Neden Fotoğraf?

“Neden olmasın?” dediğinizi duyar gibiyim… Tdk ‘ya göre fotoğraf: Çeşitli araç ve malzeme kullanarak görüntüyü özel bir yüzey üzerinde sabitleme. Ne kadar eski bir tanım öyle değil mi? Artık pek bir yüzey üzerinde sabitlemiyoruz bile fotoğrafları, artık neredeyse her şeyde olduğu gibi fotoğraf da dijital.

Fotoğraf bir tutku, kimi için zamanı durdurma aracı, kimi için bir hobi, kimi için de meslek. Her ne sebeple fotoğrafa bulaşmışsanız bulaşın, bunun her şeyden önce pahalı bir hobi olduğunu söylemem gerek. Sadece fotoğraf makinesi almayla bitmiyor, lensler, flaşlar, filtreler, tripodlar, tetikleyiciler ve böyle uzun bir liste… Fotoğraf ekipmanları satan sitelere bakın, neredeyse her kategoriye ihtiyacınız olacağını göreceksiniz.

Fotoğrafa başlarken herkes öncelikle fotoğraf makinesi araştırması yapar. Sağda solda, forumlarda, bloglarda, fotoğraf dükkanlarında araştırmalar yapılır, işin içinden çıkılamaz. Çünkü herkesin fikri farklı ve piyasada onlarca başlangıç seviyesi makinesi var. Her tercihte olduğu gibi burada da önemli olan tecrübe ve sadece internete güvenerek bir fotoğraf makinesi almayı şahsen önermem. Ama buradaki temel yanılgı şu: Fotoğraf makinesi sizi fotoğrafçı yapmaz. Muhtemelen alacağınız fotoğraf makinesini kit lensi ile (beraberinde verilen lens) alacaksınız, bu da büyük ihtimalle sizi fotoğraftan soğutacak, çünkü siz arka planı bulanık fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Dolayısıyla makinenizin kötü olduğunu düşüneceksiniz ve ya yeni makine almaya çalışacaksınız veya makineyi bir köşeye koyacaksınız ve orada uzun yıllar kalacak, sizin de hevesiniz kursağınızda kalacak. Oysa buradaki kusur makinede değil lenste. Her şeyden önce bu iş biraz bilgi, biraz matematik, biraz da görsel bir iş. Fotoğrafçılık doğuştan gelen bir yetenek de olabilir ama çalışarak da öğrenilebilir. Ben de burada fotoğrafçılığı öğrenmek isteyen sizlere bir kaynak yaratma çabasındayım.

ilkBu gördüğünüz benim ilk fotoğrafım, daha önce yazımda anlatmıştım ilk makine alışımı ve hikayesini. Vapurdan kıyıyı çekmeye çalışmıştım ve tabii ki daha önceden çok tecrübeli (!) olduğum için makineyi manuel modda kullanıyordum, sonuç bu. Moralim bozulmuştu açıkçası, sonra diğer mod kadranlarına da ayarlarımı getirip denemiştim, daha düzgün sonuçlar almıştım ama ben manuelle çekim yapmalıydım çünkü bu işi öğrenmeyi ve gerçekten iyi fotoğraf çekmeyi çok istiyordum. Benim hikayem böyle başladı.

Üniversite yıllarında başlayan bu hobi, zamanla hobi olmaktan çıktı, ne yapmak istediğini bilen bir fotoğrafçıya dönüştü. Manzara fotoğrafından zevk almadığımı, portre ve moda çekmeyi sevdiğimi öğrendim. Sonra ekipmanlarım buna göre şekillendi vs… Hem kendi geçtiğim yolları, hem etrafımda gördüğüm arkadaşlarımın yaşadıklarını bu yazı dizisinde toparlıyor olacağım.

Kendinize neden fotoğraf çektiğinizi sorun ve cevaplarınızın gösterdiği yolda yürüyün. Eğer gerçekten fotoğrafı öğrenmek istiyorsanız, bu iş için hevesiniz varsa, okumaktan üşenmeyin, bol bol fotoğraf çekin ve makinenizi yanınızdan ayırmayın. Belki de o anı yakalamak için sadece bir şansınız olacak, unutmayın…

Altta yorum kısmına sizin fotoğrafa başlama nedenlerinizi ve neden fotoğraf çektiğinizi yazarsanız iyi bir başlangıç olur :)

0 Shares:
50 comments
 1. Arkadaşımda gördüğüm fotoğraf makinesiyle sevdim ben fotoğrafı. Şuan kendi makinem var ve makineme aşığım :) Ben fotomuhabiri olmak istiyorum. Insallah bu amacım gercek olur.

