Yurtdışından ürün getirtme ile ilgili bolca doğru veya yanlış bilgi var internette. Ben de ufak tefek alışverişler yapsam da biliyorsunuz gümrük sorunu sebebiyle 100-150dolar üzerindeki ürünleri getirtemiyoruz, iyi takip edenler bilirler ki bu tutar da tamamen şansa veya gümrük memurunun insiyatifine kalmış durumda. Bazı ürünler de Türkiye ‘ye gönderilmiyor. Bu konuda benden çok daha tecrubeli olan Varol’a bu konuda bir şeyler yazmasını rica ettim ve o da alttaki yazıyı kaleme aldı. Örnekteki ürün Kindle fakat bunu hemen her ürün için kullanabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar malumunuz süper bir ülkede yaşıyor, dünyadaki en gelişmiş ülkelerin sahip olduğu tüm imkanlara bizler de sahip oluyoruz. Yeni bir ürün mü çıktı? Pat aynı gün bizde de satışa çıkıyor. Sınırlı ülkelere mi gönderim yapılıyor? Kesin o gönderim yapılan ülkeler arasında Türkiye’de var oluyor.

Şaka yapıyorum, ne Türkiye’si? Kimsenin umrunda değiliz, haftalarca deli divane gibi hayalini kurduğum Amazon Kindle için neler çektim neler bir bilseniz… Dedim ki; Varol acı çek çek nereye kadar? Araştır bakalım belki bu işin bir yolu yordamı vardır. Bu yazıyı laptopumun yanında duran Kindle ‘ıma gülümseyerek yazıyorum şu an. Nasıl Kindle sahibi olunur ya da Türkiye’ye ürün göndermeyen sitelerden nasıl risksiz alışveriş yapılır şimdi bu yöntemi paylaşacağım.
İki yolumuz var:
1- En güvenlisi yurt dışına giden arkadaşın dönüş yolunu gözlemek, o seyahatteyken köpeğine bakmak, çiçeklerini sulamak, posta kutusunu kontrol etmek suretiyle türlü iyi niyet gösterileri yapmak. Yağcılık mı? Ne alakası var! :)
2- Ben bu işlere gelemem, bu olayın daha onurlu bir yolu olmalı, üç kuruş fazla veririm kimsenin de ağız kokusunu çekmemciler için geliyor. Ta ta ta tam!!! Borderlinx
Bu über site sayesinde Türkiye’de yaşayan bizler belli bir ücret karşılığında Amazon, Ebay gibi sitelerden kapımıza kadar ürün getirebiliyoruz.
Ülkemizde bildiğiniz üzere yurt dışından alışverişler için 75 Euro sınır bulunmakta. Yani 75 Euro ‘yu geçtiysen gümrük memurlarının akla izana sığmayacak sürprizlerle karşılaşmamak işten değil. Biz bu sınıra dikkat ederek tamamen legal bir alışveriş gerçekleştireceğiz.
Borderlinx adresine giderek çok basit bir şekilde kendimize hesap oluşturuyoruz. Hesabı oluştururken dikkat edeceğimiz nokta My personal addresses kısmına Türkiye’deki adresimizi yazmak. Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiyseniz eğer Borderlinx’in bize tahsis ettiği adresi alışveriş yapmak için kullanabiliriz.
Borderlinx-Welcome
Artık macera dolu Amerika üzerinde bir adresimiz var. Şimdi gidip canlarına okuyabiliriz onların!
Ben amazon.com üzerinden örnek vereceğim fakat bu adres ve alışveriş olayı diğer siteler için de geçerlidir. Dilediğiniz siteden Borderlinx ve gümrükte DHL güvencesi ile alışveriş yapabilirsiniz. (belirli ürünler hariç, kozmetik, ilaç vs. gibi)
Öncelikle Amazon.com üzerinden bir hesap açıyoruz ve login oluyoruz.
Amazon.com-Sign-In
Ürünümüzün hemen sağ tarafında bulunan Add to Cart butonuna tıklayın ve işleme devam edin. Adres kısmına geldiğinizde ise aşağıda temsili olarak gösterilen fakat sizin borderlinx’ten temin ettiğiniz adresi yazın.
amazon-borderlinx

Kargo için FREE Super Saver Shipping (5-8 business days) seçeneğine tıklayabilirsiniz. Kargonuz ücretsiz olarak ama biraz geç ulaşıyor. Para mühim değil arkadaşım diyorsanız hızlı kargoyu da seçebilirsiniz.

Amazon üzerinde Borderlinx adresimizle alışveriş yaptık. Şimdi sıra sancılı bekleme sürecinde. Bir kaç gün içerisinde ürününüz Borderlinx adresimize ulaşacak ve bize bu duruma dair mail gönderilecek. Tabi ben maili beklemek yerine refresh butonu ile sayfadaki değişikliği gözleme yolunu seçtim. Abartmıyorum günde 20-30 kez girip baktım neredeyse. :)

Ürünümüz ambalajlı bir şekilde borderlinx’e ulaştığına göre bundan sonraki süreç şu şekilde ilerleyecek. Borderlinx ürünün ebatına göre bir ücret belirleyecek. (Benzeri hizmet veren servislere oranla daha uygun ve güvenli olduğunu söyleyebilirim.) Eğer siparişinize beklediğinizden daha fazla bir ücret çıkarıldığını düşünüyorsanız Contact Us kısmındaki Chat panelinden müşteri temsilcisi ile görüşebilir ve durumun düzeltilmesini talep edebilirsiniz. İkna edici bir yol olarak amazon üzerinden aldığınız ürünün order details ekran görüntüsünü ve ödeme makbuzunu gönderebilirsiniz. Tabi bu en kötü senaryoydu, herkesin başına gelecek diye bir durum söz konusu değil, olursa böyle yapın diye söylüyorum.

borderlinx-paket-uyarc4b1sc4b1
Adresimize ulaşmış bir ürün olduğunu bildiren görüntü

Evet bakıyoruz ve ürünümüzle bize çıkarılan ücret arasında saçma bir durum yok. (Örnek vermek gerekirse Amazon Kindle Touch boyutları için 12 dolar gibi bir ücret çıkarılmıştı bana.) Ödememizi gerçekleştiriyoruz ve DHL güvencesi ile ürünümüzün bize ulaşmasını bekliyoruz. İşin en eğlenceli kısmı da burası işte. Adım adım kargo takip numarası ile izliyorsunuz ürünün nerede olduğunu ve en fazla 3 gün içerisinde ürün kapınıza kadar getiriliyor.

varol_kindle_touch
Bu da gelmiş hali :)

Dikkat etmemiz gereken nokta Borderlinx hesabı açarken Türkiye’deki adresimizi doğru vermek, Amazon’dan ürün alırken Borderlinx US adresini yazmak ve ürün Borderlinx’e ulaştığında bizden istenen ücretin mantıklı olup olmadığını kontrol etmek. Bahsettiğim gibi korkulacak bir yanı yok eğer saçma bir ücret çıkarsa chat ile tüm problemleri çözebiliyorsunuz. Borderlinx müşteri memnuniyetine önem veren bir firma ve sorununuzun çözülmesi için ellerinden geleni yapıyor.

75 Euroluk kısıtlı alışveriş keyfimizin sonuna geldik. Herkese keyifli ve gerekli (gereksiz harcama yapmayın!) alışverişler. :)

Varol Aksoy