Yurt dışı gezisine çıkmak sanıyorum hepimizin genel arzularından, Avrupa’ ya gitmek de hem mesafe hem de tarihi mekanlarından fazlalığından dolayı tercih önceliğine sahip. Biz de 8 günlük bir Avrupa turuna çıktık ve bu turun tüm detaylarını vermek için böyle bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim, buna da tabii ki öncelikli olan vize işlemlerinden başlıyorum. Bu yazımda bizim gittiğimiz ilk şehir olan Roma için İtalya vizesi almak ve detaylarını anlatacağım.

schengen_bolgeleriÖnceikle şunu belirtmekte fayda var, Euro Bölgesi dediğimiz ülkeler Schengen vizesi istiyorlar. Genel olarak tüm Avrupa ülkelerini de bu bölgede sayabilirsiniz, sadece her zaman olduğu gibi İngiltere (Birleşik Krallık) kendisini bu bölge dışında tutmuş ve kendine özgü bir vize istiyor, onun dışında herhangi bir Schengen vizesi gerektiren ülkeye girdikten sonra kendi aralarında rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz, yani uçakla Istanbul- Ankara ‘ya gitmekten hiç bir farkı yok, ne pasaport kontrolü ne de başka bir kontrolle karşılaşıyorsunuz, ki bu da büyük rahatlık. Bu yüzden eğer benim gibi birden fazla ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız Schengen vizenizi ilk gideceğiniz ülkeden almanız gerekiyor, Schengen ‘in belirli kurallarından birisi de bu, bu konuda da oldukça sertler.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

Eskiden vizeler ülkelerin konsolosluklarından alınıyordu, şimdi durum biraz farklı, ülkelerin çoğu bu işlemi anlaştıkları bir şirkete vermiş durumdalar, İtalya ve Almanya için bu şirketin ismi iData. Zaten web sitelerini ziyaret ettiğinizde ilgili detayları size iletiyorlar. Ülkeyi ziyaret amacınıza göre belgeler tabii değişiyor, ben turistik vize alacağınızı tahmin ederek yazıya devam ediyorum.

İtalya Vizesi için Hangi Belgeler Gerekli?

Her şeyden önce şunu söyleyeyim, tüm evraklarınız hazır olsun, eksik evrak varsa tamamlamanızı istiyorlar ve tekrar kuyruk vs işlemleriyle uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Alttaki belgeler 18 yaşından büyük, çalışan bireyler için geçerlidir.

 • Başvuru formu
 • Son 10 yıl içinde almış olduğunuz, en az 3 ay daha geçerliliği bulunan pasaport
 • Daha önce vizeniz varsa (Schengen veya değil), pasaportta bulunan o vize sayfalarının fotokopileri
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Fotoğrafçıların çoğu biliyor ama mutlaka yüzünüz ön bölümden açık olmalı, iki kulank görünmeli, kızlarda kahkül kabul olmuyor)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi (Bunu ben İşbankası yoluyla Anadolu Sigorta’ ya yaptırdım, 8 gün için 10 Euro civarı tuttu, ingilizce de basılmasına dikkat edin)
 • Uçak ve otel rezervasyonlarının belgelendiği fotokopiler
 • Son üç aylık banka hesap hareketleri (Bankadan alınıyor, imza sirküsü isteniyor)
 • Düzenli geliri gösteren belgeler (Son 3 aylık maaş bordrosu gibi)
 • İşveren izin onayı
 • SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü
 • Çalışılan şirketin ticari sicil gazetesi kopyası ve ticaret odası kaydı
 • Şirket vergi levhası
 • Kişi başı 60€ vize harcı.

İtalya Vizesi Alım Süreci

Tüm evraklarınızı hazır ettikten sonra randevusuz şekilde iData ofislerine gidebiliyorsunuz, bize daha yakın olduğu için eşimle ben Kadıköy şubesine gittik, bir de Harbiye ‘de ofis var. Sabah 8.30 ‘da açılıyor, eğer çalışıyorsanız işten izin alma meselesi olacağı için erken gitmenizi ve kuyruğa girmenizi öneririm, biz turistik sezonda olmamamıza rağmen Ocak ayında ufak da olsa bir kuyrukla karşılaştık, sabah 8.20 civarında gidip 3. sıramızı aldık, içeride hem İtalya hem de Almanya vizeleri verildiği için kuyruk moralinizi bozmasın çünkü en azından yarı yarıya azalacağını öngörebilirsiniz. Ortalama bir evrakları tam kişinin işlemi 20 dk sürüyor, bunu da göz önüne alın, yani önünüzde 3 kişi olsa 1 saate yaklaşıyor ve bazen geçiyor. Bankalarda olduğu gibi numeratör sistemi var, sıranızı alıyorsunuz ve sıranız geldiğinde alt kata iniyorsunuz, belgelerinizi ibraz ediyorsunuz ve görevli bayan ortalama ne kadar süreceğini söylüyor ve cep telefonu numaranızı alıyor. İsterseniz pasaportunuzu kargoyla şirketinize  / evinize vs isteyebilirsiniz ama ben kendim almayı tercih ettim, bunun için de bir dilekçe yazıyorsunuz. Ortalama 15 gün sürdüğünü söyleyebilirim ama bizim vizemiz yaklaşık 10 günde çıktı, cep telefonuna mesaj geldi ve ertesi gün sabah yine 8.30 gibi gidip pasaportları aldım. Bu arada 1 yıllık vermişler buna da sevinmedik değil :) Darısı başınıza…