Geçen seneki Dış Mekan Fotoğrafçılığı ve Model Çekimi videomuz ve yazısı için gerçekten çok çalışmıştık. Sonunda ortaya da güzel ve eğitici bir video çıkmıştı. Bu sene de yine ne yapabiliriz diye düşünürken aklıma Facebook’a anket açmak geldi ve anket sonucunda gelin-damat çekimi veya düğün çekimi olarak adlandırdığımız ve şu anda tüm Dünya’da popüler olan sektör galip çıktı. Biz de başladık çalışmaya.

Neden Düğün Fotoğrafçılığı?Facebook anketi

Hazırlık Aşaması

Geçen seneden tecrübeliyiz tabii, bu tip videolar için epey para gerekiyor, önce ne kadar masrafımız olacak diye bir ön araştırma yapmak gerekiyordu. Öncelikle bu eğitimi en iyi şekilde çekebilmemiz için neler lazım?

 1. İyi ve bize rahat çekim imkanı verecek bir mekan
 2. Bir kadın bir de erkek model
 3. Gelinlik ve damatlık
 4. Aksesuarlar
 5. Ana fotoğrafçı fotoğraf makinesi + ekipmanlar
 6. Ana videocu için ekipmanlar
 7. Havadan çekim için drone
 8. Backstage videocu ve ekipmanlar
 9. Kuaför ve makyöz
 10. Benim çalışabilmem için eğitici videolar
 11. Bolca enerji

Mekan Araştırması

Bu işin en önemli yerlerinden biriydi aslına bakarsanız. Çünkü yeşil alan bulunan her yerde günümüzde gelin-damat bulunuyor. Bize hem sakin hem de ekipmanları rahat rahat dağıtabileceğimiz bir yer lazımdı. Aynı zamanda ben aksesuarları da olan, masalar, peçeteler, süsler, ışıklar, sandalyeler vs olan bir yer olsun istedim tüm düğün ortamını sağlayabilmek için. Hatta bir ara gerçek düğün gibi yapıp takipçilerimizden gelmelerini istesek mi diye düşünmedim değil ama masrafı çok artırıyordu. Düğün mekanlarını araştırmaya başladım, en az 10-15 yeri defterime not aldım, tek tek bu mekanları aradık. Açıkçası sponsorluk istiyordum önceleri ama her konuda olduğu gibi bu konuda da bir burnu havadalık var mekan işletmecilerinde de. Biz düğün olma ihtimali olmayan, Ramazan ayında ve haftaiçi bir günü kendilerinden talep etmemize rağmen kapıyı 10bin TL + KDV’den açanlar çoğunluktaydı. Ortalama olarak söyleyebilirim ki böyle bir çekim için istediğimiz yerlere 4bin TL + KDV vermek zorunda kalacaktık. Bunu bir yere not aldık.

Gönlümden geçen yer bu gibiydi, romantik ve şık
Gönlümden geçen yer bu gibiydi, romantik ve şık

Model Araştırması

Model konusunda yine pek çok ajansla iletişime geçtik, olay eğitim videosu olunca herkes biraz indirim yapıyor. Geçen seneki videomuzu görüp benimle iletişime geçen ajanslar vardı, önce onlara ulaştım ama söz verdikleri gibi ücretsiz model sağlamayı reddettiler ve minimum 1000TL istediler. Bizim fotopazar’da hali hazırda çalıştığımız model ajansları da var, oradan çözüme gitmek istedim sonra. Açıkçası ben komple bir eğitim olsun istediğim için önce nişan fotoğrafları gibi bir kadın-erkek, sonra da gelin-damat yapmak istedim, yani toplamda 2 erkek 2 kadın model. Ancak işin sonunda bütçemiz hepsine yetmedi, zamanımız da yetmedi. Ama sonuçta kadın model olarak Sandra ve Inessa, erkek model olarak da Gökhan’la anlaştık. Modelin adı Inessa olunca ben Iniesta diye çağırdım tabii, bir de iki kişiler al sana Xavi- Iniesta.

Modeller, sırasıyla Sandra, Inessa ve Gökhan
Modeller, sırasıyla Sandra, Inessa ve Gökhan

Gelinlik ve Damatlık Araştırması

Bu nokta da kritik noktalardandı, masraf kalemlerinde önemli yer tutabilirdi, evlenenleriniz varsa bilirsiniz, bir gün giyilecek gelinlik için inanılmaz fiyatlar mevcut. Yine eğitim için kullanacağımızı ve ertesi gün getirebileceğimizi söyleyince istekli olan gelinlik firmaları çıktı. Ama damatlık konusunda o kadar şanslı değildik, satın almak zorunda kaldık. Evlenmek isteyeniniz varsa bir adet on numara damatlığımız mevcut :) Gelinliğin modelini seçerken tabii firmaya bağlı kalmak zorunda kaldık tek sıkıntı buydu ama sonuçta önemli olan eğitimdi, sonuçta gerçekten evlenmiyorduk…

Ekipman Araştırması

Ekipman konusunda bu seferki sponsorlarımız Karfo Karacasulu ve Ekinci Fotoğraf’tı. Dolayısıyla tüm ekipmanlarımızı Nikon, Phottix, Westcott, Vanguard, Digipod gibi markalardan seçtik. Geçen çekimde de epey bir ekipmanımız vardı, bu sefer de kamyonetle gitsek olacak bir ekipman parkı vardı. Kısaca sıralamak gerekirse:

