Yeni Adobe Photoshop CC – Neler Geliyor?

Adobe Photoshop her fotoğrafçının kullanması gereken müthiş bir fotoğraf düzenleme yazılımı. Ortalama her sene Nisan – Mayıs aylarında programın yeni versiyonu Adobe tarafından duyuruluyor ve bu versiyon atlamalarında ciddi değişiklikler geliyor. Bu değişiklikler herkesin ihtiyacı mıdır, tartışılır fakat işleri kolaylaştırdığı veya zamandan tasarruf ettirdiği kesin. Photoshop tabii ki ucu görünmeyen bir deniz, herkesin farklı yöntemleri ve farklı kullanım şekilleri var, bu yazımda yeni Photoshop’ta neler yeni, nasıl kullanabileceğiz onu paylaşacağım.

Sayfa İçeriği

Versiyonlar Arasında Ciddi Değişiklikler Var mı – Hangi Versiyonla Başladım?

Ben Photoshop öğrenmeye başladığımda CS2 vardı ve CS3 yeni çıkmak üzereydi. Öğrenmek çok kolay değil programı tecrübe edenler bilirler, ABD’li tombik bir fotoğrafçı arkadaşın anlatım DVD’sinden öğrenmiştim, DVD’nin ismini hatırlamıyorum, kaydettiğim yere de “Öğrendiğim Adam” diye isim değişikliği yapmışım, dolayısıyla bir şeye sıkıştığım zaman dönüp oradan bakıyordum. Aslında programın temelleri aynı. CS2 ‘de de aynıydı şu anda CS6’da da aynı. Sol taraftaki araçların işlevleri ve yerleri aynı sadece fonksiyonları geliştiriliyor veya yeni araçlar geliyor. Örneğin Photoshop’un kalbi olan seçim araçları gün geçtikçe geliştirildi ve artık seçim yapmak CS2’ye göre çok daha kolay. Eskiden hemen hemen her şeyi “pen tool” ile yaparken şimdi “Quick Selection Tool” gibi hızlı araçlar yardımımıza koşmuş durumda. Sivilce almak için kullandığımız “healing brush” lar sürekli gelişerek minimum hata yapar duruma gelmiş durumda. Adobe Photoshop CS4’te Adjustment Panel gelmişti ve büyük yenilik getirmişti, bir kaç aşamada yaptığımız ayarı tek tıklamada hem de maske kullanarak yapabiliyorduk artık. CS5’te “content aware tool” ve “lens correction” geldi, bunlardan özellikle “lens correction” bozulmaları önlemek (veya bazen bozulma eklemek) için sık sık kullanılıyor. Köşe karartması eklemek / yok etmek için de aynı aracı kullanıyoruz. Photoshop CS6 son sürüm ve yenilenmiş dizaynıyla geldi her şeyden önce ve bu biraz ilk zamanlarda zorluk yaşattı kullanıcılara. Daha koyu renkli ikonlar ve tasarım kullanıldı. Tabii benim bildiğim ve kullandığım değişiklikler sadece fotoğrafçılar için olan değişiklikler, tasarımcılar, videocular, vektörel çalışanlarla ilgili de bir çok yenilik elbette var, ama haberimiz yok :)

photoshop_history

Fotoğrafçılar için En Büyük Değişen Ne?

Adobe Camera Raw. Adobe Photoshop ‘un RAW fotoğraf işlemede kullandığı ek özellik olan Camera RAW (bundan sonra CR diye geçecek) her versiyonda hatta her güncellemesinde daha da güçlenmiş olarak geliyor. Örneğin ben ilk kullanmaya başladığımda “clarity” , “vibrance” yoktu çok daha basit ve temel işlevler vardı, istenilen yere ayar yapmaya yarayan fırçalar da yoktu. Bunlar olmadan RAW dosya üzerinde değil, JPEG üzerinde düzenlemeler yapmanız gerekiyor ve bunlar fotoğrafın bütün kalitesini alıp götürüyor. Dolayısıyla RAW üzerinde işleme ne kadar çok izin verirse yazılım bizim için o kadar iyi. CR de bunu en iyi yapan yazılımlardan.

cameraraw

En Güçlü Adobe Camera RAW alternatifleri neler?

