d

Lorem ipsum dolor sit amet, consectet uradip iscingelit, sed do eiusmodu tempor incididure ntutm abore

O Bir Full Frame Aynasız: Sony A7 İncelemesi

Aynasız makineler aldı başını gidiyor, ilk çıktıklarında gerçekten rezalet (!) olan aynasızlar şimdi DSLR’lara kafa tutmaya, hatta bazı alanlarda onları geçmeye başladılar ve artık ciddi alternatifler. Resmen olmayan bir pazarı baştan yarattılar. Öncüleri olan özellikle Olympus ‘u tebrik etmek lazım bu noktada, OMD EM-5 ile ciddi derecede fark atmışlardı rakiplerine.Ama şimdi durum epey değişti gibi… Sony zaten RX1 ile bayrağı devralmıştı, hatırlarsanız blogda incelemesini de yapmıştım: https://tahiryildiz.com/sony-rx1-incelemesi-ilk-full-frame-aynasiz-fotograf-makinesi/. RX1 ‘in eksiği vizörünün olmaması ve lensinin değişememesiydi, Sony tüm bu çığlıkları duydu ve işte karşınızda lensi değiştirilebilir, full frame, aynasız Sony A7 ve Sony A7R

Altta incelemesini okuyacağınız makine Sony A7R ‘dir.

Sony A7 ve Sony A7R ‘nin Ne Farkı Var?

Sony 2 farklı makine çıkardı, baktığınızda makinelerin görünümü aynı gibi, çok küçük farklar var. Sony A7 24 Megapiksel iken Sony A7R 36 Megapiksel, evet yanlış duymadınız, bir aynasız makine artık 36 Megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf verebiliyor, bunu 3-4 sene önce söyleseydiniz size herkes deli gözüyle bakardı. 36 Megapiksel olan A7R saniyede 4 kare çekebilirken, daha düşük megapikselli A7 saniyede 5 kare çekebiliyor. Aralarındaki bir diğer fark, şu ünlü AA ‘nın (Antialias Filtre) A7R ‘de olmaması. Bu fark aynı Nikon D800 ve Nikon D800E arasındaki farka benziyor. Antialias filtrenin olmaması fotoğraflara ekstra keskinlik sağlıyor, bunu klasik kullanıcıların gözle görmesi biraz zor olsa da çok titiz kullanıcılar %100 crop ile farkına varabilirler, bence çok elzem bir özellik değil. A7 ‘nin büyük kardeşine göre bir diğer avantajı flash sync değeri; 1/250 sync değerine sahipken Sony A7R 1/160 sync değerine sahip ve bu onu biraz dezavantajlı duruma getiriyor, tabii bu makineyi alanların ne kadarı harici flaş kullanacak bu da bir araştırma konusu… A7 ‘yi A7R’den daha iyi yapan bir diğer özelliği de otomatik netleme sistemi. A7’de hibrid sistem AF bulunurken A7R sadece kontrast bazlı otomatik netleme yapıyor, yani Canon’lardaki gibi. Bu da A7’yi daha hızlı otomatik netleyen bir makine haline getiriyor.

voiglander

Sony A7R İlk Bakış

Her şeyden önce lensi değiştirilebilir bir makine olması A7 ‘yi profesyonel sınıfına hemen sokuyor, bu durumda Sony bana makineyi incelemem için vereceğini söylediğinde içimde uzun zamandır olmayan bir heyecanı tekrar yaşamış oldum. DSLR makinelerin hepsi birbirinin neredeyse aynısı olduğu bir dönemde farklımakineler, farklı teknolojiler görmek ve bunların başarısını ölçmek çok daha zevkli oluyor. Makine bana ulaştığında yine farklı bir makineyle karşılaşmış olduğumu gördüm, bu arada Sony makineyi body olarak getirmiş, lensleri 1 ay sonra gelecek, dolayısıyla bir adaptörle beraber Voiglander 35mm f/1.4 takılı olarak denedim makineyi. Lens manuel ama oldukça kaliteli bir lens, yurtdışı fiyatı 650 dolar civarında, o şekilde hayal edebilirsiniz :) Manuel lensleri hiç bir zaman sevmemiş olsam da fotoğrafa verdiği zevk tartışılmaz ama özellikle benim gibi gözlük kullanan ve görme netliğinde zaten sorun yaşayanlar için kesinlikle tercih sebebi değiller.

Sony A7R Gövde Kalitesi

sony_a7r

RX1 kadar minimalist olmasa da yine güzel bir tasarımla karşılıyor bizi A7R. Daha sert hatlı, biraz daha eski makinelere benzeyen, retro havada ve yakışıklı bir makine. Boyutu klasik bir aynasız makine düzeyinde, rahatlıkla boynunuza, omzunuza asıp gezebilirsiniz ve ağırlık hissetmezsiniz. Zaten biz DSLR kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden birisi o dev gibi makineleri ve lensleri taşımak zorunda olmak, özellikle o makinenin üstüne takılan flaşlar beni benden alıyor… A7R ‘nin gövde malzemesi de olduça sağlam, yere düşse bir şey olmayacakmış hissi veriyor, asla plastik gibi durmuyor, zaten makine ucuz bir makine değil, böyle olsa idi ciddi eleştiri alacağından eminim.

