Herşey sevdiğim bir forumda Fuji X-T1 başlığı açılması ile başladı. İnsanların yorumları, merakları üst üste yazılırken Fuji Türkiye ‘de çalışan samimi bir dost (Namı değer Komodor, gerçek ismi ile Oğuzhan) ın katkıları ile olay X-T1 den Fuji Türkiye ‘nin gerçekleştireceği workshop (Tüm Fujifilm aynasız ve lenslerinin elden ele dolaştırılarak sokakta test edildiği) bir organizasyona dönüştü.

Buluşma öncesi getireceği tüm Fuji makinelerin ve lenslerin fotoğraflarını foruma koyan ve deklanşörün suyu aka aka o günün gelmesini bekleyen bizlere, hiçbir masrafa sokmadan (Yemekten içtiğimiz çaya, hatta Fuji 8Gb hafıza kartına kadar) tüm detayları düşünen başta Mustafa Bey (Fuji Türkiye ‘nin en üst yöneticisi) ve eğitim biriminden Oğuzhan ile Ferhat a çok teşekkürler.

Demek ki istenirse insanları “ciddiye” alıp sadece ürün alan birer koyun değil,fotoğraf çekmesini, konuşmasını ve ürünü tanıtmasını bilen firmalarda ülkemizde yer bulabiliyormuş. Yazdığımız her anektodu dinleyen, sorduğumuz her soruya doğru cevaplar verip bizi yönlendiren tüm Fuji Türkiye ekibine kendi adıma teşekkür ederim.

Fujifilm Türkiye nin diğer firmalardan ayrılan en büyük özelliği ürün fiyat skalasının Amerika ile kafa kafaya olması ve buna karşılık her ürüne 3 yıl garanti verebiliyor olması. Ülkemizde “kazıkçı” politika ile bizlere fotoğraf makinesi satmaya çalışan insanların artık bir daha düşünmesi gerekiyor. İstenirse Amerika ve Avrupa piyasasına göre TC den makine alabilmek mümkünmüş. Bu yazıda son kez (bu 3. olacak) Fuji Türkiye ye teşekkür edip tek hataları olan o buluşmaya Kredi Kartı POS makinesi getirmemeleri olduğunu hatırlatıyor ve değerlendirmelerime başlıyorum. :)

Fuji workshopunda sanırım 4 adet makine ve bunlara bağlı 5 adet lensi test etme şansına eriştim. Bu izlenimlerimi sizler ile paylaşıyorum;

Kullandığım Modeller ve Lensler

 • X 100S ve 23MM f:2
 • X Pro 1 ve 18-55 f:2.8-4
 • X Pro 1 ve 35mm f:1.4
 • XE-2 ve 14mm f:2.8
 • XT-1 ve 14mm f:2.8
 • XT-1 ve 23mm f:1.4
 • XT-1 ve 60mm(macro) f:2.4 

Fujifilm Finepix X-T1

29

İlk olarak buluşmanın ana konusu olan Fuji XT1 huzurlarınızda.

Daha önce ciddi bir aynasız ilişkisi yaşamamış biri olarak ilk kez kollarıma aldığım X-T1 dolgun hatları, zarif el tutuşu, öğrenilebilir kullanım özellikleri ile (Bir DSLR kullanıcısı için aynasızlara alışmak biraz emek gerektiriyor) dikkatimi çekti.

“Ustalar, profesyonel cihazlar kullanmayı severler.” öngörüsü ile yola çıkan Fuji X-T1 (İsmi son model Terminatörü andırsa da) ile karşımıza çıktı. Daha önce yazdığım haberde ürünün özelliklerine karşılık yaptığım yorumları okuyabilirsiniz. Ama linke tıklamaya üşenenler için: (Yorumsuz olarak)

