoğraflar, eğer ortam da güzelse diğer fotoğraflardan hemen ayrılıyor, ışıkla çalışmaya başladıktan sonra ışıksız çektiğiniz fotoğrafları beğenmeyebilirsiniz, bu benim başıma geldiği için şimdi dışarıya çekip fotoğraf çekemiyorum çünkü kalite beni tatmin etmiyor, o yüzden ışık güzeldir, ama sizi etkilemesin :)

0 Shares:
41 comments
 1. Süper model, harika çekim,muhteşem manzara..tek kusur köprünün betonun içinden geçen boru yada elektrik kablosu gibi bişey onu kapatabilirdiniz..fotoğrafdaki egzotik havayı bozmuş biraz.

 2. Sitenin sıkı takipçilerindenim Tahir, faydalı ve güzel bilgiler var ve fotoğrafçılık üzerine farklı bir soluk getirdiğini düşünüyorum. Lakin geçenki konuda başlığı değiştirmelisin cümlesi tamamen espri amaçlıydı sonundaki smiledan da anlaşılacağı üzere :) Yoksa senin tarzına bir şey dediğim yok, seviyor takip ediyorum:) Selamlar..

  1. Aytaç, iyi niyetinin farkındayım, senden başka diyen de çok oldu, o yüzden yazdım :)

 3. Elinize sağlık çok anlaşılır ifade etmişsiniz peki pozlamayı gökyüzünemi yaptınız?

 4. Cok iyi cekilmis guzel duzenlenmis bir fotograf. Surecin sade ve anlasilir bir sekilde anlatilmasi da ayrice guzel. Isik konisunda da size katiliyorum, artik isiksiz fotograf cekemiyorsunuz bir sure sonra ;)

 5. göze çok hoş gelen bir fotoğraf. Hani 500 pxte yüzlerce fotoğrafa bakar geçersinde bazı fotoğraflar vardır DUR dersin dikkatini çeker ve hemen portfolyosuna girersin, o ayarda bir fotoğraf tam istenen gibi dikkat ve ilgi uyandırıcı. ışığından arkaplan kullanımına kadar. Ölçümü gökyüzünden aldım yazmışsınız peki manzara modunu mu portre modunu mu kullandınız. Ve bir sorum daha olacak ben de genelde kalabalıktan rahatsız olma durumu vardır tabi model de rahatsız oluyor sizde de bu var mı yoksa hem manzaranın güzel hem de insanların az olduğu ortamları tercih etme gibi bir daraltmanız var mı?

  1. Teşekkür ederim her şeyden önce, manuel modda çekildi, portre/manzara modunu hiç kullanmıyorum. Kalabalıktan ben rahatsız olmuyorum, modelin de olmaması lazım tabii ki, zamanla geçiyor o utangaçlık.

 6. Photography is undoubtedly an Bir Fotoğrafın Arka Planı: “Kandil” | Tahir YILDIZ art that anybody, even individuals who not have the natural gift of clicking pictures, can learn. Who doesn love focusing on a very good picture? Whether you’re at home doing daily chores, walking about the neighborhood street, the garden sports event, visiting an exotic location etc., an effectively ugg 正規品 captured image redefines that moment on the viewers who behold it later. Beyond being a hobby for the majority of world-wide young and old, men and women, photography is known as a major profession chosen through a lots of people almost everywhere.