a7r_ust

Gövdenin üst tarafında Sony eskiden yaptığı hatayı yapmamış ve klasik bir hot shoe adaptörü koymuş, yani her flaş ile uyumlu bir girişi var, buraya aynı zamanda istediğiniz tetikleyiciyi de yerleştirebilirsiniz. Yan tarafında mod kadranı, onun yanında açma kapama düğmesi ve onun yanında da pozlama değerini belirleyen kadran var. Bu kadran özellikle filmli makine zamanından kalma analog ayar özgürlüğünü geri veriyor ve ben bu tür analog ayarlar yapmayı çok seviyorum. Keşke ISO da aynı şekilde belirlenebilseydi diye içimden geçirmedim değil. Mod kadranında yine panaroma ayrı bir opsiyon, bu Sony ‘i karışık yapan öğelerden bir tanesi bana sorarsanız çünkü bence panorama yapacaksak değerlerini biz manuel veya AV modunda ayarladıktan sonra, menüden panaroma seçerek istediğimiz değerlerde istediğimiz panoramayı çekmeliyiz ama Sony ‘de bu sistem farklı ve o şekilde devam ediyor.

a7_sd_card

Arkası yine RX1 kadar temiz olmasa da sade bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Daha profesyonel kullanıcılar düşünülerek hazırlanmış diyebilirim, bir çok mod ve opsiyon bulunuyor. Yine Sony ‘lerde çok ciddi işe yarayan ve menüye hiç girmemenizi sağlayan F (function) tuşu ile hemen her özelliğe buradan müdahele edebiliyoruz. Tuşlar sağlam, düşüp gidecekmiş gibi veya zaman içinde kırılacakmış gibi hissetmiyorsunuz. Sony A7 ve A7R tek SD kart ile çalışıyor, girişi biraz farklı normalde kartı enine takarsınız ama A7 ‘lerde dikine takılıyor.

Otomatik Netleme:

Ne yazık ki elimde otomatik netleme yapabilen bir lens olmadığı için bu özelliği deneyemedim, ama yurtdışı bloglarında okuduğum kadarıyla RX1 ‘e göre çok daha iyi, daha hızlı ve geliştirilmiş bir AF sistemi bizleri bekliyor.

ISO Performansı:

Evde yaptığım küçük testte A7R ‘yi ISO konusunda çok başarılı bulmadığımı söylemek istiyorum. Full frame bir makine olması onu ISO konusunda çok öne çıkarması gerekiyor, ama ben 1600 ‘den sonra bozulma yaşadığını gördüm, bence kullanılabilir limiti 3200, ama tabii bu kişiden kişiye değişebilen bir özellik.

100 400 800 1600 3200 6400 12800 25600

 

%100 crop alıp baktığımızda da:

iso_test

Şarj ve Pil Ömrü:

Bu noktada Sony sıkıntılı, elektronik vizöre sahip olması onu pil konusunda ciddi dezavantaj sahibi yapıyor ve özellikle benim gibi Canon ve Nikon DSLR alışkanlığı fazla olanlar için gerçekten ciddi bir sorun. Canon ve Nikon DSLR ‘lar yaklaşık 700-800 çekim yapabilirken Sony ‘lerde bu sayı yarı yarıya ve A7 ‘de de durum değişmiyor. Yedek batarya taşımanız gerekecek. Ama en azından RX1 ‘deki gibi makine üzerinden şarj etmek zorunda değilsiniz, pil çıkıyor ve bir şarj adaptörü yardımıyla şarj oluyor.

Genel Görüşler ve Kullanım:

Sony A7R oldukça iyi bir makine, çok sevdiğim RX1 ‘in üstüne yenilikler getirerek ve geliştirilerek gelmiş bir model. Lensi değiştirilebiliyor, pek çok marka lensi farklı adaptörlerle destekliyor, manuel lenslerle rahatlıkla kullanılabiliyor, yani çok esnek bir makine. Kompakt yapısı var, klasik bir aynasızdan daha sağlam görünüşü ve şık bir tasarımı var. Yine de retro görünüm konusunda OMD ile baş edemeyeceğini söylemek gerek, gümüş OMD yolda görenlerin ciddi dikkatini çeken bir makine iken Sony A7 çok dikkat çekmiyor, belki de bu onu ideal bir sokak fotoğrafçısı makinesi yapar? Yalnız deklanşörün bir aynasız makineye göre çok fazla ses çıkardığını şaşırarak söylemek isterim, sanıyorum bunu biraz daha zevkli olsun diye yapmışlar ama benim gibi sessiz shutter sevenler için ciddi bir dezavantaj oluşturduğu kesin. Sony A7R’yi bir de AF desteği veren bir lensle denemek lazım tabii, o zaman fikirler değişiklik gösterebilir.Bu arada Sony A7 ‘nin ABD fiyatı 2000$ iken Sony A7R 2300$ civarında.

Örnek Fotoğraflar:

Fotoğrafların üstüne tıklayarak bakmanız daha iyi olacaktır, çünkü sayfanın hızlı açılması için webe küçük boyutlu fotoğraf yüklemek zorundayım.

