d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectet uradip iscingelit, sed do eiusmodu tempor incididure ntutm abore

Fotoğrafta Flaş Kullanımı

Fotoğraf ışıktır diyoruz her zaman ama o ışık genellikle ya azdır ya da çok fazladır çekim yapacağımız zamanlar… Murphy kanunları gibi görünse de genellikle ticari işlerde fotoğraf çekeceğimiz zamanı seçemiyoruz ve dolayısıyla bir çok zorluk bizi bekliyor. Harici ışık, en basitinden flaşlar burada yardımımıza koşuyor ama kullanımları fotoğrafa yeni bir parametre eklediğinden biraz zorlu. Bu yazımda olayın temelini anlatmaya çalışacağım.

Neden Flaş Kullanıyoruz?

Kısaca ışığa ihtiyaç duyduğumuz için. Dış mekanda çekim yapıyorsak klasik olarak gün ışığını arkamıza almamız gerekiyor, modeli düzgün pozlayıp fotoğrafımızı çekiyoruz ve her şey çok iyi değil mi? Evet ama bu sadece gün doğumu ve batımı için geçerli. Portrelerinize bakın, eğer göz altlarında karartılar, gölgeler varsa bir şeyleri doğru yapmıyorsunuz demektir. Ayrıca her zaman ortalama derecede iyi fotoğraf çekmek istemeyebiliriz, bazen dramatik görünen, arkaplanı çok belirgin fotoğraflar da çekmek isteyebiliriz, klasik fotoğraf makinelerinin dinamik aralığı insan gözü kadar iyi olmadığı, belki de hiç olamayacağı için hiç bir zaman gördüğünüz gibi çekemez, ya model ya da arkaplan daha iyi pozlanacaktır. Ama flaş kullanırsanız ve pozlamayı arkaplana göre alırsanız ve öndeki modelinize harici ışıklandırma uygularsanız, istediğiniz fotoğrafı yakalayabilirsiniz. Tabii flaşlı fotoğrafa girince biraz daha teknik bir yazı olması gerekiyor ister istemez, her ne kadar teknikten kaçınsam da bu ve bunu takip eden flaş yazılarında mecburen biraz gireceğiz.

DSC_85272

Sağ üstten harici ışık, 1/125sn, f/13, 85mm

Makine Üzerindeki Flaş Ne Kadar Kullanışlı?

DSLR makinelerin bir çoğunun üstünde küçük de olsa bir flaş var ve bu flaş zor durumlarda yardımımıza koşuyor. Fotoğrafçılıkta daha yeniyseniz harici flaşlı çekim size çok zor gelebilir, bu yüzden önce makine üzerindeki flaşı kullanmanızı ve deneyimler yapmanızı öneririm. Bu flaş ışığı genellikle çok sert olacaktır. Işığın sertliğini gölgelerden anlayabilirsiniz. Çok sert ışık elmacık kemiklerinde, burunda ve alında istenmeyen parlamalara yol açar, bu da hoş görünmez. Dolayısıyla o ışığı bir şekilde yumuşatmanız lazım. Bunun için satılan ufak diffuserlardan alabilirsiniz veya sadece denemek için önüne bir A4 kağıt koyabilirsiniz. A4 kağıdı ne kadar flaştan uzağa konumlandırırsanız o kadar yumuşak ışığa sahip olursunuz bunu da unutmayın.

camera_flash

Neden Harici Flaş Alınır?

Makinenin üzerindeki flaş sağa sola, yukarı aşağı dönemez, sadece tek yönlüdür ama biz fotoğrafçılar yaratıcı ve değişik sonuçlar elde etmek isteriz ve biraz da zorundayızdır. Bu yüzden ışığı farklı yerlerden yansıtmak, her zaman düzlemsel değil zaman zaman da yanal ışık kullanmak isteriz. Bunun için de dönebilen harici flaşlar kullanmak zorundayız veya düzlemsel ışığı harici olarak konumlandırmamız gerekiyor, sağ veya sol taraftan tetikleyici ile patlatılan paraflaşları düşünün.

Harici flaş kullanma sebeplerini şöyle bir sıralamaya çalışalım:

1- Makine üzerindeki flaştan çok daha güçlüdür. Daha uzaktan çalışabilirsiniz, daha büyük mekanları kullanabilirsiniz.

2- Bataryanızdan yemez. Makine üzerindeki flaşı kullandığınız sürece piliniz daha çabuk biter ama harici flaşlar kendi pillerini kullanır.

3- Yönleri değiştirilebilir.

4- Daha büyük ışık kaynağıdırlar. Işık kaynağı büyüdükçe ışık daha da yumuşar.

