İkinci El Fotoğraf Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Fotoğraf ne yazık ki pahalı bir uğraş. Başlamak için bile ortalama 1000TL ‘ye ihtiyacınız oluyor, ortalama bir makine ve lens ise 2500TL civarında geziyor. Ama bu noktada bir başka seçenek var karşımızda; ikinci el, yani kullanılmış fotoğraf makineleri. Fotoğraf makineleri de elektronik olduğu için çoğu kişi ikinci el ürün almaya çekinse de fotoğraf ekipmanlarının alım satımı üzerine ülkemizde çok ciddi bir pazar var. Bu yazımda ikinci el fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmeli, ne gibi sorunlar çıkabilir, bunlara değineceğim.

Sayfa İçeriği

İkinci el fotoğraf makinesi nereden alınır?

1- İnternet Üzerinden

Altta belli başlı siteleri sıralıyorum, tabii ki sosyal mecraları ve tüm internet sitelerini saymak mümkün değil:

Sahibinden.com: Bir çok ürünün hem sıfır hem ikinci elini bulabileceğiniz sahibinden.com, fotoğraf konusunda da oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Yazıyı yazdığım anda fotoğraf kategorisinde 21855 ilan bulunuyordu. Tabii internetin klasik güvenilmeyen yüzü burada karşımıza çıkıyor, diyelim ki pahalı bir lens arıyoruz, sıfır fiyatının 4bin TL olduğunu düşünelim, ikinci elini de 3bin TL’ye bulduğumuzu farz ediyorum. Ürünün hatasız olduğu satıcı tarafından belirtilmiş olsa da elden alma durumunuz yoksa ödeme büyük bir soru işareti, bilmediğiniz kişiye 3bin TL göndermek tabii ki risk. Sahibinden.com bunun önüne geçebilmek için GET diye bir yöntem uyguluyor fakat bu sefer de %7 komisyon durumu oluşuyor. 3000TL’de de %7 çok büyük bir rakama denk geliyor, anlaşmazlık olması çok olası. Özellikle satıcı ile aynı şehirde olmanızı ve elden alışveriş yapmanızı tavsiye ederim, böylece hem ürünü inceleyerek alırsınız hem de ödemeyi gönül rahatlığıyla yaparsınız. Aynı şehirde olma şansınız yoksa bir arkadaşınız vasıtasıyla ürünü almaya çalışın derim. Ama tabii ben de zamanında hiç tanımadığım bir fotoğrafçıdan Canon 40D almıştım, hiç unutmuyorum 1100TL ‘yi havale yapmıştım, başıma kötü bir şey gelmedi ama tabii ki risk…

CanonTurk.com: Kendi sitem diye demiyorum özellikle Canon ürünlerinde hem güvenilirlik bakımından hem de dolandırıcıların hemen deşifre olmasından dolayı tavsiye ediyorum. İnternet üzerinden aldığınız için üstteki tüm şartlar burada da geçerli olsa da sadece fotoğrafçıların ve belli mesaj sayısına ulaşmış kullanıcıların ilan verdiği düşünülürse güven katsayısı çok daha fazla, satış yapanlar genellikle forumda bilinirliği olanlar olunca alım satım da kolaylaşıyor.

Sanalpazar.com: Sahibinden.com benzeri bir platform ama komsiyon oranı %5 olduğu için tercih ediliyor, ürünleri buradan alırken taksit yapabiliyorsunuz, bu da özellikle pahalı ürünler için iyi bir alternatif oluşturuyor. 3000TL ‘yi peşin vermek yerine 3150TL olarak taksitli ödemek avantajlı gelebilir. Bir nevi sanal pos olarak kullanıyorsunuz yani :) Başka bir platformda satıcı ile anlaşıp sizin için sanalpazar ilanı açmasını isteyebilirsiniz, bu satıcının her zaman işine gelmeyebiliyor, çünkü sanalpazar satıcıya parasını bir kaç gün içinde ödüyor.