DSC04026

DSC04014

DSC03981

DSC03967

DSC03964

DSC03951

DSC03931

DSC03929

DSC03928

Sonuç:

Artılar:

 • Full frame aynasız
 • Hafif ve çok dayanıklı
 • Hemen hemen her marka ve lensi destekleyen esnek yapı
 • Çok başarılı görüntü kalitesi

Eksiler:

 • Bence yetersiz ISO başarımı
 • Çok ses çıkaran deklanşör
 • Pil ömrü
 • Tek hafıza kartı girişi

Ben olsam A7 ‘yi A7R ‘ye tercih ederim, hem 300$ daha ucuz hem de daha iyi AF özelliği bulunuyor, bunun yanında da 1/250 flash sync değeri var. Ama megapiksel değerinin küçük olması onu biraz dezavantajlı hale getiriyor. Yine de 36 Megapiksel gibi dev bir değere ihtiyaç duymayanlar, A7 ‘yi rahatlıkla tercih edebilir. Eğer bir aynasız makine satın alacaksanız şu an en güçlü seçenek A7 ve A7R, bir altında Fujileri ve OMD serisini görebiliriz. Artık aynasız fotoğraf makineleri gerçekten ciddi alternatif, bir çok arkadaşım DSLR makinelerini satıp aynasız makinelere geçiyorlar. Ama profesyonel iş yapıyorsanız aynasızlarla iş yapmak hala çok mümkün görünmüyor, büyük makinenin daha iyi çektiğine dair ciddi bir varsayım hala var çünkü. Belki zamanla bu düşünce yıkılır, biz de yükten kurtuluruz :)

Tahir Yıldız

#marketing #photography #socialmedia #seo #sem #digitalmedia #ecommerce #photoshop #wordpress #design #blogger #geek

53 Comments
 • Mustafa Yapıcı

  Kas 21, 2013 at 22:14 Cevapla

  A99 iso su da başarısızdı, bunda da düzeltememişler… Nikon d800 de eleştirilere hedef olmuştu iso konusunda ama o makine incelendiğinde iso başarısız bile olsa, yüksek isolarda detay verebiliyordu, Mark3 le kıyaslandığında Canon'un iso başarımı daha iyi gibi de olsa detay açısından d800 kadar iyi değildi… Ama Sony de hem iso başarımı cidden yok, hem de detayıda veremiyor… Düzeltecekler elbet bunu… Belki bir üst modelde…

  • tahiryildiz85

   Kas 21, 2013 at 22:30 Cevapla

   Başarısız demeyelim ama benim beklentim daha yüksekti. Sony 'de bence de bir detay sorunu var ama ne yazık ki, dağılma yapıyor.

 • Gökhan ÇAKO

  Kas 22, 2013 at 09:54 Cevapla

  Sanırım bu yeni bir dönemin başlangıcı. Bu durumda yapılması gereken bence biraz daha bekleyip bu klasman da çıkacak diğer makineleri beklemek kızışan rekabet sonrasında değişen fiyatlar ile sanırım biraz daha avantaj kazanacağız ayrıca eksik görülen bazı noktalar da daha iyi olacak şimdilik beklemede kalmayı düşünüyorum. İnceleme de gayet iyi olmuş teşekürler.

  • tahiryildiz85

   Kas 22, 2013 at 09:57 Cevapla

   Aynen Gökhan, yeni bir çağ başlıyor diyebiliriz, artık önümüzdeki yıllarda crop makine görmeyi bile beklemiyorum ben ama onca lens ne olacak :)

 • Can

  Kas 22, 2013 at 22:09 Cevapla

  Çok çabuk ve güzel bir incele teşekkürler bir bilgi vereyim nexlerde iso ekranın yanındaki döner ekrandan ayarlanabiliyor.

  • Can

   Kas 22, 2013 at 22:13 Cevapla

   Birde sorum olacak acaba raw çıktılardada iso başarımı kötümü yoksa karşılaştırma zaten rawmı şu yüzden soruyorum diğer incelemerde a7rın iso performansının. D800den daha iyi olduğu söylenmişti.

   • tahiryildiz85

    Kas 23, 2013 at 12:52 Cevapla

    Ben kendi gördüklerimi yazdım Can Bey, çıktılar RAW ama örnek imajların hepsi yüksek ISO çekimleri bunu göz önüne almak lazım.

 • Deniz Mert İÇÖZ

  Kas 22, 2013 at 23:19 Cevapla

  ISO konusunda itirazım var, http://www.dpreview.com/previews/sony-alpha-7-7r/… burada ISO yu 25600 yapıp karşılaştırma yapmanızı rica ediyorum.

  • tahiryildiz85

   Kas 23, 2013 at 12:51 Cevapla

   Ben kendi gördüklerimi yazdım Deniz Hocam :)

 • Mehmet Zahid

  Kas 25, 2013 at 01:20 Cevapla

  Merhabalar Tahir Bey, yazılarınızı ve videolarınızı zevkle okuyor ve izliyoruz… Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür etmek istiyorum… Size sormak istediğim konu şu: Yazınızda "Ama profesyonel iş yapıyorsanız aynasızlarla iş yapmak hala çok mümkün görünmüyor" diye yorumda bulunuyorsunuz, http://www.dxomark.com/Cameras/Camera-Sensor-Rati… sitesinde böyle bir tablo söz konusu…

  Bu durum makinadan değilde kullandığınız lensten kaynaklanıyor olabilir mi acaba? Bu konuda bizi bilgilendirebilirseniz ve örneğin sizde bulunan Nikon D600 ile fotoğraf kalitesini aynı lens kullanarak kıyaslar ve yorumda bulunabilirseniz çok sevinirim… Teşekkürler…

  • tahiryildiz85

   Kas 25, 2013 at 14:13 Cevapla

   Ben bahsettiğiniz cümleyi şu yüzden kurdum, aynasız makineler küçük olduğu için işvereni tatmin etmiyor, kalitesiz olduğunu ima etmedim yani. Özellikle Türkiye'de büyük makine daha iyi çeker algısı hala çok yüksek. D600 'de kullandığım lensi A7 'de kullanmam ne yazık ki şu anda olanaksız ama A7 için iyi bir lens geldiğinde yine burada yazacağım.

