Tursuz İtalya Gezisi – Roma Rehberi

İtalya hem Akdeniz ülkesi olma özelliğiyle hem de tarih kokan sokaklarıyla yurt dışı gezileri için öncelikli yerlerden. Başkent Roma da bu özellikleri aynen barındırıyor, yaklaşık 3000 yıllık geçmişi, içinde bulundurduğu Vatikan ile bile yeterince ilgi çekici. Özellikle tarih ve sanatla ilgileniyorsanız ve benim gibi yakın dönem eserlerinden çok uzak dönem tarihi binaları ilginizi çekiyorsa, ilk gitmeniz gereken yer belki de… 

Yurtdışı Gezilerinizi Ucuza Yapmanın Yolu

Yazıya başlamadan ufak bir ipucu vereyim, Artıway’i kullanarak booking.com alışverişlerinizde ciddi geri ödemeler alabiliyorsunuz. Şu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tarihi Roma İmparatorluğu ‘nu bilmeyenimiz yoktur. İstanbul ‘un Doğu Roma, Roma ‘nın da Batı Roma olarak adlandırıldığını öncelikle belirtmekte fayda var, her ikisi de başkentti, bu anlamda İstanbul ‘unkine yakın bir şehir tarihiyle de beraber oluyoruz, tabii bizdeki gibi Boğaz güzelliği Roma ‘da yok fakat onlarda da farklı güzellikler var. Roma ‘nın adeta bir açık hava müzesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Etrafta göreceğiniz hemen hemen her tapınak, şapel, katedral, bazilika bedavaya gezilebiliyor, bu da Roma ‘yı diğer çoğu şehirden ayırıyor. Eminim ki başka şehirlerde bu binalar olsaydı girişleri ücretli olurdu.

[note note_color=”#fdffad” text_color=”#464242″]Roma ‘ya, yani İtalya ‘ya gidebilmek için tabii önce Schengen vizesine ihtiyacımız var, nasıl almanız gerektiğini Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımda anlatmıştım.[/note]

Sayfa İçeriği

Roma Havaalanı ve Ulaşım Detayları

Roma ‘da iki tane havaalanı var:

1- Fiumicino (FCO) : Genellikle tüm havayolları bu havaalanına iniyor.

2- Ciampino (CIA) : Ucuz havayolları da bu havaalanına iniyor, RyanAir, WizzAir gibi…

fiumicino_bilet
Roma’da Fiumicino ‘ya gitmek için aldığımız bilet.

Biz İstanbul – Roma arasını Pegasus ile uçtuğumuz için Fiumicino ‘ya indik, sonrasında Paris ‘e geçişimizi RyanAir ile yaptığımız için de Ciampino ‘ya geçmek durumunda kaldık, yani her iki havaalanını da gördük, FCO çok daha iyi ve büyük bir havaalanı, şehre ulaşımı çok daha kolay, havaalanından direkt kalkan Leonardo Express sizi şehir içindeki Termini istasyonuna kadar götürüyor, bu bölgeden de istediğiniz yere metro ile geçebilirsiniz, oldukça konforlu ve güvenli olduğunu söyleyeyim, Leonardo Express yarım saatte bir kalkıyor, biletleri 14 Euro. Bilet makinelerinden biletinizi kredi kartınızı kullanarak satın alabilirsiniz, daha sonra istasyonlarda bulunan gri makinelere biletinizi onaylatmayı unutmayın, biz baya zorlandık bu kısımda :) Bileti makineye sokarken kare kod size bakacak şekilde sokun, makine karta bir mühür basıyor ve geri alıyorsunuz. Metro biletleri ise 1.5Euro, bunun yanında turistler için çok binimlik biletler de var, biz ihtiyaç duymadık. Fiumicino ‘dan şehir içine taksi ile gitmek isterseniz 2 tercihiniz var, isterseniz taksiye atlayıp gidiyorsunuz, ortalama 65-70 Euro tutuyor, veya paylaşımlı taksiye binebiliyorsunuz, minibüs gibi düşünün, buna da 40 Euro istiyorlar. Biz koşarak Vatikan ‘a gitmemiz gerektiğinden bu yolu tercih ettik, otelimizin kapısına kadar bizi bıraktı. Ayrıca Roma Pass ‘ten de bahsedeyim, 34 Euro ‘ya alabileceğiniz bir kart. İçinde Roma Haritası gibi kullanışlı belgeler olmasının yanında 2 tane müzeye bedava girme ve şehrin toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanma imkanı sağlıyor. Eğer kalacağınız yer şehir dışındaysa veya çok fazla yürümeden gezmek istiyorsanız Roma Pass de tercih edilebilir, pahalı gibi gelebilir ilk başta ama müzelerin giriş fiyatlarını ve sıra bekleme sürelerini göz önüne alırsanız oldukça yararlı. Biz şehirleri yürüyerek keşfetmeyi sevdiğimiz için almadık, metroya da sadece bir kere bindik.

