En İyi Görünen Facebook Fotoğrafları için İpuçları

Facebook yaklaşık 2007 ‘den beri, yani 6 yıldır hayatımızın tam göbeğinde, zamanla daha fazla fotoğraf paylaşılır oldu ve artan üye sayısı ile beraber bu noktada Facebook ‘un da optimizasyon yapmasına neden oldu. Gönderilen fotoğraflar ciddi biçimde dezanformasyona uğruyor, bozuluyor, keskinliği yok oluyor. Peki bu fotoğrafları en iyileştirmek için ne yapılabilir, fotoğraflarımızı nasıl küçültmeli, bu yazımda buna değineceğim.

Facebook yardım sayfasında aslında bu konuda bir açıklama yapmış durumda:

Fotoğraflarımın mümkün olan en yüksek kalitede gösterildiğinden nasıl emin olabilirim?
Fotoğraflarınızın yeniden boyutlandırılmasını ve biçimlendirilmesini sizin yerinize otomatik olarak yaparız. Fotoğraflarınızın daha iyi görünmesini sağlamak için daha gelişmiş teknikler kullanmak isterseniz, şu ipuçlarını deneyin: Fotoğrafınızı yüklemeden önce yeniden boyutlandırın.

Desteklediğimiz boyutlar şunlardır:

Normal fotoğraflar 720 px, 960 px, 2048 px

Kapak fotoğrafları 851 px X 315 px 2048 px

fotoğraf kullanırsanız, fotoğrafı yüklerken Yüksek Kalite seçeneğini işaretlediğinizden emin olun. Kapak fotoğrafınızı yüklerken sıkıştırılmasını önlemek için, dosya boyutunun 100 KB’den küçük olduğundan emin olun. Görüntünüzü sRGB renk profiliyle JPEG olarak kaydedin.

Yani yapmanız gereken şey aslında 2 seçenekli:

1- Uzun kenarı en büyük boyutta olacak şekilde yüklemelisiniz (Uzun kenar 2048px)

2- Uzun kenarı 960px olacak şekilde yüklemelisiniz.

Sayfa İçeriği

Adobe Photoshop’ta Facebook için Fotoğraf Küçültmek

Fotoğrafınızı işlemeyi bitirdikten sonra File / Automate / Fit Image komutlarını kullanıyorsunuz ve gelen pencerede her iki kutuya da 2048px veya 960px yazıyorsunuz, fotoğrafınız küçük boyuta indirgeniyor. Daha sonra webe yüklerken her zaman tavsiye ettiğim gibi bir sharpen (keskinleştirme) uygulamanızı öneririm. Bunu da Filter / Sharpen / Unsharp Mask ile yapabilirsiniz.

Ben bu işlemleri sizler için Action haline getirdim, buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Dosyayı kaydederken

photoshop_resize

Adobe Lightroom’ da Facebook için Fotoğraf Küçültmek

Lightroom da Photoshop kadar popüler bir fotoğraf yazılımı. Özellikle son zamanlarda kullanımı daha yaygın hale geldi, Lightroom ‘da da File / Export komutuyla fotoğrafımızı küçültme alanına geliyoruz ve alttaki gibi uzun kenarını 2048px olacak şekilde ayarlayıp fotoğrafı kaydediyoruz.

lightroom_resize

Fotoğrafı PNG Formatında Yüklemek

Bir çok arkadaşımdan PNG formatında yüklemenin daha iyi sonuç vereceği bilgisi geldi, ben de genellikle PNG olarak yüklüyorum ama JPEG ile PNG arasında çok da bir fark oluşmuyor, esas dikkat edilmesi gereken fotoğrafın uzun kenarının boyutlandırılması. Facebook da zaten yardım sayfasında bundan bahsediyor, daha da fazla yapılacak bir şey yok ne yazık ki…

Adım Adım bir Başka Yöntem

 • 8 Bit renge dönüştürün (Image / Mode / 8bits)
 • Uzun kenarı 2048px yapın (Image / Resize / Bicubic Smoother)
 • Unsharp mask ‘ı %100 değerde 0.7px radius ve 3 level threshold kullanarak uygulayın. (Filter / Sharpen /Unsharp Mask)
 • File / Save for web
 • Kaliteyi %70 civarında tutun ve kaydedin.
0 Shares:
14 comments
 1. Rica ederim, pek çok insan olduğu gibi yüklüyor, kötü görünüyor, şimdi umarım iyileşir :)

 2. Yuklediğiniz fotoğrafın png olarak kaydedilmesini istiyorsanız, sayfanızı "iş" "business" olarak açmalısınız yoksa ne yaparsanız yapın, face bunları jpg'e cevirir… PNG sadece iş sayfalarında destekleniyor…

 3. verdiğiniz actions güzel olmuş tahir sağolasın.Şunu sorcaktım album içine fotograf atıyorum ben yuksek kaliteyi seçerek yine de bu işlemi yapmalımıyım ?

  1. Facebook 'a atılan her fotoğrafta bu geçerli, yüksek kaliteyi seçmek de bir yöntem yüksek çözünürlüklü ekliyorsanız.

 4. Teşekkurler Tahir Bey Fotograf konusunda bilmediğimiz bir çok konuya ışık tutuyorsunuz…. Çalışmalarınızı yakından takibe devam :))

 5. Merhaba , ben kapak fotoğrafımı yüklüyorum fakat yüksek kalite seçeneği vs. çıkmıyor ? Nerden bulabilirim ?

 6. Peki Facebook dışında mesela 500px ve 1x gibi fotoğraf paylaşım sitelerine fotoğraf yüklerkende bu işlemleri mi uyguluyoruz? Ya da oralara fotoğraf yüklerken ne gibi bir yöntem takip ediyoruz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

50mm mi 85mm mi Almalı?

Yazı İçeriği Hide Ne Yapmak İstiyorsunuz?Alternatiflerimiz Neler?f/1.8 lensler:f/1.4 lensler:f/1.2 lensler:50mm mi 85mm mi?Peki 50mm f/1.4 mü almalı yoksa…
Devamını Oku

Canon EOS 200D İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Canon EOS 200D İlk BakışCanon EOS 200D Teknik ÖzelliklerÖrnek FotoğraflarCanon 200D İnceleme VideomSonuç Canon’un küçük…
Devamını Oku

Fotoğrafta Retouch İşlem Listem

Yazı İçeriği Hide Ben ne yapıyorum, nasıl yapıyorum?Gözler:Burun:Cilt:Ağız ve Dudaklar:Saç:GövdeGenel: Retouch, Türkçesiyle rötüş işlemi Türkiye’de oldukça basite alınan…