Sony Fotoğraf Makinelerini Tanıyalım

Canon ve Nikon kadar popüler olmasa da profesyonel fotoğraf makineleri dalında en iddialı markalardan biri de Sony. Özellikle son yıllarda yaptıkları ciddi çıkışla ilgi çeken ve teknolojiye yaptığı yatırımın karşılığını almaya başlayan Sony, pazar payını sürekli artırıyor. Canon ve Nikon ‘un tekdüze bir çizgide gitmesi ve buna karşılık Sony ‘nin fotoğraf makinelerine Canon ve Nikon ‘da olmayan özellikleri eklemesi son kullanıcıların ve özellikle başlangıç seviyesi kullanıcıların satın alma kararlarını etkiliyor. Gelin şimdi Sony A58 üzerinde Sony makineleri bir tanıyalım.

Sony makinelerde Canon ve Nikon ‘dan biraz daha farklı bir teknoloji kullanılıyor ve alışık olduğumuzu aksine bu makinelere DSLR denmiyor, aslında bu makineler SLT, yani Single-Lens Translucent teknolojisine sahip. Bu da bu makinelerin aynalarının kapanıp açılmadan çekim yapmalarını sağlıyor, kısaca bunun avantajı sürekli netleyebilme ve hızlılık, dezavantajı ise (kimilerine göre bu da bir avantaj) elektronik vizör kullanmak durumunda olması. Sony makinelerin hızına Canon ve Nikon ‘un yetişememesinin sebebi bu yani, aynı zamanda videoda Sony ‘nin harika olmasının sebebi de bu.

Altta Sony kullanıcıları için referans olabilecek bir makinenin, Sony Alpha 58 ‘in ön – arka ve üstten görünümlerine göre açıklamalarını göreceksiniz. Başlangıç seviyesi için oldukça iyi olan makine oldukça tatmin edici sonuçlar sunuyor:

a58_ona58_arka a58_ust Gördüğünüz gibi rakiplerinden çok da farklı bir gövdesi yok makinenin. Ufak farklılıklar tabii ki var, örneğin Canon ve Nikon ‘da asla “panaroma” gibi bir mod olacağını sanmıyorum, aynı zamanda “seri çekim” de bir mod değil bana göre, ama Sony ‘nin ürünün özelliklerini öne çıkarma gibi bir isteği var genelde, ki bunu başlangıç seviyesine sunduklarını göz önüne alırsak çok da haksız sayılmazlar belki… Şundan da bahsetmek lazım LCD ekran, genellikle sürekli açık şekilde tasarlanmış, bu da pil ömründe bir düşmeye doğal olarak yol açıyor, üstteki tuştan LCD ekranı kapatmayı seçebilirsiniz.

A77 ekranı

Bu gördüğünüz Sony Alpha 77 ‘nin çekim ekranı. A modunda yani diyafram öncelikli modda çekim yapılıyor, f/5.6 olarak diyafram değerini görüyoruz, A modunda olduğu için enstantaneyi makine belirleyecek. ISO ayarı en üst sağda gördüğünüz gibi ve şu anda 100 değerinde yani ideal konumda bulunuyor, buradan ışığın yeterli olduğu sonucunu çıkarmak zor değil. ISO ‘nun hemen altında ölçüm modu bulunuyor, ortalama bir ölçüm alıyor makine, yani gördüğü yer alandan ışık alıyor. Hemen altında pozlama telafisi bulunuyor, sıfır tercih edilmiş, yani tam pozlama isteniyor. AWB ise Automatic White Balance, yani Otomatik Beyaz Ayarı demek, ham çekimde bunun bir etkisi olmadığı istediğimiz gibi değiştirebileceğimizi ısrarla söylüyorum. Hemen altında dinamik ışık dağılımıyla ilgili bir ayar var, bunu başlangıç aşamasında kapalı tutmanız gerektiğini söylemiştim, bence yine öyle yapmalısınız çünkü sizin doğru pozlama yapmanızı engelleyebilir. Diğer altta gördüğünüz ayarlar çıkacak olan fotoğrafların keskinlik, kontrast gibi değerlerini etkiliyor, hepsi 0da bırakılmış, siz tabii ki değiştirebilirsiniz.

