Windows 8’e Geçmeli Miyim, Farkları Nelerdir?

Fotoğrafla ve grafikle uğraşan biri olarak evde ve tercih edebileceğim yerlerde MacOS ve Mac ürünleri kullanmaya çalışsam da işyerinde mecburen Pc ve Windows kullanıyorum. Dolayısıyla bilgisayarımdan en iyi performansı alabileceğim işletim sistemini kullanmaya çalışıyorum. Bu yazımda Win7 ve Win8 arasında gördüğüm farkları ve değişiklikleri göstermeye çalışacağım.

Windows 8 çıktıktan sonra kimileri tarafından bolca eleştirilirken kimileri de methiyeler düzdü. Ben kendim görüp karar vermek istedim. İşletim sistemlerinde, programlarda, uygulamalarda son sürümü kullanma gibi bir hastalığım var, bu da onun sonucu herhalde. Windows 8 için de bu şekilde oldu, duyurulduktan bir süre sonra Windows 7 kullanan bilgisayarımda yedeklemelerimi yaptıktan sonra, C sürücüsüne format atıp Windows 8 kurdum. Format ve kurulum işlemlerinde alışmadığımız bir durum yok, yine DVD’yi takıyor ve boot yaptırıyoruz, bootu DVD sürücüsünden yaptıktan sonra Windows kurulu sürücümüze format atıyor ve aynı diske Windows 8 yüklüyoruz. Yükleme işlemleri sırasında saat tutmadım ama bana Windows 7’den daha hızlı hissettirdi, ayrıca görsellik olarak her şey biraz daha büyümüş durumda. Tasarım dünyası biraz fazla minimalliğe geçtiğini düşünmüş olmalı ki bu yıllarda özellikle de Microsoft’un bu hamlesinden sonra daha büyük tasarımları daha çok görmeyi bekleyebiliriz.

Windows açıldığında bambaşka ve farklı bir dünya bizi bekliyor. Alışkanlıklar bu noktada yıkılmaya başlıyor çünkü “metro arayüzü” denilen bir sistem karşılıyor bizi.

win8

Bu gördüğünüz benim kendime göre özelleştiriğim bir arayüz, en çok kullanılan programları bu menüye ekleyebiliyorsunuz. Ama görsellik anlamında çok fazla hareket alanı yok, örneğin iki tip buton var, bir tanesi geniş, bir tanesi kare. Her ikonu geniş yapamıyoruz. Belki ileride değişir ama ben daha çok kullandığım Photoshop’u genişletmek istedim örneğin ama böyle bir seçenek bulamadım.

Bu arayüz; tablet ve dokunmatik bilgisayar kullananlar içi harika ama klasik bir PC kullanıcısı ilk başta çok yadırgıyor. Neyse ki hemen sol altta gördüğünüz “Desktop” ikonuna tıklayıp masaüstünüze ve alıştığınız Windows ‘u görüyorsunuz. Tek farkı sol altta bir “Start Menu” bulunmaması.

win8desktop

Masaüstünüzü gördükten sonra, istediğiniz eski Windows alışkanlıklarınızı yaşatabilirsiniz. Ben örneğin alttaki taskbar menüde Windows 7 ile birlikte gelen gruplama özelliğini hiç bir zaman sevemedim, hala eski Windows’lardaki gibi kullanıyorum. Ama Aero özelliği ile gelen saydamlık özelliğini çok seviyorum bu yüzden masaüstü duvar kağıdımı genellikle siyah-gri tonlarda seçmeye çalışıyorum. Aynı zamanda bu duvar kağıdını çok sık değiştiriyorum.

Metro arayüzünde bir kaç ufak nokta var onu anlatmak istiyorum;

Metro Arayüzünde Nasıl Yeni Program İkonu Eklenir?

Öncelikle metro arayüzüne geçiyoruz. Bunu klavyenizdeki Windows tuşuna basarak veya CTRL+Escape(ESC) kombinasyonuyla yapabilirsiniz. Metro arayüzüne geçtikten sonra eklemek istediğiniz programı bulmanız gerekiyor. Bunun için mouse ‘unuzu sağ en üst tarafa getiriyorsunuz ve “Arama” ikonuna tıklıyorsunuz. Arama kısmı MacOS’ler gibi tasarlanmış ve oldukça hızlı çalışıyor. Eski Windows’larda keşke arama bu kadar hızlı olsaydı. Orada aradığınız programı bulduktan sonra ikonun üzerine sağ tıklayıp “Pin to Start” diyoruz, isterseniz “Pin to Taskbar” da diyebilirsiniz ama o bildiğiniz klasik Windows taskbarına ekliyor. Bizim burada isteğimiz Metro arayüzüne eklemek. Ben altta “VLC Player” programını eklemeyi gösterdim.