 • schizophrenia

  Kas 29, 2013 at 16:54 Cevapla

  5d mark iii'den sonra ilk hayal kırıklığımı nex-7 ile yaşamıştım fakat leica m uyumlu objektifleri kullanabilmek ve gerektiğinde makineyi cepte taşımak, yıllarca çimento torbası ağırlığında fotoğraf çantaları taşıdıktan sonra gerçekten harika bir duygu.
  a7r söylentilerini ilk günden bu yana takip ediyorum, neredeyse tüm ciddi testleri okudum ve örneklerini inceledim, açıkçası gördüğüm ilk örnekler tam bir hayal kırıklığıydı. ilk örnek fotoğrafların bir çoğunun fotoğraf amatörleri tarafından çekilmiş olması, gövdelerin ön üretim olması ve adobe camera raw vb. yazılım desteğinin olmaması bunda oldukça etkiliydi diye düşünüyorum.
  yakın zamanlı örnekler ise çok daha başarılılar, bu başarım bana kalırsa hala 5d mk3 ve d800e gibi gövdelerle karşılaştırılamaz ama sağladığı avantajlara bakarak bence a7r iyi bir gövde olmuş.
  gürültülü perde, bataryayı hızlı tüketmesi, ilk operasyon hızının yavaşlığı herkesin bahsettiği problemler. operasyon hızıyla alakalı siz bir yorumda bulunmamışsınız ya da çok hızlı okuduğumdan ben atladım sanırım.
  a7r aralıksız piksele olanak tanıyan algılayıcı tasarımıyla manuel objektifler için daha uygun yorumları mevcut, sanırım tercihimi ben de a7r yönünde kullanacağım. nex-7'de yüksek piksel kaynaklı 35mm altı objektiflerin köşelerde meydana getirdiği renklenme hatası olmayacak demişlerdi fakat a7r'de de mevcut, neyse ki bu hata cornerfix ile kolayca çözülebiliyor.
  anladığım kadarıyla gövdeyi sony türkiye size temin etti, satış tarihi ve fiyatı konusunda bir bilginiz var mı?
  tüm avrupa'da 2100 euro fiyatla satılan bu gövde umarım 2600 euro fiyatla satışa çıkmaz.
  inceleme için teşekkürler.

 • tahiryildiz85

  Kas 29, 2013 at 19:25 Cevapla

  Çok güzel eklemeler yapmışsınız teşekkür ederim, Sony 'lerin hepsi operasyon hızı olarak yavaş aslında, o yüzden bahsetmemişim, bu makine de A7R yani 7000TL gibi olacak bizde.

  • Can

   Ara 4, 2013 at 13:56 Cevapla

   İyi günler abi sony makine kullanıyorum nex 7 acaba sony makineler hangi operasyonlarda yavaş kalıyor bir sonraki ff makinemde a7-a7r alırsm bu yavaşlıklarla nerelerde karışılaşıcam mesela. Mark 3le kıyasla

   • tahiryildiz85

    Ara 4, 2013 at 15:06 Cevapla

    Mark3 bu makinelere göre çok hızlı, yani eğer kıstasınız hız ise A7 serisini düşünmeyin.

    • Can

     Ara 4, 2013 at 15:50 Cevapla

     Af olarakmı yoksa shuter gecikmesi fotoğrafların yazılması ve pozlama açısındanmı yavaş kalıyor abi? Mark3 ü deneyimleme fırsatım olmadığından bu hızları tecrübe edemedim o açıdan soruyorum teşekkür ederim cevabınız için.

     • tahiryildiz85

      Ara 4, 2013 at 15:57

      Shutter gecikmesi, makinenin açılması ve çekime hazır duruma gelmesi, makinenin uykudan uyanması vs. Bir çok açıdan daha yavaş.

 • idris

  Kas 30, 2013 at 22:05 Cevapla

  parmaklarına sağlık :)

 • Emre Bürümcekçi

  Ara 1, 2013 at 00:39 Cevapla

  Dün itibarı ile ben de A7r edindim (Leica M9 kullanıyordum ve yeni M alacaktım ancak A7r'nin optik olarak yeni Leica M'den daha iyi olduğu görüşleri fikrimi değiştirdi.. Bir sonraki Leica M çıkana kadar Sony A7r'de karar kıldım).
  Raw çekiyorum ve Lightroom'da işliyorum. Sorum şu olacak henüz Lightroom'da bu makineye özel bir Camera Profil'i çıktı mı yoksa jenerik Adobe'mu kullanılıyor ? Siz dosyaları işlerken ne kullandınız ? Teşekkürler.

