Bir çoğunuzun bildiği gibi Sigma, geçtiğimiz sene ürün gamlarında değişiklik yapacağını ve artık ürünlerini 3 kısma ayırdığını duyurdu, bunların en üst seviyesi olan Art seviyesinde çıkan önemli lenslerden bir tanesi Sigma 35mm f/1.4 DG HSM. Sigma, bu yeni Art serisi ürün gamıyla alternatif olmaktan çıkıp, tercih listesinde önde olan kategoriye çıkmak istiyor. Aynı zamanda bu lensler yarıştığı tüm ürünlerden uygun fiyatlı olma özelliğine sahip olacaklar.

Sigma 35 1.4 piyasaya çıkalı çok uzun zaman olmamasına rağmen kullanıcı bazında o kadar övgü aldı ki Sigma 35mm, herkeste hem heyecan hem de merak uyandırdı. Ben de ilk defa bir Sigma lensi daha Türkiye’ye gelmeden ve görmeden sipariş verdim. Zaten 35mm harika bir açı ve bu açıda fotoğraf çekme ihtiyacınız varsa alttaki inceleme sizin de tercihinizi vermenizde etkili olacaktır diye düşünüyorum.

Canon’a Canon, Nikon’a Nikon Takılır Diyenlerden Misiniz?

Ben de bir zamanlar böyleydim aslında, ta ki Tamron 24-70’i alana, Sigma 35mm f/1.4 ü görene kadar. Aslında Sigma daha önce de yurtdışında SuperSigma denilen Sigma 50mm f/1.4ü çıkarmıştı. Tüm 50mm’lerden daha iyi performans sergilediği artık herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Benzer bir şey 35mm için geçerli olacak mı, göreceğiz…

Hangi 35mm?

Bir 35mm almak istiyorsunuz ve yeni çıkan Sigma kafanızı mi karıştırdı? Bu herkesin başına geldi aslında. DxOMark gibi bir çok güvenilir site Sigma 35mm de dahil olmak üzere en iyi 35mmleri karşılaştırdı ve kağıt üzerinde Sigma 35mm hiç de fena değil, hatta mütevazi olmaya gerek yok, Sigma büyük iş başarmış. Çoğu kişinin Sigma’ya olan önyargısını da aslında bu gibi sonuçlarla çok kolay yıkabileceğini ve çok daha fazla satacağının da farkındalar elbet.

DxO Mark 35mm Karşılaştırması
DxO Mark 35mm Karşılaştırması

Üstteki karşılaştırma Nikon kullanıcıları için, ama benzer bir karşılaştırmayı Canon 35mm L için de düşünebilirsiniz. Görüntü kalitesi ve keskinlik olarak hem Carl Zeiss’tan hem de Nikon 35mm f/1.4ten daha iyi olduğunu görüyoruz. Bu çok şaşırtıcı bir sonuç aslında, çünkü bu lens Carl Zeiss ve Nikon’dan çok daha ucuz.

Ortalama ABD fiyatları şu şekilde:

Nikon 35mm f/1.4: 1600$

Carl Zeiss Distagon 35mm f/1.4 ZE: 1800$

Sigma 35mm f/1.4 DG HSM: 900$

Neredeyse yarı fiyatına daha iyi performans? Bunu kim istemez ki?

Lens Gövdesi:

sigma_35_f14

Her şeyden önce bir estetik delisi olarak lensin tipine çok dikkat ediyorum, makinemde güzel duracak lens benim için kesinlikle bir seçim kriteridir. Yakışıklı lens denilen bir kavram var ve bu lens de kesinlikle bu kategoride. Makineye taktığınızda gayet güzel duruyor, “Kullan beni” diye bağırıyor adeta.

Eski Sigma lensler gibi nubuksu bir yapısı yok, ben bu yapıyı hiç beğenmeyenlerdendim ve Sigma’nın bu değişim hamlesini çok başarılı buldum. Lens gayet stabil, taş gibi bir yapısı var. Tokina lensler de örneğin bu hissi alırsınız, çok sağlam hissedersiniz. Çok ağır bir lens değil, yaklaşık 650gram, uzun süre taşısanız da rahatsızlık vermiyor. 67mm filtre çapı var. Zoom ve odaklama halkaları gayet yumuşak ama video için de uygun olacak sıkılıkta. Bu video çekenlerin de seveceği ve kullanacağı bir lens olacağa benziyor.

Lensle beraber klasik olarak Sigma, parasoleyi de eklemiş, yani kutu içerisinden parasoley çıkıyor ve kolay şekilde takılıyor. Parasoley takmak bile bazı lensler için işkence olabilirken Sigma bu lensteki parasoleyi çok kaliteli malzemeleri tutmuş. Buradan da artı puan…

Performans ve Deneyim:

Bir prime lens sever olarak daha önce 35mm açıda bir lensim olmamıştı, bunun temel sebebi Canon ve Nikon 35mm’lerin pahalı olması ve ben daha önce hep daha dar açılarda çalıştığım için 85mm veya 135mm açılarına yatırım yapmayı seçmiştim, ama artık geniş açıda daha çok çalıştığım için Sigma’yı satın aldım. Nikon versiyonu daha Türkiye’ye gelmedi, Mart ayında giriş yapacak, o yüzden altta göreceğiniz tüm fotoğraflar Canon EOS 5D ile çekildiler. Şunu da burada belirtmek istiyorum, lens AF ince ayarı olan fotoğraf makineleriyle bu ve her lensi kullanmak daha iyi performans verebilir, bunu hem Sigma hem de Canon öneriyor zaten, isterseniz Sigma Türkiye, yani Fotopro, ücretsiz olarak bu işlemi sizin yerinize yapıyor ve bu sayede ciddi bir performans artışı sağlayabilirsiniz.

Klasik bir prime lens gibi 2 stop kısıldığında yani f/2 civarında lens ultra performansa ulaşıyor. f/1.4’te de hiç fena değil, benim beklentim biraz daha fazlaydı galiba o yüzden f/1.4 beni ufak da olsa şaşırttı ama f/2 ve f/4 arasında lens adeta jilet gibi. 35mm’de, yani geniş açıda bu derece bokeh alabilmek ve önplandaki objeyi soyutlamak çok zevkli. Lens kullanırken de hızlı odaklamasıyla bir L lens izlenimi veriyor.

Bu arada Nikon versiyonu geldiği zaman tam kalibrasyon yapılmış şekilde yeni örnekleri ve farkları da paylaşıyor olacağım.

Sigma 35mm f/1.4 DG HSM ile Çekilmiş Fotoğraflar:

Alttaki tüm fotoğraflar f/1.4 te çekilmiş olup gece fotoğraflarında ISO dolayısıyla tam keskinlik yoktur, yine de lensin gece performansını da görebilmek için çektim ve ekliyorum.

IMG_3954

IMG_3955

IMG_3957

IMG_3965

IMG_3971

IMG_3974

IMG_3980

IMG_3984

IMG_3882

IMG_3885

IMG_3893

IMG_3894

IMG_3903

IMG_3909

IMG_3912

IMG_3925

IMG_3947Sonuç:

Sigma 35mm her yönüyle iyi bir lens, keskin, sağlam, bokeh kalitesi de güzel, 35mm gibi bir açıya ihtiyacı olanlar için biçilmiş kaftan. Otomatik netlemesi gayet hızlı, karanlıkta netlemesi de iyi. Geniş açıda bokehi kullanarak çok yaratıcı fotoğraflar ortaya çıkabilir, biraz da Photoshop ile desteklendiğinde vazgeçilmez lensiniz olmaya aday. Kesinlikle tavsiye ediyorum.