Aynasız Röportajlar 3- Mehmet Güzelipek

Aynasız fotoğraf makinelerinin gelişimi sürdükçe pek çoğumuz bu konuda kafa karışıklığı yaşıyoruz, sizlere yardımcı olmak için kullanıcılarla röportajlara devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz  çok sayıda aynasız makine kullanmış Mehmet Güzelipek.– Merhaba

Bize kendinizden ve fotoğraf geçmişinizden bahseder misiniz ?

Hekimim, 40 lı yaşlarda 2 oğlu ve bir kraliçesi olan, bir kum tanesi olup çölün derdini çeken bir insanoğluyum,  fotoğraf makinesinin ayarlarını kurcalamaya başlayalı 5 yıl oldu, hayat o kadar hızlı akıp geçiyor ki, zamanı durdurabildiğimiz tek an o fotoğraf kareleri, aslında bilinç altımızda belki de zamanı durdurmak var fotoğraf çekerken,  ilk yıllarda basit bir hobi gibi başlayan fotoğraf, hayata bakış açımı değiştirdi, dünyanın güzelliklerini görmek istiyorum artık, aslında çirkin-kötü diye bir şey olmadığını öğretti fotoğraf bana yeter ki sen görmeyi bil… Mesleki uzmanlık alanım insan beyni, 1,5-2 kiloluk yağlı bir et parçasının yapabildikleri, mucizeleri bende o kadar hayranlık uyandırıyor ki, muhteşem bir sanat eseri, sanat eseri oluşturmaya çalışıyor… Her anımız bir mucize, bir güzellik, bir aşk, bu anları yakalamak-hapsetmek, bir çerçeve  altına almak, ruhumuzun derinlerinden bir duygu uyandırmaktır beni fotoğrafa yönelten.. Zamanımın ¾ nü alan mesleğim nedeniyle, maalesef aileme ve fotoğrafa yeterli kaliteli zamanı ayıramıyorum, en çok üzüldüğüm konulardan birisi budur, ama benim için öncelik mesleğimdir çünkü bana insanları sevmeyi öğretti, fotoğraf hobi olarak devam edecek hep.

Sony NEX 6
Sony NEX 6

– Bu aralar aktif olduğun projeler ve fotoğraf dernekleri var mı ?

İnternetteki blog ve forumlar dışında herhangi bir fotoğraf kulüp veya derneğine üye değilim, çok çok freeyim hatta fotoğrafa genelde yalnız çıkarım, 5 yıl süre koyduğum ‘ hayatın renkleri’ isminde bir projem var yeşil, kırmızı, mavi ve siyah- beyaz renklerinden oluşan hayatın tüm alanlarında bu renkleri gösteren garip bir proje, şu an yeşildeyim daha, ağaç da var yeşilde, tabut örtüsü de, 1 yıl kırmızı, 1 yıl mavi, 1 yılda siyah-beyaz hayat sonrası bakalım… Ömür yetecek mi acaba?

Fujifilm 100x
Fujifilm 100x

– Ne tarz fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsun ve bu fotoğraflar için aynasızlar yeterli mi ?

İroni… Şu yaşadığımız evrende garip bir ironi var ve ben bunu çok seviyorum, sokak, manzara ve ironi sevdiğim konulardır (aynasızlar röportajına dslr’lı fotoğrafımı koyma da bir ironidir), aynasızları hobi, amatör ve yarı profesyonel her türlü çekim için mutlak yeterli görüyorum.

– Aynasız modellerden önce DSLR vb makineler ile tecrüben oldu mu? Oldu ise size göre aynasızın avantaj veya dezavantajları neler ?

Fotoğraf çekmeye giriş-orta ve ileri seviye nikon ve canon dslr makinelerle başladım, 50D, d90, 7D, MarkII kullandım, öğrendikçe ve merakımı gidermek için pek çok lens kullandım, ultra geniş açı, 35 mm ve 50 mm, en sevdiğim lens açılarıdır, dslr’lar mükemmeldir, aynasızlara tek geçiş nedenim boyut-ağırlık nedeniyledir ayrıca aynasızları 7/24 yanınızda taşımanız daha kolaydır.

Sony A7
Sony A7

– Hangi aynasız makineleri kullandınız ? Farklı modeller kullandıysanız aralarında kıyaslama yapabilir misiniz ?

Aynasız maceram Fuji X100’le başladı, hemen sonra Olympus omd-5, Sony nex6, Olympus Omd em1 ve Sony Alpha7 ile devam ediyor, markaların bendeki yeri Fujinin renkleri, Olympusun imaj kalitesi, A7 nin full frame özeliği ve teknolojisidir ama vazgeçemeyeceğim makinelerim Omd5 ve Em1 dir.

– Aynasızların lens çeşitliliği size göre yeterli mi? Hangi lensleri kullanıyorsunuz ?

Aynasızlarda prime lens kullanmayı seviyorum, fuji,sony ve olympusun lens gamı oldukça yeterli ve tatmin edicidir, tavsiye edeceğim lensler, oly’de 12- 20- 45 ve 75 mm ler, sony’de 24-35-55mm’ler, fuji’de 14 ve 35 mmlerdir.

– DSLR sistemde olup, aynasız da olmayanlar sizce neler ?

Sadece lens ve body’lerdeki gereksiz fiyat yüksekliğidir.

Olympus OMD5
Olympus OMD5

– Teknik olarak sizin gözünüzde aynasızlar çekmek istediğiniz fotoğraf için yeterli mi ?

Hem stüdyo hem naturel ortamda amatör ve yarı profesyonel tüm çekimler için aynasızlar yeterlidir.

– Aktif fotoğrafçı olarak aynasızların gelişimini nasıl buluyorsunuz ? Sizce yolun neresindeler?

Epey bir yol katettiler ama daha yolları çok uzun… Yalnız gördükleri talep nedeniyle şımarıp anlamsız bir fiyat yüksekliğine meyletmeleri dikkat çekmeye başladı misal Em1, bu ticari aldatmaca yolunu tercih etmeyeceklerdir herhalde?

Fujifilm 100X
Fujifilm 100X

– Yeni aynasız makine almak isteyenlere önerileriniz nelerdir ?

Sadece aynasızlar için değil genel fotoğraf makinesi alıcıları için önerim bol bol ‘yoğurt ‘yemeleridir, kemikleri kuvvetlendirir… Nasıl olsa ben ne desem de gidip en pahalı ekipmanı almaya çalışacaklar, ekipmanla ilgilenip fotoğrafı ikinci plana atacaklardır, bari yoğurt yiyip kemiklerini kuvvetlendirsinler.

– Sizi tanımak isteyenler için paylaşabileceğin sosyal medya ve portfolyo siteleri var mı ?

Sinefoto (dijitalfokus) ve canonturk forumlarına zaman zaman fotoğraflarımı koyuyorum.

Mehmet Güzelipek
Mehmet Güzelipek
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Kullanım Kılavuzunu Okudunuz mu?

“Kim okuyacak o ansiklopedi gibi şeyi?” dediğinizi duyar gibiyim, hangi arkadaşımla fotoğraf makinelerinin kullanım kılavuzları hakkında konuşsam aynı…
Devamını Oku

iPhone ile Fotoğraf Çekmek: Olloclip

Yazı İçeriği Hide Olloclip Nedir?Kutuda Neler Var?Görüntü KalitesiNasıl Kullanılıyor?Sonuç Akıllı telefonlar, özellikle iPhone ve Samsung Galaxy S4 modelleri…