  • tahiryildiz85

   Ara 1, 2013 at 19:37 Cevapla

   Hayırlı olsun öncelikle. Yeni Camera Raw profilinde A7 de var, yani güncellerseniz bu sürüme sahip olacaksınız, ben Photoshop 'ta işledim bu fotoğrafları.

 • Louis Vuitton Outlet

  Oca 2, 2014 at 23:40 Cevapla

  [url=http://www.binarystarltd.com/]louis vuitton handbags[/url]sed [url=http://www.johngalt.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]psyf [url=http://eduserc.org/]louis vuitton outlet online[/url]rlu [url=http://simborg-killingsworth.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]oyd [url=http://www.faafc.org/]Louis Vuitton Outlet[/url]ouk [url=http://www.jillcunniff.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]tef [url=http://www.sandybyers.com/]Louis Vuitton Backpack[/url]dhk [url=http://www.bhpcapital.com/]Louis Vuitton Bags[/url]Whu [url=http://www.abdallahsafar.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]qyd [url=http://www.onairsol.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]Dhk [url=http://www.lectriclimited.com/]Louis Vuitton Wallets[/url]epd [url=http://www.ruckpate.com/]Louis Vuitton Purse[/url]qur [url=http://www.afbe.org/]Louis Vuitton Belts[/url]Wpq [url=http://www.clivacations.com/]http://www.clivacations.com/[/url]dey [url=http://www.ephremj.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]tuf [url=http://www.impactengsol.com/]Louis Vuitton Bags[/url]tld [url=http://nrgi.org/]Louis Vuitton Handbags[/url]qpr [url=http://www.purdyelectronics.com/]Louis Vuitton Bag[/url]Fhd [url=http://www.femalehealthcare.com/]Louis Vuitton Purses[/url]qyd [url=http://www.maddiepowers.com/]Louis Vuitton Official website[/url]tuu [url=http://www.hotflusher.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]sld [url=http://www.scots.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]Wpw [url=http://www.tupelohall.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]tsk [url=http://www.efco-usa.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]Dur [url=http://www.wampacific.com/]Louis Vuitton[/url]eue
  Louis Vuitton Outlet http://www.efco-usa.com

 • New Jordans 2014

  Oca 3, 2014 at 02:15 Cevapla

  [url=http://www.goldbergandgage.com/]Beats By Dre Headphones[/url] Sr [url=http://www.jnjpestcontrol.com/]Foamposites For Sale[/url] eu [url=http://www.lisathon.com/]Lebron 11[/url] wd [url=http://www.eyecareinstitute.com/]Nike Foamposite[/url] dif [url=http://www.exify.com/]Foamposites For Sale[/url] uu [url=http://www.api-houston.org/]Lebron 11 For Sale[/url] Fd [url=http://www.innovaengineering.com/]http://www.innovaengineering.com/[/url] ud [url=http://www.citizenselectric.com/]Lebron 11[/url] ou [url=http://www.africanheritagepress.com/]Foamposites For Sale[/url] Fd [url=http://www.greenmusicfestchicago.com/]Foamposites For Cheap[/url] Wd [url=http://www.greatbeginningsdaycarecenter.com/]Lebron 11[/url] qu [url=http://www.krischs.com/]Jordan 6 Infrared[/url] edu [url=http://www.mexicoanswers.com/]Jordan Infrared 23[/url] sd [url=http://www.rimercardillo.com/]Jordan 6 2014[/url] sf [url=http://www.sucrelaw.com/]Jordan 6 White Infrared[/url] edy [url=http://www.xanodyne.com/]Jordan 6 White Infrared[/url] Df [url=http://www.communitybankers.org/]Jordan Infrared 23[/url] qu [url=http://www.lifetime-embroidery.com/]Jordan 6 Infrared[/url] wd [url=http://signupdirect.com/]Infrared 6s[/url] Sw [url=http://www.ccornellandassociates.com/]Jordan White Infrared 6[/url] dif [url=http://clubk9inc.com/]White Infrared 6s[/url] Fd [url=http://www.nicolasfournel.com/]Yeezy 2 Red October[/url] sw [url=http://www.oaklandbayarealinks.org/]Air Yeezy 2 For Sale[/url] dir [url=http://www.ftlinteractive.com/]Yeezy 2 Red October[/url] Dw [url=http://www.gmts-pr.com/]Nike Air Yeezy 2[/url] Sk [url=http://www.cressviewestates.com/]air yeezy[/url] ur
  New Jordans 2014 http://flyingdogfarmllc.com

