Pentax Fotoğraf Makinelerini Tanıyalım

Fotoğrafa yeni başlıyorsanız ve bu işle çok ilgili değilseniz belki de Pentax ‘ı hiç duymamış olabilirsiniz. Ama Pentax fotoğraf işinde yıllardır olan ve bu işte oldukça tecrübeli bir firma. Fotoğraf makineleri de oldukça kaliteli fotoğraf çekerler ve manuel lenslerle de inanılmaz uyumları vardır. Kısa zaman öncesine kadar popüleritesi hala yüksek olan Pentax, son zamanlarda özellikle ülkemizde gözlemlediğim kadarıyla popüleritesini yitirmeye başladı, bunun belli başlı sebepleri lens bulunurluklarının az olması, kaliteli lenslerini alan kişilerin satmaması, ikinci elinin düşük olması ve full frame bir gövdesinin bulunmayışı. Oysa Pentax makineyi bir kullanan bir daha kullanmak ister, çünkü hem gerçekten kaliteli sonuçları vardır hem de çok çok doğal renklere yakın renk verirler. Ben de ilk başladığım dönemlerde kısa bir dönem Pentax K100D Super kullanmıştım ve çok memnun kalmıştım, ama söylediğim nedenlerden dolayı ne yazık ki Pentax maceram kısa sürdü. Yine de başlangıç seviyesindeki kullanıcılara kesinlikle önerebileceğim, özellikle ikinci el olarak çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir markadır Pentax.

Pentax makinelerin tanıtımını da Pentax K10D üzerinden yapacağım. Diğer gövdelerde de aşırı bir değişiklik olmadığından uyum sağlayabilirsiniz.

pentax_arka pentax_on pentax_ust

 

Eğer incelerseniz Pentax gövdelerde diğer gövdelerde olmayan bazı pratik tuşlar olduğunu göreceksiniz. Bunlar:

RAW tuşu: Gövdede hemen sol tarafta bulunur. Normalde sürekli JPEG çekiyorsanız sadece o anki çekiminiz için bastığınız durumda RAW çekimini yapar, bu büyük kolaylık aslında, çünkü menuye hiç girmeden basit şekilde RAW çekimini aktif yapıyorsunuz.

Yeşil tuş: Ünlü Pentax yeşil tuşudur, her Pentaxcı bu tuşu çok sever. Otomatik pozlamayı vererek manuel lens kullanımını oldukça kolaylaştırır.

Açma/ kapama tuşunun yanındaki diyafram yaprağı: Açma tuşunu hafif kaydırmanızla aktif olur. Diyafram yaprakları kapanır ve makine ışığı ölçer.

Titreşim engelleyici açma / kapatma tuşu: Yine oldukça pratik bir tuş, hemen sağ altta bulunuyor, makine tripodda ise titreşim engelleyicinin kapatılması önerilir ve özellikle bu durumda çok pratik bir tuş.

Gördüğünüz gibi aslında diğer markaların bakarak örnek alması gereken bir markadır Pentax, çünkü üzerindeki tuşlar sadece gerekli tuşlar, gereksiz tuş kombinasyonları menü içine gizlenmiş durumda. Pentax ‘ları da böylece incelemiş olduk…

[note note_color=”#b0000c” text_color=”#eeeeee”]Pentax ‘larla ilgili soruları da altta sorabilirsiniz. Pentax kullananları da görmüş olalım böylece :)[/note]
0 Shares:
5 comments
  1. Tahir abi merhabalar. İncelemeniz bayaa ayrıntılı ve güzel pentax ile ilgili bu paylaşım.. Abi Dediğin gibi iyi lens alan birdaha satmıyor ikinci el piyasası düşük derken canon 5d mark 2 ya da mark 3 hastalığı, nikon d600 gibi makinelerin hastalıgına yakalanıyor fotoğraf dünyası benim açımdan bunun payıda çok yüksek pentax'ın değer kaybetmesi.. :)))

  2. Gerçekten fotoğraf makinesi tarihinin kilometre taşlarından ''pentax''.Benimde sizin gibi kısa bir dönem kullanıp hakkında geniş bilgi sahibi olduğum bir marka.Sanırım pentax için değişik bir marka diyebiliriz.Politikalarıyla,yaptıklarıyla,kullanıcılarıyla vs. otomobil sektörünün ''saab''ı bence.Aslında çok güzel özetlemişsiniz belkide crop'lu makineler arasında yapılabilecek en iyi seçim ancak sizinde saydığınız sorunları ekleyince cazibesini yitiriyor şöyleki gerçekten berbat bir distribütöre sahip(Türkiyede) sık sık değişmeside cabası.Ekipman konusunda plastik bayonete sahip fiyat performans sınıfına konumlandırılan 50mm 1.8 lensini 600 tl gibi bir fiyata alıyorsunuz ki bu fiyat canon ve nikonun aynı sınıftaki lenslerinden çok çok ötede. Star serisi lensleri kaliteli olarak adlandırılan ve yüksek fiyatlara satılan ancak kullanıcılar tarafından gelen yorumlara ve geribildirimlere göre 3.parti lenslerden çok da iyi olamayan bir seridir.İkinci el piyasasında bir maden gibi aranan bulununcada zar zor alınan lenslere sahip.Markanın hala profesyonellere yönelik bir body üretmemesi ve bu konudada ısrarcı olması çok ilginç.Ekipman konusunda kullandığı değişik sistemlerin cefasınıda çeker kullanıcı ayrıca.Şöyleki canonun e-ttl i pentaxta p-ttl bu sistemi destekleyen bir flaş bulunmalı ve bu sistemi destekleyen bir tetikleyici sadece bir marka üretiyor ki onuda yurt dışından almanız gerekmekte.Daha bir çok şey yazılabilir ancak sezarın hakkıda sezara kaliteli resimler çekebileceğiniz ayrıca kullanırken çok keyif alabileceğiniz bir makine ama bu pazarlama stratejisi yüzünden ''köklü'' pentax bir çok markadan geride kalıyor canon ve nikonun yapabildiği kadar pazarlama ve reklam konusunda iyi olsalardı ve profesyonellere yönebilselerdi çok fazla kullanıcı kazanabilirlerdi.Son olarak ''tadı hala damağımda'' :))

  3. Merhaba,

    Bahsettiğiniz gibi Pentax markası ülkemizde pek bilinir değil ne yazıkki. Ancak Limited serisi lensler ile kullanmaya başlarsanız hep kullanmak isteyeceğiniz bir makinedir. Denenmesi tavsiye olunur.

    Pentax kullananların sorusu olanları portalımıza bekleriz. http://www.pentaxturk.com.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

FuJi X100T Geniş İnceleme

Yazı İçeriği Hide X100TX100SX100İlk Görüşte Aşk (Retro)Kullanım Kolaylığı ve ErgonomiSensör Boyutu ve Fotoğraf KalitesiMakine Açılma ve Netleme HızıFiyat/PerformansKimler…