Bu arada ihtiyacınız olursa Fiumicino ‘dan Ciampino ‘ya taksi ile gidiş 55Euro civarı tutuyor, yanlış giderseniz aklınızda olsun.

Roma Gezilecek Yerler

Roma gezerken çok zevk alacağınız bir yer, sağınız solunuz görkemli binalarla dolu, ama sizin de bizim gibi sınırlı zamanınız varsa planınızı iyi yapmak zorundasınız, şehri bizim gibi yürüyerek gezerek de keşfedebilirsiniz. Bizim otelimiz şehre yakın olduğu için otelden çıkıp direkt gezmeye başlayabildik. Bu arada ondan da bahsedeyim: Ambra Palace Hotel ‘de kaldık, uygun fiyatlı temiz bir otel, önerebilirim, Termini İstasyonu ‘na da çok yakın, yürüyerek 3-4 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şimdi gelelim gezilecek yerleri sıralamaya:

1- Vatikan:

İnanılmaz bir yer, Pazar günleri kapalı olduğunu şimdiden belirteyim, bizim Roma’daki tek full günümüz Pazar olduğu için havaalanına varır varmaz kendimizi otele atıp eşyalarımızı bırakıp Vatikan ‘a geçtik, 16.00’da kapıları kapatıyor, biz 15.45 gibi içeri girmeyi başardık. Normalde çok daha uzun süre gezilebilecek bir yer, 18.00 ‘de kapanıyor, yine de yarım saat bile olsa kesinlikle görmeniz gerek. Mimari, sanat ve tekniğin buluştuğu Vatikan, içinde bulundurduğu Sistine Chapel ile de ünlü. Michelangelo, Rafael ve eserlerini gördüğünüzde diliniz tutulacak. Sistine Chapel ‘in tavanındaki ünlü eseri gözlerinizle göreceksiniz ve ihtişamına hayran kalacaksınız. Bu arada bu yazımda her eserin tarihine girmem mümkün değil ama bilerek giderseniz veya bir rehber eşliğinde turlarsanız çok daha ilginç hikayelere tanık olacağınıza eminim. He bu arada yazın giderseniz kısa kıyafetlerle vs içeri almıyorlar, malum Hristiyanların mabedi burası…

Sistine Chapel
Sistine Chapel

2- Pantheon:

Belki Roma denince ismi listenin daha sonlarında geliyor olabilir ama bence çok etkileyici bir tapınak da Pantheon. Milattan önce 30lu yılllarda yapıldığını düşünülen ve tüm tanrılar adına inşa edilmiş olan Pantheon, Dünyanın en iyi korunmuş binası, en son MS 126 yılında Hadrian tarafından restore edilmiş ve o tarihten bu yana dokunulmamış, gerçekten içeri girdiğinizde inanamıyorsunuz, tavanda tek bir geniş delik var ve tüm ışık buradan giriyor. 43 metre yüksekliğindeki kubbenin aynı zamanda çapı da 43 metre, yani yine geometriyi harika şekilde kullanmışlar.

Pantheon
Panaromik bir çekim, normalde bu kadar geniş değil, daha dairesel düşünün…

3- Colloseum:

Dünya’nın 7 harikasından biri olan Kolezyum, bizdeki Efes Harabeleri ‘ne benziyor. Spartacus dizisini izleyenler burada ne gibi dövüşler olduğunu hatırlayacaklardır, Gladyatörler halkı eğlendirmek amacıyla bu arenada dövüşürlermiş. Orada gladyatörlerinin bulunduğu yerleri görmek vs oldukça değişik bir his. Roma ‘nın ve İtalya ‘nın da sembollerinden olan Kolezyum ‘u görmenizi de şiddetle öneririm.

