Sigma 35mm F1.4 DG HSM İncelemesi

Bir çoğunuzun bildiği gibi Sigma, geçtiğimiz sene ürün gamlarında değişiklik yapacağını ve artık ürünlerini 3 kısma ayırdığını duyurdu, bunların en üst seviyesi olan Art seviyesinde çıkan önemli lenslerden bir tanesi Sigma 35mm f/1.4 DG HSM. Sigma, bu yeni Art serisi ürün gamıyla alternatif olmaktan çıkıp, tercih listesinde önde olan kategoriye çıkmak istiyor. Aynı zamanda bu lensler yarıştığı tüm ürünlerden uygun fiyatlı olma özelliğine sahip olacaklar.

Sigma 35 1.4 piyasaya çıkalı çok uzun zaman olmamasına rağmen kullanıcı bazında o kadar övgü aldı ki Sigma 35mm, herkeste hem heyecan hem de merak uyandırdı. Ben de ilk defa bir Sigma lensi daha Türkiye’ye gelmeden ve görmeden sipariş verdim. Zaten 35mm harika bir açı ve bu açıda fotoğraf çekme ihtiyacınız varsa alttaki inceleme sizin de tercihinizi vermenizde etkili olacaktır diye düşünüyorum.

Sayfa İçeriği

Canon’a Canon, Nikon’a Nikon Takılır Diyenlerden Misiniz?

Ben de bir zamanlar böyleydim aslında, ta ki Tamron 24-70’i alana, Sigma 35mm f/1.4 ü görene kadar. Aslında Sigma daha önce de yurtdışında SuperSigma denilen Sigma 50mm f/1.4ü çıkarmıştı. Tüm 50mm’lerden daha iyi performans sergilediği artık herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Benzer bir şey 35mm için geçerli olacak mı, göreceğiz…

Hangi 35mm?

Bir 35mm almak istiyorsunuz ve yeni çıkan Sigma kafanızı mi karıştırdı? Bu herkesin başına geldi aslında. DxOMark gibi bir çok güvenilir site Sigma 35mm de dahil olmak üzere en iyi 35mmleri karşılaştırdı ve kağıt üzerinde Sigma 35mm hiç de fena değil, hatta mütevazi olmaya gerek yok, Sigma büyük iş başarmış. Çoğu kişinin Sigma’ya olan önyargısını da aslında bu gibi sonuçlarla çok kolay yıkabileceğini ve çok daha fazla satacağının da farkındalar elbet.

DxO Mark 35mm Karşılaştırması
DxO Mark 35mm Karşılaştırması

Üstteki karşılaştırma Nikon kullanıcıları için, ama benzer bir karşılaştırmayı Canon 35mm L için de düşünebilirsiniz. Görüntü kalitesi ve keskinlik olarak hem Carl Zeiss’tan hem de Nikon 35mm f/1.4ten daha iyi olduğunu görüyoruz. Bu çok şaşırtıcı bir sonuç aslında, çünkü bu lens Carl Zeiss ve Nikon’dan çok daha ucuz.

Ortalama ABD fiyatları şu şekilde:

Nikon 35mm f/1.4: 1600$

Carl Zeiss Distagon 35mm f/1.4 ZE: 1800$

Sigma 35mm f/1.4 DG HSM: 900$

Neredeyse yarı fiyatına daha iyi performans? Bunu kim istemez ki?

Lens Gövdesi:

sigma_35_f14

Her şeyden önce bir estetik delisi olarak lensin tipine çok dikkat ediyorum, makinemde güzel duracak lens benim için kesinlikle bir seçim kriteridir. Yakışıklı lens denilen bir kavram var ve bu lens de kesinlikle bu kategoride. Makineye taktığınızda gayet güzel duruyor, “Kullan beni” diye bağırıyor adeta.

