Ben fotoğrafa ilk başladığımda da bu soru vardı, hala da var, sanıyorum her zaman da olacak. Marka çok önemli değil aslında, portre için 50mm mi 85mm mi? “Hangisini almalıyım, hangisi daha çok arkaplan fluluğu verir, full frame makine kullanmıyorum hangisini almalıyım?”; bunlar temel sorular. Bu sorulara genel olarak cevap vermeye çalışacağım bu yazımda.

Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Neden yeni bir lense ihtiyacınız var, öncelikle bunu tam olarak belirlemelisiniz, arkadaşlarınız alın dedi diye mi alıyorsunuz, yoksa kullanmakta olan lensinizin nesinden memnun değilsiniz de yeni bir lens almak istiyorsunuz? Ekipman satın almak fotoğrafçı hastalıklarından bir tanesi, hele ki bilinçsizce yapılırsa. Sadece Fotoğrafçılarda Bulunan Hastalıklar yazımda bundan bolca bahsetmiştim esprili şekilde. Burada bahsedeceğim bütün lensler prime lens, diğer bir deyişle sabit lens, fixed lens. Tüm ifadelerin Türkçesi genelde olmasına rağmen bu lensler de genellikle prime lens olarak adlandırılır. Prime lensler zoom yapamaz. Zoom yapamadığı için bu lens sizin için dar veya fazla geniş kalabilir. Buna alışmanız, kullanım sırasında alışkanlık kazanmanız zaman alabilir. Öncelikle ne tip fotoğraf çekmek istediğinize karar vermeniz gerek. Daha dar açıdan mı yoksa daha geniş açıdan mı hoşlanıyorsunuz? Veya çekim yapmak zorunda olduğum sabit bir ortam var mı? Ortam darsa, dar açılı lens ile çekim yapamazsınız.

Prime lensler, zoom lenslere göre optik olarak daha iyi lenslerdir, daha iyi görüntü kalitesi verirler, genellikle daha büyük diyafram açıklığına sahiptirler, dolayısıyla daha hızlıdırlar. Daha büyük diyafram açıklığına sahip olduğunuzda doğal olarak daha az ışıklı ortamda çalışabilirsiniz, bu daha düşük ISO’da çalışabilmenize imkan sağlar. Daha sığ alan derinliği yaratabilirsiniz (arkaplanınız daha flu olur), bu da yaratıcılık anlamında fotoğraflarınızda kompozisyon zenginliğine yol açar. Daha keskin fotoğraflarınız olur. Dezavantaj olarak da zoom yapamamanızı sayabiliriz, yani fotoğrafı çekerken kadrajınızı değiştirmek için ayaklarınızı kullanmak zorundasınız, belki biraz zayıflamanıza yardımcı olabilir :)

Nikon D700 + Nikon 50mm f/1.8D
Nikon D700 + Nikon 50mm f/1.8D

Alternatiflerimiz Neler?

50mmf12Bu sefer çok fazla alternatifimiz var, en başta aklıma gelen lensleri sıralıyorum:

[table “” not found /]

f/1.8 lensler:

Diyafram açıklığı 1.8 olan lenslerdir, sabit diyaframlıdır, arkaplanı rahatlıkla flu yapabilir :)

Öncelikle Nikon’ un D ve G serisi lenslerine değinelim. D lensler eski seri, G lensler yeni seri diyebiliriz kısaca. G lensler daha yeni oldukları için optik kalite olarak daha iyiler, ama D lensler de ondan eksik kalmıyor. 10 üzerinden puanlayacak olursak G’ye 10 verirsek, D’ye de en az 8.5 vermeliyiz. Ama şunu da belirtelim, AF motoru olmayan D3100, D3200, D5100, D5200 gibi makinelerle D lens serilerinde otomatik netleme kullanamıyorsunuz. Dolayısıyla başlangıç aşamasında bu makineleri almanızı tavsiye etmiyorum, her ne kadar özellik olarak iyi olsalar da başlangıçta Canon daha avantajlıdır.

