Nasıl Almanya’dan 3 Yıllık Schengen Vizesi Aldım?

Facebook’ta paylaştıktan sonra vize almak isteyen herkes sordu, nasıl Almanya vizesi aldın, hangi konsolosluk, hangi ülke, hem de Almanya’dan mı, daha önce vizen var mıydı vs vs… Ben de bir yazıda hepsini toparlıyorum.

Sayfa İçeriği

Nasıl Uzun Dönemli Schengen Alınır?

Aslında bir sır değil, daha önceki yazımda da İtalya’dan aldığım zaman Nasıl Schengen Vizesi alınır şeklinde paylaşmıştım. O zaman İtalya 1 yıllık vermişti, şimdi yine vize almam gerekti ve bu sefer gideceğim ülke Almanya, o yüzden Almanya vizesi almam gerekiyordu, yine veren kurum aynı, iData. Ben Anadolu Yakası ‘nda oturduğum için Kadıköy Bahariye’deki şubelerine gidiyorum, her seferinde süreci unuttuğum için veya değiştiği için önce web sitelerine baktım, randevu almam gerektiği söylendiğinden önce randevumu aldım, 3 gün sonrasına sabah 09.20 ‘ye almıştım. Alttaki şekilde bir bilgilendirme emaili alıyorsunuz:

Kadıköy Bahariye şubesinin yeri
Kadıköy Bahariye şubesinin yeri

Sayın ‬TAHIR YILDIZ, 09/08/2016 tarihinde iDATA’dan almış olduğumuz randevu’ya istinaden randevu bilgileriniz aşağıdaki gibidir.

PNR no : 37SZPWP4
Ülke : Almanya
Ofis : Istanbul Bahariye
Randevu Tarihi : 11/08/2016
Randevu Saati : 09:20
Gidiş amacı : Turistik/Ziyaretçi vizesi[/note]

Buraya kadar her şey normal, sonrasında evrak toplama stresi başladı, stres diyorum çünkü nedense bu işi büyük bir görevmiş gibi yapıyorum. Eksik evrak kalmamalı, oradan başım dik çıkmalıyım :) Evrak listesi değişmemiş durumda, sadece 2014’ten sonra parmak izi zorunluluğu gelmiş, alttaki liste devam ediyor.
[list]

 • Başvuru formu
 • Son 10 yıl içinde almış olduğunuz, en az 3 ay daha geçerliliği bulunan pasaport
 • Daha önce vizeniz varsa (Schengen veya değil), pasaportta bulunan o vize sayfalarının fotokopileri, ve pasaporttaki fotoğraflı sayfanın fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Fotoğrafçıların çoğu biliyor ama mutlaka yüzünüz ön bölümden açık olmalı, iki kulak görünmeli, kızlarda kahkül kabul olmuyor)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi (Genelde ucuz oluyor, 4-5 gün için ortalama 20-25TL veriyorsunuz, ingilizce de basılmasına dikkat edin)
 • Uçak ve otel rezervasyonlarının belgelendiği fotokopiler (Booking.com çıktıları)
 • Son üç aylık banka hesap hareketleri (Bankadan alınıyor, imza sirküsü isteniyor)
 • Düzenli geliri gösteren belgeler (Son 3 aylık maaş bordrosu gibi)
 • İşveren izin onayı
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü
 • Çalışılan şirketin ticari sicil gazetesi kopyası ve ticaret odası kaydı
 • Şirket vergi levhası
 • Yoksa parmak izi
 • 280TL vize harcı.
[/list]