– Büyük ebatlı ve elektronik gerçek zaman bakacı (2,36 milyon piksel)
– 16,3 Megapiksel APS-C X-Trans CMOS ışık algılayıcı
– EXR İşlemci II
– Su sıçramalarına ve toza karşı dayanıklı
– Eksi 10 dereceye kadar soğuğa dayanıklı
– FUJINON XF ve XC objektifleri için X türü bağlantı
– Çok hızlı melez AF sistemi
– Saniyede 8 kare (İzleyici AF sistemi ile)
– 7,6 cm Sıvı kristal ekran (LCD) (1.040.000 piksel)
– EF-X8 hâricî flaş (Ambalaj dâhilî)
– Hâricî flaşlar için flaş bağlantısı (Fujifilm TTL)
– Çok hızlı SDXC UHS-II bellek kartları ile uyumluluk
– ISO 51.200 seviyesine kadar ışık duyarlılığı
– Gelişmiş Wi-Fi işlevi
– Aralıklı otomatik çekim
– Netleştirme uçları vurgulaması (kırmızı, beyaz, mâvi)
– Sayısal kesit resim göstergesi
– Film benzetim kipleri

Fuji XT1 su,toz ve darbeye karşı dayanıklı olmasına karşın lenslerin bu özelliklerde olmaması şu an için sıkıntı. Bizim kullandığımız gün, havanın yağışlı olması sebebiyle dayanıklılık özelliklerine güvenerek nasıl olsa makineye bir şey olmaz diye düşündük fakat lensleri hesaba katmadık. Allahtan hava beklediğimiz kadar kabarmadı ve fotoğraf çekmemize mani olmadı.Bu vesile ile  Fujifilm bu sene içerisinde XT1 ile kullanılabilecek suya, toza ve darbeye dayanıklı 3 tane lens piyasaya sürmeye hazırlandığını yetkililer aracılığı ile öğrenmiş olduk.

DSLR ile fotoğraf  çekme refleksine sahip birisi için XT1 e alışmak biraz zaman aldı. Diyaframın lensten ayarlanması (Tüm Fuji X serisi bu şekilde), enstantane ve ISO ‘nun yukarıda yer alan yuvarlak tekerleklerden ayarlanıyor olması gibi özelliklere kullanarak alışıyorsunuz. ISO tekerleğinin altında daha ince olarak çekim mod tekerleği bulunması sebebiyle her ISO değiştirmemde yanlışlıkla çekim modunu da değiştirme gafletinde bulundum. Her tekerleğin üstünde yer alan düğmeler ile tüm ayarlarınızı sabitleme şansınız var. İlk cümlede bahsettiğim gibi bu tarz detaylara hakim olmak için biraz zaman geçmesi gerekti benim için.

XT-1 ve 60mm(Macro) f:2.4 

Fuji Lens 60mm (macro) f:2,4
Fuji Lens 60mm (macro) f:2,4

Öncelikle 60mm lens macro olarak geçse de tam bir macro objektif değil. Fotoğraf çekiminde 1/1 büyütme özelliğine sahip değil. Bu demek değil ki lens yetersiz. Yanlış anlaşılmasın. 1.5 Çarpanlı sensörlerde 60mm=90mm olacağı için lens müthiş bir portre ve detay lensine dönüşüyor. Bu lens ile yaptığım çekimlerde özellikle portre ve detaylara yöneldim. Keskinlik ve bokeh açısından tatmin edici sonuçlar elde ettim. Eğer aynasız ile portre ve fonun “bokeh” ile yok olduğu fotoğraflardan hoşlanıyorsanız kesinlikle Fuji ile almanız gereken lens bu.

XT1-60MM 3

Fuji XT-1 60mm (macro) f:2,4
Fuji XT-1 60mm (macro) f:2,4

XT-1 ve 14mm f:2.8

Fuji Lens 14mm f/2.8
Fuji Lens 14mm f/2.8

XT1 i elime alıp kullanmaya başladığımda bu lens takılıydı. Workshop un tanışma, kaynaşma dönemine denk geldiği için sadece bulunduğumuz mekanda fotoğraflar çekme şansına sahip oldum. Başka bir Fuji ile daha fazla lensi test etme imkanım olduğu için karakterislik olarak XT1 üstüne çok yakıştığını ve benim gibi geniş açı seven birini yeterince tatmin ettiğini söyleyebilirim.