Colosseum4- Roma Forumu

Kolezyum ‘un hemen yanında yer alıyor Roma Forumu, zaten bu bölgede 3 tane turistik yapı var, Roma Forumu da bunlardan biri. Roma ‘nın ilk kurulduğu yer burası, oldukça geniş bir yürüme alanı var, burada gizli geçitlerden tutun dönemin hemen hemen her öğesi çok iyi korunmuş durumda, yollarda yürürken kendinizi tarihi bir geçitte hissediyorsunuz.

roman_forum5- Fontana Di Trevi (Aşk Çeşmesi)

Dünya ‘da bir tek bizde Aşk Çeşmesi diye adlandırılıyor burası, sebebinin bir film olduğunu duymuştum. Yine Roma ‘nın oldukça popüler mekanlarından, Roma ‘ya gelen turistlerin %90ından fazlasının burayı ziyaret ettiği belirtiliyor. Klasik ve Barok karışımı olan yapı, aynı zamanda Dünya ‘nın en çok bilinen çeşmesi. Burada da şöyle bir inanış var: Sağ elinizle sol omzunuzun üstünden bozuk para atıyorsunuz, bu da Roma ‘ya bir daha gelmek için bir dilek olarak adlandırılıyor. Atılan paralar da gece belediye tarafından toplanıyormuş…

Fontana-di-Trevi6- İspanyol Merdivenleri (Spanish Steps)

Roma ‘nın bir başka çok ünlü yapısı. Açıkçası burada pek bir şey bulamadığımı söylemek istiyorum, merdivenler 1700lü yıllarda yaptırılıyor ve o dönemden bu zamana kadar korunuyor, Roma ‘da aynı zamanda buluşma noktası olarak kullanılan İspanyol Merdivenleri ‘nin etrafında pek çok cafe, dondurmacı vs bulabilirsiniz.

ispanyol_merdivenleri

7- Piazza Navona

Roma ‘nın en önemli meydanlarından. Uzun iki tane yol ve aralarında yine görkemli heykellerle dolu. Bu yollarda eskiden atlı yarışlar olurmuş, meydanın yapılma tarihi de yine çok eski, MS 1. yüzyılda… Piazza Navona ‘nın hemen ortasında da yine içine girdiğinizde çok etkileneceğiniz Sant’Agnese in Agone kilisesini de mutlaka ziyaret edin.

Piazza_Navona

 8- Vittorio Emanuele II Abidesi

Belki de adını hiç duymadığınız Roma ‘daki bir başka harika yapı. Roma Forum ‘da yürürken de bu binanın üstündeki heykelleri görüyor ve merak ediyorsunuz, çıkışınızı bu bölgeden yaparsanız da doğrudan buraya çıkıyorsunuz. Saf mermerden yapılmış olması yapıyı daha da görkemli hale getiriyor. Üst kısımlarda bulunan 16 heykel de İtalya ‘nın 16 şehrini temsil ediyormuş.

vittorio_emanuele_ii

 Roma Hakkında Diğer Detaylar

roma_rota
Roma yürüyüş rotamız

İtalyanlar isiz “Bonjurno” diyerek karşılıyorlar, genellikle ingilizce biliyorlar, insanların giyim kuşamları iyi, stil sahibi oldukları belli. Roma pahalı sayılabilecek bir şehir, ortalama fiyat vermek gerekirse kişi başı 12 Euro gibi yemek yiyebiliyorsunuz, mutfakları pek zengin değil, zaten ünlü olan Pizza veye makarna yemeyi tercih edeceksinizdir büyük ihtimalle. Pizzaları aynı Ninja Kaplumbağalar çizgi filmindeki gibi akışkan, yani bizdeki gibi hamurun üstünde malzemeler durmuyor, adeta yere doğru akma eğilimi gösteriyor. Su sorunu hiç yok, şehirde 1500 tane çeşme varmış, bu suların hepsi içilebiliyor, hatta musluk suyu da içilebiliyor. Şehrin dışına çıktıkça metro durakları biraz tenhalaşıyor ama güvensizlik hissetmedik biz. Metro durakları oldukça pis ama görevlerini yerine getiriyorlar. Şehrin çoğunu metro ile rahatlıkla gezebilirsiniz. Bizim gibi ben yürümek istiyorum derseniz de üstteki gibi bir rota çizebilirsiniz. Biz hemen hemen bu rotayı izledik. Bu arada Roma ‘da kaldığınız süre boyunca bir de şehir vergisi ödemek zorundasınız, bunu oteliniz sizden check out sırasında temin edecektir, bölgeye ve otelin yıldız sayısına bağlı olarak gün başına 2Euro gibi bir rakam alıyorlar.

