50mm mi 85mm mi Almalı?

Ben fotoğrafa ilk başladığımda da bu soru vardı, hala da var, sanıyorum her zaman da olacak. Marka çok önemli değil aslında, portre için 50mm mi 85mm mi? “Hangisini almalıyım, hangisi daha çok arkaplan fluluğu verir, full frame makine kullanmıyorum hangisini almalıyım?”; bunlar temel sorular. Bu sorulara genel olarak cevap vermeye çalışacağım bu yazımda.

Sayfa İçeriği

Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Neden yeni bir lense ihtiyacınız var, öncelikle bunu tam olarak belirlemelisiniz, arkadaşlarınız alın dedi diye mi alıyorsunuz, yoksa kullanmakta olan lensinizin nesinden memnun değilsiniz de yeni bir lens almak istiyorsunuz? Ekipman satın almak fotoğrafçı hastalıklarından bir tanesi, hele ki bilinçsizce yapılırsa. Sadece Fotoğrafçılarda Bulunan Hastalıklar yazımda bundan bolca bahsetmiştim esprili şekilde. Burada bahsedeceğim bütün lensler prime lens, diğer bir deyişle sabit lens, fixed lens. Tüm ifadelerin Türkçesi genelde olmasına rağmen bu lensler de genellikle prime lens olarak adlandırılır. Prime lensler zoom yapamaz. Zoom yapamadığı için bu lens sizin için dar veya fazla geniş kalabilir. Buna alışmanız, kullanım sırasında alışkanlık kazanmanız zaman alabilir. Öncelikle ne tip fotoğraf çekmek istediğinize karar vermeniz gerek. Daha dar açıdan mı yoksa daha geniş açıdan mı hoşlanıyorsunuz? Veya çekim yapmak zorunda olduğum sabit bir ortam var mı? Ortam darsa, dar açılı lens ile çekim yapamazsınız.

Prime lensler, zoom lenslere göre optik olarak daha iyi lenslerdir, daha iyi görüntü kalitesi verirler, genellikle daha büyük diyafram açıklığına sahiptirler, dolayısıyla daha hızlıdırlar. Daha büyük diyafram açıklığına sahip olduğunuzda doğal olarak daha az ışıklı ortamda çalışabilirsiniz, bu daha düşük ISO’da çalışabilmenize imkan sağlar. Daha sığ alan derinliği yaratabilirsiniz (arkaplanınız daha flu olur), bu da yaratıcılık anlamında fotoğraflarınızda kompozisyon zenginliğine yol açar. Daha keskin fotoğraflarınız olur. Dezavantaj olarak da zoom yapamamanızı sayabiliriz, yani fotoğrafı çekerken kadrajınızı değiştirmek için ayaklarınızı kullanmak zorundasınız, belki biraz zayıflamanıza yardımcı olabilir :)

Nikon D700 + Nikon 50mm f/1.8D
Nikon D700 + Nikon 50mm f/1.8D

Alternatiflerimiz Neler?

50mmf12Bu sefer çok fazla alternatifimiz var, en başta aklıma gelen lensleri sıralıyorum:

[table “” not found /]

f/1.8 lensler:

Diyafram açıklığı 1.8 olan lenslerdir, sabit diyaframlıdır, arkaplanı rahatlıkla flu yapabilir :)

Öncelikle Nikon’ un D ve G serisi lenslerine değinelim. D lensler eski seri, G lensler yeni seri diyebiliriz kısaca. G lensler daha yeni oldukları için optik kalite olarak daha iyiler, ama D lensler de ondan eksik kalmıyor. 10 üzerinden puanlayacak olursak G’ye 10 verirsek, D’ye de en az 8.5 vermeliyiz. Ama şunu da belirtelim, AF motoru olmayan D3100, D3200, D5100, D5200 gibi makinelerle D lens serilerinde otomatik netleme kullanamıyorsunuz. Dolayısıyla başlangıç aşamasında bu makineleri almanızı tavsiye etmiyorum, her ne kadar özellik olarak iyi olsalar da başlangıçta Canon daha avantajlıdır.