1- Adobe Lightroom

2- Canon Digital Photo Professional

Bu iki program ile de RAW dosyaları iyi şekilde işleyebiliyorsunuz, Adobe Lightroom zaten profesyonel kullanıcıların genellikle tercihi, her fotoğrafa aynı işlemeyi yapabilme gibi güçlü özellikleri var, böylece aynı klasörde veya oluşturduğunuz koleksiyonda her fotoğrafa aynı renk değerlerini, beyaz ayarlarını veya tüm ayarlarınızı aktarabilme şansınız var. Ama LR biraz yavaş çalışan bir yazılım, fotoğraf aktarmadan tutun fotoğraf işlemeye, işlenen fotoğrafların tekrar Photoshop’a aktarılması, tüm bu süreç hem bilgisayarı yoruyor hem de ciddi performanslı bilgisayar istiyor. LR’deki Raw işleme yazılımıyla CR çok benzer şekilde çalışıyor bu da Adobe’nin kullanıcılarına sunduğu bir avantaj.

Canon Digital Photo Professional ise (kullanıcılar tarafından DPP diye adlandırılır), daha basit yollu çözümler sunuyor, genel RAW işlemelerini yapan programda kontrast, parlaklık, renk gibi temel değerleri değiştirebiliyorsunuz. Sadece RAW çekip temel düzenlemeleri yapıp JPEG’e çevirip paylaşmak istiyorsanız daha fazlasına ihtiyacınız yok aslında. Ama “edit” işine gireceksiniz, yine Photoshop ‘a muhtaçsınız demektir.

Photoshop CC ‘de Neler Geliyor?

1- Titremiş / Flu Objeleri Düzeltme:

Herkesin başına gelir, gelmiştir ve gelecektir, enstantane hızından kaynaklanan titreme, fluluk gibi sorunları ortadan kaldırmaya yönelik bir özellik bu. Uzun zamandır bekleniyordu aslında ve Adobe tarafından bu sefer duyuruldu ve oldukça etkileyici görünüyor, en azından ilk bakışta.

2- Yeni Akıllı Keskinleştirme (Smart Sharpen) Aracı:

Smart Sharpen zaten vardı ama bu versiyonda Adobe çok daha geliştirdiğini ve akıllılaştırdığını söylüyor. Özellikle oversharpen dediğimiz fazla keskinleştirmeden dolayı oluşabilecek sorunlar (lekeler vs)artık oluşmuyor.

3- Adobe Camera Raw 8:

İşte fotoğrafçıları en çok heyecanlandıran gelişmelerden bir tanesi. CR artık bir filtre gibi davranıyor. Sadece fotoğrafı açmak için kullanabildiğimiz CR artık istenilen anda yardıma koşuyor ve tekrar edit imkanı veriyor, bu artık daha bozulmaz, daha geri dönüştürülebilir işlemler yapabileceğimizin habercisi aslında.

Nasıl Sahip Olabileceğiz, Ne Zaman Çıkıyor?

Adobe Photoshop CC, Haziran 2013 ‘te çıkıyor. Artık box olarak satılmayacağı açıklandı ve bu da pek çok yeniliği getiriyor. Creative Cloud diye bir sistem var Adobe’nin geliştirdiği ve bu sistemi kullanarak pek çok cloud üzerine çalışma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Photoshop CC’ye sahip olabilmek için 2 seçeneğimiz var:

photoshop_fiyat

1- Adobe Creative Cloud Yıllık Üyelik:

Aylık 89TL Ödeme ile

– Fotoğraf, video, ses ve tasarım için geliştirilmiş Adobe ürünlerine erişim

– 20 GB bulut depolama alanı

– Depolama alanı üzerinden paylaşımlar yapabilme, yapılan yorumları görebilme

– Dünya’nın en önemli sitelerinden Behance üzerinden pro üyelik

– Yeni araçların kullanımı için eğitim ve destek

1- Adobe Photoshop CC Yıllık Üyelik:

Aylık 35TL Ödeme ile

Sadece Adobe ‘nin tek ürününden yararlanmak istiyorsanız bu seçeneği tercih etmelisiniz, bu seçenekte bulut özelliklerine sahip olamıyorsunuz.