Şimdiden iyi eğlenceler, sorunuz olursa yorum bölümüne yazabilirsiniz :)

Bu da Roma ‘da çektiğim tüm fotoğraflar:

Roma - 2014

1 Shares:
67 comments
 1. Tahir'ciğim,biz İtalya'ya 2002 yılında gitmiştik.Rehber eşliğinde sekiz günlük bir geziydi.Venedik,Floransa,Roma,Napoli,Capri…Gezdiğiniz yerleri çok iyi tanıtmışsın.Bana göre tam bir rehber gibisin.Fotoğraflar harika.Anılarımı canlandırdığın için teşekkür ederim.Gezdiğin öteki yerleri tanıtan yazılarını heyecanla bekliyorum.Selamlar…Naile Yelmen

 2. Tahir, çok fazla sanatsal bekleme dediğin bu ise eğer çok beklesek bütün İtalya'yı çekersin herhalde, abi ne yaptın sen öyle ya döktürmüşsün yine, çok açıklayıcı olmuş yazdıkların eline sağlık.Başarılarının devamını bekliyorum…

  1. Çok teşekkürler, fotoğraf için gittiğim bir gezi değildi o yüzden beklentileri yüksek tutmak istemem :)

   1. Bence resimlerin olduğu gibi görünmesi güzel, biz teşekkür ederiz bizleri bilgilendirdiğin için…. :)))

 3. Merhabalar tahir bey roma gezi yazınızı beğenerek okudum size bir sorum olacaktı..Roma'da kaldığınız süre boyunca gsm operatörü olarak ne kullandınız?..Telefon ile iletişimi merak ettim..Teşekkür ederim şimdiden..

 4. Ozan Bey teşekkür ederim, ben Turkcell kullanmaya devam ettim, yurtdışı paketi aldım, internet paketi almadım, internet için otellerin WiFi lerini kullandım, Italya'dan da hat alabilirsiniz ama ben 2+2+2+2=8 gün farklı 4 ülkede olduğum için bunu tercih etmem mantıksız olurdu…

 5. Tahir bey, güzel paylaşımınız için teşekkürler. Benim size birkaç sorum olacak. 14.06.2014 tarihinde başlayacak olan iznimizde eşim ve iki kızım ( 10 ve 2 yaşlarında) ile italya roma seyahati yapmayı düşünmekteyiz.

  1) Tur ile mi yoksa kendi başımıza mı gitmemiz daha hesaplı olur? emin olamadım. Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?
  2) 4 kişinin gidiş dönüş uçakbileti maliyeti nekadar olur? Uygun bilet nasıl bulabilirim? Normali ne kadardır?
  3) 4 kişinin 4 günlük otel maliyeti nekadar olur. Uygun otel nasıl bulurum? Normali ne kadar olur?
  4) italya da iken roma da ya da dışında veya başka şehrine giderken çocuklarım için de ulaşım ucreti ödemem gerekir mi?
  5) Müze vb. yerlerde çocuklar icin ücret odemem gerekir mi?

  Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  Syg. Svg.

  1. Ufuk Bey Merhaba,

   Öncelikle iyi gezmeler, çok çok güzel bir yere gidiyorsunuz, sorularınızı cevaplamaya çalışayım:

   1) Bazen turlar daha uygun olabilyor, özellikle hava alanından şehre transferin dahil olmasına dikkat edin, ucuz uçak bileti bulmak ile ilgili aslında her şey o yüzden Haziran ayı için özellikle ucuz uçaklarda yer kalmamış olabilir çünkü insanlar artık çok ciddi şekilde ucuz uçakları takip ediyor. Yerinizde olsam önce uçak fiyatlarına göz atardım, turlarla karşılaştırırdım, yalnız turların programlarına uymazdım.
   2) Ucuz uçak bileti bulmakla ilgili de bir makale yazmayı istiyorum, skyscanner.com gibi tüm uçuş bilgilerini listeleyen ve fiyatlarını gösteren web sitelerine mutlaka uğrayın, ortalama bir araştırma ile kişi başı gidiş dönüş Belgrad aktarmalı 462TL, aktarmasız 721TL'ye bilet buldum, tabi dönüş tarihinizi bilmediğim için rastgele bir tarih yazdım. 12 yaşa kadar ücretsiz oluyor genellikle, ama 10 yaşındaki kızınızdan ücret alınabilir.
   3) Otelde de booking.com 'u öneririm, kullanıcı yorumlarına göre 7 ve üstünde olan oteller uygun otellerdir, bizim kaldığımız otele baktım şimdi,
   1 × Standart Üç Kişilik Oda
   1 × İlave Yatak / Bebek Karyolası
   ile beraber 5 gecelik ücreti 3800TL diyor ama Standart Çift Kişilik veya İki Yataklı Oda alırsanız 1890TL oluyor, o yüzden farkı ödemek veya ödememek sizin tasarrufunuz ama 2 katına geliyor. Buna dikkat etmelisiniz.
   4) 2 yaşındaki kızınız için ödemeniz gerektiğini düşünmüyorum fakat 10 yaşındaki kızınız için ödersiniz. Ama şehirler arası tren veya benzeri ulaşım ücretleri makul İtalya'da, 10-15Euro arası değişiyor genelde.
   5) Müzeye göre değişiyor bu da ama genellikle 6yaş ve altına ücret almıyor İtalyanlar. Bence siz her halukarda 10 yaşındaki kızınızı sayın, almazlarsa karınız olur :)