 • Cheap Michael Kors

  Oca 3, 2014 at 07:38 Cevapla

  [url=http://www.almuthana.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]drd [url=https://www.womenoftheharvest.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]Whr [url=http://www.bccleaners.com/]Louis vuitton Outlet OnlineLouis Vuitton Outlet[/url]dee [url=http://www.huchthausen.com/]Louis Vuitton Outlet Online[/url]ryd [url=http://www.chllogs.com/]Louis Vuitton Outlet[/url]eeq [url=http://www.gappteam.org/]Louis Vuitton Outlet Online[/url]wey [url=http://papadinos.com/]Louis Vuitton Purses[/url]orw [url=http://www.lawryresearch.com/]Louis Vuitton Belt[/url]orq [url=http://www.speakyorubaapp.com/]louis vuitton outlet store[/url]spd [url=http://www.unitedfinancial.com/]Louis Vuitton Outlet Store[/url]euk [url=http://www.syso.org/]http://www.syso.org/[/url]euw [url=http://www.aquilacorp.com/]Louis Vuitton Bags[/url]Ssu [url=http://www.careministries.org/]louis vuitton handbags[/url]Wrw [url=http://www.somethingsbrewn.com/]Louis Vuitton Bags[/url]spe [url=http://www.endlessvisions.net/]Louis Vuitton Outlet[/url]wue [url=http://www.chelandigital.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]tpu [url=http://www.greenroomtheater.com/]Louis Vuitton Sale[/url]Sye [url=http://hansdesign.com/]Louis Vuitton outlet[/url]eyy [url=http://www.bluenexus.com/]Louis Vuitton Neverfull[/url]Dlf [url=http://www.doori-nyc.com/]Louis Vuitton[/url]qhu [url=http://www.glob-tel.com/]Louis Vuitton Outlet Store[/url]tle [url=http://www.judirotenberg.com/]Louis Vuitton Bags[/url]tsy [url=http://www.deltadot.com/]Louis Vuitton Bags[/url]thu [url=http://domadesigns.com/]Louis Vuitton Handbags[/url]Drr [url=http://www.subsurfaceconstructors.com/]Louis Vuitton Wallets[/url]ord
  Cheap Michael Kors http://www.monsieurromeo.com

 • アグ ムートンブーツ 激安

  Oca 3, 2014 at 09:45 Cevapla

  DrivingStates set their unique standards O Bir Full Frame Aynasız: Sony A7R İncelemesi | Tahir YILDIZ for vision requirements important to get a driver’s license. Atlanta divorce attorneys states, people whose vision can’t be improved to over 20/70 vision within eyes despite the presence of corrective lenses aren’t capable to acquire a driver’s license, in accordance with MD Support. In a few states, they can be restricted by daytime driving only. Having it . a corrected or uncorrected vision of 20/70 vision derived from one of eye but better vision from the other can be in a position to drive, with regards to the state’s regulations. It shouldn’t be utilized as an alternative to professional アグ ムートンブーツ 激安 medical advice, diagnosis or treatment. LIVESTRONG is actually a registered trademark of your LIVESTRONG Foundation. Moreover, really do not select every advertiser or advertisement that seems on the web sitemany on the advertisements are with any such advertising companies.

 • White Infrared 6s

  Oca 3, 2014 at 10:48 Cevapla

  [url=http://www.nsrt.org/]Michael Kors[/url]uuu [url=http://www.alisonrestaurant.com/]michael kors handbags[/url]quf [url=http://www.movablefeastinc.com/]Michael Kors Handbags[/url]Frr [url=http://www.diligentsales.com/]Michael Kors Outlet[/url]psrd [url=http://www.batiksgalore.com/]Michael Kors Handbags[/url]oew [url=http://www.lastingpaws.com/]http://www.lastingpaws.com/[/url]shf [url=http://leeinstitute.dukemansion.com/]Michael Kors Wallet[/url]tue [url=http://www.nutsandboltsetc.com/]Michael Kors Outlet[/url]Seq [url=http://www.illari.com/]Michael Kors Purses[/url]wpk [url=http://www.shapefinancial.com/]Michael Kors Outlet[/url]dyr [url=http://www.mistercollins.com/]http://www.mistercollins.com/[/url]wyu [url=http://www.sumnergop.org/]Michael Kors Outlet[/url]ord [url=http://www.greenmediacreations.com/]Michael Kors Wallet[/url]Dyd [url=http://www.monsieurromeo.com/]Michael Kors Outlet Online[/url]wyd[url=http://www.acicms.com/]Michael Kors Handbags[/url]Dyd [url=http://www.shonanlighting.com/]Coach Outlet[/url]wed [url=http://www.altusstudios.com/]Coach Outlet Online[/url]Fld [url=http://www.offshore-chicago.com/]coach wallets[/url]ouu [url=http://www.salinawrestling.com/]http://www.salinawrestling.com/[/url]uhw [url=http://www.jrobertsart.com/]Coach Outlet[/url]Dhu [url=http://www.cuttingsolutionsinc.com/]Coach Outlet[/url]Ssd [url=http://www.microbuspub.com/][/url]duy [url=http://www.franciacorta.us/]Coach Purses[/url]spu [url=http://www.rumirose.com/]Coach Factory[/url]wsd [url=http://www.artalleyusa.com/]http://www.artalleyusa.com/[/url]qhd
  White Infrared 6s http://clubk9inc.com

