Fotoğrafta Flaş Kullanımı

Fotoğraf ışıktır diyoruz her zaman ama o ışık genellikle ya azdır ya da çok fazladır çekim yapacağımız zamanlar… Murphy kanunları gibi görünse de genellikle ticari işlerde fotoğraf çekeceğimiz zamanı seçemiyoruz ve dolayısıyla bir çok zorluk bizi bekliyor. Harici ışık, en basitinden flaşlar burada yardımımıza koşuyor ama kullanımları fotoğrafa yeni bir parametre eklediğinden biraz zorlu. Bu yazımda olayın temelini anlatmaya çalışacağım.

Sayfa İçeriği

Neden Flaş Kullanıyoruz?

Kısaca ışığa ihtiyaç duyduğumuz için. Dış mekanda çekim yapıyorsak klasik olarak gün ışığını arkamıza almamız gerekiyor, modeli düzgün pozlayıp fotoğrafımızı çekiyoruz ve her şey çok iyi değil mi? Evet ama bu sadece gün doğumu ve batımı için geçerli. Portrelerinize bakın, eğer göz altlarında karartılar, gölgeler varsa bir şeyleri doğru yapmıyorsunuz demektir. Ayrıca her zaman ortalama derecede iyi fotoğraf çekmek istemeyebiliriz, bazen dramatik görünen, arkaplanı çok belirgin fotoğraflar da çekmek isteyebiliriz, klasik fotoğraf makinelerinin dinamik aralığı insan gözü kadar iyi olmadığı, belki de hiç olamayacağı için hiç bir zaman gördüğünüz gibi çekemez, ya model ya da arkaplan daha iyi pozlanacaktır. Ama flaş kullanırsanız ve pozlamayı arkaplana göre alırsanız ve öndeki modelinize harici ışıklandırma uygularsanız, istediğiniz fotoğrafı yakalayabilirsiniz. Tabii flaşlı fotoğrafa girince biraz daha teknik bir yazı olması gerekiyor ister istemez, her ne kadar teknikten kaçınsam da bu ve bunu takip eden flaş yazılarında mecburen biraz gireceğiz.

DSC_85272
Sağ üstten harici ışık, 1/125sn, f/13, 85mm

Makine Üzerindeki Flaş Ne Kadar Kullanışlı?

DSLR makinelerin bir çoğunun üstünde küçük de olsa bir flaş var ve bu flaş zor durumlarda yardımımıza koşuyor. Fotoğrafçılıkta daha yeniyseniz harici flaşlı çekim size çok zor gelebilir, bu yüzden önce makine üzerindeki flaşı kullanmanızı ve deneyimler yapmanızı öneririm. Bu flaş ışığı genellikle çok sert olacaktır. Işığın sertliğini gölgelerden anlayabilirsiniz. Çok sert ışık elmacık kemiklerinde, burunda ve alında istenmeyen parlamalara yol açar, bu da hoş görünmez. Dolayısıyla o ışığı bir şekilde yumuşatmanız lazım. Bunun için satılan ufak diffuserlardan alabilirsiniz veya sadece denemek için önüne bir A4 kağıt koyabilirsiniz. A4 kağıdı ne kadar flaştan uzağa konumlandırırsanız o kadar yumuşak ışığa sahip olursunuz bunu da unutmayın.

camera_flash

Neden Harici Flaş Alınır?

Makinenin üzerindeki flaş sağa sola, yukarı aşağı dönemez, sadece tek yönlüdür ama biz fotoğrafçılar yaratıcı ve değişik sonuçlar elde etmek isteriz ve biraz da zorundayızdır. Bu yüzden ışığı farklı yerlerden yansıtmak, her zaman düzlemsel değil zaman zaman da yanal ışık kullanmak isteriz. Bunun için de dönebilen harici flaşlar kullanmak zorundayız veya düzlemsel ışığı harici olarak konumlandırmamız gerekiyor, sağ veya sol taraftan tetikleyici ile patlatılan paraflaşları düşünün.