Canon EOS 5D + 50mm f/1.8
Canon EOS 5D + 50mm f/1.8

f/1.4 lensler:

f/1.8 lenslere göre neredeyse 2 kat daha hızlılardır. Sadece hız olarak değil, bokeh kalitesi olarak da daha iyilerdir, yani arkaplan fluluğunun da bir kalitesi var, buna başka bir yazımda da değinmek istiyorum. Özellikle gelen soru şudur, belki sizin de aklınızda var: “Canon 50mm f/1.8 ile Canon 50mm f/1.4 arasındaki o kadar fiyat farkında değer mi?” Cevap basit ve net: “Evet, kesinlikle değer.” Zaten bunu kullanan kime sorsanız size söyler.

Canon EOS 5D + Canon 50mm f/1.4
Canon EOS 5D + Canon 50mm f/1.4

f/1.2 lensler:

Rüya lenslerdir. Fiyatları çok yüksektir, tabii kaliteleri de bu düzlemde yüksektir. Daha hızlı ve bokeh kaliteleri daha yüksektir. Ama f/1.2 lenslerin f/1.2de kullanımı oldukça zordur, burun net gözler netsiz olabilir, çektiğiniz objenin ve sizin olabildiğince hareketsiz olması gerekir. Yine de herkes f/1.2 lensi olsun ister…

50mm mi 85mm mi?

Aslında temel fark sadece açı. Kimisi geniş açı ile portre çekmek isterken, kimisi de dar açı ile daha az alana sahip olarak portre çekmek ister. 50mm ile aynı zamanda manzara da çekebilirsiniz belki ama 85mm ile bu çok daha zordur. Crop makinelerde 85mm tavsiye etmiyorum. Eğer amacınız portre çekmekse crop makinede 50mm f/1.4 almalısınız, ama full frame gövdeniz varsa sizin iki alternatifiniz var 50mm ve 85mm, zevkinize göre bir tanesini seçin.

50mm’de portre çekerken az da olsa distorsiyon yani bozulma görebilirsiniz, bu bir dezavantaj olmasına rağmen pek çok fotoğrafçı bunu gözardı eder, çünkü bu bozulma çok az fark edilebilir. 

Aynı zamanda bu açı farkı şu durumlarda da etkilidir, örneğin bir doğum fotoğrafçısısınız, 85mm size çok dar gelebilir ve çekiminizi engelleyebilir. Ya da bir partidesiniz ve mekan çok dar, yine aynı sebepten dolayı 85mm kullanamazsınız. Dolayısıyla çekim yaptığınız yer de seçiminizde önemli yer kaplayacak.

Canon EOS 5D + 85mm f/1.8
Canon EOS 5D + 85mm f/1.8

Peki 50mm f/1.4 mü almalı yoksa 85mm f/1.8 mi?

İnanın bana hemen hemen aynı sonuçları veren lensler bunlar, ben yine üstte söylediğimi tekrar edeceğim, crop makinede 50mm, fullframe’de 85mm öneriyorum. Bu sorunun cevabı da buna bağlı aslında. Bu iki lens en sık karşılaştırılan lenslerden ama her ikisini de uzun süre iki markada da kullandım, sonuçlar her zaman tatmin edici.

50mm lensim var, 85mm almalı mıyım?

Bence gerek yok, prime lensler evet çok kaliteliler ama ben de bir seferinde 50mm, 85mm ve 135mm’den oluşan bir set kurmuştum kendime ve 50mm’yi neredeyse hiç kullanmadığımı fark ettim. Yani 50 ve 85 birbirine çok yakın değerler, biri varsa diğerine gerek yok.

Canon EOS 5D + 85mm f/1.8
Canon EOS 5D + 85mm f/1.8

Sonuç

50mm ve 85mm birbirine çok yakın değerler ve her ikisinde de harika portreler elde edebilirsiniz. Eğer portrenin yanında manzara türü çekimler yapmak istiyorsanız 85mm almayın. Çekim yapacağınız mekan dar ise 50mm alın. f/1.8 lens almaktansa f/1.4 lens alın ve ömür boyu kullanabileceğiniz bir lensiniz olsun.

