Sony RX1 İncelemesi – İlk Full Frame Aynasız Fotoğraf Makinesi

Sony RX1 ilk full frame aynasız fotoğraf makinesi olarak duyurulduğunda herkeste olduğu gibi bende de büyük heyecana yol açtı. Şuna eminim aslında, aynasızlar piyasaya girdiğinden beri yeni bir segment oluşturdular ve bu segment tüm dünyada çok hızlı büyüyor, Türkiye’de bu kadar büyümemesinin sebebi tamamen fotoğraf hizmetini alanların büyük fotoğraf makinesi sevmeleri. Herhalde Sony RX1 ile bir işe gitseydim, “O kadar para veriyoruz, bununla mı çekeceksin?” derlerdi. Oysa ki önemli olan sonuçta verdiğimiz iştir, ama piyasa ne yazık ki böyle işlemiyor.

RX1 fullframe sensöre sahip
RX1 fullframe sensöre sahip

Sayfa İçeriği

Sony Fotoğraf Makineleri Nasıl?

Yazıya başlamadan önce bu konu hakkında kısa bir giriş yapmak istiyorum. Türkiye’de Canon ve Nikon ‘un ciddi ezici üstünlüğü var piyasada. Canon %65 gibi inanılmaz büyük bir payı almış durumda. Nikon arkasından geliyor ama geri kalan diğer markalar bu pastadan pay almak için ciddi bir rekabetin içindeler. Sony bu konuda çok ciddi inovasyonlar yapan bir firma. Samsungla beraber son yıllarda büyük değişim içindeler ve Sony ‘nin geliştirdiği teknolojiler gerçekten ilgi çekici. Nikon’un çoğu fotoğraf makinesine sensör vermesinin yanında geliştirdiği SLT teknolojisi ile tam zamanlı otomatik netleme yapabiliyor, özellikle videoda yanına yaklaşabilen bir marka yok. Eğer DSLR ile video çekmek istiyorsanız mutlaka Sony ‘leri bir deneyin.

Daha önce Sony Alpha99 İncelemesi yazımda gene olarak değindiğim tüm Sony avantajları RX1’de de görüyoruz.

Ayrıca yine İnönü’ye Veda yazımdaki fotoğrafları da Sony RX1 ile çektim.

Sony RX1 Gövde Kalitesi

rx1_1

 

Her şeyden önce çok minimal bir tasarıma sahip. Gördüğünüzde etkilenmemeniz mümkün değil, küçücük bir makine ve full frame sensöre sahip. İlk bakışta zaten kağıt üzerinde her şey 10 numara, hafif ve taşınabilir. Gövde neredeyse tamamen siyah, küçük turuncular ve maviler dizaynı güzelleştirmiş. Makinenin çok daha kompakt olabilmesi için Sony lensin %20sini de gövdenin içine gömmüş ve buna değmiş gibi görünüyor. Önünde Carl Zeiss 35mm f/2 lens var ve değiştirilemiyor. Zaten RX1’in tek dezavantajı da bu, lensi değiştirilebilir değil. Ama lens inanılmaz iyi. Full frame ve Zeiss kalitesi birleşince ortaya süper net, sığ alan derinlikli fotoğraflar çıkıyor.Lens üzerinde diyafram halkası var ve diyaframı buradan değiştiriyorsunuz, manuel hissi de bu sayede vermişler. Body oldukça sert bir malzemeden üretilmiş, yıllardır DSLR kullanan biri olarak özellikle şunu söyleyebilirim ki DSLR gövdeleri genelde magnezyum alaşımdır, sanki RX1 daha sert bir malzemeden yapılmış gibi, hissiyat daha kuvvetli.

rx1_3

 

