İtalya hem Akdeniz ülkesi olma özelliğiyle hem de tarih kokan sokaklarıyla yurt dışı gezileri için öncelikli yerlerden. Başkent Roma da bu özellikleri aynen barındırıyor, yaklaşık 3000 yıllık geçmişi, içinde bulundurduğu Vatikan ile bile yeterince ilgi çekici. Özellikle tarih ve sanatla ilgileniyorsanız ve benim gibi yakın dönem eserlerinden çok uzak dönem tarihi binaları ilginizi çekiyorsa, ilk gitmeniz gereken yer belki de… 

Yurtdışı Gezilerinizi Ucuza Yapmanın Yolu

Yazıya başlamadan ufak bir ipucu vereyim, Artıway’i kullanarak booking.com alışverişlerinizde ciddi geri ödemeler alabiliyorsunuz. Şu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tarihi Roma İmparatorluğu ‘nu bilmeyenimiz yoktur. İstanbul ‘un Doğu Roma, Roma ‘nın da Batı Roma olarak adlandırıldığını öncelikle belirtmekte fayda var, her ikisi de başkentti, bu anlamda İstanbul ‘unkine yakın bir şehir tarihiyle de beraber oluyoruz, tabii bizdeki gibi Boğaz güzelliği Roma ‘da yok fakat onlarda da farklı güzellikler var. Roma ‘nın adeta bir açık hava müzesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Etrafta göreceğiniz hemen hemen her tapınak, şapel, katedral, bazilika bedavaya gezilebiliyor, bu da Roma ‘yı diğer çoğu şehirden ayırıyor. Eminim ki başka şehirlerde bu binalar olsaydı girişleri ücretli olurdu.

Roma ‘ya, yani İtalya ‘ya gidebilmek için tabii önce Schengen vizesine ihtiyacımız var, nasıl almanız gerektiğini Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımda anlatmıştım.

Roma Havaalanı ve Ulaşım Detayları

Roma ‘da iki tane havaalanı var:

1- Fiumicino (FCO) : Genellikle tüm havayolları bu havaalanına iniyor.

2- Ciampino (CIA) : Ucuz havayolları da bu havaalanına iniyor, RyanAir, WizzAir gibi…

fiumicino_bilet
Roma’da Fiumicino ‘ya gitmek için aldığımız bilet.

Biz İstanbul – Roma arasını Pegasus ile uçtuğumuz için Fiumicino ‘ya indik, sonrasında Paris ‘e geçişimizi RyanAir ile yaptığımız için de Ciampino ‘ya geçmek durumunda kaldık, yani her iki havaalanını da gördük, FCO çok daha iyi ve büyük bir havaalanı, şehre ulaşımı çok daha kolay, havaalanından direkt kalkan Leonardo Express sizi şehir içindeki Termini istasyonuna kadar götürüyor, bu bölgeden de istediğiniz yere metro ile geçebilirsiniz, oldukça konforlu ve güvenli olduğunu söyleyeyim, Leonardo Express yarım saatte bir kalkıyor, biletleri 14 Euro. Bilet makinelerinden biletinizi kredi kartınızı kullanarak satın alabilirsiniz, daha sonra istasyonlarda bulunan gri makinelere biletinizi onaylatmayı unutmayın, biz baya zorlandık bu kısımda :) Bileti makineye sokarken kare kod size bakacak şekilde sokun, makine karta bir mühür basıyor ve geri alıyorsunuz. Metro biletleri ise 1.5Euro, bunun yanında turistler için çok binimlik biletler de var, biz ihtiyaç duymadık. Fiumicino ‘dan şehir içine taksi ile gitmek isterseniz 2 tercihiniz var, isterseniz taksiye atlayıp gidiyorsunuz, ortalama 65-70 Euro tutuyor, veya paylaşımlı taksiye binebiliyorsunuz, minibüs gibi düşünün, buna da 40 Euro istiyorlar. Biz koşarak Vatikan ‘a gitmemiz gerektiğinden bu yolu tercih ettik, otelimizin kapısına kadar bizi bıraktı. Ayrıca Roma Pass ‘ten de bahsedeyim, 34 Euro ‘ya alabileceğiniz bir kart. İçinde Roma Haritası gibi kullanışlı belgeler olmasının yanında 2 tane müzeye bedava girme ve şehrin toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanma imkanı sağlıyor. Eğer kalacağınız yer şehir dışındaysa veya çok fazla yürümeden gezmek istiyorsanız Roma Pass de tercih edilebilir, pahalı gibi gelebilir ilk başta ama müzelerin giriş fiyatlarını ve sıra bekleme sürelerini göz önüne alırsanız oldukça yararlı. Biz şehirleri yürüyerek keşfetmeyi sevdiğimiz için almadık, metroya da sadece bir kere bindik.

