Adobe Photoshop her fotoğrafçının kullanması gereken müthiş bir fotoğraf düzenleme yazılımı. Ortalama her sene Nisan – Mayıs aylarında programın yeni versiyonu Adobe tarafından duyuruluyor ve bu versiyon atlamalarında ciddi değişiklikler geliyor. Bu değişiklikler herkesin ihtiyacı mıdır, tartışılır fakat işleri kolaylaştırdığı veya zamandan tasarruf ettirdiği kesin. Photoshop tabii ki ucu görünmeyen bir deniz, herkesin farklı yöntemleri ve farklı kullanım şekilleri var, bu yazımda yeni Photoshop’ta neler yeni, nasıl kullanabileceğiz onu paylaşacağım.

Versiyonlar Arasında Ciddi Değişiklikler Var mı – Hangi Versiyonla Başladım?

Ben Photoshop öğrenmeye başladığımda CS2 vardı ve CS3 yeni çıkmak üzereydi. Öğrenmek çok kolay değil programı tecrübe edenler bilirler, ABD’li tombik bir fotoğrafçı arkadaşın anlatım DVD’sinden öğrenmiştim, DVD’nin ismini hatırlamıyorum, kaydettiğim yere de “Öğrendiğim Adam” diye isim değişikliği yapmışım, dolayısıyla bir şeye sıkıştığım zaman dönüp oradan bakıyordum. Aslında programın temelleri aynı. CS2 ‘de de aynıydı şu anda CS6’da da aynı. Sol taraftaki araçların işlevleri ve yerleri aynı sadece fonksiyonları geliştiriliyor veya yeni araçlar geliyor. Örneğin Photoshop’un kalbi olan seçim araçları gün geçtikçe geliştirildi ve artık seçim yapmak CS2’ye göre çok daha kolay. Eskiden hemen hemen her şeyi “pen tool” ile yaparken şimdi “Quick Selection Tool” gibi hızlı araçlar yardımımıza koşmuş durumda. Sivilce almak için kullandığımız “healing brush” lar sürekli gelişerek minimum hata yapar duruma gelmiş durumda. Adobe Photoshop CS4’te Adjustment Panel gelmişti ve büyük yenilik getirmişti, bir kaç aşamada yaptığımız ayarı tek tıklamada hem de maske kullanarak yapabiliyorduk artık. CS5’te “content aware tool” ve “lens correction” geldi, bunlardan özellikle “lens correction” bozulmaları önlemek (veya bazen bozulma eklemek) için sık sık kullanılıyor. Köşe karartması eklemek / yok etmek için de aynı aracı kullanıyoruz. Photoshop CS6 son sürüm ve yenilenmiş dizaynıyla geldi her şeyden önce ve bu biraz ilk zamanlarda zorluk yaşattı kullanıcılara. Daha koyu renkli ikonlar ve tasarım kullanıldı. Tabii benim bildiğim ve kullandığım değişiklikler sadece fotoğrafçılar için olan değişiklikler, tasarımcılar, videocular, vektörel çalışanlarla ilgili de bir çok yenilik elbette var, ama haberimiz yok :)

photoshop_history

Fotoğrafçılar için En Büyük Değişen Ne?

Adobe Camera Raw. Adobe Photoshop ‘un RAW fotoğraf işlemede kullandığı ek özellik olan Camera RAW (bundan sonra CR diye geçecek) her versiyonda hatta her güncellemesinde daha da güçlenmiş olarak geliyor. Örneğin ben ilk kullanmaya başladığımda “clarity” , “vibrance” yoktu çok daha basit ve temel işlevler vardı, istenilen yere ayar yapmaya yarayan fırçalar da yoktu. Bunlar olmadan RAW dosya üzerinde değil, JPEG üzerinde düzenlemeler yapmanız gerekiyor ve bunlar fotoğrafın bütün kalitesini alıp götürüyor. Dolayısıyla RAW üzerinde işleme ne kadar çok izin verirse yazılım bizim için o kadar iyi. CR de bunu en iyi yapan yazılımlardan.

cameraraw

En Güçlü Adobe Camera RAW alternatifleri neler?

1- Adobe Lightroom

2- Canon Digital Photo Professional

Bu iki program ile de RAW dosyaları iyi şekilde işleyebiliyorsunuz, Adobe Lightroom zaten profesyonel kullanıcıların genellikle tercihi, her fotoğrafa aynı işlemeyi yapabilme gibi güçlü özellikleri var, böylece aynı klasörde veya oluşturduğunuz koleksiyonda her fotoğrafa aynı renk değerlerini, beyaz ayarlarını veya tüm ayarlarınızı aktarabilme şansınız var. Ama LR biraz yavaş çalışan bir yazılım, fotoğraf aktarmadan tutun fotoğraf işlemeye, işlenen fotoğrafların tekrar Photoshop’a aktarılması, tüm bu süreç hem bilgisayarı yoruyor hem de ciddi performanslı bilgisayar istiyor. LR’deki Raw işleme yazılımıyla CR çok benzer şekilde çalışıyor bu da Adobe’nin kullanıcılarına sunduğu bir avantaj.

Canon Digital Photo Professional ise (kullanıcılar tarafından DPP diye adlandırılır), daha basit yollu çözümler sunuyor, genel RAW işlemelerini yapan programda kontrast, parlaklık, renk gibi temel değerleri değiştirebiliyorsunuz. Sadece RAW çekip temel düzenlemeleri yapıp JPEG’e çevirip paylaşmak istiyorsanız daha fazlasına ihtiyacınız yok aslında. Ama “edit” işine gireceksiniz, yine Photoshop ‘a muhtaçsınız demektir.