Eski Sigma lensler gibi nubuksu bir yapısı yok, ben bu yapıyı hiç beğenmeyenlerdendim ve Sigma’nın bu değişim hamlesini çok başarılı buldum. Lens gayet stabil, taş gibi bir yapısı var. Tokina lensler de örneğin bu hissi alırsınız, çok sağlam hissedersiniz. Çok ağır bir lens değil, yaklaşık 650gram, uzun süre taşısanız da rahatsızlık vermiyor. 67mm filtre çapı var. Zoom ve odaklama halkaları gayet yumuşak ama video için de uygun olacak sıkılıkta. Bu video çekenlerin de seveceği ve kullanacağı bir lens olacağa benziyor.

Lensle beraber klasik olarak Sigma, parasoleyi de eklemiş, yani kutu içerisinden parasoley çıkıyor ve kolay şekilde takılıyor. Parasoley takmak bile bazı lensler için işkence olabilirken Sigma bu lensteki parasoleyi çok kaliteli malzemeleri tutmuş. Buradan da artı puan…

Performans ve Deneyim:

Bir prime lens sever olarak daha önce 35mm açıda bir lensim olmamıştı, bunun temel sebebi Canon ve Nikon 35mm’lerin pahalı olması ve ben daha önce hep daha dar açılarda çalıştığım için 85mm veya 135mm açılarına yatırım yapmayı seçmiştim, ama artık geniş açıda daha çok çalıştığım için Sigma’yı satın aldım. Nikon versiyonu daha Türkiye’ye gelmedi, Mart ayında giriş yapacak, o yüzden altta göreceğiniz tüm fotoğraflar Canon EOS 5D ile çekildiler. Şunu da burada belirtmek istiyorum, lens AF ince ayarı olan fotoğraf makineleriyle bu ve her lensi kullanmak daha iyi performans verebilir, bunu hem Sigma hem de Canon öneriyor zaten, isterseniz Sigma Türkiye, yani Fotopro, ücretsiz olarak bu işlemi sizin yerinize yapıyor ve bu sayede ciddi bir performans artışı sağlayabilirsiniz.

Klasik bir prime lens gibi 2 stop kısıldığında yani f/2 civarında lens ultra performansa ulaşıyor. f/1.4’te de hiç fena değil, benim beklentim biraz daha fazlaydı galiba o yüzden f/1.4 beni ufak da olsa şaşırttı ama f/2 ve f/4 arasında lens adeta jilet gibi. 35mm’de, yani geniş açıda bu derece bokeh alabilmek ve önplandaki objeyi soyutlamak çok zevkli. Lens kullanırken de hızlı odaklamasıyla bir L lens izlenimi veriyor.

[note color=”#c3c3c3″]Bu arada Nikon versiyonu geldiği zaman tam kalibrasyon yapılmış şekilde yeni örnekleri ve farkları da paylaşıyor olacağım.[/note]

Sigma 35mm f/1.4 DG HSM ile Çekilmiş Fotoğraflar:

Alttaki tüm fotoğraflar f/1.4 te çekilmiş olup gece fotoğraflarında ISO dolayısıyla tam keskinlik yoktur, yine de lensin gece performansını da görebilmek için çektim ve ekliyorum.

IMG_3954

IMG_3955

IMG_3957

IMG_3965

IMG_3971

IMG_3974

IMG_3980

IMG_3984

IMG_3882

IMG_3885

IMG_3893

IMG_3894

IMG_3903

IMG_3909

IMG_3912

IMG_3925

IMG_3947Sonuç:

Sigma 35mm her yönüyle iyi bir lens, keskin, sağlam, bokeh kalitesi de güzel, 35mm gibi bir açıya ihtiyacı olanlar için biçilmiş kaftan. Otomatik netlemesi gayet hızlı, karanlıkta netlemesi de iyi. Geniş açıda bokehi kullanarak çok yaratıcı fotoğraflar ortaya çıkabilir, biraz da Photoshop ile desteklendiğinde vazgeçilmez lensiniz olmaya aday. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

0 Shares:
68 comments
  1. Olabilir, bu tamamen sizin o açıda kullanmak istemenizle ilgili, yoksa lens yine iyi performans verecektir.

