Sinan Ekinci’ nin Gözünden Fuji Aynasızlar

Sizlere detaylarını aktardığımız Fuji Geniş İncelemeler yazısının ardından benimle beraber bu buluşmaya katılan fotoğrafçı Sinan Ekinci nin Fujifilm aynasızlar ile ilgili görüşlerini paylaşıyoruz:

X Pro 1 ve 35mm f1.4
X Pro 1 ve 35mm f1.4

“Geçen beraber katıldığımız buluşmada sabit lensli Fuji X100S,XF 23mm- f/1.4 R lensle Fuji X-E2 ve 35mm f/1.4 XF R lensle Fuji X-PRO1 kameralarını deneme şansı buldum.

Yarım gün fotoğraf çektiğim tüm bu kamera ve lenslerle ilgili görüşlerim bir test sonucu olmayıp bir fotoğraf severin kullanım deneyimleridir.

Ben aynasızların DSLR ler ile karşılaştırılması taraftarı değilim.Öyle bir karşılaştırma yapmayacağım. Fuji aynasızlar ve lensler hakkında ilk başta söylemem gereken bunların yakışıklı olduğu. Gerçekten kameralar retro tasarımları sevenler için çok cezbedici. Bu kameralar için üretilmiş deri askı,yarım yada tam kap,deklanşör butonu vs. kişiselleştirilebilir aksesuarlarında göz önüne getirdiğimizde bu cazibenin daha da arttığını söyleyebiliriz.

Fujifilm X100 S
Fujifilm X100 S

Lenslerde aynı şekilde ufak yapıları ve tasarımları ile bu şıklığa katkı yapmakta. Kamera ve lensler yapı olarak da gayet sağlam ve malzeme kaliteleri üst seviyede. Diyaframın lens üzerindeki halkadan kontrol edilmesinin de ayrı bir kullanım hazzı verdiğini söylemeliyim, belki başkaları için böyle olmayabilir ama ben filmli analog kameralarımı hala kullandığım için böyle hissettim.

X Pro 1 ve 35mm f1.4
X Pro 1 ve 35mm f1.4

Kameralar ergonomi ve tutuş olarak gayet tatminkar, caddelerde dolanırken tek elimle gözüme doğrultarak aceleyle çektiğim karelerde oldu, bir olumsuzluk algılamadım. İlk defa bir EVF vizörden bakarak fotoğraf çektim. Fotoğrafla ilgili forumlarda daha önce sıkça okuduğum optik vizöre alışanların evf ile ilgili olumsuz yorumlarına katılmıyorum. Gecikme ve görüntüde donma gibi olumsuzluklarla karşılaşmış olsam da  alışılamayacak veya fazlasıyla yadırganacak bir durum yok vizörle ilgili. Bunun gelişen bir teknoloji olduğunu düşünürsek ilerde optik vizörden çok daha iyi olacağını söylemekte abartı olmaz.

Daha çok kullanım keyfini etkileyen bir durum bana göre. Ağırlık,hacim ve taşınabilirlik açısından da çok avantajlı olan Fuji aynasızların görüntü kalitesinin günümüz APS-C sensör teknolojine göre üst düzeyde olduğunu söyleyebilirim. Yani piyasadaki tüm APS-C aynasız ve DSLR lardan kalite olarak aşağı olmayıp bu seviyede üst düzey bir fotoğraf kalitesi olduğunu düşünüyorum.

Fujifilm X100S
Fujifilm X100S

Bunu test ve karşılaştırma yapan sitelerdeki inceleme ve yorumlar ile paylaşım yapılan sitelerdeki Fuji aynasızlar ile çekilmiş fotoğraflardan doğrulayabilirsiniz. Sonuçta ister elinizde bir sistem olsun isterse bu işe yeni başlayacak olun gönül rahatlığı ile alınabilecek ve zevkle kullanılabilecek kameralar.

Fuji Türkiye’nin sunduğu fiyat fırsatları da, sistemi olan fotoğraf severleri  bile sevdiği açıda açık diyaframlı bir Fuji lens ile bir aynasız kamera almaya teşvik ediyor.”

Sinan Bey e görüşleri için çok teşekkür ediyoruz.

X Pro1 ve 35mm f1.4
X Pro1 ve 35mm f1.4

Daha önce yapılmış Fuji workshop videoları ;

https://www.youtube.com/watch?v=plAYbbYR7t4

0 Shares:
2 comments
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like