[note note_color=”#bf0029″ text_color=”#ffffff”]Kısaca Sony ‘ler de bu şekilde, sorularınızı altta sorabilirsiniz.[/note]
0 Shares:
29 comments
 1. Sony Alfa serilerinin gövdesinde bulunan netleme motoru yüzünden lense giren ışığın %80 nini sensöre düşürmektedir. Kalan %20 sini ise netleme motoru için kullanmaktadır.
  Bu dezavantajlığı gündüz çekimlerinde pek farketmezsiniz ama geçe çekimlerinde normalde enstantane hızı 2 sn olacakken bu sistem yüzünden 4 sn yeye çıkabilmektedir.
  Bence bu sistem çok büyük dezavantajdır.
  Teşekkürler…

  1. Bu kişiden kişiye değişen bir yorum olmakla beraber zaten gövdede bulunan titreşim engelleyicinin bu sorunun önüne geçtiği biliniyor, bir ışık kaybı söz konusu ama bu çok da dezavantaj değil, özellikle günümüzde makinelerin ISO başarımları bu kadar iyiyken…

   1. Haklısınız Tahir bey ama APS-C sensöre sahip ve FF makine olmadığı için hangi makine olursa olsun 6.400 iso dan sonra pek bi performans beklenemez.
    Benim merak ettiğim şu:
    Sabit ayna teknolojisinin, aynasız teknolojiye göre farkı nedir. Sabit aynanın Tek farkı elektronik bakaca görüntüyü düşürmek ise bence kandırılıyoruz. Çünkü elimizde gövdesi büyük aynasız bir cihaz olmuş oluyor.
    Teşekkürler…

    1. Yeniliklere açık olmak lazım, amaç fotoğraf mı?
     Eğer fotoğraf ise kullandığın makine aynalı mı aynasız mı bilmem ne mi farketmez, istediğin sonucu alabildiğin makine hangisiyse fiyat performans olarak ona karar verip alıyorsun.. Düşük ışıkta A58 ile 600d arasında bir fark görmedim kit lens ile. İkiside hemen hemen aynı iso larda bozuyor fotoğrafları,sadece bozukluğun etkisi farklı.
     600d sıfır TR garantili almaya kalktığında IS li kit lens ile beraber fiyatı en ucuz 1599 tl.. ben A58'i mediamarkt da 1197'ye aldım.. 600d'de olmayan bir çok özellik kullanma fırsatım var ayrıca elektronik vizör her türlü lcd'den daha iyi bir sonuç, OLED ekran kullanıyor. Ve gerçektende nasıl başardılar bilmiyorum ne görüyorsam o şekilde çıkıyor fotoğraflar. Bilgisayara attığımda sıkıntı yaşamıyorum.
     LCD'lerde 1 milyon küsür px bile sürpriz yaratabiliyor.
     Teknolojiye açık olmak lazım. Dijital makinelerde ilk çıktığında karşı çıkan fotoğrafçılar oldu. Bunlara aldırmamak lazım, teknolojiye yeniliğe açık olmak lazım. Sonuçta hepsinin mantığı aynı yansıyan ışık dalgalarını görüntü haline getirmek. Adı SLR olsun SLT olsun ne fark eder?
     Ha bana de ki Canon'un lensleri ucuz,ikinci eli daha canlı hak vereyim. o zaman giriş seviyesinde canon seçilir, ama bence onun dışında giriş seviyesinde sürekli kendini tekrar eden ürünler çıkaran canon ve nikon şu an sony'nin gerisinde. http://www.youtube.com/watch?v=kKYFerWla98
     Sadece şu video bile bir çok şey anlatıyor teknoloji farkıyla ilgili.
     Saygı ve sevgilerimle.

  1. Elektronik vizör varken, lcd'yi alt ,üst ve yan çekimler dışında kullanmıyorum.. geneldede video da kullanıyorum kadraj için. Fotoğrafta 100 fotoğrafta 1 ve ya 2 kullanmışımdır.Öyle durumlardada zaten ekrana uzaktan baktığın için çok sıkıntı yaratmıyor. Ama gene de lcd kullanıyorsan,fotoğraflara bir de vizör'de göz gezdirmek lazım.. LCD'de görmediğin hataları ya da hata var sandığın yerleri vizör'de bakınca öyle olmadığını görebiliyorsun.

 2. bir sorum olacak makineyi normal olarak tuttuğumuz zaman lensi tuttuğumuz elin işaret parmağı,yüzük parmağı yada orta parmağa denk gelen bir tuş daha var fotoğrafda açıklamasını göremedim ne işe yarıyor acaba

  1. Tuşu gösterebilirseniz söyleyeyim ama Sony 'm olmadığı için şu anda bakamıyorum.

    1. Alan derinliği önizleme tuşu, ama çok bir fonksiyonu olmadığından, daha doğrusu kullanışsız olduğundan hiç kullanılmayan tuşlar sıralamasında bir numarada gelir :)

     1. kullanışsız olduğuna kesinlikle katılıyorum :) cevabı az daha açabilirseniz sevinirim

 3. Bu arada Sony SLT giriş seviye modellerini alacak olan arkadaşlar kesinlikle çok iyi bir kart alsın, yoksa Seri çekimde direkt kısıtlanıyorsunuz, makine normalde 8 kare çekecekse max. 4 falan çekiyor class4 bir kart takarsanız..
  Ben hediye verilen kartı kullanmak zorundayım bir süredir diğerini kaybettim ve cidden seri çekim olayı çok yavaşladı.

