Bugünlerde full frame bir DSLR gövde almak isteyen kullanıcıların pek çok alternatifi var. Eskiden kullanıcılar sadece Mark II ve D700 arasında iken şu anda markaların ardardına full frame makineler çıkarması ile pek çok alternatif arasına sıkışmış durumda. Bu alternatiflerin en güçlülerinden bir tanesi de Nikon D600. Ben yaklaşık 4 aydır Nikon D600 kullanıyorum ve neden D600 seçtiğimi şu yazımda açıklamıştım: https://tahiryildiz.com/hangi-full-frame-neden-nikon-d600u-sectim/. Bu yazımda ve diğer bana ulaşılabilen mecralarda sık sık yurtdışı forumlarda konuşulan toz problemi bana soruldu, ben de artık bununla ilgili genel bir yazı yazmaya karar verdim.

Daha önce de defalarca bahsettiğim gibi, toz evet bir sorun ama çok küçük bir sorun. Eğer siz de benim gibi her beğendiğiniz fotoğrafı Photoshop’a sokuyor ardından paylaşıyor veya baskı alıyorsanız zaten bu sorun olmaktan çıkıyor çünkü Photoshop healing tool veya patch tool gibi araçlarla tozları yok etmek saniye sürüyor. Ama eğer D600 almaktaki amaç video ise olayın rengi biraz değişiyor. Tozları temizlemek çok kolay olmayacağı için biraz çekince normal. Ben kendi 4 aylık sürecimde fotoğraflarda tozla ilgili bir şey görmez iken videoda yurtdışında bahsedilen bu toz problemini gördüm. En son aile arasında çektiğimiz videoda sol üst tarafta bu tozları görebilirsiniz.

http://youtu.be/qxVg52G1mak

İşin ilgiç tarafı ise şu, videonun öncesindeki fotoğrafta hiç toz görünmüyor. Video sırasında tozlar beliriyor ve sonrasındaki 1 fotoğrafta da belirgin olduktan sonra görünmemeye tekrar başlıyor. Yani makine bu tozları sanki otomatik olarak temizliyor.

Bu videonun hemen öncesindeki fotoğraf:

DSC_8513Bu da videodan sonraki ilk fotoğraf:

DSC_8516Gördüğünüz gibi tozlar videodaki belirginlikte hala devam ediyor. Ama bir sonraki fotoğrafta tozdan eser yok:

DSC_8540Özet- Nikon D600 Alınır mı?

Tüm bunların ışığında haklı olarak soracaksınız Nikon D600 alınır mı diye, bence kesinlikle alınır. Aldığım günden beri bir kere bile beni pişman etmedi, özellikle ISO performansı inanılmaz. Şu anda shutterım 3984 ve toz sorununu fotoğraflarda hiç yaşamıyorum, yaşadığım tek örnek bu oldu o yüzden bunu herkese göstermek istedim, esas amaç video olacaksa belki bu toz sorunu daha ciddi olabilir. Ama esas amaç fotoğraf ise ve video daha az önemliyse D600 hala tercih edilmesi gereken en önde gelen makine. Tabii ki tercih sizin…