Harici flaş kullanma sebeplerini şöyle bir sıralamaya çalışalım:

1- Makine üzerindeki flaştan çok daha güçlüdür. Daha uzaktan çalışabilirsiniz, daha büyük mekanları kullanabilirsiniz.

2- Bataryanızdan yemez. Makine üzerindeki flaşı kullandığınız sürece piliniz daha çabuk biter ama harici flaşlar kendi pillerini kullanır.

3- Yönleri değiştirilebilir.

4- Daha büyük ışık kaynağıdırlar. Işık kaynağı büyüdükçe ışık daha da yumuşar.

5- Daha çabuk dolarlar. Ardarda çekimlerde flaşın dolma süresi vardır (recycle time), bu süre makine üzerindeki flaşlarda çok daha geçtir.

6- Fotoğraf makinesi harici kullanabilirsiniz, böylece yanlardan da ışık sağlayabilirsiniz tek ihtiyacınız olan bir tetikleyici olacaktır.

7- Bir çok aksesuar ile kullanabilirsiniz. Şemsiyeler, softboxlar, jeller gibi… Bunları daha sonraki yazılarımda anlatacağım.

580ex ve 600ex arka tarafları
580ex ve 600ex arka tarafları

Hangi Harici Flaşı Almalı?

Açıkçası bütün harici flaşlar iş görür, önemli olan makinenize olan uyum. Yani Canon kullanıyorsanız Canon uyumlu, Nikon ise Nikon uyumlu, başka markalar ise onlara göre bir flaş almanız gerekir. Burada elektrik sistemi önemli, yani diyelim ki DSLR ‘ınızın istediği elektrik değeri 10, flaşın isteği 11 ise o flaş makineye zarar verebilir dolayısıyla çok fazla bilmediğiniz ve çok eski flaşları kullanmamak gerekir. Benim bu noktada tavsiyem şu olacak, bir harici flaş alıyorsanız mutlaka manuel olarak gücü ayarlanabilir olmalı, manuel kullanıma izin vermeli. Genellikle flaşın arkasında güç ledleri olur veya bir daire olur ve onu çevirdiğinizde güç azalır ve artar. En eski flaşlarda bile vardır bu. Ben hiç riske girmek istemiyorum, bir kere alayım gibi bir düşünceniz varsa fotoğraf makinenizin markasında bir flaş alın, zaten satışta olanların hepsi manuel kullanımı destekliyor. Aynı zamanda bu flaşlar otomatik (TTL) olarak da kullanılabilir, yani kullanımda sıkıntı yaşamazsınız, alırken kafanızda soru işareti oluşmasın.

Yazının ilk kısmını yazmış oldum, flaşlı fotoğrafa dair çok soru geliyor ama bunu tek yazıda anlatmak mümkün değil, sonraki yazımda manuel flaş, TTL flaş, hangisini ne zaman kullanmalı gibi soruları cevaplamaya ve detaya geçmeye çalışacağım.

0 Shares:
35 comments
 1. nikon d5100 mü , canon 600D mi canon d1100 mü daha iyidir tahir bey? e posta :@burke.1903@gmail.com

 2. tahir bey fotoğrafçılığa yeni başladım ancak gelişmeye açığım yazınızı da okudum benimde flasha ihtiyacım olduğu kanısına vardım.öncelikle sizin önereceğiniz bir flash var mıdır?İkinci olaraksa Aputure Magnum Speedlite MG-68 Tepe Flaşı Canon uyumlu flası önerdiler bana fotografiumda siz ne dersiniz? Ve makinam 60d flasha ek olarak başka masraflar çıkar mı?(tetikleyici filan almam gerekir mi?)iyi günlerr..

  1. O flasi tanimiyorum acikcasi. Tetikleyici almaniz illa ki gerekecektir zaten makine istemese bile tetikleyici olmadan iyi kullanim saglamak cok zor. Bu ise girecekseniz iyi flashlar ve tetikleyici alin.