  Bir de iso başarımı A58'de A57 kadar değil. Zaten fiyat farkına bakarsanız A57'nin kendi zamanında orta segment diye adlandırılan fiyatlarda satıldığını görürsünüz.. Eğer yüksek iso sizin için önemli ise, A58 değilde ikinci el A57 falan bakmanızı öneririm temiz bulursanız.
  Ama benim gibi zaten yüksek iso kullanmayı sevmiyorsanız ve düşük f değerlerini seviyorsanız çok ta fark etmez.

 4. Edit olmadığı için yeni mesaj yazmak zorunda kalıyorum ama son olarak belirtmek isterim, 600d ile karşılaştırma sebebim sony lere hiç bakmadığım zaman almak istediğim hep 600d idi,ve cidden giriş seviyesi en mantıklı tercih diyebiliriz video özelliği açısından Sony'lere bakmadığımızda.O yüzden olurda daha makine almamış ve benim gibi harıl harıl araştıran en küçük yorumu bile okuyan arkadaşlar olursa onlara faydalı olması açısından en önemli noktalarla ilgili küçük bir karşılaştırma yapayım;
  600d 1.6x crop Sony A58 1.5x crop
  600d 22.3×14.9 mm APS-C sensör A58 23.5×15.6 mm APS-C sensör
  RAW çekim hızı 600d 3.7 fps A58 5fps
  600d video'da AF yok A58 AF var ve çok başarılı(nikon benzer modelleri gibi yavaş değil)
  600d AF noktası 9 A58 15 AF noktası
  Vizör kapsama alanı: 600d %95 (optik vizör) Sony %100 (elektronik vizör)
  Max iso : 600d 6400 A58 16000
  Bunun dışında batarya ömrü,yükek fps video kaydı gibi +larda var A58'de.
  600d + larına gelirsek, daha büyük LCD,Daha yüksek çözünürlüklü LCD, Lensleri daha ucuz, ikinci el piyasası çok canlı.

  Ama genede bence bunlara çok takılmamak lazım, benim makinemde neden şu yok ya da daha kötü diye takılmayın, esas olan çektiğiniz fotoğraf, ya da yaptığınız video,kısa film,film,program vs. Her ne ile uğraşıyorsanız. Hepinize bol şans ve yaratıcılık dilerim.

  Birde son olarak, Sony 'nin satış sonrası destek bölümü çok yardımsever onu belirtmek isterim, diğer firmalarla bir ilişkim olmadığı için karşılaştırma yapamayacağım, ama ilk aldığım zaman makineyi telefonla bir kaç defa aramışlığım var ve çok basit soruları bile usanmadan sıkılmadan sabırla cevapladılar, daha teknik detay soruları da aynı şekilde hiç bekletmeden cevapladılar.

 5. Merhabalar. Ben Sony SLT 58 Modeli dün elime geçti. Ben bu makineyi özellikle kısa film, video çekmek için aldım. Alırken de özellikle otomatik netleme sesi olmasın diye sony aldım. Ama gelin görün ki deneme çekimi yaptım ve pc ortamında çekimi izleyince af sesi çok rahatsız edici bir şekilde duyuluyor. Neden böyle olduğunu anlayamadım. Bütün makinelerde mi böyle? . Çok sinirim bozuldu bu duruma . Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Harici mikrofon kullanmadıkça kit lens ile o ses gelir.. Her makinede böyledir.. SSM lens ler hariç.
   Kısa film çekiyorsanız zaten harici mikrofon kullanacaksınız..
   A58'in dahili mikrofonu iyi ses alıyor evet, ama kameradan uzaklaştıkça ses kapalı alanlarda hafif yankılı ve uzak gelecektir, açık havada dahili mikrofon ile kayıt zaten bir işe yaramaz. her ne olursa olsun filmcilikte harici mikrofon şarttır.
   En azından bir pc mikrofonu alıp onu kullanın.. İmkanınız varsa kaliteli bir mikrofon alın.daha da imkanınız varsa ses kayıt cihazı kullanın.
   Açık havada kullanırken mikrofonda sesi süzecek, sünger tarzı materyaller kullanın.
   Bol şans.

