Düğün Fotoğrafçılığı Eğitimi – Nedir, Ne Değildir?

Geçen seneki Dış Mekan Fotoğrafçılığı ve Model Çekimi videomuz ve yazısı için gerçekten çok çalışmıştık. Sonunda ortaya da güzel ve eğitici bir video çıkmıştı. Bu sene de yine ne yapabiliriz diye düşünürken aklıma Facebook’a anket açmak geldi ve anket sonucunda gelin-damat çekimi veya düğün çekimi olarak adlandırdığımız ve şu anda tüm Dünya’da popüler olan sektör galip çıktı. Biz de başladık çalışmaya.

Sayfa İçeriği

Neden Düğün Fotoğrafçılığı?Facebook anketi

Hazırlık Aşaması

Geçen seneden tecrübeliyiz tabii, bu tip videolar için epey para gerekiyor, önce ne kadar masrafımız olacak diye bir ön araştırma yapmak gerekiyordu. Öncelikle bu eğitimi en iyi şekilde çekebilmemiz için neler lazım?

 1. İyi ve bize rahat çekim imkanı verecek bir mekan
 2. Bir kadın bir de erkek model
 3. Gelinlik ve damatlık
 4. Aksesuarlar
 5. Ana fotoğrafçı fotoğraf makinesi + ekipmanlar
 6. Ana videocu için ekipmanlar
 7. Havadan çekim için drone
 8. Backstage videocu ve ekipmanlar
 9. Kuaför ve makyöz
 10. Benim çalışabilmem için eğitici videolar
 11. Bolca enerji

Mekan Araştırması

Bu işin en önemli yerlerinden biriydi aslına bakarsanız. Çünkü yeşil alan bulunan her yerde günümüzde gelin-damat bulunuyor. Bize hem sakin hem de ekipmanları rahat rahat dağıtabileceğimiz bir yer lazımdı. Aynı zamanda ben aksesuarları da olan, masalar, peçeteler, süsler, ışıklar, sandalyeler vs olan bir yer olsun istedim tüm düğün ortamını sağlayabilmek için. Hatta bir ara gerçek düğün gibi yapıp takipçilerimizden gelmelerini istesek mi diye düşünmedim değil ama masrafı çok artırıyordu. Düğün mekanlarını araştırmaya başladım, en az 10-15 yeri defterime not aldım, tek tek bu mekanları aradık. Açıkçası sponsorluk istiyordum önceleri ama her konuda olduğu gibi bu konuda da bir burnu havadalık var mekan işletmecilerinde de. Biz düğün olma ihtimali olmayan, Ramazan ayında ve haftaiçi bir günü kendilerinden talep etmemize rağmen kapıyı 10bin TL + KDV’den açanlar çoğunluktaydı. Ortalama olarak söyleyebilirim ki böyle bir çekim için istediğimiz yerlere 4bin TL + KDV vermek zorunda kalacaktık. Bunu bir yere not aldık.

Gönlümden geçen yer bu gibiydi, romantik ve şık
Gönlümden geçen yer bu gibiydi, romantik ve şık

Model Araştırması

Model konusunda yine pek çok ajansla iletişime geçtik, olay eğitim videosu olunca herkes biraz indirim yapıyor. Geçen seneki videomuzu görüp benimle iletişime geçen ajanslar vardı, önce onlara ulaştım ama söz verdikleri gibi ücretsiz model sağlamayı reddettiler ve minimum 1000TL istediler. Bizim fotopazar’da hali hazırda çalıştığımız model ajansları da var, oradan çözüme gitmek istedim sonra. Açıkçası ben komple bir eğitim olsun istediğim için önce nişan fotoğrafları gibi bir kadın-erkek, sonra da gelin-damat yapmak istedim, yani toplamda 2 erkek 2 kadın model. Ancak işin sonunda bütçemiz hepsine yetmedi, zamanımız da yetmedi. Ama sonuçta kadın model olarak Sandra ve Inessa, erkek model olarak da Gökhan’la anlaştık. Modelin adı Inessa olunca ben Iniesta diye çağırdım tabii, bir de iki kişiler al sana Xavi- Iniesta.

