Canon ve Nikon kadar popüler olmasa da profesyonel fotoğraf makineleri dalında en iddialı markalardan biri de Sony. Özellikle son yıllarda yaptıkları ciddi çıkışla ilgi çeken ve teknolojiye yaptığı yatırımın karşılığını almaya başlayan Sony, pazar payını sürekli artırıyor. Canon ve Nikon ‘un tekdüze bir çizgide gitmesi ve buna karşılık Sony ‘nin fotoğraf makinelerine Canon ve Nikon ‘da olmayan özellikleri eklemesi son kullanıcıların ve özellikle başlangıç seviyesi kullanıcıların satın alma kararlarını etkiliyor. Gelin şimdi Sony A58 üzerinde Sony makineleri bir tanıyalım.

Sony makinelerde Canon ve Nikon ‘dan biraz daha farklı bir teknoloji kullanılıyor ve alışık olduğumuzu aksine bu makinelere DSLR denmiyor, aslında bu makineler SLT, yani Single-Lens Translucent teknolojisine sahip. Bu da bu makinelerin aynalarının kapanıp açılmadan çekim yapmalarını sağlıyor, kısaca bunun avantajı sürekli netleyebilme ve hızlılık, dezavantajı ise (kimilerine göre bu da bir avantaj) elektronik vizör kullanmak durumunda olması. Sony makinelerin hızına Canon ve Nikon ‘un yetişememesinin sebebi bu yani, aynı zamanda videoda Sony ‘nin harika olmasının sebebi de bu.

Altta Sony kullanıcıları için referans olabilecek bir makinenin, Sony Alpha 58 ‘in ön – arka ve üstten görünümlerine göre açıklamalarını göreceksiniz. Başlangıç seviyesi için oldukça iyi olan makine oldukça tatmin edici sonuçlar sunuyor:

a58_ona58_arka a58_ust Gördüğünüz gibi rakiplerinden çok da farklı bir gövdesi yok makinenin. Ufak farklılıklar tabii ki var, örneğin Canon ve Nikon ‘da asla “panaroma” gibi bir mod olacağını sanmıyorum, aynı zamanda “seri çekim” de bir mod değil bana göre, ama Sony ‘nin ürünün özelliklerini öne çıkarma gibi bir isteği var genelde, ki bunu başlangıç seviyesine sunduklarını göz önüne alırsak çok da haksız sayılmazlar belki… Şundan da bahsetmek lazım LCD ekran, genellikle sürekli açık şekilde tasarlanmış, bu da pil ömründe bir düşmeye doğal olarak yol açıyor, üstteki tuştan LCD ekranı kapatmayı seçebilirsiniz.

A77 ekranı

Bu gördüğünüz Sony Alpha 77 ‘nin çekim ekranı. A modunda yani diyafram öncelikli modda çekim yapılıyor, f/5.6 olarak diyafram değerini görüyoruz, A modunda olduğu için enstantaneyi makine belirleyecek. ISO ayarı en üst sağda gördüğünüz gibi ve şu anda 100 değerinde yani ideal konumda bulunuyor, buradan ışığın yeterli olduğu sonucunu çıkarmak zor değil. ISO ‘nun hemen altında ölçüm modu bulunuyor, ortalama bir ölçüm alıyor makine, yani gördüğü yer alandan ışık alıyor. Hemen altında pozlama telafisi bulunuyor, sıfır tercih edilmiş, yani tam pozlama isteniyor. AWB ise Automatic White Balance, yani Otomatik Beyaz Ayarı demek, ham çekimde bunun bir etkisi olmadığı istediğimiz gibi değiştirebileceğimizi ısrarla söylüyorum. Hemen altında dinamik ışık dağılımıyla ilgili bir ayar var, bunu başlangıç aşamasında kapalı tutmanız gerektiğini söylemiştim, bence yine öyle yapmalısınız çünkü sizin doğru pozlama yapmanızı engelleyebilir. Diğer altta gördüğünüz ayarlar çıkacak olan fotoğrafların keskinlik, kontrast gibi değerlerini etkiliyor, hepsi 0da bırakılmış, siz tabii ki değiştirebilirsiniz.

Kısaca Sony ‘ler de bu şekilde, sorularınızı altta sorabilirsiniz.