Fuji Lens XF 14mm f/2.8
Fuji Lens XF 14mm f/2.8 ile Fuji Cenneti

XT-1 ve 23mm f:1.4

Fuji Lens XF 23mm f/1.4
Fuji Lens XF 23mm f/1.4

Eğer Fuji ler ile amacınız sokak fotoğrafı çekmek ise alacağınız tek lens kesinlikle 23mm. Hem 1,5 çarpanlı sensör de 35mm e tekabül ediyor olması -bu açıda portrede çekme şansınız var, sokak manzarası vb.-hem de 1,4 F değeri ile dışık ışık koşullarında sizi yarı yolda bırakmayacak olması büyük avantaj.

Lensin en belirgin özelliği fonda bıraktığı krematik bokeh ve kontraslı renk dağılımının hastası olduğumu söyleyebilirim. Lensin eski tip analog lenslere benzemesi retro tasarımlı Fujileri daha yakışıklı yapıyor.

XT1 23MM 7

Fuji Lens XF 23mm f/1.4
Fuji Lens XF 23mm f/1.4

XE-2 ve 14mm f:2.8

Fujifilm X-E2 Gümüş
Fujifilm X-E2 Gümüş

XT-1 den sonra bu sefer de test için elime Fuji XE-2 modeli geçiyor. Retro tasarımlı-ki ben gümüş rengini çok beğeniyorum-, deri kasalı makine insanın kendisini daha “fotoğrafçı” hissetmesini sağlıyor. XT-1 den aynasızlara alıştıktan sonra XE2 ye daha rahat alıştım. Bazı özelliklerine menüden ulaşılması dışında ana kullanım olarak XT-1 e yakın olan makinede özellikle farklı efektler kullanarak yaratıcı fotoğraflar çekmeniz mümkün. XE-2 nin özellikleri;

 • 16.3 megapiksel APS-C X-Trans CMOS II Sensor
 • 2.36 milyon noktalı OLED elektronik vizör
 • 3-inch (1.04 milyon) premium clear LCD
 • ISO 200 – 6400, arttırılabilir ISO 100, 12800, 25600
 • AF hızı 0.08sec*2
 • Full HD Video Çekim, @60fps, AF takip özelliği ile beraber

Panaroma özelliği sarsıntıyı kendi içinde absorbe ederek hatasız panaromalar çekmenizi sağlıyor.

XE-2 ile Panaroma
XE-2 ile Panaroma

Canon makinelerde olmayan fakat Nikon larda standart  olan üst üste pozlama özelliği ile “enteresan” fotoğraflar yaratmanız muhtemel.

XE-2 ile "çift pozlama"
XE-2 ile “Çift Pozlama”

Benim deneme fırsatım olmadı fakat çekim efektleri arasında yer alan belirlediğiniz rengi odaklanıp o rengi siyah-beyaz kare içerisinde renkli olarak gösteren değişik bir modda mevcut.

En son test ettiğim mod ise fotoğrafçılıkta HDR olarak bilinen karelere yakın aşırı tonlanmış ve kontraslı göstermeye yarayan farklı bir efekt mevcut.

XE-2 ve Yüksek Tonlama
XE-2 ve Yüksek Tonlama

Benim gibi geniş açı delisi birine verilebilecek en güzel açılardan biri kesinlikle 14mm. Herkesin kendine has bir fotoğraf bakışı var ve ben geniş açı ile olaylara yaklaşmayı seviyorum. XE-2 ile çok başarılı bir ekip olan 14mm hayata istediğim gibi bakmamı sağladı. Gündüz, sokakta rahatlıkla kimseyi rahatsız etmeden herşeyi çekebileceğim ikili XE-2 ile 14mm olduğuna kanaat getirdim diyebilirim.