Photoshop CC ‘de Neler Geliyor?

1- Titremiş / Flu Objeleri Düzeltme:

Herkesin başına gelir, gelmiştir ve gelecektir, enstantane hızından kaynaklanan titreme, fluluk gibi sorunları ortadan kaldırmaya yönelik bir özellik bu. Uzun zamandır bekleniyordu aslında ve Adobe tarafından bu sefer duyuruldu ve oldukça etkileyici görünüyor, en azından ilk bakışta.

2- Yeni Akıllı Keskinleştirme (Smart Sharpen) Aracı:

Smart Sharpen zaten vardı ama bu versiyonda Adobe çok daha geliştirdiğini ve akıllılaştırdığını söylüyor. Özellikle oversharpen dediğimiz fazla keskinleştirmeden dolayı oluşabilecek sorunlar (lekeler vs)artık oluşmuyor.

3- Adobe Camera Raw 8:

İşte fotoğrafçıları en çok heyecanlandıran gelişmelerden bir tanesi. CR artık bir filtre gibi davranıyor. Sadece fotoğrafı açmak için kullanabildiğimiz CR artık istenilen anda yardıma koşuyor ve tekrar edit imkanı veriyor, bu artık daha bozulmaz, daha geri dönüştürülebilir işlemler yapabileceğimizin habercisi aslında.

Nasıl Sahip Olabileceğiz, Ne Zaman Çıkıyor?

Adobe Photoshop CC, Haziran 2013 ‘te çıkıyor. Artık box olarak satılmayacağı açıklandı ve bu da pek çok yeniliği getiriyor. Creative Cloud diye bir sistem var Adobe’nin geliştirdiği ve bu sistemi kullanarak pek çok cloud üzerine çalışma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Photoshop CC’ye sahip olabilmek için 2 seçeneğimiz var:

photoshop_fiyat

1- Adobe Creative Cloud Yıllık Üyelik:

Aylık 89TL Ödeme ile

– Fotoğraf, video, ses ve tasarım için geliştirilmiş Adobe ürünlerine erişim

– 20 GB bulut depolama alanı

– Depolama alanı üzerinden paylaşımlar yapabilme, yapılan yorumları görebilme

– Dünya’nın en önemli sitelerinden Behance üzerinden pro üyelik

– Yeni araçların kullanımı için eğitim ve destek

1- Adobe Photoshop CC Yıllık Üyelik:

Aylık 35TL Ödeme ile

Sadece Adobe ‘nin tek ürününden yararlanmak istiyorsanız bu seçeneği tercih etmelisiniz, bu seçenekte bulut özelliklerine sahip olamıyorsunuz.

Sistem Gereksinimleri Neler?

Windows

 • Intel® Pentium® 4 veya AMD Athlon® 64 işlemci (2 GHz veya daha hızlı)
 • Microsoft® Windows® 7 Service Pack 2 veya Windows 8 Service Pack 1
 • 1 GB RAM
 • Yükleme için 2.5 GB kullanılabilir sabit disk alanı, yükleme sırasında ise ilave boş alan gerekir (çıkarılabilir flash depolama aygıtlarına yüklenemez)
 • 16 bit renkli 1024×768 ekran (1280×800 önerilir) ve 256 MB VRAM (3B özellikler için 512 MB VRAM önerilir)
 • OpenGL 2.0 özellikli sistem
 • Gerekli yazılım etkinleştirme, üyelik doğrulama ve çevrimiçi hizmetlere erişim için Internet bağlantısı ve kayıt gereklidir.*

Mac OS

 • 64 bit destekli çok çekirdekli Intel işlemci
 • Mac OS X v10.7 (64 bit) veya v10.8 (64 bit)
 • 1 GB RAM
 • Yükleme için 3.2 GB kullanılabilir sabit disk alanı, yükleme sırasında ise ilave boş alan gerekir (büyük-küçük harf duyarlı dosya sistemi kullanan disk bölümlerine veya çıkarılabilir flash depolama aygıtlarına yüklenemez)
 • 16 bit renkli 1024×768 ekran (1280×800 önerilir) ve 256 MB VRAM (3B özellikler için 512 MB VRAM önerilir)
 • OpenGL 2.0 özellikli sistem
 • Gerekli yazılım etkinleştirme, üyelik doğrulama ve çevrimiçi hizmetlere erişim için Internet bağlantısı ve kayıt gereklidir.*

Benim gibi işyerinde Windows, evde Mac OS gibi iki işletim sistemi kullananlar varsa (eminim vardır) Cloud üyelik ile her ikisini de indirmeye hak kazanıyorsunuz. Bu önemli bir detay.

Sonuç:

Adobe Photoshop CC yeni getirdiği pek çok yenilikle yine sektör standardı olacaktır. Her ne kadar eski sürümler hala çok kullanıcıya sahip olsa da “yeni versiyon her zaman en iyi versiyon” mottosu çalışmaya devam edecek. Ben bu zamana kadar hep son versiyonu kullandım ve bundan hiç pişman olmadım, dolayısıyla yeni versiyonu da kullanacağım ve yine sizlerle gelişme ve değişimleri paylaşacağım.