Google Images ile Fotoğraf Haklarınızı Koruyun

Fotoğrafçı olarak iş alabilmek için çektiğimiz fotoğrafları paylaşmak kadar normali yok değil mi? Peki ya bu fotoğrafların başkaları tarafından kullanılmadığını nasıl bilebiliriz? Google Images bu sorunu ücretsiz bir yolla çözebiliyor.

Okuduğunuz blogu yazarken çoğu zaman farklı fotoğrafçıların iyi fotoğraflarını örnek vermek amacıyla kullanmak durumunda kalıyorum. Bir çok kez fotoğrafçılardan bunun için izin istedim, kimisi çok kolay ulaşılabilirken kimisi gönderdiğim emaillara cevap vermiyor. Ne olursa olsun fotoğrafın altına fotoğrafçının adını yazmak önemli, hem etik açıdan hem de yasal açıdan.

Başıma bu durumla ilgili sıkıntılı durumlar da geldi. Adını hatırlamadığım bir Alman fotoğrafçı, fotoğrafının blogumda olmasından dolayı direkt bir Alman avukatla tarafıma yasal yollardan ihtarname çekerek yanlış hatırlamıyorsam 350€ gibi bir ücret talep etti, fotoğrafçı ile hiç konuşamadım bile. Sonra bir şekilde tatlıya bağladık ama ben de kar amacı gütmeden yazdığım bu blog için böyle bir rakam ödeme korkusu oluşmadı değil :)

Peki nasıl buldu blogumu dersiniz? Google Images ile.

Google Images Nasıl Kullanılır?

Google Images (Gugıl imeyciz diye okunuyor) ; aslında basit şekilde fotoğraf yükleyerek, o fotoğrafın nerelerde bulunduğu bilgisini bize veren bir arama motoru. Güzel olan tarafı fotoğrafı direkt bilgisayarımızdan yükleyebiliyoruz, link vermek zorunda değiliz.

1- images.google.com adresine giriyorsunuz ve alttaki gibi bir ekran sizi karşılıyor.

2- Kamera işareti olan “Görselle Ara” butonuna tıklıyoruz ve nerede kullanıldığını görmek istediğimiz bir fotoğrafı seçip yüklüyoruz. Ben aşağıdaki fotoğrafımı seçtim. Bu fotoğrafı yıllar önce Canon 85mm f/1.8 ile çekmiştim, canonturk ‘te de ilgili lens incelemesine koymuştum.

3- Alttaki gibi bir sonuç sayfasıyla karşılaşacaksınız. Gördüğünüz gibi benim fotoğrafım halka mal olmuş durumda, forum sitelerinden twittera, bloglardan ikinci el satış sitelerine her yerde görebiliyorum.

Fotoğrafın Yayılmasını Engellemek Ne Derece Mümkün?

Bu tabii bambaşka bir yazının konusu ama normal şartlarda fotoğrafın kendimize ait olduğunu kanıtlayabildiğimiz her fotoğrafın telifi bize aittir ve izinsiz şekilde kullanılamaz. İzinsiz şekilde bir kullanım gördüğünüz anda ilgili mahkemelerde hakkınızı arayabilir veya karşı tarafa ihtar gönderebilirsiniz. Fotoğrafın size ait olduğunun kanıtlanması ise en basit şekilde fotoğrafın ham halinin elinizde bulundurulmasından veya EXIF bilgilerinde sizin olmanızdan geçiyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

iPhone ile Fotoğraf Çekmek: Olloclip

Yazı İçeriği Hide Olloclip Nedir?Kutuda Neler Var?Görüntü KalitesiNasıl Kullanılıyor?Sonuç Akıllı telefonlar, özellikle iPhone ve Samsung Galaxy S4 modelleri…
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 1 – Fuji X100S

Genel hatları ile aynasız makineleri yorumladığımız Hangi Aynasız Fotoğraf Makinesi yazımızdan sonra aynasız makineleri kullanan yetenekli fotoğrafçılar ile yaptığımız…