Son olarak önerim;

Sadece yüz çekecekseniz 200mm

Sadece kafa çekecekseniz 135mm

Omuz üstü portreler için 85mm

Üst vücut için de 50mm kullanın, en az bozulmayı bu açılarda alacaksınız.

0 Shares:
90 comments
 1. bu konu ile kendi sitenizi görmüş oldum tahir bey ne zamandan beri var bilmiyorum ama hayırlı olsun. yazınız çok güzel ve açıklayıcı olmuş aklımda ki bir soruydu:) yalnız acizane şu dikkatimi çekti diyaframın açık olması daha düşük iso da çalışmanıza neden olur demişsiniz. çok kitap okuyan biri olarak ve azıcık da fotoğraf bilgimi de katarak diyorum ki neden olur yerine imkan(olanak) sağlar yazmak daha iyi olur:) çünkü düşük iso da çalışabilmek dezavantaj değil avantajdır

  1. Türkçeyi düzgün kullanmaya çok dikkat ediyorum ama uzun yazılarda bu tür hatalar yapabiliyorum, düzelttim, teşekkür ederim :)

 2. Tahir bütçeye göre ,70 200 yerine 135 olurmu , portre çekimi için :) neleri düşünüyoruz Ahhhh

  1. Bambaşka lensler, sadece portre çekilecekse tercih edilebilir ama… Kişisel tercih.

 3. Merhabalar Tahir yine çok yararlı bir paylaşım yapmışsın öncelikle bunu için teşekkürler.Benim sorum yarın sabah media markt açılır açılmaz gidicem ve bir nikon d600 sipariş edicem bugün tekrar baktım üzerinde tamron 28-75 2.8 lens vardı bir iki fotoğraf çektim çok hoşuma gitti. D600 ile sence nasıl gider? Portre ve genelde insan fotoğrafı çekicem. yanına birde 50mm önerirmisin?
  Teşekkürler,
  İyi çalışmalar
  /Cem

 4. Selam Cem,

  Ben Tamron 28-75i Canon 5D ile kullanmıştım, hiç de fena bir lens değil, zaten Tamron 17-50'nin full frame uyumlusu o lens, alınır bence.

 5. Peki bir sorun ile karsilastin mi? Fokus motoru sesi vs. Netleme gibi? Bugun birkac avrupa bloglarinda okudum ve problemi olan insan coktu

  1. Focus sesi var tabi biraz, Tamron 17-50'de de benzer bir ses var zaten. Bu konu senin için problemse tavsiye etmem, ben sadece verdiğı sonuca bakiyorum çünkü.

 6. Tahir Bey Merhaba,
  Yaklaşık 2 ay önce Nikon D3200 aldım ve fırsat buldukça çevremde bulunan ortamları ( manzara , çocuk , şahıs vs.) fotoğraf çekiyorum üzerinde gelen lens yani 18-55 DX model lens var ve fotoğraf çekmeye yeni başlamama rağmen ve makinemi yeni öğrenmeme rağmen lensin yetersiz geldiğini düşünüyorum. yazınızda başlangıç seviyesi olarak nikon D3200 de var alınmamasını önerdiğiniz :) acaba D3200 alarak hata mı yaptım diye düşünmedim değil açıkcası. Sizce Lens almalımıyım ? Alırsamda ne tür lensler önerebilirsiniz ? İyi günler

  1. Hayır tabii ki hata değil, D3200 de çok iyi bir makine ama lens çeşitliliği bakımından sizi kısıtlıyor, ben o yüzden önermiyorum. Lens almalısınız, 50mm f/1.8G alın, pişman olmazsınız, hem zoom olmadığı için kadrajınızı geliştirmenize yardımcı olur.

 7. 17-50 tamron hangi portre çeşidine sokulabilir ? almayı düşünüyorum.

  sadece yüz,sadece kafa, omuz üstü gibi ..

 8. hocam doğru diyorsunda sabit odaklı lensler güzelde elinde sonunda insan zoom ihtiyacına gerek duyuyor. Yanılıyor muyum yoksa ??

  1. Aliskanlikla ilgili, ben ihtiyac duymuyorum, ama duyan da olabilir :) Her zamanki gibi kisisel bir aliskanlik ve tercih.

