Fotoğrafçılar için iPhone 6 ve iPhone6 Plus İncelemesi

Başta Samsung ve iPhone olmak üzere telefon üreticileri yaklaşık altı ayda bir bayrak gemisi niteliğinde modeller çıkartıyorlar. Bu sürecin en güncel yansıması tabi ki iPhone6 ve ekran boyutu daha büyük versiyonu olan iPhone6 Plus modeli.

Fotoğrafın artık cep telefonu ile çekildiği, çekilmediği zamanlarda bile Wi-Fi özelliği olan DSLR veya aynasız makineler ile sosyal medyaya aktarıldığı bir çağda “cep telefonu” dediğimiz aletler fotoğrafçı için bir kendini var etme aracı olarak kullanılmakta. Böyle bir çağda gelişmeleri takip etmemek olmaz. Bende sizler için kendi naçizane görüşlerimle fotoğrafçı için iPhone nun son modellerini değerlendirdim.

Sayfa İçeriği

Ekran Boyutu

10610596_747230498656231_7118235690301694737_n

Benim için iPhone 5 ve 5S in boyutları idealdi. Yeni modeller yerine keşkeiPhone 5S in boyutunda bir 6 modeli ve 6 modeli boyutunda plus modeli çıkartsalardı. Bu hamle ile Apple, Samsung ‘un ütopyasını kabul etmekte ve suyun aktığı tarafa doğru hareket etmekte. Çözünürlük Plus modelinde yeni Full HD olduğu düşünülürse-en güçlü rakibi Note4 ün 2k ile geldiğini hesaba katarak-iPhone kullanıcıları daha yüksek çözünürlüğü hakediyor.iPad ‘lere retina ekran koyan bir firmadan bahsediyoruz sonuçta.

Fotoğraflara bakmak veya gerekli editleri yapmak için bu ekranlar çok işlevsel olmuş fakat plus modelini alan birisi için artık iPad ya da iPad mini almasına gerek yok. Özellikle  iPad mini ile plus ın boyutları artık birbirine çok yakın.

Kamera Yeterliliği

BxLHvR3CUAAZS6n

Apple 8mp kamerayı sabit bırakarak çeşitli düzenlemelere gitmiş. Artık iPhone kameralarda optik sabitleme özelliği mevcut. Bu sayede düşük ışık koşullarında ve hareketli çekimleri daha kolay gerçekleştireceğiz. Kameranın f değeri değişmeyip  2.2 olarak kalmış.

Bir evvelki modele göre lens içine %81 daha fazla ışık alıyor ibaresi çok dikkat çekici. Umarım hissedilebilir bir fark oluşur.

Panaroma modu daha fazla çözünürlük sunarak çekeceğiniz fotoğraf boyutunu 35-40mb lara kadar çıkartmakta. Fotoğraf çekerken pozlamaya müdahale edebilmek güzel bir özellik ama iPhone biraz geç geldi.

Sony ‘nin 20mp lik ve 4k video çekebilen bir telefonu varken kamerada -bence- 8mp de kalınmamalıydı.

 • Fokus Pikseller
 • Yüz Algılama
 • Pozlama Denetimi
 • Otomatik Stabilizasyon
 • Optik Görüntü Stabilizasyonu
 • Fotoğraflar Uygulaması
 • Panorama

22

Video Çekim

Fotoğrafik olarak aşırı hareket getirmeyen Apple bu sefer video çekimde detayları öne çıkartmış. En büyük özellik, hareketli objeleri netlememe gibi bir durum söz konusu değil. Saniyede 240 fps çekim özelliği ile hem time-lapse özelliği kazandırılmış hemde slow motion özelliği eklenmiş. Yeni kamera ile siz hareket halindeyken bile başarılı video çekebilme şansına sahipsiniz. Çözünürlük sınırı 1080p (full hd) de bırakılmış.

 • Hızlandırılmış Video Kaydı
 • 60 fps 1080p HD
 • Kesintisiz Otomatik Netleme
 • 240 fps Ağır Çekim
 • Sinematik Video Stabilizasyonu

iPhone6

 

Sonuç

IOS un en güncel sürümü olan 8 ile gelecek iPhone 6 ve  4 – 4s lerin devrinin bitmiş oldu. 17 Eylülde tüm  iPhone modellerine gelecek olan güncellemenin 4 ve 4s te yavaşlamalara neden olacağı aşikar. Eğer 4 veya 4s sahibiyseniz 6 veya 6 plus almak şu an mantıklı.

Benim gibi 5 veya 5S-5C sahibiyseniz 6 ya geçmek için fotoğrafçı gözüyle çok gerek yok. Bildiğiniz üzere 6 dan sonra 6S geleceği ve seneye bu zamanlarda meydana çıkacağı düşünülürse 5 ve üstü kullanıcıların bu tip bir takasa ihtiyaçları yok.

Eğer her türlü almayı düşünüyorsanız özellikle ilk üç ay yeni çıkan tüm model cep telefonlarında oluşacak olumlu yada olumsuz hataları göz önüne sereceği için  biraz beklemekte yarar var.

Bir Apple kullanıcısı olarak beklediğimden daha az özellikte kalan  iPhone altıya geçmek için bir süre daha bekleyeceğim. 26 Eylül de  satışa çıkacak olan ve Türkiye fiyatı 2.396 ve 2.696 tl olan iPhone 6 ve plus ‘ını yurt dışından almak şu an daha mantıklı görünüyor.

Tanıtımı yapılan Apple Watch ‘ın  iPhone ile nasıl senkronize çalışacağı ve kameraya ne tür artılar getireceğini zamanla göreceğiz.

apple-watch

Ayrıntılı tanıtım için:

0 Shares:
3 comments
 1. Hocam merhaba, lumia 1020 için bir inceleme yapar mısınız ya da yorum, sizce kompakt amaçlı alınabilir mi, 1200 tl civarı. Şimdi bunun yerine bundan daha iyi olan herhangi bir kompakt mı almak daha mantıklı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

BMW 1.16 & 1.18 Detaylı İncelemesi

Yazı İçeriği Hide Genel Bakışİnceleme Koşullarıİkinci El mi Sıfır mı SorunsalıAracı Alım Sırasında Başımdan GeçenlerBenzinli mi Dizel mi?BMW…