Nikon D600 Toz Problemi – Ne Kadar Ciddi?

Bugünlerde full frame bir DSLR gövde almak isteyen kullanıcıların pek çok alternatifi var. Eskiden kullanıcılar sadece Mark II ve D700 arasında iken şu anda markaların ardardına full frame makineler çıkarması ile pek çok alternatif arasına sıkışmış durumda. Bu alternatiflerin en güçlülerinden bir tanesi de Nikon D600. Ben yaklaşık 4 aydır Nikon D600 kullanıyorum ve neden D600 seçtiğimi şu yazımda açıklamıştım: https://tahiryildiz.com/hangi-full-frame-neden-nikon-d600u-sectim/. Bu yazımda ve diğer bana ulaşılabilen mecralarda sık sık yurtdışı forumlarda konuşulan toz problemi bana soruldu, ben de artık bununla ilgili genel bir yazı yazmaya karar verdim.

Daha önce de defalarca bahsettiğim gibi, toz evet bir sorun ama çok küçük bir sorun. Eğer siz de benim gibi her beğendiğiniz fotoğrafı Photoshop’a sokuyor ardından paylaşıyor veya baskı alıyorsanız zaten bu sorun olmaktan çıkıyor çünkü Photoshop healing tool veya patch tool gibi araçlarla tozları yok etmek saniye sürüyor. Ama eğer D600 almaktaki amaç video ise olayın rengi biraz değişiyor. Tozları temizlemek çok kolay olmayacağı için biraz çekince normal. Ben kendi 4 aylık sürecimde fotoğraflarda tozla ilgili bir şey görmez iken videoda yurtdışında bahsedilen bu toz problemini gördüm. En son aile arasında çektiğimiz videoda sol üst tarafta bu tozları görebilirsiniz.

http://youtu.be/qxVg52G1mak

İşin ilgiç tarafı ise şu, videonun öncesindeki fotoğrafta hiç toz görünmüyor. Video sırasında tozlar beliriyor ve sonrasındaki 1 fotoğrafta da belirgin olduktan sonra görünmemeye tekrar başlıyor. Yani makine bu tozları sanki otomatik olarak temizliyor.

Bu videonun hemen öncesindeki fotoğraf:

DSC_8513Bu da videodan sonraki ilk fotoğraf:

DSC_8516Gördüğünüz gibi tozlar videodaki belirginlikte hala devam ediyor. Ama bir sonraki fotoğrafta tozdan eser yok:

DSC_8540Özet- Nikon D600 Alınır mı?

Tüm bunların ışığında haklı olarak soracaksınız Nikon D600 alınır mı diye, bence kesinlikle alınır. Aldığım günden beri bir kere bile beni pişman etmedi, özellikle ISO performansı inanılmaz. Şu anda shutterım 3984 ve toz sorununu fotoğraflarda hiç yaşamıyorum, yaşadığım tek örnek bu oldu o yüzden bunu herkese göstermek istedim, esas amaç video olacaksa belki bu toz sorunu daha ciddi olabilir. Ama esas amaç fotoğraf ise ve video daha az önemliyse D600 hala tercih edilmesi gereken en önde gelen makine. Tabii ki tercih sizin…

0 Shares:
20 comments
 1. sn' Yıldız sitenize üye olduğumdan beri yazzılarınızı dikkatle okuyorum. fotograf ile ilgili bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekürler. hocam D600 canon iyi bir cihaz. bu cihazın kalitesine yakın fotograf üretebilecek başka bir makina önerebilirmisiniz. olimpus pentax veya vs. gibi Saygılarımla.

  1. Merhaba Semih Bey. Sorunuzu Tahir Bey'e sormuşsunuz, fakat naçizane olarak cevap vermek istiyorum. Öncelikle makine Nikon D600 , ve bu cihazın kalitesine yakın fotoğraf üretebilecek başka bir makine olarak Canon 6D'yi önerebilirim.
   ***
   Yazı için de Tahir Bey'e ayrıca teşekkür etmek gerekir. Kafalardaki soru işaretlerini büyük ölçüde kaldırdığına inanıyorum(okuyanlar için).

