Fotoğrafa yeni başlıyorsanız ve bu işle çok ilgili değilseniz belki de Pentax ‘ı hiç duymamış olabilirsiniz. Ama Pentax fotoğraf işinde yıllardır olan ve bu işte oldukça tecrübeli bir firma. Fotoğraf makineleri de oldukça kaliteli fotoğraf çekerler ve manuel lenslerle de inanılmaz uyumları vardır. Kısa zaman öncesine kadar popüleritesi hala yüksek olan Pentax, son zamanlarda özellikle ülkemizde gözlemlediğim kadarıyla popüleritesini yitirmeye başladı, bunun belli başlı sebepleri lens bulunurluklarının az olması, kaliteli lenslerini alan kişilerin satmaması, ikinci elinin düşük olması ve full frame bir gövdesinin bulunmayışı. Oysa Pentax makineyi bir kullanan bir daha kullanmak ister, çünkü hem gerçekten kaliteli sonuçları vardır hem de çok çok doğal renklere yakın renk verirler. Ben de ilk başladığım dönemlerde kısa bir dönem Pentax K100D Super kullanmıştım ve çok memnun kalmıştım, ama söylediğim nedenlerden dolayı ne yazık ki Pentax maceram kısa sürdü. Yine de başlangıç seviyesindeki kullanıcılara kesinlikle önerebileceğim, özellikle ikinci el olarak çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir markadır Pentax.

Pentax makinelerin tanıtımını da Pentax K10D üzerinden yapacağım. Diğer gövdelerde de aşırı bir değişiklik olmadığından uyum sağlayabilirsiniz.

pentax_arka pentax_on pentax_ust

 

Eğer incelerseniz Pentax gövdelerde diğer gövdelerde olmayan bazı pratik tuşlar olduğunu göreceksiniz. Bunlar:

RAW tuşu: Gövdede hemen sol tarafta bulunur. Normalde sürekli JPEG çekiyorsanız sadece o anki çekiminiz için bastığınız durumda RAW çekimini yapar, bu büyük kolaylık aslında, çünkü menuye hiç girmeden basit şekilde RAW çekimini aktif yapıyorsunuz.

Yeşil tuş: Ünlü Pentax yeşil tuşudur, her Pentaxcı bu tuşu çok sever. Otomatik pozlamayı vererek manuel lens kullanımını oldukça kolaylaştırır.

Açma/ kapama tuşunun yanındaki diyafram yaprağı: Açma tuşunu hafif kaydırmanızla aktif olur. Diyafram yaprakları kapanır ve makine ışığı ölçer.

Titreşim engelleyici açma / kapatma tuşu: Yine oldukça pratik bir tuş, hemen sağ altta bulunuyor, makine tripodda ise titreşim engelleyicinin kapatılması önerilir ve özellikle bu durumda çok pratik bir tuş.

Gördüğünüz gibi aslında diğer markaların bakarak örnek alması gereken bir markadır Pentax, çünkü üzerindeki tuşlar sadece gerekli tuşlar, gereksiz tuş kombinasyonları menü içine gizlenmiş durumda. Pentax ‘ları da böylece incelemiş olduk…

Pentax ‘larla ilgili soruları da altta sorabilirsiniz. Pentax kullananları da görmüş olalım böylece :)