 9. 50mm lens almaktansa 85mm almak daha mantıklı bence. Çok daha iyi portreler veriyor.

 10. 7 d kullanıyorum elimde hazırda 50 mm 1,8 var açıkçası daha iyi portreler için 85mm almayı planlıyordum bu yazıyı okuduktan sonra vazgeçtim sizce ne almalıyım:D

 11. Tahir bey, Merhaba,
  Canon 6D Veya Nikon D600 Almayı planlıyorum Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz
  Lens Olarak da Portre için 50 mm 1.4
  Diger manzara vs vs için de bir öneride bulunabilirmisiniz.
  Teşekkürler şimdiden

 12. Tahir kardeşim bende portre için Canon 85mm f/1.8 veya 70-200 f/4 L almayı düşünüyordum ama şuan yazını okuyunca 50mm f/1,4'ün daha avantajlı olduğunu düşündüm.. Teşekkür ederim..

 13. Nikon d3200 aldım bende yaklaşık 6 ay önce, şimdiden pişman olmaya başladım gibi bu yazıları okudukça:(
  18-105mm lens ile beraber almıştım. Portre için yeni bir lens almalı mıyım? Yada daha fazla lens almadan body'yi mi değiştiriyim. Yeni başladım ama hobi olarak değil profesyonel olarak devam etmeyi düşünüyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Portre için buradaki 2 lensten birini alabilirsiniz, zaten birini taktığınızda belki 18-105i hiç takmayacaksınız, body önemli değil lens önemli.

 14. Hocam Nikon ya da Sigma'nın 50mm f/1.4 lensini almayı düşünüyorum.Fiaytları aşağı yukarı aynı,siz hangisini önerirsiniz?
  Body Nikon D3200

  1. Ben olsam Nikon alırım, Sigma her ne kadar test sitelerinde önde görünse de bu açı için Nikon hiç geride kalır durumda değil.

 15. hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bir canon 700d kullanıcısı olarak 50mm f1.4 ve 85 mm f1.8 objektifleri arasında kalmıştım. Anladığım kadarıyla makinadan ötürü 50mm f 1.4 benim daha fazla işime yarayacak. Yanılıyorsam uyarın lütfen. Tekrar çok teşekkürler.

 16. Öncelikle merhabalar kit lensle CANON 600 D kullanmaktayım baya bir süredir 85 mm 1.8 alma gibi bir düşüncem var çekimleri gerçekten çok iyi olduğunu ön plandan arka plana geçişler çok iyi 85 mm almaya karar verriken bi anda 50 mm 1.4 kafamada canlandı ne yapıcağımı bilmiyorum keskinlik bokeh konusunda hangisi daha iyi ve ben genelde boydan çekim yapmak istiyorum arka plan geniş olup şimdiden teşekkkürler…

  1. 85mm alın kafanız rahat olsun. Özellikle portre için 1,6 çarpanlı bir makinede yaklaşık 135mm e tekabul edecek lens açısı. Kafanızı fazla bulandırmayın.

 17. merhabalar . nikon d800e yeni aldım ve 50 mm 1,8 d lensim var. 1,8 diyaframda yüz çekiyorum ve komple flu çıkyor .f 8 yaptığım zaman netleşiyor.yani 1,8 de kullanamıyorum.bilgilerini bekliyorum …teşekkürler

  1. Komple flu çıkması için ya netlemeyi yapmamanız ya da lensin bozuk olması gerek, ayarlarınızı kontrol edin derim.

 18. selamlar bende 50mm 1,8 ile tamron 17-50 2,8 arasında çok kararsız kaldım amacım portre ve gelin damat çekimleri yapmak siz hangisini önerirsiniz canon 50 d makinam var