   1. Teşekkür ederim, Kaan Bey'in bahsettiği gibi denk geldiği cihaz Canon 6D şu anda…

 2. 4922.karemi çektim bugün d600'üm ile .Dış mekan gelin fotoğrafları çekiyorum.En az 3 objektifle gidiyorum.1 ay önce evt.Tozlar belirdi..ama gayet normaldi bence çünkü sürekli lens değiştiriyorum ..Elimde plates topu pompası vatdı ters çevirip aynayı aıp bir kaç pompa yaptım.büyük olanlar gitii ama yüksek diyaframda bir kaç adet kalmıştı çok olmasada rahatsız etti.Ama dün kendiliğinden yok oldu:)).Bugün halen tertemiz gerçektende kendimi temizliyor diye bende düşünmeye başladı..Bende 1 gün bile pişman olmadım.Canondan geçtim alışması zor oldu ama artık çok çok mutluyum.Şu an tek düşündüğüm d600 bu kadar iyiise acaba d800'üde denesem miii.

  1. hüseyin bey canon dan geçisinizin sebebpleri neydi acaba canao 6 d düşünmedinizmi d 600 öneriyormusunuz toz sorunu varken nikon sorun olduğunu kabul etti d 610 u çıkardı belki d 610 alınabilir

 3. Tahir Bey toz konusuna değinmişsiniz fakat temizlenmesi hususunda soru işaretleri oldukça çok olduğundan toz temizlenmesine de değinmeniz mümkünse eğer çok yararlı olacaktır.

  1. Basit bir pompa yeterli temel toz temizliği için, detaylısı için servise gitmeniz gerekli…

 4. Merhabalar Tahir Bey,sizce bu soruna rağmen d600 mü yoksa d700 mü yoksa yeni çıkan d610 mu daha doğru bir seçim olur?

  1. Eğer fiyat farkı fazlaysa şu anda ben yine D600 alırım, fark azsa D610 alınır, videoya ihtiyaç yoksa ve yüksek ISO kullanılmayacaksa D700 hala bir tank.

 5. Sayın Tahir Yıldız
  Uzun zamandır Nikon kullanıcısıyım.D 600 deki tozlanma sorunu (oil leaks) insanı tedirgin ediyor.Official Nikon serviste temizlendi.3000 shutter dan sonra bu problem ortadan kalkıyor dendi….Ch mod da çekim yapılınca Tekrar sensörün üzerine perdeden bir takım partikülleri bırakıyor.Tekrar temizlik için Nikon servise gitti. Sensör temizlendi , d 600 yeniden geri geldi..Eğer yeniden sensör de kirlenme olur ise …..??? ki olacak…benim d600 servise geri yollanacak ve orada ÜÇ veya BEŞ ay kalacak Nikon Türkiye ile Nikon headquarter ile arasındaki yazışmalar neticesin de.. Benin garib D600 ün perdesinin değişip değişmeyeceğine karar verilecek..!!! ÜÇ ila BEŞ ay bekleme süresi…?? Birisi hayatını bu işten kazanıyor ise…..ÜÇ ila BEŞ ay zaman süresi…Lütfen..
  Nikon şirketinin bu fabrikasyonel hatasına yaklaşımı ülkeler bazın da değişik yaklaşımlar sergiliyor..USA da alınan ürünler D610 ile değiştirildi ….Bu arada Karacasulu ve Nikon Türkiye servis gerçekten çok yardımcı oldular..Her şey Nikon ana merkezde bitiyor..Nikon Headquarter ın internette adresine ulaşamadım…??? Eğer siz de mevcut ise tarafıma iletirseniz sevinirim
  Saygılarımla
  Halık Gürkaya

 6. Sayın Tahir ,
  O sayfa labirent gibi , kaybolup adres bulunmasın diye her türlü imkamlar yaratılmış.En sonunda telefon numarası çıkıyor karşınıza…Orayıda arayınca Japon ca konuşuluyor..Yani …Sen büyüksün Nikon…Benim Şeker 280 i gösteriyor. Hakikaten bu firmaya bir şeyler hatırlatılmalı…
  Gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.
  HG

  1. Rica ederim, haklısınız galiba, çok kısa şekilde bulunmamasını sağlamışlar…

 7. Merhaba Sayin Yıldız,
  Bende, NikonD600 kullanıyorum.Fotoğraf kalitesine diyeceğim yok ama, video ve fotoğraflarındaki toz lekeleri veya yağ lekesi gibi lekeler var.Sildim, sensör temzliği yaptım ama sorun hala devam ediyor. Ne önerirsiniz?

