Olympus OMD E-M1 Mark II Test ve İncelemesi

Olympus, aynasız fotoğraf makinelerindeki iddiasını en üst serisini geliştirerek sürdürmeye devam ediyor. Yeni E-M1 Mark II, sahip olduğu özellikler ve malzeme kalitesiyle dikkatleri üstünde toplamayı şimdiden başarmış görünüyor.

Sayfa İçeriği

Olympus OMD E-M1 Mark II İlk Bakış

Konuya yabancı olanlar için biraz baştan başlayayım. Olympus ‘ta aynasız segmenti ikiye bölünmüş durumda: Pen ve OMD. Pen serisi daha hobi kullanıcılarına yönelik tasarlanmış, daha küçük ve genelde vizörsüz makinelerden oluşurken OMD serisi daha profesyonel görünümlü, vizörü olan ve daha hacimli makineleri kapsıyor. EM10 < EM5 < EM1 gibi bir skalamız var. Yani şu anda baktığınız makine Olympus’un en üst segmentteki makinesi. Bu segmentte zaten hali hazırda EM1 vardı, neler değişti dersiniz?

Olympus OMD E-M1 vs OMD E-M1 Mark II

ÖzelliklerOlympus EM1 Mark IIOlympus EM1
Çözünürlük20 megapiksel16.3 megapiksel
Sensör BoyutuFour Thirds (17.4 x 13 mm)Four Thirds (17.4 x 13 mm)
İşlemciTruePic VIIITruePic VII
Low Pass FiltreVarVar
Titreşim Engelleyici5-Yönlü (5.5stop)5-Yönlü (4 stop)
AF SistemiKontrast + FazKontrast + Faz
AF Noktaları121 nokta hibrit81 nokta hibrit
ISO64-25600100-25600
Enstantane Hızı60sn - 1/3200060 sn - 1/8000
Saniyedeki Maksimum Kare Adedi60fps10fps
Video4k @24fps1920 x1080 (30, 25, 24 fps)
Görüntü İzleme3.0″ Dönebilir 1037k3.0″Tilt 1037k
VizörOptical Viewfinder (95%)Optical Viewfinder (95%)
Hot-shoeVarVar
Pil Ömrü440 çekim350 çekim
Hava Koşullarına DayanımVarVar
Giriş-ÇıkışKulaklık, mikrofon, kumanda, flaş,USB 3, HDMIMikrofon, kumanda, USB, HDMI
Hafıza Kartı2 slot SD1 Slot SD
WiFiDahiliDahili
Boyutlar134 x 91 x 67 mm130 x 94 x 63 mm
Ağırlık574 g497g

OMD E-M1 Mark II Teknik Özellikler

Altta hem EM1 ile karşılaştıralım, hem de teknik özelliklerin üstünden geçelim:

Çözünürlük– İki fotoğraf makinesi de Olympus’un başından beri kullandığı four thirds sensörü kullanıyor. Olympus ‘un bu sensörün dışına çıkmama nedeni kendilerinin de defalarca belirttiği gibi makinelerin ve lenslerin ufak kalmalarını istemeleri. Sensör büyüyünce her şey büyüdüğü için makinenin taşınabilirliğinin azaldığını belirten Olympus, 4/3 sensörün öncüsü olmaya devam edecek gibi görünüyor. Yeni makine 16 Megapiksel olan çözünürlüğü 20 Megapiksele yükselterek ufak da olsa bir fark yaratmış. Bu arada EM5 Mark II ‘de bulunan yüksek çözünürlükte çekim opsiyonu EM1 Mark II’de de var, makine bu sayede 50 Megapiksellik bir görüntü oluşturabiliyor.

AF Sistemi– İki makinede de kullanılan AF sistemi hem kontrast ve de faz kullanıyor, bu da çoğu DSLR kamerada bulunan sadece kontrast veya sadece faz öncelikli otomatik netlemenin üstünde bir performans vermesine neden oluyor. Obje hareket etse dahi otomatik netleme gayet kararlı ve tutarlı çalışıyor. AF noktalarının sayısı da 81den 121e çıkartılarak bu tutarlılık artırılmış.

Hız– DSLR kameralarda yine görmeye pek alışkın olmadığımız 1/32000 gibi bir enstantane değeri veriyor EM1 Mark II. Bu kadar yüksek enstantaneye ihtiyaç olur mu bilinmez ama tabii ki avantaj. Ayrıca yeni makinede Raw çekimde 18 fps çekebilirken JPEG’de 60 fps çekim yapabiliyor ki eski makinede bu değer 10du. Ayrıca USB 3.0 girişi de yeni versiyonda bilgisayarınıza dosyaları transfer ederken fark yaratacak özelliklerden, tabii hala kart okuyucu kullanmıyorsanız.

