Nikon Fotoğraf Makinelerini Tanıyalım

Fotoğraf makinesi markalarını tanımaya devam ediyoruz. Dün Canon ile başlamıştık hatırlarsanız, bugün de Nikon ile devam edelim. Canon ve Nikon ‘un kullanımının birbirine yakın olduğunu söylemekte fayda var. Canon ‘dan Nikon ‘a veya tam tersi bir geçiş yapan kullanıcılar en geç bir hafta içinde yeni makinelerine aşina olabilirler.

Canon fotoğraf makineleri yazısı için: https://tahiryildiz.com/canon-fotograf-makinelerini-taniyalim/

Nikon ‘larda Canon ‘a göre biraz daha karmaşık bir görüntü varmış gibi görünse de aslında o kadar da farklı değil, üstteki çekim modları yani A, S, M, P olarak bulunuyor, bu harfler Canon ‘da Av, Tv, M ve P olarak bulunuyor, yani birbirlerinden çok az farklılar. Sonuçta fotoğrafta enstantane, diyafram ve ISO değişkenleri var, bunlardan daha farklı modlar yapmak da çok mantıklı değil.

Altta Nikon D3100 ‘ün ön ve arkadan görünüşü ve tuşların ne işe yaradığını yine görselle anlatmaya çalıştım. Yine başlangıç seviyesinde bir makine seçmeye çalıştım, ortalama her Nikon ‘da benzer tuşları görebilirsiniz.
nikon_tuslar

nikon_tuslar2

nikon_arka_tus

Üstteki görsel de arka paneldeki LCD ‘nin bilgi paneli. Burada bir çok ayar var, bunların üstünden kısaca geçmek gerekirse:

Enstantane: 1/125 olarak görünüyor. Yani saniyenin 1/125i kadar bir enstantanemiz var. Oldukça iyi bir değer, elde çekime müsait, bu değer altına inmemeye gayret edin.

Diyafram: f/5.6 olarak görünüyor, klasik makinenizin yanında gelen kit lens de bu değerde çalışır dolayısıyla yabancı olmayacağınız bir diyafram değeri. Diyaframla ilgili daha sonra daha detaylı bir yazım olacak ama bu değer ortalama bir değer diyebiliriz. Yani f/5.6 diyaframda hemen hemen her konu çekilebilir.

ISO: 100 olarak görünüyor, ideal değer, ışığın oldukça yeterli olduğunu söyleyebiliriz. İmkan varsa tüm fotoğraflar ISO 100 ‘de çekilmeli ki fotoğrafta gren oluşmasın.

Çekim Modu: P olarak görünüyor, yani program modu. Bu modda makine enstantane, diyafram ve ISO ‘yu kendisi seçer, size sadece deklanşöre basmak kalır, otomatik sayılabilir, elinde DSLR ‘ ilk defa alan biri bile P modunda rahatlıkla fotoğraf çekebilir.

Fotoğraf Kalitesi: L olarak görünüyor, yani large (büyük). Burada büyük, orta, küçük ve RAW (ham) olarak seçim yapabilirsiniz. Eğer DSLR kullanıyorsanız mutlaka RAW fotoğraf çekimini aktif yapmalısınız ki daha sonra bilgisayarda fotoğraflarınızı işleyebilesiniz.

AF Modu: Bu bölümde üç seçim şansınız var, durağan objeler için, hareketli objeler için ve ikisinin ortası, yani durağan ama hareket edebilen objeler için, Nikon ‘da bu değerler AF-A, AF-S ve AF-C olarak geçiyor. Ben ortadaki ayarı yani AF-A ‘yı kullanıyorum ve size de öneriyorum.

Netlik Alanı: Tek nokta, dinamik alan, otomatik alan, 3 boyutlu takip özelliklerimiz burada var olabiliyor. AF noktalarının sayısı kadar netlik bölgesi tayin edebiliyorsunuz, benim tercihim, tek nokta ve o noktanın ortada olmasından yana.

Batarya Durumu: Bataryanın ne kadar dolu olduğunu gösteriyor, bu göstergeye zaten cep telefonlarımızdan alışığız.