   İyi eğlenceler…

 6. Tahir bey merhaba.

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sizin gibi deneyimlerini diğer insanlarla paylaşan kişilere gıpta ile bakıyorum. Sizler sayesinde yeni yeni şeyler öğrenip tecrübe sahibi oluyoruz. Ben de ileride yaşadığım deneyimlerimi sizin gibi paylaşmak istiyorum. Umarım bu amacıma kısa sürede ulaşırım. Yazılarınızı ve fotoğraflarınızı takip etmeye devam edeceğim. Svg, syg.

 7. Tahir Bey, aciklayici yaziniz icin tesekkur ederim. Size bir sorum olacak, vakit bulup yanitlayabilirseniz sevinirim: Italya'ya 4-5 gunlugune (belki 1-2 gun daha uzun) tursuz gitmeyi dusunuyoruz (ben, esim ve oglum) fakat geziyi sadece Roma ile sinirli turmayi da dusunmuyoruz. Ama Italya'yi da bilmedigimiz icin kafamizda Roma haricindeki sehirler icin (Napoli, Milano, Venedik vs) kesin bir hedef yok. Ucakla Roma'ya gitme ve araba kiralayarak sehirden sehire gitme, ve yine Roma'dan Istanbul'a donme fikri aklimiza geliyor, fakat dedigi gibi Italya konusunda deneyimsiz oldugumuz icin karar veremiyoruz. Siz nasil bir plan tavsiye edersiniz, kisaca anlatmaniz mumkun olur mu? Zamaniniz ve cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  1. Oğuzhan Bey, ben Roma harici yerlere gitmedim yalnız araç kiralamak için uluslararası ehliyet belgenizin olması gerekiyor, buna dikkat etmenizi öneririm. Her şehir için en azından 1 tam gününüz olsun derim, ne tip yerleri gezeceğinizi tabii siz araştırıp bulacaksınız ama tarihi yerler oldukça zaman isteyen yerler oluyor genelde. İyi gezmeler şimdiden.

 8. İnanılmaz hoşuma gitti İtalya. Ayrıca rehber tadında bir içerik olmuş. Ayrıntılı yazınız için teşekkür ederim Tahir Bey.

 9. Merhabalar Tahir bey,öncelikle bu güzel anınızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.İtalya'yı görmek özellikle Roma'yı gezmek benim en büyük hayallerimden biri ve üniversitede son senem olduğu için iş hayatına başlamadan kısmetse bu yaz bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum:) O yüzden sizin tecrübelerinizi okumak gerçekten çok iyi bir ön hazırlık oldu benim için :)Ancak zahmet olmazsa cevaplamanızı istediğim birkaç sorum var:
  1)Gezimi 10 günlük tutmayı düşünüyorum lakin yanımda götüreceğim nakit parayı bir türlü kestiremiyorum.Tecrübelerinize dayanarak minimum(ki bir öğrenci olarak minimum tutmayı amaçlıyorum) yada maksimum ne kadar önerirsiniz?(Tek kişilik yemek,ulaşım ve müze giriş ücretleri)
  2)Müzelerin ortalama giriş ücretleri ne kadardır?
  3)Türkiye'de kullandığımız kredi kartları orada geçiyor mu?

  Şİmdiden çok teşekkür ederim.

 10. Gizem Hanım Merhaba, Roma muhteşem bir şehir hiç pişman olmayacaksınız.
  1) Nakit tamamen ne kadar para harcayacağınıza bağlı, bir tek temel ihtiyaçlar olacaksa kıstas, günlük sadece yemek için 20 Euro size yeter diye tahmin ediyorum.
  2) Yanlış hatırlamıyorsam Collesium için 15Euro gibi bir ücret vardı, ortalama bu civarda en iyileri.
  3) VISA, Mastercard tüm Dünyada geçiyor.

