iPhone ile Fotoğraf Çekmek: Olloclip

Akıllı telefonlar, özellikle iPhone ve Samsung Galaxy S4 modelleri tüm dünyada olduğu gibi bizde de çok popüler. Telefonlar geliştikçe, kameraları da gelişiyor ve her an yanımızda oldukları için hepimiz belki de fotoğraf makinemizde çektiklerimizden çok daha fazlasını telefonlarımız ile çekiyoruz. Bu yazımda iPhone ile fotoğrafçılığı geliştiren bir araçtan bahsedeceğim sizlere: Olloclip

 

Sayfa İçeriği

Olloclip Nedir?

Olloclip iPhone ‘a takılan bir optik aslında, telefonun üzerindeki lensin üzerine sıkı geçme şekilde oturtuluyor. Telefonunuzda harici bir koruma, kılıf vs varsa çıkarmanız gerekiyor, bazı jelatin kaplamalarda da sıkı geçme yönüyle dezavantaj yarattığını gördüm, dolayısıyla eğer benim gibi korumasız kullanıyorsanız zaten “tak” diye geçecektir lens üzerine. Her şeyden önce malzemesinin kaliteli olduğundan bahsetmek gerekiyor, çok ufak olmasına rağmen dümdüz plastik hissi vermiyor, iki taraflı kullanılabiliyor ve her iki tarafı da telefona rahatlıkla geçebiliyor. Görünüşü tatlı, telefonunuzun üzerinde bile bırakabilirsiniz, cepte biraz rahatsızlık verebilir tabii, onun yerine kutudan çıkan kılıf ile beraber cebinizde taşıyabilir, ihtiyaç duyduğunuzda çıkarıp takabilirsiniz, en azından ben öyle yapıyorum. Aynı zamanda bu kılıfı lensleri temizlemek için de kullanabilirsiniz, çünkü lenslerin bir koruması olmadığından sık sık parmak izine maruz kalıyorlar. Bu arada Olloclip ‘in iPhone 4 ve iPhone 5 için ayrı ayrı modelleri olduğunu da belirtelim, bu yazıda göreceğiniz iPhone 4 için olan ama iPhone 5 için olan da aynı, sadece telefonların gövde yapıları farklı olduğu için modeli farklılaştırmak zorunda kalmışlar.

DSC_0451
DSC_0452 DSC_0453 DSC_0454 DSC_0455 DSC_0456

Kutuda Neler Var?

3 Lens ( Balıkgözü, Geniş Açı ve Makro)

2 Lens Kapağı

1 Mikrofiber Çanta (Bez)

Görüntü Kalitesi

Aslında iPhone ile fotoğraf çekiyorsanız tabii ki çok fazla kalite beklentiniz yok demektir, bu aygıtı daha çok kalite için değil çeşitlilik için düşünmelisiniz, instagram paylaşımları yapıyorsanız, balıkgözü lensin efektini seviyorsanız, daha geniş açıda çalışmak istiyor veya iPhone ‘un izin verdiği ölçüden daha yakından makro çalışmak istiyorsanız Olloclip ‘i mutlaka alın, bence çok yönlü ve her fotoğrafla ilgili kişide olması gereken bir ufaklık bu. Takmadan önce ben de görüntüyü bu denli değiştireceğini tahmin etmemiştim ama altta fotoğrafları görünce siz de bana hak vereceksiniz.

Bakın görüş açısını ne kadar değiştiriyor:

http://youtu.be/9XT7qsQiLJU

Olloclip makro lensi ile çekilen örnek bir video, evet gerçekten bu kadar yaklaşabiliyor:

Nasıl Kullanılıyor?

3 lensimiz var, ilki balıkgözü, balıkgözü tarafı arkaya gelecek şekilde taktığınızda görüntü hemen balıkgözü şeklini alıyor, geniş açı kullanımı da aynı şekilde. Makro kullanmak isterseniz de geniş açı lensi tamamen çıkarmak durumundasınız, çıktıktan sonra makro lensi de kullanabiliyorsunuz, çocuk oyuncağı yani. Herhangi bir elektronik devre, uygulama vs beklemeyin, takın ve çekmeye başlayın.

Sonuç

Farklı fotoğraflar, farklı efektler istiyorsanız, ilgiyi kendinizde toplamak istiyorsanız veya bir arkadaşınıza fotoğrafla ilgili bir hediye almak istiyorsanız bu alet tam sizlik, telefonunuza taktığınızda bambaşka bir dünyada olacaksınız, balıkgözü lens sayesinde dar mekanlarda istediğiniz yeri çekebileceksiniz. Makro lens sayesinde objelere hiç olmadığı kadar yaklaşabileceksiniz. Ufak dezavantajlar var tabii, flaş kullanamama gibi, ama genel ışıklı ortamlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz ve kullanımı çok kolay bir alet.

bozulma
Balıkgözü bozulması
flash
Flaş kullanamıyorsunuz
photo1
iPhone Olloclip Takmadan Çekim
photo2
iPhone Olloclip Takınca Çekim

0 Shares:
1 comment
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Bozcaada Fotoğraf Gezisi

Yazı İçeriği Hide Fotoğraf Ekipmanı:YolculukBozcaadaYeme-İçme-GezmeKum-Güneş-DenizDeğirmenler Herşey facebook üstünden ortaklaşan haberleşen 195. Dönem İFSAK Proje Grubu nun  yazışması ile…