Ölçüm modu: Ortalama, noktasal ve ikisinin arası ölçüm modları var. Genellikle ortalama ölçüm modu kullanılır, detayı öğrenene kadar ortalamadan şaşmayın.

Beyaz ayarı: Fotoğrafınızın beyaz ayarını belirler. Eğer RAW çekiyorsanız sonradan istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz, dolayısıyla günümüzde çok önemli bir değer değil, yine de JPEG çekiyorsanız ayarlamak durumundasınız.

Pozometre: Fotoğraf makinesinin o anda yaptığı ışık ölçümünü gösterir. Başlangıçta ortada yani 0 (sıfır) da olması gerekir, daha sonra zevkinize göre artırıp eksiltebilirsiniz.

Işık dengeleme: Aslında Active Dynamic Lighting (ADL) harflerinin kısaltılmışı bu. Fotoğraflarımızda bazen çok ışıklı ve az ışıklı alanlar bulunur. Pozlamayı makine bir tanesinden aldığında diğer taraf fazla karanlık veya fazla aydınlık olabilir, bu dengeyi sağlayabilmek için kullanılır. Ama ilk planda bunu kullanmanızı önermiyorum, fotoğrafçılığınızın gelişmesine engel olabilir, doğru pozladığınızı sanarsınız ama aslında doğru olmayabilir.

[note note_color=”#d90012″ text_color=”#f4f4f4″]Konuyla ilgili sorularınızı yine altta sorabilirsiniz :)[/note]
2 Shares:
66 comments
 1. Tahir bey yazılarınızı severek takip ediyorum.
  Ben yeni ve Nikon'u hiç tanımayan bir D7000 kullanıcısıyım. Gündüz netleme yaparken pek problem yaşamıyorum, akşam vizörden de sorun yaşamıyorum af aydınlatma ışığı netliyor. Ama her ne yaptıysam livewiev modunda af ışığı yanmıyor. Benmi yaktıramıyorum yoksa live modunda yanmıyormu. Eğer live'da yanmıyorsa flaşı bunun için kullanabiliyormuyuz?

  1. Çok karşılaştığım bir soru değil ama internetten araştırdım; sebebi lensiniz olabilir, AF modunuzun manuelde olmadığına emin olun, bunun bir bug olduğunu söyleyenler de var…

 2. İnternetden bende biraz baktım, ingilizcem az olduğu için pek anlayamıyorum.Af modu manuelde değil. Bir harici el feneri ile ışık tutunca hemen netliyor, ama af ışığı bir türlü yanmıyor live'da. İlginç

 3. d600 incelemenizde record tuşunu ISO olarak atadım demişsiniz.. d610 kullanıyorm kılavuza da baktım bi türlü yapamadım. bu nasıl mümkün acaba.. gerçekten çok kullanışlı olur yapabilseydim..

 4. Volkan Bey, kullanım kılavuzundan okuyup yapmıştım, şimdi makine yanımda olmadığından hatırlamıyorum siz de bir göz atın mutlaka bulacaksınız.

 5. peki kesin olduğunu öğrenmiş oldum, sadece d3 te oluyo diye okumuştum, yalnışmış demekki.. teşekkürler Tahir bey

 6. merhaba Tahir bey ben nikon D5100 kullanıcısıyım size bir sorum olacak. Görüntüyü ekrana verdiğimde pozometreyi göremiyorum bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

 7. iyi akşamlar tahir bey.ben de dslr ye yeni başlamak isteyenlerdenim.ama hiç bir bilgim yok.ve yazılarınızın hepsini okudum ancak hala ne alacağıma karar verebilmiş değilim.nikon d5200 ü araştırdım biraz fakat bazıları gövdede af motoru yok bazıları var diyor.megapikselin yüksek olmasını istiyorum(24),gece çekimi iyi ,af olsun istiyorum.ne almamı önerirsiniz.