 2. Fotoğraf çekme en büyük hayalim,güzel bir başlangıç yapmak istiyorum ancak hala bir fotoğraf makinasına sahip olamadım ve sizin de söylediğiniz gibi ilk makinam hangisi olsun çıkmazındayım.Genellikle portre çekmeyi istiyorum.Herhalde bu işe sizin açıklamalarınız noktayı koyacak Tahir Bey,çalışmalarınızda başarılar..

 3. Kadınların ilgisini çeker diye aldım ama sadece makine ile olmuyormuş o iş ya ;( biraz da tip lazımmış :D Ama bu sayede çok sağlam dostluklar kurdum, güzel bir hobim oldu ve bu dostlar sayesinde fotoğrafı daha da çok sevdim. Ama şu bir gerçek ki; bu hobi çok pahalı be arkadaş. Bir araba parası gömsen de hep bir şeyler eksik kalıyor,

  Bu arada unutmadan ekleyeyim, ilk satır ironi içermektedir:)

  1. Her ironinin altında bir gerçek vardır :) Kadınların da ilgisini çekiyor, zaten yurdum gençlerinin yüzde80i o yüzden bu işin içinde :)

 4. Ben karakalem resim yapardım. Amatörce de olsa gördüğümü yansıtabilirdim. Gün geldi çizemez oldum, zaman ayıramadım, uzak kaldım. İlk kompakt makinemi aldım. Nikon Coolpix L6 binlerce fotoğraf çektim; manzara, makro, portre, vs… Sonra Ps ile tanıştım, çektiklerim üzerinde düzenlemeler yapmaya başladım. Çevremden çok olumlu tepkiler aldım. Artık makinem beni kesmiyordu. İstediklerimi yapamıyordum, fakat bir D-SLR alabilecek paramda yoktu, üniversiteyi bitirdiğimde alabildim. Canon EOS 50D, sizinde yazınızda bahsettiğiniz gibi kit lens muhabbetinden dolayı kit almadım, alabileceğim en ucuz portre lensini ef 50mm f1.8 aldım. Sonra geniş açı ihtiyacı doğdu onda da kaliteli bir lens alamadım. Sigma 18-50 f2.8-4.5 DC OS HSM aldım. Herşey güzeldi. Olumlu eleştiriler daha da arttı ve daha da fotoğrafa bağlandım. Hatta özel istekler talepler gelmeye başlamıştı. Lakin yine ekipman yetersizliği yaşayana kadar. Yine bir duraksama dönemine girdim, isteklerimi alamadığım için yapmak istediklerimi yapamadığım için öylece kaldım. Makine çantasında yatmaya başladı. Esas anlatmak istediğime gelirsek; bu aktiviteye nasıl baktığınız önemlidir, bir sanat olarak bakıyor ve gerçekten güzel eserler çıkarmak istiyorsanız ortaya; paranız kadar iyi olacaksınız…

 5. Teknoloji magzasında kurcalarken ilk görüşte aşık oldum 1 sene boyunca askının nasıl takıldıgına kadar herseyi arastırdım ve sonunda bi Canon aldım deli gibi fotograf cektim o dönem üniveesite hazirlaniyodum ve bütün planlsrımı degistirdim şimdi Fotograf okuyorum hala ilk günki gibide aşığım .

 6. Yıllardır isterdim,hep ertelemiştim, çünkü pahalı geliyordu, artık yeter dedim 6 aydır yavaş yavaş tekrar sardım, aklıma girdi, bir defa girdimi çıkmıyor zaten, yaş 25 ancak alabildim makineyi, onuda son indirimli ürün olarak A58 aldım, video biraz daha baskın gelmeye başlamıştı, bir de elektronik vizör falan mest etti beni. fotoğraflarda kit lens ile bile fena sayılmaz. 3 gün oldu hala alışmaya çalışıyorum;
  Bugün çektiğim şu fotoğrafta beyaz ayarını yapmayı unuttum mesela evin kapısını açarken aklıma geldi :)
  http://1x.com/photo/430123/all:user:452516

  jpeg e çevirirken kalite ve renk kaybı yaşadım, o yüzden üzerinde düzeltmeye çalıştım biraz ama orjinali kadar iyi olmadı, image data converter pek başarılı değil jpeg'e çevirme konusunda :(.