5- Daha çabuk dolarlar. Ardarda çekimlerde flaşın dolma süresi vardır (recycle time), bu süre makine üzerindeki flaşlarda çok daha geçtir.

6- Fotoğraf makinesi harici kullanabilirsiniz, böylece yanlardan da ışık sağlayabilirsiniz tek ihtiyacınız olan bir tetikleyici olacaktır.

7- Bir çok aksesuar ile kullanabilirsiniz. Şemsiyeler, softboxlar, jeller gibi… Bunları daha sonraki yazılarımda anlatacağım.

580ex ve 600ex arka tarafları

580ex ve 600ex arka tarafları

Hangi Harici Flaşı Almalı?

Açıkçası bütün harici flaşlar iş görür, önemli olan makinenize olan uyum. Yani Canon kullanıyorsanız Canon uyumlu, Nikon ise Nikon uyumlu, başka markalar ise onlara göre bir flaş almanız gerekir. Burada elektrik sistemi önemli, yani diyelim ki DSLR ‘ınızın istediği elektrik değeri 10, flaşın isteği 11 ise o flaş makineye zarar verebilir dolayısıyla çok fazla bilmediğiniz ve çok eski flaşları kullanmamak gerekir. Benim bu noktada tavsiyem şu olacak, bir harici flaş alıyorsanız mutlaka manuel olarak gücü ayarlanabilir olmalı, manuel kullanıma izin vermeli. Genellikle flaşın arkasında güç ledleri olur veya bir daire olur ve onu çevirdiğinizde güç azalır ve artar. En eski flaşlarda bile vardır bu. Ben hiç riske girmek istemiyorum, bir kere alayım gibi bir düşünceniz varsa fotoğraf makinenizin markasında bir flaş alın, zaten satışta olanların hepsi manuel kullanımı destekliyor. Aynı zamanda bu flaşlar otomatik (TTL) olarak da kullanılabilir, yani kullanımda sıkıntı yaşamazsınız, alırken kafanızda soru işareti oluşmasın.

Yazının ilk kısmını yazmış oldum, flaşlı fotoğrafa dair çok soru geliyor ama bunu tek yazıda anlatmak mümkün değil, sonraki yazımda manuel flaş, TTL flaş, hangisini ne zaman kullanmalı gibi soruları cevaplamaya ve detaya geçmeye çalışacağım.

Tahir Yıldız

#marketing #photography #socialmedia #seo #sem #digitalmedia #ecommerce #photoshop #wordpress #design #blogger #geek

35 Comments
 • burke

  Tem 7, 2013 at 16:21 Cevapla

  nikon d5100 mü , canon 600D mi canon d1100 mü daha iyidir tahir bey? e posta :@burke.1903@gmail.com

  • ismylove.500px.com

   Tem 19, 2013 at 23:51 Cevapla

   tabiki de canon 600d

 • levent

  Tem 9, 2013 at 19:35 Cevapla

  Güzel bir yazı olmuş sağolun bilgilendik

 • mehmet

  Tem 25, 2013 at 18:28 Cevapla

  tahir bey fotoğrafçılığa yeni başladım ancak gelişmeye açığım yazınızı da okudum benimde flasha ihtiyacım olduğu kanısına vardım.öncelikle sizin önereceğiniz bir flash var mıdır?İkinci olaraksa Aputure Magnum Speedlite MG-68 Tepe Flaşı Canon uyumlu flası önerdiler bana fotografiumda siz ne dersiniz? Ve makinam 60d flasha ek olarak başka masraflar çıkar mı?(tetikleyici filan almam gerekir mi?)iyi günlerr..

  • tahiryildiz85

   Tem 25, 2013 at 21:06 Cevapla

   O flasi tanimiyorum acikcasi. Tetikleyici almaniz illa ki gerekecektir zaten makine istemese bile tetikleyici olmadan iyi kullanim saglamak cok zor. Bu ise girecekseniz iyi flashlar ve tetikleyici alin.

   • mehmet

    Tem 25, 2013 at 21:15 Cevapla

    ne önerebilirsiniz acaba?

    • tahiryildiz85

     Tem 25, 2013 at 22:41 Cevapla

     Bence canon ve nikondan sasmayin

 • Mansur Sezginer

  Ağu 3, 2013 at 10:35 Cevapla

  Ben de bu yazıyı okuduktan sonra flaş almamın gerektiğini düşündüm. Verdiğiniz bilgiler çık yaralı oldu. Teşekkür ederim. Mansur

 • tahiryildiz85

  Ağu 12, 2013 at 14:08 Cevapla

  Yashika lar genellikle sorun cikarmazlar. Ama kullanim kilavuzu veya teknik verilere bakmakta fayda var.