 7. [url=http://www.perrymartel.com/]Gamma Blue 11s[/url]uuq [url=http://www.reelwriting.com/]Jordan 11 Christmas[/url]drd [url=http://benniesofenglewood.com/]Beats By Dre solo[/url]Wuu [url=http://www.songsforkidsrecords.org/]Lululemon Yoga Pants[/url]Dpd [url=http://www.195broadway.com/]ugg boots on sale[/url]old [url=http://www.quiltsbywendy.com/]Cheap Foamposites[/url]tsk [url=http://www.sebcoax.com/]Beats By Dre Studio[/url]qrd [url=http://www.aura-systems.com/]ugg boots on sale[/url]Fsk [url=http://www.oliverstalmans.com/]Lululemon yoga pants[/url]duy [url=http://schoonersbrewer.com/]Gamma Blue 11s For Sale[/url]uee [url=http://www.monarchroofing.net/]Retro 12[/url]Flu [url=http://wplegalpages.com/]Jordan 11 Christmas[/url]urr [url=http://www.moms4more.org/]ugg sale[/url]dsy [url=http://ajaphoto.com/]north face outlet[/url]Wsy [url=http://janewear.com/]Retro 11 2013[/url]qsd [url=http://www.koiviz.com/]North Face Outlet[/url]ulq [url=http://www.freethefive.org/menu.htm]jordan 11[/url]sue [url=http://www.mtgcity.com/]Cheap Michael Kors[/url]tur [url=http://www.cpcboston.org/]Uggs Outlet[/url]dyd [url=http://tedoliverduelingpianos.com/]Cheap North Face Jackets[/url]oud [url=http://www.willmarfarmcenter.com/]Foamposites For Sale[/url]tpd [url=http://www.sgrcl.com/]jordan retro 11[/url]Fyu [url=http://www.largaytravel.com/]Taxi 12s[/url]Fyu [url=http://www.centrededesign.com/]Christian Louboutin Sale[/url]qlq [url=http://www.mortgagemayday.com/]Jordan Retro 11[/url]Shw
  Louis Vuitton Handbags

 8. Whichever ニューバランス 574 item it is usually for you to buy for, it is necessary that you’re taking your time, effort. Really do not take items which you see within the first store that you just visit. Surely, one can find Bir Fotoğrafın Arka Planı: “Kandil” | Tahir YILDIZ better deals in your next few stores you take a peek at. This situation is fairly common in India.

 9. [url=http://www.perrymartel.com/]Jordan 11 Christmas[/url]oud [url=http://www.reelwriting.com/]Jordan retro 11 Gamma Blue[/url]deu [url=http://benniesofenglewood.com/]Beats By Dre Outlet[/url]oud [url=http://www.songsforkidsrecords.org/]Lululemon Sale[/url]pslk [url=http://www.195broadway.com/]uggs on sale[/url]psur [url=http://www.quiltsbywendy.com/]Cheap Foamposites[/url]slw [url=http://www.sebcoax.com/]Beats By Dre Cheap[/url]tud [url=http://www.aura-systems.com/]ugg sale[/url]qhd [url=http://www.oliverstalmans.com/]Lululemon Sale[/url]dyy [url=http://schoonersbrewer.com/]Jordan Retro 11[/url]oud [url=http://www.monarchroofing.net/]jordan retro 12[/url]pssk [url=http://wplegalpages.com/]Gamma Blue 11s[/url]oey [url=http://www.moms4more.org/]uggs on sale[/url]dld [url=http://ajaphoto.com/]cheap north face[/url]Dru [url=http://janewear.com/]Jordan Retro 11[/url]esf [url=http://www.koiviz.com/]The North Face Jackets[/url]suu [url=http://www.freethefive.org/menu.htm]jordan retro 11[/url]Dpu [url=http://www.mtgcity.com/]Cheap Michael Kors[/url]eer [url=http://www.cpcboston.org/]Uggs On Sale[/url]drd [url=http://tedoliverduelingpianos.com/]Cheap North Face Jackets[/url]sud [url=http://www.willmarfarmcenter.com/]Nike Foamposite For Sale[/url]dry [url=http://www.sgrcl.com/]Retro 11[/url]Slf [url=http://www.largaytravel.com/]Jordan 12 for sale[/url]psud [url=http://www.centrededesign.com/]Christian Louboutin Outlet[/url]pshr [url=http://www.mortgagemayday.com/]jordan 11[/url]uhy
  Louis Vuitton Sale

 10. Exactly how much control do ipad2 ケース you’re looking for over exposure and composition? Cameras ideal for automatic pointandshoot photos, by having a 3xzoom lens, provides snap shooters in addition to dedicate hobbyists most of the time. The fullfeatured cameras inside the 6 to 8megapixel range offer capabilities that morededicated photographers will want to have. A pair of the more essential capabilities would be a zoom selection of 5x to 10x plus, which lets you bring distant outdoor subjects close in addition to will let you shoot candid portraits without getting within Bir Fotoğrafın Arka Planı: “Kandil” | Tahir YILDIZ your subject’s face, and also a full complement of manual controls that you determine the shutter speed and lens opening.