win8search

win8add

Tam Ekran Programlar

Windows 8 ile birlikte gelen bir özellik de tam ekran programlar. Bu programlara Windows’un yine kendi içerisinde gelen “Store” ile ulaşabiliyorsunuz. Bu da AppStore gibi bir uygulama aslında. Windows için yazılmış programlar zamanla store’da yerini alacaktır, şu anda sınırlı program var. Ben bunların arasından “Skype” seçip yüklediğimde Skype aynı zamanda genişletilebilen ikona sahip bir yazılım olarak yerini metro arayüzde aldı. Buradan “store” da ürünü olan yazılımların ayrıcalıklı olduğunu söyleyebiliriz.

win8skype

win8store

Bahsettiğim “Store” açılışı bu şekilde, metro arayüzünden geçiyorsunuz ve böyle kocaman ve fullscreen şekilde açılıyor ve karşınıza kategorilenmiş şekilde programlar geliyor. Ben örnek olarak fotoğraf kategorisinden gittim ve Coral Draw’u buldum.

win8coral

Peki Windows 8’e Geçmeli Miyim?

Bence evet kesinlikle. Hemen hemen her programda daha hızlı olduğunu ve klasik masaüstünde çalışırken de daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Benim kullandığım Windows8 64Bit, bunun da bir farkı olabilir. SSD hard disk kullanıldığında çok daha hızlı olabilir, evde Mac ‘te SSD kullanıyorum ve aşırı farklı olduğunu söyleyebilirim. Ama işyerinde o kadar hıza ihtiyaç duymuyorum malum. Hızdan ve görsellikten hoşlanıyorsanız ve son sürümler ilginizi çekiyorsa ve test etmek istiyorsanız, Windows 8 size göre…

win8ozellik
Benim PC konfigürasyonum
0 Shares:
9 comments
 1. Faydalı bir anlatım oldu. Teşekkür ederim.

  Bir soru sormama izin verin. İnernetten direk upgrade yapılabiliyor 79 TL. Bunu tavsiye eder misiniz bana pahalı geldi öğrenciyiz malum, yada çakmasını alsak sıkıntı oluşturur mu ilerde ?

  1. Tabii ki her zaman lisanslı yazılım kullanmak iyi, sonuçta crack yazılımlarda her zaman trojan, virüs ve sonradan çıkabilecek sorunlar riski var, bence o fiyata alınır.

 2. pencere kalınlıklarını inceltebiliyorsunuz(bunun için programlar var, tema ayarlarında da olabilir).
  firefox ve chrome için masaüstüne kısayol koymanıza gerek yok(win+1 win+2 ile ulaşabilirsiniz).
  bilgisayarım için de win+e kullanabilirsiniz.

 3. Haziran'da yeni pc topladım o kadar sıfır donanımlara uygun w8 pro (orjinal) aldım. Ve 7'ye göre hızı oldukça iyi. 45sn'yi bulan (ya da geçen) sistem'de 8'de ise 23 sn.'de açıldı !! (ssd ile) :O tek sıkıntım driver sorunu. :/ Uydu'dan sıklık ile kayıt yaptığım için w7 kullanmak zorunda kalıyorum. :/

 4. 8 be 8.1 de sürücüler ve framework desteği konusunda sorunlar var. Bu durum en çok hız konusunda yavaşlamalara sebep oluyor. Nomal kullanıcılar için fark etmeyecektir ama 3d çizimler benzeri işlerle uğraşan arkadaşlar için şimdilik windows 7 daha uygundur. Kimse itiraz etmesin, son sistem pc kullanmama rağmen çok sürünüp bu sonuca ulaşmış bulunuyorum.

 5. KARDEŞİM YAPMA WİNDOWS 7 NİN RUHUNU ÇALMIŞLAR 8 YAPMIŞLAR O GÜZELİM KLASİKLİK GİTMİŞ HERŞEY PRESDEN ÇIKMIŞ GİBİ ÇOK KÖTÜ AYNI ZAMANDA DİZ ÜSTÜ BİLGİSAYARIMDA 8.1 VAR LAKİN BEN KOCA EKRAN MASA ÜSTÜ WİNDOWS 7 Yİ HİÇ BİR ŞEYE DEĞİŞMEM KEYFİ ONDA BULUYORUM DÜNYANIN YÜZDE ELLİSİNDEN FAZLASI BOŞUNA WİNDOWS 7 KULLANMIYOR WİNDOWS 10 BİLE 7 8 KARIŞIMI VE BELEŞ NEDEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Mac Touchpadiniz Tablet Olsun

Mac OS kullanıyorsanız bunun ayrıcaklıkları sadece görünümle sınırlı değil, ben de uzun zamandır bir Mac kullanıcısı olarak zaman…