d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectet uradip iscingelit, sed do eiusmodu tempor incididure ntutm abore

Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşımı

Gördüğümüz manzarayı, yediğimiz yemeği, sevdiğimiz kediyi (!), içtiğimiz içkiyi, beğendiğimiz kişiyi ve bunun gibi bir sürü hayatımızı oluşturan anı sosyal medya üstünden “fotoğraf” olarak takipçilerimiz ile paylaşıyoruz. Peki bunu ne kadar doğru yapıyoruz?

Daha önceki yazılarda cep telefonu ile nasıl fotoğraf çekmeniz gerektiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmıştım. Bu yazıda ise ister cep telefonu olsun ister fotoğraf makinesi olsun çektiğiniz fotoğrafları hangi ortamlarda nasıl paylaşmanız gerektiğini kendimce anlatacağım.

Bu yazıda anlatacaklarım tabii benim uyguladığım yöntemler. Kendi fotoğraf mantığıma göre belirlediğim kurallar var, ilk başta tüm kişilerin için aynı şartlar göz önünde olmadığını biliyorum. Ben paylaşımlarımı yaparken bir fotoğrafçı hassasiyeti ile yaklaşıyorum. Siz kendinizi bir hayvan sever olarak görüp ona göre paylaşım yapabilirsiniz ya da bir yemek  gurusu olarak hareket edip yaptığınız paylaşımlara yorum ekleyebilirsiniz. Bunlar tamamen size kalmış. İşte benim sosyal medya fotoğraf paylaşım kriterlerim;

3

Paylaşımlarımın çatısını INSTAGRAM oluşturuyor. Severek çektiğim ve herkesin görmesini istediğim bir fotoğraf olursa onu direk instagram üstünden paylaşıyorum. Instagram da paylaştığım tüm fotoğrafları facebook, twitter ve foursquare üstünden yayınlıyorum.

Facebook:

En çok çevrimcisi olan ve bol bol fotoğrafın paylaşıldığı platform.  Mark Zuckerberg in facebook üstünden Dünya ya hükmetmek istediğini açıklasa da (!) facebook asla tükenmeyecek bir kaynak.

Bu kaynak üstünden fotoğrafları sınıflandırmaya kalktığımızda, ben kendi medyalarım içerisinden yaşadığım güzel anları paylaşmaya çalışıyorum.

Dostlar ile gidilen bir tatil için, arkadaşlar ile yapılan bir yemek organizasyonu için veya kendi düğünüm, nişanım vs için facebook üstünden albüm oluşturuyorum. Facebook benim için fotoğraf paylaşmaktan ziyade ne yaptığımı insanlara anlatmama yarayan bir araç bu yüzden fotoğraflar kendi yaşadığım durumlar ile ilgili oluyor.

Kendi DSLR ile çektiği portfolyo fotoğraflarını facebokta yayınlamaktan keyif almıyorum. Her ne kadar tam ekran özelliği olsada gerçekten detaylı anlatımlar için Facebook yeterli değil benim için. Yüklediğiniz fotoğrafların Facebook ‘a sığdırmak adına kalite kaybı yaşamasıda cabası.

images

Twitter:

Fotoğraf albümü oluşturma ve mobilde fotoğrafları daha rahat görmek için büyük çaba gösterse de twitter fotoğraf paylaşımı için pek doğru ortam değil. Her ne kadar ülkemizde kendi politik-futbolik durumları paylaşmaya yönelik bir sosyal medya kanalı olsa da twitter haber almak için en hızlı kaynak. (Doğru kişileri takip ettiğiniz sürece)

Böyle bir medya kanalında sadece o an gördüğüm enteresan kareleri, ilginç figürleri, satın aldığım kitap-dergi- konser bileti-PS3 oyunu vb şeyleri paylaşmak için kullanıyorum. Bu paylaşımları düşük çözünürlükte sunarak bakılabilirliğini maksimum seviyede tutmaya çalışıyorum.

4

Foursquare:

Bir fotoğraf paylaşım sitesinden ziyade yer belirttiğim uygulamada bulunduğum ortamın ambiyansını, gittiğim konserin kalabalığını, ya da pek sevsemde özel durumlar da yediğim yemeğin fotoğrafını paylaştığım site. Bulunduğum mekana ait fotoğraflar paylaşmak dışında aktif olarak fotoğraf için kullanmıyorum.

Instagram:

Yukarıda belirttiğim tüm uygulamalara karşın instagram bir fotoğraf (ve artık video) paylaşım uygulaması. Tüm çektiğim fotoğrafları instagram üstünden istediğim sosyal medya uygulaması ile paylaşabilirim. Kendi “cep telefonu” ile çektiğim fotoğrafları ilk başta bir uygulama ile düzenledikten sonra instagram da paylaşmak bana gayet mantıklı geliyor.