  1. Ben kullandigim lensleri inceliyorum, Samyang manuel oldugu icin kullanmayacagim, dolayisiyla bir arkadasim bana lensi vermedikce test etmeyi dusunmuyorum :)

 1. Tahir Bey selamlar;

  Sigma 35mm lensi yukarıdaki gibi keskin sonuçlar almak için illa full frame makine şart mı yoksa bir crop makinede de böyle sonuçlar alabilir miyiz? eğer alabilirsek önerdiğiniz makine var mı böyle sonuç almak için?
  Saygılarımla

  1. Full frame olmasi sart degil, ama full frame olursa daha iyi olur dusuncesindeyim, ffe 100 puan verirsem cropa da en az 85 veririm saniyorum. Ileri seviye crop makinelerle yani D7000, D7100, 60D, 7D gibi daha iyi performans verecektir.

 2. Öncelikle incelemeniz harika olmuş herşeyi açık bir biçimde açıklamışsınız.
  Benim bir sorum olacak yurtdışından getirme ile ilgili sizde yurtdışından sipariş vererek aldığınızı yazmışsınız amazon'dan sipariş verdiğinizde gümrükte takılma oldumu veya herhanği ektsra ücret ödediniz mi?

  1. Çok teşekkür ederim ama ben Türkiye'den direkt Sigma'nın kendisinden aldım…

 3. Bu lens full frame makine için kesinlikle en iyisi. Ama croplu makine için düşünenler kesinlikle almasın. Nikondan örnek verirsem Sigma 35mm 1.4 lens nikon 35mm 1.4g nin yarı fiyatınında altında olmasına rağman optik kalite olarak nikon full frame makinede sigma çok daha iyi bir objektifdir. Ama croplu bir nikona sigma 35mm yi takınca açınız 52mm olacakki lens görüş açısı geniş açıdan normale dönecektir. Bu objektifde geniş açıda kullanılmak için tasarlandığından yüksek miktarda optik kalite düşüşü gösterir. Bunun yerine sigmanın 3 de bir fiyatına nikon 35mm 1.8g alınırki performansıda normal görüş açısına göre ayarlandığından sigmadan çok daha iyi olur. Yanlış anlaşılmasın sigma 35mm 1.4 nikon 35mm 1.8 g ile asla kıyaslanamaz ama sigma full frame makinede başarılı croplu gövde için o kadar para vermeye asla değmez.
  Sigma çok başarılı işler çıkartıyor bundan 4-5 yıl sonra artık leica zeiss değilde sigma leica karşılaştırılması bile yapılabilir.

  1. Ne yazık ki çok katıldığımı söyleyemeyeceğim, ben D5200de de denedim, gayet başarılı bir lens, özellikle f/1.8 lenslerle karşılaştırmak bence çok doğru değil, ama tabii sizin görüşünüzdür…

  2. Kesinlikle ama kesinlikle katılmıyorum.. Hiçbir lens full frame da başka, croplu makinede başka performans vermez. Hatta şunu da ekleyeyim, full frame gövde ile tam açık diyaframda aldığınız köşe kararmaları croplu gövdede olmaz, bunu artı özellik olarak bile alabiliriz. Ama 35mm croplu makinelerde 52mm ye dönüşecektir, doğru, ama bu tüm lensler için geçerli. Farz-ı mahal, 18-200 lens croplu makinelerde 18-200 mü gerçekten?

   1. Elbette 1.6 çarpan da 18-200 bu açılara tekabül etmiyor ama şunu gözardı etmemek lazım FF kameralar bir lensin gerçek performansı görebilmek için kriter. Bir lensin 1,6 çarpanda farklı performans FF de farklı performans göstermesi gayet normal. Eğer her lens hem 1,6 hem FF de aynı performansı gösterseydi o zaman FF lere bu kadar fark verip almanın bir anlamı olmazdı.
    FF Uyumlu bir lensin gerçek açısında performansı ölçmek için FF makinede test edip değerlendirmek gerekir.

