Fujifilm Finepix X100S İncelemesi

Fujifilm yıllardır fotoğraf makinesi üretiyor ama genellikle DSLR-Like ürettiği için benim sadece başlangıç aşamasında ilgimi çeken bir markaydı. Çok satan S2980 gibi modellerden sonra giderek daha profesyonel makineler üretmeye başladı, aynasız segmentinin gelişmesinden ve kendisine bir pazar yaratmasından sonra X100, X-Pro ve X-E1 gibi hepsi ayrı ayrı ilgi çeken modeller çıkarttı. Şimdi de elimde X100S var, altta Fuji X100S incelememi bulacaksınız.

Sayfa İçeriği

Genel

Fuji X100S, üzerinde değiştirilemeyen Fujinon 23mm f/2 lens ile beraber geliyor. Bu daha önceki Sony RX1 yazımda belirttiğim açıya denk geliyor aslında. Hatırlarsanız Sony RX1 de full frame bir gövdeye sahip olup 35mm f/2 Zeiss lensle beraber geliyordu. Çarpanıyla beraber Fuji de aynı açıya denk geliyor, zaten sokak fotoğrafçılığında tavsiye edilen açı da 35mm ‘dir. Bu açı genellikle bütün ortamlarda fotoğraf çekmemize izin verir. Dolayısıyla markalar da değiştirilemeyen açılarda 35mm tercih ediyor.

DSC_0518

Görünüş

Fuji X100S, önceki X modelleri gibi retro bir görünüme sahip. Olympus OMD ‘den bence daha şık, OMD biraz daha kaba kalıyor bunun yanında. Tamamıyla eski bir analog makine tutuyormuşsunuz hissi, tuşların da eskiliğiyle birleştirilmiş, arka dijital ekran olmasa kimse bunun yeni bir makine olduğuna inanmaz. Üzerindeki ayar tuşları, klasik DSLR fotoğraf makinelerinden ayrılan özelliklerin başında geliyor. Önceki X100 modeline göre bazı ufak değişiklikler sözkonusu. DSLR makinelerde de artık kullanılan “Q tuşu” Fuji X100S ‘te de mevcut. Bu tuş kısaca özelliklere girip değiştirmenize yarıyor.

DSC_0519

Ergonomi

Makine aslında hafif olmasına rağmen kullanılan madde yüzünden ağırmış hissi veriyor. Tutuş hiç de kötü değil, DSLR ‘a alışkın olduğum için onun kavraması bana daha iyi gelse de X100S de öyle elden düşecekmiş gibi değil tam tersine fotoğraf çekmeye teşvik etmeye yönelik bir gövdeye sahip. Tuşların yerleri güzel, karışık bir dizilim yerine tuşlar gruplandırılmış gibi. Bazı hassasiyetler kötü geldi bana onun dışında kullanımda hiç zorlanmadım.

DSC_0522

Otomatik Netleme

Aynasız makinelerin en çok eleştirildiği konuların başında AF performansları gelir. OMD bu sorunu biraz arkaplanda bıraksa da çoğu aynasızda hala bu sorun olması profesyonel kullanımdan onları uzaklaştırıyor. Fuji X100S bu konuda yine önde gelen makinelerden olmuş, OMD’den kötü asla değil, sanıyorum biraz daha hızlı. Yine de bir DSLR kadar hızlı olmadığını söylemem gerekiyor.

DSC_0524

Manuel Netleme

Abartmıyorum, bundan daha iyi bir manuel netleme görmedim, ayrıca bir başlık açmamın sebebi de bu.  2 farklı manuel netleme metodu mevcut, ilkini seçtiğinizde ve vizörden baktığınızda netleme yaptığınız bölge büyüyor ve manuel netlemeyi büyütülmüş şekilde yapmanıza olanak sağlıyor. Bu çok ciddi şekilde netlemeyi kolaylaştırıyor. İkinci yöntemde ise Sony’den alışmış olduğum Focus Peaking. Bu yöntemde ise net olan nesne değil, net olan bölgeler işaretleniyor, farklı bir renge sahip oluyor. Bu sayede de o düzleme netliyorsunuz ve ta-taaam, her şey net…

Filtreler

Fuji X100S ‘te dijital filtreler var; HDR, eski filmli makine, seçici renk bunlardan birkaçı. Siyah-beyaz, sepia gibi diğer renk değişikliklerini sağlayan özellikler ise filtre değil film olarak geçiyor. Bu belki de Fuji’nin önceden de gelen özelliği ama ben ilk defa kullandığım için biraz değişik geldi. Tonları “film ayarları“ndan değiştirirken efektleri de “Gelişmiş Filtreler” kısmından ayarlayabiliyorsunuz. Menünün 1 ve 4. sekmelerinde yer alıyor bu özellikler.