    1. Bu arada salyangozu haftanın konseptine yolladım slow için, iyi gidiyor şimdilik. :)
     Bir de raw dosyasını yanlışlıkla silmeyip şimdi daha iyi ps kullanıyorken editleseydim. IDC cidden başarısız jpeg'e çevirme konusunda, sony'e yakıştıramadım. Kullanacak olanlara hiç tavsiye etmem.

     1. Fotoğrafın yeterli netlikte olmaması, Zıtlık yaratıyor, bu da farklı bir nokta bence Slow teması ile ilgili.
      Salyangoz o kadar "yavaşki", net çekemiyorum. :)

 7. Aslında hep aklımda olan bi hobiydi. Ama bi arkadasım Amerikaya gidince bana iphone getiremeyince bari fotograf makinesi getir diyip öyle basladım. üniversite ögrencisiyim. hukuk okumama ragmen bırakıp fotografcılık ve tasarım üzerine kendimi gelistiresim var :) portre, sokak ve anı yakalama fotograflarını cok seviyorum. umarım bir gün sizinle de tanısma fırsatım olur :) pentax kullanıyorum :)

  1. Pentax benim de ilk göz ağrılarımdan, hala en iyi renk bence onda, iyi çekimler :)

   1. sayenizde yusuf sirinkan hocayı blogunuzda tanıdım. aynı okuldaymısız. selamınızla gidip tanısmayı düsünüyorum :) yakın zamanda antebe gelirseniz sizinle de tanısırız umarım :)

 8. Benim fotoğrafa başlamam ilginç gördüğüm mezar taşı serpuşlarını çekmekle başladı. İlk önce sadece belgelemek için çekiyordum ama sonra fark ettim ki bu işin sanatsal kısmı belgelemekten çok daha zevkli. Kompak makineydi vs derken bir ara artık fotoğraf çekmiyor adeta ekipman inceliyor olmuştum. Bir sürü makine ve lens alıp satmıştım. Baktım ki bu bir hastalık haline geldi. Elimdeki bütün ekipmanları satıp yaklaşık bir yıl hiç fotoğraf çekmedim sadece usta fotoğrafçılar neler çekmişler, nasıl yol almışlar diye inceledim.

  Ekipman hastalığını yenip tekrardan fotoğrafa başladığımda ise belgesel fotoğraf çekmekten artık hoşlanmadığımı fark ettim. Artık sadece sokakta fotoğraf çekiyordum. Ne manzara, ne makro, ne başka birşey. Artık kendimi proje çalışmak için kasmıyorum çünkü proje yapabilecek zamanım yok :) Sadece içince insan tek kare fotoğraflardan hoşlanıyordum.

  İleride fikrim zevkim değişir mi bilmem ama hala sokakta insanların arasında kaybolup fotoğraf çekmekten hoşlanıyorum. Küçük aynasız makinemle sokakta kaybolmaktan, imaj kalitesi derdi olmadan, o lensin iq'su bu makinenin hızı gibi ıvır zıvırı düşünmeden fotoğraf çekiyorum.

 9. grafikelik bölümden bir kız arkadaş vardı fotoğraf çekerdi benimde geçmişten merakım vardı ama makinem yoktu.birgün fotoğrafa resim derdim bu resmi nasıl çektin dedim azarladı beni sen bilmezsin dedi çok üzüldüm.para biriktirip kodak kompakt makine aldım araştırdım kendimi geliştirdim.sonra bir tane kodak dslr-like aldım bu sefer modları öğrendim.sonra onu satıp para koydum borç harç canon 350d aldım.lens aldım sattım derken ilk kodak zamanında amatör fotoğraflarım isminde albüm kurdum herkesin tepkisini ölçmek için.beğeniler gelince de sayfa kurdum vs.para kazanmaya başladım az çok.ilçede yaşıyorum tanınmaya başladım şükür.bu arada o beni azarlayan kız arkadaş sen bunları nasıl çekiyorsun dedi bende sen bilmezsin dedim :) öyle işte.küçüklükten olan tutkum alevlendi.son olarak herkesin harika olduğu bir dal mutlaka var arkadaşlar önemli olan bunu bulmak.benimkisi buymuş şükür.asla vazgeçmeyin.teşekkürler

