Fotoğraf ekipmanlarına merak saldıkça bu soru özellikle çok kafaları karıştırır, herkes ne kadar çok prime lensi olduğundan bahsediyor değil mi? Peki neden prime dediğimiz lensler daha kalitelidir, neden insanlar daha fazla tercih eder, bunların hepsini bu yazımda açıklamaya çalışacağım.

Prime (Fixed – Sabit) Lens Nedir?

İsminin diğer anlamlarında açıklamaya çalıştığım gibi prime lens bir rakama, bir açıya fikslenmiş, sabit lenslerdir. Bu lensler zoom yapamaz, yani konuya yakınlaşıp uzaklaşamaz, eğer prime lens kullanacaksanız daha fazla ayaklarınızı kullanacaksınız, daha fazla hereket edeceksiniz, yakınlaşmak istiyorsanız gerçekten yakınlaşacak, uzaklaşmak istiyorsanız da ayaklarınızı kullanarak uzaklaşacaksınız. Prime lenslere bazı örnekler: Canon 50mm f/1.8 II, Nikon 135mm f/2 , Sigma 35mm f/1.4

primes
Bazı örnek prime lensler

Prime Lensin Avantajları

1- Uygun fiyat : Kaliteli zoom lenslere göre her zaman daha uygun fiyatlılardır,

2- Hafiflik : Zoom lenslere göre çok daha hafif ve daha küçüktürler.

3- Kadraj bilgisini geliştirme : Zoom rahatlığı olmadığı için kadrajınızı daha iyi kurarsınız.

4- Daha sığ alan derinliği: Daha büyük diyafram değeri, daha sığ alan derinliği elde etmenizi sağlar.

5- Düşük ışıkta kolay çalışma: Daha büyük diyafram değeri, daha yüksek enstantane elde etmenizi, bu da daha net fotoğraflar çekmenizi sağlar.

Zoom Lens Nedir?

Prime lensin aksine zoom yapabilen, yani konuya yakınlaşıp uzaklaşabilen ve bunun için hareket etmeniz gerekmeyen lens çeşitidir. Zoom lens kullanımı prime lense göre daha kolay ve pratiktir çünkü farklı konular için farklı lensler kullanmak yerine tek lensle açınızı değiştirebilirsiniz. Ama diyafram değerleri sabit lensler kadar açık olamaz, genellikle daha düşük rakamlı olduğunu görürsünüz. Zoom lenslere bazı örnekler: Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G VR II, Canon 16-35mm f/2.8L II, Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM.

zoom_lenses
Bazı zoom lensler

Zoom Lensin Avantajları

1- Çok Yönlülük: Açı değiştirilebildiği için hemen hemen her fotoğraf türü için kullanılabilirler.

2- Tek Olma: Bunu nasıl adlandıracağımı bilemedim ama 3 prime lens yerine 1 zoom lensle aynı işi yapabilirsiniz. Örneğin 24mm-35mm-85mm yerine bir 24-70mm alabilirsiniz.

3- Titreşim Engelleyici: Prime lenslerde IS olmaz. Bunu zaten yüksek enstantaneye çıkarak sağlarlar. Zoom lenslerde ise titreşim engelleyici bulunur (Hepsinde değil)

Prime Lens mi Zoom Lens mi Tercih Etmeliyiz, Neden?

Şimdi bu noktada tamamen kendi görüşlerime yer vereceğim. Prime veya zoom tercihi tamamen fotoğrafçıya kalmış bir tercihtir, günümüzde bazı zoom lensler artık prime lensleri aratmıyorlar, benim denediğim ve çok memnun kaldığım bazı inanılmaz zoom lensler şunlar:

Canon EF 24-70mm f/2.8 L II USM

Nikon 70-200mm f/4 VR

Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 24-70 f/2.8

Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM

Eğer hıza ihtiyacınız varsa ve lens değiştirmek sizin için bir külfetse tabii ki zoom lensleri seçmelisiniz, örneğin düğün fotoğrafçılığında prime lens kullanmak bana çok mantıklı gelmiyor. Hem lens değiştirirken gelin-damatı o şekilde bekletmek onları sıkabilir, hem de iyi bir zoom kullanırsanız zaten kimsenin “Prime lens kalitesi yok bunda” deme şansı yok. Ama eğer zevk için fotoğraf çekiyorsanız, bu sizin hobinizse daha fazla lens ve daha açık diyafram her zaman daha yaratıcı fotoğraflar demektir. Ben her ikisini karışık kullananlardanım; yani çekimlerimde hem zoom hem prime kullanıyorum, düğün için ele alırsak 24-70mm olmazsa olmaz bir açı değeri, bunun yanına iyi bir portre lensi, 85mm gibi veya 135mm çok iyi olur.