Fotoğraf Kalitesi

Çok iyi. Gerçekten beklemediğim kadar iyi ve keskin, makineyi farklı ışık koşullarında denedim, karşısına güneş ışığını aldım, diyaframı açık bıraktım ama buna rağmen keskin fotoğraflar çekmeyi başardı. Biraz parlak fotoğraf çekiyor gibi bir izlenim verdi bana ama artık düğün fotoğraflarından buna alışkın olduğum için kötü gelmedi, aksine tam pozluyormuş gibi ama DSLR ‘a alışkınsanız 1/3 veya 2/3 kadar fazla pozladığını söyleyebilirim. ISO performansı çok başarılı, abartmıyorum en iyi bildiğiniz crop makineler kadar iyi.

Alttaki fotoğrafların hepsi makine üzerinden direkt çıkan JPEG fotoğraflardır. Herhangi bir işlem görmemiş olup otomatik ISO’da çekilmişlerdir.

DSCF0004 DSCF0006 DSCF0007 DSCF0008 DSCF0011 DSCF0013 DSCF0014 DSCF0033 DSCF0040 DSCF0043 DSCF0044

Sonuç

Eğer yanınızda sürekli taşımak için bir makine arıyorsanız, hafif ve kaliteli olsun istiyorsanız bu makine tam size göre. ISO performansı, başarılı fotoğraf kalitesi, netleme performansı önde gelen özelliklerinden. Gövde kalitesi, retro görünüme sahip olması da onu çekici kılanlardan. Ben bu makineyi alırım ve severek kullanırım, fiyatı klasik bir crop makine + 35mm lensten oldukça ucuz. Bugün bir Nikon D7000 almaya kalksanız neredeyse sadece gövdesi Fuji X100S’ten pahalı. Bu durumda neden Fuji almayayım ki? Kesinlikle tavsiye ediyorum…

0 Shares:
26 comments
  1. BENDE NİKON D700 KULLANICISIYIM.YANINIZDA TAŞIMAK İSTİYORSANIZ FUJİ X100S ALMANIZI TAVSİYE EDİYORUM.BEN BUGÜN ALDIM.MÜTHİŞ BİR MAKİNADIR,,NİKONU KULLANMAK BİLE İSTEMESSİNİZ,,RENKLER NİKONDAN BİN KAT DAHA İYİDİR,,33 YIL CANON KULLANDIM,,7 YILDIR DA NİKON KULLANIYORUM,, FAKAT FUJİ X100S FEVKALEDE BİR MAKİNADIR..

 1. Bakıyorum ama daha Türkiye'ye gelmemiş sanırım. Fiyat konusunda bir bilgilendirme yapılacak mı?

 2. iki aydır kullanıyorum. görüntü kalitesi, tasarımı vs birçok açıdan harika benim ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor. fakat siz sokakta hoplayan koşturan insanlar çekicem diyorsanız AF hızı pişman edebilir. geçen birkaç hafta içinde omd ve nex 6 kullanma fırsatım oldu ve diyebilirimki x100s farkedilir şekilde yavaş. özellikle düşük ışık koşullarında, kapalı mekanlarda. hele omd ile kıyaslamayın bile mahçup olabilirsiniz. bunun dışında bir diğer olumsuz şey pilinim ortalama 300 kare çekimden sora bitmesi. bir günü tek pille geçirmek imkansız gibi bu yüzden yedek bir pil daha satın almanız gerekebilir.