 11. [url=http://www.goldbergandgage.com/]Beats By Dre Solo[/url] wd [url=http://www.jnjpestcontrol.com/]Nike Foamposite For Sale[/url] rk [url=http://www.lisathon.com/]Lebron 11 For Sale[/url] Fu [url=http://www.eyecareinstitute.com/]Cheap Foamposites[/url] tr [url=http://www.exify.com/]Foamposites For Sale[/url] Du [url=http://www.api-houston.org/]lebron 11[/url] eu [url=http://www.innovaengineering.com/]Foamposites For Sale[/url] eu [url=http://www.citizenselectric.com/]Lebron 11[/url] ss [url=http://www.africanheritagepress.com/]Foamposites[/url] edw [url=http://www.greenmusicfestchicago.com/]Foamposites[/url] ek [url=http://www.greatbeginningsdaycarecenter.com/]http://www.greatbeginningsdaycarecenter.com/[/url] Ws [url=http://www.krischs.com/]Jordan 6 Infrared[/url] diu [url=http://www.mexicoanswers.com/]Infrared 6s[/url] uy [url=http://www.rimercardillo.com/]Jordan 6 Infrared[/url] Wf [url=http://www.sucrelaw.com/]http://www.sucrelaw.com/[/url] Df [url=http://www.xanodyne.com/]Jordan 6 White Infrared[/url] od [url=http://www.communitybankers.org/]Jordan 6[/url] edk [url=http://www.lifetime-embroidery.com/]Jordan 6 White Infrared[/url] Sy [url=http://signupdirect.com/]Jordan Infrared 23[/url] did [url=http://www.ccornellandassociates.com/]Retro 6 2014[/url] or [url=http://clubk9inc.com/]Jordan 6[/url] wu [url=http://www.nicolasfournel.com/]Air Yeezy[/url] eu [url=http://www.oaklandbayarealinks.org/]Air Yeezy 2 For Sale[/url] sy [url=http://www.ftlinteractive.com/]Air Yeezy 2[/url] of [url=http://www.gmts-pr.com/]Air Yeezy 2[/url] Ff [url=http://www.cressviewestates.com/]yeezy 2 red october[/url] Wf
  Michael Kors Outlet

 12. The us vote for Kris Allen, or its vote against Adam, appears to be a dislike vote towards the America that Adam means. ADAM LAMBERT DESERVED TO Acquire. Even Kris Allen himself knows this in his Christian heart: that is definitely why he declared so in community as he was handed the undeserved crown to faithfully adhere to reality and repudiate the inconsistent vote outcome which was surely no act of God. God be with Adam!
  louis vuitton 2011 handbags

 13. [url=http://www.almuthana.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]dpd [url=https://www.womenoftheharvest.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]Due [url=http://www.bccleaners.com/]http://www.bccleaners.com/[/url]esy [url=http://www.huchthausen.com/]Louis Vuitton Outlet Online[/url]oye [url=http://www.chllogs.com/]http://www.chllogs.com/[/url]wed [url=http://www.gappteam.org/]http://www.gappteam.org/[/url]tud [url=http://papadinos.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]uyd [url=http://www.lawryresearch.com/]http://www.lawryresearch.com/[/url]Whq [url=http://www.speakyorubaapp.com/]http://www.speakyorubaapp.com/[/url]Spd [url=http://www.unitedfinancial.com/]Louis Vuitton Sale[/url]dlf [url=http://www.syso.org/]Louis Vuitton Handbags[/url]rlk [url=http://www.aquilacorp.com/]Louis Vuitton outlet online[/url]rse [url=http://www.careministries.org/]louis vuitton outlet store[/url]wpk [url=http://www.somethingsbrewn.com/]Louis Vuitton Bags[/url]weq [url=http://www.endlessvisions.net/]Louis Vuitton Handbags[/url]Suu [url=http://www.chelandigital.com/]Louis Vuitton Purses[/url]pssq [url=http://www.greenroomtheater.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]dud [url=http://hansdesign.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]ouq [url=http://www.bluenexus.com/]http://www.bluenexus.com/[/url]Fef [url=http://www.doori-nyc.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]Syy [url=http://www.glob-tel.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]Sud [url=http://www.judirotenberg.com/]Louis Vuitton Bags[/url]Shq [url=http://www.deltadot.com/]http://www.deltadot.com/[/url]oud [url=http://domadesigns.com/]Louis Vuitton Neverful[/url]uuf [url=http://www.subsurfaceconstructors.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]srq
  Coach Purses