Bu arada ihtiyacınız olursa Fiumicino ‘dan Ciampino ‘ya taksi ile gidiş 55Euro civarı tutuyor, yanlış giderseniz aklınızda olsun.

Roma Gezilecek Yerler

Roma gezerken çok zevk alacağınız bir yer, sağınız solunuz görkemli binalarla dolu, ama sizin de bizim gibi sınırlı zamanınız varsa planınızı iyi yapmak zorundasınız, şehri bizim gibi yürüyerek gezerek de keşfedebilirsiniz. Bizim otelimiz şehre yakın olduğu için otelden çıkıp direkt gezmeye başlayabildik. Bu arada ondan da bahsedeyim: Ambra Palace Hotel ‘de kaldık, uygun fiyatlı temiz bir otel, önerebilirim, Termini İstasyonu ‘na da çok yakın, yürüyerek 3-4 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şimdi gelelim gezilecek yerleri sıralamaya:

1- Vatikan:

İnanılmaz bir yer, Pazar günleri kapalı olduğunu şimdiden belirteyim, bizim Roma’daki tek full günümüz Pazar olduğu için havaalanına varır varmaz kendimizi otele atıp eşyalarımızı bırakıp Vatikan ‘a geçtik, 16.00’da kapıları kapatıyor, biz 15.45 gibi içeri girmeyi başardık. Normalde çok daha uzun süre gezilebilecek bir yer, 18.00 ‘de kapanıyor, yine de yarım saat bile olsa kesinlikle görmeniz gerek. Mimari, sanat ve tekniğin buluştuğu Vatikan, içinde bulundurduğu Sistine Chapel ile de ünlü. Michelangelo, Rafael ve eserlerini gördüğünüzde diliniz tutulacak. Sistine Chapel ‘in tavanındaki ünlü eseri gözlerinizle göreceksiniz ve ihtişamına hayran kalacaksınız. Bu arada bu yazımda her eserin tarihine girmem mümkün değil ama bilerek giderseniz veya bir rehber eşliğinde turlarsanız çok daha ilginç hikayelere tanık olacağınıza eminim. He bu arada yazın giderseniz kısa kıyafetlerle vs içeri almıyorlar, malum Hristiyanların mabedi burası…

Sistine Chapel
Sistine Chapel

2- Pantheon:

Belki Roma denince ismi listenin daha sonlarında geliyor olabilir ama bence çok etkileyici bir tapınak da Pantheon. Milattan önce 30lu yılllarda yapıldığını düşünülen ve tüm tanrılar adına inşa edilmiş olan Pantheon, Dünyanın en iyi korunmuş binası, en son MS 126 yılında Hadrian tarafından restore edilmiş ve o tarihten bu yana dokunulmamış, gerçekten içeri girdiğinizde inanamıyorsunuz, tavanda tek bir geniş delik var ve tüm ışık buradan giriyor. 43 metre yüksekliğindeki kubbenin aynı zamanda çapı da 43 metre, yani yine geometriyi harika şekilde kullanmışlar.

Pantheon
Panaromik bir çekim, normalde bu kadar geniş değil, daha dairesel düşünün…

3- Colloseum:

Dünya’nın 7 harikasından biri olan Kolezyum, bizdeki Efes Harabeleri ‘ne benziyor. Spartacus dizisini izleyenler burada ne gibi dövüşler olduğunu hatırlayacaklardır, Gladyatörler halkı eğlendirmek amacıyla bu arenada dövüşürlermiş. Orada gladyatörlerinin bulunduğu yerleri görmek vs oldukça değişik bir his. Roma ‘nın ve İtalya ‘nın da sembollerinden olan Kolezyum ‘u görmenizi de şiddetle öneririm.