 11. Merhabalar Tahir Bey :)
  Ispartadan yazıyorum. Bir arkadaşımla birlikte Roma-Venedik turu yapmayı düşünüyoruz ve tur şirketlerini tercih etmiyoruz. Arkadaşım ingilizce öğretmeni, bende cesaret patlaması yaşıyorum baş koyduk gideceğiz. Size soracağım soru konaklama için Hangi bölgeyi tercih etmeliyiz? Booking.com dan bakıyorum harita yardımıyla çözmeye çalışıyorum ancak güvenli olması önceliğimiz bir öneriniz varmıdır?

  1. Merhaba Zeynep Hanım, iyi eğlenceler öncelikle :) Termini İstasyonu merkez o şekilde düşünün ama Termini 'nin çok yakınları bana çok güvenli gelmedi. Barberini İstasyonu çevresini öneririm, ama sanıyorum oralar da çok pahalıdır, ben Termini yakınlarında kalmıştım, başıma bir sorun gelmedi yalnız Roma'da metrolar özellikle akşam saatlerinde çok tekin değil. Tavsiyem gezilecek görülecek yerlere yakın yerlerde kalın, üç beş kuruş fazla olsa da…

 12. Tahir Bey Merhaba,
  Yaz sonuna doğru eşimle beraber 5 günlük bir Roma kaçamağı yapmayı planlıyoruz. Hatta otelimizi şimdiden seçtik bile. Okuduğum bloglardan biraz bilgi edindim ancak yeme içme ücretleri konusunda biraz daha detay verebilir misiniz? Romapass, müze girişleri, ulaşım haricinde cep harçlığımızı ayarlamak maksadı ile soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, yeme içme ücretleri Avrupa çapında neredeyse standart, çok para harcamak istemiyorum normal bir yemek yiyelim derseniz kişi başı 10-15 Euro arasında kalkarsınız, ama atıştırayım yeter derseniz 5-10Euro gibi düşünün.

 13. Tahir Bey merhaba. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bir sorum olacaktı size. Internette araştırırken 'Get your guide' adında bir uygulama buldum. Buradan bilet alabiliyorsunuz. Havaalanından otele getiren bir Shuttle buldum, fiyatı da uygun. Bu konuda bir fikriniz var mı? Güvenilir midir acaba? Ya da tren/metro/otobüs mü önerirsiniz? Bizim otelimiz Vılla Bourgese civarında. Oraya metro gidiyor mu acaba? Şimdiden çok teşekkürler.. Nihal

  1. Nihal Hanım pek çok telefon için uygulama var ama güvenilir midir bilemem, havaalanından Termini'ye giden trenler vs çok rahat ve güvenli kullanabilirsiniz, Shuttle veya minibüs tipi şeyler de çok var havaalanında. Biz giderken taksi dönerken tren kullanmıştık, taksi 40Euro tutmuştu yanlış hatırlamıyorsam. Metro haritasına göz atmanızı öneririm gitmeden ayrıca telefona metro uygulamalarını mutlaka indirin.

 14. Tahir Bey, çok faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Eşimle birlikte bizde İtalya'ya gitmek istiyoruz. Daha önce hiç yurtdışına çıkmadık. İngilizcemizde yok denecek kadar az. Arkadaşlarımız tursuz gitmeyin diye ısrar ediyor ancak ne yapacağımızı bilemedik. Hatta eşimin iş yerinden bir arkadaşı bize gemi turu önerdi, https://www.entas.com.tr/tour/795-msc-armonia-ile… tur bu. Siz ne düşünüyosunuz, sizce bu tura katılmalı mıyız yoksa cesaret edip dil bilmememize rağmen tursuz mu gitmeliyiz. Çok teşekkürler şimdiden.

  1. Seda Hanım, açıkçası gemi turlarını hiç araştırmadım ama biraz sıkıcı olabilir mi sanki? Emin olamadım, daha önce Stockholm'den Talinn'e cruize ile gitmiştim ve 14 saat sürmüştü, biz epey sıkılmıştık, tabii bu size de bağlı. Ben olsam yine tursuz giderim, orada zaten ultra ingilizce gerekmiyor, how much, good morning yeterli çoğu zaman :)

 15. Tahir Bey merhaba ben tek başıma 4-5 günlüğüne Roma ve Napoli'ye gitmek istiyorum.Güvenli olur mu?En uygun fiyatlı ve ulaşımı en kolay kalma yerleri nerededir?Bütçem kısıtlı turlar çok pahalı geldi bana.