Canon EOS 5D + 50mm f/1.8
Canon EOS 5D + 50mm f/1.8

f/1.4 lensler:

f/1.8 lenslere göre neredeyse 2 kat daha hızlılardır. Sadece hız olarak değil, bokeh kalitesi olarak da daha iyilerdir, yani arkaplan fluluğunun da bir kalitesi var, buna başka bir yazımda da değinmek istiyorum. Özellikle gelen soru şudur, belki sizin de aklınızda var: “Canon 50mm f/1.8 ile Canon 50mm f/1.4 arasındaki o kadar fiyat farkında değer mi?” Cevap basit ve net: “Evet, kesinlikle değer.” Zaten bunu kullanan kime sorsanız size söyler.

Canon EOS 5D + Canon 50mm f/1.4
Canon EOS 5D + Canon 50mm f/1.4

f/1.2 lensler:

Rüya lenslerdir. Fiyatları çok yüksektir, tabii kaliteleri de bu düzlemde yüksektir. Daha hızlı ve bokeh kaliteleri daha yüksektir. Ama f/1.2 lenslerin f/1.2de kullanımı oldukça zordur, burun net gözler netsiz olabilir, çektiğiniz objenin ve sizin olabildiğince hareketsiz olması gerekir. Yine de herkes f/1.2 lensi olsun ister…

50mm mi 85mm mi?

Aslında temel fark sadece açı. Kimisi geniş açı ile portre çekmek isterken, kimisi de dar açı ile daha az alana sahip olarak portre çekmek ister. 50mm ile aynı zamanda manzara da çekebilirsiniz belki ama 85mm ile bu çok daha zordur. Crop makinelerde 85mm tavsiye etmiyorum. Eğer amacınız portre çekmekse crop makinede 50mm f/1.4 almalısınız, ama full frame gövdeniz varsa sizin iki alternatifiniz var 50mm ve 85mm, zevkinize göre bir tanesini seçin.

50mm’de portre çekerken az da olsa distorsiyon yani bozulma görebilirsiniz, bu bir dezavantaj olmasına rağmen pek çok fotoğrafçı bunu gözardı eder, çünkü bu bozulma çok az fark edilebilir. 

Aynı zamanda bu açı farkı şu durumlarda da etkilidir, örneğin bir doğum fotoğrafçısısınız, 85mm size çok dar gelebilir ve çekiminizi engelleyebilir. Ya da bir partidesiniz ve mekan çok dar, yine aynı sebepten dolayı 85mm kullanamazsınız. Dolayısıyla çekim yaptığınız yer de seçiminizde önemli yer kaplayacak.

Canon EOS 5D + 85mm f/1.8
Canon EOS 5D + 85mm f/1.8

Peki 50mm f/1.4 mü almalı yoksa 85mm f/1.8 mi?

İnanın bana hemen hemen aynı sonuçları veren lensler bunlar, ben yine üstte söylediğimi tekrar edeceğim, crop makinede 50mm, fullframe’de 85mm öneriyorum. Bu sorunun cevabı da buna bağlı aslında. Bu iki lens en sık karşılaştırılan lenslerden ama her ikisini de uzun süre iki markada da kullandım, sonuçlar her zaman tatmin edici.

50mm lensim var, 85mm almalı mıyım?

Bence gerek yok, prime lensler evet çok kaliteliler ama ben de bir seferinde 50mm, 85mm ve 135mm’den oluşan bir set kurmuştum kendime ve 50mm’yi neredeyse hiç kullanmadığımı fark ettim. Yani 50 ve 85 birbirine çok yakın değerler, biri varsa diğerine gerek yok.

Canon EOS 5D + 85mm f/1.8
Canon EOS 5D + 85mm f/1.8

Sonuç

50mm ve 85mm birbirine çok yakın değerler ve her ikisinde de harika portreler elde edebilirsiniz. Eğer portrenin yanında manzara türü çekimler yapmak istiyorsanız 85mm almayın. Çekim yapacağınız mekan dar ise 50mm alın. f/1.8 lens almaktansa f/1.4 lens alın ve ömür boyu kullanabileceğiniz bir lensiniz olsun.

Son olarak önerim;

Sadece yüz çekecekseniz 200mm

Sadece kafa çekecekseniz 135mm

Omuz üstü portreler için 85mm

Üst vücut için de 50mm kullanın, en az bozulmayı bu açılarda alacaksınız.