 8. Merhaba tahir bey ben bi konuda yardım istiyorum nikon d90 kullanıyorum enstantane ve diyafram ayarını yaptıktan sonra odak uzaklığını değiştiğimde özellikle enstantane ınn değiştiğini görüyorum bu ayarı sabitlemek istiyorum böyle bir imkanım varmı

  1. Tarık Bey, manuel modda kullanırsanız her şey sizin elinizde olur, hiç bir şeyi değiştirmez makine…

  2. Merhaba
   Kullandığınız lensin üstünde 3,5-5,6 gibi değerler yazar. O değerler açı değiştikçe diyafram değerinin değişeceğini belirtmektedir. Makine ile alakalı değil durum tamamen lens ile alakalı ve bir problem değil genel fotoğraf kuralları çerçevesinde gelişen bir durum.
   Sabit diyaframlı zoom lens aldığınız zaman diyafram değeri her açıda aynı kalacaktır. Tamron 17:50 f:2,8 veya Canon 17:40 f:4 gibi.

 9. Merhaba Tahir bey ben Nikon d7000 kullanıcısyim . Makinenin psam modlarında çekim yaptığımda renkler tuhaf bir şekilde sarimsi çıkıyor. Özellikle portre fotoğraflarında çok büyük sıkıntı yaşıyorum bu yüzden. Fotoğraflar olması gerektiğinden daha koyu çıkıyor. Sebebi sizce ne olabilir? Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum iyi çalışmalar

  1. Pınar Hanım,
   Makinenizin renk ayarlarına göz atın, muhtemelen yanlış bir ayar var, fabrika ayarlarına döndürün ve bir kere daha deneyin, yine olmazsa servise gönderin..

 10. merhaba,
  pil durumunun hemen altında wi fi göstergesi ve gps yazısı bunlar ne işe yarıyor bilgi verir misiniz? tşk.

 11. Merhabalar Tahir Bey,
  Fotoğrafçılıkta kendimi geliştirmek istiyorum.Başlangıç için Canon önerdiğinizi biliyorum ama ben Nikon almak istiyorum.D5300 ile D7000 arasında kaldım.Sizin görüşünüzü alabilir miyim.Beni aydınlatırsanız sevinirim.Ayrıca fiyat farkını da göz önünde bulundurursak D7100 için ne dersiniz.İlgiiniz için şimdiden teşekkür ederim.
  Kolaylıklar dilerim…

 12. Merhaba Tahir Bey,
  Bende NikonD600 var. Fabrika ayarlarına döndürmek istiyorum.Lütfen yardımcı olur musunuz?

 13. Menünün içerisinde kolaylıkla yapabilirsiniz bunu, kullanım kılavuzuna göz atmanızı öneririm, ezbere ben de bilmiyorum

 14. Nikon d5100 kullanıcısyım p modu ile çekim yaparken tutukluk yapıyor sonra çekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. bende de benzer sorun var.ard arda çekim yaptığım zamanlarda -örneğin 15-20 pozdan sonra-deklanşör sürekli tutukluk yapıyor.biraz bekledikten sonra çekim yapabiliyorum

   1. canon 550d kullanıcısıyım.netleme ile ilgili bi sorun da değil asında.makinede bi problem olabilirmi.ne yapmam gerekir

 15. Nikon d3100 kullanıyorum bir hafta öncesine kadar çalışıyordu en son açtığımda deklanşör tuşuna bastığım zaman cızırtı sesi geliyor. Fotoğraf çekimi yapmıyor hata nedeni ne olabilir ? Acil yardım edebilir misiniz

 16. Iyi günler Tahir bey ben birşey sormak istiyorum Nikon d5100 kullanıcısıyım M çekim modunda ilk değerleri kendim ayarlayıp çekiyorum fakat 2.çekimimde makina yeni değerler getiriyor yeniden ayarlamak zorunda kalıyorum.İlk ayarladığım değeri birçok poz için nasıl sabitleyebilirim??