 • Nikon D500 (Ana fotoğrafçı için)
 • Nikon D750 (Ana video için)
 • Nikon D5500 (Backstage video için)
 • Nikon 35mm f/1.4
 • Nikon 85mm f/1.4
 • Nikon 70-200 f/2.8VR
 • Nikon 24-70 f/2.8VR
 • Nikon 200-500mm f/5.6VR
 • Nikon 14-24 f/2.8
 • Nikon SB5000 Flaş
 • 5 Adet En-EL15 Yedek Pil + 10 Adet Lexar 64GB 1000X SD Kart
 • Phottix Indra 500W Akülü Paraflaş x2
 • Phottix Reflektörler ve Softboxlar
 • Westcott Softboxlar
 • Westcott Scrim Jim (240x240cm)
 • Vanguard Tripod ve Monopodlar
 • Westcott IceLight2 + BarnDoor
 • DJI Osmo
 • Syrp Slider ve Genie, Genie Mini
 • Kenko Zeta Polarize Filtreler
 • ve muhtemelen aklıma gelmeyen başka başka ekipmanlar…

Makyöz ve Kuaför Araştırması

Bu kısım da biraz sıkıntılı oldu, çekimi önce Salı yapacaktık ama Salı yağmurlu olunca iş Çarşamba’ya ertelenmek zorunda kaldı, resmen 1 gün zamanımız vardı ama şans yanımızdaydı, Merve Keşci, Ahmet Şahin ve Zühre Çiftçi de bize çekimde yardımcı oldular.

Eğitici Videolar Araştırması

Tüm bu eğitim videolarını çekmeden önce tabii ki ben çalışıyorum, bu çekim için de yaklaşık bir hafta her gün işten eve gelince eğitim videolarını izledim, ne anlatıyorlar, nasıl bir yol izliyorlar… Notlar aldım, bu notların çekimde neredeyse çeyreğini anlatabildim ama. Gerçekten çok çok iyi bir düğün çekimi anlatımı için bence en az 2 gün lazım. Temelden girilecekse de 3 gün. İlk gün fotoğrafın temelleri, ikinci gün ışıkla çalışmak ve üçüncü gün de çekim pratiği yapılmalı. Yine youtube’da ve ücretsiz yerlerdeki eğitimler biraz yetersiz, buraya da biraz bütçe ayırmak gerekti.

Çekim Bütçesi

Bu ihtiyaçlar için toplamda ortalama 8-10bin TL arasın bir bütçe gereksinimimiz vardı. Buradan tekrarlayayım, bizim ekip olarak bu çekimden hiç bir karımız veya böyle bir amacımız yok. Buradan tekrar ekip arkadaşlarıma özverileri için teşekkür ederim.

Çekim Günü

Çekim haftaiçi olunca trafiği ciddi şekilde hesaba katmamız gerekiyordu, çekim için başlangıç saatimiz 1 idi, herkesin 1 gibi mekanda olması gerekiyordu, mekan bu arada Kemerburgaz’da, biraz uzak. Tüm ekipmanlar Sirkeci ofisinde olunca orada buluşup arabalara ekipmanları yüklememiz gerekti. 3 araç yola çıktık, zaten sanıyorum videoda araçları ve gelişimizi de göreceksiniz. 3 aracın da bagajlar tamamen doldu. Yolda telefonla çektiğimiz bir timelapse videoyu da ekleyeyim:

Dun cekime giderken Timelapse video. ❤️ #timelapse #video #photoshoot #wedding #photography #education #course #model #car #drive #istanbul

A video posted by Tahir Yildiz (@tahiryildiz) on

Çekimin Hikayesi ve Arka Planı

Mekana ulaştık, planlamadığımız tabii ki çok fazla şey oldu, hava bozdu, yağmur yağdı, rüzgar çıktı, çekim sırasında bolca üşüdük (Haziranda!) ama sonunda güzel bir video çıkartmaya çalıştık. He bu arada alttaki fotoğrafların hepsine sadece film efekti yaptım, Fuji 800Z filmi.

DSC_0026
Mekandan bir kuple, bu tip devam eden şeyleri her zaman çekin, ritm oluşturuyor.
DSC_0040
Drone işleri sorumlusu Haluk
DSC_0041
Sandra’nın saçı yapılırken
DSC_0049
Gökhan = cool
DSC_0095
Gökhan, D750 ve Sennheiser 112P-G3
DSC_0099
Önplana obje alıp arkaya derinlik katma kadrajı
DSC_0105
Kullandığımız paraflaş Phottix Indra 500W
DSC_0110
Keşifler dünyası
DSC_0114-2
Taner, the reflector
DSC_0116
Syrp ve D5500
DSC_0117
Anlatım esnasında
DSC_0125
Nasıl olmuş nasıl olmuş?
DSC_0126
Gıdım size merhaba diyor!
DSC_0171
Bir klasik olarak gelinliğin ipleri
DSC_0272
Hey Inessa!
DSC_0290
Gökhan ışık testinde.
DSC_0506
Romantika!
DSC_0574
200-500le 5km’den Sandra çekimi
DSC_0615
Syrp slider böyle bir şey…
DSC_0984
Bu da ünlü 200-500mm, parasoley takılmış hali.
DJI_0210
Drone selfie

Eğitim Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=obCt4NizEqQ

Sonuç

Bir eğitim çekimini daha sorunsuz bitirmiş olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Senede bir kere de olsa bu tip uzun eğitim çekimlerini yapmak istiyorum. Önümüzdeki sene bakalım ne yapacağız? Bu çekimde kullandığım özellikle Nikon 200-500 lense bayıldım, Nikon 85mm f/1.4 ise her fotoğrafçıda olması gereken mükemmel bir lens. Bu eğitim çekimi için bize sponsor olan Karfo Karacasulu ve Ekinci Fotoğraf’a buradan tekrar teşekkürler…