 10. Bundan 2 buçuk sene önce dershanedeki arkadaşımın fotoğraf makinesini (Nikon d90) tanımamla başladı hikayem. Daha önce fotoğrafçılıkla ilgili hiçbir bilgim ve hevesim yoktu. 6 ay araştırdım makineleri ne alabilir bu konuda nasıl ilerleyebilirim diye. 6 ayın sonunda Canon 1100D aldım ilk çekimlerimi manuel de yaptım benimde moralim bozulmuştu daha sonra hazır modlara geçtim baktım ki düzgün fotoğraflar çıkmaya başladı. iyi hoş hepsi güzel ama öğrenmenin sonu yok diyerek sürekli internetten araştırdım enstantene diyafram ISO neymiş sürekli inceledim okudum. Şimdi şöyle bir durum var fotoğrafçılıkta yaşıtlarım popiler olma yolunda prof. makine alma sevdasına düşmüşken ben olaya sanatsal açıdan baktım ve çokta doğru bir karar aldım. Fotoğrafçı olmak istedim sanatçı gözüyle bakarsan bu işe aç kalırsın dediler. Şimdi hobi olarak yapıyorum siyah beyaz sokak fotoğrafları ve portre çekimleriyle ilgileniyorum.Pişman değilim :)

  1. Manuelden başlamak biraz fazla acelecilik olmuş sanki, şimdi her şey daha güzel, he bu arada, siyah-beyazı makineden çekmeyin, bilgisayarda siyah beyaz yapın, ufak bir tüyo ;)

 11. Selamlar öncelikle,benim de başlayışım sosyal medyada güzel hatta çok güzel doğa fotoğrafları ve uzun pozlamalara hayranlıkla bakarak başladı.ilk makinemi almadan önce fotografium un youtube sayfasındaki tanıtım videolarınızı sayısız kere izledim,daha sonra bi arkadaşımın tavsiyesi ile canon 60d de karar kıldım.işimden dolayı fırsat buldukça çekim yapabiliyorum ancak fotoğraf bende tutku haline dönüştü diyebilirim,kendimi geliştirmekte de kararlıyım :)ayrıca karelerinizin insanlar tarafından beğenilmesi insanı daha da bu işe bağlıyor ve paha biçilemez bi zevk haline sokuyor.Dediğiniz gibi sonu olmayan ve pahalı bir kimine göre hobi kimine göre ise meslek ama herşeye değer diye düşünüyorum.bu arada 500px,instgrm ve youtube olmak üzere sıkı bi takipçinim :) çok güzel konu olmuş teşekkürler iyi çalışmalar

 12. Merhaba Tahir Hocam. Benim aslında fotoğraf çekmeye başlama merakım profesyonel fotoğrafçı kuzenimden bulaştı. Aslında çokta mutluyum çünkü küçüklüğümden beri merakım vardı ama o kuzenimi öyle görünce o merakım gittikçe arttı ve fotoğrafçılığa aşık oldum işi az biraz öğrenmeye başlayınca fotoğraf kompozisyon kadraj vs.. şeyleri ayırd etmeye başlıyor insan fotoğrafta seçici olmaya başladım nedense.. Şuan elimde 600d 18-135 lens ve 50mm 1.8 lensim var fotoğrafçılık okuma konusunda ailemi ikna edebilirsem ben bu mesleği okumayı istiyorum. O elimdeki makine benim için vazgeçilmez birşey oldu yanıma alamayacak durumda oldugum halde örneğin dersaneye felan gittiğimde bile yanımda olmadıgı zaman bir eksiklik oluyor hep :) Kısacası fotoğrafçılık yoluna çıktıgım zaman hobi olarak düşünüyordum ama artık bunu meslek olarak yapmak istiyorum..
  Yorumlarınızı benimle paylaşırsanız sevinirim Hocam…
  Bu arada paylaşımlarınız muazzam derecede güzel Heleki kursa gitme imkanı olmayanlar için bulunmaz bir nimet.. :) Şimdiden Teşekkürler..

 13. Tahir bey bende bi süredir ilgileniyorum iyi bi makineylede hevesle fotoğraflar çekiyorum. Sizle bizzat da tanıştım da sormaya fırsat olmadı.. Cok fotoğraf görmek lazım diye genel bi tavsiye var, malum. Mümkün olduğunca bakıyorum ben de.. Fakat neden magnum photos'da ki mavi-gri tonu başka bi yerde göremiyorum. Mesela Peter Marlow'un fotoğraflarında bariz. Ne demek istediğimi anlıyacaksınız eminim.Çok özel bi ton, nasıl yapıyorlar bunu, bunla ilgili bi yazı yazarsanız çok faydalı olur..selamlar

  1. Photoshop sırlarını paylaşmaz genelde fotoğrafçılar, tonlar da genelde photoshop'ta elde edilir, çalışmanızı öneririm.