 17. iyi günler canımı sıkan ciddi bir sorunum var. bu gün nikon d5200 sahibi oldum ve kullanmaya başladım. aldığım ilk bi kaç saat ayar kadranı çalışıyordu sonra effects modunda seçici renk seçimini yaptım ve ondan sonra ayar kadranı çalışmadı. acaba cihaz kaynakli bir sorun mu yoksa ayar kaynaklı bir sorun mu çözemedim. hiçbir modda, hatta resim geçişlerinde dahi çalışmıyor ayar kadranı. yardımlarınızı bekliyorum.

 18. Bu tip sorunlara görmeden yorum yapmak yanlış olur, bence hala sorun devam ediyorsa servise göstermek lazım…

 19. Merhaba
  Yaklaşık bir kaç ay sonra almanyadan nikon d7100 18- 105 lensle alıcam makinenin permırfansı harikaymış kullanıcı yorumları doğrultusunda. Yalnız bir sıkıntım var makinenin yanına sabit bir prime lens almayı planlıyorum gerek lensin şergormansı olsun gerek makineye uyumu olsun. Kararsızım almak istediğim lenslerin fiyatları pahalı geldi bana. Aklımda 50mm 1.8 g lensi vardı arkadaşlarım 35 mm 1.8 g al dediler 2. Elede güven olmuyo 0 mı almaşıyım yoksa kullanılmış mı yardım edersen sevinirim

 20. merhaba bn nikon 3200 kullanıyorum yeni aldım ıso yazan yerde auto yazıuo bnde ısoyu ayarlayamıyorum yardımcı olur muusnuz lütfen

  1. Otomatik ISO ayarını menuden kapatın veya ISO'ya basılı tutup diyafram/enstantane kadranlarından birini çevirin normale döndürecektir.

 21. Merhaba raynox dcr 250 hakkındaki düşünceleriniz nelerdir bu ekipmanla istediğim sonuçları alabilir miyim ? Almamı önerir misiniz ?

 22. Merhaba tavsiyenizle nikon d5300 aldım. Size bir sorum olacaktı. Makineyle selfie çektiğimde fotoğrafı aynalıyor yani deklanşöre basmadan önce gördüğüm görüntünün tam tersini kaydediyor. Bu özelliği kapatmamın bi yolu var mı acaba ?

 23. Merhaba , Nikon D5100 üm var fotoğraf çektikten sonra tv,ye bagliyorum bakmak icin , makinada cok net olan fotograf tv de bulanik gözüküyor. Bunun nedeni nedir, nasıl çözebilirim? Şimdiden teşekkürler…

  1. Demek ki aslında çok net değilmiş? Lensinizi değiştirmenizi ve enstantanenizi yükseltmenizi öneririm.

 24. d 90 p konumunda değerleri nasıl değiştirebilirim gece çekim flaşlı enstantane çok geç kapanıyor

  1. P konumunda kullanmayın, enstantane sorununuz varsa Tv moduna alın, o modlar bu yüzden varlar.

 25. Merhaba üstat. Nikon D5100 kullanıcısıyım. Sıkıntım fotoğrafları vizörden çektiğim zaman otomatik netleme yapmıyor. Vizörden çekim yaparken ekranım açık ise netliyor, yada direk ekran üzerinden çekim yapmam gerekiyor. AF modu sizinde tavsiye ettiğiniz AF-A olarak ayarlı ama bir türlü otomatik netlemeyi yapamadım. Bu konuda yardımınızı istiyorum.
  İyi çalışmalar, saygılar.

 26. Selam Ben yeni Nikon d 7100 aldim.ama istediyim efekti alamiyorum.bir objekti cekiyorum yakinlasdirinca netlik itiyor. Ben ne yapiyimki resmi yakinlasdirinca netlik itmesin

 27. Merhaba Tahir bey. Nikon D90 kullanıcısıyım. Görüntüyü ekrana verdiğimde pozometre ekranda görünmüyor. Ayarlardan mı ayarlamak gerekiyor. Teşekkürler…

 28. Merhabalar Tahir bey guzelbir hafta gecirmeniz temennisiyle Benim ufak bir problemim var NIKON D-90 kullanmaktayim bataryasi ful gorunmektedir, Ancak deklansore basiyorum resim cekmiyor.Bu konuda yardimci olabilirseniz sevinirim sizlere kolayliklar diliyorum.