almanyavizeislemleri

Randevu Almalı mıyım? / Randevu Günü

Açıkçası hem ülkenin içinde olduğu karışık durum, yurt dışı konusunda biraz endişe vericiydi, vize alamayacağımı düşünmüyordum fakat “Acaba az mı verirler, ne kadarlık verirler, sadece gideceğim gün kadar mı verirler?” diye sorular kafamdan geçiyordu. Bütün evraklarım hazırdı, hatta en az 3 kere kontrol ettim, doğru sıralamasıyla (iData’da yazdığı sıra ile) dosyaya koydum ve sabah 8.50’da ofise ulaştım. Randevuya daha yarım saat olmasına rağmen içeriye girip randevum olduğunu söyledim, numara almam gerektiği ve sıram gelince alt kata geçmem gerektiği söylendi. Açıkçası bu noktada size önerim şu: Randevu almayın. Erken saatte giderseniz zaten ilk 1-2 kişiden olacaksınız ve çok daha hızlı işinizi görürsünüz. Çünkü ben randevum olmasına rağmen 9.50’de işlem için alt kata girebildim, hiç bir evrağım eksik olmadığı halde işim yarım saat sürdü. Sadece parmak izi için biraz bekledim. Evraklarda ne kadarlık vize istediğinize dair net bir soru yok aslına bakarsanız ama ben oradaki görevliye “Ne kadarlık vize istediğime dair bir soru göremedim” deyince o bana “Ne kadarlık istiyorsunuz?” diye sordu. Ben de “1 yıllık olsun” dedim, başvuru formundaki kalacağınız gün sayısı gibi olan bir boşluk var oraya parantez içinde (1 yıllık isteniyor) yazdı. “Şansımızı deneyelim” dedim içimden. Yukarıdaki evraklara ek olarak, size ait olan ev tapusu, araba ruhsatı , yatırım hesabı vs. gibi belgeleri de gösterirseniz daha kolay vize alabildiğinizle ilgili bir hurafe var, doğru mudur bilinmez ama ben evrakların içine araba ruhsatını koydum, onlar da “Bu ne?” demediler ve evraklara dahil ettiler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Evraklarınız eksiksiz olsun, eksik olması durumunda bir kaç kere daha gelmek zorunda kalabilirsiniz, her gelişiniz bekleme ile beraber en az 1.30-2 saat sürüyor.
 • Otel ve uçak belgelerine dikkat edin, daha önce görmediğim kadar dikkat edildiğini gördüm, “Otelde / uçakta isminiz görünmüyor” uyarılarına kadar yapıldığını duydum. Eskiden rezervasyonları yapıp, çıktılarını alıp iptal ettirme gibi çakal bir yöntem vardı, sanıyorum artık işe yaramıyor.
 • İlk giriş yapacağınız ülkeden değil, en çok kalacağınız ülkeden vize alın. Bu kural değişmiş görünüyor. Örneğin 1 gün Almanya, 3 gün Fransa, 2 gün İspanya gibi bir rotanız varsa eskiden vizeyi Almanya’dan almanız gerekiyordu, şimdi Fransa’dan almalısınız.

Vize Ne Kadar Zamanda Çıkıyor / Vize Çıktığında Ne Yapıyoruz?

Evrakları eksiksiz şekilde teslim ettikten sonra beklemeniz gerektiği, vize çıkınca veya çıkmayınca size sms ve email yoluyla dönüş yapılacağı söyleniyor. Ben perşembe günü başvurumu yapmıştım, salı günü bana geri dönüldü ve pasaportumu alabileceğim söylendi, ben de çarşamba sabahı gidip pasaportumu teslim aldım. İçine bakmak adeta ÖSS sonucu öğrenmek gibi, heyecanlanıyor insan. 2019’u gördüm, şaşırdım, hatta ordaki görevlilere sordum, onlar da şaşırdılar, iyiymiş falan dediler :) Burada genelde sorulan soru daha önce vizem olup olmadığı, daha önce 3 kere Schengen almıştım, ilki 6 aylık, sonrakiler 1 yıllıktı bunu da bilgi olarak ekleyeyim.

İyi şanslar…

0 Shares:
4 comments
 1. Hocam sence ihtimal nedir şöyle bir durumda:
  Sgk’dan yeşil kartım var, öğrenci değilim, işsizim, malım mülküm yok, hesabımda 50 bin lira kadar para var. Daha önce 2 kez yeşil pasaportla 1-2 haftalık, Schengenle 5 aylık erasmus ile Almanya’ya giriş yaptım. İşsizim demek yerine Freelancer yazılımcıyımı nasıl kanıtlayabilrim ve bunun dışında ilk saydığım sebeplerden dolayı uzun süreli vize çıkması mümkün mü?

  1. Merhaba, açıkçası biraz riskli görüyorum, iş olmaması ve öğrencilik durumu olmaması vizeyi zorlaştırır. Bence uzun dönemli çok çok zor.

 2. Merhabalar,ocak ayinda Almanya ya gideceğim,son sınıf ögrencisiyim ama alttan 1 dersin var,ve bir arkadasin yanina gideceğim,ilk defa yurtdisina cikacagim ve ilk kez vize alacağim,ucak biletlerini simdiden almak istiyorum ama kac günlük vize verirler bilmiyorum.Bana yardimci olursaniz sevirim ne yapmam gerek falan ve sponsor gostermek zorunda mıyım?simdiden çok çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Lensbaby Composer + Sweet 35 Optic İncelemesi

Bugunkü yazımda Lensbaby ‘i anlatıyorum. Kendisi de ismi kadar güzel ve eğlenceli. Fotoğrafçılıkta klasik çekimlerden sıkıldıysanız, makine çıktısı…
Devamını Oku

Tursuz İtalya Gezisi – Roma Rehberi

Yazı İçeriği Hide Roma Havaalanı ve Ulaşım DetaylarıRoma Gezilecek Yerler1- Vatikan:2- Pantheon:3- Colloseum:4- Roma Forumu5- Fontana Di Trevi…