Modeller, sırasıyla Sandra, Inessa ve Gökhan
Modeller, sırasıyla Sandra, Inessa ve Gökhan

Gelinlik ve Damatlık Araştırması

Bu nokta da kritik noktalardandı, masraf kalemlerinde önemli yer tutabilirdi, evlenenleriniz varsa bilirsiniz, bir gün giyilecek gelinlik için inanılmaz fiyatlar mevcut. Yine eğitim için kullanacağımızı ve ertesi gün getirebileceğimizi söyleyince istekli olan gelinlik firmaları çıktı. Ama damatlık konusunda o kadar şanslı değildik, satın almak zorunda kaldık. Evlenmek isteyeniniz varsa bir adet on numara damatlığımız mevcut :) Gelinliğin modelini seçerken tabii firmaya bağlı kalmak zorunda kaldık tek sıkıntı buydu ama sonuçta önemli olan eğitimdi, sonuçta gerçekten evlenmiyorduk…

Ekipman Araştırması

Ekipman konusunda bu seferki sponsorlarımız Karfo Karacasulu ve Ekinci Fotoğraf’tı. Dolayısıyla tüm ekipmanlarımızı Nikon, Phottix, Westcott, Vanguard, Digipod gibi markalardan seçtik. Geçen çekimde de epey bir ekipmanımız vardı, bu sefer de kamyonetle gitsek olacak bir ekipman parkı vardı. Kısaca sıralamak gerekirse:

 • Nikon D500 (Ana fotoğrafçı için)
 • Nikon D750 (Ana video için)
 • Nikon D5500 (Backstage video için)
 • Nikon 35mm f/1.4
 • Nikon 85mm f/1.4
 • Nikon 70-200 f/2.8VR
 • Nikon 24-70 f/2.8VR
 • Nikon 200-500mm f/5.6VR
 • Nikon 14-24 f/2.8
 • Nikon SB5000 Flaş
 • 5 Adet En-EL15 Yedek Pil + 10 Adet Lexar 64GB 1000X SD Kart
 • Phottix Indra 500W Akülü Paraflaş x2
 • Phottix Reflektörler ve Softboxlar
 • Westcott Softboxlar
 • Westcott Scrim Jim (240x240cm)
 • Vanguard Tripod ve Monopodlar
 • Westcott IceLight2 + BarnDoor
 • DJI Osmo
 • Syrp Slider ve Genie, Genie Mini
 • Kenko Zeta Polarize Filtreler
 • ve muhtemelen aklıma gelmeyen başka başka ekipmanlar…

Makyöz ve Kuaför Araştırması

Bu kısım da biraz sıkıntılı oldu, çekimi önce Salı yapacaktık ama Salı yağmurlu olunca iş Çarşamba’ya ertelenmek zorunda kaldı, resmen 1 gün zamanımız vardı ama şans yanımızdaydı, Merve Keşci, Ahmet Şahin ve Zühre Çiftçi de bize çekimde yardımcı oldular.

Eğitici Videolar Araştırması

Tüm bu eğitim videolarını çekmeden önce tabii ki ben çalışıyorum, bu çekim için de yaklaşık bir hafta her gün işten eve gelince eğitim videolarını izledim, ne anlatıyorlar, nasıl bir yol izliyorlar… Notlar aldım, bu notların çekimde neredeyse çeyreğini anlatabildim ama. Gerçekten çok çok iyi bir düğün çekimi anlatımı için bence en az 2 gün lazım. Temelden girilecekse de 3 gün. İlk gün fotoğrafın temelleri, ikinci gün ışıkla çalışmak ve üçüncü gün de çekim pratiği yapılmalı. Yine youtube’da ve ücretsiz yerlerdeki eğitimler biraz yetersiz, buraya da biraz bütçe ayırmak gerekti.

Çekim Bütçesi

Bu ihtiyaçlar için toplamda ortalama 8-10bin TL arasın bir bütçe gereksinimimiz vardı. Buradan tekrarlayayım, bizim ekip olarak bu çekimden hiç bir karımız veya böyle bir amacımız yok. Buradan tekrar ekip arkadaşlarıma özverileri için teşekkür ederim.

Çekim Günü

Çekim haftaiçi olunca trafiği ciddi şekilde hesaba katmamız gerekiyordu, çekim için başlangıç saatimiz 1 idi, herkesin 1 gibi mekanda olması gerekiyordu, mekan bu arada Kemerburgaz’da, biraz uzak. Tüm ekipmanlar Sirkeci ofisinde olunca orada buluşup arabalara ekipmanları yüklememiz gerekti. 3 araç yola çıktık, zaten sanıyorum videoda araçları ve gelişimizi de göreceksiniz. 3 aracın da bagajlar tamamen doldu. Yolda telefonla çektiğimiz bir timelapse videoyu da ekleyeyim:

Dun cekime giderken Timelapse video. ❤️ #timelapse #video #photoshoot #wedding #photography #education #course #model #car #drive #istanbul

A video posted by Tahir Yildiz (@tahiryildiz) on

Çekimin Hikayesi ve Arka Planı

Mekana ulaştık, planlamadığımız tabii ki çok fazla şey oldu, hava bozdu, yağmur yağdı, rüzgar çıktı, çekim sırasında bolca üşüdük (Haziranda!) ama sonunda güzel bir video çıkartmaya çalıştık. He bu arada alttaki fotoğrafların hepsine sadece film efekti yaptım, Fuji 800Z filmi.