 8. Sensörle ilgili bir sıkıntı varsa temizletmenizi öneririm, ama bir profesyonele.

 9. Merhaba Tahir Bey,

  Ben de sıkı bir Nikon kullanıcısı olarak size yazıyorum. Kullandığım model D750 ve maalesef D7100 kullanırken karşılaştığım sorun henüz 7 aydır kullandığım D750 içinde geçerli. Daha iki ay önce servise götürüp sensörünü temizletmek zorunda kaldım. Beni şaşırtan şey ise, Canon kullanan iki arkadaşımda yıllardır kullandığı makinaları hiç temizletmeye vermemişler. Yani makinalarının sensörlerinde toz sorunu yaşamıyorlarmış. Bu beni bayağı düşündürüyor açıkcası. nasıl olurda neredeyse aynı teknolojiye sahip iki markada bir tanesi en iyi şartlarda 4-5 ayda bir servise sensör temizletmeye gitmek zorunda. (Nikon düzenli servis gerektiğini söylüyor, bu da sensör temizliğinin rutin olduğunu, bir arıza belirtisi olmadığını gösteriyor) Bunun yanında Canon da gerçekten Nikon gibi yılda bir kaç kez sensörde oluşan tozların temizlenmesi gerekmiyorsa bir sorun var demektir. (makinamda sensör temizleme modu açık) Bana daha önce yapılan açıklama ise şu şekildedi. tele objektif kullanımında ileri geri hareket eden lens içeriye hava üflüyormuş ve bu da tozlanma yapıyormuş. mantıklı gelmekle birlikte her zaman sabit lens kullanma şansımız yok ki. Canon da bu neden olmuyor? tele objektiflerde tozlanmaya sebep olan bu sorunu giderecek teknoloji mi yok? Bu arada Full Frame kullanıp, makinanında toz ve suya karşı koruması olması da cabası.
  deem o ki, sizin gibi bir fotoğraf ustası ve Nikon kullanıcı eğer benim yukarıda belirttiğim konularda açıklayıcı bilgiler verebilirse çok sevinirim zira bu çelişkiler bana makinayı bile değiştirtebilir :)
  Sevgi ve saygılarımla

  1. Merhaba Cengizhan Bey,
   Açıkçası ben de makinelerimde hiç toz sorunu yaşamadım Nikon’da da Canon’da da. Ama Nikon bu konuda epey sabıkalı duruyor. Eğer bu konudan çok muzdaripseniz bence marka değişikliği düşünebilirsiniz, kaldı ki ben Nikon’dan çok memnunum ve yakın gelecekte bir değişiklik yapmayı istemiyorum. Ama tabii her şey kişiye göre değişiyor…

  2. Merhaba Tahir Beyazit,
   Nikon yetkili servislerince her makinenin senede iki yada üç kez sensör temizliğine gelmesi gerektiği açıklaması sonrası sizin bugüne kadar hiç sorun yaşamamaniz, kullandığınız lensler ile alakalı olduğunu düşündürüyor. Demekki benim kullandığım 24-120 lens toz alıyor. Daha üst segment lens kullanmak gerek diye anlıyorum. Yine de bu sorun Canon da DX makinelerde yaşamazsın Nikon FX marinada yaşanıyor olması üzücü.
   Cevabınız için teşekkürler.
   Saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Tomás San Andrés
Devamını Oku

Mimari Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Yazı İçeriği Hide Fotoğrafçının Temelleri:Mimari Fotoğrafta Amaç:Ekipman:Mimaride Düşey Kontrolü:SCHEIMPFLUG kuramı:Mimaride Fon YönetimiÇekim Öncesi Hazırlık:Dış Mimari Çekimlerde Perspektif Düzeltme:…
Devamını Oku

Her Lense Uyan Lens Kapağı – KUVRD

Lens kapaklarını benim gibi sürekli kaybedenlerdenseniz bu ürünü siz de çok seveceksiniz. Özellikle hız gerektiren çekimlerde lens değiştirirken…
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 3- Mehmet Güzelipek

Aynasız fotoğraf makinelerinin gelişimi sürdükçe pek çoğumuz bu konuda kafa karışıklığı yaşıyoruz, sizlere yardımcı olmak için kullanıcılarla röportajlara…