Airbnb ile Schengen Vizesi Başvuru Süreci

Schengen vizesi başvurusunu bu zamana kadar hep standart yollarla yapmıştım, Mayıs ayında gideceğimiz İtalya seyahati için ilk defa Airbnb denemek istedim, çünkü aile olarak 5 kişi gidecektik ve otelden çok daha ucuza geliyordu. Ben de yaşadığım süreci anlatmak istedim.

Sayfa İçeriği

Airbnb Nedir?

Airbnb kişilerin kendi evlerini kiraladıkları bir sistem kısaca. İster günlük, ister aylık, dönemlik, nasıl isterseniz kiralayabiliyorsunuz. Aslında dünya çapında popüler olan paylaşım ekonomisinin başka bir üyesi. Çok güzel yerlerde, çok güzel dekorasyonlu evler var. Aynı oteller gibi seçmesi size kalmış, iade süreçleri vs her şeyi ev sahibi belirliyor. Bu yüzden seyahat tarihleriniz net değilse, başka bir iptal durumu olma söz konusuysa bunu da göz önüne alın.

Neden Otel Yerine Ev?

Airbnb ile ev kiralamak; eğer kalabalık gidiyorsanız ve aynı evde kalmak sorun olmayacaksa, fiyat olarak çok avantajlı oluyor. Tabii oteldeki gibi kahvaltı, istediğin zaman yemek gibi olanaklar yok ama zaten turistik amaçlı gidilen bir yerde genelde sadece konaklama için evi/oteli kullanıyoruz. Kendimizden örnek vereyim: 5 kişilik bir aile tatili planladık (1 bebek), 8-11 Mayıs arası, yani 3 gece yatıyoruz, booking.com ‘dan aldığım otel fiyatları ortalama 3bin TL civarındaydı. Sonra Airbnb ‘ye de bir göz atmak istedim, gayet güzel bir evi 1400TL gibi bir fiyata bulunca ev sahibine evin müsaitliğiyle ilgili bir mesaj gönderdim ve sonrasında kiraladım.

Kiralama yaparken mutlaka evin kurallarına, kaç yatak olduğuna, bebekle gidiyorsanız mama sandalyesi, uygun yatak vs olup olmadığına dikkat edin, tabii aynısı evcil hayvanlar için de geçerli. Genellikle iyi ev sahipleri bir hafta öncesine kadar iptal olanağı da sunuyorlar. Ödemeyi yaparken, oda veya ev ücreti dışında temizlik ve Airbnb servisi ücreti de ekleniyor, alttaki şekilde göreceksiniz.

Burada şu notu ekleyeyim, uçak biletlerini ve Airbnb kiralama işlemini Şubat ayında yaptım. Dolayısıyla fiyatlar şu ankine göre değişiklik gösterecektir.

Peki ya Vize Alımı Sırasında Airbnb?

Daha önce vize aldıysanız zaten ne tür belgeler istendiğini biliyorsunuzdur, bilmiyorsanız sizi şu yazıma alayım:

Schengen (İtalya) Vizesi Nasıl Alınır?

Airbnb ile vize alınır mı, sorun olur mu, acaba yine de her şeye rağmen booking’den bir otel konaklaması düzenleyip sonra iptal edip onların belgelerini mi götüreyim diye düşünmüşüzdür eminim. Vize belgelerinin en temel öğeleri uçak bileti ve konaklama belgeleri. Mutlaka çıktılarını vermeniz gerekiyor ve burada aklıma Airbnb ‘nin dezavantaj olup olmama durumu ister istemez geldi. Çünkü normal şartlarda otel konaklaması çıktısı aldığınızda otelde kalacak kişiler isim isim listeleniyor, konaklamanın detayları da yazıyor. Ama Airbnb çıktısı çok sade, isim yazmıyor, altta örneğini göstereyim:

Bu belgenin hem Türkçe, hem de İtalyacasının çıktısını alıp o şekilde verdim, ne olur ne olmaz. Vizeyi nereden alıyorsanız bence o ülkenin dilinde de çıktı verin ki en azından yanlış anlaşılmalara engel olmuş olursunuz.

Sonuç

Yaklaşık 4-5 gün içerisinde pasaportlar geldi, içlerinde 1 yıllık vizeleriyle beraber :) Başvuruyu eşim ve bebeğimiz için yapmıştık, her ikisine de 1 yıllık vermişler. Ben zaten daha önce nasıl 3 yıllık Schengen aldığımı bu yazımda anlatmıştım. Dolayısıyla Airbnb kiralamasıyla da Schengen vizesi alınabiliyor. Bunun için ayrıca booking’den bir konaklama oluşturup iptal etmenize gerek yok.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

Yazı İçeriği Hide Sıcak Hava Balonlarına BinmekAta BinmekATV Turu YapmakÇömlek YapmakEbru YapmakYeraltı Şehirlerini GezmekŞarap Çeşitlerinin Tadına Bakmak Peribacası…
Devamını Oku

Günübirlik Hollanda Gezisi – Amsterdam Rehberi

Yazı İçeriği Hide Yurtdışı Gezilerinizi Ucuza Yapmanın YoluKöln’den Amsterdam ‘a UlaşımAmsterdam: Günahlar ŞehriSonuç Son yazımda Köln ‘den bahsetmiştim hatırlarsanız,…
Devamını Oku

Japonya Turu – Tokyo, Osaka Rehberi

Yazı İçeriği Hide Kısaca JaponyaJaponya ‘ya UlaşımJaponya ‘ya VizeJaponya İçinde UlaşımJaponya ‘da ModaJaponya ‘da Gece HayatıJaponya ‘da Tuvalet2.Gün – Tokyo3.Gün…
Devamını Oku

Tursuz Fransa Gezisi – Paris Rehberi

Yazı İçeriği Hide Yurtdışı Gezilerinizi Ucuza Yapmanın YoluParis Havaalanı ve Ulaşım DetaylarıParis ‘te Nerede Kalınır?Paris Gezilecek Yerler1- Eiffel…