  1. Mehmet Bey burada konumuz 50 vs 85 ama sizin durumunuz farklı, ben olsam 17-50 alırdım

     1. Tahir bey sigma 17 50 aldım ama isteğim gibi sonuç alamadım arka plan bulanıklı bni tatmin etmedi keskinlikte okadar içaçıcı değil aklım 50mm 1.4te kaldı benim istediğim son zamanlarda fotoğrafçıların dış çekimde çektikleri gibi sonuç alabilmek tabi shoplamayla biraz daha canlanıyor ama benim elimde 600d var sizin yazınızdaki gibi ben olsam 50mm 1.4 alırdım 85mm 1.8 deneme şansım oldu oda güzeldi ama croplarda 1.4 öneriliyor biraz daha geniş alan imkanı sağliyormuş

 19. Merhaba. Nikon D5100 kullanıcısıyım. portre çekimler için arkaplan fluluğu yüksek bir objektif istiyorum. uygun fiyattaki önerileriniz nedir? uygun fiyata lens nerede bulabilirim? yurtdışı sitelerinde yada türkiye içinde spot falan?

  1. 50mm 1.4 öneririm, yurtdışından alamazsınız gümrüğe takılır, o yüzden buradan almak durumundasınız.

 20. Merhabalar güzel yazı…
  D7000 ile 50mm 1.8d lensim var. benim sorunumda "atıl" arkadaşın sorununa benziyor. 1.8 de çektiğim portrelerde mesala buruna netleme varsa kulakta fluluk var ellemediğim ayar kalmadı. fakat sorunu çözemedim…

 21. Selamlar bende nikon 18 200 vr 2 var ama potre çekimler yapmak istiyorum bu yüzden bunu satıp 85 mm 1.8 almak istiyorum sizce mantıklımı ? nikon d7000 kullanıcısıyım

 22. Samyang 85mm f1.4 almayı düşünüyorum Tahir abi sizce o fiyata 85mm 1.4 alınırmı yoksa bütçeyi arttırıp daha iyi bir lens mi almalıyım bel üstü ve boydan poz için. Sony a58 kullanıcısıyım. Yazınız için teşekkürler.

  1. Ben Samyang tavsiye etmem ama bütçeniz o şekildeyse tabii ki alınır.

 23. merhaba tahir bey ben fotoğrafçılığa yeni başlıyorum. canon650d dusunuyorum ama alırken kit lensi mi yoksa 1.8-50mm lens mi alsam karar veremedim başlangıç için hangisini kullanmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

 24. tahir bey 24/70 le boy fotoğrafları çekilemezmi siz hangi lens önerirsiniz 50mm mi

 25. selamlar tahir bey nikon d7000 kullanicisiyim 18 105 lensim vardi ve simdi 35mm 1.8g prime lens aldim aslinda 85 yada 50 dusunuyordum makalelerden aldigim yorumlara dayanarak dx govdede 35mm 1.8g lensin daha iyi oldugu sonucuna vardim tercihim dogrumu sizce.tsk ederim.

 26. Tahir bey merhaba,
  Olympus'un 45 mm 1:1.8 lensi var.
  Bu lensi; portre, günlük kullanım, manzara çekimi ve arka planın flu olmasını istediğim çekimler için satınalmak istiyorum. Ne dersiniz? Para verip almaya değer mi? Satınalsam memnun kalır mıyım?

  1. Gayet güzel bir lens Ercan Bey, bence memnun kalırsınız, 1.8 diyaframla oldukça iyi performans alıyorsunuz denedin o lensi daha önce. Fotopazar.com'dan yardımcı olabilirim.

 27. Tahir Bey merhaba,

  Yaziniz icin cok tesekkurler. Bana da yardimci olabilirseniz çok memnun olurum. Nikon D7100 kullanıyorum ve kit lens olarak 18-135 var. Yaklaşık 1.5 yıldır bu lens ile fotoğraf çekiyorum ve daha çok yurtdışına gidip farkli manzara cekimlerinden yada farkli kulturel detaylari cekmekten hoşlanıyorum. Yalnız uzak mesafede dikkatimi ceken bir detayi istedigim kadar yakinlastiramiyorum. Yada yakinda olan birşeyi (genelde kuş kedi gibi hayvan oluyor yada insan) istedigim kadar yakinlastirdigimda ise fotografi cekemiyorum. Makine netleme yapamıyor, yakindan cekmek istedigim için. Gecen ay yine fotoğraf cekebilmek icin yurtdışına gittim fakat gercekten cekemedigime uzuldugum kareler oldu. O yuzden ikinci bir lens almak istiyorum. 50 ve 85 arasinda sizin yaziniz uzerine portre ve manzara da cektigim icin 50mm yi tercih ettim. Fakat sormak istediğim; 50 mm den de iyi alabilecegim sizin siddetle tavsiye edebileceginiz bir lens var midir? Hani bir -iki tik daha iyisi demek istiyorum… en kisa zamanda cevabini merakla bekliyorum. Çok tesekkurler, iyi günler.