2- Hayyam Pasajı ‘ndan

Bilmeyenler veya duymayanlar için buradan da yazayım, İstanbul Sirkeci ‘de Hayyam Pasajı diye bir yer var, sadece fotoğraf ekipmanları bulunan çok katlı bir pasaj gibi düşünebilirsiniz. Yıllardır burada ekipmanlar alınır satılır. Ürün satmak istiyorsanız Hayyam Pasajı ‘nda genellikle değerinden daha düşük alırlar, sonuçta onlar da alıp satıyor, dikkat etmeniz gereken biraz internette ürününüzün fiyatını araştırıp gitmek çünkü çok çok düşük fiyatla ürününüzü almak isteyenler çıkacaktır. İnternetten 1250TL’ye satabileceğiniz bir lense 600TL verdikleri çokça görülmüştür. Hayyam Pasajını tercih etme nedeniniz şu olabilir; çok paraya ihtiyaç duyarsınız ürünü hemen satmak istersiniz veya ürünü bir dükkandan satın alıp bir sorun olduğundan gelip göstermek istersiniz. Onun dışında internetten yani son kullanıcıdan almak her zaman daha avantajlı gibi görünüyor. İkinci el ürün aldığınız için yine de risk tabii ki var o yüzden buradan bir dükkan tavsiye edip sorumluluk altına girmek istemem o yüzden lütfen tavsiye istemeyin. Unutmadan şunu da ekleyeyim; Hayyam ‘daki dükkanlar genellikle aldığınız ekipmanlara 6 ay dükkan garantisi verirler, yani bir sorun yaşarsanız 6 ay içinde gelip sorunu halledebilirsiniz.

dslr_lens

Ekipmanı alırken nelere dikkat etmeli?

1- Gövdenin kozmetiği: Fotoğrafçılar buna kozmetik diyor, siz görünüş gibi algılayabilirsiniz. Yani hem içinde hem dışında, çizik, kırık, bir vurma, çarpma yani darbe var mı diye bakıyoruz. Bazı kullanıcılar bu konuda çok titizken bazı kullanıcılar makinesini hor kullanabiliyor, bu da alım satımda önemli bir kriter.

2- Tuşların hassasiyeti: Tuşlara basın ve ne kadar yumuşak veya sert olduklarına bakın, bazı tuşlar yerinden çıkacak gibi olabiliyor.

3- Perde sayısı: Shutter da denir, 10binin altındaki makinelere sıfır gözüyle bakabilirsiniz, başlangıç seviye makineler 50bin, ileri seviye makineler 150bine kadar genellikle garantilidir. Türkiye ‘de biraz fazla önemseniyor bence ama çok titizseniz 10bin üzeri makine almamaya çalışın.

4- Netlik noktaları: Hepsi ayrı ayrı mümkünse kontrol edilmeli, çalışmayan nokta olmamalı, otomatik netlendiğinde seçili noktanın ışığı yanmalı.

5- Lens kozmetiği: Lens alacaksanız aynı şey bunun için de geçerli, lenste toz, kir, çizik, vuruk var mı, filtre girişinde sorun oluşturabilecek yamukluklar mevcut mu, halkaları gevşemiş mi, bu tür detaylara dikkat etmek gerekiyor.

6- Lens temizliği: Lensin temiz olduğunu anlamak için şu yöntem sıkça uygulanır. f/22 gibi kısık bir değere alırsınız ve beyaz bir duvar çekilir, lenste toz, toprak, kıl, yün ne varsa fotoğrafı bilgisayara attığınızda görürsünüz.

7- Otomatik netleme: Makineye lensi takın ve en uzak yere netleyin, sonra en yakın yere netleyin ve bunu hızlıca tekrarlayın, makinenin ve lensin AF performansını aşağı yukarı biliyorsanız bu size fikir verecektir.

8- Ölü piksel: LCD’lerde bazen ölü piksel olabiliyor, markalar da 5 taneye kadar olan sorunlarda bunu sorun olarak görmüyor, elektronik olarak oluşabilecek sorun olduğunu belirtiyorlar, yine de bazen 20 ve fazla ölü piksel olabilir, bu insanın canını çok sıkar, dolayısıyla bunu da kontrol etmekte fayda var.