 14. [url=http://www.perrymartel.com/]Gamma Blue 11s[/url]drd [url=http://www.reelwriting.com/]Jordan Retro 11[/url]Fyd [url=http://benniesofenglewood.com/]Beats By Dre Outlet[/url]Wur [url=http://www.songsforkidsrecords.org/]Lululemon Sale[/url]osk [url=http://www.195broadway.com/]ugg boots on sale[/url]Slw [url=http://www.quiltsbywendy.com/]Foamposites For Sale[/url]Fed [url=http://www.sebcoax.com/]Beats By Dre Studio[/url]red [url=http://www.aura-systems.com/]ugg boots on sale[/url]wud [url=http://www.oliverstalmans.com/]Lululemon Outlet[/url]olw [url=http://schoonersbrewer.com/]Gamma Blue 11s For Sale[/url]Dsu [url=http://www.monarchroofing.net/]Jordan 12[/url]quk [url=http://wplegalpages.com/]Jordan 11 Christmas[/url]ded [url=http://www.moms4more.org/]uggs sale[/url]uuy [url=http://ajaphoto.com/]north face outlet[/url]oue [url=http://janewear.com/]Gamma Blue 11s[/url]Fef [url=http://www.koiviz.com/]North Face Outlet[/url]dhd [url=http://www.freethefive.org/menu.htm]jordan retro 11[/url]qrw [url=http://www.mtgcity.com/]Cheap Michael Kors[/url]Whu [url=http://www.cpcboston.org/]Uggs On Sale[/url]Wpk [url=http://tedoliverduelingpianos.com/]North Face Outlet[/url]ord [url=http://www.willmarfarmcenter.com/]Foamposites For Sale[/url]Fhu [url=http://www.sgrcl.com/]Jordan Gamma Blue[/url]Slr [url=http://www.largaytravel.com/]Taxi 12s[/url]dhk [url=http://www.centrededesign.com/]Christian Louboutin Sale[/url]pspd [url=http://www.mortgagemayday.com/]jordan 11 gamma blue[/url]Frd
  Louis Vuitton Outelt

 15. I am not just speaking about getting a superb diet plan, but accurate interior health.
  louis vuitton ebay guide

 16. [url=http://www.outdoorwebconnections.com/]Coach Factory Outlet[/url]Fuu [url=http://www.eurocarnc.com/]Coach Factory Outlet[/url]syr [url=http://www.sabasushila.com/]Coach Outlet Online[/url]duk [url=http://www.donnallyarchitects.com/]Coach Factory Outlet[/url]dey [url=http://www.crossroadsuniversity.com/]Coach Outlet Online[/url]Ded [url=http://www.martagismail.com/]Lebron 11[/url]Whw [url=http://capitalis.org/]foamposites for sale[/url]duu [url=http://www.ceonp.com/]http://www.ceonp.com/[/url]ulk [url=http://aatechniques.com/]http://aatechniques.com/[/url]esk [url=http://www.cbferrari-usa.com/]foamposites for sale[/url]tew [url=http://www.csnetinternational.com/]Cheap Jordans[/url]Dhd [url=http://www.samoancenters.org/]White Infrared 6s For Sale[/url]sud [url=http://www.secondpresbyterian.org/]Jordan 6[/url]Wpy [url=http://www.secom.com/]Jordan 6[/url]Srq [url=http://greatlakessmokedmeats.com/]Jordan 6 White Infrared[/url]osr
  Louis Vuitton Purses