DSC_0026
Mekandan bir kuple, bu tip devam eden şeyleri her zaman çekin, ritm oluşturuyor.
DSC_0040
Drone işleri sorumlusu Haluk
DSC_0041
Sandra’nın saçı yapılırken
DSC_0049
Gökhan = cool
DSC_0095
Gökhan, D750 ve Sennheiser 112P-G3
DSC_0099
Önplana obje alıp arkaya derinlik katma kadrajı
DSC_0105
Kullandığımız paraflaş Phottix Indra 500W
DSC_0110
Keşifler dünyası
DSC_0114-2
Taner, the reflector
DSC_0116
Syrp ve D5500
DSC_0117
Anlatım esnasında
DSC_0125
Nasıl olmuş nasıl olmuş?
DSC_0126
Gıdım size merhaba diyor!
DSC_0171
Bir klasik olarak gelinliğin ipleri
DSC_0272
Hey Inessa!
DSC_0290
Gökhan ışık testinde.
DSC_0506
Romantika!
DSC_0574
200-500le 5km’den Sandra çekimi
DSC_0615
Syrp slider böyle bir şey…
DSC_0984
Bu da ünlü 200-500mm, parasoley takılmış hali.
DJI_0210
Drone selfie

Eğitim Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=obCt4NizEqQ

Sonuç

Bir eğitim çekimini daha sorunsuz bitirmiş olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Senede bir kere de olsa bu tip uzun eğitim çekimlerini yapmak istiyorum. Önümüzdeki sene bakalım ne yapacağız? Bu çekimde kullandığım özellikle Nikon 200-500 lense bayıldım, Nikon 85mm f/1.4 ise her fotoğrafçıda olması gereken mükemmel bir lens. Bu eğitim çekimi için bize sponsor olan Karfo Karacasulu ve Ekinci Fotoğraf’a buradan tekrar teşekkürler…

0 Shares:
24 comments
 1. İşte iş aşkı ve özveri budur. Her ne kadar oyumu portreden yana kullandıysam da emeğinize, ekibinize hayran kaldım teşekkürler. İyi çalışmalar

 2. Ne yazik ki Turkiye'de dugun sektorunde bulunanlarin havasindan gecilmiyor. Salaklar oysa ki ucretsiz katilim karsiligi video/fotograf sahibi olacaklar – ama yok. Ille bir kendini begenmislik, bi' para acligi..

  Ama o kadar iskencenin sonunda eminim cok guzel bir sey cikacak Tahir :) Olmadi seni de buraya alalim – cucuk gibi kalsinlar oradakiler :P

  1. Onların havasından geçilmiyor olabilir. Sizin tanımadığınız & tanıdığınız insanlara salak demeniz olmuş mu? Olmamış. Bence demek istiyorsunuzki "bem fotoğrafçıyım süperim ona salak buna adıyla hitap ederim, o Tahir bu bilmem kim" :)

 3. Yeni fikirler şart ama bunun da bir eğitimi olması gerekiyor. Mesela azami bir görüntü yönetmenliği eğitiminden geçmek faydalı olacaktır. Sonuçta gelinle damat deneme tahtası değiller.

 4. Süpersiniz, Ellerinize sağlık. Çalışmalarınızın devamını ve video yu bekliyoruz..

 5. Elinize emeğinize sağlık gerçekten yorucu bir süreç ve elnizi taşın altına koymakan ekinmemişsiniz emeğe geçen herkese teşekkürler.Videoyu sabırsızlıkla bekliyoruz

 6. Videonun montaj bitince burada olacağını görünce heyecanla yazının tarihini aradım bulamadım :) yorumlar daha tazeymiş demek ki biraz sabredip bekleyeceğim…

  1. Zaten eğitimin içeriğinden çok para meseleleriyle uğraşıyoruz ne yazık ki…

 7. Gelin damat sektörüne bir çeki düzen gerekiyordu, çok iyi oldu bu eğitim kararı. 2000 tlye makine alır kuzene çektiririm makinede bana kalır diyen de var bir gövde bir kit lendle çekerim makinemim parası çıkar kara bile geçerim diyende var. Çekim Mekanları arı kovanı gibi gelin damat ve fotoğrafçı dolu ama ekipmanına araba parası verip mesleğine aşık ciddi yatırım yapanları da bulmak mesele.

