Hala ve hala en çok sorulan sorulardan bir tanesi bu. Aslında bu sorunun cevabı basit, kesinlikle ‘Evet’. Bu yazıda uzun süre Canon EOS 5D kullanan biri olarak detaylarıyla biraz açıklamaya çalışıcam. 

Öncelikle full frame faktörünü incelemek gerekiyor aslında. Özellikle benim gibi portre ağırlıklı fotoğraf çekimleri yapıyorsanız fullframe bir fotoğraf makinesine kesinlikle ihtiyacınız var, çünkü daha büyük sensörle daha iyi alan derinliği elde ediyorsunuz. Portrede ön plandaki konunun, yani insanın dikkati tam anlamıyla üzerinde tutması için de arkaplanı flu yapmaya yani sığ alan derinliğine ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için türlü türlü lensler alıyor ve kiminden memnun kalıyor, bazısından hiç tatmin olmuyoruz. Ama esas önemli olan iyi bir body’e sahip olmak. EOS 5D de bir alternatif.

Fotoğrafa yeni başlayanlar ve hatta bir süredir içinde olanlar şu yanılgıya düşüyorlar; ama bu makine daha yeni… Aslında yeni olması veya özellikleri ile makineleri karşılaştırmak çok ama çok anlamsız bazı noktalarda. Şöyle ki incelediğinizde 5D’ nin full frame olması dışında sanki hiç bir özelliği yokmuş gibi duruyor.

Fotoğraf makinesinde hangi özelliklere ihtiyaç duyuyoruz peki?

– Sorunsuz pozlama

– İyi otomatik netleme

– Sorunsuz netlik

– Yeterli sayıda otomatik netleme noktası

– Yeterli derecede hız

– ISO’da iyi olması

Tabii ki bu özellikler yeni başlayanların bilebileceği veya hakkında yorum yapabileceği özellikler değil, çünkü bunların hepsine ne kadar ihtiyaç duyacağınızı bilmeniz lazım. Zaten bir çoğu da inceleme sitelerinde görebileceğiniz özellikler değiller. Kişiden kişiye değişen özellikler bunların hepsi.

Portre çekerken ben nasıl ayarlar kullanıyorum?

Bu da çok gelen sorulardan örneğin, nasıl ayarlar kullanıyorsunuz diye soruyorlar, şöyle maddelerle açıklayayım:

– Full frame bir gövde kullanıyorum. Markası hiç önemli değil.

– Ölçüm olarak genel ölçüm modu ağırlıklı, bazen nokta ölçüm kullanıyorum, arkaplandan gelen ışık varsa özellikle; nokta ölçüm kullanıyorum.

– Orta noktadaki otomatik odaklama noktasını seçiyorum ve bunu hiç değiştirmiyorum.

– Odak kilitlemeyi hemen her kadrajımda kullanıyorum.

– Kadraj konusunda 1/3 gibi kurallara genellikle uymayı tercih ediyorum.

– Çok acelem yoksa veya modelin sıkılma durumu yoksa ‘Manuel’ modda çalışıyorum.

– Pozlamayı tam yapmaya çalışıyorum, eksik veya fazla pozlamayı tercih etmiyorum.

– Ekipmanımı en iyi şekilde tanıyıp kötü değerler alabileceğim ISO değerlerinde kullanmıyorum. (Örneğin benim kullandığım 5D’de ISO 1250’yi geçmezdim)

– Hız benim için hiç önemli değil, saniyede 1 kare çekmesi yeterli.

– RAW+L çekiyorum.

* Bütün bu ayarlar harici bir ışık kaynağı kullanmadığım durumlarda geçerlidir.

Gördüğünüz gibi, ihtiyaçlar belli ve buna karşılık verebilecek makineler de belli, EOS 5D de bunların bir tanesi.

Canon EOS 5D Dezavantajları Neler?

– Sensör çok tozlanıyor: Evet gerçekten çok tozlanıyor ama bu benim için Photoshop’ta bir kaç tıklamada hallolabilecek bir sorunken neden sorun yapayım ki?

– ISO 1250’den sonra kullanılmaz: Acelem yok, modelle gece veya ışıksız şartlarda çalışmak zorunda değilim, çok çaresizsem 1.8 diyaframda çekim yapar veya tripod kullanırım (ki hiç haz almam)

– Menüsü çok yetersiz: Menüye hiç girmiyorum ki, diyafram- enstantane tamamen dışarıdan kontrol ediliyor. Menüyü sadece RAW çekmeyeceğim zaman kullanıyorum.

– Türkçe menü yok: Menünün dilinin hiç önemi yok aslında, ne yapacağını bilen bir fotoğrafçının menuye çok ihtiyaç duyacağını düşünmüyorum.

– Dahili flash yok: Tek anlam veremediğim olay bu aslında, Canon’un bu konuda hata yaptığını düşünüyorum.

Düğün çekimleride hala Canon 5D kullanıyoruz, merak edenler için genelde lens olarak da 24-70 kullanıyoruz. Hiç bir zaman bu makine beni hayal kırıklığına uğratmadı, her zaman yüzümü güldürdü. Altta bazı fotoğraflar göreceksiniz, farklı farklı lenslerle çekildiler ama düşündüğümü elde ettim ve zaten fotoğrafçı başka ne ister?

İkinci elde 1500 TL’ye bulunabilen bu müthiş makineyi temiz bulabiliyorsanız başka hiç bir makineye bakmadan alın, pişman olmazsınız…

85 1.8
85 1.8
85 f1.8
85 f1.8
85 f1.4
85 f1.4
70-200 f/2.8
70-200 f/2.8