“Kim okuyacak o ansiklopedi gibi şeyi?” dediğinizi duyar gibiyim, hangi arkadaşımla fotoğraf makinelerinin kullanım kılavuzları hakkında konuşsam aynı şeyi söylüyor. Sadece fotoğraf makinesi değil, buzdolabı da alsak, televizyon da alsak sanırım kullanım kılavuzu okuma gibi bir alışkanlığımız yok. Oysa içinde sadece fotoğraf makinesine ait değil, fotoğrafçılığa ait de bilgiler var.

Klasik bir kullanım kılavuzunda şunlar bulunur:

1- Kullanmadan önce yapılması gerekenler (Cihazla beraber gelenlerin kontrolü, pil ne kadar şarj edilmeli, tuşların fonksiyonları…)

2- Özellikler ve nasıl kullanılacakları

3- Fotoğraf/video çekme ve görüntüleme

4- Çekim modları, hangisinin ne durumda seçilmesi gerektiği

5- Bilgisayara aktarım ve diğer teknolojik fonksiyonlar

IMG_9900Popüler fotoğraf makinesi üreticilerinin, yani Canon, Nikon ve Sony ‘nin kullanımları benzer ama aynı değil, özellikle Canon ve Nikon harici marka kullanıyorsanız kullanmakta biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Ama gözünüzde büyütmeyin, en karışık fotoğraf makinesi bile olsa kullanım kılavuzuna 5 dakika göz gezdirmenizle makineye hakim olabilirsiniz. Aynı marka içinde makine değiştirdiyseniz ise çok büyük farklılıklar olmadığı için kolaylıkla alışırsınız.

Makine üzerindeki tuşlardan, bir sürü matematiksel terimden, çevrenizde duyduğunuz f/8, ISO 1600, 1/250 enstantane gibi terimlerden korkmayın! Kullanım kılavuzunuzu okuyun, eğer hala anlamadığınız veya kafanıza yatmayan şeyler varsa araştırmaya, öğrenmeye başlayın, fotoğrafçılığın öğrenmesi de çekmesi kadar zevklidir.

NOT: Kullanım kılavuzunuzu fotoğraf çantanızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var, özellikle başlangıçta size çok ama çok yardımcı olacaktır, hatta yeni bir şeyler öğreneceğinizi garanti ederim.

He bu arada, kullanım kılavuzunu okuyan kaç kişiyiz? Ben sadece fotoğraf makinesi değil, her aldığım elektronik aleti açmadan önce hatim ederim de…