Zorlu fotoğraf makinesi seçme dönemini atlattıktan sonra bir Canon fotoğraf makinesi aldınız ve zevkle kutusunu açtınız. İçinden askılar, kablolar ve o çok istediğiniz makineniz çıktı, elinize aldınız, lensi taktınız ve artık onunla başbaşasınız. Peki şimdi ne olacak, fotoğraf çekebilecek misiniz, üzerindeki bir sürü tuş ne işe yarıyor? Tüm bu sorulardan sizi kurtaracak yazı huzurlarınızda. Kısa yoldan makinemizin tuşlarını öğrenelim…

 

Altta Canon EOS 60D için tuşlar ve tuşların ne işe yaradıkları ile ilgili bir görsel hazırladım, bunu kullanarak kısa ve öz olarak makinenizi tanıyabilirsiniz. Ortalama bir makine seçmeye çalıştım, sizin makineniz 60D olmasa da Canon için yeterince bilgiye sahip olmuş olacaksınız.canon_dslr

canon_lcdBu görsel de Canon ‘un arka LCD ekranının bir görüntüsü. Özellikle başlangıç seviyesindeki kullanıcıların sıklıkla kullandığı ve çok yardımcı olan bir görünüm. Canon zaten başlangıç seviyesi makinelerde üst LCD ‘yi koymayarak buranın kullanım oranını artırmayı planlamış durumda, bu bölümde ayarları kolayca yapabiliyor, hem de kısa bilgiler alabiliyorsunuz. Q tuşuna basarak ayarların arasında geçiş yapıyorsunuz.

Kısaca buradaki değerleri inceleyelim:

Enstantane: 0″8 olarak görünüyor. 0.8 saniye demek, yani yaklaşık 1 saniyelik bir enstantanemiz var. Elde çekim olanaksız, ortalama bir insan 1/100’ün altında elde çekim yaparken titreyebilir, o yüzden siz siz olun elinizin hangi enstantanede titrediğini keşfedene kadar 1/100 altına inmemeye gayret edin.

Diyafram: f/5.6 olarak görünüyor, klasik makinenizin yanında gelen kit lens de bu değerde çalışır dolayısıyla yabancı olmayacağınız bir diyafram değeri. Diyaframla ilgili daha sonra daha detaylı bir yazım olacak ama bu değer ortalama bir değer diyebiliriz. Yani f/5.6 diyaframda hemen hemen her konu çekilebilir.

ISO: 100 olarak görünüyor, ideal değer, ışığın oldukça yeterli olduğunu söyleyebiliriz. İmkan varsa tüm fotoğraflar ISO 100 ‘de çekilmeli ki fotoğrafta gren oluşmasın.

Çekim Modu: M olarak görünüyor, yani manuel. Bu modda iken diyafram, enstantane ve ISO değerlerini elle girmemiz gerekiyor. En başlarda M modunu kullanmanızı önermiyorum, ayarlara hakim olmadığınız için fotoğraflar istediğiniz gibi çıkmayacaktır.

Fotoğraf Kalitesi: M olarak görünüyor, yani medium. Burada büyük, orta, küçük ve RAW (ham) olarak seçim yapabilirsiniz. Eğer DSLR kullanıyorsanız mutlaka RAW fotoğraf çekimini aktif yapmalısınız ki daha sonra bilgisayarda fotoğraflarınızı işleyebilesiniz.

Picture Style: Canon makinelerde renk, keskinlik, kontrast ve tonlama değerlerini belirler. Her fotoğrafçının kendi zevkine göre bu bölümü şekillendirmesi gerekir. Ben başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için burayı şu şekilde ayarlıyorum:

Renk +1

Keskinlik +2

Kontrast +1

Tonlama 0

AF Modu: Bu bölümde üç seçim şansınız var, durağan objeler için, hareketli objeler için ve ikisinin ortası, yani durağan ama hareket edebilen objeler için, ben ortadaki ayarı yani AI Focus ‘u kullanıyorum ve size de öneriyorum.

Batarya Durumu: Bataryanın ne kadar dolu olduğunu gösteriyor, bu göstergeye zaten cep telefonlarımızdan alışığız.

Kalan fotoğraf sayısı: Fotoğraf makinesinin içindeki hafıza kartının aynı şartlarda (yani fotoğraf boyutunu değiştirmeden) ne kadar daha fazla fotoğraf çekebileceğini gösterir.

Tekli çekim: Deklanşöre bastığınızda tek çekim yapmanıza yarar, isterseniz çoklu çekim moduna alıp bastığınız sürece makinenin saniyede 5 kare gibi izin verilen ölçüde çekim yapmasına yarar. Başlangıç dönemlerinde özellikle hava atmak için kullanılır :)

Ölçüm modu: Ortalama, noktasal ve ikisinin arası ölçüm modları var. Genellikle ortalama ölçüm modu kullanılır, detayı öğrenene kadar ortalamadan şaşmayın.

Beyaz ayarı: Fotoğrafınızın beyaz ayarını belirler. Eğer RAW çekiyorsanız sonradan istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz, dolayısıyla günümüzde çok önemli bir değer değil, yine de JPEG çekiyorsanız ayarlamak durumundasınız.

Pozometre: Fotoğraf makinesinin o anda yaptığı ışık ölçümünü gösterir. Başlangıçta ortada yani 0 (sıfır) da olması gerekir, daha sonra zevkinize göre artırıp eksiltebilirsiniz.

Konuyla ilgili sorularınızı yine altta sorabilirsiniz :)