Gövdenin üst tarafında bir hot-shoe adaptörü var, bazı Sony DSLR ‘larda Sony’e özel flaş girişi kullanıldığını görmüştük, bu da ekstra bir aparat gerektiriyordu, neyse ki RX1 klasik flaş girişi olan hot-shoe ‘yu kullanıyor ve eski flaşlarımızı da çalıştırabiliyoruz. Tabii yine de elektrik değerlerinden emin olmadan her flaşı takmamanızı öneririm. Hemen sağ tarafta klasik mod kadranı var, Sony’e alışkın olmayanlar burada panaroma modunun olmasına şaşırmış olabilirler ama Sony panaromayı da bir modmuş gibi kullanıyor. Yine hemen sağında açma/kapama butonu ve sağ tarafında poz telafisi kadranı var, bunun açıkçası bu kadar kullanışlı olacağını düşünmemiştim, DSLR’larda neredeyse hiç kullanmadığım bu özellik bu makinede bana ciddi zaman kazandırdı, örneğin alttaki fotoğrafta ters ışık olduğu için +1 ve hatta bazen +2 değerlere çıkarak çekim yaptım.

DSC00935

Sony-Cybershot-DSC-RX1-Back

Arka tarafına baktığımızda da temiz bir tasarım görüyoruz. Artık bir standart haline dönüşmüş olan 3″ LCD yine yerini almış durumda. Üstte çektiğimiz fotoğraf/videoları görmeye yarayan “play” butonu var. Hemen sağ tarafta enstantaneyi değiştirmeye yarayan kadran (daire) var. Menü ve silme tuşu da gayet net yerleştirilmiş ve minimal tasarım bozulmamış. Tuşların hissi de gayet iyi bazı ucuz makinelerde olduğu gibi uzun zaman kullanınca kopacakmış gibi olan his yok. Vizör olmadığını fark etmişsinizdir, bu bir dezavantaj evet, Sony harici olarak bir aksesuar sağlıyor ve hot-shoe adaptöründen bir vizör takabiliyorsunuz ama fiyatı 450$ yani ciddi pahalı. Ayrıca gövde SD kartı destekliyor, tek SD kart girişi var.

Otomatik Netleme:

DSLR’larda bulunan kadar hızlı bir netleme tabii ki yok Sony RX1’de ama aynasız segmentte gördüğüm en hızlı netlemelerden. Buna tabii önündeki harika lens de destek veriyor. Eğer Canon 600D gibi bir giriş seviyesi DSLR kullanıyorsanız ve elinize bir kere de olsa Canon 1DX gibi profesyonel gövde aldıysanız arada çok ciddi netleme hızı farkı görürsünüz. Benzer bir fark da Canon 600D ile Sony RX1  arasında var. Sony RX1 kontrast odaklı çalışıyor ve buna göre odaklama yapıyor.

Şarj ve Pil Ömrü:

Sony, ne yazık ki şarj opsiyonu olarak beraberinde gelen kabloyu makineye takma yolunu seçmiş, yani harici olarak pili şarj edemiyorsunuz, kablo direkt makineye bağlı olduğu için makineyi kullanırken yedek pili şarj etme olasılığınız da yok. Profesyonel kullanıcılar için bu büyük bir dezavantaj.  Pil ömrü de yaklaşık 400-500 fotoğraf kadar. Aynasız sistem için kabul edilebilir bir değer.

Genel Görüşler ve Kullanım:

Hiç abartmıyorum; tek kelime ile mükemmel. Kocaman makineler taşımaktan sıkıldıysanız ve her gün yanınızda iyi bir fotoğraf makinesi taşımak istiyorsanız bundan daha iyisi olamaz, keşke lensi değiştirilebilseydi evet ama üzerindeki Carl Zeiss 35mm f/2 lens o kadar iyi ki her çekimden sonra bakıp şaşırıyorsunuz. f/2’de bile gayet keskin,titreşim engelleyici ise sadece videoda elektronik olarak sağlanıyor, normalde yok. . Verdiği alan derinliği harika, neredeyse 3 boyutlu fotoğraflar veriyor. Full frame, hafif ve taşınabilir, daha başka ne ister ki insan? Full frame sensöre sahip olduğu için bütün diğer aynasızlardan ve full frame olmayan DSLR ‘lardan daha iyi ISO sonuçları var. Bu makine ile çektiğim bazı fotoğrafları sosyal medyada paylaştığımda “Küçücük makineye o kadar para verilir mi?” gibi iğnelemeler almıştım ama emin olun verilir, yurtdışı fiyatı 2800$ ve zaten full frame en ucuz DSLR 2000$, yanına 35mm f/2 Zeiss gibi bir lens almaya kalksanız bundan daha ucuza bulamayacaksınız, dolayısıyla Sony RX1’e bu para kesinlikle verilir ve hiç pişman olmayacağınıza da eminim.