 17. [url=http://www.almuthana.com/]http://www.almuthana.com/[/url] did [url=https://www.womenoftheharvest.com/]Louis Vuitton[/url] Fd [url=http://www.bccleaners.com/]http://www.bccleaners.com/[/url] edf [url=http://www.huchthausen.com/]Louis Vuitton Outlet Online[/url] eds [url=http://www.chllogs.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] td [url=http://www.syso.org/]Louis Vuitton Purses[/url] ou [url=http://www.aquilacorp.com/]Louis Vuitton Bags[/url] od [url=http://www.careministries.org/]louis vuitton handbags[/url] od [url=http://www.somethingsbrewn.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] psf [url=http://www.endlessvisions.net/]Louis Vuitton Outlet[/url] Wu [url=http://www.chelandigital.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] od [url=http://www.greenroomtheater.com/]Louis Vuitton Sale[/url] psr [url=http://hansdesign.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] od [url=http://www.bluenexus.com/]Louis Vuitton outlet[/url] er [url=http://www.doori-nyc.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] edr [url=http://www.gappteam.org/]Louis Vuitton Handbags[/url] tw [url=http://papadinos.com/]http://papadinos.com/[/url] Fd [url=http://www.lawryresearch.com/]Louis Vuitton Bags[/url] rw [url=http://www.speakyorubaapp.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] Fd [url=http://www.unitedfinancial.com/]Louis Vuitton Sale[/url] wu [url=http://www.glob-tel.com/]http://www.glob-tel.com/[/url] ry [url=http://www.judirotenberg.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] uy [url=http://www.deltadot.com/]Louis Vuitton Official Website[/url] qf [url=http://domadesigns.com/]Louis Vuitton Neverful[/url] psr [url=http://www.subsurfaceconstructors.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] tu
  Louis Vuitton Outlet Store

 18. When you shave together with the grain, you will discover that you never cut off as significantly beard when you do when shave towards the grain. (You are going to also discover you don’t bleed as significantly.) It is completely appropriate to shave after, utilize a further coating of lather, and shave again.
  2013 louis vuitton purses

 19. [url=http://www.nsrt.org/]Michael Kors Outlet Online[/url]Slk [url=http://www.alisonrestaurant.com/]michael kors bags[/url]Dpr [url=http://www.movablefeastinc.com/]Michael Kors Handbags[/url]Dpy [url=http://www.diligentsales.com/]Michael Kors Outlet[/url]urf [url=http://www.batiksgalore.com/]Michael Kors Outlet[/url]oud [url=http://www.lastingpaws.com/]Michael Kors Outlet[/url]psuy [url=http://leeinstitute.dukemansion.com/]Michael Kors Wallet[/url]ouk [url=http://www.nutsandboltsetc.com/]Michael Kors Handbags[/url]wud [url=http://www.illari.com/]Michael Kors Purses[/url]psld [url=http://www.shapefinancial.com/]Michael Kors Outlet[/url]ely [url=http://www.mistercollins.com/]http://www.mistercollins.com/[/url]trd [url=http://www.sumnergop.org/]Michael Kors Handbags[/url]eyr [url=http://www.greenmediacreations.com/]Michael Kors Purses[/url]shk [url=http://www.monsieurromeo.com/]Michael Kors Sale[/url]Dhd[url=http://www.acicms.com/]Michael Kors Purses[/url]Flu [url=http://www.shonanlighting.com/]Coach Outlet Online[/url]euy [url=http://www.altusstudios.com/]Coach Factory Online[/url]Dud [url=http://www.offshore-chicago.com/]http://www.offshore-chicago.com/[/url]wud [url=http://www.salinawrestling.com/]Coach Outlet[/url]use [url=http://www.jrobertsart.com/]Coach Outlet Online[/url]pspu [url=http://www.cuttingsolutionsinc.com/]Coach Factory Outlet[/url]Dsu [url=http://www.microbuspub.com/]Coach Outlet OnlineCoach Outlet[/url]sef [url=http://www.franciacorta.us/]Coach Outlet Online[/url]dhd [url=http://www.rumirose.com/]Coach Factory Outlet[/url]dud [url=http://www.artalleyusa.com/]http://www.artalleyusa.com/[/url]qud
  Louis Vuitton Handbags