Colosseum4- Roma Forumu

Kolezyum ‘un hemen yanında yer alıyor Roma Forumu, zaten bu bölgede 3 tane turistik yapı var, Roma Forumu da bunlardan biri. Roma ‘nın ilk kurulduğu yer burası, oldukça geniş bir yürüme alanı var, burada gizli geçitlerden tutun dönemin hemen hemen her öğesi çok iyi korunmuş durumda, yollarda yürürken kendinizi tarihi bir geçitte hissediyorsunuz.

roman_forum5- Fontana Di Trevi (Aşk Çeşmesi)

Dünya ‘da bir tek bizde Aşk Çeşmesi diye adlandırılıyor burası, sebebinin bir film olduğunu duymuştum. Yine Roma ‘nın oldukça popüler mekanlarından, Roma ‘ya gelen turistlerin %90ından fazlasının burayı ziyaret ettiği belirtiliyor. Klasik ve Barok karışımı olan yapı, aynı zamanda Dünya ‘nın en çok bilinen çeşmesi. Burada da şöyle bir inanış var: Sağ elinizle sol omzunuzun üstünden bozuk para atıyorsunuz, bu da Roma ‘ya bir daha gelmek için bir dilek olarak adlandırılıyor. Atılan paralar da gece belediye tarafından toplanıyormuş…

Fontana-di-Trevi6- İspanyol Merdivenleri (Spanish Steps)

Roma ‘nın bir başka çok ünlü yapısı. Açıkçası burada pek bir şey bulamadığımı söylemek istiyorum, merdivenler 1700lü yıllarda yaptırılıyor ve o dönemden bu zamana kadar korunuyor, Roma ‘da aynı zamanda buluşma noktası olarak kullanılan İspanyol Merdivenleri ‘nin etrafında pek çok cafe, dondurmacı vs bulabilirsiniz.

ispanyol_merdivenleri

7- Piazza Navona

Roma ‘nın en önemli meydanlarından. Uzun iki tane yol ve aralarında yine görkemli heykellerle dolu. Bu yollarda eskiden atlı yarışlar olurmuş, meydanın yapılma tarihi de yine çok eski, MS 1. yüzyılda… Piazza Navona ‘nın hemen ortasında da yine içine girdiğinizde çok etkileneceğiniz Sant’Agnese in Agone kilisesini de mutlaka ziyaret edin.

Piazza_Navona

 8- Vittorio Emanuele II Abidesi

Belki de adını hiç duymadığınız Roma ‘daki bir başka harika yapı. Roma Forum ‘da yürürken de bu binanın üstündeki heykelleri görüyor ve merak ediyorsunuz, çıkışınızı bu bölgeden yaparsanız da doğrudan buraya çıkıyorsunuz. Saf mermerden yapılmış olması yapıyı daha da görkemli hale getiriyor. Üst kısımlarda bulunan 16 heykel de İtalya ‘nın 16 şehrini temsil ediyormuş.

vittorio_emanuele_ii

 Roma Hakkında Diğer Detaylar

roma_rota
Roma yürüyüş rotamız

İtalyanlar isiz “Bonjurno” diyerek karşılıyorlar, genellikle ingilizce biliyorlar, insanların giyim kuşamları iyi, stil sahibi oldukları belli. Roma pahalı sayılabilecek bir şehir, ortalama fiyat vermek gerekirse kişi başı 12 Euro gibi yemek yiyebiliyorsunuz, mutfakları pek zengin değil, zaten ünlü olan Pizza veye makarna yemeyi tercih edeceksinizdir büyük ihtimalle. Pizzaları aynı Ninja Kaplumbağalar çizgi filmindeki gibi akışkan, yani bizdeki gibi hamurun üstünde malzemeler durmuyor, adeta yere doğru akma eğilimi gösteriyor. Su sorunu hiç yok, şehirde 1500 tane çeşme varmış, bu suların hepsi içilebiliyor, hatta musluk suyu da içilebiliyor. Şehrin dışına çıktıkça metro durakları biraz tenhalaşıyor ama güvensizlik hissetmedik biz. Metro durakları oldukça pis ama görevlerini yerine getiriyorlar. Şehrin çoğunu metro ile rahatlıkla gezebilirsiniz. Bizim gibi ben yürümek istiyorum derseniz de üstteki gibi bir rota çizebilirsiniz. Biz hemen hemen bu rotayı izledik. Bu arada Roma ‘da kaldığınız süre boyunca bir de şehir vergisi ödemek zorundasınız, bunu oteliniz sizden check out sırasında temin edecektir, bölgeye ve otelin yıldız sayısına bağlı olarak gün başına 2Euro gibi bir rakam alıyorlar.

Şimdiden iyi eğlenceler, sorunuz olursa yorum bölümüne yazabilirsiniz :)

Bu da Roma ‘da çektiğim tüm fotoğraflar:

Roma - 2014