   1. Lafım sana değil serhat kardeş

    ya bu sony e kininiz nedendir teknoloji cahilleri ya adamlar zeiss le anlaşıyor aynı laboratuvardan lens çıkarıyor siz hala nikon canon diyorsunuz bir kere nikon ve canon bir veya iki serisi haricinde af motoru bulundurmuyor
    aptal gibi canon ve nikon alanları anlamıyorrum yahu şu fıstı gibi cihaz varken …

 6. arkadaşlar kusura bakmayın ama 3 gün önce a 58 aldım çok pişman oldum 55-200 lens ile 30 metreden resim çekiyorum sonuç berbat …keşke canon 1200 alsaydım

 7. 1 yıldır sony a58 kullanan biri olarak her fırsatta nikon veya canon kullanan arkadaşlarının makinelerini elime alıp denediğimde iyiki sony kullanıcısıyım diyorum ve sony mi değiştirmeyi hiç düşünmüyorum.

 8. Sony alpha a6300 almayı düşünüuorum ve amacım ağırlıklı olarak video çekimi olacak. Sizce fiyat konusunda muadil daha iyi bodyler var mı. Özellikle gece çekimi için a6300 iyi midir. Bilgili tüm arkadaşların yorum yapmasını istiyorum.

  1. A6300 her anlamda çok iyi bir body. Çok fazla önerdim, önerdiklerim de hiç pişman olmadı size de öneririm.

 9. Müsadenizle birkaç sorum olacak:
  1. SLT; yani Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna nın var olması AA filresi gibi keskinlikte kayba sebebiyet vermiyor mu? Sonuçta bu ayna sabit AA filtresi gibi.
  2. SLT lerin lensleri A mount (minolta vb uyumlu)
  Alfa 6000-6300-6500 lerin ki ise E(Nex) Mount
  A7-A7R-A7s-A7II-A7S2-A7R2 gövdelerinki de E mount olunca ilerde FF A7 serisi düşünen birisi SLT yerine A6XXX serisini mi tercih etmelidir lens uyumluluğu açısından yoksa yanlış mı düşünüyorum lensler uyumlu değil midir? SLT58 ile A6000 arasında kararsızım.
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Sizi keyifle gerek burdan gerek Youtube’den keyifle takip ediyorum, emekleriniz için teşekkürler…

  1. Merhaba, teşekkürler, sorulara gelince:
   1- Haklısınız ama teknik olarak kanıtlanmış bir kayıp sıkıntısı yok, dolayısıyla var diyemiyorum.
   2- Bu saatten sonra SLT58 alınmaz, alacaksanız A6000 alın, evet düşündüğünüz gibi A mount lensler E’ye uymuyor, adaptör almak gerekiyor.

   1. Ben de zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim.
    Ayrıca iyi ifade edememiş olabilirim Alfa 6000-6300-6500 lerin ki ise E(Nex) Mount;
    A7-A7R-A7s-A7II-A7S2-A7R2 gövdelerinki de E mount
    bu durumda A6000 serisinin lensleri A7 serisi gövdeye uyumlu mudur? Kullanıldığında 1.5 çarpanlı crop sonuçlar mı alırız?

    1. Tan Bey, lense göre değişmekle beraber bazısında köşe kararması oluyor, bazısında da cropa geçiyor. Önermem kısaca crop lensleri takmanızı.

     1. Teşekkür etmeyi unutmuşum. tekrar teşekkürler zaman ayırdığınız için.

     2. A58 kullanıcısıyom 2,5 yıldır, bence bugün olsa yine alınır,bu makinanın şu an yeni çıkanlarla arasındaki tek fark dokunmatik ekranı olmayışı,bu makinayı istemeyen birine muhtemelen 100d öneririm,
      Ayrıca Sony a serisi eski lensler hep FF,E serisi gövdelere converter ile takmaktan çekinmeyin,150 liraya çok kaliteli lensler edinebilirsiniz,ayrıca a7 gövdeler crop lensleri de FF gibi kullanabiliyor

 10. flashUtil_d1.exe diye bir hata alıyorum makinanın içindeki kısayollar görünmüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Sigma 12-24mm Art İncelemesi
Devamını Oku

Sigma 12-24mm f/4 ART Lens İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Sigma 12-24mm Art İncelemesiGenel BakışÖzelliklerGövde YapısıÖrnek FotoğraflarSonuç Sigma ART lens serisini geliştirmeye devam ediyor, şimdi…
Devamını Oku

Sony A7R Edirne Gezisinde

Yazı İçeriği Hide Selimiye Camii ve ÇevresiEski CamiiTarihi Ciğerci Kazım UstaTarihi Edirne sokaklarıEdirne Büyük SinagoğuTrakya Üniversitesi Güzel Sanatlar…