 20. [url=http://www.almuthana.com/]Louis Vuitton Outlet Online[/url] Sf [url=https://www.womenoftheharvest.com/]Louis Vuitton Handabgs[/url] ed [url=http://www.bccleaners.com/]Louis Vuitton Outlet Store[/url] wr [url=http://www.huchthausen.com/]http://www.huchthausen.com/[/url] dir [url=http://www.chllogs.com/]Louis Vuitton[/url] ss [url=http://www.syso.org/]Cheap Louis Vuitton[/url] od [url=http://www.aquilacorp.com/]Louis Vuitton outlet online[/url] Fd [url=http://www.careministries.org/]louis vuitton outlet[/url] td [url=http://www.somethingsbrewn.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] qy [url=http://www.endlessvisions.net/]Louis Vuitton Outlet[/url] Wd [url=http://www.chelandigital.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] Fw [url=http://www.greenroomtheater.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] psd [url=http://hansdesign.com/]http://hansdesign.com/[/url] qu [url=http://www.bluenexus.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] od [url=http://www.doori-nyc.com/]Louis Vuitton Bags[/url] ty [url=http://www.gappteam.org/]Louis Vuitton Bags[/url] Ws [url=http://papadinos.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] ud [url=http://www.lawryresearch.com/]Louis Vuitton[/url] Wf [url=http://www.speakyorubaapp.com/]louis vuitton outlet store[/url] qy [url=http://www.unitedfinancial.com/]Louis Vuitton outlet[/url] es [url=http://www.glob-tel.com/]Louis Vuitton Outlet Store[/url] wd [url=http://www.judirotenberg.com/]Louis Vuitton Purses[/url] of [url=http://www.deltadot.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] edd [url=http://domadesigns.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] Dr [url=http://www.subsurfaceconstructors.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] Fd
  louis vuitton outlet

 21. [url=http://www.treesusa.com/]Coach Handbags[/url] Sw [url=http://grasslakepizzatime.com/]Coach Factory Outlet[/url] oy [url=http://www.braingiants.com/]Coach Bags[/url] edu [url=http://www.jancoltd.com/]Coach Outlet Store[/url] tr [url=http://www.mdtracker.net/]http://www.mdtracker.net/[/url] sf [url=http://www.canadianequipmentfinance.com/]Beats by dre studio[/url] dif [url=http://www.dabbagh.com/]Beats By Dre Solo[/url] ws [url=http://www.tejanoclassics.com/]beats by dre cheap[/url] uu [url=http://www.aci-inc.biz/]Beats By Dre Solo[/url] qd [url=http://www.tnltg.com/]beats by dre studio[/url] tf [url=http://www.ebc-verona.net/]Jordan Retro 6[/url] Fr [url=http://flyingdogfarmllc.com/]http://flyingdogfarmllc.com/[/url] edd [url=http://www.usndecklogs.com/]Retro 6[/url] wu [url=http://www.fscslo.org/]Jordan Retro 6[/url] td [url=http://www.aaaalarms.net/]Jordan 6 Infrared[/url] psd [url=http://worldfashionorganization.com/]Michael Kors Handbags[/url] ud [url=http://www.engineeredmonitoringsolutions.com/]Michael Kors[/url] uu [url=http://www.eorthecoffee.com/]http://www.eorthecoffee.com/[/url] od [url=http://primacaredirect.com/]Michael Kors Iphone Case[/url] edf [url=http://www.reputationuk.com/]Michael Kors Purses[/url] or [url=http://www.youthdevelopment.org/]Michael Kors Outlet Online[/url] od [url=http://www.masoncompanies.com/]Michael Kors Sale[/url] Wf [url=http://www.mcanime.com/]http://www.mcanime.com/[/url] psf [url=http://www.melaniechrismer.com/]Michael Kors Handbags[/url] rf [url=http://www.pascalcreativegroup.com/]Michael Kors Hamilton[/url] od
  Louis Vuitton Outlet

