Bu ara fotoğraf duygularım tekrar artmış durumda, bunun nedeni tekrar ekipman topluyor olmam da olabilir. Tekrar ekipman almaya karar verirken çok zorlanmadım aslında, işin içinde olmanın verdiği avantajla beraber hemen hemen her fotoğraf makinesi elimden geçiyor.

Eski bir Nikon D700 kullanıcısı olarak, bu makineden inanılmaz memnundum. Nikon D700 benim ilk Nikon makinemdi ve yıllarca Canon kullandıktan sonra zorlanacağımı düşünsem de bir hafta gibi kısa bir sürede yeni makineme alıştım ve kullanmaya başladım. Nikon D700’u Canon 5D Mark II’ye tercih etmemin bir numaralı nedeni flash sync hızının 1/250 ve hatta bazen 1/320 olabilmesiydi. Canon’da bu hala 1/200’de sabitlenmiş durumda ve her ne kadar küçük bir etki olsa da benim gibi her fotoğrafında harici flash kullanan biri için çok önemliydi. Zaten portre çeken bir profesyonel kullanıcının fullframe makine kullanması şart. Bunun etkisini hemen her çekimde görebilirsiniz. Özellikle geniş açı çekimlerde bokeh kalitesi bir hayli fark ediyor.

flash-sync

 

Nikon D700 evet harikaydı ama değiştirmem gerekiyordu,  çünkü artık hayatıma düğün çekimleri girmişti, bu çekimler benim ve ekibimin aynı zamanda videolar çekmesine neden oldu ve bu benim videoya da çok ısınmamı sağladı. Evet ben istemediğim videoyu da artık ögrenmek istiyordum. Aslında ögrenmek istemememin temel sebebi çok zamanımı almasından korkmam, çünkü uğraştığım hobiyi, hobi kategorisinde tutmayı beceremiyorum, mutlaka onu en iyi şekilde yapmak istiyorum bu da büyük zamanımı dvdler izlemeye ayırmama neden oluyor.

Geldik karar zamanına, “Elimizde fullframe ne var” diye baktığımda eskiye göre çok daha fazla seçenek olduğunu gorüyoruz her şeyden önce.

1- Canon 5D Mark III

2- Canon 5D Mark II

3- Canon 5D Classic (Evet hala aklımda)

4- Nikon D800

5- Nikon D700

6- Nikon D600

7- Sony A99

canon-vs-nikon

Şimdi bu listeyi yaparken bile bir kere daha düşündüm aslında. Sony A99‘u elime aldığimda ‘Olmuş bu’ dedim. Gövde olarak A77’ye çok benziyor ama Sony bana bir türlü o güveni veremiyor. Şunu söylemekte fayda var; Sony videoda kesinlikle ve kesinlikle birinci ve yanına bile yaklaşamaz Canon ve Nikon, çünkü o SLT teknolojisi AF’yi çok çok hızlı yapıyor ve bu konuda rakipsiz yapıyor. Ama o aynı AF, fotoğrafta o kadar da iyi değil. Netlemediğini hissediyorum veya netsizlik hissediyorum. Oysa Canon ve Nikon’da hiç böyle hissetmedim. Aynı zamanda bir eksi de şu bence, elektronik vizör pili çok çabuk bitiriyor. Benim gibi çok titiz olmayan ve yanında ekstra ekipman taşımayı sevmeyen biri için bu büyük bir dezavantaj.

Canon 5D ve eski gözağrım Nikon D700’ü videoları olmadığı için zaten elemek zorunda kalıyorum.

Canon’ları da pek düşünmedim çünkü Nikon D700’de o kadar zevk aldım ki bu zevkin devamını Nikon’da alabileceğimi düşündüm, ayrıca Canon’un 5D Mark II’nin üzerine çok şey koyduğunu düşünmüyorum. Ama AF olayında işin çok detayına girmişler, çoğu kullanıcınin dokunmayacağına adım gibi emin olsam da yine de çok yararlı değişkenler var menude.

Nikon D800‘u test ederken Nikon 24-70 lensle beraber ettik ve evet harikaydı, hatta belki bir fotoğrafçının aradığı her şey var. Ama neden seçmiyorum? Çünku 36 Megapiksel!!! 36 Megapiksele hiç ihtiyacım yok ve ayrıca benim bütün bilgisayar ekipmanımı yenilememi gerektiriyor. Öyle RAW dosyaları var ki 50MB’a yakın dosyaları depolayacak yerim de yok…

Geldik Nikon D600‘e. Megapiksel değeri nispeten düşük, bana uygun gibi, body biraz küçülmüş, eh elim de küçük zaten, gripe de ihtiyacım yok. Neden olmasın deyip biraz incelemeye başladım, tabi ki dezavantajları var, videoda diyaframın değiştirilememesi, sync hızının 1/200’e çekilmesi, body’nin biraz daha plastikleşmesi gibi. Ama maliyeti azaltmak için de Nikon bunları yapmış, sonuç olarak harika bir sensör kullanmışlar ve ben bu makine ile iyi fotoğraflar çıkacağına eminim. Bu durumda kararımı vermiş oldum.

Zaten her zaman söylerim, fotoğraf makinesi özellikleri karşılaştırılarak falan alınmaz, kişi önce ne fotoğrafı çekeceğini bilecek, lenslerini bilecek, ondan sonra body seçecek, yoksa özellik bakımından giriş seviye makineler Canon 5D Classic’ten kat kat önde görünebilir, onları seçmek ise ‘komedi’ olur.

Nikon D600′ ü kısa zaman içinde alacağım ve umarım iyi fotoğraflar çeker ve buradan sizlerle de paylaşırım.

Canon mu Nikon mu tartışmasına bakarken alttaki saçma karşılaştırmayı gördüm, böyle şeylere inanmayın…

macro-leaf-nikon-105mm-VR-vs-canon-100mm-IS1
Böyle şeylere inanmayın.