 • Denizz

  Ağu 22, 2013 at 17:40 Cevapla

  Merhaba, Tahir Bey. Sizce Vivitar iyi bir flaş mıdır? Ayrıca Konica Minolta x 370 makinesinin de kullanım kılavuzunu yayımlar mısınız? (zahmet olmazsa) Yazınızı çok beğendim. Çok teşekkür ederim. İyi günler :))))

  • tahiryildiz85

   Ağu 22, 2013 at 18:37 Cevapla

   Vivitar oldukca eski ve iyi bir flash markasidir guvenle kullanabilirsiniz.

   • Denizz

    Ağu 23, 2013 at 13:46 Cevapla

    Teşekkür ederim..

 • Cihan Arkun

  Ara 17, 2013 at 17:40 Cevapla

  Merhaba Tahir Bey… Nikon kullanıcısıyım ve ben de bir tepe flaşı almaya karar verdim. Yongnuo YN 560-III ve Yongnuo YN 565 EX aeasında kaldım. Yongnuo iyi bir marka mıdır? Bunlardan hangisini önerirsiniz? Ayrıca hangisini hem Manuel hem de TTL olarak kullanabilirim? Teşekkürler…

 • gokhan

  Haz 25, 2014 at 12:45 Cevapla

  (Merhaba Tahir Bey… Nikon kullanıcısıyım ve ben de bir tepe flaşı almaya karar verdim. Yongnuo YN 560-III ve Yongnuo YN 565 EX aeasında kaldım. Yongnuo iyi bir marka mıdır? Bunlardan hangisini önerirsiniz? Ayrıca hangisini hem Manuel hem de TTL olarak kullanabilirim? Teşekkürler… )Bende bu ikisi arasında kaldım yeni bir alıcı olarak acaba hangisini almalıyım ?

  • tahiryildiz85

   Haz 25, 2014 at 13:24 Cevapla

   Ben YongNuo önermiyorum, kim ne derse desin bana güven vermiyor açıkçası, o yüzden herhangi birini önermek yerine. Nikon alın kafanız rahat etsin.

 • İSMET

  Ara 21, 2014 at 20:55 Cevapla

  yashica ys 9100 ile pixel mago arasında kaldım HSS DESTEKLEME BAKIMINDAN PİXEL DE VAR YASHİCA DA YOK HERJALDE SZİ HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ

 • Cihat U.

  Oca 31, 2015 at 13:50 Cevapla

  Merhabalar,
  Öncelikle yazılarınızı takib eden birisi olarak yazıma teşekkürler başlamak istiyorum.
  Tahir bey, 5 senden beri Canon kullanıyordum fakat radikal bir kararla Nikon'a dönüş yaptım.
  Sizinda çalıştığınız şirket olan Fotoğrafiumdan Canon marka Ex580 II marka flash aldım.
  Fakat radikal kararım neticesinde Nikon D600'e giriş yapınca çoğu ekipmanım gibi flashımda uyum sağlamadı.
  Acaba Nikon bodylerde Canon marka flash kullanmamızı sağlayan aparatlar mevcut mu?
  Çoğu forum sitelerinde bu lensin manuel kullanılabileceğini söylemişler fakat eğer (aparat varsa) ettl-ittl olarak bu flashlar kullanılabilir değil mi?
  Önemli olan flash dişlilerinin yeri.
  Şimdiden teşekkürler

  • tahiryildiz85

   Oca 31, 2015 at 22:31 Cevapla

   Cihat Bey, öncelikle ben fotopazar.com 'da çalışıyorum :) Canon flaşları Nikon'da kullanmayın, amper değerleri farklı olabilir dolayısıyla bu tip şeylere hiç girmeyin derim, satın ve Nikon uyumlusunu alın kafanız rahat olsun.

 • harun

  Şub 10, 2015 at 21:02 Cevapla

  Tahir bey merhaba, dış mekanlarda kendi ürettiğimz panjur kepenk gibi büyük ürünleri çekicem, nikon d7000 makinem var, nikonun hangi model flaşını önerirsiniz ?

  • Tahir Yıldız

   Şub 12, 2015 at 20:53 Cevapla

   SB910 tavsiye ederim Harun Bey

 • mert mehmet catalbas

  Mar 29, 2015 at 20:00 Cevapla

  merhabalar tahir bey…ben 650 d kullanıyorum tepe flaşı almak istyorum ama bi türlü şunu anlamadım her flaşa harici bi tetikleyici mi lazım yani Yongnuo YN560 III alacam bunu kameranın üstünde değilde ayrı bi yerden patlatmam için illa bi tetikleyici mi gerekiyo makinamda drek onu tetiklyecek özellikler yok mu ? cevabınıza göre flaşı alıcam…ilginize şimdiden teşekkür ederm….