Sistem Gereksinimleri Neler?

Windows

 • Intel® Pentium® 4 veya AMD Athlon® 64 işlemci (2 GHz veya daha hızlı)
 • Microsoft® Windows® 7 Service Pack 2 veya Windows 8 Service Pack 1
 • 1 GB RAM
 • Yükleme için 2.5 GB kullanılabilir sabit disk alanı, yükleme sırasında ise ilave boş alan gerekir (çıkarılabilir flash depolama aygıtlarına yüklenemez)
 • 16 bit renkli 1024×768 ekran (1280×800 önerilir) ve 256 MB VRAM (3B özellikler için 512 MB VRAM önerilir)
 • OpenGL 2.0 özellikli sistem
 • Gerekli yazılım etkinleştirme, üyelik doğrulama ve çevrimiçi hizmetlere erişim için Internet bağlantısı ve kayıt gereklidir.*

Mac OS

 • 64 bit destekli çok çekirdekli Intel işlemci
 • Mac OS X v10.7 (64 bit) veya v10.8 (64 bit)
 • 1 GB RAM
 • Yükleme için 3.2 GB kullanılabilir sabit disk alanı, yükleme sırasında ise ilave boş alan gerekir (büyük-küçük harf duyarlı dosya sistemi kullanan disk bölümlerine veya çıkarılabilir flash depolama aygıtlarına yüklenemez)
 • 16 bit renkli 1024×768 ekran (1280×800 önerilir) ve 256 MB VRAM (3B özellikler için 512 MB VRAM önerilir)
 • OpenGL 2.0 özellikli sistem
 • Gerekli yazılım etkinleştirme, üyelik doğrulama ve çevrimiçi hizmetlere erişim için Internet bağlantısı ve kayıt gereklidir.*

Benim gibi işyerinde Windows, evde Mac OS gibi iki işletim sistemi kullananlar varsa (eminim vardır) Cloud üyelik ile her ikisini de indirmeye hak kazanıyorsunuz. Bu önemli bir detay.

Sonuç:

Adobe Photoshop CC yeni getirdiği pek çok yenilikle yine sektör standardı olacaktır. Her ne kadar eski sürümler hala çok kullanıcıya sahip olsa da “yeni versiyon her zaman en iyi versiyon” mottosu çalışmaya devam edecek. Ben bu zamana kadar hep son versiyonu kullandım ve bundan hiç pişman olmadım, dolayısıyla yeni versiyonu da kullanacağım ve yine sizlerle gelişme ve değişimleri paylaşacağım.

0 Shares:
22 comments
 1. Güzel yazı teşekkürler, Adobe'nin yeni Creative Cloud sistemi yurtdışında çok ses getirdi. (olumlu-olumsuz) ama Türkçe kaynaklarda henüz bir kıpırdanma yok gibi, yazınız bu açıdan da önemli. Fakat yeni CC sistemine biraz daha detaylı bakan bir yazı daha olabilir.

  1. Teşekkürler, bu Photoshop CC ile ilgili genel bir yazı aslında, CC ile ilgili kullanmaya başladıktan sonra belki yazabilirim detaylı :)

 2. cc nin %60 – %80 indirimli hali bu ise seneye devam etmek isteyenlerden isteyecekleri ücreti tahmin bile etmek istemiyorum. cs6 uzun bir süre yetecek gibi. camera raw 8 cs6 yada geleceğinden photoshop kullanıcıları kayıp içinde olmayacaklardır. en azından 2-3 sene daha cs6 yetecektir. Biliyorsunuz adobe labs, user labs, rus arkadaşların eklentileri daha uzun süre cs6 yı güncel tutacaktır.