 29. Merhaba Tahir Bey, Nikon D5200 kullanıcısıyım harici ve dahili flahslı çekimlerim de diyafram öncelikli (f11 seviyelerinde) ve otomatik modda enstantene değeri 1/60 aşağıya inmiyor buda titremeye sebep oluyor bunun 1/125,1/200 e M,S modlar hariç indirme imkanım var mı ?

 30. Tahir bey, Nikon d5300 kullanıcısıyım, makinenin manuel ayarında pozometre 0 noktasında iken çektiğim pozlar çok karanlık çıkıyor. Ancak +2 yada +3 civarında fotoğraf çekince verimli sonuç alabiliyorum. Aynı ayarları otomatik olarak makine yaptığı zaman (ISO-Diyafram-Enstantane olarak) resimler daha renkli ve güzel çıkıyor. Ayarları manuele kopyaladığım zaman sonuç aynı. Bu denemeyi makinenin manuel ayarlarında bir sıkıntı olup olmadığını anlamak için yaptım. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

 31. Merhaba Tahir bey,
  Ben düğün fotoğrafçılığı yapmak istiyorum. Bunun için Nikonun hangi body ürünü alsam karar veremedim. Full Frame cihazlar biraz pahalı. APS-C Sensörlü cihazlar nispeten daha ucuz. Şimdi bir asıl birde yedek fotoğraf makinesinin şart olduğu düşüncesindeyim. O yüzden bir Full frame birde aps-c sensörlü body alayım diyorum. Lens konusu kafamı çok karıştırdı. 24-70 mm F2.8 lens başlangıç için yeterli olur mu? Yedek olarak 18-200 mm bir lens iyi midir? Yada sizin konuya hakimiyetiniz olduğu için değerli fikirleriniz nelerdir? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Hayırlı günler.

  1. Merhaba, 24-70 başlangıç için çok iyi bir lens, body olarak ne alırsanız alın 24-70le zaten iyi seçim yapmış oluyorsunuz. Seçim yapmak gerekirse en azından D7200 almanızı öneririm.

 32. d7200 de manuel modda çektiğim fotoğraflar siyah ekran olarak gözüküyor diğer modlara aldığımda durum düzeliyor bunun nedeni ne olabilir. teşekkür ederim.

   1. aynı durum bende de var nikon d5300 kullanıyorum manuel ayarlarda çektiğim fotoğraflar tamamen karanlık gözüküyor ve bahsettiğiniz gibi iso ayarlarından kaynaklanmıyor sıkıntı otomatik ayara alınca sorun kayboluyor

 33. İyi günler tahir bey. nikon d7100 kullanıyorum makinam manuel ayarda iken bütün işlemleri ben yapıyorum ama enstantene ayarım her fotoğraf çektiğimde değişiyor normalde değişmemesi gerekiyor ama sürekli değişkenlik gösteriyor hızlı çekim yaptığım da bu sıkıntı oluyor mesela 1/125 ile çekiyorsam bir anda 1/15 olarak değişiyor bunu nasıl düzeltebiliriz yardımcı olabilirseniz memnun kalırım.

 34. mrhaba tahir bey d7200 e nasıl bi lens takayım gelin damat çekimleri için bana 7200 için dış çekim ayarları söyleseniz nikon bazen deli ediyor beni (

   1. 24-70 fiyatı çok başka ne tavsiye ederisiniz ? gündüz manuel ayarları hangi ayarları yapayım

     1. canon 7d 28-135 nasıl bi makinedir daha önce 50 d kullandım canona alıştım nikon d7200 almak szorunda kaldık satıp yine canon almayı düşünüyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Sigma 35mm F1.4 DG HSM İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Canon’a Canon, Nikon’a Nikon Takılır Diyenlerden Misiniz?Hangi 35mm?Lens Gövdesi:Performans ve Deneyim:Sonuç: Bir çoğunuzun bildiği gibi…