 • tahiryildiz85

  Mar 30, 2015 at 17:33 Cevapla

  YN'lerle uğraşmayın artık Pixel Mago hakkaten güzel flaş yapmış öneriyorum, tabii tetikleyici de gerekiyor.

 • Fazıl

  Nis 8, 2015 at 20:41 Cevapla

  Merhabalar, bende yazınızı inceledim. Nikon D5200 kullanıyorum ve yaptığım araştırmalardan sonra tepe flaşı olarak HSS özellikli Meike MK 910 almayı düşünüyorum. Sizinde bu flaş hakkında ki görüşünüzü almak isterim. Teşekkürler

  • tahiryildiz85

   Nis 9, 2015 at 11:26 Cevapla

   Fazıl Bey, onun yerine yeni gelen Voeloon flaşları öneririm, Karfo getirdi ürünü, sorun yaşamazsınız: http://www.fotopazar.com/voeloon-speedlight-v760-

  • bilgin

   May 21, 2015 at 22:38 Cevapla

   mk 910 flash aldım cinden aliexpress.com dan aldım 100 dolar 250 260 tl gıbı 2 haftada geldı ben 30 yıllık fotografcıyım sonucda cok para vermeden işlev gören bır flash nıkonun kopyası ttl manuel her mod var bu fıyata sasırdım turkıyeden alırsanız fıyat 2 ye katlıyor

 • paparazzi

  May 15, 2015 at 19:16 Cevapla

  merhabalar, daha önce flaş tetikleyici kullanmadım elimde ikitane sb700 flaş var kullanmak istiyorum ikisinide önlü arkalı gibi vesayre , ama bilmiyorum kullanmasını artık zamanı geldi ekipmanlarımı coğaltmak istiyorum bu flaş tetikliyiciler her flaşı ayrı ayrı metre mesafesini ayarlayabiliyormu, bukonuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   May 18, 2015 at 11:28 Cevapla

   Doğru tetikleyicilerle tabii ki güçleri ayarlanabilir, yalnız ışık işine girecekseniz çok zaman harcamanız lazım bu işe, normal fotoğrafçılığı yiyip yuttuktan sonra girilmeli…

 • Murat

  Ara 14, 2015 at 17:24 Cevapla

  Merhabalar,

  Konu ile tam alakalı mı bilmiyorum ama makineden harici flaş çaktırma ile flaş tetikleyici arasındaki fark nedir. Makineden çok sık olmasada çaktırarak kullanıyorum tetikleyicinin ne gibi avantajı olur teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Ara 17, 2015 at 11:23 Cevapla

   Her makine harici flaş çaktıramaz, ayrıca tetikleyici kullandığınız zaman tutarlılık çok daha yüksek oluyor, o yüzden kaliteli tetikleyiciler alıyoruz.

   • Murat

    Ara 18, 2015 at 15:48 Cevapla

    Tetikleyici ile 1 den fazla flaş kullanımında durum nedir. Alıcı ayrı tek satılıyor mu yani bir alıcı verici set aldıktan sonra 4 flaş kullanmak istediğimde tetikleyici düzeneği nasıl olmalı.

    • tahiryildiz85

     Ara 18, 2015 at 17:12 Cevapla

     Tek alıcı ayrıca satılıyor evet. Ne kadar flaş o kadar alıcı mantıken.

 • Sefa Şerbet

  Ağu 19, 2016 at 11:17 Cevapla

  Tahir bey merhabalar öncelikle eğitimleriniz çok faydalı oluyor bunu belirtmek isterim ilgiyle takip ediyorum. Benim sorum şu: MK 910 tepe flaşım var. Özellikle yaz aylarında dış mekanda çekim yaparken ısınma problemi yapıyor ve kendini kilitliyor. Tamirci bir abimizin bana söylediğine göre bu flaş üreticilerinin alete zarar gelmemesi için koyduğu bir önlemmiş. Güzel bir uygulama fakat çekim yarıda kalıyor.. Bu konuda yapmamız gereken nedir? Kendini kilitlemeyen bir flaş var mı ?

  • Tahir Yildiz

   Ağu 22, 2016 at 11:58 Cevapla

   Merhaba, evet doğru söylemiş tamirci arkadaş. Yapacağınız bir şey yok, yeni ve daha iyi bir flaş almanız lazım.

 • Samet Öztürk

  Ara 23, 2016 at 23:40 Cevapla

  Bugun flashimin pilot lambasinin surekli kirmizi yandigini farketttim.denklasore bastiktan kisa bir sure yesile donerdi simdi niye kirmizi anlamadim.bir problemmi var.pilleri tekrar doldurdum degismedi

Post a Comment