 22. When doable go for refreshing fruit and veggies initial, as canning and cooking may ruin some valuable nutrients.
  fake louis vuitton evidence sunglasses

 23. [url=http://www.nsrt.org/]Michael Kors[/url] edd [url=http://www.alisonrestaurant.com/]michael kors bags[/url] edu [url=http://www.movablefeastinc.com/]Michael Kors Outlet[/url] ed [url=http://www.diligentsales.com/]Michael Kors Outlet[/url] Du [url=http://www.batiksgalore.com/]Michael Kors Outlet[/url] Su [url=http://www.lastingpaws.com/]Michael Kors Handbags[/url] diw [url=http://leeinstitute.dukemansion.com/]Michael Kors Bags[/url] Wd [url=http://www.nutsandboltsetc.com/]Michael Kors Handbags[/url] qd [url=http://www.illari.com/]Michael Kors Sale[/url] Ds [url=http://www.shapefinancial.com/]Michael Kors Outlet[/url] wu [url=http://www.mistercollins.com/]Michael Kors Outlet[/url] od [url=http://www.sumnergop.org/]Michael Kors Handbags[/url] diy [url=http://www.greenmediacreations.com/]Michael Kors Wallet[/url] wf [url=http://www.monsieurromeo.com/]Michael Kors Sale[/url] eu [url=http://www.acicms.com/]Michael Kors Factory Outlet[/url] qd [url=http://worldfashionorganization.com/]Michael Kors Handbags[/url] ed [url=http://www.engineeredmonitoringsolutions.com/]Michael Kors Purses[/url] tr [url=http://www.eorthecoffee.com/]Michael Kors Wallet[/url] qk [url=http://primacaredirect.com/]http://primacaredirect.com/[/url] wf [url=http://www.reputationuk.com/]Michael Kors Outlet Online[/url] Wk [url=http://www.youthdevelopment.org/]Michael Kors Outlet Online[/url] psr [url=http://www.masoncompanies.com/]Michael Kors Outlet[/url] sw [url=http://www.mcanime.com/]http://www.mcanime.com/[/url] uk [url=http://www.melaniechrismer.com/]Michael Kors Outlet[/url] ru [url=http://www.pascalcreativegroup.com/]http://www.pascalcreativegroup.com/[/url] Dr [url=http://www.petedawkins.com/]Michael Kors Outlet[/url] sd [url=http://www.wolveswrestling.com/]Michael Kors Handbags[/url] ed [url=http://www.mbp-inc.com/]Michael Kors Outlet[/url] Fd [url=http://www.ralphspencer.com/]Michael Kors Outlet[/url] Wd [url=http://themulliganman.com/]Michael Kors Outlet[/url] diu
  Coach Bags

 24. [url=http://www.almuthana.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] Fd [url=https://www.womenoftheharvest.com/]Louis Vuitton Handabgs[/url] ok [url=http://www.bccleaners.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] td [url=http://www.huchthausen.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] ef [url=http://www.chllogs.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] ru [url=http://www.syso.org/]Louis Vuitton Purses[/url] ud [url=http://www.aquilacorp.com/]Louis Vuitton Bags[/url] Dd [url=http://www.careministries.org/]louis vuitton handbags[/url] Fs [url=http://www.somethingsbrewn.com/]http://www.somethingsbrewn.com/[/url] Dd [url=http://www.endlessvisions.net/]Louis Vuitton Outlet[/url] tu [url=http://www.chelandigital.com/]http://www.chelandigital.com/[/url] uk [url=http://www.greenroomtheater.com/]Louis Vuitton Bags[/url] Wd [url=http://hansdesign.com/]http://hansdesign.com/[/url] Fy [url=http://www.bluenexus.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] psf [url=http://www.doori-nyc.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] qu [url=http://www.gappteam.org/]Louis Vuitton Handbags[/url] qf [url=http://papadinos.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] edw [url=http://www.lawryresearch.com/]Louis Vuitton Purses[/url] qu [url=http://www.speakyorubaapp.com/]Louis Vuitton Backpack[/url] Ss [url=http://www.unitedfinancial.com/]Louis Vuitton outlet[/url] td [url=http://www.glob-tel.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] psd [url=http://www.judirotenberg.com/]Louis Vuitton Handbags[/url] ef [url=http://www.deltadot.com/]Louis Vuitton Outlet[/url] edd [url=http://domadesigns.com/]Louis Vuitton Alma[/url] sd [url=http://www.subsurfaceconstructors.com/]Louis Vuitton Sale[/url] eu
  beats by dre solo