 4. Bende elimdeki nikon d7000 ile denedim lens tabiki iyi ama bir full frame makinedeki performansı vermiyor dx kullanıcısı için sıfır olarak 600tl ye 35mm 1.8g almak varken 2000tl küsür veripte sigma 35mm 1.4 almak hiç mantıklı değil bunu anlatmak istedim. Sonuçta dx de lens 50mm olacak ve birazcık diyafram açıklığı için bu para verilmez. Nikon d7000 de nikon 35mm 1.8 g nin 1.8 diyaframda verdiği netliği sigma 35mm 1.4 lens 1.8 diyaframda veremiyor.
  Tabiki nikon d600 için sigma 35mm mükemmel bir seçim ama full frame makine olduğu için açısı dx deki gibi 52 değil 35mm olduğu için almaya değer bir lens.

  1. O f/1.8 ile f/1.4 arasındaki fark o kadar az değil bence, insanlar bu yüzden 50mm 1.2 ler, 85mm 1.2ler,1.4ler alıyorlar. Tamamen kişisel düşüncedir ama ben olsam Sigma alırdım yine.

 5. Tabiki tercih meselesi. Bende telede portre çekimlerinde en çok 85mm 1.4 tercih ederim

 6. merhaba ben fotograf çekmeye yeni başlıycam ilk defa dslr kullanıcam. d7000 almayı düşünüyorum. full frame değil. body alıp yanında bu lensi mi alıyım yoksa 18-105 lik lensi mi alıyım. ben herşeyi çekmek istiyorum. eğer güzel şeyler çıkarabilirsem de bu hobiyi ilerletmek istiyorum. 35 mm 1.4 lensin fotoğraflarını çok beğendim. ya da şöyle soruyum. bu lens d7000 le güzel işler çıkarır mı? yoksa başka bi makina mı önerirsiniz? henüz bilgisizim acayip şeyler sormuşsam kusura bakmayın:)

  1. Tabii ki çıkarır, bir arkadaşınızda varsa deneyin, memnun kalacaksınız, hiç bir lens sadece full frame için üretilmez :)

 7. Öncelikle 18-105 lens ile almayın. Nikon d7000 ni sadece body alın. Sigma 35mm 1.4 mükemmel bir prime lenstir. Yalnız bu lens full frame makinede kullanmak için yapılmıştır. D7000 ilede kullanırsınız ama açınız 52mm ye tekabül ederki 2000 tl 52mm lik açı için verilmez. Nikon 50mm 1.4g bile 1200 tl civarındadır. Özetle 50mm lensler her zaman 35mm lenslere nazaran ucuzdur. Sigma 35mm yi croplu gövdede lensi katletmektir. Bunun yerine 600 tl civarfına nikon 35mm 1.8g alırsanız hemde hafiftir hemde performansı mükemmeldir. Ama full frame gövde alıcak olsaydınız tabiki 2000 tl ye sigma 35mm hem mükemmel hemde 4500tl olan nikon 35mm 1.4g den çok daha kalitelidir.
  Madem 2000tl lense bütçe ayırıyorsunuz o zama size yeni çıkan sigma 18-35mm 1.8 i öneririmki d7000 ni resmen uçurur.