  1. Merhaba, güven konusunda sorun olacağını sanmam zaten şu anda tam sezon. Kalma yerleri için booking.com gibi yerleri kullanmanızı öneririm, en kapsamlı şekilde oradan inceleyebilirsiniz, turdan her zaman daha uyguna gelecektir.

  2. bayanmısnız,eğer bayansanız bende 8 ekim 11 ekim arası roma da olacağım tarihlerimiz uyuyorsa görüşebilirz.

 16. Tahir bey, öncelikle yazınız için teşekkürler. Eşimle gideceğim Roma seyahati ile alakalı oldukça fazla ön araştırma yapıp, konaklama ve uçak bileti için bütçemi ayarladım. Benim tek endişem yetersiz olduğunu düşündüğüm ingilizcem, Roma da herhangi bir sorun yaşadığımızda bizlere yardımcı olacak hali hazırda rehberlik hizmeti veren arkadaşınız var mı? Nasıl iletişime geçebiliriz?

  1. Gökhan Bey, bence endişe etmenize gerek yok, zaten ingilizce olarak "how can I go to …. veya where can I eat pizza?" gibi temel cümleler kuracaksınız. Orada rehberler elbette var ama fiyatları çok yüksek oluyor, beraber gidebilseydik keşke :)

 17. Teşekkürler yorumunuz için.
  Umarım herkes hayalini kurduğu tatilini sorunsuz yapma fırsatı bulur..

 18. merhaba gideceğimiz hostel ilk gün ücretini kredi kartından temin ediyor gittiğimizde tekrar ücret talep etme yada ayırttığımız yerin iptal durumu olabilir mi bilginiz varmı teşekkürler

  1. Booking'den aldıysanız sorun olmaz, bence güven açısından bu şekilde yapmak daha mantıklı

 19. MERHABA EKİM AYINDA DAHA KARAR VEREMEDİĞİMİZ BİR TUR ŞİRKETİYLE 2 YAŞINI YENİ BİTİRMİŞ BEBEK , VE 3 KİŞİ İTALYA TURUNA KATILACAZ .LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN,HANİ YEMEK NERELERDE YİYEBİLİRZ?İSİM VERSENİZ?ROMA DIŞINDA İTALYADA GİDECEĞİMİZ YERLERDE NERELERE GİTMELİYİZ?EKİM AYINDA GİDİYOR MUSUNUZ?TELEFON NUMARANIZ VAR MI?YADA BEN KENDİ NUMARAMI VEREYİM Mİ?YANİ TÜM YARDIMLARA AÇIĞIM.EKİM AYINDA GİDECEK OLAN VAR MI BU ARADA BİZİM GİBİ HAYATINDA İLK KEZ YURT DIŞINA ÇIKACAK VE İTALYAYA GİDECEKTE OLABİLKİR:)BULUŞALIM YARDIMLAŞALIM?KARARSIZ ELİF.05073660992 TELEFONUM

 20. Merhaba Tahir Bey,

  Benim bir merak ettigim konuda Romadan Napoli yada venedik gibi sehirlere en uygun sekilde nasil ulasim saglanacagi ve bu geziler gunu birlik yapilmasi durumunda manasiz olmaz umarim.

  1. Aslan Bey, İtalya içinde her yere trenle rahatlıkla ulaşırsınız, internetten saatlerini kontrol edip biletleri alabilirsiniz bile. Günübirlik biraz zor bence, ama olmaz diye bir şey yok…

   1. Tahir Bey cevabınız için teşekkürler, açıkcası sizi bulmuşken sormak istiyorum. Romapass en rahat nereden alınır ve sizce gerekli mi?

    1. Çok toplu taşıma aracı kullanıyorsanız tabii ki avantajlı, ama benim gibi bol bol yürüyorsanız çok da gerek yok, iner inmez havaalanında bile bulabiliyorsunuz Rome Pass'i.

 21. 1993 yilinda 3 gun venedik gorme sansim olmustu.Temmuz ayiydi sanirim cok sicakti.Cok guzel bir sehir ama cok pahalliydi.

 22. Merhaba,

  Bizde İtalya seyahatiniz esnasında işinize yarayacağını düşündüğümüz bilgileri madde madde yazdık.
  .

  Umarız işinize yarar :)

 23. merhaba tahir bey bir sorum oluckatı 10 günlük tursuz italya gezimde romaya 3 gün yeterlimidir?