   1. Hepsi aynı photoshop efektlerini kullanıyor o zaman, bi çok magnum photo'da aynı etkileyici mavi-gri ton.. zamanla öğreniriz umuyorum. Teşekkürler

 14. kuzenim foto makinesinden anlar mısın ? bana 300-400 tl arası bişiler araştırsana dedi. ben biraz fazla araştırmışım. aaa ne güzel bi dünyaymış deyip girmiş oldum. ( inşallah birileri benden çok sıradışı şeyler araştırmamı istemez )

 15. Anı yakalamayı ama yakalarken o anın tadını dokusunu kaybetmeden yaşamayı seviyorum. Fotoğrafçılıkla ilgili her şeyi üşenmeden ve sıkılmadan okuyorum. Ne yazık ki daha bi Makinam yok ama kafama koydum kendi emeğimle bitane alacağım fotoğraf bir aşk tutku yaşam tarzı benim için öğrenmek için elimden gelenin fazlasını yapıcam

 16. Fotoğraf çekmek her zaman beni rahatlatmıştır, hayalim olan canon makinayı alalı neredeyse 1 ay kadar oldu, artık çok okur çok araştırır oldum, yazılarınızın tümünü okumak için vakit ayırıyorum kendime, size de bu yazılar için bir kez de ben teşekkür etmek isterim

 17. merhaba. fotoğraf çekmek rahatlatıyor. önceden hep cep telefonu ile kareler yakalamaya çalışır olabildiğince iyi resim çekmeye çalışırdım ( kendimce:) ) aslında çektiğimide düşünüyorum. portre ve manzara resimleri beni hep cezp etmiştir. geçen günlerde ani bir karar alarak nöbet çıkışı olmama ve uykumun olmasına rağmen yatmayıp gidip ilk makinem olan Canon 600D yi satın aldım. suan kendi kit lensi var (18-55) ilk fotoğraflarımı çekmeye başladım ki bana göre başlangıç seviyesine göre daha üst seviyelerde fotoğraf çekiyorum. çünkü bunu az bilgi ve fazla görsele bakmamdan kaynaklandığını ve fotohafızamın iyi olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. kendimi doğaya atıp hem fotoğraf çekmeye başlayacağım hemde rahatlatıyor. kimsenin görmediği gizli cennetleri başkalarından önce görmenin vermiş olduğu zevk paha biçilemez :) şuanda makinamı tanımaya çalışıyorum okuyorum izliyorum izlediklerimi uygulamaya çalışıyorum. ilerde çok mükemmel kareler yakalayacağıma inanıyorum. hayalini kurduğum özellikle gün doğumu ve gün batımı fotoğraflarımı artık telefonla değil makinem ile çekeceğim. heyecanlıyım :)

 18. İlk.makinam 2004 te Fuji ef500 dü.İki sene öncede İkinci el Canon Eos400D aldım.18-55 mm,50 mm ve 75-300 mm lenslerim var.Genelde doğa fotografları çekiyorum ve bu konuda herşeyi okuyup uygulamaya çalışıyorum.Söylediğiniz gibi ekipman hastalığına yakalanmamak için bayağı mücadele veriyorum.Hobi olarak yapıyorum ancak bu yeteneği kullanıp ek gelir getirmesini de isterim.Makinamı herzaman yanımda taşıyamadığım için LG G4 telefonum ile de iyi fotograflar alabiliyorum.Bu işin sonunun olmadığı aşikar ancak inanılmaz keyif verici.Makinamin sınırlarını elverdiğince zorlayıp ileride daha üst bir Canon almayı düşünüyorum.Yazılarınızı takip ediyorum.Fotografa gönül vermiş herkese başarılar.

