Fujifilm yıllardır fotoğraf makinesi üretiyor ama genellikle DSLR-Like ürettiği için benim sadece başlangıç aşamasında ilgimi çeken bir markaydı. Çok satan S2980 gibi modellerden sonra giderek daha profesyonel makineler üretmeye başladı, aynasız segmentinin gelişmesinden ve kendisine bir pazar yaratmasından sonra X100, X-Pro ve X-E1 gibi hepsi ayrı ayrı ilgi çeken modeller çıkarttı. Şimdi de elimde X100S var, altta Fuji X100S incelememi bulacaksınız.

Genel

Fuji X100S, üzerinde değiştirilemeyen Fujinon 23mm f/2 lens ile beraber geliyor. Bu daha önceki Sony RX1 yazımda belirttiğim açıya denk geliyor aslında. Hatırlarsanız Sony RX1 de full frame bir gövdeye sahip olup 35mm f/2 Zeiss lensle beraber geliyordu. Çarpanıyla beraber Fuji de aynı açıya denk geliyor, zaten sokak fotoğrafçılığında tavsiye edilen açı da 35mm ‘dir. Bu açı genellikle bütün ortamlarda fotoğraf çekmemize izin verir. Dolayısıyla markalar da değiştirilemeyen açılarda 35mm tercih ediyor.

DSC_0518

Görünüş

Fuji X100S, önceki X modelleri gibi retro bir görünüme sahip. Olympus OMD ‘den bence daha şık, OMD biraz daha kaba kalıyor bunun yanında. Tamamıyla eski bir analog makine tutuyormuşsunuz hissi, tuşların da eskiliğiyle birleştirilmiş, arka dijital ekran olmasa kimse bunun yeni bir makine olduğuna inanmaz. Üzerindeki ayar tuşları, klasik DSLR fotoğraf makinelerinden ayrılan özelliklerin başında geliyor. Önceki X100 modeline göre bazı ufak değişiklikler sözkonusu. DSLR makinelerde de artık kullanılan “Q tuşu” Fuji X100S ‘te de mevcut. Bu tuş kısaca özelliklere girip değiştirmenize yarıyor.

DSC_0519

Ergonomi

Makine aslında hafif olmasına rağmen kullanılan madde yüzünden ağırmış hissi veriyor. Tutuş hiç de kötü değil, DSLR ‘a alışkın olduğum için onun kavraması bana daha iyi gelse de X100S de öyle elden düşecekmiş gibi değil tam tersine fotoğraf çekmeye teşvik etmeye yönelik bir gövdeye sahip. Tuşların yerleri güzel, karışık bir dizilim yerine tuşlar gruplandırılmış gibi. Bazı hassasiyetler kötü geldi bana onun dışında kullanımda hiç zorlanmadım.

DSC_0522

Otomatik Netleme

Aynasız makinelerin en çok eleştirildiği konuların başında AF performansları gelir. OMD bu sorunu biraz arkaplanda bıraksa da çoğu aynasızda hala bu sorun olması profesyonel kullanımdan onları uzaklaştırıyor. Fuji X100S bu konuda yine önde gelen makinelerden olmuş, OMD’den kötü asla değil, sanıyorum biraz daha hızlı. Yine de bir DSLR kadar hızlı olmadığını söylemem gerekiyor.

DSC_0524

Manuel Netleme

Abartmıyorum, bundan daha iyi bir manuel netleme görmedim, ayrıca bir başlık açmamın sebebi de bu.  2 farklı manuel netleme metodu mevcut, ilkini seçtiğinizde ve vizörden baktığınızda netleme yaptığınız bölge büyüyor ve manuel netlemeyi büyütülmüş şekilde yapmanıza olanak sağlıyor. Bu çok ciddi şekilde netlemeyi kolaylaştırıyor. İkinci yöntemde ise Sony’den alışmış olduğum Focus Peaking. Bu yöntemde ise net olan nesne değil, net olan bölgeler işaretleniyor, farklı bir renge sahip oluyor. Bu sayede de o düzleme netliyorsunuz ve ta-taaam, her şey net…

Filtreler

Fuji X100S ‘te dijital filtreler var; HDR, eski filmli makine, seçici renk bunlardan birkaçı. Siyah-beyaz, sepia gibi diğer renk değişikliklerini sağlayan özellikler ise filtre değil film olarak geçiyor. Bu belki de Fuji’nin önceden de gelen özelliği ama ben ilk defa kullandığım için biraz değişik geldi. Tonları “film ayarları“ndan değiştirirken efektleri de “Gelişmiş Filtreler” kısmından ayarlayabiliyorsunuz. Menünün 1 ve 4. sekmelerinde yer alıyor bu özellikler.

Fotoğraf Kalitesi

Çok iyi. Gerçekten beklemediğim kadar iyi ve keskin, makineyi farklı ışık koşullarında denedim, karşısına güneş ışığını aldım, diyaframı açık bıraktım ama buna rağmen keskin fotoğraflar çekmeyi başardı. Biraz parlak fotoğraf çekiyor gibi bir izlenim verdi bana ama artık düğün fotoğraflarından buna alışkın olduğum için kötü gelmedi, aksine tam pozluyormuş gibi ama DSLR ‘a alışkınsanız 1/3 veya 2/3 kadar fazla pozladığını söyleyebilirim. ISO performansı çok başarılı, abartmıyorum en iyi bildiğiniz crop makineler kadar iyi.

Alttaki fotoğrafların hepsi makine üzerinden direkt çıkan JPEG fotoğraflardır. Herhangi bir işlem görmemiş olup otomatik ISO’da çekilmişlerdir.

DSCF0004 DSCF0006 DSCF0007 DSCF0008 DSCF0011 DSCF0013 DSCF0014 DSCF0033 DSCF0040 DSCF0043 DSCF0044

Sonuç

Eğer yanınızda sürekli taşımak için bir makine arıyorsanız, hafif ve kaliteli olsun istiyorsanız bu makine tam size göre. ISO performansı, başarılı fotoğraf kalitesi, netleme performansı önde gelen özelliklerinden. Gövde kalitesi, retro görünüme sahip olması da onu çekici kılanlardan. Ben bu makineyi alırım ve severek kullanırım, fiyatı klasik bir crop makine + 35mm lensten oldukça ucuz. Bugün bir Nikon D7000 almaya kalksanız neredeyse sadece gövdesi Fuji X100S’ten pahalı. Bu durumda neden Fuji almayayım ki? Kesinlikle tavsiye ediyorum…