  1. İyi derken ne amaçla kullanılacağı önemli burada, lensin iyiliği kötülüğünden öte nerede kullanılacağını söylerseniz daha kolay olur her şey :)

   1. Tahir Bey cevabiniz için teşekkürler. Arastirmalarim sonucu 35mm ile 50mm arasinda kaldim. Dedigim gibi nanzara ve portre çekiyorum. Hangisini önerirsiniz? Bu arada kit lensimi yanlis yazmisim 18-105.
    Bir de konu dışı olsa da hoşgörünüze siginarak sormak istiyorum. Fotograf ceken bir arkadaşım 70-200 yada 70-300 tavsiye etti. Fakat kit lensim ile hemen hemen bu araligi yakaladigima göre ne gerek var? Prime lens de degil zoom lens ustelik.

    1. Çok karışık bu sorular buradan cevaplamak çok mümkün değil :) fotopazar.com 'un canlı desteğine gelin, oradan çok daha hızlı ve kolay olur

 28. Yaklaşık 1 aydır portre lensi araştırıyorum. Herkes farklı şeyler söylüyor. Kafam çok karışmıştı. Fakat bu yazıyı okuduktan sonra artık ne istediğimi çok iyi biliyorum. Paylaşımlarınız çok güzel bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

 29. Tahir bey merhaba ;
  abimin yazın düğünü var ve benden dış mekanda da fotoğraf cekimi yapmamı istiyo boy portresi icin arka fluluğu daha iyi ve bokehleri daha iyi olabilecek hangi lensi onerirsiniz prime lens olarak fiyat olarakta makul olabilecek ?
  Teşekkürler.

 30. Merhaba tahir bey sormak istediğim bisey var 50 mm 1.8 lens ile 1.4 arasinda boy portre cekimlerinde 1.4 lense yakin bi performans alir miyim flulugu ve bokehl açısından. Teşekkürler

 31. merhaba amatör olarak fotoğrafçılık ile uğraşıyoruz ve evde kendi çapımızda oluşturduğumuz bir stüdyomuz var nikon d5100 ile ışıklandırmasını yaptığımız çekim masasında çekim yaparken düşük alan derinliği ihtiyacı duyduğumuz için nikon af-s 50 mm 1,4 lens almayı düşünüyoruz. acaba doğru bir tercih mi yapmış oluruz sizce?

  1. Merhaba, evet tabii ki doğru tercih, zaten yazımda da uzun uzun nedenlerini belirttim :)

 32. Tahir abi yazin on numara olmus cidden. Abi benim sorum su olacak, ben de gelin damat fotolari cekiyorum ve bu fotolari göl, saray deniz vs. gibi alanlarda obje-kadraj oranini 4/3 seklinde hem arka manzaradan biseyler katarak hem de ön plandaki kisilerin net cikmasini saglayarak yapmaya calisiyorum. suan bende sigma 18-200 var ve 50mm 1.4 kafamdaydi zaten ama abi bu 17-50 mm f2.8 ile 50mm 1.4 ün arasinda cok kaldim. Simdi Tahir ustam ben genelde manzarali yerlerde gelin damat boy fotolari cekecegim icin hangisini alayim? Ne dersen onu alcam abi söz :)

  1. Tabii ki 50mm 1.4, 17-50 nin diyaframı buna yetişemez sonuçta… 85i hiç düşünmeyin.

 33. haa bir de Canon EF 85mm/ 1,8/ USM Objektif vardi abi unutmusum özür dilerim. bunu da ekliyim seceneklere..,

 34. Tahir bey siteniz mükemmel. Benim de sorum diğer arkadaşlarınkine benzer. Boy portresi için 24-105 4.0 L is usm mi 70-200 f4 is olmayan modelimi yoksa 50mm 1.4 mü. Bana sanki 24-105 diğerlerinden çok daha kaliteli işler çıkarır gibi geliyor. Ama eğer 24-105 i elersek diğer ikisi her ne kadar farklı olsa da benim amacım düşünüldüğünde hangisini almalıyım? Şimdiden teşekkürler, saygılar.