Örnek Fotoğraflar:

DSC00070

DSC00071

DSC00078

DSC00082

DSC00089

DSC00090

DSC00092

DSC00094

DSC00107

DSC00111

DSC00112

DSC00122

DSC00128

DSC00131

DSC00133

DSC00139

DSC00144

DSC00146

DSC00164

DSC00166

DSC00181

DSC00183

DSC00185

DSC00188Sonuç:

Sony RX1 ilk çıkan full frame aynasız olma özelliğini başarıyla taşıyor, Sony piyasaya öylesine bir makine çıkarmaktansa sınırları zorlamayı seçmiş. ISO başarımını, düşük ışıkta netleme hızını, verdiği sığ alan derinliğini, fotoğraflardaki netliği makinenin artıları olarak sayabilirim. Dezavantajları çin ise lensinin değiştirilememesi, şarjın gövde üzerinde yapılabilmesi ve vizörü olmaması diyebilirim. Makine beni uzun zaman sonra ciddi şekilde heyecanlandırdı, çünkü artık piyasada olan DSLR ‘ların hepsi birbirinin aynısı.

Kesinlikle tavsiye ediyorum.

0 Shares:
34 comments
 1. Vizörsüz olması, sabit lens olması sıkıntılı ama fotolar çok güzel. Fiyatı yaklaşık olarak 9000TL görünüyor benim bir yanlışım yoksa. inceleme de çok güzel üstad hherzamanki gibi ellerine sağlık.

  1. Teşekkür ederim, tanıtımda da söylediğim gibi, dezavantajlarına rağmen buna değer :)

 2. Bence iki eksik var. Gerçi sizde tesbit etmişssiniz. Pil değişimi olmayışı ve vizör eksikliği. Ama üzerine takılabilecen bir vizör illaki piyasaya sürülecektir. Veya klasik kapitalizm kuralları, ikinci sürüme bu özellikleri koyarak satın alma sıklığını artıracaklar…

  1. Vizör zaten var ve satılıyor, pil değişebiliyor, yanlış mı anlattım anlamadım ama pil çıkarılıp takılabiliyor, ama sadece gövde üzerindeyken şarj edilebiliyor.

 3. Gövdede titreşim engelleyici yok diye biliyorum. Bence en önemli eksikliği de titreşim engelleyici olmaması. Bu nedenle algılayıcısının Aps-c lere göre 3 stop iso avantajını yitirmiş oluyor. Video da bu eksiklik kendini gösteriyor.

 4. Rx1 ile ilgili bir kaç sorum var. yanıtlarsanız sevinirim.

  1) Gövde veya lens üzerinde is var mı?

  2) tam kare olmasına rağmen 1.5x, 2x, 3x gibi sensörün sadece o kısmını kullanarak krop modda çekip yapma imkanı veriyor mu?

  3) flash la kullanım hızı 2000 enstantaneye kadar çıkıyormuş. Siz deneme yapabildiniz mi bunu?

  4) max. shutter hızı 1/2000 sn. mi sadece?

  5) tutuş ergonomisi nasıl?

  6) raw işleme performansı nasıl? (Bir canon a göre)

  7) dinamik aralık yine canon a göre nasıl?

  8) netleyeceğiniz yere hakimiyet konusunda makine ne gibi kolaylıklar sağlıyor ?

  Çok soru oldu ama cevaplarsanız sevinirim.