  1. Serkan Bey, kusura bakmayın ama çok garip yanıtlar veriyorsunuz. "35mm için 2000 lira verilir ama 52mm için bu para verilmez" in açıklamasını yapabilir misiniz? Bu işe yeni başlayan arkadaşları lütfen yanlış yönlendirmekten vazgeçin.
   Sigma 50mm F1.4 DG HSM diye bir lens duydunuz mu? Evet, doğru, burada bahsi geçen lensin kardeşi, teknolojisi ve kalitesi bire bir aynı, sadece bu 35mm, o 50mm. Fiyatı da hemen hemen aynı. Yani neymiş, 35mm 2000 lira ediyorsa 50 veya 52mm o parayı etmez diye bir durum yok.
   İkincisi, yukarıda bir arkadaşımız da belirtmiş, yinelemekte fayda var. Sadece crop'lu makineler için üretilen lensler vardır ama sadece full frame makineler için üretilen lensler yoktur. Bir lens full frame makinede kullanılabiliyorsa croplu makinelerde de kullanılabilir.
   Üçüncüsü, Nikon 35mm 1,8 G nin 1,8 de verdiği keskinliği Sigma 35mm 1,4'ün 1,8 diyaframda veremediği gibi bir yorumda bulunmuşsunuz yukarıda, sadece gülümsedim. Bu iki lensin, özellikle de 1,8 diyaframda – ki Nikon lensin en fazla açık olduğu diyaframken Sigmanın 1 stop kısılmış halidir – keskinlik kıyaslamasını neye binaen yaptınız ve neye binaen Nikon'u daha keskin olarak değerlendirdiniz bunu da merak ediyorum. Zira böyle bir durum olsaydı bu kadar insan sizce 600 lira verip daha keskin olan Nikon lensi almak yerine ne diye tonla para verip bu lensi alıyor?

 8. Tahir Bey, merhaba,
  Full frame'e yeni geçiyorum. 5DM iii ile bu lensi almayı düşünüyorum. Ancak landscape çekimde yeterince geniş bir açıyı kapsamayacağı endişem var. Bütçem doğrultusunda bunu mu yoksa Tamron SP 24-70 f2.8 Di mı seçmem uygun olur?
  Teşekkürler

  1. İkisi bambaşka lensler, birbirlerinin ikamesi olamazlar, tabii ki landscape'te yetersiz olacaktır, 24-70 alın.

 9. Meşhur Sigma sarılığı bu lensde de var değil mi? Onu bi düzeltemediler gitti… Sigmayla çekilen fotolar hemen belli ediyorlar kendilerini… Keskinlik, bokeh tam istediğim gibi ancak o color cast mahvediyor işleri…Şahsi fikrim ilk çıktığında çeneleri yere düşürse de kullanıcıların çok memnun olduğunu düşünmüyorum. Piyasada çokca 2. elde satılmaya başlandı… Alan herne hikmetse elden çıkarmaya bakıyor hemen… İkinci ele bu kadar hızlı düşmesi ve insanların biran önce satmak istemeleri, benim hevesimi de kırmadı değil.. O sarılığa rağmen almayı düşünüyordum, ama şimdi kararsızım…

  1. Bu lenste yok Mustafa Bey, satılacak bir lens de değil açıkçası ama klasik alıp satan insanlarımız yine iş başında diyelim :) Bu bir merak meselesi…

 10. Tahir Bey, incelemelerinizi ve tavsiyelerinizi çok başarılı buluyorum ve bunun için öncelikle teşekkür ediyorum.
  Ben d5100 kullanıcısıyım, aklımda nikon 50 1.4 varken çok dar olduğunu farkedip sigma 30 1.4ü keşfettim. yanlız sigma artık yeni seriye geçti biliyosunuz, 30mm de de yeni seri çıkardı. Eski nubuksu yapıyı ben de sevmiyorum. Şimdi size sorum şu. sigma 30mm f1.4 art almayı düşünüyorum ama biraz daha zorlayıp ilerisini de düşünerek (FF'ye geçme) 35mm 1.4 mü alsam? Bir de sigma 30mm bulursanız bi yerden onun da incelemesini yaparsanız sevinirim. İyi çalışmalar, bol ışıklar :)

  1. Açıkçası 35mm şiddetle tavsiye ederim, Sigma daha ART serisinde bir hata yapmadı, ne çıkardılarsa tuttu gibi… FF her zaman gelecekte görünecektir size, 35 alın..