 • Coach Outlet

  Oca 3, 2014 at 13:04 Cevapla

  [url=http://www.perrymartel.com/]Retro 11 2013[/url]ulk [url=http://www.reelwriting.com/]Gamma Blue 11s[/url]epd [url=http://benniesofenglewood.com/]Beats By Dre solo[/url]dyd [url=http://www.songsforkidsrecords.org/]Lululemon Yoga Pants[/url]qed [url=http://www.195broadway.com/]ugg sale[/url]ohd [url=http://www.quiltsbywendy.com/]Foamposites For Sale[/url]wed [url=http://www.sebcoax.com/]Beats By Dre Outlet[/url]Duk [url=http://www.aura-systems.com/]uggs on sale[/url]Dpd [url=http://www.oliverstalmans.com/]Lululemon yoga pants[/url]dpf [url=http://schoonersbrewer.com/]Gamma Blue 11s[/url]Dpr [url=http://www.monarchroofing.net/]Taxi 12s[/url]wyd [url=http://wplegalpages.com/]Jordan 11 Christmas[/url]oud [url=http://www.moms4more.org/]ugg sale[/url]ohu [url=http://ajaphoto.com/]north face outlet[/url]shf [url=http://janewear.com/]Retro 11 2013[/url]uuq [url=http://www.koiviz.com/]North Face Outlet[/url]sry [url=http://www.freethefive.org/menu.htm]jordan 11[/url]erw [url=http://www.mtgcity.com/] Michael Kors Factory Outlet[/url]oyd [url=http://www.cpcboston.org/]Ugg Boots On Sale[/url]rsd [url=http://tedoliverduelingpianos.com/]North Face Outlet[/url]Srd [url=http://www.willmarfarmcenter.com/]Foamposites[/url]oru [url=http://www.sgrcl.com/]Retro 11[/url]Wrq [url=http://www.largaytravel.com/]Jordan 12 for sale[/url]oud [url=http://www.centrededesign.com/]Christian Louboutin Sale[/url]rpr [url=http://www.mortgagemayday.com/]Gamma Blue 11s[/url]ehy
  Coach Outlet http://www.jrobertsart.com

 • ニューバランス レディース

  Oca 3, 2014 at 16:04 Cevapla

  A symptom ニューバランス レディース from the story has us a bit confused because I lost who both the male is said to be. It features a form of flashback feel to it. After one guy tosses a wallet to another guy, we jump into narration including a scene where Akira is known as a child and then he meeting his new stepbrother, Satoru, responsible for. Excellent feeling any particular one in the men is Akira himself and remembering his O Bir Full Frame Aynasız: Sony A7R İncelemesi | Tahir YILDIZ life, from childhood to high school.

 • burcu

  Oca 4, 2014 at 16:13 Cevapla

  merhaba ben cok yenı merak sardım bu konulara cok merak etiiğim bir konu var sizce video cekımınde mark3 mu sony a7 r mı daha basarılı

  • tahiryildiz85

   Oca 4, 2014 at 23:37 Cevapla

   Konu video ise her zaman söylediğim gibi Sony.

 • Ercan Böncüoğlu

  Oca 26, 2014 at 18:55 Cevapla

  Sayın Tahir Yıldız, sizi fotogtafium'dan ve orda yaptığınız video çekimlerinden tanıyorum. ama sitenizi ilk defa ziyaret ettim. Çok beğendim. Özellikle Sony A7 incelemesini çok tarafsız ve gerçekçi bulduğumu söylemeliyim. Bu açıdan sizi kutluyorum. Ben olympus OM-D E-M5 kullanıyorum. Çok memnunum. Ama incelemenizden sonra FF makina için sony a 7 yi düşüneceğim. Teşekkürler, başarılar ve selamlar…

  • tahiryildiz85

   Oca 26, 2014 at 22:08 Cevapla

   Teşekkürler Ercan Bey, A7 güzel tercih…

 • hasan tahsin

  Oca 29, 2014 at 13:01 Cevapla

  Tahir Bey, af hızının yavaşlığından bahsetmişsiniz. sizin nikon d600 kullandığınızı biliyorum ve bendede var. merak ettiğim d600 ve sony a7 arasındaki fark çok mu bariz? başka bir değişle arkadaşımdaki nikon d700 ün af sine ben 10 üzerinden 8,5 verirken nikon d600 e 10 üzerinden 7 veriyorum, bu rakamları baz alarak sony a7 sizce kaç olur?

  • tahiryildiz85

   Oca 29, 2014 at 13:37 Cevapla

   Aynasızların hala DSLR'lardan yavaş olduğunu söyleyebiliriz, puanlama yapmak zor, yanyana denemedim çünkü hiç ama aynasızlara genelde DSLR'lara göre 10 üzerinden 7.5 verebilirsiniz.

 • Zoomx

  Oca 29, 2014 at 15:21 Cevapla

  Hocam Sony Rx1 mi A7R mı? Nedenini de belirtirseniz…

 • tahiryildiz85

  Oca 29, 2014 at 22:09 Cevapla

  Gönlüm RX1 'den yana, çünkü hafif ve yeterli, ama mantık A7 der çünkü lensi değişebiliyor…

  • Dejavu

   Şub 16, 2014 at 18:22 Cevapla

   Rx1 ile A7'yi hem AF hemde ISO başarımı kıyaslarsak durum nasıl? Gerçi okuduğum kadarıyla ISO'de RX1 daha başarılı ancak AF'de durum nasıl? 35mm yetmez mi birde ;)

   • Nezihi Gözen

    Şub 16, 2014 at 18:49 Cevapla

    Tahir yurt dışında olduğu için onun yerine ben cevaplamak istedim sorunuzu.
    Her 2 makine de FF olduğu için ISO başarısı sizi her şekilde tatmin edecektir. Buna çok takılmayın. Fotoğraf ile ilgileniyorsanız ve kullandığınız belli bir açı var ise ona göre 35mm in yeterli olup olamayacağına karar verin.
    Tahir inde dediği gibi hem FF hem aynasız hemde lens değişebiliyor :) bence çok zorlamamak lazım A7 her şekilde sizi yarı yolda bırakmaz

