Aynasız makineler aldı başını gidiyor, ilk çıktıklarında gerçekten rezalet (!) olan aynasızlar şimdi DSLR’lara kafa tutmaya, hatta bazı alanlarda onları geçmeye başladılar ve artık ciddi alternatifler. Resmen olmayan bir pazarı baştan yarattılar. Öncüleri olan özellikle Olympus ‘u tebrik etmek lazım bu noktada, OMD EM-5 ile ciddi derecede fark atmışlardı rakiplerine.Ama şimdi durum epey değişti gibi… Sony zaten RX1 ile bayrağı devralmıştı, hatırlarsanız blogda incelemesini de yapmıştım: https://tahiryildiz.com/sony-rx1-incelemesi-ilk-full-frame-aynasiz-fotograf-makinesi/. RX1 ‘in eksiği vizörünün olmaması ve lensinin değişememesiydi, Sony tüm bu çığlıkları duydu ve işte karşınızda lensi değiştirilebilir, full frame, aynasız Sony A7 ve Sony A7R

 Altta incelemesini okuyacağınız makine Sony A7R ‘dir. 

Sony A7 ve Sony A7R ‘nin Ne Farkı Var?

Sony 2 farklı makine çıkardı, baktığınızda makinelerin görünümü aynı gibi, çok küçük farklar var. Sony A7 24 Megapiksel iken Sony A7R 36 Megapiksel, evet yanlış duymadınız, bir aynasız makine artık 36 Megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf verebiliyor, bunu 3-4 sene önce söyleseydiniz size herkes deli gözüyle bakardı. 36 Megapiksel olan A7R saniyede 4 kare çekebilirken, daha düşük megapikselli A7 saniyede 5 kare çekebiliyor. Aralarındaki bir diğer fark, şu ünlü AA ‘nın (Antialias Filtre) A7R ‘de olmaması. Bu fark aynı Nikon D800 ve Nikon D800E arasındaki farka benziyor. Antialias filtrenin olmaması fotoğraflara ekstra keskinlik sağlıyor, bunu klasik kullanıcıların gözle görmesi biraz zor olsa da çok titiz kullanıcılar %100 crop ile farkına varabilirler, bence çok elzem bir özellik değil. A7 ‘nin büyük kardeşine göre bir diğer avantajı flash sync değeri; 1/250 sync değerine sahipken Sony A7R 1/160 sync değerine sahip ve bu onu biraz dezavantajlı duruma getiriyor, tabii bu makineyi alanların ne kadarı harici flaş kullanacak bu da bir araştırma konusu… A7 ‘yi A7R’den daha iyi yapan bir diğer özelliği de otomatik netleme sistemi. A7’de hibrid sistem AF bulunurken A7R sadece kontrast bazlı otomatik netleme yapıyor, yani Canon’lardaki gibi. Bu da A7’yi daha hızlı otomatik netleyen bir makine haline getiriyor.

voiglander

Sony A7R İlk Bakış

Her şeyden önce lensi değiştirilebilir bir makine olması A7 ‘yi profesyonel sınıfına hemen sokuyor, bu durumda Sony bana makineyi incelemem için vereceğini söylediğinde içimde uzun zamandır olmayan bir heyecanı tekrar yaşamış oldum. DSLR makinelerin hepsi birbirinin neredeyse aynısı olduğu bir dönemde farklımakineler, farklı teknolojiler görmek ve bunların başarısını ölçmek çok daha zevkli oluyor. Makine bana ulaştığında yine farklı bir makineyle karşılaşmış olduğumu gördüm, bu arada Sony makineyi body olarak getirmiş, lensleri 1 ay sonra gelecek, dolayısıyla bir adaptörle beraber Voiglander 35mm f/1.4 takılı olarak denedim makineyi. Lens manuel ama oldukça kaliteli bir lens, yurtdışı fiyatı 650 dolar civarında, o şekilde hayal edebilirsiniz :) Manuel lensleri hiç bir zaman sevmemiş olsam da fotoğrafa verdiği zevk tartışılmaz ama özellikle benim gibi gözlük kullanan ve görme netliğinde zaten sorun yaşayanlar için kesinlikle tercih sebebi değiller.