 24. Bu güzel yazı için çok teşekkürler. Ben tur ile italya düşünüyordum ama vazgeçtim kendim gitmek istiyorum ama sorunum şu ki italyada kalacağım otelleri şimdiden kredi kartı ile taksit yaparak almak istiyorum. Booking de olmuyor malesef. Bu şekilde ücreti hemen kartla ödebileceğim bir site var mı? Teşekkürler :)

  1. Merhaba, kartla taksitli alışveriş yurtdışında yok, bu yalnızca ülkemizde uygulanan bir sistem, dolayısıyla ancak aldıktan sonra bankanızın mobil uygulamasından erteleyebilir veya taksitlendirebilirsiniz.

 25. Merhaba kasım gibi 10 günlük bir gezi planlıyoruz tursuz. Şunu merak ediyorum İtalya içinde her yere trenle gidebiliyormuşuz peki bu bahsettiğiniz Roma Pass i buralaarda kullanabiliyormuyuz.yani ben Roma Pass aldığımda italyanın heryerine ücretsiz gidebiliyormuyum.

 26. Merhaba Tahir bey
  Biz 2büyük 2çocuk olarak Temmuz ayında 10gün boyunca italyayı gezmek istiyoruz. Sofyadan bineceğiz. İtalyanın neresinden başlayıp nerede bitirmek gerekir. Bana bir rota önerebilirmisiniz

  1. Rome Pass güncel fiyatı 38,50. Çocuklar için çok gerek var mı bilemiyorum, 10 yaşının altına hemen hemen her yer ücretsiz, otobüsler de dahil. Onun dışında bir ayrıcalık tanınmıyor ücret olarak.

 27. Tahir Bey Merhaba,
  Benim sorum şu, otobüs ve tren ile seyhat edildiğinde biletlerin onaylatılması ile ilgili bi yazı okumuştum. Onaylatılmadığı takdirde 100 euro cezaya tabi tutuluyormuş. Doğru mudur ve nasıl onaylatılılıyor ne yapılıyor?

 28. Merhaba, ben balayı için roma ve bir şehir daha ekleyip gitmeyi düşnüüyorum. 5-6 günlük bir tatil olacak. roma için yürüyerek tüm romayı gezebilirmiyiz yada toplu taşıma araçlarını kullanmak daha mı makul olur? ve toplu taşıma kullanmayı önerirseniz Rome Pass in 34 euroluk olanından mı almak gerekir? günlük ayrıca 2 kişi için yeme içme gezme ortalama kaç euro harcanır? müze vb giriş ücretleri nasıldır? teşekkür eederim yazını ve cevabınız için..

  1. Merhaba, Roma’yı yürüyerek gezebilirsiniz, kullanmasanız da olur, eğer toplu taşıma kullanmayacaksanız Rome Pass’e gerek olmayabilir. Kişi başı yemek için en az 10 Euro gibi düşünün…Turistik alanlar da değişiyor, 8Euro’dan başlıyor gibi…

 29. Kisa ve oz yazmisziniz. Haftaya Romaya gidecegim Benim icin iyi bir rehber olacak. Ellerinize saglik.

 30. Diyet Uzmanı, alanında ünlü diyetisyenleri, beslenme danışmanlarını ve diyet koçlarını bir araya getiren sağlıklı beslenme platformudur. Uluslararası yöntemler, kişiye özel beslenme programları, profesyonel diyet koçluğu ve online diyet danışmanlığı ile Türkiye genelinde diyetisyenlerin ve danışanların iletişimini sağlamaktadır.
  http://www.diyetuzmani.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Photoshop 25 Yaşında!

Dünyanın en çok ağza alınan fotoğraf terimi Photoshop 25 yaşında. Her Türk fotoğrafçısına çektiği fotoğrafı gösterirken sorulan ve…
Devamını Oku

Girişim Hikayeleri – AI Nereye Gidiyor?

Yazı İçeriği Hide Neden Bülten Yazamadım, Neler Oldu?Twitter, Revue’yu Kapatma Kararı Aldı:Kasım Ayı Kampanyaları:İki Ürün Çıkardım ve Producthunt…
Devamını Oku

Gece Fotoğrafı Nedir – Nasıl Çekilir?

Yazı İçeriği Hide Gece Fotoğraf Nasıl Çekilir?Gece fotoğrafı nedir?Gece çekimi için gerekli ekipmanlar nelerdir?Farklı çekim tekniklerine bakış Sık…