  1. 1- IS yok, sadece videoda IS var, iPhone'lardaki gibi elektronik olarak.
   2- Sony böyle bir şey söylemişti, ben makineyi kullanırken o modu görmedim, varsa da sadece JPG de vardır, ben JPG çekmiyorum.
   3- Hariciden mi bahsediyoruz? Normal flaşta 1/200 diye biliyorum.
   4- f/5.6'dan sonra 1/4000e çıkıyor, onun öncesinde 1/2000 evet.
   5- Ben memnun kaldım.
   6- Sony RAW'ları zaten oldukça başarılı daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim, çok fark görmedim.
   7- Makinedeki dinamik aralık iyileştirici gördüğüm hemen her makineden daha iyi çalışıyor.
   8- Netleme DSLR kadar kolay gelmiyor bana aynasızlarda, biraz yavaş diyebilirim, DSLR'a oranla tabi…

   Rica ederim, herkes faydalansın…

  2. Crop mod yok ama clear Image zoom diye diye bir özellik var bildiğim. Jpeg modunda iki kat yakınlaştırma yapıyor ve fena bir özellik değil. Crop mod olsaymış daha güzel olurdu.

 5. Very great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to mention that I’ve really loved browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing in your feed and I am hoping you write again soon!

 6. IS ne lenste ne de govdede olmamasi cok ciddi bir dezavantaj degilmi elde cekim yaparken resimlerde blur olusmaz mi?

  1. Her lenste IS yok biliyorsunuz ki, hele böyle geniş açıda IS bence hiç sorun değil, ışık alınabilecek çok geniş bir alan var.

   1. peki bu makineyi aldiktan sonra 2 sene sonra daha iyi bir model cikarsa ne yapacagiz :)
    XR1"i alan bir kisi bi 5 sene kafasi rahat gezebilir mi yani sonucta bir FF ve Carl Zeiss lens ile 35mm gibi guzel aci bir lens var. Dusunceniz nedir. Birde bu makinenin 2.eli prim yapar mi elden cikarmak istesek (aldim da satiyorum yani sanki:) satabilir miyiz

    1. Yeni model her zaman çıkacak, hangi marka alırsanız alın ekipman delisi iseniz hiç bir makine sizi tatmin etmez. İkinci eli tabii ki zayıf.

 7. öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..
  Makinede bahsedilen (yurtdışı yorumlarda da gördüğüm kadarıyla) en büyük sayılabilecek dezavantaj özellikle gece çekimlerinde af hızı. Muhtemelen yukarıda bahsettiğiniz gibi büyük abileri ile kıyaslanıyor bu konuda da geride kaldığı söyleniyor. Kimisi ciddi çok zayıf demiş, kimisi de sadece beklentilerin altında demiş. Genel olarak nasıl bir af performansından bahsedebiliriz?

  1. Rahatsız etmeyecek bir AF performansı desek sanırım iyi anlaşılır, tabii ki DSLR kadar iyi değil, ama bence hiç de kötü değil, bunu deneyimleyip görmek lazım ama bence yeterli.

 8. tasarimi leica m serisi taklidi sony ede gram saygim kalmadi canikon ada en yakin zamanda Leica ya gecicem zaten SLR sistemin yaraticisi Leica hayattayken :) baska markalara bakmak saygisizlik :)

 9. İyi, güzel, hoşta. Pil ömrü yetmez bana. D700 var bir pil yeityor bana hatta artıyor. :)) Ama her ihitmale karşı bir yedek pilim bulunmakta. 1000 çekme kadar rahat dayanıyor. Ama Sony'nin teknolojisine hayranım. Elektronik ürünlerimin %98'i sony !! Harici hddsinden tut,flash belleğine, kalem pillerinden tut pil şarj cihazına kadar !! Seviyorum sonyi !! ;))

 10. Tahir bey titreşim engelleme is yok demişsiniz ancak inceleminzde var demişsiniz 1/20 lere kadar kullanabiliyorum dediniz şimdi anlayamadım varmı yokmu.

  1. Can Bey, titreşim engelleyici sadece videoda elektronik olarak sağlanıyor, fotoğrafta yok.

 11. Aliexpres te 2 pil ve bir şarj dock u çok uygun fiyata satılıyor.
  Tahir bey rx100 iv konusunda ne düşünüyorsunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like