 19. Merhaba ben Ceren. Fotoğrafa başlama nedenim insanın sevdigi bir hobiyi ilerletip beraberinde meslek haline getirebilme düşüncesi bunun icin belki doğuştan belki de soradan kazandığımız deneyimlerle gerçek oluyor sizin de dediğiniz üzre. Huzur buluyor insan karşında var olan bir kişiyi bir nesneyi kendi gözünden bir bakış açısı yaratarak ortaya sanat kavramı ve beraberinde daha iyi olanı senin sanatının ortaya çıkması ve bunun sonucunda bir de beğeni aldığınız zaman bu tutku ve heves etkisi uzun zaman sürebiliyor bu da bir insan yaşamı için önemli olsa gerek diye düşünüyorum. :)

 20. Ne demek yalnız ben ne kadar çok konuşup birden fazla yargı iceren seyler yazmısım öyle omg:)

 21. Merhaba ben Tayfun. Fotoğrafa başlama nedenim çevremde profesyonel anlamda fotoğrafçı abilerimin olmasıydı. Onlarla katıldığım gezide ,tabi o zamanlar makinem yoktu, onları izlediğimde çok mutlu ve huzurlu hissetmiştim. Kendi kendime benim de bir makine alıp onlar gibi zamanı ölümsüzleştirmek ve bunu yaparkende kendimi mutlu ve huzurlu hissetmem gerektiği olmuştu. Fotoğrafçı abilerimin tavsiyesi üzerine önce kompact profesyonele benzeyen fujifilm marka bir makine ile başladım. Tabi işin içine az da olsa girince makinenin iso performansı ne yazık ki sorun olmuştu bana sonra bütçeme uygun olan Canon 700D giriş seviyesi makinem ve olmazsa olmaz efsane 50mm 1.8 ile devam ediyorum yaklaşık 3 yıldır fotoğraflayım. Sizide takip ediyor ve yazılarınızı severek okuyorum.. :)

 22. Merhaba Tahir Abi…😊
  Benim fotoğrafa merakım. 7.sınıfın ikinci dönemi Ablam geziye gidicekti. Ve bundan önceki gittiği gezilerde arkadaşlarının fotoğraf makinesi olduğunu söyledi. Babam da gidip Nikon Coolpix l310 almıştı. Ve bu makineyi de Ablam gezinin ilk günü kırmıştı. Bnde ablama sinirlenip makineyi odama koydum ve bidaha dokunma dedim. Birgün merak ettim. Karıştırdm,uğraştım,fotoğraf çektim,video felan izledim ondan sonra merakım başladı. Şuan Nikon d3200 18-135mm makinem var. Ama hala amatörüm 😂😂😂

 23. Merhaba Tahir bey.
  Aslında henüz bir fotoğraf makinesi sahibi değilim. Uzun zamandır bir maine alıp fotoğrafçılığa giriş yapmak içimde bir ukdedir ve itiraf etmeliyim ki içimde fotoğraf ile fotoğrafçılığa karşı aşırı bir ilgi var. Ve artık zamanın geldiğini düşünerek sizinde yazınızda söylediğiniz gibi internet üzerinden araştırmaya başladım. Sizinde; “Canon mu Nikon mu?” ve “Fotoğrafa Başlarken Hangi Profesyonel Fotoğraf Makinesini Almalıyım?” yazılarınızı okudum.
  Sonunda bir karar verebildim. Nikonun benim için daha uygun olacağına karar verdim ve model olarak D7200 düşünüyorum.
  Manzara, portre ve gezi fotoğrafçılığı ile başlangıç yapmayı düşünüyorum.
  Sizinde düşünce ve önerilerinizi rica etsem öğrenebilir miyim?

   1. öneriniz için teşekkürler. ben 18-140 kit ile siparişini verdim ama sizin önerdiğiniz lenside deneyeceğim. iyi günler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Sony A7R Stüdyo Testi

Sony ‘nin aynasız makinelerdeki amiral gemisi Sony A7R ‘yi daha önce manuel lens ile incelemiştik. Sağolsun Sony bu sefer…
Devamını Oku

Pentax K-3 DSLR Fotoğraf Makinesi İncelemesi

Yazı İçeriği Hide GenelKullanılan EkipmanTeknik ÖzelliklerGörünüm ve ErgonomiPentax K-3 & Canon 70D & Nikon D7100 KarşılaştırmasıKullanım KolaylığıFotoğraf KalitesiISO…
Devamını Oku

Aynasız Röportajlar 3- Mehmet Güzelipek

Aynasız fotoğraf makinelerinin gelişimi sürdükçe pek çoğumuz bu konuda kafa karışıklığı yaşıyoruz, sizlere yardımcı olmak için kullanıcılarla röportajlara…