   1. Dediğim gibi maddi olarak biraz zorluyor 35mm :) 35mm FF olarak çıktığı için DX lerde çok iyi sonuçlar vermediğini okudum. 30mm yi alıp FF ye geçerken satarım diye düşündüm ama yinede aradaki farka değer 35 alın diyorsanız tekrar düşünmem gerekecek :) Teşekkürler…

 11. Bir lensin ff'te iyi sonuç verip de crop'ta kötü sonuç vermesi gibi bir durum olamaz, cam aynı cam sonuçta, ben olsam 35le devam ederdim ama sizin bileceğiniz şey tabii..

 12. Tahir bey var ya :) tam diyorum "tamam 35 iyi ama 30 da fena değil idare et", sonra size sordum nefsimle beraber bi ses "35 35" demeye başladı :D sınırlarımı zorluycam sanırım ve 35 e doğru gidiyor ben :)) $1100 cık kendisi :)

 13. Merhaba Tahir Bey
  Sizi takip ediyorum. Verdiğin bilgiler yolumuzu çok aydınlatıyor çok teşekkürler. Bana da bi fikir verirsen duacın olurum.
  Yardımcı olabileceğini düşündüğüm görüşlerini almak istediğim bir konu var:
  ben 3yıla yakındır fotoğraf çekiyorum düğün, dış mekan, mekan, kişisel olarak fotoğraflar çekiyorum ve para kazanıyorum.

  Canon 550d + Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS SLR Lens + 50mm 1.8 lens kullanıyorum.
  Özellikle dış mekan ve düğün/nişan çekimlerinde kullanmak için makine lens değişikliğine gitmek istiyorum.
  Şimdi konu şu ki aklımda tam bi ekipman oturtamadım ve elimdekilerin hangisini kullanmalı hangisnde değişiklik yapmalıyım?
  ff makine 6d düşünüyorum ama fazla da bi bütçem yok açıkcası.
  ff ye geçmeden 70d öneren fotoğrafcı dostlarım da oldu.
  70 -200 lens düşünüyorum bide ama bazı yorumlarda 85 mm onun yerine önerildiğini gördüm forumlarda.
  bu Sigma 35m 1.4 de kullanım amacına göre 70-200den daha bi işime yarar mı?
  Bana öneriniz nedir, elimdekilerin hanglerini kullanmalı degıstırmeli, yada Nikon'a geçmelimiyim?

  1. Merhaba. Belirttiklerim kendi tecrübelerime dayanarak oluşturduğum setler dir. Tahir farklı alternatiflerde bulunabilir :)

   Eğer düğün fotoğrafı çekecekseniz sabit odaklı lensler yerine zoom lensleri kullanmanızı tavsiye ederim. Genelde düğün çekimleri zamana karşı yarışılan bir maraton olduğu için lens takıp çıkartmak sıkıntı yaratır. Bol vaktiniz olan çekimlerde prime lensler ile çok güzel kareler yakalanabilir fakat hızlı çekimler için FF+24-70 f:2,8+70-200 f:2,8 IS i öneririm. Bütçeye göre FF+24-105 f:4+70-200 f:4 IS daha uygun bir alternatif olacaktır. Eğer çarpanlı sensör kullanacaksanız 16-35 f:2,8 veya 17-40 f:4 kit olarak kullanılabilir. Tele için bütçenize göre seçim yapabilirsiniz.
   Prime lens derseniz sigma 35mm f:1,4, Canon veya Sigma 50MM f:1,4 ve Canon 85mm f:1,8 arasından seçim yapabilirsiniz.

  2. Kafanızı karışık gördüm, her şeyden önce full frame bodyler ile cropları karıştırmayın, hiç bir crop makine en eski Canon 5D'yi bile geçemez. Bütçeniz yoksa da ff body almayın çünkü kaliteli lensler ister.