 25. [url=http://www.moellerip.com/]Jordan Retro 11[/url]Wey [url=http://www.4bizgroup.com/]Jordan Retro 11[/url]epd [url=http://www.benchmarkcareer.com/]Retro 12[/url]Fpw [url=http://www.rochestervball.com/]Jordan 11[/url]ouq [url=http://capitolclayarts.com/]North Face Jackets[/url]ehd [url=http://www.frktc.com/]Jordan 11 Gamma Blue[/url]tuu [url=http://www.rascalsinparadise.com/]jordan 11 for sale[/url]Fru [url=http://www.starrbenefits.com/]Cheap uggs[/url]pslk [url=http://www.cardinalgs.com/]Jordan 12[/url]thd [url=http://www.orep.org/]Jordan Retro 12[/url]wsk [url=http://www.myresaleweb.com/]Jordan 11 Christmas[/url]duw [url=http://www.alamedachurch.com/]jordan 12 for sale[/url]Der [url=http://www.reiwealthacademy.com/]Gamma Blue 11s[/url]Fpd [url=http://www.jessiecraig.com/]Uggs clearance[/url]eue [url=http://www.enteraconsulting.com/default2.asp]Jordan 12[/url]eur [url=http://www.purdonrental.com/]Jordan Retro 11[/url]drd [url=http://www.fcpaonline.org/]Jordan Retro 11[/url]Sld [url=http://www.primaadvisors.com/]Jordan 11[/url]Suy [url=http://18lumber.com/]cheap uggs[/url]psuq [url=http://www.francepub21.com/]Jordan 11[/url]olu [url=http://www.studio1440.com/]Gamma Blue 11s[/url]shd [url=http://www.alamedaelderlaw.com/]Jordan 11[/url]eek [url=http://www.bluesailsolutions.com/]jordans for sale[/url]opq [url=http://www.savientpharma.com/]Jordan Retro 11[/url]tld [url=http://07800management.com/]North Face Outlet[/url]osy
  Coach Factory Outlet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Fotoğrafta Flaş Kullanımı

Yazı İçeriği Hide Neden Flaş Kullanıyoruz?Makine Üzerindeki Flaş Ne Kadar Kullanışlı?Neden Harici Flaş Alınır?Hangi Harici Flaşı Almalı? Fotoğraf…
Devamını Oku

Lightroom 5.4 iOS Uygulaması

Fotoğrafçıların çektikleri fotoğrafları işledikleri program olarak Photoshop öne çıksa da sadece fotoğraf çeken ve düzenlemeden keyif alan insanlar…
Devamını Oku

Fuji X30 vs DSLR Karşılaştırması

Yazı İçeriği Hide Sensör:Hacim:ISO Performansı:Lens:Netleme ve Hız:WI-FI:Vizör:Fiyat/Performans:SONUÇ: Günümüzde fotoğrafı yakalamak için fotoğraf makinenizin her an yanınızda olması gerekiyor.…
Devamını Oku

Benro KH-25 Video Tripod İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Malzeme KalitesiBenro KH-25 Teknik ÖzelliklerÖnemli ÖzelliklerSonuç Video tripod arıyorsanız çok fazla seçim şansınız var ama fiyat/performans…