Vifa Helsinki Bluetooth Hoparlör İncelemesi

Benim hemen hemen her gün göz attığım tasarım blogları var, bu bloglarda genellikle minimalist tarz yeni ürünler tanıtılıyor. Vifa da bunlardan bir tanesiydi, tasarımı klasik iskandinav tarzı olan hoparlör Türkiye’ye gelince ben de hemen demosunu edinip inceledim.

Vifa Helsinki Hoparlör İncelemesi

Vifa, bir Danimarka şirketi, 1933te kuruluyor ve o günden bu yana premium denilen ses çözümleri üretiyor. İlgilenenler bilir Danimarka ses sistemleri konusunda önde gelen ülkelerden ve çoğu teknolojinin çıkış noktası durumunda. Benzer tasarım ve anlayışa sahip çok daha ünlü Bang Olufsen de aynı ülkenin markası. Vifa uzun yıllar başka firmalara hoparlör üretirken 2014te kendisi de hoparlör üretmeye karar veriyor ve Kdavrat ile işbirliği yaparak bu şık tekstil ve hoparlör karışımı dizanı oluşturuyorlar. Kdavrat da bu tekstil ürününün üreticisi, zaten kutularda bu ismi de görüyoruz, hatta dokunabilmeniz için kutularda küçük bir boşluk bırakılmış.

Vifa’nın Helsinki modeli en ucuz ve küçük modeli. Bunun haricinde sırasıyla Oslo, Kopenhagen ve Stockholm modelleri var, fark edebileceğiniz gibi şehirlerinin isimlerini ürünlere vermişler. Hepsi klasik iskandinav ve hepsi minimalist.

pa080163
Sağ altta bahsettiğim boşluğu görebilirsiniz.
pa080164
Kutuyu biraz çevirince ürünün ismini görebiliyorsunuz, kutu da ürün kadar şık.

Helsinki’ nin kutusuna da oldukça özenilmiş. Ürünün renginin tonunda bir renk ve ismi var kutuda. İçini açtığınızda da şarj adaptörü, adaptör için iki ayrı uç, ürün için taşıma çantası, 3.5mm ses kablosu geliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi USB ile şarj edemiyoruz.

İş yerinde çektiğim örnek video size ses kalitesi hakkında fikir verebilir:

https://www.youtube.com/watch?v=BY2HvpB8qEk&feature=youtu.be

Vifa Helsinki genellikle çok benzediği için Bang Olufsen A2 ile karşılaştırılıyor. Ben her ikisini de dinleyen biri olarak Helsinki’nin sesini daha doğal olarak nitelendirebilirim. İskandinav tip ürün alanlar bilirler ki ürünlerde genellikle doğallığa önem veriyorlar, dolayısıyla abartı bas veya tiz bulunmuyor ürünlerde. Bang Olufsen A2’nin şöyle bir artısı var; her iki tarafa da ses veriyor, Helsinki ise sadece ön tarafa ses veriyor. Ama şarj süresi konusunda Bang Olufsen’in çok üstünde görünüyor. Peki ses yüksekliği nasıl diye soracak olursanız, hala bu sektörün lideri bu konuda JBL Xtreme. JBL özellikle gençlere yönelik sportif tasarımını ses yüksekliğiyle birleştirip bu konuda Dünyanın en çok satan firması olmayı başarıyor. Ama tasarıma, ses doğallığına önem veriyorsanız benim tercihim Helsinki olurdu. Bu arada Helsinki’nin bu renginden başka pembe, gri ve mavi renkleri de var.

vifa-helsinki-colours

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Lensbaby Composer + Sweet 35 Optic İncelemesi

Bugunkü yazımda Lensbaby ‘i anlatıyorum. Kendisi de ismi kadar güzel ve eğlenceli. Fotoğrafçılıkta klasik çekimlerden sıkıldıysanız, makine çıktısı…
minimalist saat
Devamını Oku

En Sevdiğim 10 Minimalist Saat

Her ne kadar minimalizm herkese göre olmasa da sevenler için vazgeçilmez bir tutku. Alttaki saatler kimisi için sadece…