    • Dejavu

     Şub 19, 2014 at 19:25 Cevapla

     Valla açıkçası şaşırdım.. Cevabınıza değil, Tahir yurtdışındayken bile onun yerine cevap veren ilgi, alaka gösteren sbizlerin olmasına. Gerçekten helal olsun…

     Cevabınız için teşekkürler ancak bu lens değiştirme hadisesinin ucu bucağı ve sonu yok gibi geliyor bana.
     O yüzden tek bir açı belirleyip ona adapte olarak en azından kafa yormam diye düşünüyorum.
     Galiba RX1'e takıntılı hale geldim iyice (fiyatından bağımsız tabi ki :)

     Tahir gelince ayrıca onunda yorumunu bekliyor olacağım.

     • Nezihi Gözen

      Şub 19, 2014 at 20:11

      Rica ederiz, keyifti :) Bu noktadan sonra son söz tabi ki sizin. Lens değiştirebiliyor olmak benim için her zaman büyük avantaj oldu ama zevkler ve lensler tartışılmaz :)

     • tahiryildiz85

      Şub 23, 2014 at 16:00

      Aralarında çok fark olduğunu düşünmüyorum, paranız varsa A7 alın, yoksa RX1 alın :) ben olsam öyle yapardım…

 • Feyzullah Oktay

  Şub 25, 2014 at 00:32 Cevapla

  A7r nin EVF sinden mutlu olamadım. Tahir bey bu konuda yorumunuz nedir?

  • tahiryildiz85

   Şub 25, 2014 at 09:50 Cevapla

   Açıkçası aynasızların şu anki durumu bu, daha gelişmişi için biraz beklememiz gerekiyor sanırım.

 • Gülbahar Kocacan

  Mar 27, 2014 at 22:32 Cevapla

  Çok başarılı bir websiteniz var. Sitenizi ilgiyle takip ediyor ve çok şey öğreniyorum. Kafama takılan tüm soruların cevaplarını buluyorum. Ele alacağınız yeni konuları sabırsızlıkla bekliyorum.
  Başarılarınızın devamını dilerim, kolay gelsin.

  • tahiryildiz85

   Mar 27, 2014 at 22:45 Cevapla

   Çok teşekkürler Gülbahar Hanım, çok mutlu ettiniz…

 • MERT

  May 29, 2014 at 00:04 Cevapla

  HOCAM A7 Mİ RX1 Mİ
  hangisini tercih etmeliyiz

  • tahiryildiz85

   May 29, 2014 at 17:58 Cevapla

   A7 lensi değiştirilebilir bir model, RX1 ise daha kompakt, seçim sizin…

 • uğur özsemerci

  Tem 1, 2015 at 09:24 Cevapla

  Tahir bey Sony a7 modellerinden birini almaya tam hazırlanıyordum ki, birşey dikkatimi çekti flash sync sadece 1/160 , ben harici flash tutkunu birisiyim, ayrıca bayonet ile diğer lensleri kullandığımızda, kendi original lensleri olan EF modelleri kadar performans alamayacağımız söyleniyor, ki kendi lenslerinde çeşit bir hayli az ve pahalı, piyasada 1/8000 hızdaki tetikleyicilerde sony ile uyumlu değil uymlu olandada ya hssl ya da ttl eksik. Özetle; flash sync deki bu eksi durum benim başka ürüne yönelmem için haklı bir sebepmi , yoksa çok önemli değil aldığın görüntüde çok etki yaratmaz diyebilirmisiniz

  • tahiryildiz85

   Tem 2, 2015 at 23:42 Cevapla

   Harici flaşları sık kullanıyorsanız tabii ki dezavantaj ama çok büyük dezavantaj değil, burada para da önemli pocketwizard alıp misler gibi tetiklemeye devam edebilirsiniz de…

 • Aykut

  Ağu 25, 2015 at 15:21 Cevapla

  A7r da sigma lensleri dönüştürme şansımız var mı acaba

  • tahiryildiz85

   Ağu 26, 2015 at 10:02 Cevapla

   Canon veya Nikon uyumlu ise kullanabiliyorsunuz tabii.

 • Hasret

  Nis 30, 2016 at 16:18 Cevapla

  Ben son zamanlarda fullframe arayışındayım ve en son kararımı A7 den yana kıldım ancak aklıma bir soru takıldı cihazda focus peaking var manul lenslerle kullanım için muhteşem bir özellik internette bol bol A7 focus peaking incelemeleri var ancak hepsi livewiev modda benim merak ettiğim focus peaking evf de nasıl çalışıyor kullanışlı mı?

 • Atilla

  Tem 27, 2016 at 01:37 Cevapla

  Geçen pazar günü Fujifilm in workshop una katıldım . Orda x pro2 yi denedim. Ve açıkça gördum ki gelecek aynasizlarda. 1.5 carpanli bir sensore rağmen 5 d mark lll kadar güzel fotoğraf veriyor. Ne gerek var o koca mark lll ü taşımaya. Ben kesinlikle aynasız diyorum artık , ayna prizma sistemi ölmeye mahkum artık.

Post a Comment