Video– EM1 Mark II ‘nin fark yarattığı alanlardan biri de video. Standard 4K (4096 x 2060 piksel) @24P ve 237 Mbps ‘de video çekimi yapabiliyor. EM1 ise sadece full HD çekim yapmaya izin veriyordu. Tabii burada mutlaka 4K destekleyen bir hafıza kartınız ve çok hızlı bir bilgisayarınız olması gerekiyor. İnternete 4K yüklemeyi de planlıyorsanız Türkiye şartlarında çok sabırlı olmanız şart.

Otomatik Netleme – EM1 serisi Olympus’un en hızlı netleme yapan serisi, bu seride de bu değişmemiş durumda. Aynasız makinelerde uzun zaman AF kararsızlığı yaşandı ama artık yeni makinelerde DSLR kadar güvenilir olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda LCD’den de netleme yapabildiğinizi ekleyeyim.

Ergonomi ve Gövde Yapısı – EM1 Mark II, önceki makineye göre biraz daha etlenmiş, kalınlanmış ama bu haliyle ele daha iyi oturuyor. Makineyi çevirdiğimizde pilin daha büyük olduğunu, dolayısıyla daha büyük yer kapladığını görüyoruz. Aynı zamanda 3″ ekran artık dönebiliyor, bu da büyük avantaj.

Titreşim Engelleyici – Sanıyorum hayatımda gördüğüm en acayip titreşim engelleyici bu makinede. 5.5 stopa kadar engelleme yapabildiği söyleniyor, Sony’lerde de benzer 5 yönlü titreşim engelleyici var ama sanıyorum bu teknolojinin son geldiği nokta şu anda EM1 Mark II’de. Neredeyse 1 saniyede elde fotoğraf çekebileceğiz yakında diye düşünüyorum. Bu farkı özellikle video çekimlerinde net şekilde görebiliyoruz.

Kullanım Ömrü – İki makine de -10 dereceden 40 dereceye kadar çalışabiliyor. EM1 Mark II, 200bin shutter ömrü verirken EM1 150bin veriyor. Bunlar tabii fabrikanın verdiği değerler, eminim en az 2 katına çıkabilir bu makineler. Pil ömrü olarak da ciddi bir fark söz konusu, pilin büyümesi de bunda etken. Pil ömrü bence aynasızların hala en büyük dezavantajı, vizör elektronik olunca bunun gelişmesi uzun sürecek gibi.

Örnek Fotoğraflar

Örnek Video:

Alttaki video Olympus 25mm f/1.2 Pro kullanılarak çekilmiş olup, işlenmemiş direkt makine çıktısıdır, zaman zaman göreceğiniz AF kararsızlıkları ben elle LCD’den netlemeye çalışırken oldu, acemiliğime verebilirsiniz :)

https://youtu.be/JjQCigtb5uE

https://youtu.be/nM9iU5cnRfc

 

Sonuç

Olympus’un en yüksek seviyedeki makinesi EM1 Mark II özellikle titreşim engelleyicisi, çözünürlüğü, imaj kalitesi 4K video çekimi özelliğiyle dikkat çekiyor. Hız seven kullanıcıları kalbinden vuran EM1 Mark II, çok ses getireceğe benziyor.

Artılar:

 • Gövde yapısı ve malzeme kalitesi standartların çok üstünde
 • Dahili Wi-Fi
 • 5 Yönlü Görüntü Sabitleyici şahane çalışıyor
 • AF hızı
 • 4K Video başarısı

Eksiler:

 • Biraz ağır
 • Menü biraz karışık
86%

Günlük Kullanım için İdeal

 • Kullanım Kolaylığı 80%
 • Lens Çeşitliliği 90%
 • ISO Başarımı 80%
 • Tasarım 90%
 • Fiyat/Performans 90%
0 Shares:
1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 1 – Fuji X100S

Genel hatları ile aynasız makineleri yorumladığımız Hangi Aynasız Fotoğraf Makinesi yazımızdan sonra aynasız makineleri kullanan yetenekli fotoğrafçılar ile yaptığımız…
Devamını Oku

Canon 750D / 760D Ön İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Neden Giriş Seviyesi Diyoruz?Canon 750D FotoğraflarıCanon 760D FotoğraflarıCanon 750D ve 760D Teknik ÖzellikleriCanon 700D vs…
Devamını Oku

Sony A7R Edirne Gezisinde

Yazı İçeriği Hide Selimiye Camii ve ÇevresiEski CamiiTarihi Ciğerci Kazım UstaTarihi Edirne sokaklarıEdirne Büyük SinagoğuTrakya Üniversitesi Güzel Sanatlar…