Fotoğraf makinesi markalarını tanımaya devam ediyoruz. Dün Canon ile başlamıştık hatırlarsanız, bugün de Nikon ile devam edelim. Canon ve Nikon ‘un kullanımının birbirine yakın olduğunu söylemekte fayda var. Canon ‘dan Nikon ‘a veya tam tersi bir geçiş yapan kullanıcılar en geç bir hafta içinde yeni makinelerine aşina olabilirler.

Canon fotoğraf makineleri yazısı için: https://tahiryildiz.com/canon-fotograf-makinelerini-taniyalim/

Nikon ‘larda Canon ‘a göre biraz daha karmaşık bir görüntü varmış gibi görünse de aslında o kadar da farklı değil, üstteki çekim modları yani A, S, M, P olarak bulunuyor, bu harfler Canon ‘da Av, Tv, M ve P olarak bulunuyor, yani birbirlerinden çok az farklılar. Sonuçta fotoğrafta enstantane, diyafram ve ISO değişkenleri var, bunlardan daha farklı modlar yapmak da çok mantıklı değil.

Altta Nikon D3100 ‘ün ön ve arkadan görünüşü ve tuşların ne işe yaradığını yine görselle anlatmaya çalıştım. Yine başlangıç seviyesinde bir makine seçmeye çalıştım, ortalama her Nikon ‘da benzer tuşları görebilirsiniz.
nikon_tuslar

nikon_tuslar2

nikon_arka_tus

Üstteki görsel de arka paneldeki LCD ‘nin bilgi paneli. Burada bir çok ayar var, bunların üstünden kısaca geçmek gerekirse:

Enstantane: 1/125 olarak görünüyor. Yani saniyenin 1/125i kadar bir enstantanemiz var. Oldukça iyi bir değer, elde çekime müsait, bu değer altına inmemeye gayret edin.

Diyafram: f/5.6 olarak görünüyor, klasik makinenizin yanında gelen kit lens de bu değerde çalışır dolayısıyla yabancı olmayacağınız bir diyafram değeri. Diyaframla ilgili daha sonra daha detaylı bir yazım olacak ama bu değer ortalama bir değer diyebiliriz. Yani f/5.6 diyaframda hemen hemen her konu çekilebilir.

ISO: 100 olarak görünüyor, ideal değer, ışığın oldukça yeterli olduğunu söyleyebiliriz. İmkan varsa tüm fotoğraflar ISO 100 ‘de çekilmeli ki fotoğrafta gren oluşmasın.

Çekim Modu: P olarak görünüyor, yani program modu. Bu modda makine enstantane, diyafram ve ISO ‘yu kendisi seçer, size sadece deklanşöre basmak kalır, otomatik sayılabilir, elinde DSLR ‘ ilk defa alan biri bile P modunda rahatlıkla fotoğraf çekebilir.

Fotoğraf Kalitesi: L olarak görünüyor, yani large (büyük). Burada büyük, orta, küçük ve RAW (ham) olarak seçim yapabilirsiniz. Eğer DSLR kullanıyorsanız mutlaka RAW fotoğraf çekimini aktif yapmalısınız ki daha sonra bilgisayarda fotoğraflarınızı işleyebilesiniz.

AF Modu: Bu bölümde üç seçim şansınız var, durağan objeler için, hareketli objeler için ve ikisinin ortası, yani durağan ama hareket edebilen objeler için, Nikon ‘da bu değerler AF-A, AF-S ve AF-C olarak geçiyor. Ben ortadaki ayarı yani AF-A ‘yı kullanıyorum ve size de öneriyorum.

Netlik Alanı: Tek nokta, dinamik alan, otomatik alan, 3 boyutlu takip özelliklerimiz burada var olabiliyor. AF noktalarının sayısı kadar netlik bölgesi tayin edebiliyorsunuz, benim tercihim, tek nokta ve o noktanın ortada olmasından yana.

Batarya Durumu: Bataryanın ne kadar dolu olduğunu gösteriyor, bu göstergeye zaten cep telefonlarımızdan alışığız.

Ölçüm modu: Ortalama, noktasal ve ikisinin arası ölçüm modları var. Genellikle ortalama ölçüm modu kullanılır, detayı öğrenene kadar ortalamadan şaşmayın.

Beyaz ayarı: Fotoğrafınızın beyaz ayarını belirler. Eğer RAW çekiyorsanız sonradan istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz, dolayısıyla günümüzde çok önemli bir değer değil, yine de JPEG çekiyorsanız ayarlamak durumundasınız.

Pozometre: Fotoğraf makinesinin o anda yaptığı ışık ölçümünü gösterir. Başlangıçta ortada yani 0 (sıfır) da olması gerekir, daha sonra zevkinize göre artırıp eksiltebilirsiniz.

Işık dengeleme: Aslında Active Dynamic Lighting (ADL) harflerinin kısaltılmışı bu. Fotoğraflarımızda bazen çok ışıklı ve az ışıklı alanlar bulunur. Pozlamayı makine bir tanesinden aldığında diğer taraf fazla karanlık veya fazla aydınlık olabilir, bu dengeyi sağlayabilmek için kullanılır. Ama ilk planda bunu kullanmanızı önermiyorum, fotoğrafçılığınızın gelişmesine engel olabilir, doğru pozladığınızı sanarsınız ama aslında doğru olmayabilir.

Konuyla ilgili sorularınızı yine altta sorabilirsiniz :)