 3. Ben de bu yazıyı okuduktan sonra flaş almamın gerektiğini düşündüm. Verdiğiniz bilgiler çık yaralı oldu. Teşekkür ederim. Mansur

 4. Yashika lar genellikle sorun cikarmazlar. Ama kullanim kilavuzu veya teknik verilere bakmakta fayda var.

 5. Merhaba, Tahir Bey. Sizce Vivitar iyi bir flaş mıdır? Ayrıca Konica Minolta x 370 makinesinin de kullanım kılavuzunu yayımlar mısınız? (zahmet olmazsa) Yazınızı çok beğendim. Çok teşekkür ederim. İyi günler :))))

 6. Merhaba Tahir Bey… Nikon kullanıcısıyım ve ben de bir tepe flaşı almaya karar verdim. Yongnuo YN 560-III ve Yongnuo YN 565 EX aeasında kaldım. Yongnuo iyi bir marka mıdır? Bunlardan hangisini önerirsiniz? Ayrıca hangisini hem Manuel hem de TTL olarak kullanabilirim? Teşekkürler…

 7. (Merhaba Tahir Bey… Nikon kullanıcısıyım ve ben de bir tepe flaşı almaya karar verdim. Yongnuo YN 560-III ve Yongnuo YN 565 EX aeasında kaldım. Yongnuo iyi bir marka mıdır? Bunlardan hangisini önerirsiniz? Ayrıca hangisini hem Manuel hem de TTL olarak kullanabilirim? Teşekkürler… )Bende bu ikisi arasında kaldım yeni bir alıcı olarak acaba hangisini almalıyım ?

  1. Ben YongNuo önermiyorum, kim ne derse desin bana güven vermiyor açıkçası, o yüzden herhangi birini önermek yerine. Nikon alın kafanız rahat etsin.

 8. yashica ys 9100 ile pixel mago arasında kaldım HSS DESTEKLEME BAKIMINDAN PİXEL DE VAR YASHİCA DA YOK HERJALDE SZİ HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ

 9. Merhabalar,
  Öncelikle yazılarınızı takib eden birisi olarak yazıma teşekkürler başlamak istiyorum.
  Tahir bey, 5 senden beri Canon kullanıyordum fakat radikal bir kararla Nikon'a dönüş yaptım.
  Sizinda çalıştığınız şirket olan Fotoğrafiumdan Canon marka Ex580 II marka flash aldım.
  Fakat radikal kararım neticesinde Nikon D600'e giriş yapınca çoğu ekipmanım gibi flashımda uyum sağlamadı.
  Acaba Nikon bodylerde Canon marka flash kullanmamızı sağlayan aparatlar mevcut mu?
  Çoğu forum sitelerinde bu lensin manuel kullanılabileceğini söylemişler fakat eğer (aparat varsa) ettl-ittl olarak bu flashlar kullanılabilir değil mi?
  Önemli olan flash dişlilerinin yeri.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Cihat Bey, öncelikle ben fotopazar.com 'da çalışıyorum :) Canon flaşları Nikon'da kullanmayın, amper değerleri farklı olabilir dolayısıyla bu tip şeylere hiç girmeyin derim, satın ve Nikon uyumlusunu alın kafanız rahat olsun.

 10. Tahir bey merhaba, dış mekanlarda kendi ürettiğimz panjur kepenk gibi büyük ürünleri çekicem, nikon d7000 makinem var, nikonun hangi model flaşını önerirsiniz ?

 11. merhabalar tahir bey…ben 650 d kullanıyorum tepe flaşı almak istyorum ama bi türlü şunu anlamadım her flaşa harici bi tetikleyici mi lazım yani Yongnuo YN560 III alacam bunu kameranın üstünde değilde ayrı bi yerden patlatmam için illa bi tetikleyici mi gerekiyo makinamda drek onu tetiklyecek özellikler yok mu ? cevabınıza göre flaşı alıcam…ilginize şimdiden teşekkür ederm….