  Çiftler de bu işlerin nasıl maliyetli ekipmanlarla yapıldığını nasıl bir deneyim tecrübe istediğini kuzenle arkadaşla çoluk çocukla bu işlerin olmayacağını anlamış olurlar. Yani umarım.

  Bence çekim yapılacak yerler listesini kesinlikle paylaşmalısınız. Altıın değerinde bilgi olacaktır. Bazı mekanlar güzeldir ancak iyi arka fon vermez fotoğraflarda bazı mekanlar ise herkes tarafından bilinmez.

  Tahir Yıldız çok önemli bir konuya el attın. Tebrikler.

  Montaj süresi uzun sürmez umarım :)

  1. Merhaba, keşke çiftlerin bu videoyu izleyeceğine inancım olsaydı :) Değişen bir şey olmaz, ama umarım en azından kaliteli yapılan işler artar, her önüne gelenin çekim yapmaması için çekim yapılan çiftlerin kaliteden anlaması gerekiyor, bu da kısa süreçte biraz zor gibi görünüyor.

   1. Gelin adaylarının Google aramalarında bazı koç başı kelimelerde siteniz çıkıyor. "Gelin damat, dış çekim" gibi.

    Okuma ihtimalleri yüksek olur umarım :)

    Ben training işine soyunan her markanın (kişisel ya da kurumsal) kendisine çok fazla değer kattığını düşünüyorum. Tabi bu durumu sponsorların farketmesi için p.r. reklam sosyal medya ajanslarının geri bildirim raporlaması ya da proje üretmesi gerekiyor.

    Türkçe Training konusu büyük ve bakir bir konu youtube üzerinde. Siz Tahir Yıldız bu işe el atarak çok ciddi kazanımlar elde ettiniz. İnsanların sevgisi sempatisi taktiri bunlardan sadece bir kaçı. Ben de bu çalışmaları aynı dıygularla takip ediyorum. Devamı sıklıkla gelmeli ve ücretli training eğitim işinden uzak durulmalı bence.

    Videonun ne kadar sabırsızlıkla beklendiğine bakın :) (bem dahil)

    Bekliyoruz.
    Teiekkürlerimizle.

    1. İnsanımız pek okumayı sevmiyor açıkçası, ben videonun daha çok ilgi çekeceğini düşünüyorum, bu hafta bitecek gibi duruyor montaj, yayından sonra göreceğiz tabii. Teşekkür ederim güzel sözleriniz için, ama şu da var, bu işi ücretli yaptığım zaman hem daha uzun sürüyor hem de daha fazla detay anlatabiliyorum. Bu videolar ne olursa olsun kısa olmak zorunda (Yine 2 saati bulacak yine de)

 8. Binlerce kez ellerinize sağlık. Dediğiniz gibi kimse bakın bu iş böyle yapılıyor diye ortaya çıkmıyor. Bu işten ciddi anlamda maddi gelir elde eden insanlar olduğunu biliyoruz, belkide onların da böyle adımlar atması gerekiyor. Tahir bey tekrar ve tekrar sizi ve ekibinizi kutluyorum. Muhteşemsiniz.

  1. Çok teşekkürler Aytaç Bey, Türkiye'de işler biraz farklı, ücretsiz olmasına rağmen pek çok olumsuz yorum da geliyor insanlardan örneğin. Ama alışkınım ben yıllardır, içim rahat şahsen :)

 9. Ya o bu değil de ne kadar kilo almışsın Tahir, uzun zamandır takip edemiyordum.. :) Tam aile babası moduna geçmişsin :) (bebek de hayırlı olsun bu arada)

  Video için ,emekleriniz için teşekkürler.

 10. Tahir Hocam yazı da video da çok güzel, emeklerinize sağlık. Gece, diyelim ki birkaç ampulle aydınlatılmış bir bahçede düğüne katıldık ve davetlileri, gelin damadı filan çekeceğiz. O zaman işler karışıyor biraz.
  Profesyonel anlamda fotoğrafçılık yapmıyorum, ama eş-dost toplantılarında fotoğraf çekmeyi de seviyorum.
  Gece ne yapacağız, nasıl çekeceğiz çiftetelli oynayan kayınpeder-kayınvalideleri :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Fotoğrafta Flaş Kullanımı

Yazı İçeriği Hide Neden Flaş Kullanıyoruz?Makine Üzerindeki Flaş Ne Kadar Kullanışlı?Neden Harici Flaş Alınır?Hangi Harici Flaşı Almalı? Fotoğraf…