“Neden olmasın?” dediğinizi duyar gibiyim… Tdk ‘ya göre fotoğraf: Çeşitli araç ve malzeme kullanarak görüntüyü özel bir yüzey üzerinde sabitleme. Ne kadar eski bir tanım öyle değil mi? Artık pek bir yüzey üzerinde sabitlemiyoruz bile fotoğrafları, artık neredeyse her şeyde olduğu gibi fotoğraf da dijital.

Fotoğraf bir tutku, kimi için zamanı durdurma aracı, kimi için bir hobi, kimi için de meslek. Her ne sebeple fotoğrafa bulaşmışsanız bulaşın, bunun her şeyden önce pahalı bir hobi olduğunu söylemem gerek. Sadece fotoğraf makinesi almayla bitmiyor, lensler, flaşlar, filtreler, tripodlar, tetikleyiciler ve böyle uzun bir liste… Fotoğraf ekipmanları satan sitelere bakın, neredeyse her kategoriye ihtiyacınız olacağını göreceksiniz.

Fotoğrafa başlarken herkes öncelikle fotoğraf makinesi araştırması yapar. Sağda solda, forumlarda, bloglarda, fotoğraf dükkanlarında araştırmalar yapılır, işin içinden çıkılamaz. Çünkü herkesin fikri farklı ve piyasada onlarca başlangıç seviyesi makinesi var. Her tercihte olduğu gibi burada da önemli olan tecrübe ve sadece internete güvenerek bir fotoğraf makinesi almayı şahsen önermem. Ama buradaki temel yanılgı şu: Fotoğraf makinesi sizi fotoğrafçı yapmaz. Muhtemelen alacağınız fotoğraf makinesini kit lensi ile (beraberinde verilen lens) alacaksınız, bu da büyük ihtimalle sizi fotoğraftan soğutacak, çünkü siz arka planı bulanık fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Dolayısıyla makinenizin kötü olduğunu düşüneceksiniz ve ya yeni makine almaya çalışacaksınız veya makineyi bir köşeye koyacaksınız ve orada uzun yıllar kalacak, sizin de hevesiniz kursağınızda kalacak. Oysa buradaki kusur makinede değil lenste. Her şeyden önce bu iş biraz bilgi, biraz matematik, biraz da görsel bir iş. Fotoğrafçılık doğuştan gelen bir yetenek de olabilir ama çalışarak da öğrenilebilir. Ben de burada fotoğrafçılığı öğrenmek isteyen sizlere bir kaynak yaratma çabasındayım.

ilkBu gördüğünüz benim ilk fotoğrafım, daha önce yazımda anlatmıştım ilk makine alışımı ve hikayesini. Vapurdan kıyıyı çekmeye çalışmıştım ve tabii ki daha önceden çok tecrübeli (!) olduğum için makineyi manuel modda kullanıyordum, sonuç bu. Moralim bozulmuştu açıkçası, sonra diğer mod kadranlarına da ayarlarımı getirip denemiştim, daha düzgün sonuçlar almıştım ama ben manuelle çekim yapmalıydım çünkü bu işi öğrenmeyi ve gerçekten iyi fotoğraf çekmeyi çok istiyordum. Benim hikayem böyle başladı.

Üniversite yıllarında başlayan bu hobi, zamanla hobi olmaktan çıktı, ne yapmak istediğini bilen bir fotoğrafçıya dönüştü. Manzara fotoğrafından zevk almadığımı, portre ve moda çekmeyi sevdiğimi öğrendim. Sonra ekipmanlarım buna göre şekillendi vs… Hem kendi geçtiğim yolları, hem etrafımda gördüğüm arkadaşlarımın yaşadıklarını bu yazı dizisinde toparlıyor olacağım.

Kendinize neden fotoğraf çektiğinizi sorun ve cevaplarınızın gösterdiği yolda yürüyün. Eğer gerçekten fotoğrafı öğrenmek istiyorsanız, bu iş için hevesiniz varsa, okumaktan üşenmeyin, bol bol fotoğraf çekin ve makinenizi yanınızdan ayırmayın. Belki de o anı yakalamak için sadece bir şansınız olacak, unutmayın…

Altta yorum kısmına sizin fotoğrafa başlama nedenlerinizi ve neden fotoğraf çektiğinizi yazarsanız iyi bir başlangıç olur :)