 12. YN'lerle uğraşmayın artık Pixel Mago hakkaten güzel flaş yapmış öneriyorum, tabii tetikleyici de gerekiyor.

 13. Merhabalar, bende yazınızı inceledim. Nikon D5200 kullanıyorum ve yaptığım araştırmalardan sonra tepe flaşı olarak HSS özellikli Meike MK 910 almayı düşünüyorum. Sizinde bu flaş hakkında ki görüşünüzü almak isterim. Teşekkürler

  1. mk 910 flash aldım cinden aliexpress.com dan aldım 100 dolar 250 260 tl gıbı 2 haftada geldı ben 30 yıllık fotografcıyım sonucda cok para vermeden işlev gören bır flash nıkonun kopyası ttl manuel her mod var bu fıyata sasırdım turkıyeden alırsanız fıyat 2 ye katlıyor

 14. merhabalar, daha önce flaş tetikleyici kullanmadım elimde ikitane sb700 flaş var kullanmak istiyorum ikisinide önlü arkalı gibi vesayre , ama bilmiyorum kullanmasını artık zamanı geldi ekipmanlarımı coğaltmak istiyorum bu flaş tetikliyiciler her flaşı ayrı ayrı metre mesafesini ayarlayabiliyormu, bukonuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Doğru tetikleyicilerle tabii ki güçleri ayarlanabilir, yalnız ışık işine girecekseniz çok zaman harcamanız lazım bu işe, normal fotoğrafçılığı yiyip yuttuktan sonra girilmeli…

 15. Merhabalar,

  Konu ile tam alakalı mı bilmiyorum ama makineden harici flaş çaktırma ile flaş tetikleyici arasındaki fark nedir. Makineden çok sık olmasada çaktırarak kullanıyorum tetikleyicinin ne gibi avantajı olur teşekkürler.

  1. Her makine harici flaş çaktıramaz, ayrıca tetikleyici kullandığınız zaman tutarlılık çok daha yüksek oluyor, o yüzden kaliteli tetikleyiciler alıyoruz.

   1. Tetikleyici ile 1 den fazla flaş kullanımında durum nedir. Alıcı ayrı tek satılıyor mu yani bir alıcı verici set aldıktan sonra 4 flaş kullanmak istediğimde tetikleyici düzeneği nasıl olmalı.

 16. Tahir bey merhabalar öncelikle eğitimleriniz çok faydalı oluyor bunu belirtmek isterim ilgiyle takip ediyorum. Benim sorum şu: MK 910 tepe flaşım var. Özellikle yaz aylarında dış mekanda çekim yaparken ısınma problemi yapıyor ve kendini kilitliyor. Tamirci bir abimizin bana söylediğine göre bu flaş üreticilerinin alete zarar gelmemesi için koyduğu bir önlemmiş. Güzel bir uygulama fakat çekim yarıda kalıyor.. Bu konuda yapmamız gereken nedir? Kendini kilitlemeyen bir flaş var mı ?

 17. Bugun flashimin pilot lambasinin surekli kirmizi yandigini farketttim.denklasore bastiktan kisa bir sure yesile donerdi simdi niye kirmizi anlamadim.bir problemmi var.pilleri tekrar doldurdum degismedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Sinan Ekinci’ nin Gözünden Fuji Aynasızlar

Sizlere detaylarını aktardığımız Fuji Geniş İncelemeler yazısının ardından benimle beraber bu buluşmaya katılan fotoğrafçı Sinan Ekinci nin Fujifilm aynasızlar ile…
Devamını Oku

Benro KH-25 Video Tripod İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Malzeme KalitesiBenro KH-25 Teknik ÖzelliklerÖnemli ÖzelliklerSonuç Video tripod arıyorsanız çok fazla seçim şansınız var ama fiyat/performans…
Devamını Oku

Bir Fotoğrafın Arka Planı: “Kandil”

Yazı İçeriği Hide Fotoğraf Ne Şartlarda Çekildi?Fotoğraf Hangi Ekipmanlarla Çekildi?Fotoğraf EXIF Bilgileri Nelerdir?Işık SetupıFotoğraf ve İşlenme Süreciİşlenme SüreciNeler…