  1. Ama daha sonraki CR güncellemeleri artık CS6'ya muhtemelen verilmeyecek, sonuçta bir gün herkes bu sisteme geçmek zorunda olabilir, CC 'de veya daha sonra…

  2. Evet, cs6 bir süre daha gidecektir. Zaten cc nin alt yapısı tamamen cs6 üzerine, her programa ayıp olmasın diye bir kaç yeni özellik eklemişler. Bu seneki fiyatları görünce seneye oluşabilecek fiyatlar konusunda ciddi endişeye düştüm diyebilirim. "Uygun fiyatlı olsun herkes kullansın " mantığını yürütmesi lazım adobe nin ama indirimli fiyatlardan göründüğü üzere seneye bizi " kazık fiyatlar " bekliyor olacak :). Şu anda lisanslı cs6 kullanıcısıyım. Şimdi her ay ödeyeceğim para ve 1 sene sonra da ödeyeceğim yüksek abonelik bedeli için geçmeye ne kadar değer ?

 3. mrb hocam. bn şu an cs5 kullanıyorum. cs6 veya cc e geçersem kullanacağım değişiklikler bulabilir miyim? kısaca cc ile yapabileceğim herşeyi cs5 ile de yapabilir miyim ?

  1. Küçük küçük yenilemeler oluyor sürekli, ama önemli olan şu, CS5 size yetiyor mu? Yetiyorsa hem kendinizi hem bilgisayarınızı yormaya gerek yok, örneğin ben CS6'dan CC 'ye geçmek için yeterince argüman bulamadım, bir süre denesem de CS6 hala beni mutlu ediyor ve geçmeye gerek duymadım :) Normal şartlarda versiyon güncellemeleri çok büyük yenilikler getirmiyor, özellikle fotoğrafı uçlarda işlemiyorsanız veya manipülasyon yapmıyorsanız.

  1. Merhaba Zafer Bey,

   Bir çok fark var tabii ama bunların hepsi fotoğrafçıları ilgilendirmiyor, listeye adobe.com 'dan ulaşabilirsiniz. Bence en büyük fark "shake reduction" yani titreşim engelleme durumu. Bulanık fotoğraflarda fotoğrafı netleştirmeye yönelik bir düzeltme gibi düşünebilirsiniz.

   1. Dediğiniz titreşim engelleme hangisinde var acaba onu anlamadım. Birde ben yeni başlayacağım photoshop'a, hangisini önerirsiniz. Teşekkürler.

 4. Merhabalar. Çok hızlı ilerlerken arada bir geri vitese takma ihtiyacı duyar insan, Arkadaşlar başka programlarda olduğu gibi örneğin Photshop CS6 yada CC de çalışırken aynı anda 32 bitlik alt bir versiyonu kullanabilir miyim.

  1. Riskten önemlisi, bu programları yazan insanlar sürekli geliştirmek için yani bizler için bir emek harcıyor ve geçimlerini bu programlardan sağlıyorlar.

   Photoshop ile Lightroom birlikte aylık 17TL gibi bir ücrete veriliyor. Binlerce liralık DSLR kullanıpta bu programları korsan kullanmak ise fırından ekmek çalmaktan hiç bir farkı yok.

 5. photoshop CC'de healing brush kaldirildi mi. Eger kaldirildi ise onun yerine neyi kullanacagiz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Devamını Oku

Metallica 2014 Konseri @İstanbul

Yıl 2010, yer İnönü Stadyumu. Sonisphere festival kapanışını boğaza nazır Metallica yapıyor. En yakın iki arkadaşımla beraber daha…
Devamını Oku

Düzenli Olma Hastalığı – Masaüstlerim

Düzenli olmak çoğumuzun istediği bir şey olsa da özellikle gelişen teknolojiler, birden fazla akıllı ürünümüzün olması, akıllı telefonlar,…
Devamını Oku

Burak Pusat Kimdir?

Bazı fotoğrafçılar vardır ki Dünyayı farklı görürler, gözleri o yönde eğitilmiştir ve her zaman aynı bölgelerden farklı kadrajlar…