Fuji Lens 14mm F2,8
Fuji Lens 14mm F2,8
Fuji Lens 14mm F2,8
Fuji Lens 14mm F2,8

X Pro 1 ve 18-55 f:2.8-4 ve 35mm f:1.4

Fujifilm X-Pro1
Fujifilm X-Pro1

XE-2 ye göre daha üst bir-adından da anlaşılacağı üzere- gövde X-Pro1. XT-1 çıkmadan önce Fuji aynasızların kralı kesinlikle X-Pro 1. XE-2 ye nazaran optik vizörü bulunan X Pro 1 in bu fonksiyonunu kullanılmasını pek tavsiye etmiyorum. Adı üstünde aynasız sınıfına giren bu makinelerde yer alan optik vizör sizi paralaks hatasına sürüklüyor. Hele kadraja bakarken sağınızda kullandığınız lensi görmeniz moral bozucu. Eğer aynasız kullanacaksanız elektronik vizörlere alışmak gerekiyor. Kullandığım hiçbir Fuji modelde elektronik vizör ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım. Özellikle XT-1 in elektronik vizör çözünürlüğü ve genişliği ile optik vizörü aratmayacak kalitede.

X-Pro 1 in özelliklerini aşağıda belirttim. Fiyat olarak XE-2 ile XT-1 arasında. DSLR kullanan ve ek makine olarak yanında profesyonel bir aynasız taşımak isteyenler rahatlıkla X Pro 1 i alabilir.

 • APS-C 16.3 Megapiksel
 • X-Trans CMOS Sensör
 • Mükemmel Görüntü Kalitesi
 • Fujifilm Film Simülasyon Modu
 • Fujifilm X Mount
 • Çoklu Hibrid Vizör
 • Multiplex Pozlama
 • 3.0″ LCD Ekran
 • 100-25.600 ISO Hassasiyeti
 • Retro Tasarım

X Pro 1 ve 35mm f:1.4

Fuji Lens 35mm F1,4
Fuji Lens 35mm F1,4

35mm in çarpanlı karşılığı 53mm e tekabül ediyor. Bu değerde yaklaşık gözün gördüğü açı. Elinizde tuttuğunuzda tokluğunu hissettiğiniz X-Pro 1 ve 35 mm lens ile her türlü ortamda rahatlıkla fotoğraf çekebilirsiniz.  Optik vizör kullanılmayacak olsada görüntüye kattığı “fotoğraf makinesi” havası, retro deri kasası ile X Pro 1 kendinizi ifade ederken size sunulmuş bir nimet.

35mm i daha çok karanlık ortamlarda test etme şansına sahip oldum ve ISO 200 de 35mm in f/1,4 değerinin artılarını kullandım. Fuji aynasızlar 100 ISO değerine inebiliyor olmasına karşın bunu yapmak için ya menüden bir yeri aktif etmeniz için ISO çarkında farklı bir harf ile ifade edilen değere getirmeniz gerekiyor. (Bunu geç öğrendiğim için genelde fotoğraflarımı 200 ISO da çektim)

Parasoley fetişi birisi iseniz (ben öyleyim şahsen) 35mm in eski tip köşeli parasoleyine hasta olacaksınız.

Fuji Lens 35mm F1,4
Fuji Lens 35mm F1,4

X Pro 1 ve 18-55 f:2.8-4

Fuji Lens 18-55mm F2.8-4
Fuji Lens 18-55mm F2.8-4

Eğer sabit odaklı “prime” lenslerden hoşlanmıyorsanız ve benim tek lensim olsun, herşeyi çeke biliyim istiyorsanız Fuji aynasızlar da bu işi en iyi yapan kit lens 18-55 f:2.8-4. Uygun fiyatlı alternatifi 16-50 f:3,5-5,6 ya nazaran içine daha çok ışık alabilen 18-55 kesinlikle daha keskin. Elbette bu kalitenin fiyatsal bir bedeli var ama dediğim gibi sadece tek makine ve tek lenslik bir Fuji set düşünüyorsanız alınacak lens kesinlikle 18-55. En geniş açıda diyaframın 2,8 e inmesi karanlık ortamda sizi ışıksız bırakmayacaktır, ayrıca 55mm deki f:4 değeri bulanık arka planlar için ideal.