Sony A7R Gövde Kalitesi

sony_a7r

RX1 kadar minimalist olmasa da yine güzel bir tasarımla karşılıyor bizi A7R. Daha sert hatlı, biraz daha eski makinelere benzeyen, retro havada ve yakışıklı bir makine. Boyutu klasik bir aynasız makine düzeyinde, rahatlıkla boynunuza, omzunuza asıp gezebilirsiniz ve ağırlık hissetmezsiniz. Zaten biz DSLR kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden birisi o dev gibi makineleri ve lensleri taşımak zorunda olmak, özellikle o makinenin üstüne takılan flaşlar beni benden alıyor… A7R ‘nin gövde malzemesi de olduça sağlam, yere düşse bir şey olmayacakmış hissi veriyor, asla plastik gibi durmuyor, zaten makine ucuz bir makine değil, böyle olsa idi ciddi eleştiri alacağından eminim.

a7r_ust

Gövdenin üst tarafında Sony eskiden yaptığı hatayı yapmamış ve klasik bir hot shoe adaptörü koymuş, yani her flaş ile uyumlu bir girişi var, buraya aynı zamanda istediğiniz tetikleyiciyi de yerleştirebilirsiniz. Yan tarafında mod kadranı, onun yanında açma kapama düğmesi ve onun yanında da pozlama değerini belirleyen kadran var. Bu kadran özellikle filmli makine zamanından kalma analog ayar özgürlüğünü geri veriyor ve ben bu tür analog ayarlar yapmayı çok seviyorum. Keşke ISO da aynı şekilde belirlenebilseydi diye içimden geçirmedim değil. Mod kadranında yine panaroma ayrı bir opsiyon, bu Sony ‘i karışık yapan öğelerden bir tanesi bana sorarsanız çünkü bence panorama yapacaksak değerlerini biz manuel veya AV modunda ayarladıktan sonra, menüden panaroma seçerek istediğimiz değerlerde istediğimiz panoramayı çekmeliyiz ama Sony ‘de bu sistem farklı ve o şekilde devam ediyor.

a7_sd_card

Arkası yine RX1 kadar temiz olmasa da sade bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Daha profesyonel kullanıcılar düşünülerek hazırlanmış diyebilirim, bir çok mod ve opsiyon bulunuyor. Yine Sony ‘lerde çok ciddi işe yarayan ve menüye hiç girmemenizi sağlayan F (function) tuşu ile hemen her özelliğe buradan müdahele edebiliyoruz. Tuşlar sağlam, düşüp gidecekmiş gibi veya zaman içinde kırılacakmış gibi hissetmiyorsunuz. Sony A7 ve A7R tek SD kart ile çalışıyor, girişi biraz farklı normalde kartı enine takarsınız ama A7 ‘lerde dikine takılıyor.

Otomatik Netleme:

Ne yazık ki elimde otomatik netleme yapabilen bir lens olmadığı için bu özelliği deneyemedim, ama yurtdışı bloglarında okuduğum kadarıyla RX1 ‘e göre çok daha iyi, daha hızlı ve geliştirilmiş bir AF sistemi bizleri bekliyor.

ISO Performansı:

Evde yaptığım küçük testte A7R ‘yi ISO konusunda çok başarılı bulmadığımı söylemek istiyorum. Full frame bir makine olması onu ISO konusunda çok öne çıkarması gerekiyor, ama ben 1600 ‘den sonra bozulma yaşadığını gördüm, bence kullanılabilir limiti 3200, ama tabii bu kişiden kişiye değişebilen bir özellik.