 3. Tahir Bey x100 ile x100s arasında imaj kalitesinde gözle görünür bir fark varmı dır?

  1. Murat Bey, iki makineyi kullanmadım ama açıkçası çok fark olduğunu sanmıyorum.

 4. Bence fujifilmin hs ve özelikkle x serileri mükemmel ben bir elektronik markette 4 yıldır foto bölümündeyim her türden ve markadan makinaları her gün test etme imkanına sahibim ve çok şanslıyım. İso kalitesi olarak x pro1 ve x e 1 in yanına ancak mark serisi yaklaşabiliyo buna bahse bile girerim. Abartmıyorum bunu müşterilere gösterdiğimde zaten satış çabuk gerçekleşmekte. d600 de 25600 isoda çekilmiş bir resimle xpro1 de 25600 de çekilmiş resim arasında çok fark var d600 de inanılmaz bir kumlanma var

  1. Yorumunuz cok yaniltici d600 ile karsilastirilamaz bile x serisi bir kamera hatta herhangi bir crop camera…

 5. Bu D600 ile iso karşılaştırması biraz matematiksel bir konu. xpro-1 crop bir makine D600 ise FF bir makine. Sensör olarak aralarında 2.5 kata yakın bir fark var. Yani D600 de xpro-1 e göre sensöründe bu kadar fazla algılayıcı birim var. Gelelim işin matematiksel boyutuna. Sanırım kimse 25600 iso ile fotoğraf çekmez. Ortalama kullanılabilir iso 6400 civarında kalıyor. D600 ile albüm için fotoğraf çekecekseniz o zaman xpro-1 den bir farkı yok kabul. Ancak xpro-1 ile ortalama görüntüde kalite kaybı olmadan 200 dpi ile ortalama 100cm X 65cm ebatında baskı alabilirsiniz. Şimdi aynı kareyi D600 ile çekelim. Sensör 2.34 kat daha büyük. Net rakam vermiş olalım. yani aynı fotoğrafı kalite kaybı olmadan 235 X 152 cm ebatında baskı alabilirsiniz. D600 ile daha düşük dpi ile bile kaliteli baskı alabilirsiniz. xpro-1 de dpi değerini düşürüp ebatı artırabilirsiniz ancak 200 dpi nin altına inmeye başlayınca baskılarınızda bozulmalar başlayacaktır. Özetleyecek olursak iso başarımı tamamen matematikseldir. 12mp lik bir ff makine alırsanız müthiş bir iso performansı alırsınız. Örnek olarak Nikon D700 modelinin fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare?ut… bu sitede makinaları karşılaştırabilirsiniz.

  1. Sacmalik olmus 2.34 kat daha buyuk falan degil cok biliyor gibi yazmissin ama olmamis..ne kadar cok insan biliyor gibi yalan yanlis seyler yazmissiniz..

  2. FF sensörler 3.5*2.5, X100S ve çoğu crop DSLR da 1.5*2.5 sensör var, 2.3 kat daha büyük FF sensörler. Ama sadece sensör büyüklüyüyle alakalı değil ISO başarımı veya kalite. Yoksa her Full frame makinanın görüntü kalitesi, iso başarımı aynı olurdu. Bu yüzden mark 3 bu kadar popüler..

 6. bahsettiğiniz sitede en iyi iso perfonmansı pro 1 e ait zaten d 700 3200 den sonra berbat durumda artık marka takıntısı kalmadı insanlarda. Birde 25600 isoyu kullanmayacaksak markalar neden koyuyorlar. şu an canonlarda 102400 isolardan bahsetmekte yeni çıkan ürünlerinde. Ama ben şu sıralar ciddi olarak x100 s yada sony a99 düşünmeye başladım. :)

 7. Eklemeyi unutuuğum birşey de varki d600 ve birkaç tane daha nikonda sensöre yağ sıçratma var bu birçok youtube videolarındada belirtilmekte. Nikon d 700 deki 300 – 400 çekimden sonra fazlasıyla toz topladığınıda unutmamak lazım.

 8. az önce sizin yazdığınız dpreviev sitesinde inceledim tekrardan düzeltmek istiyorum d 7000 iso 800 de bozulmaya başladı. Tekrar etcek olursak iso başarısı benim gördüğüm en kaliteli makina xpro1 ve xe1

 9. Bence çok farklı değil, ama bu tür şeyler kişiden kişiye değişebilir, o yüzden elinize alıp deneyin derim..

 10. Merabalar Tahir bey, çok güzel bi inceleme olmuş teşekkürler.. Ben sokak fotoğrafı çekiyorum Canon 650d vardı sattım. Şimdi D600 nikon veya X100S alıcam. DSLR den insanlar çekiniyor bir de taşıması da zor. Sizce sokak fotoğrafçılığı için, full-frame bir d600 e bu avantajlardan dolayı tercih edilir mi?