  1. Teşekkür ederim, boydan çekimler için 70-200 f/4 daha iyi olur, 24-105 çok geniş kalıp arkaplanı flu yapmayabilir…

 35. Merhaba Tahir Bey, çok güzel bir yazı ellerinize sağlık. Benim bir sorum olacak, Nikon D3100 makinem var ve 18-55 mm VR kit lens kullanıyorum. Geniş açı çekim yapmak için hangi lensi önerirsiniz?
  Şimdiden teşekkürler.

 36. 50mm yanina 17-50 tamron mu olmali yoksa genis acı mı lutfen karar vermeme yardimci olun nolurr

 37. Merhaba;

  Tekstil işi ile uğraşıyoruz.İnternet üzerinden tesettür giyim pazarlıcaz.
  Makinamızı aldık. 6D canon.Dış çekimler için 1.2 85 mm lik lens aldık.

  İş yerimizi kiraladık. Ancak fazla geniş ve derin odaları yok.En uygun salonumuz, eni 4,4 metre boy 5 m.
  5 m lik bu odada perdeyi monte ettikten sonra .Modelimiz – mankenimiz ile perde arasında 1,5 metrelik bir mesafe bırakacağımızı düşünürsek mankenle bizim aramızda en fazla 3,5 metrelik bir mesafe olacak .Bu mesafede boydan resim çekmemiz için Canon 35mm 1.2 yi mi yoksa 50mm 1.2 lensimi tercih etmeliyiz.(Biliyorum mesafe çok kısa anacak çekimlerimiz burada yapmak zorundayız)

 38. Merhabalar makinem nikon d5100 yeni 50mm 1.4 lens aldım lensi taktığımda ekranda objektif diyafram halkasını minimum diyaframda sabitleyin yazıyor ne yapmalıyım bu sorunu nnasıl çözebilirim

  1. Söylediğini yapın :) Arkasındaki diyafram halkasını çevirmeniz gerekiyor belli ki.

 39. Hocam merhaba bende Canon 18 135 lens mevcut portre için 50mm 1.8 lens almalımıyım ne kadar fark olur iyi günler.

 40. Selam tahir abi, ben canon 70D kullanıcısıyım boydan portre çekimleri için 85mm f1.8 EF lens almayı düşünüyorum biraz daha geniş açı olduğu için sence nasıl sonuçlar alırım?

 41. Elimde satılık 50mm f/1.8 stm lens mevcut ilgilenen arkadaşlar inceleyebilir>>

 42. FF moda fotoğrafı çekmek için yani boydan veya bir koltukta uzanmış bir poz çekmek için vs.? Hangi lens ölçülerini tavsiye edersiniz?

 43. Bir sorum daha olacak. Makinayı FF olarak düşünelim. 50 mm daha geniş , 85 mm daha dar bir açı çekiyor dedik. Ve 85 mm de arka planda bokeh daha çok oluyor. Peki ben FF yüksek MP li bir makinada crop yapıp zaten görüntü kalitesinde kayıp yaşamıyor isem, 50 mm alıp bunu cropşayarak 85 mm ile aynı görüntüyü elde edebilirim. Sanırım sadece arka bokeh daha az olur. Onuda aslında yine photoshop ile gidermek mümkün. Yani digital ortamda oynama yaparak ikisi ile de aynı sonucu almak mümkün müdür?

 44. Merhaba ben de Canon R5 ve RF 70-200 2.8 lens var ben etkileyici portreler birden Sokak fotoğrafçılığı istiyorum bendeki lensin üstüne başka lens almalı mıyım alacaksam 85 mi 50 mi almalıyım teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like