100 400 800 1600 3200 6400 12800 25600

 

%100 crop alıp baktığımızda da:

iso_test

Şarj ve Pil Ömrü:

Bu noktada Sony sıkıntılı, elektronik vizöre sahip olması onu pil konusunda ciddi dezavantaj sahibi yapıyor ve özellikle benim gibi Canon ve Nikon DSLR alışkanlığı fazla olanlar için gerçekten ciddi bir sorun. Canon ve Nikon DSLR ‘lar yaklaşık 700-800 çekim yapabilirken Sony ‘lerde bu sayı yarı yarıya ve A7 ‘de de durum değişmiyor. Yedek batarya taşımanız gerekecek. Ama en azından RX1 ‘deki gibi makine üzerinden şarj etmek zorunda değilsiniz, pil çıkıyor ve bir şarj adaptörü yardımıyla şarj oluyor.

Genel Görüşler ve Kullanım:

Sony A7R oldukça iyi bir makine, çok sevdiğim RX1 ‘in üstüne yenilikler getirerek ve geliştirilerek gelmiş bir model. Lensi değiştirilebiliyor, pek çok marka lensi farklı adaptörlerle destekliyor, manuel lenslerle rahatlıkla kullanılabiliyor, yani çok esnek bir makine. Kompakt yapısı var, klasik bir aynasızdan daha sağlam görünüşü ve şık bir tasarımı var. Yine de retro görünüm konusunda OMD ile baş edemeyeceğini söylemek gerek, gümüş OMD yolda görenlerin ciddi dikkatini çeken bir makine iken Sony A7 çok dikkat çekmiyor, belki de bu onu ideal bir sokak fotoğrafçısı makinesi yapar? Yalnız deklanşörün bir aynasız makineye göre çok fazla ses çıkardığını şaşırarak söylemek isterim, sanıyorum bunu biraz daha zevkli olsun diye yapmışlar ama benim gibi sessiz shutter sevenler için ciddi bir dezavantaj oluşturduğu kesin. Sony A7R’yi bir de AF desteği veren bir lensle denemek lazım tabii, o zaman fikirler değişiklik gösterebilir.Bu arada Sony A7 ‘nin ABD fiyatı 2000$ iken Sony A7R 2300$ civarında.

Örnek Fotoğraflar:

Fotoğrafların üstüne tıklayarak bakmanız daha iyi olacaktır, çünkü sayfanın hızlı açılması için webe küçük boyutlu fotoğraf yüklemek zorundayım.

DSC04026

DSC04014

DSC03981

DSC03967

DSC03964

DSC03951

DSC03931

DSC03929

DSC03928

Sonuç:

Artılar:

  • Full frame aynasız
  • Hafif ve çok dayanıklı
  • Hemen hemen her marka ve lensi destekleyen esnek yapı
  • Çok başarılı görüntü kalitesi

Eksiler:

  • Bence yetersiz ISO başarımı
  • Çok ses çıkaran deklanşör
  • Pil ömrü
  • Tek hafıza kartı girişi

Ben olsam A7 ‘yi A7R ‘ye tercih ederim, hem 300$ daha ucuz hem de daha iyi AF özelliği bulunuyor, bunun yanında da 1/250 flash sync değeri var. Ama megapiksel değerinin küçük olması onu biraz dezavantajlı hale getiriyor. Yine de 36 Megapiksel gibi dev bir değere ihtiyaç duymayanlar, A7 ‘yi rahatlıkla tercih edebilir. Eğer bir aynasız makine satın alacaksanız şu an en güçlü seçenek A7 ve A7R, bir altında Fujileri ve OMD serisini görebiliriz. Artık aynasız fotoğraf makineleri gerçekten ciddi alternatif, bir çok arkadaşım DSLR makinelerini satıp aynasız makinelere geçiyorlar. Ama profesyonel iş yapıyorsanız aynasızlarla iş yapmak hala çok mümkün görünmüyor, büyük makinenin daha iyi çektiğine dair ciddi bir varsayım hala var çünkü. Belki zamanla bu düşünce yıkılır, biz de yükten kurtuluruz :)