d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectet uradip iscingelit, sed do eiusmodu tempor incididure ntutm abore

WordPress’te Olmazsa Olmaz Eklentiler

Bloggerlik ve bloglar giderek popülerleşirken ve popülerliğini korurken, en çok kullanılan platform olan WordPress için kendi kullandığım eklentilerden bir derleme yapmaya karar verdim. Geçtiğimiz günlerde katıldığım bir seminerde Blogspot platformunun da çok geliştiğinden bahsetmişlerdi, onu da merak etmiyor değilim fakat WordPress o kadar hızlı gelişiyor ki her geçen gün daha çok şaşırıyorum.

Olmazsa Olmaz WordPress Pluginleri:

1- All in One SEO Pack:

SEO hakkında ayrica bir yazıda yazıcam ama eğer arama motorlarında (özellikle Google’da) yukarıda çıkmak istiyorsanız zaten iki tane seçenek var, bir tanesi Yoast SEO Pack, diğeri de All in One SEO Pack. Bu blogu ilk kurduğumda yine Yoast ‘a şans verdim ama ayarları çok ama çok karışık, o yüzden vaktim de sınırlı olduğu için All in One ‘ı tek geçiyorum.

2- Disqus: 

Yorum sistemi eklentisi. Çok fazla spam yorumdan artık bıktıysanız tam size göre. Zaten WordPress kullanıp farklı bir yorum sistemi isteyen kullanıcıların %70 kadarı bu eklentiyi kullanıyor.

3- SEO Friendly Images:

Yine Google sonuçları için blogunuza yüklediğiniz görsellere Alt etikletleri ekleyen otomatik bir eklenti. Böylece Google görsellerden gelen aramalarda da yukarıda çıkabilecek, trafik alabileceksiniz.

4- Social Login:

Kullanıcıların yorum yapması veya giriş yapılması gereken başka eklentiler için Facebook, Twitter gibi çok kullanılan platformları kullanmalarını sağlıyor.

5- W3 Total Cache:

Sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan bir eklenti. Cachingi kullanıyor ve javascriptleri minimize ediyor. Tek sıkıntı bazı temalarla ve eklentilerle uyumsuzluk yaratabiliyor ama yine de farkı hemen hissedeceksiniz.

6- Contact Form 7:

Eğer temanızla birlikte gelen bir iletişim formu veya eklentisi yoksa kolayca okuyucularınızın size ulaşması için kullanımı çok kolay bir eklenti.

7- Google Analytics for WordPress:

Eğer Analytics profilinizin kodunu nereye ekleyeceğinizi bilemiyorsanız (Header veya footer’a eklenir) bu eklentiyi kullanın.

8- Style Extender:

Temanızın fontlarına ve renklerine canlı olarak müdahele edebildiğiniz çok güzel bir eklenti.

Tahir Yıldız

#marketing #photography #socialmedia #seo #sem #digitalmedia #ecommerce #photoshop #wordpress #design #blogger #geek

6 Comments
 • Mert Kahveci

  Oca 11, 2013 at 16:36 Cevapla

  8. eklentiye ulaşamıyorum, google'da da yok. Yardımcı olabilirseniz ?

  • tahiryildiz85

   Oca 11, 2013 at 16:39 Cevapla

   Ben de aradım da, linkini bulamadım, güncellemedeydi, yakında çıkar tekrar umarım :)

 • ADEM AY

  Ara 7, 2016 at 10:27 Cevapla

  Merhabalar; Bende sitemde Yaost seo kullanıyorum. Daha önce all seo kullandım ancak. aşırı cpu kullanımı sebebiyle Yaost seo ya geçtim. oldukça da memnunum. Yalnız fotoğraf seo su çok iyi değil. Tabi yenibiriskurmak.com ziyaretçi sayısını kısa sürede 3 katına taşındığı için Yaost seo yine ilk tercihim.

 • Abdullah Ilef

  Haz 9, 2017 at 06:41 Cevapla

  http://www.haberilef.com a bakabilir misin sayın admin, site yavaş açılıyor, foto eklerken uzun sürüyor, nedeni ne olabilir, ne yapmam lazım acaba?

Post a Comment