Instagram ‘da sadece cep telefonu ile çektiğim fotoğrafları paylaşıyorum. Kullandığım DSLR ile çektiğim fotoğrafları instagramda paylaşmak bana o kadar para verip aldığım makine ve lenslere haksızlıkmış gibi geliyor. Böyle bir paylaşıma karşı değilim fakat ben tercih etmiyorum, hatta ve hatta DSLR ile çektiği fotoğrafları instagramda paylaşan kişileri de takip etmiyorum.( Sevdiğim, tanıdığım eş-dost ve arkadaşım fotoğrafçılar hariç elbette)

500px ve Flickr:

Bu ve benzeri siteleri sadece portfolyo yayınlamaya yönelik kullanıyorum. Kendi DSLR fotoğraf makinem ile çektiğim yüksek çözünürlüklü fotoğrafları gerekirse albümler oluşturarak kayda geçmesi adına 500px üstünden yayınlıyorum. Bu tarz sitelere eklediğim  tüm fotoğrafları diğer sosyal medya kanallarına çok kolay paylaşabiliyorum. Eğer fotoğraf çekmekten keyif alıyor ve bu fotoğrafları insanlar ile paylaşmaktan keyif alıyorsanız asıl hareket noktası bu kanallar olmalı.

1 Çektiğiniz fotoğrafın etkili olabilmesi için doğru kanallarda, doğru kişiler ile paylaşılması çok önemli. Bu yüzden tüm sosyal medya kanallarını kendime göre sınıfladım. Umarım sizlere fikir vermesi açısından yardımcı olmuştur. Kendi yarattığınız oluşumları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Nezihi Gözen

2005 ten beri fotoğraf ile ilgileniyor Artıfotoğraf kurucu üyesi ve dijital görüntü ve fotoğraf editörü. 5 Senelik stüdyo fotoğrafçısı ve ortağı İFSAK 160. Dönem Mezunu İFSAK üyesi ve öğretim birimi görevlisi. Fotoğraf makineleri ve çekim teknikleri üstüne blog yazarı. Adobe Lightroom uzmanı ve eğitmeni.

11 Comments
 • Özgür Tekinşen

  Şub 27, 2014 at 13:41 Cevapla

  Bende web servislerinin amacına uygun şekilde kullanılması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda yalnız olmadığıma sevindim açıkçası.

  • Nezihi Gözen

   Şub 27, 2014 at 15:57 Cevapla

   Doğru yerde, doğru paylaşım sadece doğru kitleye ulaşır. Dünyanın en güzel fotoğrafını çekip yanlış yerde paylaşmak kimseye bir şey kazandırmaz.
   Teşekkürler
   Selamlar

 • Haluk Doğan Güneş

  Mar 5, 2014 at 21:53 Cevapla

  Ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Yaklaşık 2 yıldır instagram kullanıyorum DSLR ile çektiğim beğendiğim fotoğrafları paylaşmaya gayret ediyorum. Ama en çok karşılaştığım durum insanların facebook gibi kullanıyor olması bu da etkili paylaşımı öldürüyor. Birçok kişi takip etmekten vazgeçtim. Hatta takipçi arttırmak için aynı fotoğraf silinip defalarca paylaşılıyor. Bana göre yanlış bir çaba. Bunları da eklemek istedim :)

 • mehmet eryılmaz

  Nis 22, 2014 at 20:36 Cevapla

  Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır.

 • irfan

  Tem 22, 2015 at 10:20 Cevapla

  Güzel yazı ama dslr ve lenslerle çekilen resimleri instagramda paylaşmanın bence bir sakıncası olmamalı ve garipsenmemeli 250 mm le ile çektiğim galata kulesini ceple çekme imkanım yok, mecburum lens ve dslr kullanmaya, yüklerken çöüzünürlük kalite kaybı oluyor evet ama sonuçta ben paylaşıyorum ve o yüksek çözünürlüklü kırpılmamış orjinal resimleri yine eş zamanı flickr da paylaşıyorum.

 • Hulya

  Mar 20, 2016 at 05:44 Cevapla

  Merhaba.
  Instagramdaki gibi çektiğim fotografları , baska nerede paylasabirim? Bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar..

  • tahiryildiz85

   Mar 21, 2016 at 21:37 Cevapla

   Nerede derken?

 • ahmet

  May 23, 2017 at 12:11 Cevapla

  ModaSky ; sade ve göze hoşgelen tasarımıyla birçok kişi tarafından oldukça sevilen ve çok kolay kullanılan en popüler fotoğraf paylaşım sitelerinden biridir.

 • sevgi

  Tem 15, 2017 at 18:45 Cevapla

  ben ModaSky sitesinde paylaşıyorum fotoğraflarımı ModaSky = facebook + instagram + youtube hepsi bir arada güzel bir site

Post a Comment