Yazıdan da anlayabileceğiniz gibi çok kolay bir iş değil, evet riskleri var ama o kadar da korkmanızı gerektirecek bir durum yok, ilk defa alıyorsanız bilen bir arkadaşınızla makineye ve lense bakmanız yeterli…

[note note_color=”#bf0200″ text_color=”#e4e3df”]İkinci el alışveriş yapanlar veya yapmış olanlar yorumlarını alta yazabilirler :)[/note]
0 Shares:
17 comments
 1. nikon d7100 alıcam 2. el veya sıfır ne lens önerirsiniz tek lensle genel herşeyi çekmek istiyorum ?

 2. Ben bütün ekipmanlarımı ikinci el alıyorum. Bu güne kadar da hiç sorun yaşamadım. Çünkü arada ciddi farklar var. Geçenlerde Canon 5D ,24-105 ve 85mm 1.8 lens aldım. Üçü de çok temiz çıktı ve 2850 tl ye maloldu. Sadece sıfır bir nikon d 7100 alsam 2500 tl yi gözden çıkarmam gerekecekti.şu an itibarıyla hem full frema bir body ve iki tane kaliteli lensim oldu.

 3. sahibinde.com u günü günü takip ediyorum. Eğer zamanınız varsa mutlaka güzel ve uygun şeyler düşüyor.

 4. Nikon D80 almayı düşünüyorum.Hem fiyatı ucuz hem de diğer modellere göre daha fonksiyonel.Teorik olarak fotoğrafçılıkla alakalı başlangıç için yeterince bilgim var.3'de bir kuralı,iso,entantane,diyafram ve ışık kullanımını uzun zamandır araştırdım öğrendim ve şimdi bir dslr makina almak istiyorum.Sahibinden.com da nikon d80 ve tamron 28-200 lens birlikte almayı düşünüyorum başlangıç için iyimidir

   1. İlanı açan kişi yanında hediye edeceğini yazmış d80 ile birlikte o yüzden yoksa özellikle alacağım bir lens değil ayrıdan 50mm 1.8 almayı düşünüyorum.Genellikle portre ve manzara fotoğraflarını severim ve makinemle bu tarz fotoğraflar çekeceğim.50mm portre için yeterli de manzara için lensler çok pahalı ucuz bir lens tavsiye edebilirmisiniz manzara için ikinci el alacağım

 5. Tamron 24-70 lens Hakkında bilgi verebilirmisiniz …? Nikon D5200 18-55 lens kullanıcısıyım.. 17-50 lens alırsam.Bana bi avantaj sağlarmı? Yada 24-70 yetermi?

 6. Çalışma alanlarım Portre manzara sokak fotoğrafçılık..Tabi mobilya firmam var .Yaptığım mutfaklarıda çekiyorum..Dar alanlardada çalışmak zorunda kalıyorum…

 7. Tahir Bey merhaba;
  öncelikle yazdığınız yazı için teşekkür ederim, önemli bir konuya değinmişsiniz. Ben biraz daha spesifik bir soru sormak istiyorum aslında. Sizin de kullandığınız EOS 5D'yi ikinci el alırken nelere dikkat etmeliyiz. 1.ve 2.nesillerde ayna düşmesi gibi sorunlardan bahsedilmiş. Bunun dışında temiz bir 5D makinenin gerçekten temiz olduğunu nasıl anlayabiliriz, nelere bakmamız gerekir

  1. Üstte yazdıklarımdan başka yapabileceğiniz bir şey yok, mümkünse yakınınızda servis varsa baktırmakta fayda var…

 8. Canon 650d 18-55+75-300 çanta +hafıza kartı 1000 çekim yapıldı sıfır fırsat makine 1400 numaram:05317755518

 9. Ben canon 50d buldum 1300 tl 3 lens canta sd kart tripot herseyini veriyo shutter 13000 sizce almalimiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Benro KH-25 Video Tripod İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Malzeme KalitesiBenro KH-25 Teknik ÖzelliklerÖnemli ÖzelliklerSonuç Video tripod arıyorsanız çok fazla seçim şansınız var ama fiyat/performans…