Fuji Lens 18-55mm F2.8-4
Fuji Lens 18-55mm F2.8-4
Fuji Lens 18-55mm F2.8-4
Fuji Lens 18-55mm F2.8-4

X 100S Sabit 23MM f:2

Fujifilm X100s Gümüş
Fujifilm X100s Gümüş

Tüm fujiler içinden en çok kullanımını merak ettiğim aynasız X100s di. Aklımda olan zaten DSLR ile set kurup yeterince para harcadım bari aynasız ile set kurmadan keyif alarak fotoğrafta bu tatmin duygusunu bana yaşatabilecek Fuji kesinlikle X100S. Bu arada Tahir de daha önce bu lensi incelemişti, şuradan okuyabilirsiniz.

Özellikleri;

 • 16MP APS-C X-Trans CMOS Sensör II
 • Fujinon 23mm f / 2 Sabit Lens
 • Hibrid Optik ve Elektronik Vizör
 • 2.8″ 460 LCD Ekran
 • EXR II İşlemci
 • Akıllı Hibrid AF Sistemi
 • ISO 100-25.600
 • 60fps Full HD 1080 Video
 • Film Simülasyon Modu
 • Gelişmiş Filtreler
 • Die-Cast Magnezyum Gövde
Fujifilm X100s
Fujifilm X100s

23mm çarpanlı değerde 35mm tekabül eden f:2 diyafram açıklıklı lensi sokakta, karanlıkta, ışıksız anlarda herşeyi çekmenizi sağlayacak nitelikte. Tek açı, tek lens ve karanlıkta yeterince ışık alan bir lens ile donatılmış X100S özellikle retro sosu bol tasarımı ile alınması en kuvvetli aynasız benim için.

Gövdede yer alan lensin ufak olması, aynasızların verdiği boyut avantajı ile buna bağlı hafiflik X100S si diper Fuji aynasızlardan farklı kılıyor. Lensin üstünde yer alan diyafram halkasını bulmam biraz zor olsa da kullanmaya başladıkça alışıyorsunuz. Tüm bu deneyim boyunca en son bu aynasızı kullandığım için Fuji menülerine ve aynasız kullanımına en hakim olduğum model X100S oldu.

23mm f:2 lensin dinamik ararlığı gayet başarılı. Sabit lens olduğu için Fuji lens kalitesinden taviz vermemiş. 23mm in diğer X serisi lenslerden kalite olarak hiçbir farkı yok. Tek eleştireceğim yanı deklanşör seslerini beğen(e)medim. Üç farklı ses atanabiliyor fakat bu seslerin hiçbiri benim beklentimi karşılamadı.

X 100S 23MM 1

Fujifilm X100s
Fujifilm X100s

Genel Değerlendirme

Bu workshop esnasında elime geçen tüm fuji lensleri oluşabilecek tüm ışık koşullarında ve havanında etkisiyle yağışlı havada bile deneme şansına sahip oldum. ISO Performansları 1600 e kadar tüm makineleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yatırım yapacağınız kaliteli lensler ile düşük f değerleinde gayet keskin fotoğraflar çekilebilir.

WI-FI Özelliği olan Fuji ler ile akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulama makineyi uzaktan kontrol etmenizi sağlıyor. Gayet efektif çalışan bu opsiyon ile farklı kadrajlar deneme ve uzaktan çekimler yapmanız çok kolay.

Fuji nin benim gözümde eksik yanları ise şu şekilde:

XT-1 için henüz çıkmamış olan su ve toz a dayanıklı lenslerin var olmaması ve pek yakında piyasada olacak olan 56mm f1.2 in bu workshop a yetişememiş olması.(Sağolsun Fuji Türkiye bu uygulamanın 2.sini gerçekleştirecek ve bu sefer 56mm f:1,2 yi de getireceklerini bizlere iletti.)

Bu tarz başarılı bir workshop gerçekleştiren Fuji Türkiye ekibine bir kez daha teşekkür ediyor ve özellikle stüdyo ortamında Fuji aynasızları test etmek için kendileri ile iletişime geçeceğimi siz değerli okuyucularımıza belirtmek isteriz.

Yazıda yer alan veya yer alamayan tüm örnek fotoğraflar için;