   Ben yerinizde olsam 60D + 70-200 ve 24-70 set yapmaya çalışırdım, bu 70-200 ve 24-70'ler Tamron veya Sigma da olabilir, 24-70'e para yetmezse 17-50 türü bir şey de olur. Prime işine düğünde girmeyin, hem gerek yok hem zaman yok :)

 14. Bu yazı için çok teşekkürler. Daha düne kadar Canon 33mm f/1.4 almayı planlıyordum ancak sizin yazınız ve okuduğum bir takım diğer yazırlar Sigma yönünde fikrimi değiştirmek üzere.

  1. Burcu Hanım, her iki lens de güzel ama Sigma fiyat/performans ile bir tık önde geliyor :)

 15. iyi akşamlar tahir hocam şuan elimde 35 1.4 var sadece yeni aldım ve performansı mükemmel neden bu zaman bu kadar geç kaldım diyorum primelere geçiş yapmak sadecebu lens var elimde bunun yanına 85 1.8 mi yoksa nası bi lens önerirsiniz teşekkürler

  1. 85mm ve 135mm ile beraber ideal olabilir bence, prime 'lar tabii ki çok kaliteli oluyorlar :)

 16. Bu inceleme ile yeni karşılaştım. Öncelikle benim için çok faydalı olduğunu söylemek istiyorum.
  Bende Canon 60D ve 50mm 1.4 lens var. Ben genelde evde, doğal ışıkta, aydınlık, lifestyle tarzı fotoğraflar çekiyorum, son zamanlarda da yurtdışındaki dergiler için projeler hazırlayıp fotoğraflıyorum.
  Genelde masa üstü fotoğrafleri çeliyorum ve 50mm zaman zaman dar geliyor. Daha geniş bir açıya ihtiyaç duruyorum. Bu nedenle 35 mm lensleri incelemeye başladım.
  Kafama takılan 2 nokta var; birincisi 35 mm lens Canon 60D ile istediğim performansı verir mi? ikincisi, açısı geniş olduğu için fotoğrafta deformasyona neden olur mu?

  Cevaplarsanız çok mutlu olurum.,

  1. 35mm de pek deformasyon olmaz çok geniş bir açı değil çünkü, 60D'de performanslı çalışır tabii ki, özellikle Sigma 35mm ART gibi…

 17. Samyang 35 mm ile karşılastırdıgımda 2 kat daha fazla köşe kararması görüyorum.

 18. Tahir bey merhaba ben bebek ,Hamile ,doğum fotoğrafları çekiyorum. Düğün ve Save the date için çok talep oluyor. Elimde canon 6d var . 70 200 ll is ve 50 mm 1.4 ve 24 70 2.8 var gözüm 35 mm de bokeh kalitesi yüksek ve taşıması kolay. 70 200 ü satıp bir 35 mm almayi planlıyorum fikrinizi almak istedim. 35 mm geniş açı hem hamile hem doğum günü gibi etkinlik fotoğraflarında iyi bir seçim midir?şimdiden tesekkurler

  1. Cok guzel lensleriniz var, isterseniz 50mm i elinizden cikarin ve 35 ART alin, 70-200 ihtiyaciniz olabilir ilerde cunku? 35mm her yonlu cok iyi bir lens.

 19. Tahir bey merhaba d610 için tamron 24-70 veya sigma 35mm düşünüyorum. genellikle düğün fotoğrafları çekilecek tavsiyeniz ne olur, ya da başka öneriniz var mı? Cevaplarsanız memnun olurum.

 20. merhaba tahir bey. Ben ilk makinamı dahabir kaç ay önce aldım. bir süredir de yazılarınızı okuyorum. Makinam canon eos 100d :) sorum ise : Sigma 35mm F/1.4 DG HSM lensi bu makina ile kullansam sonuçlarda iyi ya da kötü ne sonuçlar olur..?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like