  1. D600 ile X100S karşılaştırılamaz bence, hem ff sebebiyle hem DSLR ile aynasızı karşılaştırmak çok doğru değil, aynasızlar bence profesyonel işler için değil, en azından şu anda. Hep yanımda olsun diyeceğiniz makineler, DSLR dünyası çok farklı, ben olsam D600'ü herhangi bir aynasıza değişmem.

 11. Zaten soskak fotoğrafı için soruyorum, dediğiniz gibi bir çok özel amaç, spor müsabakası, peşpeşe çekim, otofokus için DSLR vazgeçilmez. Diğer yandan bi çok magnum fotoğrafçısı M6 kullanıyor, manuel focusla, ppeşpeşe çekim yok. Sokak fotoğrafçılığında çok hareketli obje peşpeşe çaklmediğinden, insan içine rahat karışıldığından sanki daha avantajlı duruyor X100S veya sony RX1. Dediğiniz gibi sürekli taşınabilmesi de cabası..

  1. Öneririm tabii ki, burada sizin ne yapmak istediğiniz önemli her zaman söylediğim gibi.

   1. Ya işin asli sırf zoom lensi var diye görüntü kalitesinden ödün vermek istemiyorum. Tabi beni başlarda zorlayacaktir sabit lens olayı. Ama ne kolay ki! Cevabınız için çok teşekkür ederim.

 12. Sokak fotoğrafçılığı için Leica ile birlikte en iyi makina. Manuel netleme mükemmel, focus içinde olan alanı gösteriyor makina. Yani 'zone focus' tekniği için dijital imkan sağlıyor. Crop makine olması da alan derinlğini arttırıyor, sokak fotoğrafçıığı için gene istenen bi özellik. 35mm mükemmel açı, kompozisyon kuracak kadar geniş objelere yeterince uzak durabilecek kadar dar. 50mm dar kalıyor sokakta, 28mm ise objeye rahatsız edecek kadar çok yaklaşmayı gerektiriyor. Lensi çok iyi, kullanımı Leica gibi analog ve muazzam pratik. Montun cebine sığacak kadar küçük. Görüntü kalitesi 60d veya bir d7100 kadar iyi. Prime lensle birlikte çok keskin fotoğraflar veriyor. Hobi amaçlı fotoğraf çekecek birinin ilk ve son makinesi olabilir. Para kazanmıyorsanız, koca DSLR taşımanıza gerek yok. Güzel inceleme olmuş…

 13. Merhaba x100'ün en güncel versiyonu olan x100t mi almak yoksa x100s mi almak mantıklı? x100s'de video kayıt özelliği pek iyi değilmiş, acaba x100t de durum nasıl ikisi arasında 200 tl fark var cevaplarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Fotoğrafta Retouch İşlem Listem

Yazı İçeriği Hide Ben ne yapıyorum, nasıl yapıyorum?Gözler:Burun:Cilt:Ağız ve Dudaklar:Saç:GövdeGenel: Retouch, Türkçesiyle rötüş işlemi Türkiye’de oldukça basite alınan…
canon 50mm stm incelemesi
Devamını Oku

Canon 50mm f/1.8 STM Lens İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Nedir bu 50mm Sevdası?Canon 50mm Lensler Arasındaki FarklarGenel BakışOptik Performans50mm ile Neler Yapılır?50mm ile İlgili…
Devamını Oku

Nikon AF-P Lens Uyumlulukları

Nikon AF-P lenslerin uyumlulukları kafalarda soru işareti olmaya devam ederken Nikon tarafından alttaki gibi bir açıklama yapıldı. Lens…
Devamını Oku

2014 Yılının En İyi DSLR Lensleri

Yazı İçeriği Hide Hızlı ve Kaliteli Prime ‘lar400mm Super Telephoto LenslerYeni Telephoto Zoom StandardıDikkat Çekici Geniş Açı Zoomlar…
Devamını Oku

Canon EOS 200D İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Canon EOS 200D İlk BakışCanon EOS 200D Teknik ÖzelliklerÖrnek FotoğraflarCanon 200D İnceleme VideomSonuç Canon’un küçük…
Devamını Oku

Canon mu Nikon mu?

“Canon mu Nikon mu?” sanıyorum fotoğrafa başlamak isteyen ve hatta başlayan herkesin en fazla sorduğu soru. 2010 öncesinde…